Během svátku 28.10. jsou uzavřeny pobočky Děčín, Kladno, Brno-Lískovec a Frýdek-Místek. Všechny ostatní pobočky zůstávají otevřené pro výdej objednávek.
Mastercard Obchodník roku 2021 Přezujte letos včas

Automatický kávovar JURA ENA 8 Sunset Red (RECENZE)

Zobrazit katalog

Recenze

Aktualizováno

Výtečná káva pouhým stiskem tlačítka? V dnešní době žádný problém. Plně automatický kávovar si do domácnosti pořizuje čím dál více lidí. Mezi širokou nabídkou ale není snadné se zorientovat a vybrat ten pravý. My jsme pro vás tentokrát důkladně otestovali model JURA ENA 8 Sunset Red. Co tento krasavec v kompaktním těle umí? A jak obstojí v domácnosti, kde se káva pije ve velkém?

Recenze plnoautomatického kávovaru Jura Ena 8

Recenze kávovaru JURA ENA 8 – OBSAH

 1. Testování kávovaru JURA ENA 8
 2. Parametry, design a příslušenství kávovaru JURA ENA 8 Sunset Red
 3. Uvedení kávovaru do provozu
 4. Příprava kávy s kávovarem JURA ENA 8
 5. Příprava mléčných specialit
 6. Obsluha kávovaru JURA ENA E8
 7. Údržba kávovaru JURA ENA 8
 8. Celkové hodnocení kávovaru JURA ENA 8

Testování kávovaru JURA ENA 8

Patřím mezi lidi, kteří bez kafe prostě nefungují. Černou kávu nebo espresso popíjím průběžně během celého dne, a pokud si chci udělat chvilku pohody, ráda si k ní připravím latté či cappuccino. K přípravě kávy už nějakou dobu využívám automatický kávovar jiné značky, který ovšem nedisponuje integrovaným mléčným systém, ale pouze parní tryskou. Příprava mléčných specialit je tak zdlouhavá a ne vždy, spíš skoro nikdy, se mi nepodaří dosáhnout krásně nadýchané pěny jako z kavárny. Proto jsem s radostí otestovala i automatický kávovar JURA ENA 8 Sunset Red, který je vybaven integrovaným mléčným systémem.

Parametry, design a příslušenství kávovaru JURA ENA 8 Sunset Red

Co se týče parametrů, má JURA ENA 8 Sunset Red vše, co by kvalitní kávovar pro domácí potřeby mít měl. Jedním z nejdůležitějších parametrů kávovaru je tlak čerpadla, který ovlivňuje chuť a kvalitu kávy. Tento pracuje při tlaku čerpadla 15 barů, což je pro domácí kávovary naprosto ideální hodnota. Nastavitelná výška výpusti umožňuje používat šálky různých velikostí – od nejmenších skleniček na espresso až po velké sklenice na latté.

Parametr Hodnota
Tlak čerpadla  15 barů 
Příkon 1450 W
Délka síťového kabelu  110 cm
Maximální výška šálku  138 mm
Objem nádržky na vodu 1,1 l
Kapacita zásobníku na kávová zrna  125 g
Kapacita nádoby na odpad  10 porcí
Rozměry (š × v × h) 27,1 × 32,3 × 44,5 cm
Tepelná pojistka  ANO
Hmotnost 9,4 kg

Kompaktní, ale působivý design

Kávovar JURA ENA je vyveden ve spíše kompaktním provedení, díky čemuž se pohodlně vejde i na malou kuchyňskou linku. Objem nádržky na vody kvůli tomu není příliš velký – dosahuje hodnoty 1,1 litru, což vychází na přípravu přibližně pěti až šesti šálků kávy (záleží samozřejmě na velikosti šálku). Na tomto modelu je jedním z nejzajímavějších prvků jednoznačně jeho design. Přístroj je opravdu velmi povedený a skvěle zapadne do moderních kuchyní. Dominantou je netradiční kulatá nádržka na vodu umístěná na boku kávovaru a velký přehledný displej. Celkově přístroj působí velmi luxusním dojmem.

Obsah balení:

 • Kávovar JURA ENA 8 Suset Red
 • Hadička k mléčnému systému
 • Odměrka na mletou kávu
 • Nádoba na čištění mléčného systému
 • Testovací proužek na zjištění tvrdosti vody
 • Filtr Claris
 • Cappucino čistič (čistič mléčných cest)
 • 2 čistící tablety Jura
JURA ENA E8 JURA ENA E8
Design přístroje je hodně povedený.

Uvedení kávovaru do provozu

Po rozbalení kávovaru je třeba přístroj nastavit, tak jako každý jiný automatický kávovar. Nastavit budete muset jazyk, v němž s vámi bude kávovar komunikovat a tvrdost vody. Tento krok doporučuji nepřeskakovat ani neurychlit zadáním hodnoty od oka, nastavení správné tvrdosti vody výrazně ovlivňuje chuť kávy. Pokud tvrdost vaší vody neznáte, v balení najdete praktický testovací proužek, díky němuž tuto hodnotu rychle a pohodlně zjistíte.

Dalším krokem je instalace vodního filtru do nádoby na vodu. Ten není nutné používat, nicméně filtr zajišťuje čistou vodu a zabraňuje vzniku vodního kamene, takže jeho použití vám přinese jedině benefity. Instalace filtru je jednoduchá, stačí jej nasadit do nádobky na vodu. Poté kávovar sám automaticky propláchne jak filtr, tak i své útroby. Pak už jen stačí nasypat kávová zrna do zásobníku umístěného v horní části přístroje a můžete si vychutnat první kávu. Celý proces uvedení kávovaru do provozu zabere cca 20 minut.

Příprava kávy s kávovarem JURA ENA 8

A konečně se dostáváme k tomu nejdůležitějšímu – samotné přípravě kávy. Nabídka nápojů je u tohoto modelu opravdu bohatá, celkem můžete vybírat z celkem 10 druhů, od klasické černé kávy, přes espresso, cappuccino až po mléčnou pěnu, z níž připravuji zejména nadýchané kakao pro děti. Každý z nápojů si pak můžete individuálně nastavit podle své chuti.

Jaké nápoje si s JURA ENA E8 budete moci vychutnat?

 • Espresso
 • Káva
 • Cappuccino
 • Latte Macchiato
 • Ristretto
 • Espresso macchiato / Macchiato
 • Flat white
 • Porce mléčné pěny (ideální na kakao)
 • Horká voda (např. na čaj)

Výběr nápoje

Kávovar je vybaven velkým displejem, který je přehledný a dobře čitelný. Lemují ho ovládací tlačítka, přičemž čárky slouží pro listování v nabídce a kolečka pro potvrzení výběru. Toto ovládání je tak jednoduché, že se s kávovarem naučíte doslova během pár vteřin. Při zapnutí se po proplachu přístroje a jeho nahřátí automaticky objeví nabídka nápojů. Pomocí ovládacích tlačítek si najdete nápoj, na který máte chuť, potvrdíte volbu a kávovar se pustí do jeho přípravy.

Espresso Jura Káva JURA ENA 8
V nabídce nápojů si vybere každý. Intenzitu a množství si navíc můžete přizpůsobit dle svých preferencí.

Maličkost, která mě ale velmi zaujala, je, že během přípravy kávy je výpusť osvětlena barevnými diodami, které připravovaný nápoj krásně barevně osvítí. Tento detail chuť kávy sice neovlivní, ale dokonale podtrhuje precizní vzhled tohoto přístroje a kávovar během přípravy kávy vypadá opravdu luxusně.

Příprava nápoje – intenzita a množství

Kávovar disponuje přednastaveným množstvím a intenzitou nápojů, které si ale můžete libovolně měnit. Konkrétně si lze vybrat z 10 stupňů intenzity kávy a velikostí kávy od 15 do 245 ml. První možností, jak si tyto dva parametry nastavit, je přímo během přípravy kávy pomocí tlačítek na ovládacím panelu. Upravit intenzitu a množství kávy však musíte stihnout v krátkém časovém limitu, dokud se káva v mlýnku mele. Tento způsob se mi ale příliš neosvědčil. Intenzitu kávy lze takto nastavit celkem bez problémů, ale množství se mi snad nikdy nepodařilo stihnout.

Jelikož každý druh kávy piji z jiné sklenice, zvolila jsem nastavení přímo v paměti přístroje. Tato možnost podle mě více praktická a nikdy se nestane, že budete mít kávy méně nebo více, než jste zvyklí. Stejně jako celé ovládání kávovaru, i toto nastavení je intuitivní a rychlé.

i

Pro přípravu opravdu chutné kávy záleží jak na kvalitách kávovaru a jeho komponentů, tak i na kvalitě kávových zrn. Za sebe mohu doporučit Alza Café s vynikajícím poměrem ceny a kvality nebo zrna značky Lucaffe.

Tak tichý, že o něm ani nevíte

Velmi mě překvapila nízká hlučnost kávovaru JURA ENA 8. Jak jsem zmiňovala výše, vlastním kávovar jiné značky a od něj jsem zvyklá na „randál“. Tichý chod tohoto modelu mě úplně zaskočil – během proplachování a ohřívání vody není slyšet vůbec a i samotné mletí kávy je tak tiché, že jsem si při prvním použití myslela, že přístroj nefunguje. Pokud máte například malý byt a vstáváte dřív, než ostatní členové rodiny, nízkou hlučnost opravdu oceníte.

Příprava nápoje z mleté kávy

Kávovar disponuje i zásobníkem na mletou kávu, který oceníte zejména při přípravě bezkofeinové kávy nebo ve chvílích, kdy vám kávová zrna dojdou. Součástí balení je odměrka na mletou kávu a trychtýř plnicí násypky, který je skutečně praktický, protože kávu díky němu nerozsypete všude kolem. Po nasypání mleté kávy si zvolíte požadovaný nápoj standardním způsobem.

JURA ENA E8 JURA ENA E8
Zásobník na kávová zrna v praktickém tvaru a zásobník na mletou kávu. Ten se otevírá a zavírá pomocí páčky na straně kávovaru.

Příprava mléčných specialit

Na tuto část testování jsem se těšila nejvíce. Ačkoli kávovar mám, nemá mléčný systém, nýbrž pouze parní trysku. Byla jsem tedy strašně zvědavá, jak bude mé oblíbené caffe latté z tohoto kávovaru chutnat i vypadat. K přípravě mléčných nápojů je potřeba nádoba na mléko (není součástí) a hadička, kterou najdete v balení. Tu pak zacvaknete do příslušného otvoru v kávovaru, nádobu naplníte mlékem, připojíte druhý konec hadičky a zvolíte nápoj. Kávovar se pak o vše postará sám. Žádné ruční pěnění, žádný nepořádek ze stříkajícího mléka.

Kávovar nabízí hned několik mléčných specialit. Kromě caffe latté, cappuccina a samotné mléčné pěny si můžete připravit i klasické macchiato (espresso s malým množstvím mléka) a kávu flat white, kterou jsem si velmi oblíbila. Je to takový mezistupeň mezi espressem a cappuccinem – není tak silná a výrazná jako espresso, ani tak moc mléčná jako cappuccino. Zkrátka zlatá střední cesta.

Na kávovaru mě při přípravě káv s mlékem zaujalo, že si můžu sama zvolit množství mléčné pěny a i prodlevu, která je mezi procesy zpěnění mléka a samotné přípravy kávy. Časem jsem přišla na to, že čím větší prodleva, tím méně se káva s pěnou promíchá, takže jsem si s tímto nastavením kvůli estetickému hledisku ráda hrála. Rozdíl mezi mléčnými nápoji z mého kávovaru s mléčnou tryskou a JURA ENA 8 byl, jak je vidět na fotce níže, opravdu markantní, a to jak množstvím pěny, tak i její konzistencí a celkovým vzhledem finálních nápojů.

JURA ENA E8 JURA ENA E8
Rozdíl mezi nápojem připraveným pomocí parní trysky a nápojem z kávovaru JURA ENA E8 je znatelný.

Obsluha kávovaru JURA ENA E8

Díky displeji a jednoduchému ovládacímu panelu je ovládání kávovaru mimořádně snadné. Když k tomu přičteme komunikaci v češtině, se vším si hravě poradíte i bez návodu. Při zapnutí vám automaticky naskočí nabídka nápojů. Pokud si chcete do paměti uložit vlastní parametry nápoje, stačí jen dlouze podržet jedno z ovládacích tlačítek a dostanete se do přehledného menu. Kromě nápojů zde můžete pokračovat i do sekce Údržba, kde najdete informace o aktuálním stavu přístroje a spustíte případné čištění a Nastavení kávovaru. Tady si můžete nastavit automatické vypnutí, úsporu energie, jazyk, upravit tvrdost vody a další nezbytnosti.

Pochválit musím i dostatečně velký a snadno přístupný zásobník na kávová zrna. Jeho kulatý tvar umožňuje opravdu komfortní plnění. Nádobka na vodu se vyjímá a nandává velmi snadno, stačí ji jen položit na daný otvor. Kávovar vás bude pomocí displeje sám informovat o nutnosti doplnění kávových zrn a vody, nutnosti vysypat nádobu na kávové sedliny či o potřebě vyčištění. Nic tedy nemusíte sami hlídat a můžete se na něj plně spolehnout.

Údržba kávovaru JURA ENA 8

K automatickému kávovaru neodmyslitelně patří i pravidelná údržba, přičemž údržba kávovarů s mléčným systémem je vždy o něco náročnější. Běžné vyplachování přístroj díky samočisticímu systému zvládá sám, ale stejně je třeba o něj pravidelně pečovat. Jako velké plus shledávám, že 15 minut po přípravě mléčných nápojů kávovar automaticky propláchne mléčné cesty. To oceníte při nedostatku času nebo během návštěvy – nemusíte mléčné cesty čistit hned po přípravě kávy.

Péče o kávovar

Každý den je potřeba vysypat a vymýt zásobník na sedliny a odkapávací misku. Odkapávací miska se vyjímá velmi snadno (stačí jen vytáhnout) a líbí se mi její ergonomické provedení, díky němuž se s ní pohodlně manipuluje a voda z ní vytéká pouze v zadní části, což minimalizuje riziko vyli při cestě ke dřezu. Každý den byste rovněž měli vylít vodu ze zásobníku na vodu, vypláchnout jeho vnitřek a dolít novou vodu. Jedině z čerstvé vody totiž budete mít skutečně chutnou kávu.

O větší čištění vás kávovar požádá po 160 přípravách kávy nebo po 80 automatických proplaších. Tento čisticí program trvá asi 20 minut a přístroj během něho bude potřebovat vaši součinnost. K čištění je třeba použít čistící tablety JURA, které najdete v balení a lze je zakoupit u specializovaných prodejců. Během čištění se opět potvrzuje, jak moc je kávovar uživatelsky přívětivý. Celým procesem vás díky přehlednému displeji krásně provede a nebudete muset ani použít návod.

Pokud se rozhodnete nepoužívat filtr, bude potřeba čas od času kávovar odvápnit. Já filtr použila, tudíž jsem se nutnosti odvápňování vyhnula, ale proces jsem prostudovala alespoň v návodu. Odvápnění trvá přibližně 40 minut a budete k němu potřebovat speciální odvápňovací tablety JURA. Kávovar vás opět bude sám navigovat tak, aby odvápnění proběhlo snadno a úspěšně.

Čištění mléčného systému
K čištění slouží speciální roztok a praktická nádobka, jež je součástí balení.

Čištění mléčného systému

Stejně jako u jiných kávovarů, pokud připravuje nápoje s mlékem, musíte mléčný systém denně čistit. Nutnost denního čištění vyplývá jak z hygienického hlediska, tak i kvůli životnosti přístroje. Zaschlé mléko by totiž mléčný systém mohlo poškodit. Po přípravě mléčného nápoje se mléčný systém sám automaticky vypláchne „z nejhoršího“. Poté je ale nutné jej vyčistit důkladně. Potřebovat k tomu bude čistidlo systému mléka JURA, které se nalije do čistící nádobky, jež je součástí balení.

Celý proces čistění mléčných cest vypadá takto:

 • V menu zvolíte pokyn Čištění mléčných cest
 • Vyjmete hadičku mléka z nádoby na mléko
 • Nádobu na čištění naplníte čističem JURA (po rysku)
 • Do nádoby nalijete požadované množství vody (po rysku)
 • K nádobě připojíte hadičku na mléko a mléčné cesty se propláchnou směsí
 • Opět doplníte vodu do čisticí nádoby a přístroj se znovu propláchne

i

Kromě mléčného systému je potřeba denně čistit i dvojitou výpusť. Ta se dá velmi snadno rozebrat a opláchnout pod vodou.

Závěrečné hodnocení kávovaru JURA ENA E8

JURA ENA 8 Sunset Red

JURA ENA 8

Automatické kávovary

S kávovarem jsem po dobu třítýdenního testování byla velmi spokojená. Líbí se mi jeho vzhled, oblíbila jsem si mléčný systém, který se s parní tryskou nedá srovnat a obrovské plus dávám za jeho nízkou hlučnost. Chuť kávy je díky vysokému tlaku a kvalitnímu mlýnku výborná – samozřejmě záleží i na kvalitě použitých kávových zrn. Kladně hodnotím i bohatou nabídku nápojů, v níž si vybere svého favorita opravdu každý.

Ačkoliv je ovládání kávovaru velmi jednoduché, měla jsem trošku problém s nastavením množství nápoje během přípravy kávy – časová rezerva na změnu nastavení by podle mě mohla být vyšší. Nicméně tento nedostatek lze snadno vyřešit nastavením v paměti přístroje. Co mě podle očekávání příliš nebavilo, byla údržba mléčných cest, což je daň za mléčný systém a je to nutnost u každého kávovaru. Naopak údržba „zbytku“ přístroje je opravdu velmi snadná. Poměr ceny a kvality hodnotím jako naprosto ideální.

Klady

 • Luxusní design
 • Kompaktní rozměry
 • Nízká hlučnost
 • Na výběr z 10 nápojů
 • Jednoduché a intuitivní ovládání
 • Kvalitní zpracování
 • Výtečné mléčné nápoje s bohatou pěnou
 • Snadná údržba
 • Skvělá chuť nápojů

Zápory

 • Chybí nahřívač šálků
 • K údržbě lze použít pouze originální čisticí prostředky JURA
 • Součástí balení není nádoba na mléko
JURA ENA 8 Sunset Red
Automatický kávovar tlak 15 bar, mlýnek na kávu, mléčný systém, cappuccino a latte, samočisticí systém, odvápňovací systém, nastavení množství kávy, displej, nastavení množství vody, šlehač mléka, odkapávací systém, funkce horké vody, parní tryska, režim úspory energie, časovač a automatické vypnutí, objem nádržky na vodu 1,1 l, velikost zásobníku mlýnku 125 g, příkon 1450 W, šířka 27,1 cm, výška 32,3 cm, hloubka 44,5 cm, hmotnost 9,4 kg

25 990,- bez DPH 21 479,-
Koupit
Můžete mít dnes od 8:15
Skladem 5 ks
Objednací kód: JURAK551
JURA ENA 8 Nordic White
Automatický kávovar tlak 15 bar, mlýnek na kávu, mléčný systém, cappuccino a latte, samočisticí systém, odvápňovací systém, nastavení množství kávy, displej, nastavení množství vody, šlehač mléka, odkapávací systém, funkce horké vody, parní tryska, režim úspory energie a automatické vypnutí, objem nádržky na vodu 1,1 l, velikost zásobníku mlýnku 125 g, příkon 1450 W, šířka 27,1 cm, výška 32,3 cm, hloubka 44,5 cm, hmotnost 9,4 kg

25 990,- bez DPH 21 479,-
Koupit
Můžete mít dnes od 8:15
Skladem > 5 ks
Objednací kód: JURAK391
JURA ENA 8 Massive Aluminium
Automatický kávovar tlak 15 bar, mlýnek na kávu, mléčný systém, cappuccino a latte, samočisticí systém, odvápňovací systém, nastavení množství kávy, displej, nastavení množství vody, odkapávací systém, parní tryska, režim úspory energie, automatické vypnutí, chytrý - zkouška a chytrý, objem nádržky na vodu 1,1 l, velikost zásobníku mlýnku 125 g, příkon 1450 W, šířka 27,1 cm, výška 32,3 cm, hloubka 44,5 cm, hmotnost 10,9 kg

35 990,- bez DPH 29 744,-
Koupit
Na cestě 1 ks
Očekáváme 29.11.2021
Objednací kód: JURAK223
0
Vytisknout
Zkuste nové Alza Premium Moje Alza Přihlásit Pro organizace Jak nakoupit
P-DC1-WEB18
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi