Robotický vysavač Eta Fido 1512 90000 (RECENZE)

Zobrazit katalog

Recenze

Aktualizováno

Dostala jsem možnost otestovat robotický vysavač Eta Fido 1512 90000, který kromě vysávání také mopuje a měl by být vhodný jak na úklid tvrdých podlah, tak koberců. V naší domácnosti s malým dítětem je častý úklid nezbytný. Na úklid podlah používáme klasický sáčkový vysavač a běžný mop. Delší dobu mě lákalo pořídit si robotický vysavač, který by mi usnadnil každodenní práci s úklidem, proto jsem uvítala možnost vyzkoušení robotického vysavače od Ety. Jak si „strýček Fido“, jak jsme si ho doma pojmenovali, poradil s každodenním úklidem v naší domácnosti?

Eta Fido 1512 90000

Recenze robotického vysavače Eta Fido 1512 90000 (OBSAH ČLÁNKU)

 1. Obsah balení a příslušenství robotického vysavače
 2. Nabíjení robotického vysavače a výdrž
 3. Výbava robotického vysavače Eta Fido 1512 90000
 4. Jak robotický vysavač Eta Fido 1512 90000 vysává
 5. Jak robotický vysavač Eta Fido 1512 90000 mopuje
 6. Čištění a údržba vysavače Eta Fido 1512 90000
 7. Celkové hodnocení

Obsah balení a příslušenství robotického vysavače

Od kurýra jsem převzala vysavač v praktické krabici, u které oceňuji především to, že na první pohled vidím, co v ní je. Není zbytečně velká, navíc s praktickým uchem pro přenášení. Na boku krabice je vyfoceno veškeré příslušenství, které balení obsahuje, z druhé strany pak info o parametrech robotického vysavače. Všechny díly jsou jednotlivě zabaleny do fólie a uloženy tak, aby se při přepravě nepoškodily.

Eta Fido 1512 90000
Vysavač je zabalený v praktické krabici s uchem pro snadné přenášení.

Balení obsahuje:

 • Robotický vysavač
 • Nabíjecí stanici
 • Napájecí adaptér
 • Dálkový ovladač
 • Hepa filtr + ochranný filtr
 • 2 boční kartáče
 • Čistící nástroj
 • Šroubovák
 • Mopovací nádržku
 • 2 hadříky na podlahu
 • Magnetickou pásku o délce 2 m
 • Přehledný návod spolu s rychlým průvodcem pro první použití

Nabíjení robotického vysavače a výdrž

Robotický vysavač Eta Fido 1512 90000 disponuje výkonným Li-Ion akumulátorem 14,4 V, který má zajistit až 120 minut nepřetržitého úklidu. Před prvním použitím vysavače je nezbytné nechat ho nabít. Doba nabíjení je 5 hodin. Připojila jsem tedy podle návodu napájecí adaptér na nabíjecí stanici a na ní nasadila vysavač. Při nabíjení bliká červeně tlačítko pro vypnutí/zapnutí vysavače.

Eta Fido 1512 90000
Doba nabíjení robotického vysavače Eta Fido 1512 90000 je přibližně 5 hodin.

Nabíjecí stanice by měla být umístěna na rovném povrchu vedle stěny, přičemž 3 metry směrem dopředu a 1 metr z každé strany nabíjecí stanice nemají být žádné překážky. Jakmile se vysavač nabil, tlačítko přestalo blikat červeně a nesvítila žádná signalizace. Skutečná doba nabíjení odpovídá, nabíjí se tedy 5 hodin. Úklid v režimu Automatický úklid na podlahových plochách o velikosti cca 40 m² trval opravdu 120 minut, poté se vysavač vrátil sám zpět na základnu.

Výbava robotického vysavače Eta Fido 1512 90000

Robotický vysavač je vybaven hlavním kartáčem, dvěma postranními kartáčky pro úklid podél stěn a v rozích. Uvnitř vysavače se nachází HEPA filtr a nádobka na nečistoty o objemu 500 ml. Podle obsahu nádobky po úklidu mohu konstatovat, že vysavač sebere i opravdu jemný prach, za což má u mě velké plus. Oceňuji také náhradní postranní kartáčky a HEPA filtr, obě tyto části se dají na vysavači jednoduše vyměnit.

Eta Fido 1512 90000
Výbava robotického vysavače Eta Fido 1512 90000 je bohatá, nechybí ani náhradní díly.

Na mopování je k dispozici nádržka na vodu, na kterou se nasadí namočený hadřík. Využila jsem také magnetickou pásku, díky které lze vysavači vymezit prostor, kam nemá jezdit, aby nepoškodil křehké věci v domácnosti. Použila jsem jí i při mopování, protože mezi dlažbou a kobercem nemáme dveře a měla jsem obavu, aby vysavač nenamočil koberec. Vyzdvihnout musím také velice přehledný a podrobný návod, s jehož pomocí jsem bez problému nastavila vše potřebné.

i Alternativa: Další zajímavé robotické vysavače

Jak robotický vysavač Eta Fido 1512 90000 vysává

Robotický vysavač Eta Fido 1512 90000 nabízí 3 režimy úklidu. Automatický úklid, který jsem využívala nejčastěji, trval přibližně 120 minut. Díky Intelligent navigation systému vysavač sám zvolí optimální trasu úklidu. Dalším režimem je malý úklid, který trvá přibližně 30 minut a já jsem ho využila především při mopování, protože dlažbu vhodnou pro vytírání máme pouze v chodbě a kuchyni, takže byl úklid po tuto dobu dostačující. Posledním režimem je úklid podél stěn, při kterém vysavač vyhledává stěny a rohy a postranními kartáčky je čistí. Tento režim jsem využila pouze jednou, protože mi úklid podél stěn včetně rohů přišel celkem dostačující při režimu automatického úklidu.

Eta Fido 1512 90000
Vysavač disponuje systémem Intelligent navigation, sám si tak zvolí optimální trasu úklidu.

Na robotickém vysavači oceňuji především to, že je opravdu tichý a nijak mě jeho úklid nevyrušoval. Po dobu 120 minut přejížděl po bytě v různých trasách, do každé místnosti zajel několikrát. Bez problému zvládl přechodové lišty mezi místnostmi. Robotický vysavač má zabudovaný systém anti-collision se 14 senzory, díky kterému bezdotykově rozpozná překážky a minimalizuje tak srážky. To můžu potvrdit, ani jednou se nestalo, že by se vysavač na některém místě zasekl nebo narazil. Z dlažby, koberce i plovoucí podlahy sebral spolehlivě všechny drobky a nečistoty, překvapivě dobře si vedl i podél stěn a v rozích, kde jsem mu také pár drobečků při testování připravila. Pro každodenní běžný úklid ho tedy můžu doporučit.

Líbí se mi také možnost ovládání přes dálkový ovladač, který funguje na vzdálenost až 7 metrů. Pokud vysavač obdrží příkaz z dálkového ovladače, zazní zvukový signál, takže spolehlivě poznám, že mnou zvolený režim vysavač zachytil. Obsahuje tři tlačítka pro úklidové režimy, dále můžu vysavač ovládat i manuálně a sama mu pomocí šipek určit trasu úklidu. Tuto funkci si umím představit v případě, že potřebuji uklidit pouze konkrétní část podlahy, případně chci, aby se na jednu část podlahy zaměřil vysavač více.

Eta Fido 1512 90000
Ovladač robotického vysavače Eta Fido 1512 90000 je přehledný a jednoduchý.

Na displeji ovladače se dá jednoduše nastavit čas a v návaznosti na něj také čas odloženého úklidu, díky čemuž bude vysavač uklízet každý den v určenou dobu. Za tuhle funkci má u mě vysavač další plus, funguje spolehlivě a můžu tak starost o každodenní zapnutí vypustit z hlavy. Posledním tlačítkem je ikona domečku, po jeho stisknutí vysavač ukončí úklid a vrátí se zpět do nabíjecí stanice, kde se po zaparkování začne nabíjet.

Jak robotický vysavač Eta Fido 1512 90000 mopuje

Robotický vysavač disponuje funkcí mopování. Stírá pouze vodou, do nádržky nesmí přijít žádný čistící přípravek. V příslušenství má nádržku na vodu a 2 stírací hadříky z mikrovlákna. Nádržka na vodu spolu s hadříkem se jednoduše zacvakne na spodní stranu vysavače. Co mi přišlo celkem nepraktické, je doplňování vody do nádržky. Otvor pro nalití vody je celkem malý a ve výbavě postrádám nálevku se zobáčkem pro doplnění vody. Hadřík je před mopováním zapotřebí namočit a dále jej po dobu přibližně 15 minut udržuje vlhký voda z nádobky. Poté je třeba nádobku od vysavače odpojit a znovu doplnit vodu.

Eta Fido 1512 90000
Před mopováním je třeba naplnit vodou nádržku a na ní nasadit namočený a vyždímaný hadřík.

Zde musím uvést, že jsem očekávala důkladnější namočení podlahy a ocenila bych také možnost přidat do vody přípravek na umývání podlah. Hadřík podlahu pouze lehce otřel. Vysavač si tak příliš neporadil se skvrnami na podlaze, doporučit ho tak můžu pouze pro otření prachu a drobků, nikoliv na důkladné vytření podlahy.

Čištění a údržba vysavače Eta Fido 1512 90000

Pro spolehlivý výkon robotického vysavače je zapotřebí pravidelná údržba a čištění. Výrobce doporučuje vyčistit po každém použití zásobník na nečistoty. Ten se z vysavače snadno vyjme, vysype a dočistí přiloženým kartáčkem. Prach je třeba odstranit také z filtru, který je součástí zásobníku. Zásobník na nečistoty lze také opláchnout pod tekoucí vodou, před opětovným použitím je ale nutné nechat jej důkladně vyschnout. HEPA filtr doporučuje výrobce vyklepat nebo vyfoukat studeným vzduchem fénu. Při silném znečištění lze HEPA filtr také opláchnout pod tekoucí vodou.

Eta Fido 1512 90000
Kartáče, kolečka a senzory robotického vysavače je pro jeho spolehlivý výkon zapotřebí udržovat v čistotě. Jejich údržba je však snadná a zabere pár minut.

Po každém třetím úklidu je třeba také vyčistit všechny kartáče a kolečka. K tomu skvěle poslouží příslušenství v podobě ručičky, krásně mi s ní šly odstranit z hlavního kartáče vlasy, kartáčkem z druhé strany ručičky jsem očistila všechny kolečka. Pravidelně je nutné čistit také senzory, stačí je utřít suchým hadříkem. Zapomenout bychom neměli ani na kontakty na nabíjecí stanici. Veškeré postupy pro čištění kartáčů, koleček a senzorů jsou přehledně včetně obrázků popsány v návodu.

Celkové hodnocení

Robotický vysavač Eta Fido 1512 90000 splnil mé očekávání co se týče každodenního úklidu, v některých věcech, například v úklidu rohů, navíc příjemně překvapil. Hlavní výhody spatřuji v jeho tichosti, schopnosti spolehlivě vysát drobky i jemný prach, možnosti nastavení pravidelného úklidu ve stejnou dobu a v neposlední řadě také jednoduchém ovládání a údržbě. Oproti jiným robotickým vysavačům má výhodu také jeho výška. Není příliš vysoký a zvládne tak uklidit i pod gaučem, postelí nebo v hůře dostupných místech. Slabší stránkou je dle mého názoru funkce mopování, osobně bych tuto funkci nejspíš příliš nevyužila. Postrádala jsem také nádobku se zobáčkem pro pohodlné nalití vody do zásobníku s hadříkem, protože otvor pro nalití vody není příliš velký. Jinak ale v naší domácnosti obstál, pracuje efektivně a tiše, jeho ovládání je navíc tak jednoduché, že ho u nás zvládlo i malé dítě.

Eta Fido 1512 90000

Eta Fido 1512 90000

Robotické vysavače

Hledáte pomocníka pro každodenní úklid? Tento robotický vysavač je ideální volbou. Je tichý, vysává až 2 hodiny a poradí si i podél stěn, v rozích nebo pod postelí. Má 3 režimy úklidu a funkci mopování. Jednoduše se ovládá dálkovým ovladačem a můžete si nastavit každodenní úklid ve stejnou dobu.

Klady

 • Výkon
 • Tichý
 • Jednoduchá ovladatelnost
 • Postranní kartáčky pro úklid podél stěn a rohů
 • Nízká výška pro úklid v hůře dostupných místech
 • Snadná údržba

Zápory

 • Podlaha po mopování není dostatečně mokrá a umytá
 • Mopování pouze vodou, bez použití přípravku na podlahy
 • Absence nádobky na dolití vody do nádržky na mopování


Vytisknout
P-DC1-WEB17
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací