Alzákovy Jarní TOPky Alzákovy Jarní TOPky

Lenovo Moto E4 Plus vydrží 4 dny! (RECENZE)

Zobrazit katalog
Lenovo Moto E4 Plus vydrží 4 dny! (RECENZE)

Slabinou chytrých telefonů je v dnešní době jejich výdrž. V případě, že zapomenete nabíjet mobil každý den, nebo alespoň obden, riskujete, že se už nikam nedovoláte. Co ale takhle mít smartphone, jenž nabijete pouze jednou za 4 dny a přitom využijete všechny chytré funkce, co nabízí? Přesně tak funguje nový Moto E4 Plus, který jsme pro vás otestovali. Jak v naší recenzi dopadl?

Lenovo Moto E4 Plus, recenze

Recenze Moto E4 Plus – obsah

Vzhled a konstrukce, jaký je náš pocit z Moto E4 Plus?

Moto E4 Plus rozhodně nehraje na co nejmenší obvod pasu. Díky obří integrované baterii by bylo snížení tloušťky pod 9,6mm jen velmi komplikované. To samé platí o hmotnosti, která dosáhla 198 g. Po prvním osahání je Moto E4 Plus tedy pořádný cvalík, který ale působí solidním a bytelným dojmem.

Tento pocit z části podtrhuje také zadní hliníkový kryt, který lze sundat. Jedná se opravdu pouze o plátek kovu, pod ním už se skrývá jen plast. Pro odnímatelný kryt se výrobce rozhodl pouze kvůli zasunutí paměťové karty a dvou Nano SIM karet (Dual SIM). Samotnou baterii už ale nevyjmete.

Příjemně nás překvapilo přední tvrzené sklo Moto E4 Plus, které je po stranách mírně zahnuté, telefon tak působí ještě celistvěji. Díky zakulaceným hranám se také mnohem lépe drží v ruce, i když má displej 5,5". Pod ním je patrná oválná čtečka otisků prstů. Nefunguje stejně rychle jako například u telefonů Huawei, avšak většinou mobil odemkne bez větších problémů. Čtečka také poslouží jako dotyková plocha pro ovládání operačního systému. Pomocí dotykových gest můžete nahradit tři ovládací tlačítka typická pro Android.

Lenovo Moto E4 Plus, snímač otisků prstů

Snímač otisků prstů funguje poměrně spolehlivě. Na tuhle vychytávku konkurence většinou zapomíná.

Spodní strana telefonu je dnes již tradičně vyčleněna pro microUSB určené k nabíjení a spojení s počítačem. Raději bychom viděli nové USB-C, nicméně většině běžných uživatelů je v celku jedno, čím telefon doma nabije, zvláště pokud to dělá například jednou za 4 dny. Vedle portu je také mikrofon a reproduktor. Jeho zvuk je trochu plochý, ale telefon podporuje Dolby ATMOS, takže zvuk jde ještě softwarově doladit pomocí aplikace. Ve výsledku tak zvukový výstup hodnotíme jako lehce nadprůměrný, což se týká také výstupu z 3,5mm jacku pro sluchátka na horní hraně Moto 4 Plus.

Lenovo Moto E4 Plus vs. E4 Lenovo Moto E4 Plus vs. E4, zadní strana Lenovo Moto E4 Plus vs. E4

Lenovo Moto E4 Plus, přední strana Lenovo Moto E4 Plus, obsah balení Lenovo Moto E4 Plus, microUSB

Lenovo Moto E4 Plus (na fotografii zlatý) vychází ze základního modelu E4 (modrý). Oproti němu má větší displej, baterii i výkon.

Na pravé straně jsou veškerá tlačítka, tedy kolébkové tlačítko hlasitosti a zamykací tlačítko, které má hrubší texturu. Díky tomu ho vždycky jistě nahmatáte, a navíc je i v ideální výšce. Celkově máme z konstrukce velmi dobré dojmy, i když prim hraje spíše plast nežli kov. Ostatně stejnou a ověřenou konstrukci mají i vyšší modely Moto G5 a G5 Plus, jež jsme také recenzovali.

Displej má pouze HD rozlišení, ale zato šetří baterii

Mobilní telefony s velkou integrovanou baterií mají obvykle pouze HD rozlišení, tedy 1 280 × 720. Oproti Full HD (1 920 × 1 080) mají menší spotřebu energie. To je případ i Moto E4 Plus. HD rozlišení na 5,5" IPS displeji je pro běžnou práci dostačující, a dokud nepřilepíte nos na displej, tak si mírného rastru ani nevšimnete. V případě, že jste rozmazlení vyššími rozlišeními, pak vám HD rozlišení již stačit nebude.

Po prvním zapnutí telefonu jsme se poměrně dost vylekali, protože displej a jeho barvy byly na nás příliš vybledlé. V nastavení si lze ale nastavit intenzitu ve dvou stupních – standardní a živé barvy. Mód živých barev vše bleskově napravil a displej působil mnohem jasněji. Ve výsledku tedy kvitujeme možnost pohrát si s intenzitou barev a věříme, že každý uživatel si vybere, co je mu pro oči příjemnější.

Lenovo Moto E4 Plus, HD displej

Prostorný 5,5" displej s HD rozlišením stačí. Navíc šetří baterii, na jejíž výdrž se výrobce u tohoto modelu zaměřil.

Telefon disponuje funkcí, která zajistí, že při změně jeho polohy (například když ho zvednete ze stolu), ukáže na displeji čas a zmeškané notifikace. Nemusíte tak hledat tlačítko na smartphonu, přejíždět po displeji nebo telefon zbytečně odemykat. Oceňujeme také možnost nastavit noční režim, tedy potlačit modré světlo, které za zhoršených světelných podmínek namáhá vaše oči.

Posledním kritériem hodnocení displeje je úroveň minimálního a maximálního jasu. Oba parametry hodnotíme v naší recenzi na jedničku. Platí to také pro automatickou regulaci jasu, která již dnes nesmí chybět.

Výkon Moto E4 Plus je hlavně pro nenáročné

Co největší výdrži je podřízeno vše, tedy i výkon Moto E4 Plus. Telefon je osazen čtyřjádrovým procesorem MT6737 od společnosti MediaTek taktovaným na 1,3 GHz. Tento procesor najdete především v telefonech nižních tříd, ovšem tady je doplněn o 3 GB RAM. Díky tomu telefon zvládne přeci jen o něco lépe multitasking, náročné hry mu však dají pořádně zabrat. Zadní hliníkový plát se poté dost zahřeje. Přehřátí ovšem můžete předejít. Přečtěte si o tom v našem článku. Pokud ale nejste nároční, budete ve výsledku s výkonem spokojeni a nemusíte se bát, že telefon běžné aplikace nezvládne.

Z úložiště, které má v případě Moto E4 Plus kapacitu 16 GB, zbude po prvním zapnutí asi polovina. Moc to opravdu není, ale naštěstí do telefonu lze vložit i paměťovou microSDXC kartu do velikosti 128 GB.

Test Lenovo Moto E4 Plus v benchmarku AnTuTu

 • Celkové skóre: 30 760
 • 3D: 2 414
 • UX: 13 197
 • CPU: 10 720
 • RAM: 4 432

Lenovo Moto E4 Plus, tlačítka Lenovo Moto E4 Plus, 13Mpx fotoaparát Lenovo Moto E4 Plus, přední 5Mpx kamera

Fotoaparát Moto E4 Plus má 13 Mpx 

Výrobce jako hlavní fotoaparát osadil 13Mpx snímač, kterému asistuje i přisvětlovací LED dioda. Světelnost objektivu f/2 je průměrná, a právě o to více nás překvapily pěkné snímky i za šera. V denním světle fotí Moto E4 Plus nadprůměrně, pokud tedy nefotíte v protisvětle. S ním si telefon ne a ne poradit – snímky působily zamlženě, a to v režimu HDR i bez něj.

V noci nebo v umělém světle již smartphone fotí standardně, jako jeho kolegové ve stejné cenové kategorii. Přibyl šum a detaily nahradil masivní postprocessing, který ale fotce nijak významně nepomohl. Stále se ale výsledné snímky počítají do průměru – nijak nepotěší, ani neurazí. Chyběl nám režim PRO a možnost natáčet videa ve Full HD rozlišení. Vystačili jsme si ale i s HD rozlišením při 30 fps.

O to více nás potěšila přední kamera, která má 5 Mpx a také přisvětlovací LED diodu. Díky ní můžete fotit selfie i na večerní párty. K dispozici máte rovněž „Režim krásy“, kde si můžete nastavit míru vylepšení.

Lenovo Moto E4 Plus, testovací snímek Lenovo Moto E4 Plus, přímé protisvětlo, HDR Lenovo Moto E4 Plus, detailní snímek Lenovo Moto E4 Plus ukázkové foto

Lenovo Moto E4 Plus ukázkový snímek Lenovo Moto E4 Plus, testovací snímek, tma Lenovo Moto E4 Plus, testovací snímek, tma

Výdrž baterie je u Lenovo Moto E4 Plus úctyhodná

Moto E4 Plus a jeho největší výhoda oproti konkurenci spočívá ve výdrži obří 5 000mAh baterie. Hned zpočátku musíme uznat, že jsme měli problém telefon vůbec vybít. Při běžném používání (komunikátory, SMS, hovory, občasný poslech hudby) se nám to povedlo po 3 dnech. K dispozici je také základní úsporný režim, takže výdrž lze omezením jasu displeje a výkonu ještě prodloužit. Už tak je ale výdrž skvělá a úsporný režim zde většinou nevyužijete.

i Zajímají vás telefony s nadstandardní výdrží baterie? Pak se podívejte i na naši recenzi BlackBerry KEYone. Nebo hledáte ještě levnější alternativu? Mrkněte na recenzi Honor 6A

V rámci naší recenze jsme na to šli i jinak – pomocí náročných her, pouštění videí a aktivním multitaskingem jsme zkoušeli telefon vybít co nejrychleji. Méně než 15hodinnové výdrže jsme se nedočkali. Telefon samozřejmě lze vybít i za jedno odpoledne, jinak než neustálým hraním byste toho ale nedosáhli.

Lenovo Moto E4 Plus, 5Mpx přední kamera

Moto E4 Plus je v podstatě telefon k neutahání. Pro toho, kdo vyžaduje dlouhou výdrž nebo prostě nechce vytahovat nabíječku každý den, je tenhle model ideální.

Operační systém Android 7.1.1 a nadstavba Moto E4 Plus

Moto E4 Plus se jako každé Moto nechlubí nijak masivní nadstavbou Androidu. Právě naopak. V telefonu najdete Android ve verzi 7.1.1 Nougat, který je až na pár detailů bez úprav. Prvně si všimnete ikon a kruhového widgetu s hodinami, datem a počasím, což jsou ale jen malé grafické změny. Zásadnější přídavek představují dvě aplikace: Dolby Atmos pro režim zvuku jsme již zmiňovali, druhou je pak Moto, která vám pomůže s nastavením displeje (noční režim, tichá oznámení) či gest na snímači otisků prstů.

Lenovo Moto E4 Plus, domovská obrazovka Lenovo Moto E4 Plus, menu aplikací Lenovo Moto E4 Plus, horní lišta Lenovo Moto E4 Plus, nastavení Lenovo Moto E4 Plus, aplikace Moto Lenovo Moto E4 Plus, aplikace Dolby Atmos

Výrobce obohatil Moto E4 Plus jen minimálně upraveným Androidem 7.1.1. K tomu přidalo také aplikaci Moto pro zprávu displeje a gest nebo software Dolby Atmos.

Zhodnocení Moto E4 Plus a porovnání s konkurenty

Moto E4 Plus vychází ze základního modelu Moto E4. Základní model má ale pouze 5" displej, 2 GB RAM a 8Mpx fotoaparát. Také nedisponuje tak masivní baterií. Přesto by pro uživatele toužící po menším zařízením mohl být konkurencí. Verze E4 Plus ale láká na něco, na co uživatelé slyší, a to je výdrž baterie, která je jinak Achillovou patou dnešních smartphonů.

Lenovo Moto E4 Plus, zadní strana

Moto E4 Plus se zaměřuje hlavně na dlouhou výdrž baterie a v tomto ohledu má jen pár hlavních konkurentů.

K tomu připočítejte velmi dobrý přední fotoaparát telefonu, kvalitně zpracované tělo, které tvoří i kov, a cenu okolo 5 tisíc korun. Tento mix jistě přiláká mnoho uživatelů, jež nechtějí vytahovat nabíječku ze šuplíku každý den, ale přitom vyžadují solidní telefon za přiměřenou cenu.

Konkurent mobilního telefonu Moto E4 Plus pro náročné je také stáje Lenova. Je jím Lenovo P2, který má dokonce 5 100mAh baterii, Full HD displej a vyšší výkon. Ten potěší náročnější uživatele, ale otázka je, zda s mnohem vyšším výkonem dosáhne i stejné výdrže. Navíc vyjde na téměř 9 tisíc. Přímým konkurentem je Acer Liquid Zest Plus. Ten má méně výkonný procesor a 2 GB RAM. Stojí ale o tisíc korun méně.

ParametryLenovo Moto E4 PlusLenovo Moto E4Acer Liquid Zest PlusLenovo P2
ProcesorMediaTek MTK 6737 (4× 1,3 GHz)MediaTek MTK 6737 (4× 1,3 GHz)MediaTek MTK 6735 (4× 1,3 GHz)Qualcomm Snapdragon 625 (až 2 GHz)
Operační paměť3 GB2 GB2 GB4 GB
Úložiště16 GB + microSDXC16 GB + microSDXC16 GB + microSDHC16 GB + microSDXC
DisplejIPS 5,5" HD (1 280 × 720)IPS 5" HD (1 280 × 720)IPS 5,5" HD (1 280 × 720)Super AMOLED 5,5" Full HD (1 920 × 1 080)
Fotoaparáty13 Mpx + 5 Mpx8 Mpx + 5 Mpx13 Mpx + 5 Mpx13 Mpx + 5 Mpx
Baterie5 000 mAh2 800 mAh5 000 mAh5 100 mAh
Snímač otisků prstů
Cena4 990 Kč3 990 Kč3 990 Kč8 990 Kč

Bodové hodnocení Moto E4 Plus

Hodnocení 73% Alza.cz
Hlavní parametry: Výkon a výbava
60%
Fotoaparát
79%
Design a konstrukce
80%
Lenovo Moto E4 Plus, oficiální snímek

Klady

 • Dobré zpracování
 • Skvělá ergonomie
 • Přední 8Mpx fotoaparát
 • Obří výdrž baterie
 • Android 7.1
 • Kvalitní zvukový výstup

Zápory

 • Pouze HD displej
 • Starší port micro USB
 • Pomalé nabíjení
Vytisknout
P-DC1-WEB13
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací