Recenze iPhone 7

Zobrazit katalog
iphone 7

Telefony společnosti Apple jsou fenomén. Není proto divu, že od nového iPhone 7 s úhlopříčkou 4,7" jsme očekávali perfektní výsledky ve všech ohledech. Navzdory sedmičce v názvu ovšem nečekejte výraznější inovace. Na pořadu dne je opatrná evoluce v podobě nově nabyté odolnosti vůči vodě, náhrada mechanického tlačítka „Home button“ dotykovou plochou s haptickou odezvou a kontroverzní odstranění audio jacku. Stojí nový iPhone za upgrade, nebo se vyplatí počkat na osmičku?

Co se nám na iPhone 7 líbilo?

 • Dokonalé tovární zpracování
 • Znatelný nárůst výpočetního i grafického výkonu oproti iPhonu 6s
 • Zvýšená odolnost vůči vodě a prachu (IP67)
 • Stereo reproduktory
 • K dispozici je i 256GB paměťová varianta
 • Jasnější displej než u iPhonu 6s
 • K okrajům přesunuté pruhy antén
 • Odemykací obrazovka se rozsvítí, když zvednete telefon
 • Nové barevné varianty

Co se nám na iPhone 7 nelíbilo?

 • Absence audio jacku (součástí balení je však redukce)
 • Takřka totožný design s předchozí generací
 • Vystupující čočka fotoaparátu
 • Varianta Jet Black se prakticky okamžitě poškrábe
 • Tlačítko "Home button" už není mechanické
 • Kapacita baterie by mohla být vyšší

Designová revoluce se nekoná, iPhone 7 kopíruje iPhone 6

Řekneme-li, že design iPhonu 7 je povedený, pravděpodobně s námi budete souhlasit. I přesto však bude pro mnohé spíše mírným zklamáním, neboť se až na detaily shoduje se starším iPhone 6s. Není proto vyloučeno, že mnozí vlastníci předcházející generace se rozhodnou počkat na iPhone 8, který má přijít s radikální proměnou.

Upřít se iPhone 7 nedá dokonalé továrenské zpracování jednolité kovové konstrukce. Nic nevrže a iPhone 7 působí velmi pevně. Celkový vzhled je čistější než u předchůdce. Pruhy antén se přesunuly k okrajům a nenarušují tolik čistotu zad. Přibyly dvě barevné varianty, matná Black a lesklá černá Jet Black. Atraktivní je zejména druhá zmiňovaná, která je však doslova lapačem otisků prstů a škrábanců, a tak i sám výrobce doporučuje tuto verzi ihned vložit do ochranného pouzdra.

iPhone 7 - Jet Black

iPhone 7 přišel o mechanické tlačítko "Home button"

Zásadně přepracováno bylo tlačítko „Home button“. Nyní již není mechanické, ale dotykové s haptickým elementem ukrytým pod povrchem. Při dotyku vibruje, čímž simuluje dojem klasického tlačítka. Pokud jste používali některých z předchozích telefonů iPhone, na změnu si budete možná muset chvíli zvykat. Pochvalu si zaslouží možnost výběru síly vibrace tlačítka.

Senzor otisků prstů je podle očekávání velmi rychlý. Oproti starším verzím se používá odlišně než dříve, což však spíše než s telefonem souvisí s novým iOS 10. Vstup do systému pomocí dotyku prstu probíhá ve dvou krocích. První dotyk oznamuje telefonu, že s ním budete manipulovat, až druhý potvrzuje přístup. Chování však lze v nastavení změnit, a tak i v novém iPhonu můžete postaru přistupovat pouze pomocí jednoho přiložení prstu.

Apple iPhone 7 - růžová barva

Retina displej je jeden z nejlepších

Displej je stále založený na technologii IPS, zůstalo rovněž i rozlišení 1 334 × 750 pixelů. Špičkové je ale podání barev a vysoká svítivost, která v praxi znamená pohodlnou čitelnost i na přímém slunci bez výraznějších odlesků. V saturaci jej poráží jen Samsung se svými AMOLED displeji u top modelů Galaxy S7.

i Špičkový displej se předpokládá také u jedné z očekávaných vlajkových lodí roku 2018. Má jím být Samsung Galaxy S9 se Super AMOLED displejem a rozlišením 2 960 × 1 440 px. Těšit se můžeme také na 6 nebo 8 GB RAM podle velikosti telefonu a duální fotoaparát.

Vylepšení doznala technologie 3D Touch, tedy obrazovka citlivá na sílu dotyku. V nové verzi iOS má rozšířené funkce a její použití vám výrazně usnadní pohyb a používání celého prostředí. Tuto funkcionalitu doporučujeme zkoušet pokud možno u všech elementů, aplikací a ve všech zákoutích systému, protože budete příjemně překvapení novými možnostmi. Jisté omezení při využití této funkce budou cítit snad jen ti z vás, kteří se řadí do „staré školy“. Pro ně nemusí být stisk displeje větší silou přirozené.

iPhone 7 - Retina displej

Velmi návykovou funkcí je zapnutí telefonu do zamykací obrazovky při jeho zvednutí. Tímto způsobem se velmi rychle dostanete k fotoaparátu, baterii, kalkulačce a dalším nástrojům. Jediným mínusem je, že rozsvěcování telefonu funguje jen při poloze na výšku, nikoli i na šířku.

 i Nové iPhone 13 jsou tu. Vše potřebné o nových modelech se dozvíte v článcích:

Hardware iPhonu 7 je opět špička

V útrobách iPhonu 7 tiká čip Apple A10 Fusion Quad Core, který je založen na systému „2 + 2“, což znamená, že má dvě vysokorychlostní jádra a dvě se sníženou spotřebou. Umí tedy přepínat mezi velmi vysokým výkonem a naopak úsporným režimem. Procesor je podle výrobce až o 40 % výkonnější než čip u iPhone 6s. My bychom odhadovali nárůst výkonu spíše o 30 % a více. Grafický čip se pak chlubí nárůstem výkonu dokonce až o 50 %.

i Ještě výkonnější procesor A11 Fusion a další nadupaný hardware můžete najít v novém iPhonu 8 a iPhone X. Dvojice novinek byla představena na konferenci Apple Keynote 2017.

Vysoký výkon se projevil v benchmarku AnTuTu, kde jsme iPhonu 7 naměřili celkové skóre 165 390 bodů. Z výsledku je patrný obrovský výkon, který sedmičku staví na ten nejvyšší piedestal a konkurenci top modelů s Androidem včetně Samsungu Galaxy S7 ukazuje záda. Známý benchmark AnTuTu s čínskou zahradou jsme na mobilním telefonu viděli běžet úplně poprvé zcela plynule. To jasně demonstruje nekompromisní výpočetní sílu sedmičkového iPhonu. Procesor je u 4,7" iPhonu 7 spárovaný se 2 GB RAM, u iPhonu 7 Plus jsou to ale 3 GB. Zde bychom uvítali stejnou porci i u menšího modelu, nicméně nedostatek se v praxi nijak neprojevil.

Slova chvály patří iPhonu 7 za opět perfektní optimalizaci hardwaru a softwaru. Reakce systému iOS jsou takřka okamžité, ani nejmenší náznaky sekání a těžko bychom hledali aplikaci, při které by se přístroj zadýchal. I ty nejnáročnější grafické úlohy jablečný telefon zvládne naprosto plynule.

Apple iPhone 7 - iOS

Při vysoké zátěži jsme však naměřili nemalé zahřívání, které místy na plášti dosahuje přes 45 °C a při opakovaných benchmarcích až 50 °C. V praxi vás to však trápit nemusí, protože běžné úlohy procesor vyřídí za kratší dobu a hned se může přepnout do úsporného režimu. 

Kapacita baterie iPhone 7 by mohla být vyšší

Jak je na tom baterie s kapacitou 1960 mAh? Špatně rozhodně ne, prostor pro zlepšení zde ale existuje. Provádíte-li běžné činnosti, tedy telefonujete, surfujete, občas shlédnete video nebo si poslechnete hudbu, výdrž je o něco větší než u předchozího modelu. Pokud však s oblibou fotíte, natáčíte video nebo hrajete hry, připravte se, že se vám baterie vybije poměrně rychle. I přes perfektně vyladěný systém, který je energeticky úspornější než Android, bychom uvítali vyšší kapacitu baterie.

Apple iPhone 7 - stříbrný

iPhone 7 je nyní vodotěsný

Novinkou sedmičkového iPhonu je vodotěsnost, konkrétně stupeň krytí IP67. V praxi to znamená, že iPhone zvládne použití v dešti či ve sněhu nebo ponoření do vody až do hloubky jednoho metru. Úspěšně jsme si to vyzkoušeli, iPhone jsme přitom nemuseli vypínat. Nelze jej však ovládat dotyky na displeji, jen hardwarovými tlačítky na bocích. Pozor však, při poškození vodou nebudete mít nárok na bezplatnou výměnu.

Fotoaparát, jaký jsme od iPhonu čekali

Rozlišení předního fotoaparátu činí opět 12 Mpx, světelnost byla navýšena na f/1.8. Ačkoli jsme se po vzoru iPhonu 7 Plus nedočkali duálního fotoaparátu, fotky jsou i ve srovnání s jinými modely velmi zdařilé a na jakékoli běžné focení vám bude iPhone 7 bohatě stačit. Mimo jiné nechybí možnost režimu HDR. Chválíme snímky focené za zhoršeného osvětlení, na ty pořízené Galaxy S7 však nemají. Přesto iPhone 7 platí za jednoho z nejlepších fotomobilů na trhu.

iPhone 7 - fotoaparát

V souvislosti s natáčením videa kvitujeme přítomnost optické stabilizace a také navýšení kapacity všech variant na dvojnásobek. Maximálně tedy lze mít 256 GB prostoru. To je dostatek i pro uživatele často nahrávající 4K video. Jak v poslední době vyšlo také najevo, modely s vyšší kapacitou úložného prostoru mají rychlejší zápis, tudíž i tento fakt může u některých uživatelů hrát roli ve prospěch modelů s větším úložištěm. V praxi vám nicméně v rychlosti zápisu postačí i základní 32GB varianta.

iPhone 7 - zlatá barva

Apple dal sbohem audio jacku

Nejpodstatnější změnou je odstranění audio jacku a jeho nahrazení lightning konektorem. Tento kontroverzní krok samotný Apple prezentuje jako odvážný čin. Jack je podle něj příliš zastaralý a velký. My si myslíme, že je to chyba a pokud by taková možnost byla, hlasovali bychom za jeho zachování. 

Jack je totiž možností volby, protože sluchátka s tímto konektorem existují v libovolné cenové hladině. Náplastí má být přibalená redukce nebo možnost pořídit si inteligentní bezdrátové pecky AirPods, nicméně problém s nemožností poslouchat hudbu a současně nabíjet telefon zůstává.

i

Apple AirPods jsou k dispozici již ve 2. generaci. Nabízí lepší zvuk a delší výdrž baterie. Navíc jsou k dispozici i ve verzi s bezdrátovým nabíjecím pouzdrem.

iPhone 7 - Lightning konektor

Na spodní straně telefonu našly místo dva grily reproduktorů. Ukazuje se ale, že pod grilem na původním místě jacku je jen mikrofon. Ačkoli iPhone 7 využívá stereo reproduktorů, akusticky jsou na tom některé telefony Android lépe. 

iPhone 7 - zvuk

Hodnocení iPhone 7

Za 14 dní použití jsme se s iPhonem 7 sžili velice dobře. Funguje spolehlivě a bez přehánění je bleskurychlý. Velkorysý výkon doplňuje řada vychytávek, jako je rozsvícení při zvednutí telefonu nebo vylepšená funkce 3D Touch. V praxi jsme naráželi na limity výdrže baterie, protože se nám několikrát během dne přístroj vybil. Taktéž design už něco pamatuje a potřeboval by omladit. Tato výtka však jde na vrub jeho stáří, vzhled iPhonu 7 jako takový je pořád na vysoké úrovni.

Co nám však vadí, je absence sluchátkového jacku. Nezbývá než doufat, že se vrátí v některém z příštích modelů. Bohužel se jedná spíše o naše zbožné přání. I přes veškeré nedostatky odpověď na otázku, zda doporučujeme upgrade z iPhonu 6s, zní ano. iPhone 7 je skvělý kus hardwaru i softwaru, který oproti svému loňskému předchůdci nabízí ospravedlnitelnou přidanou hodnotu.

i Moderní, a přitom levná alternativa: iPhone 11 64GB

Závěrečné hodnocení Apple iPhone 7

Hodnocení91 % Alza.cz

Hlavní parametry

Výkon a výbava

95 %

Fotoaparát

90 %

Design a konstrukce

87 %

iPhone 7; recenze

Klady

 • Řada softwarových a hardwarových novinek
 • 256GB paměťová varianta
 • Zvýšená odolnost IP67

Zápory

 • Kapacita baterie
 • Design téměř bez inovace
 • Absence sluchátkového jacku

Vytisknout
P-DC1-WEB02
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací