Virtuální realita si nachází čím dál víc možností uplatnění, jedním z nejnovějších je balanční systém Icaros. Spojení pohybu a virtuálního světa dává dohromady zážitek na pomezí cvičení a hry, který by se mohl stát příjemným zpestřením tréninku stejně dobře, jako zdravou zábavou. Co progresivní simulátor Icaros umí a jak funguje?
Základem systému Icaros je futuristicky vyhlížející konstrukce s nastavitelnými podpěrami pro ruce a nohy. Hráč zaklesnutý v balančním systému ovládá veškerý svůj pohyb ve virtuálním světě patřičným přeléváním rovnováhy. Zatímco se tak ocitá ve věrné simulaci letu či potápění, řada svalů musí chtě nechtě pracovat. Pohyb těla, respektive simulátoru, přitom snímají a do hry přenáší senzory bezdrátové kontrolní jednotky.
Výčet zdravě namáhaných partií je poměrně dlouhý. Balancování na stroji zapojí a posílí svaly ramen a paží, břišní svaly včetně zevního šikmého břišního svalu. Stranou nezůstanou ani tricepsy, krk nebo prsní svaly. Posílení nemine stehna a lýtka. Cvičením se krom toho zlepší i reflexy a schopnost koncentrace, na své si přijde vestibulární systém, který má na starosti rovnováhu.
Zábavu z tréninku udělají herní aplikace. K ponoření do virtuálního světa slouží VR brýle pro smartphone schopný virtuální realitu zprostředkovat. S přiloženým headsetem pak může i neplavec propadnout podmořskému světu coby potápěč zkoumající taje oceánu. Další variantou je oddat se volnému letu nad krajinou. Pokud ovšem netrpíte strachem z výšek. Simulace létání obsahuje i multiplayer pro dva hráče.
Možnosti zařízení dávají tušit, že nezůstane u skromného výběru her. Sám výrobce nebrání vývojářům pustit se do vlastních aplikací a nabízí nástroje pro engine UNITY. Dalšímu rozvoji by mohla pomoct chystaná kompatibilita s headsetem HTC Vive od dubna letošního roku. Prozatím jsou hry určeny pro náhlavní soupravu Samsung Gear VR.
Icaros patří mezi trochu robustnější náčiní. Zájemci si 120 kg vážící stroj musí nachystat alespoň 1,5 × 2,5 m volného prostoru. Konstrukce unese osoby do váhy 110 kg, měřit hráč může od 140 do 200 cm. Lákavý doplněk aktivního životního stylu dvakrát nepotěší cenou. Originální novinky si výrobce považuje na zhruba 200 000 Kč.
Značně nákladné zařízení se patrně nepostaví do obýváku vedle činek a posilovací lavice. Úspěch by mohlo slavit v hernách i jako vítané zpestření ve fitcentrech a posilovnách. Zdá se být funkčním a v rámci možností elegantním řešením pohybu, který má ve virtuální realitě potenciál. Jak velký je a jestli najde originální využití v dalších aplikacích, to se teprve ukáže.