Snad jen díky zvědavosti jsem chtěl vyzkoušet nejlehčí karbonový stativ od firmy Gitzo. Vůbec mě nenapadlo, že po čtyřdenním testování pořídím k mému stativu Gitzo GT3540LS mnohem menšího bratříčka, stativ Gitzo GT1545T.
Při fotografování divoké přírody se čím dál častěji setkávám se situacemi, že na lokalitu musím vléct spoustu fotografického vybavení, včetně jídla, vody, karimatky, spacáku, případně i fotografický kryt. Každý ušetřený gram se hodí. Lákalo mě otestovat lehounký stativ na hranici použitelnosti s těžkou fotografickou technikou. Stativ Gitzo GT1545T nezvládne všechny situace jako stativy stejné značky vyšších sérií, ale po zjištění jeho limitů jej lze v 80 % případů mého tradičního fotografování dobře použít. Odlehčíte stativ na půlku hmotnosti, ušetříte pár tisíc a místo v batohu.
Nejúčelnější alternativou pro profesionální fotografy může být varianta dvou stativů, kdy podle situace zvolíte ten vhodnější. Do fotografického krytu nedaleko auta ten těžší, na hledání kozorožců v Alpách ten lehčí. Nezanedbatelnou výhodou je velmi snadná transportovatelnost v odbaveném zavazadle při přepravě letadlem. Obzvlášť v případě, že pro své fotografování a natáčení potřebujete jako já stativy dva.
Tetřívek obecný (Tetrao tetrix)
Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: EF70-200mm f/2.8L IS II USM, stativ Gitzo GT1545T, Clona: 4.5, Doba expozice: 1/1250s, ISO: 400, Kompenzace expozice: -1, Blesk: Ne, 25. dubna 2015 06:44:33, Bergslagen (Švédsko)
Firma Gitzo je tradiční italská značka, která příslušenství pro fotografy vyrábí už přes sto let a od roku 1944, kdy se na stativy zaměřila, patří jednoznačně k tomu nejkvalitnějšímu, co si můžete ke své digitální zrcadlovce pořídit. Stativy z uhlíkových vláken jsou velmi pevné, stabilní a především lehké. Největší výhodou stativů Gitzo je tedy jejich nízká hmotnost.
Na základě vlastní zkušenosti (stativy Gitzo používám 12 let) mohu ještě připsat, že jsou neuvěřitelně odolné a snadné na údržbu. Divoká příroda není ateliér, můj stativ zkouší opravdu hodně. Zapíchnutý v bahně mokřadů, zalévání slanou vodou na pobřeží, lezení úzkými komíny skalních měst na vyhlídky. Vše pořád drží. Dokonce se nebojím napsat, že je to stativ na pár desítek let.
Problém s uhlíkovými (karbonovými) stativy je pouze jeden, jedná se materiál poměrně křehký. Už jsem viděl několik zlomených stativových noh. Stane se to velmi snadno především na sněhu, kdy noha stativu projde zledovatělou krustou, zabořuje se, ale nohy se nerozjíždějí. Materiál tlak neudrží a sekce se zlomí. Což jsem na vlastní oči viděl několikrát u klientů workshopů při zimním fotografování. Nyní už se snažím na problém upozorňovat. Dokonce jsem viděl, jak jeden fotograf uklouzl, padl na rozložený stativ a sekce zlomila. To jsou ale pouze výjimečné události. Pokud je fotograf opatrný, může si malé hmotnosti a stability karbonových nohou stativů Gitzo užívat dlouhé roky.
Výhodou stativů Gitzo v Česku je i nadstandardní záruční a pozáruční péče. Není výjimkou, že i po záruce můžete dostat nějaký díl za cenu poštovného. Snadné je i objednání náhradních dílů nebo alternativního příslušenství.
Pokud byste se chtěli ve stativech Gitzo rychle orientovat, jejich číslování funguje takto: Zjednodušeně lze říci, že čtyřmístné číslo v označení “GTxxxx” znamená - první číslo je série, třetí je počet sekcí, čtvrté je model. U série platí, že série 1 je nejmenší a série 5 je největší. Obecně nejrozšířenější je série 3 a 2, kterou používají zejména fotografové krajiny a zvířat, série 5 je vhodná zejména pro kameramany, je jednoznačně nejstabilnější.
Já jsem měl tři roky sérii 2, nyní mám 10 let sérii 3 a nově zkouším na mnoho činností právě popisovaný stativ ze série 1.
Stativy Gitzo jsou dražší, ceny se obvykle pohybují od 13 tis. Kč do 25 tis. Kč.
Tetřívek obecný (Tetrao tetrix)
Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D X Mark II, Objektiv: EF400mm f/2.8L IS II USM +1.4x III, stativ Gitzo GT1545T, Clona: 6.3, Doba expozice: 1/320s, ISO: 2000, Kompenzace expozice: -1/3, Blesk: Ne, 25. dubna 2015 05:49:39, Bergslagen (Švédsko)
Když se vám stativ Gitzo GT1545T dostane v tmavé krabici do ruky, máte pocit, že v krabici nic není. Tak je lehounká. Začnete mít obavy, zda jste to s tím odlehčováním fotografického vybavení nepřehnali.
Společně se stativem a jeho tkaným pouzdrem je v krabici též popruh přes rameno a sada atypických klíčů pro utahování šroubů a vlastní servisování stativu. Popruh se v horní části připíná do očka konstrukce stativu a ve spodní části se provleče kolem noh stativu. Osobně jsem popruh stativu nikdy nepoužíval, vždy jsem jej nosil buď v ruce, nebo připnutý k fotografickému batohu.
Stativ GT1545T je opravdu lehounký, obzvlášť pokud vyndáte středovou tyč a nahradíte ji krátkým náhradním prvkem, který je součástí balení. Pro fotografování rostlin nebo menších zvířat z úrovně očí je středová tyč nepřekonatelnou překážkou. Jedná se prvek naprosto zbytečný, který, je-li vysunutý, jen zvyšuje nestabilitu sestavy. Což samozřejmě platí dvojnásob u takto malého stativu.
Hmotnost stativu GT1545T se středovou tyčí bez stativové hlavy je 1,06 kg. To je skoro polovina mého tradičního většího stativu GT3540LS, jehož hmotnost je 1,96 kg. Možná vám to necelé kilo přijde zanedbatelné, ale místo toho můžete mít v batohu například další litr vody, který vám o den prodlouží fotografování v divočině.
Výhodou stativu však není jen hmotnost. Je totiž velmi transportní, ve složeném stavu má pouze 42,5 cm. Snadno se vejde do běžného městského batohu společně s fotoaparátem a objektivy, pokud chcete být při večerním fotografování méně nápadní. Výška stativu se zasunutou středovou tyčí (nebo ideálně bez ní) je 130 cm, s vysunutou středovou tyčí pak 153 cm.
Někdo může namítnout, že musí mít stativ tak vysoký, aby mohl mít hledáček u oka a nemusel se sklánět, ale podle mě to je zbytečně omezující přežitek. Podle maximální výšky jsem stativ nikdy nevybíral. Důležitá je pro mne skladnost a hmotnost.
Tetřívek obecný (Tetrao tetrix)
Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D X Mark II, Objektiv: EF400mm f/2.8L IS II USM +1.4x III, stativ Gitzo GT1545T, Clona: 4, Doba expozice: 1/500s, ISO: 3200, Kompenzace expozice: 0, Blesk: Ne, 25. dubna 2015 05:20:17, Bergslagen (Švédsko)
Nohy stativu GT1545T mají čtyři sekce, které se do sebe zasouvají, a u toho bych se rád zastavil. Obvyklejší jsou totiž asi sekce tři. Ale pro toho, kdo chce kratší transportní délku (složený stativ), musí mít sekcí více (jednotlivé sekce jsou kratší). Bohužel, platí, čím víc sekcí, tím větší nestabilita sestavy. To spíše obecně, u stativu kvalitních značek a materiálů nejsou ty rozdíly mezi stativy s různým počtem sekci tak veliké.
Zvýšení pevnosti při složené délce 42,5 cm bylo dosaženo využitím technologie uhlíkových trubek HM „Carbon eXact" a prostorově kompaktních zámků „Traveler G-lock". Nová gumová zakončení pro modely série 1 šetří místo, jsou stabilnější a jednodušší na výměnu v případě jejich opotřebení.
Pro praktické fotografování s digitální zrcadlovkou a těžším objektivem bych doporučil vždy zvážit, zda musíte mít nutně vysunuté všechny sekce. Čím méně jich bude vysunutých, tím bude stativ stabilnější, obzvlášť za větru. Tu úplně spodní, nejslabší, o průměru menším než malíček na ruce, jsem si při prvním fotografování hned zakázal. Ne, že by byly snímky rozmazané, ale jistota je jistota. Uvědomil jsem si, že málokdy potřebuji stativ opravdu celý rozložený. Prioritní pro mne bude úspora hmotnosti, oželím trochu pohodlí a někdy se ohnu, nebo budu fotografovat z podřepu. Při použití kompaktních fotoaparátů nebo bezzrcadlovek je to jedno, lze použít i tu nejslabší sekci.
Velmi zajímavé je řešení převracení nohou stativu okolo středové tyče. Stativ se tím zkrátí pro transport a při troše šikovnosti můžete fotografovat s převráceným fotoaparátem o 180 ˚ mezi rozevřenými nohami stativu zcela od země. Výrobce tomuto šikovnému systému říká “Reversibilní středová tyč“. Je to praktické zejména u drobných rostlin, kdy musíte jít s fotoaparátem zcela na zem. Což u většiny stativů při nutném zachování stability nejde.
Snad jediným problémem u nového stativu pro mne byla absence háku pro zavěšení závaží (batoh) pro větší stabilizaci stativu. Tato u jiných stativů poměrně běžná věc by se u stativu GT1545T vyloženě hodila. Bohužel, toto se pro konkrétní stativ asi ani nedá dokoupit.
Tetřívek obecný (Tetrao tetrix)
Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D X Mark II, Objektiv: EF400mm f/2.8L IS II USM +1.4x III, stativ Gitzo GT1545T, Clona: 4, Doba expozice: 1/1600s, ISO: 1000, Kompenzace expozice: -1/3, Blesk: Ne, 25. dubna 2015 06:00:58, Bergslagen (Švédsko)
Přestože je u stativu Gitzo GT1545T uváděné maximální zatížení 10 kg, nebral bych tento údaj doslova. Doporučuji tam více než 5 kg raději nedávat. Můj dlouho používaný stativ GT3540LS má maximální zatížení 25 kg, takže tam podle papírových specifikací rozdíly jsou, ale v běžné praxi by vás to nemělo nijak omezovat. Nelimitovalo to totiž ani mne s opravdu těžkým teleobjektivem.
Při fotografování tetřívků ve Švédsku ve fotografickém krytu jsem měl stativ Gitzo GT1545T rozložený bez vytažení sekcí, nebo jen z půlky tu druhou nejsilnější sekci. Měl jsem nasazený objektiv Canon EF 400mm f/2.8 L IS II USM s tělem Canon EOS 1DX Mark II, sestavu, která dohromady váží lehce přes 5 kg, a šlo to. A to ta dřevěná paleta pro fotografický kryt umístěná v bažině není nijak stabilní.
Je nutné si totiž uvědomit, nač hlavně stativ při fotografování zvířat máte. Je to především pro pohodlí při čekání na zajímavý moment a přesné komponování. Málokdo asi bude běžně fotografovat živá zvířata okolo kritických expozičních časů 0,5 s až 1/100 s, kdy může nejčastěji dojít k rozhýbání pohybem zrcátka. Při podobném fotografování tedy nic nehrozí. Nasadil jsem telekonvertor Canon TC 2x (ohnisko 800 mm) a zkoušel záměrně i ty kritické časy. Při focení v režimu Live View, nebo s předsklopením zrcátka za použití drátěné spouště nic nehrozí ani při na detail náročném fotografování krajiny. Fotografie jsou s ultralehounkým stativem Gitzo GT1545T vždy ostré.
Tetřívek obecný (Tetrao tetrix)
Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D X Mark II, Objektiv: EF400mm f/2.8L IS II USM +1.4x III, stativ Gitzo GT1545T, Clona: 4, Doba expozice: 1/1600s, ISO: 1000, Kompenzace expozice: -1/3, Blesk: Ne, 25. dubna 2015 06:01:48, Bergslagen (Švédsko)
Bohužel jsou v přírodě situace, kdy je nutné si limity nízké hmotnosti stativu Gitzo GT1545T uvědomit. Pokud fouká vítr, doporučuji expoziční časy zkracovat, jistota je jistota. Pomoci si můžete i tím, že sestavu ze směru větru zastíníte vlastním tělem, nebo při fotografování krajiny počkáte, až se vítr ve svých poryvech na krátkou chviličku uklidní. Na svých krajinářských workshopech vždy říkám, že v každé minutě vichru je vždy pět vteřin, kdy se dá fotografovat, a většinou to tak vždy je.
Další pomůckou může být zatížení stativu třeba batohem. Do očka pro upevnění popruhu si připevněte karabinku, ke které zavěsíte fotografický batoh, stabilita se za větru zvýší. Při vhodně zvoleném těžišti bude stativ i méně náchylný na převrhnutí, obzvlášť pokud budete fotografovat na místě, kde je více lidí. Svůj stabilizační efekt budou jistě mít i ostré hroty, které se dají ke stativu Gitzo vždy dokoupit. Ty se hodí zejména těm, kdo fotografují krajinu v lese nebo na loukách. Do skály na vyhlídce je pochopitelně nezapíchnete a stabilitu nezvýšíte.
Tetřívek obecný (Tetrao tetrix)
Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D X Mark II, Objektiv: EF400mm f/2.8L IS II USM +2x III, stativ Gitzo GT1545T, Clona: 8, Doba expozice: 1/800s, ISO: 1000, Kompenzace expozice: 0, Blesk: Ne, 25. dubna 2015 06:28:25, Bergslagen (Švédsko)
Ne, že by to v nouzi bez ní nešlo, ale ke stativu Gitzo GT1545T je dobré pořídit vhodnou stativovou hlavu, ke které můžete pohodlně a rychle připevnit fotoaparát. Jednoznačné nejuniverzálnější a díky tomu i nejrozšířenější jsou stativové hlavy kulové. Fotoaparát v nich lze poměrně snadno směrovat podle potřeb a aretace je velmi pohodlná. Abychom hmotnost sestavy stativ s hlavou zachovali, doporučil bych ke stativu GT1545T kulové stativové hlavy Gitzo GH1382TQD nebo Gitzo GH1382QD Těm, kdo mají jeden lehčí fotoaparát, případně kompakt nebo bezzrcadlovku, by mohla stačit stativová hlava Gitzo GH1780, která nemá rychloupínací destičku.
Nabídka stativových hlav je v posledních letech široká, vybere si každý. Já při odlehčování svého fotografického příslušenství sáhnu k upínacímu systému Arca, protože moje dvě stávající těžké stativové hlavy tímto disponují (Really Right Stuff BH-55, Wimberley Head WH-200). Aktuálně studuji řadu GP od firmy Acratech, variantou může být i stativová hlava Really Right Stuff BH-40.
Tetřívek obecný (Tetrao tetrix)
Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D X Mark II, Objektiv: EF400mm f/2.8L IS II USM, stativ Gitzo GT1545T, Clona: 7.1, Doba expozice: 1/800s, ISO: 2500, Kompenzace expozice: -1/3, Blesk: Ne, 25. dubna 2015 06:49:50, Bergslagen (Švédsko)