AlzaBoxy Q1 Alza pro firmy

3D tiskárna CoLiDo D1315 překvapí rychlostí a cenou

Zobrazit katalog


Popularita 3D tisku neustále roste. Nachází využití v podnikání, na chuť mu přichází kutilové i soukromníci a 3D tiskárny se také častěji stávají učební pomůckou. Jsou čím dál tím dostupnější a dnes již nejsou výjimkou modely s cenou pod 10 000 Kč. Velké oblibě se těší DIY tiskárny, jež nabízejí dobrý poměr ceny a výkonu. Jedním z nejnovějších přírůstků do tohoto segmentu je CoLiDo D1315 s tříramennou konstrukcí.
 

Co je to DIY 3D tiskárna?

Pod zkratkou DIY se skrývá anglická slova „Do it yourself“, tedy „Udělej si sám“. Po zakoupení DIY tiskárny se vám tak do ruky dostane sada dílů, které je nejdříve zapotřebí sestavit. Velkou výhodou těchto 3D tiskáren je proto nižší cena a dodatečná modularita. To také znamená, že v případě poruchy stačí vyměnit pouze část, která se pokazila. Technicky zdatnější uživatelé se můžou pustit i do vlastních úprav, čímž změní některé z parametrů tiskárny nebo ještě vylepší kvalitu tisku. Nevýhodou sestavovaných tiskáren je kromě montáže také méně elegantní vzhled, v některých případech je rovněž nutné provést prvotní kalibraci.

Jak funguje 3D tiskárna?

Běžné, doma používané 3D tiskárny, vytváří 3D objekt pomocí pohyblivé trysky. Tryska roztaví materiál, který tvoří speciální tiskové struny, a nanášením jednotlivých vrstev modeluje předmět. Pohyb trysky řídí speciální software, který jej počítá z virtuálního 3D modelu. Pro vysoce specializované účely, například v průmyslu, se využívá technicky značně odlišný 3D tisk, který probíhá pomocí chemických reakcí nebo vytvrzování laserem.
 

Tisková hlava Delta 3D tiskárny D1315

CoLiDo D1315 je díky své speciální tříramenné konstrukci konstrukčně velmi náročný model 3D tiskárny. Koncovému uživateli je však doručena až ve finálním, sestaveném stavu. 3D tiskárna CoLiDo D1315 je složitý model, nicméně vhodný i pro méně zkušeného uživatele.

Jak postavit 3D tiskárnu

Na trhu existuje celá řada DIY sestav. Od těch jednodušších, až po profesionální, které vyžadují pokročilé nastavování. Před výběrem a montáží je dobré se seznámit s danou problematikou skrze početnou komunitu nadšenců i odborníků přispívajících na diskuzních fórech českých a zahraničních webů. Nedílnou součástí přípravy stavby 3D tiskárny je důkladné prostudování dodaného návodu. Neméně přínosným zdrojem jsou pak názorné videonávody, jako např. náš rozhovor s konstruktérem Josefem Průšou o stavbě 3D tiskáren.

Tříramenná 3D tiskárna CoLiDo D1315

CoLiDo D1315 spojuje zkušenosti výrobce se specifickým pojetím tříramenné konstrukce a principem DIY tiskárny. U těchto zpravidla konstrukčně náročnějších modelů 3D tiskáren navíc dovedl zachovat uživatelskou přívětivost. V případě D1315 dokonce odpadá i nutnost složité montáže. Tiskárna je předem sestavena, stačí provést kalibraci a navléknout strunu. Toho se však zájemci nemusí obávat, neboť tiskárnu doprovází dostatečně názorné a podrobné návody.

ParametryCoLiDo D1315
Rozměry tiskárny250 × 445 mm
Hmotnost tiskárny4,5 kg
Rozměry výrobku130 × 150 mm
Rozlišení vrstvy0,05 mm
Průměr trysky0,4 mm
Průměr struny1,75 mm
MateriálPLA
Provozní teplota15–32 °C
Podpora souborůSTL/G
RozhraníUSB
SoftwarePrint-Rite Repetier-HOST
Pro operační systémWindows, Mac OS, Linux

Rychlý a úsporný 3D tisk

Díky tříramenné konstrukci je silnou stránkou 3D tiskárny D1315 rychlost tisku. Vyhotoví modelovaný objekt až třikrát rychleji než klasické typy s pohyblivou podložkou. Zvláště u složitějších objektů je rychlost jednou ze zásadních výhod oproti konkurenci. K tomu se navíc CoLiDo soustředilo na úsporu energie a nákladů potřebných na provoz. Výrobce uvádí spotřebu srovnatelnou se standardní 60W žárovkou.

 
i Jak funguje tříramenná 3D tiskárna?

Tiskárna s tříramennou konstrukcí bývá označována jako 3D tiskárna typu Delta. Extrudér, tzn. tisková hlava, je v tomto případě uchycen nad pracovní plochou pomocí trojice ramen uspořádaných do trojúhelníku. Běžnější technologie 3D tisku využívají extrudér, který se pohybuje ve dvou osách a pracovní plochu, která zajišťuje pohyb v ose třetí. Výhodou tiskáren typu delta je větší prostor pro tisk a vyšší rychlost. Nevýhodou je pak složitější konstrukce a náročnější početní operace pro software řídící pohyb hlavy.

Nízká cena aneb 3D tiskárna pro každého

Cena 3D tiskárny CoLiDo D1315 by se měla pohybovat pod 10 000 Kč. Dostupností, i svým DIY řešením, tak osloví hlavně nadšence do 3D tisku s omezenějším rozpočtem. 3D tiskárny ve formě stavebnice jsou velmi vhodné také jako učební pomůcka. Oproti srovnatelné konkurenci, jako např. XYZprinting da Vinci anebo svému předchůdci CoLiDo DIY 3D Printer, se CoLiDo D1315 vyznačuje vynikající rychlostí tisku a spotřebou. Nedostatkem pak může být o několik centimetrů menší tisková plocha.

Výrobky tiskáren CoLiDo

Každá 3D tiskárna CoLiDo D1315 disponuje kruhovým tiskovým lůžkem, které je ideální pro názorné ukázky, výuku a učení. Kreativitě se nekladou žádné meze, s 3D tiskárnou CoLiDo D1315 si vychutnáte úžasné a nevšední zážitky z modelování.

Tiskárny řady 3D CoLiDo nabízí přesný a také dvoubarevný tisk

V nabídce tiskáren CoLiDo najdete i řadu dalších modelů. Od tiskárny pro extrémně jemné detaily CoLiDo DLP 2.0, přes tiskárnu CoLiDo X3045 Duo schopnou zkombinovat dva materiály v jednom výrobku, až po monstrózní CoLiDo Mega. Ta tiskne předměty vysoké až 1,5 m a prodává se s cenovkou přesahující půl milionu Kč. I přes bohatou nabídku 3D tiskáren, se však tiskárna k sestavení – CoLiDo DIY, stává jedním z nejžádanějších současných modelů.

Vytisknout
P-DC1-WEB14
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací