Omlouváme se, ale z důvodu výpadků elektrické sítě je pobočka Brno-Lískovec, OC Campus Square dočasně mimo provoz, za komplikace se omlouváme.

Xiaomi Redmi Note 9 Pro (RECENZE): vydrží 3 dny a peněženka jej bude mít ráda, pár přešlapů si ale neodpustil

Zobrazit katalog

Recenze

• Autor: Jozef Kišantal

Není těžké pochopit, proč jsou telefony do 10 tisíc korun mezi zákazníky oblíbené. Něco už umí a navíc konkurenční prostředí nutí výrobce neustále se snažit. Xiaomi sice letos pokročilo ve zmatečnosti pojmenování svých modelů, ale povedené mobily vyrábět nezapomnělo. Jedním z nich je i Xiaomi Redmi Note 9 Pro, který na první pohled vypadá dobře, zároveň však mezigeneračně mírně podražil. A otázkou je, zda si cenu dokáže obhájit, zda má právo se řadit mezi nejlepší v této cenové relaci a zda není moudřejší sáhnout po konkurenci.

Xiaomi Redmi Note 9 Pro

Recenze Xiaomi Redmi Note 9 Pro – OBSAH

  1. Xiaomi Redmi Note 9 Pro není pro titěrné ruce
  2. Displej není nejjasnější, jinak mu ale není co vytknout
  3. Odemykání obličejem a čtečka na boku
  4. Fotoaparát odpovídá střední třídě
  5. Výkon Redmi Note 9 Pro není top, ale není si na co stěžovat
  6. Prostředí je standardní, Xiaomi nám ale servíruje reklamy
  7. Je libo 3 dny výdrže na baterii?
  8. Konkurence Xiaomi Redmi Note 9 Pro
  9. Recenze Xiaomi Redmi Note 9 Pro – závěr

Xiaomi Redmi Note 9 Pro není pro titěrné ruce

Na recenzi dorazil bílý Redmi Note 9 Pro, dodávaný v krabičce stejné barvy. Ta na první pohled není ničím zvláštní. Na horní straně je standardně vyobrazen telefon, ale na boku pod názvem telefonu můžeme vidět slogan „with easy access to the Google apps you use most”, v překladu „se snadným přístupem k aplikacím Google, které používáte nejčastěji“. To je takové malé šťouchnutí do Huawei, který jak známo Google služby u svých nových telefonů nesmí používat.

Uvnitř krabičky se nic neobvyklého neděje a najdeme zde standardní propriety, kromě telefonu tedy 33W nabíječku s USB-C kabelem, špendlík na SIM kartu, manuály a průhledné silikonové pouzdro. Sluchátka chybí, každý ale doma nějaká má, a pokud ne, výběr je široký, ať už mezi drátovými sluchátky, nebo True Wireless sluchátky, která mají srovnatelnou kvalitu a jsou pohodlnější.

i Skutečně bez drátů: Co nabízí True Wireless sluchátka?

Exteriér telefonu je čistě subjektivní věc, v bílé barvě ale Xiaomi Redmi Note 9 Pro vypadá dobře. K odstínu kontrastně ladí černá vycentrovaná baterie fotoaparátu a námitky nelze mít ani ke konstrukci ze skla s odlesky a plastovému rámečku. 

Nad displejem našel místo nikoli zastarávající a už lacině vypadající notch, ale kruhový průstřel uprostřed, takže telefon zepředu vypadá podobně jako například Samsung Galaxy A51 nebo i loňský Galaxy Note10. Pokud jste proti výřezům, můžete si jej softwarově skrýt do černého proužku. Malou vadou na kráse je ale mírně zubaté okolí kolem něj, které působí trochu nedotaženě, byť není extra viditelné a mnoho lidí jej nejspíš ani nezaregistruje.

Redmi Note 9 Pro, recenze, krabička Redmi Note 9 Pro, recenze, Google služby Redmi Note 9 Pro, recenze
Xiaomi se na krabičce Redmi Note 9 Pro chlubí podporou Google služeb, o které si mohou nechat uživatelé nových telefonů Huawei jen zdát. Součástí balení je silikonový kryt. Zdroj: Vlastní.

Příliš obdivu si Xiaomi Redmi Note 9 nevyslouží ani za širší rámečky kolem displeje a spodní bradu. Praxe je nicméně taková, že mnoho uživatelů toto řeší jen chvíli po vybalení a po pár hodinách si na ně zvykne, podobně jako například majitelé iPhonu 11 nebo Xr, byť tam je brada stejně široká jako okolní rámečky po stranách. Pochvalu si naopak zasluhuje malá notifikační dioda napravo od 16Mpx selfie kamerky s blikáním bílého světla. Je sice titěrná, ale svůj účel plní. 

Na zádech Redmi Note 9 Pro čistotu designu narušuje jen fotomodul, který má podobu pěkně a celkem neotřele vypadající obdélníkové kapličky uprostřed. Ta se mimochodem překvapivě vzhledově liší mezi barevnými variantami tohoto modelu. U bílé a šedé verze je obdélník větší a zahrnuje i LED blesk, u zelené nikoli. Bílá a šedá varianta se od zelené odlišují i svými zády. Ta jsou u nich celá lesklá, kdežto zelený Note 9 Pro má texturovanou spodní část.

Redmi Note 9 Pro, recenze Motorola Moto G8 Plus, recenze, design
Pohled na displej a zadní stranu Xiaomi Redmi Note 9 Pro. Zdroj: Vlastní.

Vycentrovaná baterie fotoaparátu má tu výhodu, že se telefon nekýve, když je položený na stole a vy například u snídaně projíždíte sociální sítě nebo něco píšete. Nevýhodou u Note 9 Pro je fakt, že fotomodul poměrně výrazně vystupuje z těla. Toto alespoň z části řeší přibalené silikonové pouzdro, které je tak jako tak i přes nasazení odolného skla Gorila Glass 5 rozumné použít, pokud chcete, aby vám telefon vydržel hezký co nejdéle. 

Pokud se vám nechce kupovat další kryt, bez problémů je použitelný i ten v balení. Na běžnou ochranu postačí a dá vyniknout designu telefonu.

Redmi Note 9 Pro, recenze Motorola Moto G8 Plus, recenze, design
K Redmi Note 9 Pro lze připojit i sluchátka s jackem a dá se použít i jako ovladač. Zdroj: Vlastní.

Xiaomi Redmi Note 9 Pro nechybí ani sluchátkový jack, který už pomalu upadá v zapomnění. Někteří na něj sice stále nedají dopustit a telefon bez něj ani neberou v úvahu, stále více lidem je to ale už jedno. 

Naproti přes UCB-C konektor je přítomen hlasitý a průměrně hrající reproduktor a telefon může díky infraportu zastat i úlohu dálkového ovladače. Celkově je Redmi Note 9 Pro se 165,8 mm velký telefon, naštěstí kapsy u kalhot jsou ještě větší, stejně jako dámské kabelky, takže rozměry pro většinu lidí nebudou problém.

Displej není nejjasnější, jinak mu ale není co vytknout

Redmi Note 9 Pro nabízí 6,67" zobrazovací plochu, krytou sklem Gorila Glass 5 a podporující HDR10. Jemnost i barevnost jsou v pořádku, stejně tak jas. Obsah na displeji je dobře čitelný i na přímém slunci a automatická úprava při přechodu z prosluněného dne do interiéru funguje spolehlivě. Hanit nelze ani 60Hz obnovovací frekvenci, jelikož za cenu kolem 9 tisíc ji nemá žádný konkurent. Snad jen Realme 6 Pro, který stojí o tisícovku více.

Redmi Note 9 Pro, recenze
Vzhled je subjektivní věc, ale Xiaomi Redmi Note 9 Pro se mi líbí. Zdroj: Vlastní.

Na telefonu rozhodně kladně hodnotím fakt, že nemá zaoblené okraje displeje. To je výhoda střední třídy, ale např. Samsung se už i u svých modelů Galaxy S20 po letech vrátil k plochým displejům, takže lze očekávat, že se po korejském průkopníkovi trendů přidají i ostatní. 

Odemykání obličejem a čtečka na boku

Selfie kamerku lze kromě focení využít i na odemykání obličejem. Jedná se o 2D sken, takže na nějaké extra zabezpečení to není, jelikož jej lze překonat i fotkou. Pokud ale neočekáváte, že by se do něj vaše rodina, přátelé nebo spolubydlící chtěli dostat, základní ochranu telefonu poskytne a hodí se například při nasazených rukavicích. 

Zároveň je dobré si nastavit možnost rozsvícení displeje dvojitým poklepáním. Poté si budete moci vybrat dva způsoby, jak se dostat do telefonu. První zahrnuje dvojnásobné poklepání po displeji, který se následně probudí, a vy rovnou přejdete na domovskou obrazovku. Notifikace na zamknuté obrazovce přeskočíte.

Praktičtější je ale způsob, kdy se po dvojím poklepání displej rozsvítí, ale zůstane na zamykací obrazovce a zobrazí notifikace. Telefon se mezitím po rozpoznání vašeho obličeje na pozadí odemkne a pro vstup na domovskou obrazovku poté už stačí potáhnout nahoru. Podobně to funguje i u iPhonů s Face ID.

Redmi Note 9 Pro, recenze
Čtečka otisků prstů je dobře přístupná. Zdroj: Vlastní.

Velice dobrou vychytávkou je, že dvojí poklepání na uzamčené obrazovce displej zhasne. Pokud se chcete jen podívat, co je nového, dvakrát klepněte na obrazovku, pohledem zkontrolujete notifikace a opětovným dvojím klepnutím telefon zase zhasnete. Škoda jen, že obrazovku nejde tímto způsobem zhasnout i na domovské obrazovce jako u telefonů LG.

Z důvodu bezpečnosti a v některých případech i rychlosti je dobré používat i čtečku, která na Xiaomi Redmi Note 9 Pro sídlí ve vypínacím tlačítku na boku. Třeba Samsung Galaxy A41, Galaxy A51 nebo Oppo Reno3 ji mají integrovanou v displeji, to ale nemusí být nutně výhoda, jelikož čtečky v displeji ještě nejsou tak rychlé a spolehlivé, jak by mohly být a jak snad brzy budou. 

Ta na boku Note 9 Pro pracuje svižně a spolehlivě. Sice netrhá rekordy v rychlosti, ale telefon se vždy odemkne i po pouhém letmém ťuknutí. Jen leváci ji nejspíš tolik vychvalovat nebudou. Ti budou muset odemykat buď špičkou levého ukazováčku, nebo se smířit s přiložením palce pravé ruky. 

Fotoaparát odpovídá střední třídě

Přístup do telefonu není nutné řešit, když chcete fotit. Kromě klasického klepnutí na ikonku fotoaparátu na ploše si pro jeho aktivaci můžete nastavit tyto způsoby:

  • Dvojí zmáčknutí tlačítka snížení hlasitosti (v menu telefonu je uvedeno zvýšení hlasitosti, to je ale chyba).
  • Rozsvícení displeje (například dvojím klepnutím) a poté potáhnutí ikonky fotoaparátu v pravém dolním rohu doleva.

Xiaomi fotoaparáty umí a například Xiaomi Mi 10 Pro nebo Mi Note 10 Pro patří mezi skvělé fotomobily. Xiaomi Redmi Note 9 Pro ale stojí o několik cenových pater níž a je jasné, že muselo dojít ke kompromisům. Jde jen o to, k jak velkým a zda byly zvoleny správně.

Fotoaparát Note 9 Pro je čtverný a hlavní slovo u něj má čip od Samsungu s rozlišením 64 Mpx, světelností f/1,9 a ohniskem 26 mm. Produkuje 16Mpx fotky složením čtyř pixelů do jednoho, které jsou za dobrého světla velmi pěkné a plné detailů. Šum je minimální a za pochvalu stojí i barevnost, která nesklouzává ke zvýrazněným a nepřirozeným odstínům. 

HDR je ve většině případů spolehlivé a při zachycování snímků se světlou oblohou se s několika málo výjimkami spouští automaticky. Zvýšený dynamický rozsah se odráží v pěkných snímcích, jen občas je ve stínech při přiblížení patrné mírné zrnění. Čekal bych ale, že funkce bude fungovat výrazněji a rozdíly mezi snímky s aktivovanou a deaktivovanou funkcí HDR budou viditelnější.

Redmi Note 9 Pro, recenze Redmi Note 9 Pro, recenze Redmi Note 9 Pro, recenze Redmi Note 9 Pro, recenze Redmi Note 9 Pro, recenze Redmi Note 9 Pro, recenze Redmi Note 9 Pro, recenze Redmi Note 9 Pro, recenze Redmi Note 9 Pro, recenze
Recenze Xiaomi Redmi Note 9 Pro – testovací snímky fotoaparátu. Zdroj: Vlastní.

Při focení za sníženého množství světla je šum v přijatelných mezích, množství detailů ale už klesá. Ty pak viditelně přidává noční režim, kterému se daří vytvářet ostré a detailní večerní snímky s osvětlenými tmavými místy. S lampami se dokáže víceméně poprat, byť ne pokaždé, ve velké tmě ale příliš světla nezachytí, takže s neosvětlenými zákoutími si neporadí. 

V portrétním režimu se fotoaparátu většinou daří rozlišovat pozadí od objektu, na který má zaostřit, na snímcích ale nechává nerozostřené oblasti, které by správně měly být rozmazané. Standardně na tom je i selfie kamerka s rozlišením 16 Mpx.

Redmi Note 9 Pro, recenze, krabička Redmi Note 9 Pro, recenze, Google služby Redmi Note 9 Pro, recenze Redmi Note 9 Pro, recenze, krabička Redmi Note 9 Pro, recenze, Google služby Redmi Note 9 Pro, recenze
Recenze Xiaomi Redmi Note 9 Pro – testovací snímky fotoaparátu. Zdroj: Vlastní.

8Mpx širokoúhlý fotoaparát s úhlem záběru 119° už tak povedený není a opět se potvrzuje fakt, že výrobci širokoúhlé fotoaparáty ve svých telefonech neberou tak vážně, jak by mohli a jak by si uživatelé jistě přáli. Ten u Redmi Note 9 Pro není vyloženě špatný, lze ale už pozorovat výrazný úbytek detailů, nástup šumivosti a nepřirozené barvy. S přimhouřením oka však službu vyfocení krajinek, architektury či interiérů dokáže vykonat s úspěchem.

Co ovšem fotoaparát nedokáže, je přiblížit zobrazení foceného objektu bez ztráty kvality, jelikož zde optické přiblížení nenajdeme, jen digitální.

i Nejlepší fotomobily 2020

Na své si zato přijdou ti, kdo si s foťákem rádi fotí detaily v přírodě. Pro ně je tu k ruce makro fotoaparát s rozlišením 5 megapixelů, ne jen 2, jak je u podobných telefonů obvyklé, takže jej nemusíme odbýt jen prostým „je tu, ale je k ničemu“. Do počtu zde není, jeho výsledky jsou lepší než po zvětšení fotky z hlavního snímače. Jen si uživatel musí zvyknout na zvýrazněné barvy a trochu horší dostupnost, jelikož tlačítko makro fotoaparátu je schované pod menu vpravo nahoře.

Redmi Note 9 Pro, recenze Redmi Note 9 Pro, recenze Redmi Note 9 Pro, recenze Redmi Note 9 Pro, recenze Redmi Note 9 Pro, recenze Redmi Note 9 Pro, recenze
Recenze Redmi Note 9 Pro – testovací snímky fotoaparátu. Zdroj: Vlastní.

Videa jsou na tom bohužel dobře jen s přivřenýma očima. Xiaomi Redmi Note 9 Pro umí až 4K videa, ale jen se 30 snímky za sekundu a navíc bez stabilizace. Pokud tedy nestojíte nebo nemáte telefon připevněný ke stativu, budete muset počítat s hodně roztřeseným obrazem. Přepnutím na Full HD rozlišení si trochu pomůžete, ale zase přijdete o vyšší rozlišení. Jestliže ale vyloženě neprahnete po 4K videu, které si budete následně prohlížet na velké obrazovce, Full HD bude pro běžné použití lepší volbou. 

Se samotnou nativní aplikací fotoaparátu se pracuje dobře, je poměrně přehledná a nabízí dostatečné množství funkcí. Využít lze i manuálního režimu a v případě zájmu si můžete snímky ukládat i ve formátu RAW pro další úpravy.

Redmi Note 9 Pro, recenze Redmi Note 9 Pro, recenze Redmi Note 9 Pro, recenze
Aplikace fotoaparátu Redmi Note 9 Pro. Zdroj: Vlastní.

Výkon Xiaomi Redmi Note 9 Pro není top, ale není si na co stěžovat

Redmi Note 9 Pro lze označit za výkonný telefon. Čipová sada Snapdragon 720G sice není top třída, ale svalů má dost a v běžném provozu nemá s ničím problém. Nepřehřívá se a troufne si na ledacos, i na náročné hry, u kterých stačí jen snížit úroveň detailů a snímkovací frekvenci.

Ke spolupráci dostal 6 GB operační paměti, což je v této třídě průměr. Není to sice 8 GB, kterými se může pochlubit například Realme 6 Pro, na druhou stranu 6 GB je jen o trochu méně než 8 GB a rozdíl v praxi není moc znát. Oproti takovému Samsungu Galaxy A51 si může pískat, protože ten disponuje jen 4 GB paměti, a to už může při intenzivnějším používání omezovat.

Redmi Note 9 Pro, recenze
Xiaomi Redmi Note 9 Pro není vlajka, ale nedostatkem výkonu netrpí. Zdroj: Vlastní.

Úložiště se v základu dodává s kapacitou 64 GB, doporučuji si ale připlatit za 128GB variantu. Je dražší jen o tisícovku a časem budete za dvojnásobnou kapacitu rádi. V opačném případě si můžete jako další úložiště zvolit microSD kartu. Pro ni je navíc připraven samostatný slot, takže lze k tomu současně používat ještě další dvě nanoSIM karty.

Prostředí je standardní, Xiaomi nám ale servíruje reklamy

S čím jsem se ale i přes dostatečný výkon hardwaru potýkal, byla jistá neodladěnost prostředí. Při pohybu v systému, například při návratu na domovskou obrazovku, jsem několikrát narazil na mírný zásek nebo zaškobrtnutí, které sice trvalo jen kratičký zlomek vteřiny, ale nejde přehlédnout. Nejedná se o častý jev, ale když telefon hodně používáte, párkrát za den se s tím setkáte. Působí to trochu rušivým dojmem, takže nezbývá než doufat v opravnou aktualizaci.

Prostředím telefonu je MIUI 11.03 s celou řadou předinstalovaných aplikací včetně například AliExpressu nebo několika neznámých her. Některé jdou odstranit, některé ale ne a zbytečně suplují Google nebo jiné alternativy.

Uživatel si bude muset bohužel zvyknout i na přítomnost reklam v prostředí. Například při instalování aplikací z Google Play, kdy každá prochází kontrolou bezpečnosti. Zobrazí se okno, že vše je v pořádku, pod oznámením nám výrobce ale vždy připraví reklamu. Funkce jde sice vypnout, mnoho uživatelů se to ale nezjistí a tím pádem ji budou mít aktivovanou.

Redmi Note 9 Pro, recenze Redmi Note 9 Pro, recenze Redmi Note 9 Pro, recenze
Předinstalované aplikace v Xiaomi Redmi Note 9 Pro. Výrobce chce vydělávat i jinak než prodejem fyzických výrobků. Zdroj: Vlastní.

Pozitivní ale je, že časem má i na Xiaomi Redmi Note 9 Pro přijít MIUI 12, byť reklam se nejspíš nezbaví. Výrobce jej už posílá (červenec 2020) na první modely a v následujících týdnech, doufejme, že už v průběhu léta, má zavítat i do dalších modelů včetně Redmi Note 9 Pro.

Je libo 3 dny výdrže na baterii?

Co ale rozhodně potěší, je baterie a dlouhá výdrž, která je nepochybně největším plusem telefonu. Svůj podíl na úspěchu má i úsporný čipset, ale nejvíce bodů jde 5 020mAh baterii, která je v praxi opravdu znát. Neměl jsem problém se při běžném používání dostat i na 2,5 až tři dny a úspornější uživatelé by to s klidem jistě protáhli i na delší dobu. 

Redmi Note 9 Pro, recenze
Redmi Note 9 Pro je pořádný kus telefonu. Větší rozměry ale přináší spoustu výhod. Zdroj: Vlastní.

Přitom jsem se nemusel nijak zvlášť omezovat. Moje rutina zahrnovala práci s rozličnými aplikacemi, e-mailem, hodně focení, volání, sociální sítě, sledování YouTube i občasné hraní. Mohl jsem vyjít z domu i jen s pouhými 50 %, aniž bych se bál, že mě telefon brzy nechá na holičkách. To je rozhodně příjemný pocit.

Navíc když telefonu dojde šťáva, umí ji i rychle dočerpat, a to díky 30W nabíjení a 33W nabíječce, která je součástí balení. To vynahrazuje chybějící bezdrátové nabíjení. Telefonu dále nechybí ani NFC pro placení mobilem nebo FM rádio.

i Google Pay v Česku: jak funguje a které banky službu podporují?

Konkurence Xiaomi Redmi Note 9 Pro

I přes všechny výtky má Redmi Note 9 Pro spoustu kladů a je to jeden z nejlepších ve své třídě. Pro mnohé bude i nejlepší, protože záleží na prioritách. Pro shrnutí tedy Redmi Note 9 Pro těží z velké baterie, obstojného výkonu, bohaté výbavy, povedeného displeje a celkového designu i slušného fotoaparátu.

Jedním z velkých konkurentů Note 9 Pro je rovněž oblíbený Samsung Galaxy A51, který také fotí dobře a má podobný výkon, byť má trochu hendikep v podobě pouhých 4 GB operační paměti. Zepředu dvojice vypadá téměř k nerozeznání, zezadu se ale už liší. Odlišná je i kapacita baterie, ta u Samsungu je o nemalou porci (4 000 mAh) nižší. 

Redmi Note 9 Pro, recenze
Fotomodul je výrazným prvkem zad. Zdroj: Vlastní.

Dalším soupeřem je Realme 6 Pro, který nemá tak velkou výdrž jako Note 9 Pro a na pohled vypadá méně hodnotně. Jeho zbraně ale tkví ve větší RAMce a v rychlejším prostředí i displeji. 

Co vám více vyhovuje? Každý má jiné priority, a proto nelze jednoduše určit toho nejlepšího. Redmi Note 9 Pro ale v tomto mini souboji získává body ve výdrži a v neposlední řadě i o něco nižší ceně, což je rovněž silný argument.

Redmi Note 9 Pro, recenze

Recenze Xiaomi Redmi Note 9 Pro – závěr

Mobily Xiaomi

Redmi Note 9 Pro jednoznačně boduje výdrží na baterii, ale i designem, solidním výkonem, schopným fotoaparátem a poměrně širokou hardwarovou výbavou, takže s ním lze například i platit bezkontaktně. Najde si spoustu spokojených zákazníků, kterým ho budu s čistým svědomím doporučovat. A telefon se jim bude nepochybně používat dobře, protože i přes nedostatky se jedná o jeden z nejlepších telefonů do 10 tisíc. Jen si nesmí všímat občasných zaškobrtnutí, od videa čekat top kvalitu a musí se smířit s výskytem reklam v prostředí.

Klady

  • Skvělá výdrž na baterii 
  • Velký a povedený displej
  • Pohledný design a kvalitní konstrukce 
  • Bohatá výbava zahrnující 3,5mm jack, NFC nebo infraport
  • Dostatečný výkon pro naprostou většinu činností 
  • Fotoaparát umí pořizovat povedené snímky 
  • Rychlá a spolehlivá čtečka otisků prstů
  • Odpovídající cena 

Zápory

  • Reklamy v systému
  • Občasné sekání
  • Méně kvalitní snímky za ztížených podmínek
  • Širší rámečky kolem displeje 
  • Nekvalitní video
  • Poměrně hodně vystouplý fotomodul
  • Absence teleobjektivu
i Mohlo by vás zajímat
Jozef Kišantal

Jozef Kišantal

Milovník technologií, produktivity, běhání, jízdy na kole a příznivec moderních tendencí ve společnosti. Rád si hraji s mobilními hračkami všech platforem, hlavu si čistím v přírodě a velkou radost mi dělá rodina.

Redmi Note 9 a 9 Pro (PREVIEW)

Xiaomi si ve své nabídce dělá, mírně řečeno, guláš. V březnu 2020 představilo v Indii Redmi Note 9 Pro a Note 9 Pro Max a následně Redmi Note 9S, který je globální variantou indického modelu Note 9 Pro. A poslední dubnový den výrobce ukázal Redmi Note 9 a globální variantu modelu Note 9 Pro Max, kterou ale pojmenoval Redmi Note 9 Pro. Hezké, že? Nabídka je nepřehledná, nicméně telefony vypadají zajímavě.

Redmi Note 9 a 9 Pro (PREVIEW) – OBSAH

  1. Redmi Note 9 je levný telefon se čtyřmi fotoaparáty
  2. Galerie – takto vypadá Redmi Note 9
  3. Redmi Note 9 nabídne odpovídající výkon a velkou baterii
  4. Redmi Note 9: cena a dostupnost v Česku
  5. Redmi Note 9 Pro: výbavou je leaderem celé řady
  6. Fotoaparát Redmi Note 9 Pro zahrnuje 64Mpx snímač
  7. Výkon a hardware Redmi Note 9 Pro
  8. Redmi Note 9 Pro: cena a dostupnost v ČR

Než přejdeme k samotným telefonům Note 9 a Note 9 Pro z dnešní online představovačky (výrobce ukázal ještě Xiaomi Mi Note 10 Lite), pro přehlednost si shrňme, jak to s nimi vlastně je.

Telefony Note 9 představené v Indii Odpovídající mobily Note 9 pro evropský trh včetně českého
Redmi Note 9
Redmi Note 9 Pro Redmi Note 9S
Redmi Note 9 Pro Max Redmi Note 9 Pro

Redmi Note 9 je levný telefon se čtyřmi fotoaparáty

Prvním telefonem, který Xiaomi představilo, je Redmi Note 9. Ten pro Indii nemá ekvivalent a od zbylé dvojice se liší nejvýrazněji. Používá 6,53" displej s Full HD+ rozlišením a průstřelem displeje v levém horním rohu, v němž se nachází 13Mpx selfie kamerka.

Redmi Note 9
Jedna z barev Redmi Note 9 je zelená. Zdroj: mi.com.

Zadní fotoaparát Redmi Note 9 se skládá ze čtyř foťáků. Hlavní má rozlišení 48 Mpx a optiku o světelnosti f/1,8. Ten pak doplňuje 8Mpx ultraširokoúhlý fotoaparát se šířkou záběru 118°. Note 9 využívá ještě další dva 2Mpx fotoaparáty – jeden makro na focení z blízka a druhý pro detekci hloubky. Note 9 je schopný nahrávat Full HD videa s 30 snímky za sekundu. 

Pod fotomodulem se nachází čtečka otisků prstů. Mimochodem, kaplička s fotoaparátem a čtečkou má tvar obdélníku a je umístěná uprostřed.

Redmi Note 9 nabídne odpovídající výkon a velkou baterii

Redmi Note 9 běží na rozdíl od modelů Note 9 Pro a Note 9S na čipsetu MediaTek Helio G85, který využívá dle varianty buď 3, nebo 4 GB paměti RAM. Paměťové verze jsou pak následující:

  • 3 GB RAM / 64 GB
  • 4 GB RAM / 128 GB

Pokud chcete ještě více prostoru pro data, můžete použít paměťovku. Poměrně pěknou hodnotu, a to konkrétně 5 020 mAh, nabízí akumulátor, který se nabíjí skrz USB-C. V tomto jsou všechny tři globální modely řady Redmi Note 9 na stejné úrovni. Při doplňování šťávy Note 9 pak můžete využít až 18W nabíjení. 

Redmi Note 9
Redmi Note 9 slibuje dlouhou výdrž. Zdroj: mi.com.

S dobrými zprávami pokračujeme dál. Telefon obsahuje i 3,5mm jack, NFC pro platby mobilem pomocí Google Pay, a dokonce i infraport pro dálkové ovládání televize.

Telefon Redmi Note 9 za svými zákazníky vyrazí s Androidem 10, který překrývá grafická nástavba MIUI 11.

i Vedle globálních Redmi Note 9 a Note 9 Pro se 30. dubna představil i Xiaomi Mi Note 10 Lite. Více o něm článku Xiaomi Mi Note 10 Lite (PREVIEW): velká baterie, AMOLED a nízká cena.

Redmi Note 9: cena a dostupnost v Česku

Jelikož je Redmi Note 9 globální model, připutuje i na naše pulty. Stane se tak 1. června, a to za cenu od 5 699 Kč v případě 3 GB / 64 GB varianty a 8 999  u varianty 4 GB / 128 GB. 

Note 9 se vyrábí v bílé, šedé a zelené barvě.

Redmi Note 9 Pro
Redmi Note 9 ve více barvách. Zdroj: mi.com.

Redmi Note 9 Pro: výbavou je leaderem celé řady

Xiaomi 30. dubna představilo i globální model Redmi Note 9 Pro, ten ale není identický s tím, který byl představen na konci března v Indii. Note 9 Pro pro (mimo jiné) evropské trhy vychází z asijského Note 9 Pro Max (více v tabulce na začátku článku). 

Note 9 Pro oproti Note 9, o němž byla řeč výše, nabídne bohatší výbavu, ale i větší displej. Ten bude mít úhlopříčku 6,67" a rozlišení 2 400 × 1 080 px, přičemž výřez, nebo průstřel, chcete-li, se tentokrát přesunul doprostřed horní části obrazovky. V něm si hoví 16Mpx selfie fotoaparát.

Redmi Note 9 Pro
Redmi Note 9 Pro má kapličku uprostřed. Zdroj: mi.com.

Fotoaparát Redmi Note 9 Pro zahrnuje 64Mpx snímač

Fotoaparát Redmi Note 9 Pro je rovněž trojitý, plus hloubkový senzor. Hlavní tentokrát dostal rozlišení 64 Mpx a jeho světelnost dosahuje úrovně f/1,9. Ultraširokoúhlý má parametry 8 Mpx a 119° záběr a fotovýbavu uzavírají 5Mpx makro snímač a 2Mpx senzor pro tvorbu bokeh efektu. S Redmi Note 9 Pro pořídíte videa v kvalitě 4K s 30 fps a Full HD až se 120 snímky za sekundu. 

Čtečka otisků prstů se v tomto případě nenachází pod fotoaparáty, ale v bočním tlačítku na pravé straně.

Výkon a hardware Redmi Note 9 Pro

Výkon Redmi Note 9 Pro zajišťuje čipset Qualcomm Snapdragon 720G, který má k duhu 6 GB operační paměti. Rovněž tento model se bude prodávat se 64 i 128 GB úložiště a ano, i zde budeme moci použít paměťovou kartu, pokud bychom si chtěli úložiště rozšířit.

Redmi Note 9 Pro
Redmi Note 9 Pro v bílé barvě. Zdroj: mi.com.

Akumulátor je u Note 9 Pro stejný jako v případě Note 9, tedy 5 020mAh, podporuje ale 30W rychlonabíjení. Rovněž Note 9 Pro disponuje sluchátkovým konektorem, NFC pro bezdrátové platby mobilem a infraportem.

Redmi Note 9 Pro: cena a dostupnost v ČR

I telefonu Redmi Note 9 Pro bychom se měli dočkat na českém trhu, a to přibližně v polovině května. Cena Redmi Note 9 Pro bude následující:

  • 6 GB RAM / 64 GB – 8 399 Kč
  • 6 GB RAM / 128 GB – 8 999 Kč

Redmi Note 9 Pro se bude stejně jako Note 9 prodávat v bílém, šedém a zeleném odstínu.

Parametry/Model Redmi Note 9 Redmi Note 9 Pro Redmi Note 9S
Displej 6,53"
2 430 × 1 080 px
IPS
6,67"
2 400 × 1 080 px
IPS
6,67"
2 400 × 1 080 px
IPS
Zadní fotoaparáty hlavní: 48 Mpx, f/1,8
ultraširokoúhlý: 8 Mpx, f/2,2, 118°
makro: 2 Mpx, f/2,4
hloubkový senzor: 2 Mpx, f/2,4
hlavní: 64 Mpx, f/1,9
ultraširokoúhlý: 8 Mpx, f/2,2, 119°
makro: 5 Mpx, f/2,4
hloubkový senzor: 2 Mpx, f/2,4
hlavní: 48 Mpx, f/1,8
ultraširokoúhlý: 8 Mpx, f/2,2
makro: 5 Mpx, f/2,4
hloubkový senzor: 2 Mpx, f/2,4
Přední fotoaparát 13 Mpx 16 Mpx 16 Mpx
Čipset MediaTek Helio G85 Qualcomm Snapdragon 720G Qualcomm Snapdragon 720G
Paměť 3 GB RAM / 64 GB
4 GB RAM / 128 GB, microSDXC
6 GB RAM / 64 GB
6 GB RAM / 128 GB, microSDXC
4 GB RAM / 64 GB
6 GB RAM / 128 GB, microSDXC
Operační systém Android 10, MIUI 11 Android 10, MIUI 11 Android 10, MIUI 11
Akumulátor 5 020 mAh
rychlonabíjení: 18 W
5 020 mAh
rychlonabíjení: 30 W
5 020 mAh
rychlonabíjení: 18 W
3,5mm jack
Rozměry 162,3 × 77,2 × 8,9 mm 165,5 × 76,7 × 8,8 mm 165,8 × 76,7 × 8,8 mm
Hmotnost 199 g 209 g 209 g
Cena od 5 699 Kč od 8 399 Kč cca od 5 800 Kč
Dostupnost v ČR červen červen dostupnost není v květnu 2020 známa
*Ceny jsou odhadované a platné k 19. 5. 2020

Redmi Note 9S (PREVIEW)

Redmi Note 9S je třetím telefonem řady Note 9 a výrobce Xiaomi jej na jaře 2020 představil na online události, kterou bylo možné sledovat přes Facebook a YouTube. Vypadá prakticky totožně jako Note 9 Pro, oproti němu ale přistoupil na pár kompromisů ve výbavě, aby mohl být levnější.

Redmi Note 9S (PREVIEW) – OBSAH

  1. Displej Redmi Note 9S slibuje pěknou podívanou
  2. 4 fotoaparáty včetně nočního režimu
  3. Telefon Note 9S si poradí i s náročnější hrou
  4. Note 9S má velkou baterii, nemá ale NFC
  5. Redmi Note 9S: cena a dostupnost v Česku

Displej Redmi Note 9S slibuje pěknou podívanou

Redmi Note 9S pro zobrazování obsahu používá 6,67" IPS LCD panel s rozlišením 2 400 × 1 080 pixelů a poměrem stran 20 : 9. Taková úhlopříčka znamená jemnost 393 ppi. Displej je krytý sklem Gorilla Glass 5 a dle výrobce mu sekunduje vylepšená haptická odezva.

Redmi Note 9S, design
Celé tělo Redmi Note 9S je pokryto odolným sklem Gorilla Glass 5. Zdroj: mi.com.

4 fotoaparáty včetně nočního režimu

Zákazníci i v telefonech střední třídy vyžadují stále více, proto Redmi osadilo Note 9S čtyřmi fotoaparáty. Všechny jsou umístěny ve čtvercovém rozložení, přičemž hlavní snímač je 48Mpx senzor o světelnosti f/1,8. Ten doplňuje ultraširokoúhlý 8Mpx senzor se 119stupňovým záběrem, 5Mpx makro fotoaparát se zaostřováním od 2 cm a 2Mpx snímačem hloubky. Selfie kamerka spoléhá na rozlišení 16 Mpx. Zajímavým dodatkem je, že telefon umí fotit do formátu RAW a potěší i nočním režimem.

i Jaké jsou výhody formátu RAW?
Redmi Note 9S, fotoaparát
Čočky jsou rozmístěny souměrně do mřížky, pod nimi je přisvětlovací dioda. Zdroj: mi.com.

Pro porovnání, fotoaparát je jedním z kompromisů Note 9S oproti dražšímu modelu Note 9 Pro. Model 9S používá 48Mpx snímač, 9 Pro 64pixelový. Zbylo fotoaparáty mají totožné parametry. Na další rozdíly mezi telefony této řady se můžete podívat v tabulce níže.

Telefon Note 9S si poradí i s náročnější hrou

Výkon Redmi Note 9S zajišťuje čipová sada Snapdragon 720G. Tento procesor bude na střední třídu poskytovat dostatek výkonu potřebného pro multitasking, natáčení 4K videí či hraní i náročnějších her, pokud nebudete požadovat nejvyšší nastavení. K tomu dopomůže i grafický čip Qualcomm Adreno 618.

Model 9S se bude prodávat ve verzích se 4 nebo 6 GB RAM paměti a z kapacit dostanou zákazníci na výběr mezi 64 a 128 GB. Ti, komu to bude málo, si úložiště budou moci rozšířit microSD kartou o velikosti až 512 GB. 

Redmi Note 9S, výkon
Obsažený procesor Snapdragon 720G bohatě postačí na plynulou práci i zábavu. Zdroj: mi.com.

Note 9S má velkou baterii, nemá ale NFC

Telefon Note 9S dle dalších specifikací nikterak nevybočuje z kategorie střední třídy smartphonů. Nabídne mimo jiné i 3,5mm jack konektor a čtečku otisků prstů integrovanou v tlačítku na pravém boku zařízení. Ani globální verze 9S ale nepočítá s nasazením NFC pro platby mobilem.

Potěší však baterie, která má parádní kapacitu 5 020 mAh, přičemž nechybí podpora rychlého nabíjení o výkonu 18 W. Rychlonabíječka je navíc dodána přímo v balení. Android 10 je tu instalovaný s grafickou nástavbou MIUI 11 a v prodeji budou telefony k dispozici ve třech barevných provedeních – šedá (Interstellar Grey), modrá (Aurora Blue) a bílá (Glacier White).

Redmi Note 9S, baterie
Kapacita baterie je vskutku velkorysá. Zdroj: mi.com.

Redmi Note 9S: cena a dostupnost v Česku

Ceny Redmi Note 9S pro český trh, stejně jako jeho dostupnost prozatím nebyly oznámeny, odhady ale máme. Cena základní verze se má pohybovat kolem 5 800 Kč a za lépe vybavenou konfiguraci Note 9S se 6 GB RAM a 128GB úložištěm bychom měli zaplatit asi 6 800 Kč. V následující tabulce najdete parametry Redmi Note 9S i v porovnání s modely Note 9 a Note 9 Pro.

Parametry/Model Redmi Note 9 Redmi Note 9 Pro Redmi Note 9S
Displej 6,53"
2 430 × 1 080 px
IPS
6,67"
2 400 × 1 080 px
IPS
6,67"
2 400 × 1 080 px
IPS
Zadní fotoaparáty hlavní: 48 Mpx, f/1,8
ultraširokoúhlý: 8 Mpx, f/2,2, 118°
makro: 2 Mpx, f/2,4
hloubkový senzor: 2 Mpx, f/2,4
hlavní: 64 Mpx, f/1,9
ultraširokoúhlý: 8 Mpx, f/2,2, 119°
makro: 5 Mpx, f/2,4
hloubkový senzor: 2 Mpx, f/2,4
hlavní: 48 Mpx, f/1,8
ultraširokoúhlý: 8 Mpx, f/2,2
makro: 5 Mpx, f/2,4
hloubkový senzor: 2 Mpx, f/2,4
Přední fotoaparát 13 Mpx 16 Mpx 16 Mpx
Čipset MediaTek Helio G85 Qualcomm Snapdragon 720G Qualcomm Snapdragon 720G
Paměť 3 GB RAM / 64 GB
4 GB RAM / 128 GB, microSDXC
6 GB RAM / 64 GB
6 GB RAM / 128 GB, microSDXC
4 GB RAM / 64 GB
6 GB RAM / 128 GB, microSDXC
Operační systém Android 10, MIUI 11 Android 10, MIUI 11 Android 10, MIUI 11
Akumulátor 5 020 mAh
rychlonabíjení: 18 W
5 020 mAh
rychlonabíjení: 30 W
5 020 mAh
rychlonabíjení: 18 W
3,5mm jack
Rozměry 162,3 × 77,2 × 8,9 mm 165,5 × 76,7 × 8,8 mm 165,8 × 76,7 × 8,8 mm
Hmotnost 199 g 209 g 209 g
Cena od 5 699 Kč od 8 399 Kč cca od 5 800 Kč
Dostupnost v ČR červen červen dostupnost není v květnu 2020 známa
*Ceny jsou odhadované a platné k 19. 5. 2020

Vytisknout
P-DC1-WEB03
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Zkuste naše cookies My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací
Alzak icon