Dvouletá záruka pro firmy Alza pro firmy

Odvlhčovač a čistička vzduchu Rohnson R-9190 UV + IONIC (RECENZE)

Zobrazit katalog

Recenze

Aktualizováno

Rohnson R-9190 UV + IONIC je multifunkční přístroj, který v sobě spojuje odvlhčovač, čističku vzduchu, ionizátor a UV lampu. Jak tento designový všeuměl obstál v podmínkách běžné domácnosti? Dokázal plnit své funkce i při zátěžovém testu v extrémních podmínkách? Jaké jsou přednosti a zápory Rohnson R-9190 UV + IONIC? Nejen to v detailní recenzi níže.

Recenze Rohnson R-9190 UV + IONIC – OBSAH

 1. První dojmy po rozbalení Rohnson R-9190 UV + IONIC
 2. Design Rohnson R-9190
 3. Funkce a ovládání Rohnson R-9190 UV + IONIC
 4. Jak Rohnson R-9190 odvlhčuje?
 5. Extrémní test odvlhčovače Rohnson R-9190
 6. Jak Rohnson R-9190 čistí vzduch?
 7. Extrémní test čističky vzduchu Rohnson R-9190
 8. Funkce ionizace vzduchu a UV lampa
 9. Závěrečné hodnocení Rohnson R-9190 UV + IONIC

První dojmy po rozbalení Rohnson R-9190 UV + IONIC

Rozbalení Rohnson R-9190 UV + IONIC probíhalo s očekáváním a se zvědavostí, jak dokáže v ostrém provozu plnit několik funkcí najednou. Po vyndání z krabice mě potěšil svěží design, který dokonce předčil i produktové fotky. Další kladné body dávám za přehledný manuál, díky němuž se Rohnson R-9190 UV + IONIC rychle naučí používat i techničtí antitalenti. Potěšující okolností je i zařazení české verze manuálu na první stránky návodu, což nebývá zvykem. Naopak nepříjemně mě překvapil nešvar v podobě nedostatečně dlouhého napájecího kabelu. Tady si bez přikoupeného prodlužovacího kabelu neškrtnete, respektive neodvlhčíte a nenadechnete.

Rohnson R-9190 UV + IONIC
Příjemný design je to první, čeho si na Rohnson R-9190 všimnete.

Design Rohnson R-9190

Design hraje u tohoto multifunkčního výrobku nezanedbatelnou roli, jelikož jeho rozměry jsou 58 × 38 × 21 cm, a tudíž Rohnson R-9190 jen tak neschováte. Tím pádem se pro většinu z nás stane nezanedbatelnou součástí zařízení našeho domova. To u Rohnson R-9190 není na škodu, spíše naopak. Jeho prohnuté linie v bílo-lesklé kombinaci s elegantním podsvícením ukazatele relativní vlhkosti z něho dělají zajímavý kus solitéru, který vám přátelé a rodina mohou jen závidět. Sám jsem toho byl důkazem, když jsem svým známým vyprávěl, že v průběhu testování bude součástí mého menšího bytu odvhlčovač s čističkou vzduchu v jednom, tak byli zděšení. Po osobním setkání s designem Rohnsonu si ho sami chtěli odnést domů. Nedal jsem.

Rohnson R-9190
Rohnson R-9190 boduje nejen designem, ale také všestranností.

Funkce a ovládání Rohnson R-9190 UV + IONIC

Ovládání tohoto zařízení se nachází navrchu a je velmi intuitivní a jednoduché. Díky němu lze přepínat mezi intenzitami odvlhčování, a to mezi režimy vysokého a nízkého výkonu, u nichž lze nastavit požadovanou hodnotu relativní vlhkosti v místnosti. Případně lze zvolit režim „smart“, který za vás, jak jinak než chytře, zvolí optimální vlhkost v prostoru (ta je podle odborníků mezi 55 až 60 procenty). Pokud si nepřejete odvlhčovat, což jsem v mém případě vzhledem k obývání bytu v novostavbě opravdu nepotřeboval, lze Rohnson R-9190 přepnout do režimu „fan“. Tento režim vzduch neodvlhčuje, ale „pouze“ pročišťuje. Dalšími tlačítky snadno přidáte funkci ionizace vzduchu či čištění vzduchu prostřednictvím UV-C lampy. Podrobnější rozbor jednotlivých funkcí s vlastními zkušenostmi na následujících řádcích.

Rohnson R-9190 UV + IONIC
Rohnson R-9190 UV + IONIC nabízí několik funkcí, které volíte pomocí přehledného ovládání.

Jak Rohnson R-9190 odvlhčuje?

Přístroj prostřednictvím ukazatele zobrazuje procentní relativní vlhkost v místnosti, přičemž má vkusné barevné rozlišení pro jednotlivé úrovně vlhkosti. Červené podsvícení značí vlhkost nad 80 %, modrá relativní vlhkost mezi 60–80 % a oranžové vlhkost pod 60 %. Přičemž při mém testování Rohnson R-9190 jsem nikdy, při standardních podmínkách, nevybočil z oranžového podsvícení, které mimochodem ladilo s barevností mého bytu. Co se týče úrovně vlhkosti, ta se nejčastěji pohybovala okolo 37 %, která představují o něco sušší prostředí, než je doporučeno odborníky. Podle nich se optimální úroveň vlhkosti v letních měsících má pohybovat mezi 40–55 %, v zimě pak mezi 45–60 %. Toto sušší prostředí prý způsobuje zhoršené dýchání a prašnost v prostoru. Z toho všeho plynou dvě praktické zkušenosti. Jednak osobně funkci odvlhčovače nevyužiji (leda na chalupě), a jednak bych lépe nastavil barevné odlišení relativních vlhkostí. Pokud se podle expertů optimální vlhkost pohybuje mezi 40–60 %, tak proč barevné zobrazení jako nejnižší hodnotu indikuje jen 60 % a méně?

Extrémní test odvlhčovače Rohnson R-9190

Pro tento test jsem vybral extrémní prostředí koupelny po půlhodinové velmi horké vaně. Holt těžká práce recenzenta. Po zapnutí Rohnson R-9190 UV + IONIC mi byla indikována vlhkost 86 %, která začala postupně klesat až na hodnotu 39 %. Této nízké hodnoty bylo dosaženo zhruba po 45 minutách. Což je dle mého velmi dobrá práce, při které se Rohnson pořádně zapotil a do 4litrové záchytné nádoby odvedl celou skleničku vody (zhruba 0,33 litru). Zároveň se jedná o praktické využití funkce odvlhčení pro jinak suché novostavby. Přeci jen nechceme mít z koupelny parní komoru.

Rohnson R-9190
Rohnson R-9190 UV + IONIC si poradil i s extrémní koupelnovou vlhkostí.

Parametr Hodnota
Odvlhčovací kapacita 20 l/den
Velikost místnosti 120 m2
Objem nádoby 60 l
Hlučnost 42 dB

Jak Rohnson R-9190 čistí vzduch?

Pokud Rohnson R-9190 nechcete využívat jako odvlhčovač, jistě vám dobře poslouží jako čistička vzduchu. Jak čistí vzduch? Na základě domácího testování nemohu poskytnout exaktní výsledky, nicméně osobně jsem měl pocit čistšího vzduchu a lépe se mi dýchalo. Na druhé straně čistička vzduchu nenahradí občasné větrání, a to z jednoho prostého důvodu – kyslík ještě neumí. Čas od času přeci jen musíte otevřít okno, ale než k tomu dojde, můžete si užívat čistšího vzduchu bez zápachů, které se v domácnosti běžně vyskytují (vaření, zvířata, ...). Při používání funkce čištění vzduchu jistě oceníte tichý chod Rohnson R-9190, který lze přirovnat k velmi tichému fénu nastavenému na nejnižší intenzitu. Tedy hluku neobtěžujícímu při sledování televize či běžné konverzaci. Přes to všechno mi tento tichý zvuk zapnuté čističky vzduchu začal po čtyřech hodinách vadit a musel jsem Rohnson R-9190 zastavit. To však nelze vyčítat Rohnson R-9190, který naopak patří k tišším přístrojům ve své kategorii.

Extrémní test čističky vzduchu Rohnson R-9190

Pro tento test jsem zvolil tři extrémní nepřítele čistého a voňavého vzduchu v domácnosti – kvalitní tvarůžky, rybu a IQOS. Znáte to, dostanete chuť na kvalitně uleželé tvarůžky, které jsou podle odborníků na stravování dokonce i zdravé. Jenže jejich vybalení a následná konzumace jsou doslova noční můrou voňavosti našeho domova. Tak schválně, bude tomu tak i s Rohnson R-9190? A aby to byl opravdu extrémní test, při konzumaci uleželé večeře si připravím i oběd na příští den – rybu. Zapínám Rohnson R-9190, otevírám tvarůžky a zahřívám troubu na rybu. Obvykle musím po této ničivé kombinaci intenzivně vyvětrat, ale i přesto jsou pachy rozpoznatelné i zhruba po 4 hodinách od konzumace/přípravy. Tentokrát tomu bylo jinak. Čistička vzduchu sice logicky nepochytila zápach během samotné přípravy/konzumace, ale zhruba po 15 minutách jsem tvarůžky a rybu cítil jen minimálně, což je tedy výkon hodný mistra.

Další extrémní test přišel tzv. ze života. Návštěva kamaráda, který si oblíbil elektronické cigarety IQOS. Oblíbil si je natolik, že je během návštěvy mého bytu potřeboval využít. Inu, další výzva pro čističku vzduchu. Během konzumace IQOS bylo sice cítit jeho specifické aroma, ale zhruba po 8 minutách po něm nebylo ani vidu ani čichu. Slušný výkon.

Rohnson R-9190 UV + IONIC
Rohnson R-9190 UV + IONIC zlikvidoval i zápach uleželých tvarůžků a mořské ryby.

Funkce ionizace vzduchu a UV lampa

Rohnson R-9190 kromě čističky a vysoušeče vzduchu disponuje také ionizací, kterou snadno spustíte na hlavním panelu. Co znamená ionizace? Jednoduše se jedná o funkci, která do vyčištěného vzduchu přidává záporné ionty, tzv. anionty. S vyšší koncentrací aniontů se můžeme setkat například brzo ráno v lese či u moře. Jednoduše na místech, kde se nám lépe dýchá a cítíme se celkově svěžeji. Rohnson R-9190 mi sice nedokázal přičarovat moře přímo do bytu, ale musím uznat, že vzduch podobný tomu mořskému již ano. Součástí přístroje je i UV-C lampa, která má vzduch sterilizovat a zbavit ho nepříznivých mikroorganizmů. Těžko hodnotit účinnost, nejsem mikroorganizmus. Nicméně pokud si mám přístroj vybrat s touto funkcí, či bez ní, tak beru ten s UV-C lampou.

Závěrečné hodnocení Rohnson R-9190 UV + IONIC

Přes prvotní skepsi k těmto přístrojům si mě Rohnson R-9190 získal, a to především svojí praktickou využitelností a skvělým designem, který z něho dělá vkusnou součást domácnosti. Prostředí bez nepříjemných pachů, čistší vzduch a příjemné relaxační klima díky ionizaci. To jsou benefity, které díky Rohnson R-9190 považuji za samozřejmost.

Rohnson R-9190 UV + IONIC

Rohnson R-9190 UV + IONIC

Úprava vzduchu

Rohnson R-9190 UV + IONIC je skvělou volbou pro všechny, kdo touží po multifunkčním přístroji, který najednou, a to ve vysokém standardu, zvládne odvlhčování, čištění vzduchu a mnoho dalších funkcí (ionizátor, UV-C lampa). Líbivý design, snadné ovládání a příjemný vzduch – to je Rohnson R-9190 UV + IONIC.

Klady

 • Pohledný design
 • Účinnost
 • Více funkcí v jednom
 • Snadné ovládání

Zápory

 • Kratší přívodní kabel
Vytisknout
P-DC1-WEB17
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací