Společnost Huawei se v poslední době vyšvihla a kromě high-endových modelů P9 a P9 Plus (můžete si o nich přečíst v naší recenzi) si dává záležet i na telefonech s nízkou cenovkou. V naší dnešní recenzi si posvítíme na nejnovějšího zástupce této kategorie - Huawei Y6 II Compact. Na výrobce máme hned v úvodu ale drobnou výtku – názvosloví jeho telefonů je nepřehledné. Rozhodně by stálo za úvahu značení modelových řad zjednodušit a dát tak celému portfoliu řád.
Kompletně plastové tělo sice na první osahání nepůsobí nijak výjimečně, ale po pár dnech používání ho můžeme jen chválit. Konstrukčně je totiž vše v naprostém pořádku a nikde nic nevrže a neprohýbá se. Takto si plastový telefon představujeme. Námi testované černé provedení si zachovává elegantní vzhled a textura na zadním krytu vkusně doplňuje design přístroje. Stejně tak tomu je i u bílé a zlaté varianty.
Tlačítko zamykání se nachází na pravém boku blíže ke středu, což je ideální poloha pro většinu uživatelů. Zcela intuitivně jej naleznete i v naprosté tmě. O něco výše jsou tlačítka pro regulaci hlasitosti. Horní straně dominuje 3,5mm jack pro připojení sluchátek, která však nejsou součástí balení a znamenají tak další investici. Ve spodní části se nachází micro USB konektor pro nabíjení a stereo reproduktory, jejichž zvuk je sice hlasitý, ale samotný poslech není příliš příjemný.
Nakonec jsme si nechali levou stranu, která nabízí tlačítko Easy Key. K dispozici jsou celkem tři možnosti vedoucí k rychlému spuštění nastavené aplikace nebo funkce. Stačí stisknout, dvakrát stisknout nebo stisknout a podržet. Hned poté dojde například ke spuštění svítilny, fotoaparátu, provede se snímek obrazovky, případně pustíte rychle oblíbenou aplikaci. Zajímavý nápad, ale s trošku krkolomnou realizací – tlačítko je na levém boku velmi špatně dosažitelné a často si společně s jeho stisknutím omylem vypnete displej.
Od pětipalcového IPS displeje s HD rozlišením nelze v této cenové kategorii čekat zázraky. Hustota zobrazení dosahuje hodnoty 294 ppi, nikoho proto nepřekvapí mírně drsnější hrany fontů. Rozhodně lze ocenit přítomnost automatické regulace jasu, která funguje zcela bezchybně a čitelnost na přímém slunci není špatná.
Hardwarové parametry jsou na tuto cenovou kategorii nadstandardní. Ostatně posuďte sami – 2 GB RAM, čtyřjádrový procesor s frekvencí 1.3 GHz a grafický čip Mali T720. Vše završuje interní paměť s kapacitou 16 GB, ze které je uživateli k dispozici celých 10 GB. To není vůbec špatné a v používání aplikací se nemusíte nijak zvlášť omezovat. Ti náročnější pak jistě osadí micro SD kartu do připraveného slotu. Chování telefonu během každodenního používání je příjemně rychlé a vše funguje, jak má.
Huawei P9 Plus v benchmarku AnTuTu:
Naměřené hodnoty nám potvrzují, že během standardního používání chytrého telefonu rozhodně nebudete mít problém. 2 GB RAM jsou živou vodu pro spoustu aplikací, ale rozhodně si dejte pozor na moderní 3D hry. Nejenže se delší dobu načítají, ale takový Asphalt 8 je hratelný jen se sebezapřením. U druhé testované hry Riptide GP však budete s plynulostí celkem spokojeni. Hráčům tedy doporučujeme přeci jen vybírat ve vyšší cenové relaci.
Na zádech telefonu se nachází dnes už hojně rozšířená kamerka s 13Mpx rozlišením se světelností f/2.0. Snímky pořízené za slunečného dne nejsou vůbec špatné, ale s nástupem tmy se smráká i nad výslednými obrázky. Pro rychlé sdílení na sociálních sítích to jistě stačí, ale na fotky z dovolené to určitě nebude. Nic na tom nezmění ani působivě zpracovaná aplikace s řadou různých režimů a efektů. Pomocí zadní kamery také snadno nahrajete až Full HD video, ale s již znatelným poklesem kvality.
Přední kamerka nabídne standardní rozlišení 5Mpx a během testování jsme nenarazili na žádné problémy a pro videohovory či občasné focení bohatě postačí. Milovníky selfie sice ničím neoslní, ale ani výrazně nezklame. Při horším osvětlení mají už fotky výrazný šum.
Hned z kraje je nutné uvést, že telefon Huawei Y6 II Compact vydrží docela dost. Bez delšího hraní her zvládne i dva dny používání. Škoda jen, že výrobce nevyužil dostatečně prostor, který 5" úhlopříčka nabízí. Baterie by totiž klidně mohla mít kapacitu až někam k 3 000 mAh. Dalším nešvarem je pomalé tempo nabíjení a minimálně 2 hodiny si určitě počkáte.
Prostředí jako takové je doménou grafické nadstavby EMUI 3.1. Ta již na první pohled vyniká vkusností a přehledností zároveň. Například úplně chybí pro některé uživatele matoucí klasické menu aplikací. Všechny nainstalované aplikace jsou zkrátka na ploše, kde je lze jednoduše sdružovat do složek. Líbí se nám živé náhledy na ikonky aplikací kalendáře, počasí nebo hodin. Místo ikonky s logem počasí rovnou vidíte venkovní teplotu a po pravdě se docela divíme, proč toto nepoužívá více výrobců a samotní vývojáři u svých aplikací.
Velkou škodou je využití staršího operačního systému Android ve verzi 5.1. Ta již za aktuální verzí 7.0 Nougat výrazně ztrácí a telefon by si zasloužil alespoň upgrade na Android 6.0 Marshmallow. Také zamrzí řada předinstalovaných aplikací, které jsou zbytečné a působí spíše reklamním charakterem. Manuální odebrání je však možné.
Huawei Y6 II Compact celkově hodnotíme kladně. Pokud nelpíte na hraní náročných her, rozhodně vás telefon nezklame. Potěší přítomností pozice pro druhou SIM kartu a dostatečně rychlým hardwarem. Díky pětipalcové úhlopříčce se dobře ovládá a ze tří barevných provedení si určitě každý vybere. Pokud přemýšlíte nad telefonem s cenovkou cca 4 tisíce, tak jste právě dost možná našli svého šampiona.