Levé ucho Alza dny Xiaomi launch

Rozdíl mezi sklokeramickou a indukční deskou (TIPY A TRIKY)

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Sklokeramická nebo indukční varná deska je dnes součástí téměř každé moderní domácnosti. Kromě inovativních funkcí, díky kterým se vaše vaření stává více zábavné a méně náročné, působí v kuchyni jako zajímavý designový prvek a tvoří její pevné jádro. Jak se ale rozhodnout, pokud si nejste jisti, jestli pro vás bude lepší indukce nebo sklokeramika? Přinášíme užitečné srovnání na téma indukce vs. sklokeramika, ve kterém se dozvíte vše podstatné. Poradíme nejen, jak vybrat varnou desku, ale také jak ji správně zapojit a udržovat v čistotě.

indukční nebo sklokeramická deska

Rozdíl mezi sklokeramickou a indukční deskou – OBSAH

 1. Rozdíly mezi sklokeramickou a indukční deskou
 2. Vaření na indukci vs. vaření na sklokeramice
 3. Jak vybrat varnou desku
 4. Jaké funkce varné desky nabízejí
 5. Zapojení varné desky
 6. Manipulace s varnou deskou
 7. Jak vyčistit varnou desku

Rozdíly mezi sklokeramickou a indukční deskou

Ač se sklokeramická a indukční deska na první pohled téměř neliší, najdeme mezi nimi podstatné rozdíly. Na jakém principu fungují, co je pro kterou z nich charakteristické a jak je to například s jejich energetickou náročností?

Co je indukční varná deska vůbec zač

Indukční vaření funguje na principu indukčního ohřevu. Ten pomocí elektromagnetických vln ohřívá pouze dno nádoby, ve které vznikají vířivé tepelné proudy, takže se indukční deska sama o sobě nerozpálí. Díky tomuto systému je vaše vaření výrazně rychlejší a nedochází při něm téměř k žádným tepelným ztrátám, což se projeví na významné úspoře elektrické energie. Nemusíte se také obávat nepříjemného popálení a jde rozhodně o bezpečnější variantu pro domácnost s malými dětmi. Nevýhody indukční desky jsou především v nutnosti pořídit si nové nádobí na vaření.

i Víte o tom, že indukční varnou desku by si neměly pořizovat osoby s kardiostimulátorem? Indukční vlny mohou totiž ohrozit správnou funkci kardiostimulátoru, a tím i zdraví dotyčné osoby.

Jak funguje sklokeramická deska

Sklokeramická varná deska je rozdělena na varné zóny, které ohřívají elektrické topné spirály. Po jejich nahřátí dochází k přenosu tepla na dno nádoby. Rozehřátí topné spirály na potřebnou teplotu poznáte podle červeného zabarvení plotýnky, trvá však podstatně déle, než u indukčního vaření. Také po ukončení vaření zůstávají varné zóny dlouho horké, což má za následek vyšší spotřebu elektrické energie, než je tomu u indukčních varných desek.

Vaření na indukci vs. vaření na sklokeramice

Indukční varná deska v provozu

U indukční varné desky dochází k lepšímu a cílenějšímu přenosu tepla, což má za následek rychlejší a rovnoměrný ohřev. Povrch varné desky se při vaření nerozpálí, takže nemusíte řešit odstraňování připálených zbytků jídla. Také jde jistě o bezpečnější variantu, která eliminuje riziko popálenin o rozpálenou varnou desku. Mezi nevýhody indukční desky se řadí její pořizovací cena někdy až třikrát vyšší než u sklokeramiky. Nicméně ale díky výrazné úspoře za energii se vám tyto náklady brzy vrátí. Oproti sklokeramickým varným deskám se indukční desky zdají být mírně hlučnější a hlavně na ně musíte používat jen nádobí určené pro vaření na indukci, které je vyrobené z magnetických materiálů.

Indukční varná deska
Indukční varná deska vyžaduje použití speciálního magnetického nádobí.

Výhody indukční desky:

 • Úspora energie
 • Rychlejší a jednodušší vaření
 • Bezpečný provoz
 • Snadná údržba
 • Mnoho inovativních technologií
 • Moderní design

Nevýhody indukční desky:

 • Vyšší pořizovací cena
 • Nepatrně hlučnější
 • Vyžaduje speciální nádobí
i Jak poznáte vhodné nádobí pro vaření na indukci?
Pokud si nejste jisti, zda je vaše nádobí vhodné pro indukční vaření, doporučujeme vám provést jednoduchý test s magnetem. Přiložte magnet k nádobí, a pokud k němu přilne, je toto nádobí vhodné pro vaření na indukci. Pokud ne, je potřeba investovat do nového nádobí.

Sklokeramická varná deska v provozu

Vaření na sklokeramické desce je časově náročnější, protože déle trvá její nahřátí na požadovanou teplotu. Po ukončení vaření zůstávají plotýnky ještě nějakou dobu horké a postupně chladnou, takže se na nich lehce připalují zbytky jídla. Celkově se jedná o energeticky náročnější záležitost, ale oproti indukční varné desce nemusíte řešit žádné speciální nádobí a je také rozhodně cenově dostupnější.

rozdíl mezi sklokeramickou a indukční deskou
Sklokeramický povrch varné desky je rozdělený na jednotlivé varné zóny.

Výhody sklokeramické desky:

 • Cenově dostupnější
 • Je vhodná pro jakékoliv nádobí
 • Méně hlučná

Nevýhody sklokeramické desky:

 • Vyšší spotřeba elektrické energie
 • Delší doba pro dosažení bodu varu
 • Náročnější na údržbu
 • Horké varné zóny nevychladnou ihned

Jak vybrat varnou desku

Sklokeramická deska nebo indukce? Při pořizování nové varné desky zvažte, kolik času vařením strávíte a jak často budete vařit. V případě častého vaření pro větší počet osob se jistě vyplatí investovat do spotřebiče s nízkými energetickými náklady, u kterého využijte také mnoho inovativních funkcí pro pohodlné a moderní vaření. V úvahu berte také následující body, které vám pomohou zvolit ideální varnou desku pro vaši domácnost:

Celková plocha varné desky a počet plotýnek

Na výběr máte různé velikosti varných desek se 2 – 6 plotýnkami či varnými zónami. Mezi standardní volbu většiny domácností patří varná deska se čtyřmi plotýnkami, je však jen na vás, jakou variantu zvolíte. 

Velikost a výkon jednotlivých varných zón

Pokud si pořídíte varnou desku s více plotýnkami, počítejte s rozdílnými rozměry i výkonem jednotlivých varných zón. Nejmenší varná zóna mívá zpravidla výkon do 1 200 W, největší zóna na vaření až 2 300, a pokud varná deska obsahuje speciální hořák WOK, pak se jeho výkon může vyšplhat až k 4 000 W. Výkony některých varných zón můžete také zvyšovat pomocí speciálních funkcí, jako je například funkce Booster.

Ovládání

Pomocí zabudovaných senzorů ovládáte indukční a sklokeramické desky jednoduše a pohodlně jedním dotykem. Můžete si nastavit zvukovou odezvu vašeho ovládání nebo jej zablokovat dětskou pojistkou proti všudypřítomným dětským prstíkům.

Ovládání varné desky
Intuitivní dotykové ovládání poskytuje snadnou a rychlou volbu potřebných programů.

Design a barva

Varná deska se nejčastěji vyrábí v klasickém černém provedení. Pokud jste však odvážnější nebo máte stylový kuchyňský interiér, můžete zvolit i jinou barevnou variantu. Kromě černé varné desky v matném i lesklém provedení pořídíte také bílou variantu indukční desky nebo bílou sklokeramickou desku, výjimkou nejsou ani pastelové barvy nebo stále oblíbenější hnědé provedení.

i S výběrem správné varné desky pro vaši kuchyň vám poradí i náš přehledný průvodce Jak vybrat varnou desku.

Jaké funkce varné desky nabízejí

Indukční nebo sklokeramické desky jsou doslova nabity inovativními funkcemi a moderními technologiemi, které vám usnadní vaření a ušetří mnoho času. Mezi nejvíce využívané patří následující funkce:

 • Booster – extrémně rychle ohřeje váš pokrm, či přivede vodu do varu
 • Časovač – pomáhá s organizací času v průběhu vaření
 • Stop&Go – umožňuje kdykoliv proces vaření pozastavit a opět se k němu navrátit
 • Flexi zóna – přizpůsobuje plochu varné zónu podle velikosti nádobí
 • Udržení teploty – po uvaření uchovává pokrmy v optimální teplotě pro servírování
 • Dětská pojistka – ochrana před nechtěným spuštěním varné desky
 • Automatické vypnutí – při delší nečinnosti se spotřebič sám vypne
sklokeramická deska nebo indukce
Vaření vám půjde samo s chytrými funkcemi a inovativními programy.

Zapojení varné desky

Jestliže jste se rozhodli zapojit varnou desku sami, musíte vzít v úvahu hodnotu proudového jističe na rozvodné desce, a také průřez kabelu a vedení. Jako optimální se jeví třífázové zapojení s hodnotami jističe 16A a průřezem 1,6 mm². Speciálně u indukčních varných desek dbejte na dostatek místa v jejich spodní části, ve které se nacházejí chladicí větráky. Ty potřebují volný prostor pro nasávání a vyfukování vzduchu, aby mohly spouštět proces chlazení během provozu varné desky.
i Před tím, než se pustíte do instalace varné desky na vlastní pěst, pročtěte si vždy pečlivě postup instalace přiložený v balení. Pokud máte jakékoliv pochybnosti či nejasnosti, obraťte se z bezpečnostních důvodů raději na odborníka.

Manipulace s varnou deskou

Indukční nebo sklokeramická deska je vyrobena z poměrně křehkého materiálu, který se při neopatrném zacházení snadno poškrábe, v horším případě může i prasknout. Jak tedy s varnou deskou zacházet, aby vám vydržela co nejdéle?

 • Nikdy nepouštějte nádobí na varnou desku z výšky, nárazem by hrozilo její prasknutí
 • Při posouvání hrnců při vaření dávejte pozor na možné škrábance, které jsou nejen nevzhledné, ale také se v nich usazují nečistoty, které jdou složitě odstranit.
 • Pokud při vaření dojde k polití desky tekutinou, opatrně ji setřete a ihned po vychladnutí plotýnky skvrnu odstraňte.
 • Při pravidelné údržbě se vyhnete vzniku nevzhledných map, které vznikají na povrchu desky při opakovaném zasychání špíny a mastnoty.
 • K čistění varné desky používejte vždy jen přípravky k tomu určené.

Jak vyčistit varnou desku

Indukční nebo sklokeramická deska vyžaduje jemnou péči a pravidelné čištění, ideálně po každém vaření. Pro běžnou údržbu vám postačí jemná houbička na nádobí, speciální čisticí přípravek na sklokeramické povrchy nebo běžný odmašťovací prostředek na nádobí. Sklokeramická deska nebo indukce ocení něžnou péči utěrky z mikrovlákna. Pokud jsou skvrny či zbytky jídla na plotýnce již zaschlé, použijte k jejich odstranění speciální škrabku s žiletkou, kterou je opatrně seškrábnete.

Jak si pojistíte stálou čistotu varné desky?

Aby vaše varná deska vypadala i po letech stále jako nová, snažte se ji vždy pravidelně po použití otřít jemným hadříkem a nedopusťte, aby se na ní vytvořila zaschlá špína. Nepoužívejte na ni hrubé houbičky a v žádném případě drátěnky či nože, které by mohly její povrch nenávratně poškodit. Při aplikaci čisticího prostředku volte jen ten přímo určený pro varné desky, například klasický tekutý písek je pro čištění varných desek naprosto nevhodný.

Jak vyčistit varnou desku
Před každým čištěním varné desky vyčkejte, dokud úplně nevychladnou všechny varné zóny.

Jak vyčistit varnou desku krok za krokem

 1. Před čištěním nechte varnou desku dostatečně vychladnout.
 2. Nejhorší připáleniny odstraňte speciální škrabkou se žiletkou, která bývá součástí balení.
 3. Pokud chcete zvolit šetrnější cestu, můžete na připáleninu nakapat citronovou šťávu, kterou po chvíli působení jednoduše setřete jemnou houbičkou.
 4. Po odstranění vystouplých připálenin použijte speciální čisticí prostředky na sklokeramiku, jako jsou různé spreje či krémy, které nanesete na celý povrch varné desky. Ty vytvoří na desce ochranný film proti nežádoucím nečistotám a prachu.
 5. Nakonec celou plochu varné desky vyleštěte utěrkou z mikrovlákna do dokonalé čistoty.
i Mohlo by vás zajímat

Indukční či sklokeramické varná deska dodá vaší kuchyni zcela novou tvář a díky chytrým funkcím vám umožní vařit moderním, jednodušším a hlavně zábavnějším způsobem.

4,5 15×
GORENJE IT640BSC
Varná deska - indukční, 4 plotýnky, Booster, časovač, dětská pojistka, dotykové ovládání a ukazatel zbytkového tepla, zkosená přední hrana, bez rámečku, vestavná, vzhled černé sklo, povrch sklo, připojení 230 V a 400 V, rozměry 5,8 × 59,5 × 52 cm (V׊×H), k zapojení spotřebiče je potřeba elektrikář
5 319,-
Skladem > 5 ks
Objednací kód: GORVD010
4,4
BOSCH Čistič pro keramické sklo,indukční a nerezovou ocel
Čisticí prostředek účiný a přitom jemný, všechny druhy znečištění jsou odstraněny jednoduchou aplikací, nepoužívejte na ovládacím panelu,
od  194,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: BOPRIS008
SIEMENS EX675FXC1E - Varná deska Doručení do
Alzaboxu zdarma
5,0
SIEMENS EX675FXC1E
Varná deska - indukční, 4 plotýnky, Booster, časovač, dětská pojistka, dotykové ovládání, flexi zóna a ukazatel zbytkového tepla, bez rámečku, vestavná, vzhled černé sklo, povrch sklo, připojení 230 V a 400 V, rozměry 5,1 × 60,2 × 52 cm (V׊×H), k zapojení spotřebiče je potřeba elektrikář
20 590,-
Skladem 1 ks
Objednací kód: FBA001a
4,8 39×
ELECTROLUX EHF6241FOK
Varná deska - sklokeramická, 4 plotýnky, Booster, dětská pojistka, dotykové ovládání a ukazatel zbytkového tepla, 1 zkosená hrana, s rámečkem, vestavná, vzhled černé sklo, povrch sklo, připojení 230 V, rozměry 3,8 × 59 × 52 cm (V׊×H), k zapojení spotřebiče je potřeba elektrikář
4 670,- se slevovým kódem  ELUX10
5 189,-
Na objednávku – termín upřesníme > 5 ks
Očekáváme 30.09.2023
Objednací kód: FBV3105u
4,5 17×
BEKO HIC 64401
Varná deska - sklokeramická, 4 plotýnky, Booster, dotykové ovládání a ukazatel zbytkového tepla, broušené hrany, bez rámečku, vestavná, vzhled černé sklo, povrch sklo, připojení 230 V a 400 V, rozměry 3,7 × 60 × 51 cm (V׊×H), k zapojení spotřebiče je potřeba elektrikář
3 999,-
Skladem > 5 ks
Objednací kód: BHI03
4,4
BOSCH PIF672FB1E
Varná deska - indukční, 4 plotýnky, Booster, časovač, dětská pojistka, dotykové ovládání a ukazatel zbytkového tepla, s rámečkem, vestavná, vzhled bílé sklo, povrch sklo, připojení 230 V a 400 V, rozměry 5,1 × 60,6 × 52,7 cm (V׊×H), k zapojení spotřebiče je potřeba elektrikář
16 990,-
Skladem 3 ks
Objednací kód: BOVD4
5,0 73×
VILEDA Mikrohadřík Colors 8 ks
Hadřík na nerez, dřevo, keramiku a sklo - 18,63 Kč/ks
Zlevněno -6 %
149,- 159,-
1 balení
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: UKL202
4,5 10×
BOSCH Sada pro péči o sklokeramické varné desky
Čisticí sada účinně odstraňuje a rovnoměrně pečuje o každý druh nečistoty na sklokeramickém povrchu
299,-
Skladem 2 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: BOPRIS009
4,5 43×
FROSCH Čistič na indukční a sklokeramické desky 300 ml
Eko čisticí prostředek - do kuchyně, 300 g
119,-
Skladem > 20 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: CIS076
4,0
BRIL profesional univerzální odmašťovač 750 ml
Odmašťovač odstraňuje odolné mastnoty v domácnosti - sporáky, pracovní desky, digestoře, kuchyňské obklady, skříňky, dřezy
Super cena
93,-
Skladem > 20 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: CIS1206
HENDI indukční pánev, prům.32 cm 629345
Gastro pánev vnitřní povrch nepřilnavý, materiál pánve hliník / anodizovaný hliník, typ ohřevu indukce, plyn, sklokeramika a elektřina, vlastnosti: nepřilnavý povrch, vhodné do myčky a vhodné do trouby, průměr horního okraje 33,2 cm, vnější průměr dna 23 cm, výška 6,3 cm
1 604,-
Skladem 2 ks u dodavatele
Objednací kód: PRHPAN012
4,9 18×
AEG Mastery IKE64441IB
Varná deska - indukční, 4 plotýnky, Booster, časovač, dětská pojistka, dotykové ovládání, flexi zóna, Hob2Hood a zvukový signál, lze propojit s digestoří, zaoblené hrany, bez rámečku, vestavná, vzhled černé sklo, povrch sklo, připojení 230 V a 400 V, k zapojení spotřebiče je potřeba elektrikář
12 490,-
Skladem 4 ks
Objednací kód: AEGVD015
Vytisknout
P-DC1-WEB07
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací