Vyberte prvek na stránce, kterého se chyba týká
AlzaBoxy HP, média Babyweeks HP

Rozdíl mezi sklokeramickou a indukční deskou (TIPY A TRIKY)

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Sklokeramická nebo indukční varná deska je dnes součástí téměř každé moderní domácnosti. Kromě inovativních funkcí, díky kterým se vaše vaření stává více zábavné a méně náročné, působí v kuchyni jako zajímavý designový prvek a tvoří její pevné jádro. Jak se ale rozhodnout, pokud si nejste jisti, jestli pro vás bude lepší indukce nebo sklokeramika? Přinášíme užitečné srovnání na téma indukce vs. sklokeramika, ve kterém se dozvíte vše podstatné. Poradíme nejen, jak vybrat varnou desku, ale také jak ji správně zapojit a udržovat v čistotě.

Varná deska

Rozdíl mezi sklokeramickou a indukční deskou – OBSAH

 1. Rozdíly mezi sklokeramickou a indukční deskou
 2. Vaření na indukci vs. vaření na sklokeramice
 3. Jak vybrat varnou desku
 4. Jaké funkce varné desky nabízejí
 5. Zapojení varné desky
 6. Manipulace s varnou deskou
 7. Jak vyčistit varnou desku

Rozdíly mezi sklokeramickou a indukční deskou

Ač se sklokeramická a indukční deska na první pohled téměř neliší, najdeme mezi nimi podstatné rozdíly. Na jakém principu fungují, co je pro kterou z nich charakteristické a jak je to například s jejich energetickou náročností?

Jak funguje indukční deska

Indukční vaření funguje na principu indukčního ohřevu. Ten pomocí elektromagnetických vln ohřívá pouze dno nádoby, ve které vznikají vířivé tepelné proudy, takže se indukční deska sama o sobě nerozpálí. Díky tomuto systému je vaše vaření výrazně rychlejší a nedochází při něm téměř k žádným tepelným ztrátám, což se projeví na významné úspoře elektrické energie. Nemusíte se také obávat nepříjemného popálení a jde rozhodně o bezpečnější variantu pro domácnost s malými dětmi.

i Víte o tom, že indukční varnou desku by si neměly pořizovat osoby s kardiostimulátorem? Indukční vlny mohou totiž ohrozit správnou funkci kardiostimulátoru, a tím i zdraví dotyčné osoby.

Jak funguje sklokeramická deska

Sklokeramická varná deska je rozdělena na varné zóny, které ohřívají elektrické topné spirály. Po jejich nahřátí dochází k přenosu tepla na dno nádoby. Rozehřátí topné spirály na potřebnou teplotu poznáte podle červeného zabarvení plotýnky, trvá však podstatně déle, než u indukčního vaření. Také po ukončení vaření zůstávají varné zóny dlouho horké, což má za následek vyšší spotřebu elektrické energie, než je tomu u indukčních varných desek.

Vaření na indukci vs. vaření na sklokeramice

Indukční varná deska v provozu

Indukční varná deska
Indukční varná deska vyžaduje použití speciálního magnetického nádobí.

U indukční varné desky dochází k lepšímu a cílenějšímu přenosu tepla, což má za následek rychlejší a rovnoměrný ohřev. Povrch varné desky se při vaření nerozpálí, takže nemusíte řešit odstraňování připálených zbytků jídla. Také jde jistě o bezpečnější variantu, která eliminuje riziko popálenin o rozpálenou varnou desku. Ačkoliv je její pořizovací cena někdy až třikrát vyšší než u sklokeramiky, díky výrazné úspoře za energii se vám tyto náklady brzy vrátí. Oproti sklokeramickým varným deskám se indukční desky zdají být mírně hlučnější a hlavně na ně musíte používat jen nádobí určené pro vaření na indukci, které je vyrobené z magnetických materiálů.

Výhody:

 • Úspora energie
 • Rychlejší a jednodušší vaření
 • Bezpečný provoz
 • Snadná údržba
 • Mnoho inovativních technologií
 • Moderní design

Nevýhody:

 • Vyšší pořizovací cena
 • Nepatrně hlučnější
 • Vyžaduje speciální nádobí
i Jak poznáte vhodné nádobí pro vaření na indukci?
Pokud si nejste jisti, zda je vaše nádobí vhodné pro indukční vaření, doporučujeme vám provést jednoduchý test s magnetem. Stačí jej přiložit k nádobí, a pokud k němu magnet přilne, je toto nádobí vhodné pro vaření na indukci. V opačném případě raději investujte do nádobí, které je přímo určeno pro indukční vaření.

Sklokeramická varná deska v provozu

Sklokeramika
Sklokeramický povrch varné desky je rozdělený na jednotlivé varné zóny.

Vaření na sklokeramické desce je časově náročnější, protože déle trvá její nahřátí na požadovanou teplotu. Po ukončení vaření zůstávají plotýnky ještě nějakou dobu horké a postupně chladnou, takže se na nich lehce připalují zbytky jídla. Celkově se jedná o energeticky náročnější záležitost. ale oproti indukční varné desce nemusíte řešit žádné speciální nádobí a je také rozhodně cenově dostupnější.

Výhody:

 • Cenově dostupnější
 • Je vhodná pro jakékoliv nádobí
 • Méně hlučná

Nevýhody:

 • Vyšší spotřeba elektrické energie
 • Delší doba pro dosažení bodu varu
 • Náročnější na údržbu
 • Horké varné zóny nevychladnou ihned

Jak vybrat varnou desku

Při pořizování nové varné desky zvažte, kolik času vařením strávíte a jak často budete vařit. V případě častého vaření pro větší počet osob se jistě vyplatí investovat do spotřebiče s nízkými energetickými náklady, u kterého využijte také mnoho inovativních funkcí pro pohodlné a moderní vaření. V úvahu berte také následující body, které vám pomohou zvolit ideální varnou desku pro vaši domácnost:

Celková plocha varné desky a počet plotýnek

Na výběr máte různé velikosti varných desek se 2 – 6 plotýnkami či varnými zónami. Mezi standardní volbu většiny domácností patří varná deska se čtyřmi plotýnkami, je však jen na vás, jakou variantu zvolíte. 

Velikost a výkon jednotlivých varných zón

Pokud si pořídíte varnou desku s více plotýnkami, počítejte s rozdílnými rozměry i výkonem jednotlivých varných zón. Nejmenší varná zóna mívá zpravidla výkon do 1 200 W, největší zóna na vaření až 2 300, a pokud varná deska obsahuje speciální hořák WOK, pak se jeho výkon může vyšplhat až k 4 000 W. Výkony některých varných zón můžete také zvyšovat pomocí speciálních funkcí, jako je například funkce Booster.

Ovládání

Pomocí zabudovaných senzorů ovládáte indukční a sklokeramické desky jednoduše a pohodlně jedním dotykem. Můžete si nastavit zvukovou odezvu vašeho ovládání nebo jej zablokovat dětskou pojistkou proti všudypřítomným dětským prstíkům.

Ovládání varné desky
Intuitivní dotykové ovládání poskytuje snadnou a rychlou volbu potřebných programů.

Design a barva

Varná deska se nejčastěji vyrábí v klasickém černém provedení, pokud jste však odvážnější nebo máte stylový kuchyňský interiér, můžete zvolit i jinou barevnou variantu. Kromě černé varné desky v matném i lesklém provedení seženete také bílou variantu, výjimkou nejsou ani pastelové barvy nebo stále oblíbenější hnědé provedení.

i S výběrem správné varné desky pro vaši kuchyň vám poradí i náš přehledný průvodceJak vybrat varnou desku.

Jaké funkce varné desky nabízejí

Moderní varné desky jsou doslova nabity inovativními funkcemi a moderními technologiemi, které vám usnadní vaření a ušetří mnoho času. Mezi nejvíce využívané patří následující funkce:

 • Booster – extrémně rychle ohřeje váš pokrm, či přivede vodu do varu
 • Časovač – pomáhá s organizací času v průběhu vaření
 • Stop&Go – umožňuje kdykoliv proces vaření pozastavit a opět se k němu navrátit
 • Flexi zóna – přizpůsobuje plochu varné zónu podle velikosti nádobí
 • Udržení teploty – po uvaření uchovává pokrmy v optimální teplotě pro servírování
 • Dětská pojistka – ochrana před nechtěným spuštěním varné desky
 • Automatické vypnutí – při delší nečinnosti se spotřebič sám vypne
Chytré funkce
Díky chytrým funkcím a inovativním programům vám vaření půjde samo.

Zapojení varné desky

Jestliže jste se rozhodli zapojit varnou desku sami, musíte vzít v úvahu hodnotu proudového jističe na rozvodné desce, a také průřez kabelu a vedení. Jako optimální se jeví třífázové zapojení s hodnotami jističe 16A a průřezem 1,6 mm². Speciálně u indukčních varných desek dbejte na dostatek místa v jejich spodní části, ve které se nacházejí chladicí větráky. Ty potřebují volný prostor pro nasávání a vyfukování vzduchu, aby mohly spouštět proces chlazení během provozu varné desky.
i Před tím, než se pustíte do instalace varné desky na vlastní pěst, pročtěte si vždy pečlivě postup instalace přiložený v balení. Pokud máte jakékoliv pochybnosti či nejasnosti, obraťte se z bezpečnostních důvodů raději na odborníka.

Manipulace s varnou deskou

Sklokeramické a indukční varné desky jsou vyrobeny z poměrně křehkého materiálu, který se při neopatrném zacházení snadno poškrábe, v horším případě může i prasknout. Jak tedy s varnou deskou zacházet, aby vám vydržela co nejdéle?

 • Nikdy nepouštějte nádobí na varnou desku z výšky, nárazem by hrozilo její prasknutí
 • Při posouvání hrnců při vaření dávejte pozor na možné škrábance, které jsou nejen nevzhledné, ale také se v nich usazují nečistoty, které jdou složitě odstranit.
 • Pokud při vaření dojde k polití desky tekutinou, opatrně ji setřete a ihned po vychladnutí plotýnky skvrnu odstraňte.
 • Při pravidelné údržbě se vyhnete vzniku nevzhledných map, které vznikají na povrchu desky při opakovaném zasychání špíny a mastnoty.
 • K čistění varné desky používejte vždy jen přípravky k tomu určené.

Jak vyčistit varnou desku

Indukční a sklokeramické desky vyžadují jemnou péči a pravidelné čištění, ideálně po každém vaření. Pro běžnou údržbu vám postačí jemná houbička na nádobí, speciální čisticí přípravek na sklokeramické povrchy nebo běžný odmašťovací prostředek na nádobí. K výslednému dokonalému lesku je ideální utěrka z mikrovlákna. Pokud jsou skvrny či zbytky jídla na plotýnce již zaschlé, použijte k jejich odstranění speciální škrabku s žiletkou, kterou je opatrně seškrábnete.

i Jak si pojistíte stálou čistotu varné desky?
Aby vaše varná deska vypadala i po letech stále jako nová, snažte se ji vždy pravidelně po použití otřít jemným hadříkem a nedopusťte, aby se na ní vytvořila zaschlá špína. Nepoužívejte na ni hrubé houbičky a v žádném případě drátěnky či nože, které by mohly její povrch nenávratně poškodit. Při aplikaci čisticího prostředku volte jen ten přímo určený pro varné desky, například klasický tekutý písek je pro čištění varných desek naprosto nevhodný.
Jak vyčistit varnou desku
Před každým čištěním varné desky vyčkejte, dokud úplně nevychladnou všechny varné zóny.

Jak vyčistit varnou desku krok za krokem

 1. Před čištěním nechte varnou desku dostatečně vychladnout.
 2. Nejhorší připáleniny odstraňte speciální škrabkou se žiletkou, která bývá součástí balení.
 3. Pokud chcete zvolit šetrnější cestu, můžete na připáleninu nakapat citronovou šťávu, kterou po chvíli působení jednoduše setřete jemnou houbičkou.
 4. Po odstranění vystouplých připálenin použijte speciální čisticí prostředky na sklokeramiku, jako jsou různé spreje či krémy, které nanesete na celý povrch varné desky. Ty vytvoří na desce ochranný film proti nežádoucím nečistotám a prachu.
 5. Nakonec celou plochu varné desky vyleštěte utěrkou z mikrovlákna do dokonalé čistoty.
i Mohlo by vás zajímat

Indukční či sklokeramické varná deska dodá vaší kuchyni zcela novou tvář a díky chytrým funkcím vám umožní vařit moderním, jednodušším a hlavně zábavnějším způsobem.

BOSCH PUE611BB1E - Varná deska
Více než98%spolehlivost
BOSCH PUE611BB1E
Varná deska indukční, počet plotýnek 4, booster, časovač, dětská pojistka, dotykové ovládání a ukazatel zbytkového tepla, broušené hrany, bez rámečku, vzhled černé sklo, povrch sklo, připojení 220 - 240 V, VxŠxH: 5,1 x 59,2 x 52,2cm, barva černá

7 989,- bez DPH 6 602,-
Koupit
Akční cena
Skladem > 5 ks
Můžete mít ihned na 2 prodejnách
Objednací kód: BOVD34
GORENJE IT640BSC - Varná deska
Více než98%spolehlivost
GORENJE IT640BSC
Varná deska indukční, počet plotýnek 4, booster, časovač, dětská pojistka, dotykové ovládání a ukazatel zbytkového tepla, zkosená přední hrana, bez rámečku, vzhled černé sklo, povrch sklo, VxŠxH: 5,8 x 59,5 x 52cm, barva černá

5 989,- bez DPH 4 950,-
Koupit
Skladem > 5 ks
Můžete mít zítra od 8:00
Objednací kód: GORVD010
BOSCH Čistič pro keramické sklo,indukční a nerezovou ocel
Čisticí prostředek účiný a přitom jemný, všechny druhy znečištění jsou odstraněny jednoduchou aplikací, nepoužívejte na ovládacím panelu,

od 269,- bez DPH 222,-
Koupit
Skladem > 10 ks
Můžete mít zítra od 8:00
Objednací kód: BOPRIS008
BEKO HIC 64401 - Varná deska
-7%
Více než99%spolehlivost
BEKO HIC 64401
Varná deska sklokeramická, počet plotýnek 4, booster, dotykové ovládání a ukazatel zbytkového tepla, broušené hrany, bez rámečku, vzhled černé sklo, povrch sklo, připojení 220 - 240 V a 400 V, VxŠxH: 5,5 x 60 x 51cm, barva černá

-7% 4 499,-
4 189,- bez DPH 3 462,-
Koupit
Akční cena
Skladem > 5 ks
Můžete mít ihned na 3 prodejnách
Objednací kód: BHI03
BOSCH PIF672FB1E - Varná deska
Více než98%spolehlivost
BOSCH PIF672FB1E
Varná deska indukční, počet plotýnek 4, časovač , dětská pojistka, dotykové ovládání , booster a ukazatel zbytkového tepla, bez rámečku, vzhled bílé sklo, povrch sklo, připojení 220 - 240 V, VxŠxH: 5,1 x 60,6 x 52,7cm, barva bílá

+ ZDARMA Digitální předplatné Gurmet

17 990,- bez DPH 14 868,-
Koupit
Akční cena
Skladem 2 ks
Můžete mít v pondělí 1.3. od 8:00
Objednací kód: BOVD4
VILEDA Mikrohadřík Colors 8 ks
Hadřík univerzální, na nerez, na dřevo, na keramiku a na sklo / okna - 20,67 Kč/ks

165,- bez DPH 137,-
1 balení
Koupit
Skladem > 10 ks
Můžete mít ihned na 11 prodejnách
Objednací kód: UKL202
BOSCH PKE645D17E - Varná deska
Více než99%spolehlivost
BOSCH PKE645D17E
Varná deska sklokeramická, počet plotýnek 4, booster, dětská pojistka, dotykové ovládání a ukazatel zbytkového tepla, zkosené hrany, s rámečkem, vzhled černé sklo, povrch sklo, připojení 220 - 240 V, VxŠxH: 4,8 x 58,3 x 51,3cm, barva černá

5 989,- bez DPH 4 950,-
Koupit
Skladem > 5 ks
Můžete mít zítra od 8:00
Objednací kód: FBV1501c
BOSCH Sada pro péči o sklokeramické varné desky - Čisticí sada
Více než99%spolehlivost
BOSCH Sada pro péči o sklokeramické varné desky
Čisticí sada účinně odstraňuje a rovnoměrně pečuje o každý druh nečistoty na sklokeramickém povrchu

od 359,- bez DPH 297,-
Koupit
Skladem 2 ks
Můžete mít zítra od 9:00
Objednací kód: BOPRIS009
TESCOMA sada TULIP 11ks 724011.00 - Sada nádobí
Více než99%spolehlivost
TESCOMA sada TULIP 11ks 724011.00
Sada nádobí 11ks, sada obsahuje typ nádobí: kastrol, rendlík, sady, pánev, hrnec, kastrol, rendlík, pánev a hrnec, kompatibilní typ ohřevu: indukce, plyn, sklokeramika a elektřina, nerezová ocel 18/10, vnitřní povrch nerezový,

4 799,- bez DPH 3 966,-
Koupit
Skladem 5 ks
Můžete mít zítra od 8:00
Objednací kód: ETS124
SPONTEX Top Tex 10 ks
Hadřík univerzální - 6,90 Kč/ks

69,- bez DPH 57,-
1 balení
Koupit
Skladem > 20 ks
Můžete mít ihned na 8 prodejnách
Objednací kód: UKL035
0
Vytisknout
Zkuste nové Alza Premium Moje Alza Přihlásit Pro organizace Jak nakoupit
WEB2
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi