Alza.cz
Zobrazit katalog

Recenze telefonů Samsung Galaxy A3 a A5 (2017)

Recenze telefonů Samsung Galaxy A3 a A5 (2017)

Řada Samsung Galaxy A patří do těch nejlepších řad, které dokáže Jihokorejec nabídnout. Stejně jako řada „Note“ nebo „S“ vynikají tyto telefony svým zpracováním na špičkové úrovni. Nová generace pro rok 2017 se zaměřuje především na vzhled a dojem z používání, přitom ale Samsung výkon úplně neošidil.

Co mají Galaxy A3 a A5 společného?

Design a zpracování

Hned na začátku nutno podotknout, že se A3 a A5 vzhledově na první pohled nijak neliší. Konzistentnost vzhledu podle vládnoucí vlajkové lodě je již také tradicí, a tak na těle obou telefonů najdete prvky, které Samsung použil i u modelu Galaxy S7.

Jako obvykle můžeme v portfoliu výrobce najít zajímavé barevné varianty, které jsou pro oba telefony identické. Konzervativci ocení temně černou, dámy se mohou pochlubit s růžovou nebo zlatou a pro odvážné je tu pak světle modrá. 

Oba telefony také ctí kov na bocích a tvrzené sklo na přední i zadní straně. Díky této úpravě se bohužel nevyhnete pravidelnému očišťování od otisků prstů. Sklo zadní strany je zahnuté (3D), čímž výrobce dosáhl jak nevšedního vzhledu, tak skvělé ergonomie. Skla totiž navazují na boční kovový rámeček a oba telefony se v ruce drží výborně. Galaxy A3 je ale přeci jen kompaktnější, především díky 4,7palcovému displeji. Do dámských ruček tak padne lépe. Navíc se jedná o jeden z mála telefonů, který nabídne menší rozměry a slušnou výbavu. Velkou výhodou je i stupeň krytí IP68, který ochrání telefon proti prachu a při ponoření do vody.

Na přední straně se mimo displeje nachází i hardwarové domovské tlačítko, v němž je zabudovaná čtečka otisků prstů. Čas od času sice čtečka zaváhá, ale druhý pokus to napraví. Vedle hardwarového tlačítka najdete i dvě senzorová pro návrat o krok zpět a otevření kontextové nabídky.

Pravý bok je u obou telefonů vyhrazen pro tlačítko zapnutí/vypnutí a netradičně také pro reproduktor. Jeho umístění je ale spíše nešťastnou volbou, protože při sledování filmů nebo videí si ho téměř vždy zakryjete prsty. Levý bok hostí dvě tlačítka pro regulaci hlasitosti a také slot pro nanoSIM kartu. Slot pro paměťovou kartu najdete na horní hraně a zbylá spodní je už určena pro nový port USB-C, který zajistí napájení, a také pro 3,5mm jack k připojení sluchátek.

Operační systém

Operační systém v obou telefonech zastává dnes již starší Android 6.0 Marshmallow. Škoda, že výrobce nenasadil rovnou Android 7.0, zachraňuje to ale nová nadstavba Samsungu. Doby nabobtnalého TouchWiz prostředí jsou pryč, a v telefonech tak najdeme čistou a ucelenou nadstavbu, jejíž vzhled vám výrobce dovolí měnit pomocí schémat.

O základní dávku aplikací se samozřejmě Samsung postaral. Navíc vám nabídne kancelářské aplikace Microsoftu v čele s cloudovým úložištěm OneDrive. Nesmějí chybět ani Galaxy Essentials a Apps, které vám doporučí nejoblíbenější aplikace a výhodné nabídky přímo od Samsungu.

Videorecenze Samsung Galaxy A5

Super AMOLED displej, který umí zazářit

Samsung je špičkou, co se týká kvalitních panelů. Nezapomněl na to ani u Galaxy A5 s velkým 5,2palcovým Super AMOLED displejem s Full HD rozlišením (1 920 × 1 080), který potěší nejen skvělými pozorovacími úhly, ale i automatickou regulací jasu. Chválu má A5 také za maximální jas, s nímž nebudete mít problém přečíst informace i za slunečného dne.

Výrobce šel ale ještě dál a displej si můžete nastavovat. K funkci regulace teploty barev přibyla také možnost potlačení modrého světla, jež se bude hodit především za zhoršených světelných podmínek. Telefon zabarví bílou barvu do teplé oranžové, která je večer mnohem příjemnější pro oči. Skvělou funkcí je také režim Always On, která na zhasnutém displeji rozsvítí pixely jen pro vámi nastavené informace jako hodiny, notifikace a kalendář. Bez nutnosti probouzet telefon tak máte perfektní přehled o základních informacích.

Dostatečný výkon pro náročnější uživatele

Přesto, že je řada „Áček“ výjimečná především designem, ani výkon nebyl u A5 podceněn. V útrobách telefonu tepe osmijádrový tovární procesor od Samsungu s taktem 1,9 GHz, kterému napomáhají slušné 3 GB RAM. Dostatek výkonu pro aplikace i hry jako Asphalt 8: Airborne telefonu nechybí a náročný multitasking A5 také problém nedělá. Po bok dnešních špiček se telefon ale nezařadí a s novějšími hrami bude pravděpodobně smartphone více a více zadýchaný.

Výsledky Samsung Galaxy A5 v bechmarku AnTuTu:

  • Celkové skóre: 60 745
  • 3D: 17 101
  • UX: 19 242
  • CPU: 17 631
  • RAM: 6 771

Samsung Galaxy A5 jsme podrobili také testu v benchmarku AnTuTu, kterým telefon prošel se ctí. To už se ale nedá říci o interním úložišti, jež by mělo činit 32 GB. Z těch zbyde po prvním spuštění pouze okolo 22 GB, ostatní si zabere systém. Naštěstí úbytek místa zachraňuje přítomný slot na microSD karty, který dovolí zvětšit paměť až o dalších 256 GB.

Fotoaparáty jeden jako druhý

Co se týká fotoaparátu, rozhodl se Samsung pro nevídané řešení. Přední i zadní kamera mají identických 16 Mpx. Zadní ale navíc disponuje i přisvětlovací LED diodou a nutno podotknout, že A5 fotí opravdu dobře. Za denního světla dostanete fotky plné detailů, které mají krásné, živé, ale nikoli nereálné barvy. Video pak můžete natáčet ve Full HD rozlišení při 30 snímcích za sekundu.

I za zhoršených světelných podmínek či za tmy fotí A5 obstojně. Detailních snímků už se ale nedočkáte a lehce přibývá i šum. I tak se ale jistě jedná o lehký nadprůměr. Přední fotoaparát LED diodu postrádá, jako většina dnešních smartphonů. Za denního či umělého osvětlení se ale těšte na krásné selfie fotky, se kterými Samsung válcuje většinu přímých konkurentů.

Úctyhodná výdrž baterie

Mile nás překvapila nevyjímatelná integrovaná baterie s kapacitou 3 000 mAh. Přesto, že se v dnešní době již jedná o obvyklou hodnotu, odladěné prostředí Galaxy A5 značně pomohlo. Telefon při běžném používání zvládne bez větších problémů 2 dny. Pokud chcete šetřit a lehce omezíte brouzdání po internetu, pak se dostanete i na 3 dny, což je skvělá hodnota.

Pro delší dobu bez elektrické zásuvky si Samsung připravil úsporný režim. Při nastavení střední hodnoty úspory baterie se jas telefonu omezí na 90 % a sníží se i výkon. Výdrž tak stoupne až o necelých 24 hodin. Maximální úspora omezí jas na 80 %, rapidně sníží výkon a zakáže používání sítě na pozadí. Výdrž tak můžete protáhnout o více než 70 hodin. Každý režim navíc umožňuje i vlastní nastavení chování smartphonu. Když ale energie přeci jen dojde, dodává Samsung v balení rychlonabíječku, se kterou doplníte telefonu energii za hodinu a půl.

Co se nám líbí na Galaxy A5?

  • Kovové designové zpracování
  • Pevná konstrukce a stupeň krytí IP68
  • Kvalitní displej s funkcí potlačení modrého světla a Always On
  • Skvělá výdrž baterie
  • Výkon obou fotoaparátů
  • Nový port USB-C a podpora rychlého nabíjení
  • Odladěné prostředí

Co se nám naopak nelíbí?

  • Méně spolehlivá čtečka otisků prstů
  • Umístění reproduktoru na pravém boku
  • Výsledná hodnota vnitřního úložiště (pouze 22 GB z původních 32 GB)

Stojí Samsung Galaxy A5 2017 za to?

Na první pohled by se mohlo zdát, že Samsung si za model A5 2017 řekne přemrštěných 12 tisíc korun. Za samotný výkon by se to opravdu mohlo zdát více, avšak nesmíme opomenout ani kvalitní materiály, perfektně pevné a designové zpracování, dobré fotoaparáty, vysokou výdrž baterie a navíc skvělý pocit z používání. Tím vším si Samsung Galaxy A5 pro tento rok svou cenu obhájil, a my ho tak můžeme jedině doporučit.

Videorecenze Samsung Galaxy A3

Displej neurazí, ale ani neohromí

A trojka sází především na menší rozměry, které jsou vhodnější pro drobnější ruku. Nepřímo tak oslovuje ženy, ale i všechny, kterým nevyhovuje nynější trend velkých smartphonů.

Telefon tak dostal do vínku displej technologie Super AMOLED o úhlopříčce 4,7“ a rozlišení HD. Jas i sytost barev je příkladná – Samsung displeje prostě umí. Rozlišení vyšší než 1 280 × 720 px by však telefonu slušelo více. Ačkoli je hustota displeje dostatečných 312 ppi, jemnost není taková jako u bratříčka A5 a rastr občas zaznamenáte. Při denním provozu žádný problém, nicméně v této cenové relaci bychom preferovali detailnější zobrazení. Stejně jako u A5 musíme pochválit bohaté možnosti nastavení včetně nočního režimu nebo funkce Always On.

Solidní výkon na běžné používání i občasné hraní

Telefon pohání osmijádrový procesor Exynos taktovaný na 1,6 GHz a 2 GB RAM, což je pro šestkový Android s odlehčenou nadstavbou Samsungu dostačující kombinace. 2 GB operační paměti představují v roce 2017 již základní minimum, během testování jsme ale nezaznamenali žádné záseky či zpomalení, a to ani při multitaskingu několika aplikací. Díky grafickému čipu Mali-T830 si telefon troufne i na moderní hry. Vyzkoušeli jsme závodní pecku Asphalt 8 Airborne a střílečku Modern Combat 5: Blackout. Obě hry byly na defaultní nastavení bez problémů hratelné.

Výsledky v benchmarku Antutu řadí telefon do střední třídy:

  • Celkové skóre: 46 254
  • 3D: 5 483
  • UX: 17 452
  • CPU: 16 864
  • RAM: 6 456

Co se úložiště týče, z 16 GB zbývá uživateli po startu přibližně 9,5 GB, nic mu ale nebrání si paměť rozšířit pomocí microSD karty s kapacitou až 256 GB.

Fotoaparát – střední třída se vším všudy

Na zadní straně přístroje najdeme 13Mpx senzor se světelností f/1.9. Za denního světla jsou výsledné snímky dobré a proti konkurenci obstojí. Za umělého či nedostatečného osvětlení jde ale kvalita dolů. Automatické HDR podává proměnlivé výsledky podle scény. Potěšující je manuální režim focení se spoustou nastavení.

8Mpx přední kamera je průměrná, kompenzuje to však funkcemi na míru milovníkům selfie, kteří si mohou v reálném čase zeštíhlit obličej, aplikovat virtuální make-up nebo zvětšit oči. Vše funguje na jedničku a kreativci se zde vyřádí.

Vícedenní maratonec

Díky kombinaci úsporného čipu, HD rozlišení displeje a kapacity baterie 2 350 mAh je na tom A3 s výdrží výborně. A to i při aktivované funkci Always On, která neustále zobrazuje na displeji čas, datum, úroveň nabití a ikony notifikací. Při běžném používání zvládne telefon 2 dny a více podle toho, jak se uskromníte s multimédii a brouzdáním na internetu. A3 bohužel nemá rychlé nabíjení, to zůstává výsadou dražšího modelu.

Co se nám líbí na Galaxy A3?

  • Krásný design z kovu a skla
  • Prachu a vodě odolná konstrukce dle IP68
  • Solidní selfie kamera s kreativními funkcemi
  • Skvělá výdrž baterie
  • Rychlá čtečka otisků prstů
  • Svižné a odladěné prostředí

Co se nám naopak nelíbí?

  • HD rozlišení displeje
  • Nevyrovnaný výkon fotoaparátu

Stojí Samsung Galaxy A3 2017 za to?

Nová A trojka je vybavený telefon střední třídy s několika nadstandardními vlastnostmi, ale i nedostatky. Vyniká především špičkovým zpracováním a odolností proti vodě a prachu IP68, což v této cenové kategorii nevídáme často. Plus dostane také za odladěný systém se vzorovou podporou Samsungu. Za téměř 9 tisíc korun bychom však čekali jemnější rozlišení displeje a vyrovnanější výkon fotoaparátu.

Hledáte-li však svižný kompaktní Android do úhlopříčky 5", má Galaxy A3 jen málo alternativ a jedná se tedy o jeden z horkých kandidátů do vaší kapsy. V konkurenci nad 5" úhlopříčky už bude třeba trochu přimhouřit oči, „A trojka“ by však mohla oslovit všechny, kteří požadují odolnost IP68, ocení desing a zpracování vyšší cenové třídy a rádi fotí selfíčka.

i Chcete si udělat obrázek také o ostatních telefonech Samsung? Mrkněte na náš přehledový článek Jak se vyznat v telefonech Samsung.

Půjčte si Samsung A5 a chytré hodinky Gear S3 v holešovickém showroomu

Pokud si chcete vyzkoušet všechny funkce, popřípadě pokud si chcete nový telefon Samsung Galaxy A5 osahat, můžete si jej zdarma půjčit, a to až na 5 dnů! Stačí se v holešovickém showroomu obrátit na naše prodejce a složit VRATNOU zálohu ve výši 2 000 Kč.

Tím však nabídka nekončí. K zapůjčení jsou totiž i Samsung Gear S3 Frontier. Více si o této nové, odolnější a vybavenější generaci chytrých hodinek můžete přečíst v našem starším článku.

Zápůjční telefony a hodinky jsou v limitovaném množství. Jejich dostupnost si můžete ověřit telefonicky po celý týden od 11 do 19 hodin na čísle +420 601 577 442.

Vytisknout
P-DC1-WEB09
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Zkuste naše cookies My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací
Alzak icon