Robotický vysavač iRobot Roomba i7+ (RECENZE)

Zobrazit katalog

Recenze

Aktualizováno • Autor: Ivona Hroníková

Každodenní vysávání podlah baví asi málokoho. Není divu, že robotické vysavače nachází své místo v čím dál více domácnostech. My jsme tentokrát důkladně otestovali nejnovější přírůstek z rodiny iRobot, který se dle parametrů pyšní mnoha nej. Jak model iRobot Roomba i7+ obstál během zatěžkávací zkoušky v rodinném domě se dvěma dětmi a psem?

iRobot Roomba i7+

iRobot Roomba i7+ (RECENZE) – OBSAH

 1. Testování robotického vysavače iRobot Roomba i7+
 2. V čem je iRobot Roomba i7+ výjimečný?
 3. Obsah balení iRobot Roomba i7+
 4. První spuštění
 5. Aplikace iRobot Home
 6. Inteligentní mapy a virtuální zeď
 7. Navigace a senzory
 8. Jak iRobot Roomba i7+ uklízí?
 9. Údržba robotického vysavače iRobot Roomba i7+
 10. Celkové hodnocení iRobot Roomba i7+

Testování robotického vysavače iRobot Roomba i7+

Vysavač jsem testovala po dobu dvou týdnů. Jelikož máme dvě malé děti školkového věku a psa, který má volný přístup na zahradu, o nepořádek na podlahách u nás rozhodně není nouze. Každý den bojuji s psími chlupy, všude přítomnými drobky a nánosy bahna, písku a kamínků, které děti přináší ze zahrady. V době recenze se navíc blíží jaro, čili pes líná a děti se z venku vrací doslova obalení bahnem. Mladší dítě školku navštěvuje sporadicky, takže nepořádek se u nás tvoří konstantě od rána do večera. Obstojí robotický vysavač iRobot Roomba i7+ v tomto prostředí?

iRobot Roomba i7+ iRobot Roomba i7+
iRobot Roomba i7+ v stanici Clean Base a pohled na spodní stranu.

V čem je iRobot Roomba i7+ výjimečný?

iRobot Roomba i7+ je doslova nabitý nejnovějšími technologickými vychytávkami. Vybaven je pokročilou navigací iAdapt 3.0 s inteligentním mapováním Imprint, třístupňovým čisticím systémem AeroForce, akustickou i optickou detekcí nečistot Dirt Detect, ovládáním přes aplikaci iRobot Home a senzory proti pádu ze schodů a zamotání do kabelů.

Od ostatních modelů iRobot i od konkurence jej ale nejvíce odlišuje čisticí a nabíjecí stanice Clean Base, díky níž je provoz tohoto robotického vysavače prakticky bezúdržbový. Po skončení úklidu je zde automaticky vysán sběrný koš do sáčku na nečistoty, takže údržbu vysavače nemusíte řešit několik dnů až týdnů.

Clean Base Príslušenstvo iRobot Roomba i7+
Sáček na nečistoty ve stanici Clean Base a příslušenství, které je součástí balení (náhradní sáček na nečistoty, náhradní filtr, náhradní kartáček a virtuální stěna s bateriemi).

Obsah balení iRobot Roomba i7+

Kromě robotického vysavače v balení najdete nabíjecí a čisticí stanici, náhradní filtr, dva sáčky na nečistoty do stanice Clean Base, náhradní boční kartáček, virtuální zeď a podrobný návod k použití. Ten ale ani není třeba důkladně studovat. Instalací robotického vysavače vás totiž jednoduše a intuitivně provede aplikace iRobot Home, k jejíž instalaci jste hned na začátku návodu vyzváni. Po převzetí vysavače mě vyděsila velikost krabice a očekávala jsem, že jeho zprovoznění mi zabere několik hodin. Mé obavy ale byly naprosto liché, díky aplikaci jsem vysavač zprovoznila během půl hodiny i se stahováním aplikace.

Jak samotný robotický vysavač, tak i nabíjecí stanice potěší i designem v elegantní černé barvě. Horní plocha robotického vysavače je vyvedena v lesklém provedení, boky i nabíjecí stanice jsou matné. Na těle vysavače najdete tři tlačítka – Clean pro ruční zapnutí vysavače (slouží i jako světelný indikátor informující o aktuální činnosti vysavače), Home pro návrat do nabíjecí stanice a Spot pro intenzivní úklid silně znečištěného místa.

Kefy iRobot Roomba i7+ Kefa iRobot Roomba i7+
Dva proti sobě rotující kartáče AeroForce a rotující boční kartáček.

První spuštění iRobot Roomba i7+

V návodu na prvních stranách nejdete klasická bezpečnostní upozornění a obrázkový popis jednotlivých částí vysavače. Poté je nutné nainstalovat si aplikaci iRobot Home do svého chytrého telefonu, zapojit do elektrické sítě nabíjecí stanici a vysavač do ní umístit. Po vytvoření účtu v aplikaci je pak třeba robotický vysavač spárovat s vaší domácí WiFi sítí a dle pokynů jej spustit. Po krátké aktualizaci softwaru je vysavač připraven k prvnímu úklidu.

Dle doporučení aplikace jsem chodila během prvního úklidu za robotickým vysavačem, abych mu mohla být v případě problémů nápomocná. K žádnému problému ale nedojde a vysavač si důkladně zmapuje naši domácnost. Po přibližně hodině úklidu mu dojde baterie, odjede se tedy nabít a pak se zase vrátí tam, kde skončil. Když večer znovu vysavač pustím, už nejezdí chaoticky, ale postupuje organizovaně a žádné místo nevynechá.

Nastavenie iRobot Roomba i7+
Nastavením i prvním spuštěním vás aplikace iRobot Home provede krok za krokem.

Aplikace iRobot Home

Aplikace iRobot Home slouží k veškeré obsluze robotického vysavače. Pomocí aplikace můžete iRobot Roomba i7+ ovládat z jakéhokoli místa na světě. Přes aplikaci lze spustit nebo ukončit jednorázový úklid, nastavit si automatické opakování úklidu pro jednotlivé dny v týdnu, sledovat historii a statistiku úklidů a stav baterie, filtru a kartáčů. Když robotický vysavač dokončí úkol nebo narazí na nějaký zádrhel, pošle vám na telefon notifikaci.

Nastavenie iRobot Roomba i7+
Ovládání robotického vysavače přes aplikaci. Nastavit si můžete pro každý den v týdnu jiný čas úklidu.

Inteligentní mapy a virtuální zeď

Během několika úklidů (u nás to zvládl za čtyři úklidy) si robotický vysavač vytvoří inteligentní mapu vašeho domova a vygeneruje půdorys. Ten může být kvůli rozmístění nábytku nepřesný, proto vás aplikace vyzve k jeho kontrole a úpravě. Jednotlivé místnosti si pak v aplikaci pojmenujete a robotický vysavač můžete vysílat pouze do určitých místností (jedné i více).

i

Více o funkcích robotického vysavače iRobot Roomba i7+ si přečtěte v článku iRobot Roomba i7 (PŘEDSTAVENÍ NOVINKY).

Tato funkce je za mě naprosto skvělá. Vysavač jsem díky ní vysílala uklidit vstupní chodbu častěji než jiné místnosti a ocenila jsem ji i v případech, kdy jsem například nestihla uklidit rozházené hračky. Vysavač tak vyčistil celý dům kromě dětského pokoje, kam jsem jej poslala až později.

iRobot Roomba i 7+ disponuje i virtuální zdí, která zamezí vstupu vysavače do míst, kam jej nechcete posílat. Virtuální zeď se nastaví pomocí vysílače, který je součástí balení. Použít ji můžete jak rovně (například mezi dveřmi), tak kruhově (ideální u misek domácích mazlíčků). Nastavení je otázkou chvilky, vysílač k práci potřebuje dvě AA baterie, které v balení rovněž najdete. Já virtuální zeď vyzkoušela právě u misek našeho psa, ale jelikož je to odrostlé štěně, kvůli obavám o vysílač jsem ji raději dále nepoužívala.

Navigace a senzory

Systém navigace iAdapt 3.0 je vybaven funkcí inteligentního mapování Imprint, díky níž robotický vysavač neustále snímá své okolí. Sám tak podle míry znečištění vybírá nejoptimálnější způsob úklidu, a pokud narazí na větší nečistoty, aktivuje funkci pro důkladnější úklid. Díky neustálému snímání si vysavač poradí i s neočekávanými překážkami, jako je vysunutá židle či krabice na zemi, a svou trasu úklidu si pohotově přizpůsobí. Nikdy se nestalo, že by vysavač zabloudil nebo kvůli překážkám úklid „vzdal“.

Robotický vysavač iRobot Roomba i7+ je vybaven senzory proti pádu ze schodů, senzorem proti zamotání do kabelů a pružným nárazníkem se zpomaleným dotykem, který zabraňuje poškození nábytku. Za celou dobu testování se u nás vysavač zasekl pouze jednou – syn nepozorovaně pohodil triko pod postel a vysavač se do něj zamotal. Mimo tohoto ojedinělého incidentu problém neměl, zvládl si poradit s kabely od nabíječek, notebooku, okraji kusových koberců, psím pelíškem i s tkaničkami od bot.

Jak iRobot Roomba i7+ uklízí?

Co se týče kvality úklidu, iRobot Roomba i7+ mě velmi mile překvapil. Že sesbírá drobky, chlupy a jiné nečistoty na plovoucí podlaze a dlažbě se dalo očekávat, ale že koberec s vyšším vlasem vyčistí lépe než můj velmi kvalitní a výkonný sáčkový vysavač s rotačním kartáčem AnimalCare, mě vůbec nenapadlo. Kartáčky iRobota dostaly z tohoto kusového koberce během chvilky i špičaté krátké chlupy našeho psa, s nimiž se během klasického vysávání vždy pěkně potrápím.

Dalším příjemným zjištěním bylo, že iRobot Roomba je natolik chytrý, že si sám všimne míst, která by nemusel vyčistit úplně správně a projede je ještě jednou. Toto dělá například u nohou postele a konferenčního stolku. Pokud najede ke stěnám, nábytku či do rohů stranou bez kartáčku, otočí se a projede kolem nich znovu tentokrát stranou s kartáčkem.

iRobot Roomba i7+ několikrát během jeho pobytu v naší domácnosti využil i funkci Dirt Detect pro důkladnější úklid. Většinou ji aktivoval na rohožce u vstupních dveří a také při prvním čištění výše zmíněného koberce s vysokým vlasem. Ocenila jsem i funkci SPOT, díky níž robotický vysavač nahradí smetáček a lopatku a zamete okolí přibližně 1m² od nepořádku (rozsypaná hlína, rýže, písek z bot). Tuto funkci je ale třeba aktivovat ručně na ovládacím panelu vysavače.

Typ iRobot Roomba i7+ iRobot Roomba 966 iRobot Roomba 676
3-stupňový čistící systém (kombinace bočního kartáčku, hlavních kartáčů a vysokého výkonu)
Bezúdržbové gumové kartáče (unikátní kartáče s gumovými lamelami na vysávání všech povrchů)
Vysokoúčinný filtr (zachytí až 99% plísní, pylů, roztočů a zvířecích alergenů)
Dobije se a pokračuje ve vysávání
Automatické vysypávání zásobníku
Vysávání a naplánování úklidu konkrétní místnosti
Inteligentní mapování Imprint (mapuje vaši domácnost a určí nejlepší způsob čištění)

Údržba robotického vysavače iRobot Roomba i7+

Údržba vysavače není nikterak složitá a příliš se neliší od údržby standardního vysavače. O všem, co je potřeba vyčistit či vyměnit vás bude informovat aplikace. Zásobník na nečistoty je omyvatelný a doporučuji jej jednou týdně vysypat a umýt. Ačkoli z něj stanice Clean Base dostane takřka všechny nečistoty, v záhybech zásobníku se přeci jen některé udrží. Výrobce dále doporučuje jednou týdně čistit filtr, který se nachází na boku zásobníku na nečistoty. Filtr se nesmí umývat pod vodou, pouze se vyklepává, což je za mě drobné minus. Z vypraného filtru bych přeci jen měla lepší pocit. Výměna filtru je dle návodu doporučována každé 3 měsíce.

Filter iRobot Roomba i7+ iRobot Roomba i7+
Zásobník na nečistoty s filtrem a ovládací panel robotického vysavače.

Každé dva týdny by se dále měly otřít suchý hadrem senzory plného zásobníku a vyčistit přední kolečko od namotaných vláken a vlasů. Od nich je třeba čas od času vyčistit i hlavní kartáče a boční kartáček na zametání kolem stěn. Boční kartáček výrobce doporučuje měnit jedenkrát za rok. Poslední věc, která vyžaduje údržbu, jsou senzory na robotickém vysavači a nabíjecí kontakty na stanici Clean Base. Zde je rovněž dostačující otřít je suchým čistým hadříkem jedenkrát za měsíc.

Celkové hodnocení vysavače iRobot Roomba i7+

iRobot Roomba i7+

iRobot Roomba i7+

Robotické vysavače

Sečteno a podtrženo, iRobot Roomba i7+ se při úklidu domácnosti osvědčil mnohem více, než jsem vůbec čekala. Mít ho nastálo, klasický vysavač bych používala jenom jednou za čas na velký úklid. Tento robotický vysavač je díky svému výkonu a bezúdržbovému provozu opravdu špičkovým pomocníkem. Za celou dobu jeho testování jsem nenarazila na jediný nedostatek, a to jak v kvalitě úklidu, tak i v celkovém chodu vysavače a jeho ovládáním přes aplikaci. Jediným minusem tak zůstává poměrně vysoká pořizovací cena.

Klady

 • Automatické vysypávání zásobníku na nečistoty
 • Inteligentní mapy
 • Perfektní výsledky úklidu
 • Ovládání přes aplikaci
 • Snadná údržba

Zápory

 • Cena
Vytisknout
P-DC1-WEB01
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací