Vánoční rychlost doručení: Prodejny AlzaBoxy Partnerská odběrná místa Doručení na adresu Více
0-2 dny 0-2 dny 1-3 pracovní dny 1-3 pracovní dny
Zobrazit katalog

Samourai Wallet – Bitcoin peněženka se soukromím na steroidech

Článek

Aktualizováno

i

Upozornění: Všechny služby týkající se Samourai Wallet vč. příslušných projektů jako oxt.me, kycp.org, nextblock.is, gitlab repozitář a další byly pozastaveny vládou Spojených států amerických. Žádnou část z celkové infrastruktury nemají vývojáři pod kontrolou a proto ani není bezpečné aplikace používat či aktualizovat.

Existuje mnoho druhů bitcoinových peněženek - mobilní, desktopové, hardwarové. Každá z nich má své přednosti a uživatelé si mohou vybrat podle preferovaných vlastností. V roce 2015 se dva vývojáři, vystupující pod pseudonymy SamouraiWallet a SamouraiDev, rozhodli, že vytvoří takovou mobilní peněženku, která bude v co největší možné míře chránit soukromí uživatelů. A nezůstali jen u mobilní peněženky - nakonec vytvořili celý soubor nástrojů, které dali uživatelům k dispozici. O těchto nástrojích a o tom, proč je důležité dbát na své soukromí, si povíme v dnešním článku.

Samourai Wallet

Samourai Wallet - OBSAH ČLÁNKU:

  1. Samourai Wallet: BTC peněženka nejen pro cypherpunkery
  2. Samourai Wallet: Soukromí na prvním místě
  3. PayNyms: Vaše vlastní anonymní identita
  4. Stonewall, Stonewallx2, Stowaway, Soroban a Ricochet
  5. Whirlpool - Mixování bitcoinů v kapse
  6. Sentinel: Stav bitcoinů i bez peněženky?
  7. Samourai Dojo: Full node s ostrými náboji
  8. Samourai Whirlpool: Vztyčený prostředníček transakční analýze
  9. OXT: Seriózní blockchain explorer
  10. Závěr aneb pořádné soukromí je na dosah

Samourai Wallet: BTC peněženka nejen pro cypherpunkery

Hned na začátek je nutno říci, že Samourai Wallet je i bez funkcí chránících soukromí jednou z nejvyspělejších mobilních peněženek, jak ostatně potvrzuje analýza bitcoinových peněženek od společnosti Veriphi.

Tvůrci v duchu cypherpunk hnutí vytváří peněženku jako free open-source software (software s otevřeným zdrojovým kódem). Nestojí tak za nimi žádná firma, která by platila vývoj a mohla ovlivňovat směřování či podporované funkce. Tato nezávislost je samozřejmě žádoucí i v případě, že by jakýkoliv státní nebo soukromý subjekt chtěl vývoj peněženky ukončit. Jediné, co vývojáři přijímají, jsou anonymní příspěvky v BTC.

Někteří lidé chtějí tak moc používat Samourai Wallet, že jsou kvůli tomu schopni opustit iOS a přejít na Android.

Co se základních funkcí týče, Samourai je standardní HD (hierarchically deterministic) peněženka s dnes již běžnými funkcemi jako je podpora SegWit, libovolné nastavení poplatku za transakci, odesílání BTC z nepotvrzených transakcí a v neposlední řadě i vysátí (sweep) BTC z privátního klíče jiné peněženky.

Setup je i pro běžného uživatele jednoduchý: Uživatel zvolí, zda chce naimportovat seed nebo vytvořit novou peněženku. V případě vytvoření peněženka náhodně vygeneruje 12-slovný seed, který je z důvodu bezpečnosti třeba opsat a uschovat. Pro větší zabezpečení je vyžadováno také heslo dle standardu BIP38.

i

BIP neboli Bitcoin Improvement Proposal je dokument, kterým se navrhují funkce, změny nebo omezení, které by měly být zavedeny do protokolu nebo kódu Bitcoinu. Více se o nich dočtete v našem článku BIP – Technologická vylepšení Bitcoinu.

Následně uživatel nastaví 5-8místný PIN, který slouží k odemčení peněženky. A je to, můžeme přijímat a odesílat bitcoiny.

Základní setup je jednoduchý a přímočarý. Důležitý aspekt je to, že se snaží vést uživatele k tomu, aby si opravdu opsal a bezpečně uložil seed.

Po setupu se peněženka chová víceméně jako ostatní "vyspělé" peněženky a je tedy možné skenovat QR kódy, nastavovat libovolný poplatek pro platbu a odesílat na libovolný typ bitcoinové adresy. Samourai Wallet totiž podporuje klasické i segwitové adresy (segwit kompatibilní a segwit nativní bech32) a to jak pro odesílání, tak i pro příjem. To přináší uživatelům výhodu v podobě levnějších poplatků. K tomu má navíc Samourai jeden z nejlepších algoritmů pro výpočet vhodného poplatku, nikdy by se vám tak nemělo stát, že přeplatíte, jako u jiných peněženek.

Samourai podporuje i relativně nové standardy, jakým je například Replace-by-fee, díky němuž je možné existující nepotvrzené transakci navýšit poplatek, nebo PSBT (partially signed bitcoin transaction), který umožňuje vložit transakci z offline peněženky (například z HW peněženky Coldcard) a odeslat ji.

Že vývojáři ani trochu nezahálí při implementaci nových funkcí, je očividné.

Příjemnou funkcí je i možnost periodického ukládání šifrované zálohy peněženky do zařízení. Při smazání aplikace a nové instalaci tak aplikace automaticky nabídne obnovu ze zálohy, k čemuž je potřeba jen heslo.

samourai;wallet;bitcoin;penezenka samourai;wallet;bitcoin;penezenka samourai;wallet;bitcoin;penezenka
Samourai dbá hlavně na jednoduchost, nečekejte tedy žádné grafy, přehršel tlačítek či integrace se službami třetích stran. Tato peněženka byla postavena tak, aby se za co nejmenšího úsilí dalo dosáhnout soukromí a finanční suverenity.

Zkušenější uživatelé uvítají pokročilejší funkce, jakou je například batch spend neboli možnost odeslání BTC na více adres v jedné transakci. Peněženka dovoluje i přepnutí do offline módu, kdy se vytvořené transakce neodesílají do bitcoinové sítě, ale ukládají se do schránky. Uživatel pak může transakci odeslat z jiného zařízení, nebo poslat někomu jinému, kdo ji odešle do bitcoinové sítě za něj.

Zdánlivá nevýhoda Samourai Wallet je v tom, že peněženka nepodporuje zobrazení hodnot v žádné fiat měně - jen v BTC nebo satoshis. Tvůrci své důvody vyjádřili v tomto blog postu - z jejich pohledu je uvádění BTC hodnot v USD pro uživatele matoucí.

Samourai Wallet: Soukromí na prvním místě

Vývojáři Samourai Wallet jsou dlouhodobě jedněmi z největších zastánců svobody a soukromí. Otevřeně bojují proti nástrojům, které využívají soukromé společnosti a vlády, aby mohly perzekuovat občany za používání kryptoměn. Nutno dodat, že na tomto poli se jim zatím vede velmi dobře.

Jelikož Samourai Wallet vznikla za účelem ochrany soukromí uživatelů, není s podivem, že v této oblasti nad ostatními peněženkami přímo exceluje. Samozřejmostí tedy je, že Samourai nesbírá o uživateli žádné údaje a to jak digitální, tak biometrické - nelze tedy očekávat, že by někdy v budoucnu šla peněženka odemknout pomocí otisku prstu, nebo měla multi-faktorovou autentizaci.

Pro komunikaci se servery Samourai používá spojení přes anonymizovanou síť TOR - data i identita uživatele včetně IP adresy jsou tedy chráněny.

i

Proč bych se měl zajímat o své soukromí? Nemám co skrývat.

Ve světě internetu, kde všichni zanecháváme trvalou digitální stopu, je soukromí velice podceňovanou komoditou. Velmi málo lidí si totiž uvědomuje, že jejich data jsou shromažďována a uchovávána desítky let na zálohách záloh různých systémů.

Stejně tak, jako jsme si před dvaceti lety nedokázali představit internet v dnešní podobě, ani tak nevíme, co bude za dalších dvacet let. Ale víme, že nadnárodní korporace o nás sbírají data a tato často prodávají jiným společnostem nebo dávají k dispozici vládám.

Dobrý obrázek o tom, co by teoreticky mohlo nastat, nám ukazuje Čína a její transformace v digitální diktaturu 21. století, jako vytaženou z románu George Orwella.

V tomto ohledu působí Bitcoin v současnosti poněkud dvojsečně - dává jednotlivcům možnost získat zpět finanční nezávislost a svobodně směňovat, na druhé straně jeho otevřený transparentní blockchain působí jako otevřená kniha, ve které každý může listovat transakční historií všech zúčastněných.

Z toho důvodu je třeba se aktivně bránit už nyní a nedovolit, aby kdykoliv v budoucnu mohl někdo analyzovat, jakým způsobem lidé směňovali, a mít tak možnost je jakkoliv perzekuovat.

PayNyms: Vaše vlastní anonymní identita

Samourai Wallet jako jedna z mála peněženek podporuje standard BIP47, tedy znovupoužitelné platební kódy. Tento standard vznikl v dubnu 2015 za účelem ochrany soukromí, například pro přijímání anonymních darů v BTC. Znovupoužívání adres (tzv. address reuse) je, jak je obecně známo, velký problém.

BIP47 funguje tak, že je potřeba nejdříve jednou transakcí otevřít platební kanál. V rámci tohoto kanálu se následně pro každou platbu generuje nová adresa, kterou zná jen příjemce a odesílatel. To vše jen díky kryptografii, není tedy zapotřebí žádné spojení mezi peněženkami. Adresu platebního kanálu BIP47 lze od standardní BTC adresy rozeznat tak, že začíná na písmeno "P".

Jelikož tento standard perfektně zapadá do konceptu Samourai Wallet, rozhodli se nad ním tvůrci udělat nadstavbu zvanou PayNym. PayNym je unikátní reprezentace BIP47 adresy - obrázek a jméno, které je z této adresy odvozeno do čitelné a jasně rozeznatelné podoby. S příchodem Lightning Network se sice BIP47 může zdát poněkud zbytečný, nicméně BIP47 má tu výhodu, že pro vytváření kanálů a platby není potřeba mít Bitcoin full node a Lightning node.

i

Full node označuje uzel, který má celou historii (celý bitcoinový blockchain) a validuje všechny bloky a transakce, které mu posílají ostatní uzly. Díky tomu není potřeba důvěřovat třetím stranám.

Jako menší třešničku Samourai podporuje i standard BIP69 pro deterministické řazení vstupů a výstupů transakce. Znamená to, že všechny peněženky, které tento standard používají, zanechávají na blockchainu stejný otisk a nelze tak zpětně zjistit, jakou peněženku uživatel pro vytvoření transakce použil.

Pomocí webu Paynym.is se můžeme podívat, jak by vypadal náš PayNym bot a prohlédnout si seznam všech existujících botů.

Stonewall, Stonewallx2, Stowaway, Soroban a Ricochet

U těchto standardizovaných vylepšení ochrany soukromí však Samourai Wallet nekončí, nýbrž začíná nasazovat těžší kalibry.

Stonewall

Stonewall je nástroj, který umí zamaskovat běžné transakce tak, že vypadají jako tzv. CoinJoin transakce. U běžné transakce lze totiž velmi jednoduše rozpoznat, který z výstupů transakce je odesílaná část a který je tzv. change neboli přebytek.

Firmy zabývající se analýzou blockchainu tak dokáží jednoduše stopovat bitcoiny a deanonymizovat jejich majitele. Stonewall nabourává tento proces tím, že není možné s jistotou říci, zda je transakce skutečný CoinJoin či nikoliv a který z výstupů je skutečný přebytek.

i

Technologie CoinJoin spojuje množství nezaměnitelných bitcoinů různé hodnoty do jediné transakce, ze které uživatelé získají zpět své, ale již zaměnitelné bitcoiny stejné hodnoty jako všichni ostatní.

Aby mohl být Stonewall použit, je třeba mít v peněžence určitou sadu neutracených výstupů, ze které jde vytvořit transakce s dostatečnou entropií - k tomuto zjištění slouží algoritmus jménem Boltzmann, který umí vypočítat entropii transakce a linkovatelnost jednotlivých vstupů a výstupů. V případě, že však uživatel z nějakého důvodu nechce Stonewall použít, může jej deaktivovat a transakce bude vytvořena běžným způsobem.

samourai;wallet;bitcoin;penezenka
Běžná transakce.
samourai;wallet;bitcoin;penezenka
Stonewall transakce.

Běžná transakce má jedinou možnou interpretaci a je tedy jasně sledovatelné, odkud a kam bitcoiny putují. Stonewall transakce má tři interpretace. Není absolutně perfektní, protože obsahuje deterministické linky, ale pro některé analytické nástroje se může tvářit jako CoinJoin. Důležité je, že kdokoliv se kouká, nemůže si být jistý.

Stonewallx2

Jak jméno napovídá, Stonewallx2 je verze Stonewallu vylepšená tím, že spolu spolupracují dva lidé. V tomto případě jde tedy, jak ostatně sami autoři zmiňují, o takový mini-CoinJoin. Je to tedy stejné jako Stonewall až na to, že místo vstupů od jednoho uživatele jsou v transakci vstupy a výstupy dvou uživatelů. Stonewallx2 tedy prakticky nelze rozeznat od obyčejné Stonewall transakce a naopak, což opět snižuje linkovatelnost a ztěžuje práci analytickým firmám.

V případě Stonewallx2 nejde u vytváření transakce o automatizovaný proces. Uživatel, který chce takovou transakci vytvořit, musí požádat jiného uživatele Samourai Wallet o spolupráci, ať už osobně, nebo přes nějaký komunikační nástroj. To znamená, že tyto transakce nejsou zdaleka tak běžné jako Stonewall transakce a vytvoření Stonewallx2 transakce zabere o trochu více času. Pokud ale někdo dbá na své soukromí, většinou si rád počká.

Praktické vytvoření Stonewallx2 transakce nezabere o moc déle než u té běžné, jde jen o vzájemné naskenování několika QR kódů.

Stowaway

Další ze specialit pouze pro uživatele Samourai Wallet je Stowaway. Je to transakce mezi dvěma uživateli, která dokáže skrýt přeposílanou částku. Řekněme, že uživatel A chce poslat 0,1 BTC uživateli B a uživatel B už má 0,1 BTC ve své peněžence. Společně jsou schopni pomocí vzájemného oskenování několika QR kódů vytvořit transakci, která vypadá, jako kdyby uživatel A posílal uživateli B 0,2 BTC. Toto opět kazí jakoukoliv blockchainovou analýzu, protože není možné zjistit, jak velká částka byla ve skutečnosti přeposlána v transakci.

U Stowaway transakce jde opět o vzájemné naskenování QR kódů. Přínos pro soukromí obou účastníků je však drastický.

Soroban

Jelikož výměna QR kódů pro vytvoření kolaborativní transakce (Stonewallx2 nebo Stowaway) byla často komplikací, museli vývojáři přijít s řešením, které by umožnilo automatickou výměnu dat pro sestavení takové transakce - toto řešení se nazývá Soroban. Jde o protokol, který umožňuje šifrovanou peer-to-peer komunikaci pomocí sítě Tor, díky čemuž je sestavení transakce hotové během několika sekund. Jediné co uživatel potřebuje, je mít člověka, se kterým chce spolupracovat, přidáného mezi své Paynym kontakty. Coinjoin nikdy nebyl snažší.

Vytvoření Stowaway transakce pomocí Sorobanu trvá pár sekund a pro oba uživatele je nenáročnou záležitostí.

Ricochet

Jednou z dalších anonymizačních funkcí Samourai Wallet je Ricochet. Tato funkce umožňuje vytvořit několik "skoků" mezi požadovanou transakcí - ve skutečnosti tedy vytvoří řadu transakcí, které navazují na sebe tak, aby původní odesílající adresa nebyla ta, ze které zdánlivé odcházejí bitcoiny.

Ricochet je užitečný zejména pro lidi, kteří své bitcoiny posílají na burzu. Některé služby totiž při příjmu sledují několik transakcí zpátky, zda transakce nepochází z "pofidérního zdroje" či ze zdroje, který považují za spojený s nelegální činností, jako třeba CoinJoin transakce nebo transakce pocházející z online kasina.

Ricochet vytvoří několik na sebe navazujících transakcí a odešle je do bitcoinové sítě. Za každou transakci musí samozřejmě uživatel zaplatit náležitý poplatek, což je i důvod, proč je Ricochet transakce dražší než běžná transakce. Ricochet navíc umožňuje odeslat každou navazující transakci až poté, co ta předchozí byla v potvrzena v blockchainu, což ztěžuje další zpětnou analýzu. Tento proces sice může trvat delší dobu, ale opět: kdo dbá na své soukromí, tomu na čase tolik nezáleží.

Ricochet udělá několik skoků, než odešle námi požadovanou částku na finální adresu. Tento proces je plně automatický.

Whirlpool - Mixování bitcoinů v kapse

Mixování bitcoinů pomocí mixéru Whirlpool přímo v rámci mobilní peněženky je jedna z nejvíc killer features, které Samourai Wallet nabízí, další stupeň k získání transakčního soukromí tzv. přímo na ulici.

Jak přímo Whirlpool funguje a v čem se odlišuje od jiných řešení je popsáno dále, zde stačí jen uvést, že Samourai je v tuto chvíli jediná mobilní peněženka, která mixování podporuje - není tedy třeba sedat k počítači, vše lze zařídit z pohodlí vaší oblíbené bitcoinové kavárny.

K pohodlnému zamixování je třeba jen pár kroků. Uživatel se přepne do Whirlpool okna (pomocí tlačítka v pravém dolním rohu). Následně pomocí tlačítka zvolí, že chce mixovat a vybere potřebné vstupy. Nakonec jen stačí vybrat pool, ve kterém se mají bitcoiny mixovat a vybrat výši poplatku pro těžaře. To je vše, nyní je jen třeba počkat na potvrzení transakce a bitcoiny se budou automaticky mixovat.

samourai;wallet;bitcoin;penezenka samourai;wallet;bitcoin;penezenka
Mixování je velmi přímočaré - uživatel vybere vstupy, ve kterém poolu chce mixovat a peněženka se postará o zbytek.

Je nutno ještě dodat, že kvůli různým optimalizacím pro úsporu baterie na Androidích telefonech, by mohla být aplikace odpojena od koordinačního serveru, čímž by se přerušilo i mixování. Neexistuje zde žádné riziko ztráty bitcoinů, jen je zapotřebí držet aplikaci online, dokud se bitcoiny nepromixují.

I tak je ale doporučeno nechat Bitcoiny mixovat dále. Zaprvé je to úplně zdarma, zadruhé tím uživatel získává lepší anonymitu a zvyšuje svoje transakční soukromí a zatřetí se tím chrání i proti hypotetické deynonymizaci ze strany Samourai Wallet. Zejména kvůli poslednímu důvodu je i od samotných tvůrců doporučeno mít vlastní Dojo, čímž toto riziko člověk minimalizuje - viz dále v článku.

Následné utrácení promixovaných coinů funguje jako běžné utrácení - je tedy možné použít i nástroje jako Stonewall, StonewallX2 nebo Ricochet, které dále pomáhají udržet získané transakční soukromí. Záměrným bezpečnostním opatřením je i to, že v jedné transakci nelze kombinovat mixované a nepromixované bitcoiny - toto opatření je v zájmu uživatele a nejde obejít.

samourai;wallet;bitcoin;penezenka samourai;wallet;bitcoin;penezenka
Zobrazení stavu mixování a zůstatku v peněžence. Bitcoiny lze následně běžně utrácet.

Více technických detailů o mixování pomocí Whirlpoolu je popsáno v sekci Samourai Whirlpool.

Sentinel: Stav bitcoinů i bez peněženky?

Sentinel je další mobilní aplikace ze stájí Samourai Wallet. Není to ovšem bitcoinová peněženka, ale jen nástroj na sledování zůstatků na bitcoinových peněženkách. Do Sentinelu je možné naimportovat jakýkoliv XPUB nebo adresu a následně sledovat zůstatky na těchto peněženkách. Zároveň, narozdíl od Samourai Wallet, disponuje možností zobrazení zůstatku ve fiat měně, jako třeba USD.

Sentinel má téměř totožné uživatelské rozhraní jako Samourai Wallet, narozdíl od něj však slouží pouze ke sledování stavu na jiných peněženkách.

Tato aplikace se hodí pro uživatele, kteří chtějí vidět hodnotu BTC, které mají uložené například na své cold storage (Trezor, ColdCard, atd.) anebo chtějí do této cold storage přímo přijímat platby - v Sentinelu stačí kliknout a vygeneruje se nová adresa pro přijetí platby na daný účet. Nicméně ze Sentinelu nelze utrácet, což je celá jeho pointa - jen sleduje vaše zůstatky.

Samourai Dojo: Full node s ostrými náboji

Jak mít ve světě Bitcoinu jistotu, že transakce, které vidím, nejsou zfalšované a odpovídají pravidlům protokolu? Není nic lepšího, než provozovat vlastní bitcoinový full node, který vše validuje.

Ještě lepší je, pokud mám k tomuto full nodu připojenou mobilní peněženku, což zároveň chrání mé soukromí protože neodesílám své adresy a zůstatky na cizí servery. Odpověď tvůrců Samourai Wallet na tento problém nese název Dojo.

Dojo obsahuje oficiálního bitcoinového klienta (Bitcoin Core) v poslední verzi a sadu nástrojů okolo, aby instalace a setup byly co nejjednodušší a dalo se tak soukromí a finanční suverenity dosáhnout s co nejmenším úsilím.

Dojo lze instalovat na jakýkoliv běžný počítač, je ovšem třeba mít alespoň 4 GB RAM a ideálně 1 TB volného místa, protože bitcoinový klient musí stáhnout a zvalidovat celý bitcoinový blockchain.

Aktuálně je třeba pro instalaci umět s příkazovou řádkou kvůli instalaci podpůrného softwaru a konfiguraci, ale časem by tento proces měl být snad zjednodušen. Naštěstí je kolem komunita nadšenců, kteří vydávají návody na to, jak rozjet Dojo na nejrůznějších druzích hardwaru, včetně Raspberry Pi 4.

Pro nadšence existují i stylizované krabičky na Raspberry Pi.

Tvůrci Dojo však mají řešení i pro ty, kdo se nechtějí nějakou instalací zabývat. Uzavřeli partnerství s výrobcem "bitcoinové krabice" Nodl. Tento box je skvělým řešením pro uživatele, kteří chtějí používat Bitcoin bez složitých instalací a nastavování.

Kromě standardního bitcoinového klienta obsahuje i klienta pro Lightning Network, platební bránu BTCPayServer nebo server ElectrumX pro připojení Electrum peněženky.

Díky tomuto partnerství bude Nodl obsahovat i Dojo a navíc bude vydána speciální edice v červené barvě s logem Samourai Wallet. Tento Nodl box zároveň obsahuje další bezpečnostní prvky, které mají ochránit uživatele a jeho finance. Mimo jiné plné šifrování disku a pojistku, která při násilném otevření boxu celý disk smaže, aby nedošlo ke krádeži dat.

Nodl Dojo je plug-n-play bitcoinový hardware dotažený k dokonalosti. I jeho design říká, že nejde jen o obyčejný minipočítač.

Dojo zároveň obsahuje šifrované připojení přes TOR, komunikace s ostatními bitcoinovými uzly probíhá jen přes něj a nevyzrazuje tak uživatelovu IP adresu. Přes TOR komunikuje s Dojo i uživatelova Samourai Wallet, což znemožňuje odposlouchávání komunikace, man-in-the-middle útoky a vyzrazení uživatelovy IP adresy.

samourai;wallet;bitcoin;penezenka samourai;wallet;bitcoin;penezenka
Přes TOR prohlížeč se lze připojit k administraci Dojo. Po zadání hesla nám administrace umožňuje prohlížet stav, sledovat stavy adres a transakcí, či případně aktivovat přeskenování nějaké adresy.
V Samourai Wallet se pak snadno přesvědčíte, zda je peněženka připojena k Dojo a komunikace směřuje přes TOR.

Z důvodu lepšího soukromí je pro připojení k Dojo potřeba vytvořit v Samourai Wallet novou peněženku místo importu té staré - cizí servery totiž mohou znát adresy již existující peněženky a získané soukromí by tedy mohlo být jen minimální.

Dalším důvodem je, že Dojo by muselo reindexovat všechny adresy a proskenovat blockchain pro zjištění jejich zůstatků, což je časově náročné. Požadavek na vytvoření nové peněženky má tedy své podstatné odůvodnění i když to může znamenat práci navíc s přesouváním zůstatků.

Samourai Whirlpool: Vztyčený prostředníček transakční analýze

Whirlpool je nástroj na mixování bitcoinů, tedy prostředek k získání zaměnitelnosti (fungibility) bitcoinů - jasná konkurence nástrojům jako JoinMarket nebo Wasabi wallet. Díky své architektuře však Whirlpool tyto konkurenty nechává za sebou, zašlapané do země.

Zatímco Wasabi wallet se soustředí na to, aby v mixovací transakci bylo co nejvíce účastníků a byl tak velký "anonset", Whirlpool na to jde z druhé strany - pro perfektní CoinJoin stačí pět účastníků.

Wasabi totiž nemá ochranu před znovupoužitím adresy, ani tzv. postmixové nástroje, které by zabránily nechtěné deanonymizaci - pro tyto případy má Samourai Wallet Stonewall a Stowaway. Výstupy z Wasabi navíc nejsou stejné, a tak je získaná anonymita často diskutabilní, jelikož některé výstupy transakce jsou stále linkovatelné k jejich majitelům.

samourai;wallet;bitcoin;penezenka
Architektura Wasabi dovoluje znovupoužití adresy, což ve skutečnosti snižuje deklarovaný anon-set. Navíc je většina vstupů i výstupů prolinkována s již existující “osobou” - mixování tedy nemá takový efekt, jak je deklarováno.

Tvůrci Whirlpool proto zvolili jiný přístup - není potřeba mít velký počet účastníků v mixu, je potřeba aby všechny výstupy z mixovací transakce měly stejnou hodnotu.

I pro zařazení do mixovacího poolu je potřeba nejdříve vytvořit tzv. premix transakci - tato transakce rozseká vstupní BTC na potřebné menší díly, které se pak perfektně hodí do mixu. Výsledkem je transakce bez jakýchkoliv deterministických linků.

Whirlpool má aktuálně tři pooly - 0,5 BTC, 0,05 BTC a 0,01 BTC. V tom nejmenším je samozřejmě největší likvidita a probíhá v něm nejvíce mixů za den - občas kolem dvaceti.

Tvůrci Samourai Wallet často upozorňují na to, že CoinJoin implementace Wasabi není tak dobrá, jak deklaruje. Pro pochopení rozdílu mezi Wasabi a Whirlpool skvěle slouží tato infografika.

Výhodou pro kvalitu mixování je i to, že narozdíl od Wasabi člověk nikdy nemixuje sám se sebou - nemá v CoinJoin transakci nikdy více než jeden vstup. To samozřejmě opět zvyšuje kvalitu mixu, protože se nemůže stát, že by nějaká entita, chtíc deanonymizovat ostatní, měla v mixu 4 vstupy z 5 - tomuto typu deanonymizačního útoku se říká Sybil attack.

samourai;wallet;bitcoin;penezenka
Perfektní CoinJoin - všechny výstupy jsou si rovnocenné a nerozeznatelné. Jak lze vidět, existuje 1496 různých interpretací a žádný deterministický link.

Další výhoda Whirlpoolu tkví v malých poplatcích za mixování. Nehledě na množství mixovaných bitcoinů má Whirlpool pevně nastavený poplatek za vstup do poolu (narozdíl od Wasabi, kde je poplatek poměrný) a tak se mixování většího množství bitcoinů opravdu vyplatí. Pro porovnání existuje i analýza, která přístupy obou nástrojů graficky zobrazuje.

Na horním grafu vidíme porovnání vstupního poplatku do CoinJoinu mezi Whirlpool a Wasabi vůči množství mixovaných bitcoinů. Whirlpool je tedy při větším množství levnější.

Spodní graf zachycuje počet vytvořených výstupů z mixu vůči množství mixovaných bitcoinů. Díky postmix nástrojům, které Samourai Wallet nabízí, je lepší jich mít více.

Killer feature Whirlpoolu je hlavně to, že jakmile vstoupíte do poolu, můžete své bitcoiny nechat mixovat donekonečna, a to zdarma. Takovým uživatelům se říká "freeriders" a coiny, které se mixují stále dokola jsou samozřejmě mnohem hůře trasovatelné. Poplatek za mix tedy vždy platí jen nově vstupující do poolu a ostatní se vezou s nimi. Freerideři však v mixu mohou být maximálně dva, takže mixování na několik kol může zabrat i několik dní. Zde opět platí pravidlo, že kdo chce soukromí, rád si počká.

Vstupy označené jako Deposit je možné za poplatek registrovat do fronty na CoinJoin v jednom z poolů, pokud je celkový součet vyšší než denominace poolu - tedy 0,1 BTC, 0,05 BTC nebo 0,01 BTC.

Vstupy označené jako Premix jsou zařazeny do fronty a čekají na další účastníky mixu.

Vstupy označené jako Postmix už byly alespoň jednou promixovány. U každého z nich se dá nastavit konečný počet mixů nebo je nechat mixovat donekonečna.

Všechny vstupy označené jako Deposit a Postmix je možné kdykoliv volně utrácet v Samourai Wallet.

Whirlpool je aktuálně dostupný pouze jako desktopová aplikace, kterou je potřeba propojit se svou peněženkou. Tento krok je jednoduchý a jde jen o naskenování QR kódu.

Aby uživatel mohl mixovat "donekonečna" a nemusel mít přitom neustále aktivní počítač, je ideální Whirlpool rozjet na stejném zařízení, kde provozuje Dojo.

Z grafického rozhraní se pak k tomuto Whirlpool-cli pouze připojuje, aby z něj získával informace. Whirlpool bude dostupný i na již zmíněném Nodl boxu, takže pro jeho vlastníky by mělo být používání bez větších obtíží. Tvůrci Samourai Wallet také pilně pracují na tom, aby byl Whirlpool plně integrován přímo do peněženky, čímž by celé mixování prakticky zjednodušili i pro běžné uživatele.

OXT: Seriózní blockchain explorer

Aby mohli tvůrci Samourai Wallet vyvíjet peněženky a nástroje pro anonymizaci, potřebují nástroje, které umí zkoumat a analyzovat prolinkovatelnost a historii bitcoinů. Za tímto účelem vznikl block explorer OXT.me. OXT však není jen obyčejný block explorer, spíše naopak - je to analytický nástroj.

OXT dokáže analyzovat bitcoinové transakce a pomocí již zmíněného Boltzmann algoritmu určit jejich entropii a linkovatelnost jednotlivých výstupů. Následně dokáže adresy, vstupy a výstupy přiřadit k jednotlivým anonymním subjektům a sledovat tak toky bitcoinů mezi těmito subjekty. K tomu všemu poskytuje grafy a vizualizace pro lepší znázornění dat a toků bitcoinů.

samourai;wallet;bitcoin;penezenka samourai;wallet;bitcoin;penezenka
OXT nabízí jednoduché rozhraní pro zobrazení informací o transakcích a adresách. Kromě toho poskytuje i otevřené API nástrojům jako třeba KYCP.org.

Nad OXT vznikl další skvělý nástroj s názvem KYCP - Know Your Coin Privacy. Tato jednoduchá webová stránka dokáže pomocí dat z OXT vizualizovat prolinkovatelnost jednotlivých vstupů a výstupů z transakce a další informace o transakci, které ohrožují soukromí, například znovupoužití adresy.

Díky těmto analytickým nástrojům se může každý přesvědčit, jak jsou na tom jeho bitcoiny, ať už je mixuje či nikoliv. Otevřený transparentní blockchain totiž nese své výhody i nevýhody a jak říkají sami tvůrci: privacy is a fight.

samourai;wallet;bitcoin;penezenka samourai;wallet;bitcoin;penezenka
KYCP umožňuje v jednoduché grafické formě ukázat data o transakcích a adresách, přesněji o jejich soukromí.

Závěr aneb pořádné soukromí je na dosah

I když Samourai Wallet nyní a pravděpodobně ani do budoucna neplánuje jakoukoliv integraci s Lightning Network, nemusí to být nutně na škodu. Autoři totiž mimo jiné uznávají to, co dlouhodobě říkají i proponenti různých privacy-oriented altcoinů, a to, že nelze mít soukromí a zaměnitelnost (privacy & fungibility) jen na druhé vrstvě, ale musí být už na té první. A jelikož soukromí, stejně jako škálovatelnost, není nikdy cíl, nýbrž dlouhodobý proces, můžeme očekávat že Samourai tu s námi bude ještě dlouho.

Samourai Wallet je aktuálně jedním z nejcennějších nástrojů v boji o finanční suverenitu jednotlivce. Vývojáři ještě zdaleka nevytáhli poslední eso z rukávu, a tak se do budoucna můžeme těšit na další vylepšení a ochranu soukromí, příjemnější uživatelské rozhraní a jednodušší používání všech nástrojů kolem Samourai Wallet.


Pavel Ševčík

Pavel Ševčík

Jsem programátor a bitcoinový maximalista. Přednáším o Bitcoinu, zejména jeho technických aspektech a dopadech na svobodu jednotlivce. Mimo to přispívám do open-source projektů spojených s Bitcoinem, jako je například Blue Wallet, BTCPay Server a další. Byl jsem členem think-tanku Paralelní Polis, kde jsem měl na starost osvětu, organizaci Bitcoinových meetupů a vytváření nástrojů pro lepší chod budovy.


4,8 556×
Trezor Model One - Black
Hardware peněženka - podpora 600 kryptoměn (Bitcoin, Litecoin, Ethereum…), U2F a další funkce pro správu digitální identity, OLED displej 128x64, snadné použítí na Windows, OS X, Linux, USB
869,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: TREZBIT1
4,8 110×
Trezor Model T
Hardware peněženka šifrovací, podporuje více než 500 měn, USB-C, microSD
1 949,-
Na objednávku – termín upřesníme > 5 ks
Očekáváme 16.12.2024
Objednací kód: TREZBIT1d
4,8 556×
Trezor Model One - White
Hardware peněženka - podpora 600 kryptoměn (Bitcoin, Litecoin, Ethereum…), U2F a další funkce pro správu digitální identity, OLED displej 128x64, snadné použítí na Windows, OS X, Linux, USB
869,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: TREZBIT
4,4 62×
Ledger Nano X Onyx Black Crypto Hardware Wallet
Hardware peněženka - šifrovací, snadné použítí na Windows, OS X, Linux nebo smartphone(iOS, Android), certifikace CC EAL5+, chipy: ST33J2M0 + STM32WB55, podpora velkého množství měn, možnost bezdrátového připojení pomocí bluetooth, jednoduché ovládání
3 899,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: TREZBIT7d
4,8
Bitcoin a jiné kryptopeníze budoucnosti
Elektronická kniha - autor Dominik Stroukal, 200 stran
195,-
Ihned ke čtení
Objednací kód: EK25934
4,7
Bitcoin: Peníze budoucnosti
Elektronická kniha - autor Dominik Stroukal a Jan Skalický, 170 stran
99,-
Ihned ke čtení
Objednací kód: EK22762
Kryptomeny: Bitcoin, Ethereum, Blockchain, ICO&Co. jednoducho a zrozumiteľne
Kniha - autor Julian Hosp, 172 stran, slovensky, brožovaná bez přebalu lesklá
289,-
Skladem > 10 ks u dodavatele
Objednací kód: FKP0274319
Vytisknout
P-DC1-WEB18
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Zkuste naše cookies My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací
Alzak icon