Hlavní parametry
Výkon a výbava
85 %
Fotoaparát
95 %
Design a konstrukce
90 %
Začátkem září představila společnost Huawei novou modelovou řadu Nova. Do redakce nám dorazila k testování zlatá verze s 5“ displejem. Ta zásluhou svých menších rozměrů cílí především na ženy a uživatele, kteří nechtějí po kapsách nosit velký a těžký telefon. Jak obstála v naší recenzi?
V krátké době se u nás telefon Huawei Nova vystřídal s konkurenčním Asus ZenFone 3. Několik postřehu z přímého porovnání obou telefonů:
Huawei svými posledními modely dávala předsudkům vůči kvalitě čínských telefonů co proto. Nova v tomto trendu pokračuje – kovové provedení námi testované varianty Prestige Gold je příkladné. Díky 2.5D sklu jsou hrany zaoblené a telefon se velmi příjemně a jistě drží. Velkým plusem je matné provedení, takže své otisky uvidíte pouze na displeji. Oproti skleněnému Asus ZenFone 3 se jedná o velmi příjemnou změnu.
Konektor pro sluchátka (ano, jedná se o 3.5mm jack) se nachází na horní straně, což není uživatelsky právě ideální. Při vyndání z kapsy totiž máte telefon vzhůru nohama – to bychom doporučovali do příští generace vylepšit. Na spodní straně vítáme oboustranný konektor USB-C. Na pravém boku pak nechybí ovládací prvky pro odemknutí displeje (blíže ke středu) a dvě tlačítka pro ovládání hlasitosti.
IPS displej zabírá 76 % přední části, okolní rámečky jsou tak příjemně tenké. Tomu napomáhá i využití softwarových ovládacích tlačítek. Častý nešvar v podobě nepodsvícených dotykových tlačítek se tohoto přístroje proto netýká.
Full HD rozlišení na 5“ displeji je ideální volba a výsledná jemnost obrazu je nadstandardních 441 ppi. Displej je skvěle čitelný a dostatečně jasný i při venkovním používání. U námi testovaného kusu však nebyl funkční senzor automatického podsvícení a bylo nutno použít manuální regulaci. Ve finální verzi předpokládáme nápravu.
Výtku si zaslouží fakt, že kromě blikající LED nenabízí Nova žádné upozornění na notifikace. Vždy je nutné telefon probudit bočním tlačítkem. Takové Nexusy nabízí zobrazení notifikace při pohybu s telefonem, Samsung zase umí Always On proužek s alespoň nějakou notifikací. iPhony s novým iOS 10 také reagují na pohyb a rozsvítí displej. Je s podivem, že tuto funkcionalitu nenabízí ani prakticky 2× dražší Huawei P9 Plus. Snad se výrobce od konkurence poučí a do budoucna dojde ke změně.
Osmijádrový procesor Cortex-A53 pracuje až na frekvenci 2 GHz a k ruce má celkem 3 GB RAM. Telefon tak běží rychle a bezproblémově. Kapacita interní paměti pak činí slušných 32 GB, z čehož má uživatel dostupných přibližně 22 GB. Vítaným prvkem jsou dvě pozice pro Nano SIM karty. V případě osazení jen jedné máte volné místo pro micro SD kartu s kapacitou až 128 GB.
Huawei Nova v benchmarku AnTuTu:
Naměřené hodnoty jsou prakticky totožné s konkurenčním zařízením Asus ZenFone 3, protože spolu sdílí stejnou čipovou sadu Qualcomm MSM8953 Snapdragon 625. Podstatný rozdíl je však u výdrže baterie, kde Battery test opakovaně končil s hodnotou přes 11 000 bodů – prakticky 2× víc než u ZenFone 3.
Papírové parametry fotoaparátu v nás při prvním pohledu nevzbudily právě velká očekávání. Zadní kamera disponuje průměrnou světelností f/2.2 a rozlišením 12 Mxp. Zdání však klame. Nova fotí barevně povedené, ostré a dobře prokreslené snímky. Stejně jako u většiny telefonů v této cenové relaci ovšem musíme i zde vytknout vzrůstající šum s ubývajícím světlem.
Povedená doprovodná aplikace disponuje celou řadou funkcí, ale přesto si zachovává dostatečnou přehlednost. Takové HDR si však musíte nejprve vybrat a pak se teprve pustit do snímání. Chybí tedy zcela automatický režim.
Pro řadu lidí je mnohem důležitější přední kamera. Ta v tomto případě disponuje rozlišením 8 Mxp, což pro nápaditá selfíčka stačí. Nechybí ani celá řada efektů pro vylepšení kvality – například si můžete automaticky aktivovat make-up.
Huawei Nova ve svém tenkém těle ukrývá baterii s nadstandardní kapacitou 3 020 mAh. Ta dokáže telefon pohánět až dva dny. Když se budete navíc snažit a nastavíte si různé úsporné režimy, lze se dostat klidně i na dvojnásobek. Samotný přístroj je velmi dobře optimalizován a během noci vyčerpá jen malé jednotky procent baterie.
Systém běží na operačním systému Android 6.0 Marshmallow, který je rozšířen o osvědčenou grafickou nadstavbu EMUI. Ta je přehledná a vkusná zároveň, navíc rovněž výborně odladěná, takže i při spuštění několika aplikací bylo prostředí svižné a stabilní.
EMUI nabízí i několik zajímavých funkcí. Například volba „Nerušit“ se nachází na pohodlně přístupném místě v panelu zástupců. Nabízí detailní nastavení, jak se má telefon chovat v určitých situacích. Velmi snadno tak docílíte toho, že se vám večer dovolá rodina a přátelé, ale pracovní věci budou odmítnuté. Stejně tak lze nadefinovat speciální režim pro pracovní schůzky a podobné okamžiky.
Další pěknou vychytávkou je větší zapojení čtečky otisků prstů na zadní straně. S její pomocí lze přijmout hovor, pořídit fotografii nebo zastavit alarm. Jistě si oblíbíte také gesto pro zobrazení oznamovacího panelu (po čtečce směrem dolů) nebo procházení obrázkové galerie (po čtečce doprava a doleva). Pro gesta lze navíc použít libovolný prst, protože není vyžadována registrace otisku. Toto vám čtečka na přední straně rozhodně nenabídne, jelikož by to bylo velmi nepohodlné a neintuitivní.
Huawei Nova si zaslouží vaši pozornost. Nabízí prvotřídní kovovou konstrukci, nadstandardní výdrž baterie a vysokou kvalitu fotografií. Díky malým rozměrům se navíc velmi příjemně ovládá jednou rukou. Nova beze zbytku uspokojí jak milovníky stylových přístrojů, tak náročnější uživatele hledající dostatek výkon a odladěný systém. V přímém srovnání u nás Nova jednoznačně poráží Asus ZenFone 3, který má navrch pouze v kvalitě nočních snímků.
Výkon a výbava
85 %
Fotoaparát
95 %
Design a konstrukce
90 %