Sklokeramická nebo indukční varná deska je dnes součástí téměř každé moderní domácnosti. Kromě inovativních funkcí, díky kterým se vaše vaření stává více zábavné a méně náročné, působí v kuchyni jako zajímavý designový prvek a tvoří její pevné jádro. Jak se ale rozhodnout, pokud si nejste jisti, jestli pro vás bude lepší indukce nebo sklokeramika? Přinášíme užitečné srovnání na téma indukce vs. sklokeramika, ve kterém se dozvíte vše podstatné. Poradíme nejen, jak vybrat varnou desku, ale také jak ji správně zapojit a udržovat v čistotě.
Ač se sklokeramická a indukční deska na první pohled téměř neliší, najdeme mezi nimi podstatné rozdíly. Na jakém principu fungují, co je pro kterou z nich charakteristické a jak je to například s jejich energetickou náročností?
Indukční vaření funguje na principu indukčního ohřevu. Ten pomocí elektromagnetických vln ohřívá pouze dno nádoby, ve které vznikají vířivé tepelné proudy, takže se indukční deska sama o sobě nerozpálí. Díky tomuto systému je vaše vaření výrazně rychlejší a nedochází při něm téměř k žádným tepelným ztrátám, což se projeví na významné úspoře elektrické energie. Nemusíte se také obávat nepříjemného popálení a jde rozhodně o bezpečnější variantu pro domácnost s malými dětmi. Nevýhody indukční desky jsou především v nutnosti pořídit si nové nádobí na vaření.
Sklokeramická varná deska je rozdělena na varné zóny, které ohřívají elektrické topné spirály. Po jejich nahřátí dochází k přenosu tepla na dno nádoby. Rozehřátí topné spirály na potřebnou teplotu poznáte podle červeného zabarvení plotýnky, trvá však podstatně déle, než u indukčního vaření. Také po ukončení vaření zůstávají varné zóny dlouho horké, což má za následek vyšší spotřebu elektrické energie, než je tomu u indukčních varných desek.
U indukční varné desky dochází k lepšímu a cílenějšímu přenosu tepla, což má za následek rychlejší a rovnoměrný ohřev. Povrch varné desky se při vaření nerozpálí, takže nemusíte řešit odstraňování připálených zbytků jídla. Také jde jistě o bezpečnější variantu, která eliminuje riziko popálenin o rozpálenou varnou desku. Mezi nevýhody indukční desky se řadí její pořizovací cena někdy až třikrát vyšší než u sklokeramiky. Nicméně ale díky výrazné úspoře za energii se vám tyto náklady brzy vrátí. Oproti sklokeramickým varným deskám se indukční desky zdají být mírně hlučnější a hlavně na ně musíte používat jen nádobí určené pro vaření na indukci, které je vyrobené z magnetických materiálů.
Vaření na sklokeramické desce je časově náročnější, protože déle trvá její nahřátí na požadovanou teplotu. Po ukončení vaření zůstávají plotýnky ještě nějakou dobu horké a postupně chladnou, takže se na nich lehce připalují zbytky jídla. Celkově se jedná o energeticky náročnější záležitost, ale oproti indukční varné desce nemusíte řešit žádné speciální nádobí a je také rozhodně cenově dostupnější.
Sklokeramická deska nebo indukce? Při pořizování nové varné desky zvažte, kolik času vařením strávíte a jak často budete vařit. V případě častého vaření pro větší počet osob se jistě vyplatí investovat do spotřebiče s nízkými energetickými náklady, u kterého využijte také mnoho inovativních funkcí pro pohodlné a moderní vaření. V úvahu berte také následující body, které vám pomohou zvolit ideální varnou desku pro vaši domácnost:
Na výběr máte různé velikosti varných desek se 2 – 6 plotýnkami či varnými zónami. Mezi standardní volbu většiny domácností patří varná deska se čtyřmi plotýnkami, je však jen na vás, jakou variantu zvolíte.
Pokud si pořídíte varnou desku s více plotýnkami, počítejte s rozdílnými rozměry i výkonem jednotlivých varných zón. Nejmenší varná zóna mívá zpravidla výkon do 1 200 W, největší zóna na vaření až 2 300, a pokud varná deska obsahuje speciální hořák WOK, pak se jeho výkon může vyšplhat až k 4 000 W. Výkony některých varných zón můžete také zvyšovat pomocí speciálních funkcí, jako je například funkce Booster.
Pomocí zabudovaných senzorů ovládáte indukční a sklokeramické desky jednoduše a pohodlně jedním dotykem. Můžete si nastavit zvukovou odezvu vašeho ovládání nebo jej zablokovat dětskou pojistkou proti všudypřítomným dětským prstíkům.
Varná deska se nejčastěji vyrábí v klasickém černém provedení. Pokud jste však odvážnější nebo máte stylový kuchyňský interiér, můžete zvolit i jinou barevnou variantu. Kromě černé varné desky v matném i lesklém provedení pořídíte také bílou variantu indukční desky nebo bílou sklokeramickou desku, výjimkou nejsou ani pastelové barvy nebo stále oblíbenější hnědé provedení.
Indukční nebo sklokeramické desky jsou doslova nabity inovativními funkcemi a moderními technologiemi, které vám usnadní vaření a ušetří mnoho času. Mezi nejvíce využívané patří následující funkce:
Indukční nebo sklokeramická deska je vyrobena z poměrně křehkého materiálu, který se při neopatrném zacházení snadno poškrábe, v horším případě může i prasknout. Jak tedy s varnou deskou zacházet, aby vám vydržela co nejdéle?
Indukční nebo sklokeramická deska vyžaduje jemnou péči a pravidelné čištění, ideálně po každém vaření. Pro běžnou údržbu vám postačí jemná houbička na nádobí, speciální čisticí přípravek na sklokeramické povrchy nebo běžný odmašťovací prostředek na nádobí. Sklokeramická deska nebo indukce ocení něžnou péči utěrky z mikrovlákna. Pokud jsou skvrny či zbytky jídla na plotýnce již zaschlé, použijte k jejich odstranění speciální škrabku s žiletkou, kterou je opatrně seškrábnete.
Aby vaše varná deska vypadala i po letech stále jako nová, snažte se ji vždy pravidelně po použití otřít jemným hadříkem a nedopusťte, aby se na ní vytvořila zaschlá špína. Nepoužívejte na ni hrubé houbičky a v žádném případě drátěnky či nože, které by mohly její povrch nenávratně poškodit. Při aplikaci čisticího prostředku volte jen ten přímo určený pro varné desky, například klasický tekutý písek je pro čištění varných desek naprosto nevhodný.
Indukční či sklokeramické varná deska dodá vaší kuchyni zcela novou tvář a díky chytrým funkcím vám umožní vařit moderním, jednodušším a hlavně zábavnějším způsobem.