FMCG akce Xiaomi 14

Sony Xperia XA1 (PODROBNÁ RECENZE)

Zobrazit katalog
Sony Xperia XA1

Společnost Sony je známá pro svůj designový jazyk, který opouští jen velmi pozvolna. Přesto se v její nabídce najde netradiční smartphone, který téměř postrádá boční rámečky displeje. Kromě loňského modelu Xperia XA jsou jím i letošní novinky Xperia XA1 a větší verze XA1 Ultra. A právě ty jsme dostali na náš redakční stůl. Jak si mobilní telefony vedly v naší nekompromisní recenzi?

Sony Xperia XA1 je převážně plastová, ale má USB-C

V případě, že si pamatujete na stále úspěšného předchůdce Sony Xperia XA, pak pro vás nebude překvapením, že i Xperia XA1 na svém těle ctí především plast. Celkové pevnosti a odolnosti to nijak nevadí, za kov bychom však byli radši. Telefon se nicméně v ruce drží poměrně dobře, zejména díky téměř nulovým rámečkům po stranách displeje, které plynule přecházejí do rámu. Širší Xperia XA1 Ultra pak padne do ruky ještě lépe.

Sony Xperia XA1, displej

Každý designový prvek si ale vybírá svou daň, v tomto případě jsou to masivní rámečky dole a nahoře, díky čemuž je telefon poměrně vysoký. Na horní polovinu displeje se tak dostanete jen pomocí ručkování, a to i u menšího 5“ modelu.

Naopak velkou pochvalu udělujeme Sony za skvěle umístěné kruhové tlačítko odemčení, které je na pravém boku menšího modelu vždy při ruce, stejně jako nad ním umístěné kolébkové tlačítko pro regulaci hlasitosti. U modelu Ultra nahmatáte tlačítko pro odemykání o maličko hůře. Sony ani u Xperia XA1 nezapomnělo na hardwarovou spoušť fotoaparátu. Spodní hrana je vyčleněna USB-C pro nabíjení, což je oproti předchůdci Sony Xperia XA jedna z velkých změn.

Tím se dostáváme k příslušenství, které spolu s telefonem dostanete v balení. To je již tradiční a mimo napájecího adaptéru, kabelu a sluchátek v balení naleznete pouze návod. Doby, kdy Sony dávalo do balení také fólii na displej, jsou tedy ty tam.

Sony Xperia XA1, záda telefonu

A kam s NanoSIM kartou a paměťovou kartou? Na levém boku jsou pod plastovou krytkou schovány oba sloty. V případě, že rádi posloucháte hudbu z reproduktorů, nenechte se nachytat. Mřížky nad a pod displejem patří sluchátku a mikrofonu. Reproduktor se ukrývá na spodní hraně smartphonu spolu s nabíjecím portem a po zvukové stránce se jedná o naprostý průměr.

Obě verze Sony Xperia XA1 na první pohled působí jako prémiové smartphony se stereo reproduktory a netypicky vyvedeným displejem. Proti plastu samotnému nic nemáme, ale jeho četné předěly na bocích oku nelahodí. Pevnost je příkladná, horší už je to s ergonomií, zvláště pokud máte menší ruce. Telefonům chybí také bohužel jakákoliv certifikace odolnosti.

i Podívejte se také na recenzi Sony Xperia XZ1 (Compact), jež přináší skvělý výkon, prvotřídní zpracování a kvalitní materiály.

HD displej má věrné barevné podání

Nejzajímavější designový prvek na celém modelu XA1 je právě 5" IPS displej s HD rozlišením, tedy 1 280 × 720. Ve výsledku je jemnost 294 ppi, což není špatné, ale Full HD by se nám v této cenové relaci mobilních telefonů již zamlouvalo více. Výrobce zapracoval na podání barev, které jsou spíše do přirozenějších tónů, jejich nádech lze však v nastavení upravit. Verze Ultra s 6“ displejem už Full HD dostala. Rozlišení 1 920 × 1 080 znamená jemnost 367 ppi a zlepšení je rozhodně znát.

Sony Xperia XA1, displej

Skvělou vychytávkou je chytré řízení podsvícení, které zajistí, že obrazovka nezhasne, dokud držíte telefon v ruce. Funkce pracuje bez zaváhání, a Sony tak do hardwaru a softwaru obou smartphonů doplnilo pomůcku k nezaplacení.

Telefon Sony Xperia XA1 výkonem spadá do střední třídy

Z hlediska výkonu se jedná o čistou evoluci. Mobilní telefon Sony Xperia XA poháněl procesor MediaTek P10, nová Xperia XA1 v obou verzích jede pod taktovkou osmijádrového nástupce MediaTek P20. Příjemnými změnami je nárůst operační paměti z 2 na 3 GB, potažmo 4GB u větší verze, a vnitřního úložiště z 16 na 32 GB. XA1 Ultra má 64 GB úložného prostoru.

Sony Xperia XA1 v benchmarku AnTuTu

 • Celkové skóre: 56 432
 • 3D: 8 991
 • UX: 24 018
 • CPU: 18 962
 • RAM: 4 461

V případě, že by vám nestačila paměť 22, případně 52 GB, kterou budete mít po spuštění k dispozici (zbytek si zabere systém), pak vám nic nebrání vložit microSDXC kartu, kam naskládáte dalších až 256 GB dat.

Sony Xperia XA1, bok Sony Xperia XA1, tlačítka Sony Xperia XA1, zadní strana

A jak je to s celkovou rychlostí telefonů při používání? Smartphony se nezadýchávají, prostředí je plynulé a ani multitasking potíže dělat nebude. Horší je to s hratelností náročnějších her (Asphalt 8: Airborne apod.) u slabšího modelu. Mobil ztrácí dech a hry se znatelně zpomalují a zasekávají. Pro hráče tedy bude lepší volbou větší verze Ultra. Pokud si ale chcete zkrátit čas hraním šachů nebo karet, pak vám ani menší telefon bránit nebude.

23Mpx fotoaparát má problémy s ostřením

Sony sklízí pochvaly za snímače integrované v telefonech. Povětšinou je to ale u smartphonů jiných značek, kterým snímače dodává. V tomto případě chodí kovářova kobyla bosa, a přestože fotoaparát s 23 Mpx vypadal ve specifikacích nadějně, reálné výsledky nejlepší nebyly.

V rozlišení 23 Mpx můžete fotit pouze s poměrem stran 4:3, pro poměr 16:9 musíte rozlišení snížit. Nevadilo by to, pokud by Sony Xperia XA1 neměla zásadní problém s ostřením, které trvá dlouho a v umělém osvětlení je zaostření prakticky nemožné. I za denního světla je problém vyfotit ostrý snímek a v noci k tomu přibývá ještě značný šum. 

Videa lze natáčet ve Full HD rozlišení při 30 fps. Pro fotografy to tedy není, a to platí i v případě přední 8Mpx kamery u menšího telefonu, která má velmi široký záběr, nicméně si nedokáže poradit s protisvětlem a umělým osvětlením. Verze Ultra disponuje vepředu rozlišením 16 Mpx a navíc přisvětlovací diodu. Selfie fotky tak zvládne s lepšími barvami i detaily.

Sony Xperia XA1, venkovní snímek, foto 20 Mpx (16:9) Sony Xperia XA1, venkovní snímek, foto 20 Mpx (16:9) Sony Xperia XA1, detail, foto 20 Mpx (16:9)

Sony Xperia XA1, snímek za umělého osvětlení, foto 23 Mpx (4:3) Sony Xperia XA1, snímek za umělého osvětlení, foto 23 Mpx (4:3) Sony Xperia XA1, noční snímek, foto 23 Mpx (4:3)

Sony Xperia XA1 vydrží s 2 300mAh baterií dlouho

Překvapením se stala baterie menšího modelu o kapacitě 2 300 mAh, která při náročném používání (surfování, chvilka hraní her, poslouchání hudby, komunikátory, hovory a videa) vydrží bez problémů celý den. Pokud budete telefon více šetřit, není problém se dostat na jeden a půl dne. Xperia XA1 Ultra si kvůli větší spotřebě displeje vyžádala kapacitu 2 700 mAh a dosáhla tak srovnatelné výdrže.

Sony Xperia XA1, jack

V případě, že potřebujete potřebná procenta ušetřit, pak vám Sony tradičně nabízí pokročilý úsporný režim STAMINA a Ultra STAMINA, s nimiž si dopřejete ještě další hodiny výdrže telefonu navíc. K dispozici bohužel není rychlé nabíjení, a tak po vybití počítejte s přibližně 2 hodinami v nabíječce.

Android 7.0 a nadstavba Sony

V telefonech Sony Xperia XA1 a Ultra najdeme nejnovější Android 7.0 s označením Nougat. K tomu přibyla tradiční nadstavba Sony, která vyniká čistým vzhledem, avšak svými vlastními aplikacemi. Nejznámější je What's New, která kumuluje nejlepší aplikace, hry, hudbu a filmy. 

Sony Xperia XA1, screenshot, domovská obrazovka Sony Xperia XA1, screenshot, domovská obrazovka Sony Xperia XA1, screenshot, horní lišta Sony Xperia XA1, screenshot, schémata Sony Xperia XA1, screenshot, zprávy Sony Xperia XA1, screenshot, nastavení

Užitečná je také utilita zprávy, v níž zvolíte zpravodajské zdroje a všechny jejich novinky máte přehledně připravené ke čtení. Ceníme si také možnosti přizpůsobit si telefon pomocí připravených schémat a stáhnout si množství dalších.

Stojí Sony Xperia XA1 a XA1 Ultra za tu cenu?

Cena modelu Xperia XA1 se zastavila na bezmála 7 500 Kč, což není špatná cenovka. Výkon spadá do střední třídy, mírně zklamaní jsme však byli z HD displeje a všudypřítomných plastových předělů. Ani fotoaparát se neukázal jako silná stránka smartphonu, naopak výdrž je skvělá.

Xperia XA1 Ultra stojí 10 600 Kč a takový příplatek znamená větší paměť i dvojnásobek prostoru pro data. Příjemným zlepšením oproti menší verzi je jemnější displej. Díky větším rozměrům se telefon lépe drží, ale paradoxně hůře ovládá. Výborný je přední fotoaparát s lepšími parametry a přisvětlovací diodou. U obou telefonů se nám líbí minimální rámečky na bocích displeje či možnost rozšířit již tak velké úložiště. 

A s kým snese Xperia XA1 srovnání? Jistě je to Samsung Galaxy A3, u větší verze pak model A5, které jsou pro dvojici XA1 velkou konkurencí. A3 nabízí podobné parametry, ale odolné tělo z kovu. Sony bude bodovat nevšedním designem, který mnohé zaujme, konkurenti jsou to však rovnocenní. Galaxy A5 je oproti XA1 Ultra menší, disponuje osmijádrovým procesorem a větší baterií. Ztrácí naopak v operační paměti i kapacitě úložiště a zájemce za něj zaplatí o trochu víc.

i Sony: Tipy na TOP telefony pro rok 2021

Závěrečné hodnocení Sony Xperia XA1 a XA1 Ultra

Hodnocení57% Alza.cz

Hlavní parametry

Výkon a výbava

60 %

Fotoaparát

30 %

Design a konstrukce

75 %

Sony Xperia XA1

Klady

 • Design
 • Výdrž baterie
 • Dobré zpracování
 • USB-C port pro nabíjení
 • Hardwarové tlačítko fotoaparátu
 • Displej s minimálními rámečky po stranách
 • Nový Android 7.0

Zápory

 • Nevzhledné plastové předěly
 • Zvuk reproduktoru
 • Převážně plastové materiály
 • HD displej u menší verze
 • Špatné ostření fotoaparátu
 • Horší ergonomie
 • Chybí certifikace odolnosti
Vytisknout
P-DC1-WEB14
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací