AP+ slevy v app AP+ slevy

Recenze stativu Manfrotto 190go!

Zobrazit katalog
Recenze stativu Manfrotto 190go!

Recenze

Aktualizováno

Výrobce stativů Manfrotto asi netřeba představovat, protože patří již mnoho let k předním značkám v tomto oboru. Modelová řada s číselným označením 190 se pak dá označit za téměř legendární, protože patří k historicky nejznámějším produktům Manfrotto. Přiznám se, že sám jsem uživatelem jedné z verzí tohoto stativu, který mám již minimálně 15 let, a proto mě zajímalo, jak vypadá jeho nejnovější verze ve srovnání s mým již téměř historickým kouskem. Zvolil jsem odpovídající set stativu Manfrotto 190Go! s kulovou hlavou Manfrotto 496RC2. Tento set není nejmenší, nejlehčí ani nejlevnější, ale současně není ani TOP modelem Manfrotto. Je to prostě taková ta „zlatá střední cesta“, mezi užitnými vlastnostmi, hmotností, velikostí, nosností a v neposlední řadě i cenou.

Manfrotto 190Go!

Manfrotto 190Go! – léty prověřený kvalitní stativ

V prvé řadě je asi dobré si hned v úvodu říct, komu je vlastně stativ Manfrotto 190Go! určen. Jak jsem již naznačil v úvodu, tak jde o stření třídu i s ohledem na cílovou skupinu uživatelů. Pokud tedy máte kompaktní fotoaparát, případně menší zrcadlovku či bezzrcadlovku s menšími výměnnými objektivy, pak pro vás už bude spíše zbytečně velký a těžký. Naopak pro majitele poloprofesionálních a profesionálních zrcadlovek s využitím zejména větších a těžších objektivů, už může být spíše nedostatečný.

Manfrotto 190Go! Manfrotto 190Go! Manfrotto 190Go! Manfrotto 190Go!
Výška stativu Manfrotto 190Go! se nastavuje utahováním otočných prstenců. 

Ideální je proto zejména pro náročnější amatéry, nebo poloprofesionály se středně velkou a těžkou technikou – řekněme někde zhruba do hmotnosti kolem 2 kg. Stativ Manfrotto 190Go! i použitá stativová hlava Manfrotto 496RC2 samozřejmě unesou mnohem víc (cca 6 kg), ale je potřeba počítat s tím, že třeba v případě silnějšího větru už nemusí být taková sestava dostatečně stabilní. Nosnost stativu je proto potřeba vždy brát s velkou rezervou, protože jde spíše o údaj, kolik takový stativ unese, se stabilitou to ale zase tolik nesouvisí – byť samozřejmě existují i způsoby, jak stabilitu stativu zvýšit.

Stativ Manfrotto 190Go! v této verzi je hliníkový (existuje ale samozřejmě i lehčí, ale dražší karbonová verze) eloxovaný do tradiční černé barvy. Některé drobné prvky jsou pak červené, což celkově působí barevně velmi zajímavě. Nohy stativu jsou čtyřdílné a je zde použita nejnovější metoda aretace pomocí utahování otočných prstenců. Zprvu jsem k tomuto provedení byl trošku nedůvěřivý, protože jsem byl roky zvyklý na zacvakávací packy, nebo motýlky – a jak se říká, zvyk je železná košile. Po delším časovém používání ale musím uznat, že aretace pomocí otočných prvků je mnohem rychlejší a pohodlnější, což platí zejména při použití v rukavicích v zimě. Pogumování utahovacích prstenců je totiž velmi kvalitní a neklouže ani v holé ruce, ani v rukavicích.

Manfrotto 190Go! Manfrotto 190Go! Manfrotto 190Go! Manfrotto 190Go!
Možnosti využití stativu Manfrotto 190Go! jsou velmi široké, směrovou tyč otočíte do strany i úplně dolů, což se hodí na makrofotografii.

Když už jsem zmínil zimu, tak před 15 lety byla moje verze tohoto stativu z holého hliníku a fotografové si stěžovali, že nemusí zrovna mrznout a už to stačí na to, aby stativ při manipulaci pořádně studil v rukách – dokonce se tehdy podomácku vyráběly potahy z izolace vodovodních trubek. Výrobce tehdy vyslyšel tyto nářky a opatřil úchopové části, tedy nejsilnější díl stativové nohy, vrstvou pěnovky. Z neznámých důvodů ale výrobce přešel na poměrně tvrdou gumu, která je navíc jen na jedné noze (asi kvůli hmotnosti). Taková guma sice víc vydrží, ale pokud je opravdu zima, tak nestudí o moc méně než samotný kov, a navíc přidává nějakých pár gramů hmotnosti navíc. Tady si opravdu nemůžu pomoct, ale osobně si myslím, že ta pěnovka byla prostě lepší a praktičtější.

i Volba správného a kvalitního stativu je pro fotografa velmi podstatným krokem zejména z toho důvodu, že stativy neztrácí časem na hodnotě ani v užitných vlastnostech tak rychle jako fotoaparáty. Pokud vyberete opravdu kvalitní a dostatečně robustní stativ, pak vám vydrží dlouhá léta a většinou taky mnohem déle než celý zbytek vaší fotovýbavy dohromady. Ze své vlastní zkušenosti to můžu potvrdit, protože už mám několikátý fotoaparát, ale stativ pořád jeden a ten samý již nějakých 15 let – a to jsem o něj nijak extra nemusel pečovat.

V tomto setu je použita kulová stativová hlava odpovídající třídy Manfrotto 496RC2, kterou já osobně mám raději než hlavy třícestné, u kterých se nastavuje každá osa zvlášť, protože mi to přijde daleko pohotovější. Nelze ale jednoznačně říci, která možnost je lepší, protože pečliví fotografové zase říkají, že při nastavování každé osy zvlášť je nastavení jemnější a přesnější. Jde tedy spíše o osobní preference každého fotografa a také podle toho, co více fotí. Naštěstí je nabídka hlav ke stativům velmi široká, takže pokud někomu zrovna tahle nevyhovuje, pak není problém si vybrat jinou.

Jednoduché ovládání a široký rozsah nastavení stativu Manfrotto 190Go!

Ovládání nohou stativu Manfrotto 190Go! je natolik jednoduché, že snad ani není potřeba jej detailněji popisovat, prostě povolíte okruží vysunete nohu a utažením zase zajistíte. Vysouvat samozřejmě není nutné na doraz, ale do libovolné pozice, podle aktuální potřeby – to oceníte především v případech, kdy budete stativ stavět na nerovném podkladu nebo rovnou ve svahu. Nohy stativu bývaly dříve třídílné, nyní jsou čtyřdílné, což je super, protože díky tomu je stativ ve složené transportní poloze o poznání menší.

Manfrotto 190Go! Manfrotto 190Go! Manfrotto 190Go! Manfrotto 190Go!
Bez stativu jen velmi těžko zachytíte dokonalé snímky nočního města nebo noční krajiny.

Stejně jednoduché je pak i ovládání vysouvání středové tyče, kterou lze navíc vysunout nejen směrem nahoru, ale lze ji i otočit o 90° do strany, stejně jako ji jde otočit úplně hlavou dolů, tedy o 180°. S fotoaparátem se takto při současném vhodném nastavení nohou dostanete až úplně k zemi, při zachování celkové stability, což je super především pro makrofotografii, nebo pro případy, kdy chcete do záběru dostat nějaké nízko položené popředí. Na středovém spoji nohou najdete také Manfrotto Easy Link, což je v podstatě pod gumovou krytkou schovaný závit pro připevnění dalšího volitelného příslušenství, jako je třeba LED osvětlení pro makrofotografii a podobně. Také by se tam dal připevnit háček pro zavěšení batohu, což by zvýšilo stabilitu třeba ve větrných podmínkách.

Ovládání samotné kulové hlavy Manfrotto 496RC2 je také velmi jednoduché, prostě povolíte aretovací páčku a fotoaparát nastavíte do požadované polohy a zase dotáhnete. Hlava je vybavena také jemnou regulací tuhosti aretace a samozřejmostí je také rychloupínací destička, kterou dnes již není nutné dotahovat pomocí mince, ale dá se utáhnout rukou bez jakékoli další pomůcky. Pro jistotu zmíním také páčky na koncích všech nohou stativu. Jde o pojistky, po jejichž stisknutí lze nohy více roztáhnout v extrémním případě až úplně o 90°, takže se s hlavou a fotoaparátem i tímto způsobem můžete také dostat až hodně nízko k zemi – tedy pokud na to máte dostatek prostoru, protože plně roztažené nohy samozřejmě zaberou docela dost místa.

Hlavní technické specifikace Manfrotto 190Go! (včetně hlavy):

ParametryManfrotto 190Go!
Celková maximální výška stativu156 cm
Maximální výška bez vysunutí středové tyče132 cm
Minimální výška nad terénem0 cm
Maximální zatížení6 kg
MateriálHliník
Typ hlavyKulová
Rychloupínací destička
Možnost otočení středové tyče o 180°
Možnost otočení středové tyče o 90°
Délka ve složeném stavu55 cm
Hmotnost2,1 kg

Závěrečné hodnocení stativu Manfrotto 190Go!

Než se pustím do závěrečného hodnocení stativu Manfrotto 190Go!, tak musím ještě uvést, že jsem si v podstatě z legrace zkusil stativ převážit a přeměřit, abych s překvapením zjistil, že některé jeho parametry jsou dokonce o něco lepší, než jsou ty „papírové“. Stativ je totiž ve složeném stavu o něco kratší a jako celek je také nepatrně lehčí. Není to sice velký rozdíl, třeba kratší je jen o 2 centimetry, ale přesto takové zjištění potěší, protože zpravidla tomu bývá naopak a „papírové“ parametry jsou lehce marketingově přikrášlené.

Jinak jako celek považuji tuto sestavu stativu Manfrotto 190Go! s kulovou hlavou Manfrotto 496RC2 za jednu z nejvyváženějších na současném trhu jak po stránce kvality, tak i ceny a hmotnosti. Stativ je to opravdu velmi kvalitní, není sice vysloveně levný, ale ani předražený a podobné je to i s hmotností – není sice zrovna lehký, ale na druhou stranu lehký stativ není zase úplně dobrý z hlediska celkové stability a kdo by přeci jen chtěl lehčí stativ, může si připlatit za jeho odlehčenou karbonovou verzi.

i Tip na dobrý stativ už máte. Jaké další fotopříslušenství se vám může hodit zjistíte v našem článku věnovaném správnému výběru základního fotopříslušenství.

Ne náhodou získal výrobce v roce 2016 prestižní ocenění TIPA Best Tripod Award právě za předchozí verzi tohoto konkrétního stativu. Podobně to vidím i já osobně a pokud bych měl doporučit nějaký co nejvíce univerzální stativ, tak právě tato sestava by rozhodně byla mezi favority na takové doporučení. Kvalitní stativ je navíc důležitou součástí výbavy, bez které se v mnoha případech prostě neobejdete – typicky třeba noční snímky (viz ukázky v tomto článku).

Pokud jde o nedostatky, tak mě osobně napadají pouze dva – prvním z nich je zmíněná guma na jedné z nohou stativu, která se sice v létě příjemně drží, ale v chladnějším počasí (o mrazu ani nemluvě) studí do rukou skoro stejně jako ostatní součásti stativu, které jsou jinak všechny kovové. Může se to zdát jako banalita, ale v praxi zejména při delším fotografování to opravdu může být docela nepříjemné. Dá to se to však řešit již zmíněnou izolací, určenou na vodovodní trubky, jako se to dělalo za starých časů. 😊

i Nezapomeňte si rozšířit standardní 2letou záruku až na 10 let pomocí jednoduché registace produktu u výrobce!

Druhým, ale také menším nedostatkem je absence háčku na batoh. Dá se to ale snadno řešit tím, že si batoh opatříte karabinkou, kterou pak připnete na háček pod stativovou hlavou, který je jinak určený na popruh (použití tohoto popruhu se mi neosvědčilo, obal v ceně stativu je na nošení lepší).

Stativ Manfrotto 190go! pro nás již dříve otestoval Ondřej Prosický

Recenze stativu Manfrotto 190go! (Ondřej Prosický)

Nejmenší stativ od firmy Manfrotto

Jak jsem se před pár týdny zaměřil na nejmenší a nejlehčí stativ od značky Gitzo (GT 1545T), podíval jsem se aktuálně na nejmenší a nejlehčí stativ od konkurenční značky Manfrotto. Konkrétně na typ Manfrotto 190go! (MT190GOA4TB).

Řada stativů s označením “190” je dobře použitelná pro digitální zrcadlovky. Důvěrně ji zná většina fotografů, která začínala fotografovat někdy mezi roky 2004-2008. Tehdy nebyla ještě nabídka vhodných kvalitních stativů příliš široká. Jak to fotografování začínalo být “trochu vážné”, chtělo to nutně stativ. Po krátkém sondování pak většina fotografů skončila u modelu Manfrotto 190, který splňoval většinu požadavků pro stabilitu a hmotnost pro transport do terénu. I můj první stativ, někdy v roce 2004, nesl označení Manfrotto 190.

Doba pokročila, nepochybuji, že stativ Manfrotto 190go! zaujme nejednoho začínajícího fotografa. Je relativně lehký, dobře se ovládá a i cena je přiměřená. S devizou navíc. Oproti svým předchůdcům s označením “190” má možnost praktického vysunutí středového sloupku s průměrem 25 mm do polohy ukloněné 90° pro fotografování detailních snímků zcela u země. Což by se středovou tyčí v klasické svislé poloze nešlo.

Fotografie stativu Manfrotto 190go!

Celkový pohled na Stativ Manfrotto 190go!
Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Manfrotto 190go!

Čtyři sekce pro praktické složení

Stativ Manfrotto 190go! je hliníkový, tedy, je i přes svoji malou velikost poměrně těžký, váží 1670 g. Stativ v podobné velikosti z uhlíkových vláken by vážil polovinu. Bohužel, byl by ale třikrát dražší. Ne každý ovšem chce investovat do stativu tolik. Pro někoho může být ale údaj o hmotnosti zásadní. Obzvlášť pro fotografy, kteří fotografují vysoko v horách, mají to dále od auta a na cestě tráví více než jeden den.

Stativ je stabilní s nosností do 4 kg, ten uhlíkový v podobné velikosti a tloušťce nohou zvládne i 10 kg. Stativ má čtyři sekce, které se do sebe zasouvají, a u toho bych se rád zastavil. Obvyklejší jsou totiž asi sekce tři. Ale pro toho, kdo chce kratší transportní délku (složený stativ), musí mít sekcí více (jednotlivé sekce jsou kratší). Bohužel platí, čím víc sekcí, tím větší nestabilita sestavy. Což platí zejména u stativů alternativních výrobců, u značky Manfrotto bych se toho nijak nebál. 

Fotografie stativu Manfrotto 190go!

Detail aretace nohou stativu
Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Manfrotto 190go!

Jistou nestabilitu stativu však může způsobit použití středové tyče, kterou doporučuji používat s rozmyslem, obzvlášť při jejím přestavení do polohy v úhlu 90° od svislice. Stativ má při rozložení délku pouze 122 cm, ve specifikaci uvedených 146 cm docílíte pouze při vysunutí středového tyče. Tomu doporučuji se vyhnout. Nikoho nezabije to, že se ke stativu skloní. Ti co mají výklopný displej a slušně fungující režim Live View na fotoaparátu by nízké rozložení stativu nemělo limitovat vůbec.

Pro transport má složený stativ délku pouze 45 cm, což je velmi praktické při upínání na batoh nebo při transportu v zavazadle do úložného prostoru letadla.

Čo ma veľmi zaujalo, a ocenil by som to aj svojich statívov Gitzo, je gumový grip na jednej stativové nohe, ktorý je veľmi praktický pre prenášanie. Statív Manfrotto 190g! Sa oveľa lepšie drží, je to pohodlnejšie a veľmi šikovné v momente, keď mrzne. Nechladí, ruka vám ku statívu neprimrznú. Materiál, na rozdiel od použitého hliníka na statívových nohách, toľko nechladí.

Fotografie stativu Manfrotto 190go!

Praktický gumový grip nohy stativu pro pohodlný transport.
Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz

Jestli bych snad měl konstrukci něco vytknout, tak je to pogumování aretací nohou. Klidně by mohlo mít výraznější strukturu. To použité je poměrně jemné a v prstech se protáčí. Na druhou stranu je mnohem vhodnější než klasické “klapky” na jednotlivé sekce nohou, které firma Manfrotto používala v minulosti na většině svých stativů. Ne, že by nefungovali, práce s nim byla velmi nepohodlná a při dopnutí vyloženě ničily prsty až to bolelo. Uzamykání pootočením u testovaného stativu je mnohem pohodlnější.

Fotografie stativu Manfrotto 190go!

Detail protažení středové tyče
Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Manfrotto 190go!

Fotografování detailů zcela od země

Stativ Manfrotto 190go! má velmi zajímavě řešenou konstrukci pro eliminování problémové středové tyče, pokud chcete fotografovat s nízko rozloženým stativem zcela od země. Stativy nohou lze rozevřít do úhlu 25°, 46°, 66° a 88°, ale pokud chcete být stativem úplně dole, středová tyč překáží.

K tomu je uzpůsobená konstrukce, kdy lze středovou tyč vysunout nahoru, na jejím spodním konci zmáčknout červené tlačítko a tyč překlopit v úhlu 90°. Případně ji protáhnout přes střed pro větší stabilitu.

Toto řešení mi připadá velmi praktické zejména při fotografování detailů menších rostlin, kdy musíte s fotoaparátem velmi nízko k terénu nebo například u fotografování zvířat u hladiny z jejich úrovně (kachny, bobři, například). S klasicky uzpůsobenou tyčí toto nejde, bude překážet.

Při výše popsaném doporučuji středovou tyč symetricky protáhnout přes střed stativu, stabilita se tak zvýší. Pokud konec středové tyče necháte na středu (červený kloub) příliš stabilní sestava s těžším fotoaparátem nebude.

Fotografie stativu Manfrotto 190go!

Rozložení stativu zcela u země
Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Manfrotto 190go!

Závit pro uchycení dalšího příslušenství

Při prvním prohlížení stativu mě zaujal závit v místě, kde se nohy scházejí u středové tyče. Vůbec jsem nevěděl, k čemu by mohl být vhodný. Až po zhlédnutí několika instruktážních videí na serveru Youtube.com se jeho určení vysvětlilo. Je k namontování dalšího příslušenství Manfrotto. Například LED světla, která jsou vhodná při makrofotografii. Výrobce toto nazývá Easy Link a jeho využití je velmi praktické.

Naopak funkce očka, které je hned pár centimetrů vedle, mi byla zřejmá hned, je pro přidělání stativového popruhu pro pohodlné nošení. Osobně stativ raději přidělávám k batohu nebo nosím v ruce, ale pro někoho to může být praktické.

Fotografie stativu Manfrotto 190go!

Šroub pro přidělání dalšího příslušenství Manfrotto
Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Manfrotto 190go!

Kulová hlava Manfrotto 496RC2

Staviv jsem na testování dostal společně se stativovou kulovou hlavou Manfrotto 496RC2. Při rozhodování o stativové hlavě mi právě “kulovky” připadají nejvíce praktické. Jejich ovládaní ve všech směrech je nejrychlejší a při transportu zaberou nejméně místa. Obzvlášť ve srovnání se stativovými hlavami třícestnými, jejichž ovládání mi přijde vyložené toporné a pomalé. Navíc těmi svými třemi kličkami zaberou mnohem více místa než hlavy kulové.

Fotografie stativu Manfrotto 190go!

Kulová hlava Manfrotto 496RC2
Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Manfrotto 190go!

Kulová hlava Manfrotto 496RC2 velikostí odpovídají konstrukci stativu Manfrotto 190go! a její povolené zatížení ze specifikací je velmi podobné jako povolené zatížení stativu - 6 kg.

Odpor otáčení lze nastavit šroubem na pravé straně. To je užitečné proto, aby se při otočení utahovací kličkou na levé straně upevněný fotoaparát na kulovce nedal do pohybu příliš uvolněně a “nespadl” neřízeně do polohy, kde jej mít nechcete. Když máte sestavu tělo plus objektiv těžší, utáhnete, když lehčí (nebo lehčí kompaktní fotoaparát), povolíte. Funguje to dokonale. Utahování kličkou je velmi pohodlné, nemusíte použít velkou sílu a fotoaparát drží v požadované poloze.

Praktická je rychloupínací destička RC2, díky níž fotoaparát ke stativu přiděláte mnohem rychleji než šroubováním. Doporučuji jich mít více, ať ji mezi fotoaparáty a objektivy se stativovými objímkami nemusíte neustále přendávat. To už vůbec praktické není.

Jestli stativové hlavě něco vytknout tak je to, že jí nelze otáčet v panoramatickém směru okolo osy stativu. Toto lze pouze v případě, že uvolníte levou kličku, bohužel se s tím uvolní celá kulovka ve všech směrech a panoramatické posouvání ve vodorovném směru se tím neudrží.

Fotografie stativu Manfrotto 190go!

Uzamykání polohy nohou do úhlu 25°, 46°, 66° a 88°
Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Manfrotto 190go!

Fotografie stativu Manfrotto 190go!

Protažení středové tyče do úhlu 90°
Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Manfrotto 190go!

Hlavní výhody i nevýhody Manfrotto 190Go!

Hodnocení 95 % Alza.cz
Hlavní parametry: Kvalita, materiály
95 %
Variabilita, vnitřní uspořádání
95 %
Poměr cena / výkon
95 %

Klady

  • Hezký design
  • Kvalitní a robustní provedení
  • Promyšlená konstrukce
  • Univerzální použití
  • Příslušenství a náhradní díly
  • Přepravní pytlík v ceně

Zápory

  • Příliš tvrdá guma na úchopové části
  • Háček na zavěšení batohu mimo osu
Michal Kupsa

Michal Kupsa

Michal Kupsa se narodil v roce 1970 v Brně. Fotografovat začal již ve svých 15 letech a novinářské činnosti propadl již o tři roky později. Na svém kontě má spolupráci s řadou prestižních českých i zahraničních médií, včetně České televize, Českého rozhlasu, National Geographic, Národní knihovny Kongresu USA, iDNES, nadace Člověk v tísni a většiny českých magazínů o fotografii a fotografování. Zaměřuje se především na cestopisné články, recenze fototechniky a vedení fotografických kurzů.

Vytisknout
P-DC1-WEB19
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací