MS hokej Pampers

Sáčkový vysavač Electrolux Pure D9 model PD91-8SSM (RECENZE): Jeden z nejlepších vysavačů?

Zobrazit katalog

Recenze

Aktualizováno

Sáčkové vysavače si stále drží první místo v žebříčku oblíbenosti a prodejnosti. Jejich nabídka je široká a každý vysavač vám slibuje skvělé vlastnosti. My vyzkoušeli v ostrém domácím provozu sáčkový vysavač Electrolux Pure D9 model PD91-8SSM, který se řadí k současným novinkám na trhu. Patří do nové řady vysavačů PURE D9, o kterých Electrolux tvrdí, že jsou nejlepší, jaké kdy vyrobili. Pyšní se dokonce prestižní cenou iF Design Award 2018. A jaký je tento vysavač v praxi? Jak obstál v zatěžkávací zkoušce na různých typech povrchů v bytě 4+1?

Sáčkový vysavač Electrolux Pure D9 PD91-8SSM

Electrolux Pure D9 (RECENZE) – OBSAH

 1. Třítýdenní test ve větší domácnosti s dětmi 
 2. Vysavač Electrolux PURE D9 – výbava a příslušenství
 3. Sáčkový vysavač Electrolux PURE D9 v provozu
 4. Pohodlné vysávání s vysavačem Electrolux PURE D9 
 5. Opravdu tichý vysavač Electrolux PURE D9 
 6. Vysavač Electrolux PURE D9 je vhodný pro alergiky
 7. Snadná a zcela hygienická výměna prachového sáčku
 8. Celkové hodnocení vysavače Electrolux PURE D9 model PD91-8SSM 

Třítýdenní test ve větší domácnosti s dětmi 

Jsme klasická rodina s dvěma dětmi. Náš byt 4+1 je neustále zásobován vytrvale se usazujícím prachem, nanesenou špínou z venku, všude přítomnými vlasy a hlavně velkým množstvím drobků od dvou malých kluků, kteří jsou doslova továrnou na nepořádek. Navíc s ohledem na syna alergika musíme mít vyšší nároky na efektivitu vysávání a dokonalost filtrace. Vysavač je u nás nepostradatelným spotřebičem používaným téměř denně. Proto i vysavač Electrolux PURE D9, který jsem testovala 3 týdny, si po celou tu dobu ani nevydechl. A jak tento sáčkový vysavač po prověrce v praxi hodnotím? 

Vysavač Electrolux PURE D9 – výbava a příslušenství

Po otevření krabice na mě čekal běžně velký vysavač elegantního designu a perleťově zlaté barvy, k tomu příslušenství a manuál v českém jazyce.

Vysavač Electrolux D9 a jeho příslušenství
Příslušenství vysavače je z kvalitního tvrdého plastu. Kovová teleskopická trubice umožňuje nastavení délky až 91 cm. 

Příslušenství vysavače:

 • Hadice 
 • Rukojeť 
 • Teleskopická trubice 
 • Univerzální hubice FlowMotion
 • Hubice ParkettoPro na tvrdé podlahy 
 • Náhradní prachový sáček S-Bag Ultra Long Performance

Ve spodní části vysavače se nacházel další nástavec – hubice 3v1 určená na čalounění, choulostivé povrchy a těžko přístupná místa.

Prachová hubice 3v1 vždy po ruce
Hubice 3v1 vždy po ruce. 

Hubice 3v1 má tři různá využití:

 • Hubice na odstranění prachu z nábytku a choulostivých povrchů (knihovna, poličky, dekorace, žaluzie)
 • Hubice na textilie a čalounění (pohovky, záclony, závěsy)
 • Štěrbinová hubice na úzká, těžko dostupná místa (radiátory, místa za skříní)
Prachový kartáček 3v1 na poličky, dekorace, knihovna Štěrbinová hubice na úzká, těžko dostupná místa (radiátory, místa za skříní) Hubice na textilie a čalounění (pohovky, záclony, závěsy)
Hubice 3v1 – prachový nástavec, štěrbinová hubice, hubice na textilie a čalounění

Ovládání na rukojeti a velký displej 

Rukojeť vysavače je ergonomicky tvarovaná a dobře padne do ruky. Díky digitálnímu rozhraní lze vysavač Electrolux PURE D9 ovládat přímo na rukojeti. Spodním tlačítkem vysavač zapnete nebo vypnete. Tlačítkem „plus” zesilujete sací výkon, tlačítkem „mínus” ho zeslabujete. Na velkém digitálním displeji vás ikony pro jednotlivé povrchy okamžitě informují o provedeném nastavení. Po zapnutí tlačítka „auto” se sací výkon automaticky přizpůsobuje typu podlahy. Na displeji najdete také kontrolku plnosti prachového sáčku a kontrolku zanesení filtru.

Díky digitálnímu rozhraní ovládáte vysavač přímo na rukojeti
Ovládání na rukojeti zvyšuje komfort při vysávání s vysavačem Electrolux PURE D9

Electrolux PURE D9 a jeho parametry 

Vizitkou každého vysavače je jeho energetický štítek a Electrolux PURE D9 se může pochlubit skvělými parametry. Nás nejvíce potěšil emisemi prachu třídy A, což znamená téměř 100% účinnost filtrace.


Parametr Hodnota
Třída energetické náročnosti A++
Roční spotřeba energie 16 kWh/annum
Účinnost vysávání na tvrdých podlahách Třída A
Účinnost vysávání na koberci Třída A
Emise prachu  Třída A
Hlučnost při maximálním výkonu  69 dB
Délka přívodního kabelu  9 m
Akční rádius 12 m
Šířka 240 mm 
Výška 305 mm 
Hloubka 510 mm

Sáčkový vysavač Electrolux PURE D9 v provozu

Vysavač Electrolux PURE D9 u nás prošel prověrkou na různých typech povrchů, tedy na kobercích, na plovoucí podlaze a na parketách. Uplatnil se hodně na čalouněném nábytku a díky prachovému nástavci 3v1 jsem Electrolux PURE D9 zapojila i do „utírání” prachu.

Vysávání koberce

Nejvíce mě zajímalo, jak vysavač obstojí při luxování koberců. Máme koberce se středně dlouhým chlupem. Po zapnutí vysavače jsem si nastavila sací výkon ideální pro koberce, univerzální hubici jsem přepnula do polohy pro koberce a jde se na to. 

Hubice se na koberec ihned přisála a vysavač z něj začal s přehledem sbírat nečistoty. Plochy stačilo přejet pouze jednou. Opakované přejíždění jednoho místa nebylo vůbec nutné. Electrolux PURE D9 jednoduše bral na jeden zátah vše. Jeho efektivita vysávání koberců mě překvapila.

Electrolux Pure D9 PD91-8SSM zvládá koberce na výbornou

Vysávání tvrdých podlah 

Se špínou a prachem na plovoucí podlaze a na parketách si Electrolux PURE D9 také poradil zcela s přehledem. Při luxování tvrdých podlah jsem používala buď univerzální hubici FlowMotion nebo speciální parketovou hubici ParkettoPro. I přesto, že parkety máme renomované, najdou se v nich spáry. Ale to pro Electrolux PURE D9 nebyl problém. Vyluxoval doslova každou škvíru. Navíc bylo velmi pohodlné přejíždět z parket na koberec a zpátky a využívat funkci AUTO, která automaticky přizpůsobila úroveň výkonu typu podlahy. Díky pomocným kolečkům na hubici byl tento přechod plynulý aniž bych musela zvedat trubici. 

Univerzální hubice FlowMotion snadný přechod
Vysávání tvrdých podlah nebyl pro Electrolux PURE D9 žádný problém a díky funkci AUTO a důmyslné univerzální hubici je i luxování různých typů podlah velmi pohodlné. 

Vysávání rohů a prostor podél zdi 

Zde vysavač Electrolux PURE D9 zcela předčil má očekávání. Takto precizně vyluxované rohy a prostory podél zdí na jediný zátah a bez použití štěrbinového nástavce jsem ještě s žádným mým vysavačem nedokázala. Vždy jsem na tyto plochy musela vytahovat štěrbinovou hubici a rohy projíždět i 2×. Vysavači Electrolux PURE D9 stačí jeden tah k tomu, aby vytáhl i nečistoty zachycené pod parketovou lištou u zdi nebo ve škvíře v rohu. Ostatně, přesvědčte se sami. Pro lepší demonstraci jsem podlahu zásobila pořádnou dávkou mouky a kmínu.

Důkladné vyluxování rohů nebo místa podél zdi jsou pro vysavač Electrolux Pure D9 hračka.

Hubice 3v1 a její využití v praxi

Hubice 3v1 je uchycena na těle vysavače, takže je vždy po ruce. Hodně jsem ji využila na pohovky a křesla, která jsou u nás zvláštní kapitolou. Nemáme sice žádné domácí zvířátko, ale někdy to vypadá, jako bychom ho měli. Navíc na čalounění ze světlého sametu je vše ihned vidět, takže údržba je náročnější. Ovšem Electrolux PURE D9 nedal šanci jedinému drobku. I při nižším nastavení sacího výkonu beze zbytku bral všechny drobky. Opět vše na jeden zátah.

Hubice 3v1 je praktická i na „utírání” prachu. Jednoduše a rychle jsem zbavila prachu věci a místa, která jdou mokrým hadříkem hůře utírat, například hračky na poličkách či knihovna. Odstranit prach ze žaluzií je s tímto nástavcem otázka chviličky.

Hubice 3v1 na čalouněném nábytku Hubice 3v1 na úklid prachu Hubice 3v1 na úklid prachu v knihovně
Hubice 3v1 našla široké využití v našem bytě. Důkladně vysajete čalouněný nábytek a jednoduše se s ní zbavíte prachu v knihovně, na poličkách nebo na žaluziích.

Naopak štěrbinový nástavec se u nás využil jen minimálně. Je krátký a na spoji s trubicí příliš široký, což je daň za to, že je součástí jinak praktické varianty 3v1. Nedostala jsem se s ním do úzkého prostoru za skříní, nepovedlo se mi s ním vyluxovat prostor za počítačem. Nicméně perfektně s ním vyluxujete záhyby na čalouněném nábytku a zbavíte tak pohovku i těch nejzapadlejších drobků.

iŠiroká hadice vysavače Electrolux PURE D9 a široký vstup do prachového sáčku zaručí, že pokud omylem vysajete něco většího rozměru, hadice se neucpe.  

Pohodlné vysávání s vysavačem Electrolux PURE D9

Takto komfortně se mi s žádným vysavačem zatím neluxovalo. Díky kolečkům Easy-roll, ovládání přímo na rukojeti a extra dlouhému kabelu je vysávání výrazně pohodlnější než s mým původním vysavačem.

Kolečka Easy-roll zajišťují plynulý pohyb a chrání podlahu 

Kolečka Easy-roll nejen že hezky dotváří celkový design vysavače, ale především umožňují jednoduchý a plynulý pohyb. Vespod těla vysavače se nachází ještě jedno malé kolečko s kuličkovým ložiskem, které rovněž přispívá ke snadnému manévrování. Stačí lehce zatáhnout za hadici a vysavač mě následuje, aniž by narážel do nábytku či rohů. Ačkoliv váží 6 kg, při luxování ani necítím, že ho za sebou táhnu. Dobře se přizpůsobuje mému pohybu a směru, nikde se nezasekává a líbí se mi jak lehce se otočí na jednom místě o 360 stupňů. Usnadnilo mi to pohyb například v úzkém prostoru mezi postelí a skříní nebo ve spojovací chodbě. Speciální povrchová úprava koleček je velice šetrná k podlaze, takže jsem se nemusela bát poškrábání. Navíc Easy-roll značně přispěla k tichému vysávání.

Electrolux PURE D9 na tvrdých podlahách
Kolečka XL Easy-roll umožňují snadný a plynulý pohyb s vysavačem. Obzvláště pro plovoucí podlahy a parkety je Electrolux PURE D9 díky kolečkům Easy-roll a parketové hubici extra šetrný. 

S ovládáním na rukojeti, dlouhým kabelem a stojanem se nemusíte ani ohnout 

Na ovládání vysavače přímo na rukojeti jsem si okamžitě zvykla. Je to velmi příjemné. Díky akčnímu rádiusu až 12 metrů jsem při zapojení do jediné zásuvky vysála i dvě místnosti najednou. Navíc kdykoliv bylo potřeba v průběhu vysávání odběhnout, hadici jsem jednoduše zasunula do jednoho z parkovacích úchytů, které jsou na třech stranách. 

Praktické stojany Praktické stojany Praktické stojany
Hadici můžete „zaparkovat” ve třech různých polohách. 

Univerzální hubice FlowMotion

Univerzální hubice FlowMotion určená pro koberce i tvrdé podlahy má vychytávky, které se v praxi ukázaly jako velmi praktické. Je vybavena kolečky a flexibilním kloubem, což usnadňuje manipulaci. Pohyb po podlaze a koberci je snadný a plynulý bez zadrhávání. Dobře se s ní zatáčí a manévruje, i když vysávám hůře přístupná místa například pod stolem či pod postelí. Skvělou vychytávkou je LED světlo fungující na 2 baterie AA, které se automaticky rozsvítí pár sekund po zahájení pohybu a po chvilce klidu se samo vypne. Toto intenzivní světlo jsem ocenila nejen při luxování pod pohovkami a pod postelemi, ale hlavně večer, kdy je prach za umělého osvětlení již špatně viditelný. LED světlo prach dobře zviditelnilo.

S LED osvětlením neunikne pozornosti žádný prach
S LED osvětlením neunikne pozornosti žádný prach.

Opravdu tichý vysavač Electrolux PURE D9 

Vysavač Electrolux PURE D9 má 4 stupně intenzity sacího výkonu. Zvuk na nejnižší úrovni (záclony) je sotva slyšitelný a přirovnala bych ho k šepotu. Při luxování koberců je vysavač slyšet jako bych měla tiše puštěnou televizi a při nejvyšší úrovni sacího výkonu (parkety) vydává hluk na úrovni hlasitěji puštěné televize. Byla jsem zvyklá, že při luxování jsme na sebe buď křičeli, nebo jsem musela vysavač vypnout, když jsme si potřebovali něco říct. S vysavačem Electrolux PURE D9 luxujete a zároveň se v klidu můžete bavit s člověkem, který je s vámi v místnosti. Jeho nízká hlučnost velmi přispěla k celkovému komfortu vysávání. 

Vysavač Electrolux PURE D9 je vhodný pro alergiky

Nikdy jsem filtrům ve vysavači nevěnovala velkou pozornost až do doby, co jsme u syna začali pozorovat alergické projevy. Electrolux PURE D9 je vybaven filtrem Pure Advantage, který zachycuje i ty nejmenší prachové částice a alergeny. Je součástí celkově kvalitního filtračního systému vysavače, který přispívá nejen k vysoké efektivitě vysávání, ale především k tomu, že vysátý prach se vám nevrací zpátky do ovzduší. Indikace filtru na displeji neustále informuje o jeho stavu. Dokud svítí zeleně, filtr je v pořádku a spolehlivě plní svůj úkol. Jakmile se rozsvítí červeně, je třeba filtr vyčistit, případně vyměnit. Díky tomu, že filtr Pure Advantage je omyvatelný, je jeho údržba snadná. Stačí ho omýt pod tekoucí vodou a nechat důkladně usušit.

Electrolux PURE D9 na tvrdých podlahách
Omyvatelný filtr Pure Advantage 

Snadná a zcela hygienická výměna prachového sáčku

V základní výbavě vysavače Electrolux D9 je prachový sáček S-Bag ultra long performance. Jedná se o pevný prachový sáček z vícevrstvé netkané textilie s kapacitou až 5 litrů. V krabici se jako součást vybavení vysavače nacházel ještě jeden náhradní sáček S-Bag ultra long performance. Zjišťovala jsem si jeho dostupnost pro další potřebu a je běžně k dostání na e-shopu v ceně od 259 Kč za 3 ks. 

Electrolux PURE D9 na tvrdých podlahách
Prachový sáček S-Bag má kapacitu až 5 litrů a při jeho výměně s ním nepřijdete vůbec do styku. 

O plnosti prachového sáčku opět informuje kontrolka na displeji vysavače a jeho výměna je díky držáku CleanLift bezdotyková a velmi jednoduchá. Zatažením za rukojeť vytáhnu sáček ven a odnesu k odpadkovému koši. Poté na rukojeti pouze stisknu tlačítko s obrázkem „odpadkový koš” a sáček se uvolní a spadne do koše. Jednoduché, rychlé a zcela hygienické. Nový prachový sáček se pak zasune do prázdného držadla a jedním zacvaknutím se vloží na své místo ve vysavači. 

Celkové hodnocení vysavače Electrolux PURE D9 model PD91-8SSM

Electrolux PURE D9 model PD91-8SSM

Electrolux PURE D9

Sáčkové vysavače

Na vysavači Electrolux PURE D9 se mi líbí téměř vše. Od jeho funkčnosti, přes praktické vychytávky a komfortní ovládání až po design. 

Chválím hlavně jeho špičkový sací výkon. Vysává prostě bezchybně. To, s jakým přehledem zvládá koberce nebo rohy mě fascinuje. Navíc vysávání s tímto vysavačem je velmi pohodlné a snadné. Plynule, s lehkostí a bez narážení do nábytku následuje můj směr. Velice oceňuji vysoce účinnou filtraci a také hygienickou výměnu prachového sáčku. Určitě bych vyzdvihla tichý chod vysavače. Při luxování se můžeme normálně bavit a při nižších úrovních sacího výkonu je sotva slyšitelný. 

Vysavači Electrolux PURE D9 bych vytkla nepraktickou štěrbinovou hubici, která je příliš krátká a nenašla tak u nás moc uplatnění. Rovněž cena vysavače někoho nepotěší, protože patří k těm vyšším. V době testování, tedy v listopadu 2018, to byla částka 7 999 Kč.

Klady

 • Špičkový sací výkon 
 • Vysoká efektivita vysávání koberců 
 • Dokonale vysává rohy a okrajová místa
 • Vysoce účinná filtrace
 • Nízká hlučnost
 • Kolečka Easy-roll šetrná k podlaze 
 • Snadná manipulace a pohodlné ovládání 
 • Velkokapacitní prachový sáček
 • Akční rádius až 12 m
 • Moc pěkný design

Zápory

 • Nepraktická štěrbinová hubice
 • Vyšší pořizovací cena
Vytisknout
P-DC1-WEB13
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací