Reklamace či vrácení? Sleva 30 % na elektrokola
Zobrazit katalog
Samsung Galaxy A72, uvod

Samsung Galaxy A72 (RECENZE):
Výbava mu předurčuje úspěch

Recenze

Aktualizováno • Autor: Ondřej Chabr

Oblíbenými telefony značky Samsung jsou ty z řady Galaxy A. Nabízí perfektní kompromis mezi cenou a výkonem. A právě nový Samsung Galaxy A72 je připraven ukázat, že kvalitní telefon nemusí stát nutně spoustu peněz. Jaké ústupky Samsung přichystal a bude tento model dostačovat vašim požadavkům?

Samsung Galaxy A72 (RECENZE) – OBSAH

 1. Samsung Galaxy A72 je velký telefon, příliš těžká váha to však není
 2. Na displej modelu Galaxy A72 se kouká moc hezky
 3. Výkonem neohromí, přesto je to pracant
 4. Samsung A72 se může pochlubit kvalitními snímky
 5. Energeticky úsporné komponenty v kombinaci s velkou baterií zaručují skvělou výdrž
 6. Hlavní konkurence přichází z vlastní stáje
 7. Samsung Galaxy A72 v zásadě nemá čím zklamat
 8. Jak jsme o Samsungu Galaxy A72 informovali dříve

Samsung Galaxy A72 je velký telefon, příliš těžká váha to však není

Nový nejlepší model série Galaxy A, Samsung A72, možná vyvolá rozporuplné reakce svým designem. Telefon je to skutečně veliký, na výšku má 165 mm. Tolik měří třeba i Galaxy S21 Ultra. Model Galaxy A72 je dokonce širší a je to znát od prvního uchopení v ruce. Díky plastovým zádům však naštěstí s váhou 203 gramů není tak těžký. Rozměrný displej si pro sebe neukrajuje tak velký prostor, tlustší rámečky kolem obrazovky jsou znát. Jak je u moderních telefonů Samsung ve zvyku, horní část displeje jen lehce narušuje vycentrovaná selfie kamera.

Samsung Galaxy A72, přední strana Samsung Galaxy A72, zadní strana
Nečekejte designové výstřelky. Zadní strana je příjemně hrubá na dotek a výstupek s fotoaparáty se tísní v levém rohu.

Zadní strana telefonu příliš neohromí. Na rozměrné ploše zad se kromě popisků už pouze skví v levém horním rohu menší výstupek s fotoaparáty a bleskem. Jako pozitivum beru to, že výstupek je součástí zad, není od nich tedy oddělen žádnou mezírkou, kterou by se dovnitř zanášel prach. Přesto se na testované černé variantě prach na zadní straně vyskytoval poměrně často. Hrubší záda jsou příjemná na dotek a matná úprava zajišťuje určitou ochranu před vlásečnicovými škrábanci či otisky prstů. Kromě černé varianty můžete vybírat z bílé, modré a fialové.

i Jakými funkcemi se odlišuje levnější bratr Samsung Galaxy A52?

Jak jsem již poznamenal, kolem displeje telefonu Samsung A72 narazíte na viditelné rámečky. Zobrazovací plocha je samozřejmě rovná a mírně se zužují až skleněné hrany. Rámeček kolem dokola je nepřerušovaný a kromě tlačítek hlasitosti a tlačítka power tu v horní části máme slot na SIM kartu a vespod mřížku reproduktoru, USB-C konektor a také 3,5mm jack konektor na sluchátka. Celé tělo je certifikováno stupněm krytí IP67 proti prachu a vodě.

Na displej modelu Galaxy A72 se kouká moc hezky

Na Super AMOLED displej Samsungu Galaxy A72 je radost pohledět. Úhlopříčka nabídne komfortních 6,7" prostoru s poměrem stran 20 : 9. Takový rozměr snad musí stačit každému. Sama o sobě by však velikost k ničemu nebyla, kdyby šlo o nekvalitní panel. Mluvíme tu však o Samsungu a ten obyčejně nechybuje. Barvy jsou výrazné, syté a obsah není problém prohlížet i na přímém slunci. Maximální rozlišení dosahuje hodnoty Full HD+.

Samsung Galaxy A72, prustrel Samsung Galaxy A72, tmavy rezim
Obří displej Galaxy A72 narušuje pouze selfie kamerka. Pohyb v menu je díky 90Hz odezvě velmi plynulý.

Vykreslení obsahu na jemném panelu pomáhá ještě další parametr. Tím je rychlá odezva 90 Hz. Systém Android 11 pod prsty sviští hladce, nejen sociální sítě projíždíte skutečně bez záseků a můžete využít výhod plynulého hraní her s podporou 90 Hz. Displeji nemám co vytknout. Nabízí skutečně velký a jemný obraz s plynulými přechody.

Výkonem neohromí, přesto je to pracant

Od telefonu střední třídy očekáváme procesor slušné kvality, který bude pokročilým parametrům zdatně sekundovat. U modelu Samsung A72 je použit procesor Qualcomm Snapdragon 720G vyráběný 8nm procesem. Výkonu nabídne dostatek, ovšem někdy nebyla odezva systému zrovna nejrychlejší. Pořízení 64Mpx snímku či spuštění náročnější aplikace se mi občas zdálo pomalejší. Testoval jsem jej však bezprostředně po modelu Galaxy S21 Ultra, který, i vzhledem k ceně, řadíme mezi jinou kategorii smartphonů.

i Samsung Galaxy S21 Ultra 5G: Recenze těžké váhy světa telefonů

Samsung Galaxy A72 kromě nového čipu Snapdragon ke spolehlivému chodu systému a spuštěných aplikací používá 6 GB operační paměti. Určitě by mu 8 GB slušelo více, čímž by se i více odklonil od základního modelu Galaxy A52. Přesto mu paměť stačí a při běžném používání několika nenáročných aplikací telefon ukazuje zhruba 2 GB stále volné. Co se týče úložiště, u Galaxy A72 na výběr nemáte. Kapacita je 128 GB a kdo chce víc, může si pořídit microSD kartu s kapacitou až 1 TB.

Samsung A72 se může pochlubit kvalitními snímky 

Oproti svému předchůdci Galaxy A71 se nový model vícero fotoaparáty nepyšní. Není to však třeba, najdeme tu hned čtveřici snímačů. Z parametrů to navíc vypadá na velmi solidní výbavu. Hlavní fotoaparát s rozlišením 64 Mpx doplňuje 8Mpx teleobjektiv, 12Mpx ultraširokoúhlý fotoaparát a vše završuje makro snímač o rozlišení 5 Mpx. Hlavnímu snímači a teleobjektivu při focení a natáčení videí pomáhá optická stabilizace. Přední selfie kamera stojí za pozornost díky sympatickému rozlišení 32 Mpx.

Samsung Galaxy A72, standardni foto Samsung Galaxy A72, sirokouhle foto
Pro porovnání foto ze stejného místa - nejprve klasický snímek, poté širokoúhlý.

To bychom měli papírové parametry, je načase podívat se na reálnou zkušenost. Na danou cenovou kategorii nemůže Samsung Galaxy A72 zklamat. Výsledné snímky při dobrém osvětlení potěší sytějšími barvami, dostatkem detailů a snímač zvládne i dynamický rozsah. Po přepnutí na ultraširokoúhlý snímač se toho do záběru dostane více za cenu horší světelnosti. Při dobrém světle však degradace snímku není viditelná. Při focení se Samsungem Galaxy A72 za umělého osvětlení pomůže noční režim, který zvládne zachytit i modrou noční oblohu. Šum je samozřejmě patrný.

Samsung Galaxy A72, protisvetlo Samsung Galaxy A72, nocni foto
Takto si Samsung A72 poradí s protisvětlem. Na druhém snímku detail noční fotografie za umělého osvětlení.

Modelu Galaxy S21 Ultra a jeho obrovskému rozsahu přiblížení řada Galaxy A konkurovat nemůže, ale kvalitního zoomu se přesto dočkáte. Optika dosáhne na 3násobek, digitálně si přiblížíte objekt až 30násobně. Osobně mi trojnásobný zoom bez ztráty kvality vyhovoval a nepociťoval jsem, že by snímkům něco chybělo. Po přepnutí do režimu makro vám telefon dovolí přiblížit se k objektu opravdu velmi na těsno. Kvalita takového snímku odpovídá běžné kvalitě, kdy i jiným telefonem záběr opticky přiblížíte. Ještě bych rád vyzvedl kvalitu selfie. Obraz je díky 32 Mpx skutečně detailní a snímač rozšíří úhel záběru při detekci více osob.

Samsung Galaxy A72, opticky zoom
Snímek pořízený 3násobným optickým zoomem si zachovává detaily a je barevně přesný.

Energeticky úsporné komponenty v kombinaci s velkou baterií zaručují skvělou výdrž

Zamknout přístup k telefonu si u modelu Samsung A72 můžete přes detekci obličeje i čtečku otisků prstů. Rozpoznávání obličeje funguje dobře a nepocítil jsem příliš pochybení, ovšem čtečka je na můj vkus nešťastně umístěna příliš nízko. I dle ohlasů dalších uživatelů vidím, že tento názor nesdílím sám. Rychlost čtečky je průměrná, nejprve se však musíte opravdu naučit, že prst je zapotřebí přikládat až téměř ke spodnímu kraji displeje.

Samsung Galaxy A72, jack konektor
Vedle nabíjecí zdířky uživatele potěší i přítomnost 3,5mm jacku na sluchátka.

Samsung Galaxy A72 podporuje rychlé nabíjení o výkonu 25 W. V balení naleznete kromě USB-C kabelu také adaptér s podporou právě takto rychlého nabíjení. Chválit určitě musím za výdrž. Baterie se chlubí kapacitou 5 000 mAh, a to je opravdu hodně. Telefon tolik energie nespotřebuje, proto není problém se s ním dostat na 2 dny výdrže. Nabíjet můžete však jen drátově, což je škoda, protože rozměrná zadní strana by byla ideální k položení na indukční nabíječku.

Samsung Galaxy A72, adapter
V balení je s telefonem nabíjecí USB-C kabel a rychlonabíjecí adaptér.

O slušný hudební přednes se starají 2 reproduktory. Jeden je v úzké dlouhé škvírce nad selfie kamerou a druhý na spodní části vedle USB-C portu. Pokud neradi rušíte okolí, stále máte možnost zapojit drátová sluchátka do klasického jack konektoru. Slot na kartu SIM patří mezi ty hybridní DualSIM, lze tedy vložit 2 karty SIM, nebo kartu SIM a paměťovou kartu microSD. Samsung A72 postrádá 5G kompatibilitu, spoléhá tedy stále na LTE.

Hlavní konkurence přichází z vlastní stáje

Nejbližší konkurencí Samsungu A72 je levnější model Samsung Galaxy A52. Ten má výhodu ve dvojici modelů, přičemž se nabízí zajímavé srovnání s modelem Galaxy A52 5G. Kromě osazení procesoru s podporou sítí 5G se navíc displej tohoto modelu dočkal odezvy 120 Hz. Ústupky oproti Galaxy A72 tu samozřejmě jsou. O chlup menší displej není tak výrazný rozdíl, ale chybějící teleobjektiv se 3násobným optickým zoomem už uživatel postrádat může. Aby byla situace ještě trochu zamotanější, základní model Galaxy A52 se prodává i ve variantě s 256 GB paměti a 8 GB paměti RAM.

Mezi konkurenci v případě telefonu jiné značky bych zařadil smartphone OnePlus Nord. Jde o loňský telefon, který však v mnoha ohledech recenzovaný Samsung připomíná. OnePlus má v základu podporu 5G a skvělý procesor společně s vyšší pamětí RAM. Oproti Samsungu však ztrácí menším displejem, absencí teleobjektivu a nižším rozlišením makro snímků, menší kapacitou baterie či chybějící certifikací odolnosti.

Parametry/ Model Samsung Galaxy A72 Samsung Galaxy A52 5G OnePlus Nord
Displej 6,7" (20 : 9) 6,5" (20 : 9) 6,44" (20 : 9)
2 400 × 1 080 px, 393 ppi 2 400 × 1 080 px, 407 ppi 2 400 × 1 080 px, 408 ppi
AMOLED, 90 Hz AMOLED, 120 Hz AMOLED, 90 Hz
Zadní fotoaparáty hlavní: 64 Mpx, f/1,8, 4K video s 30 fps
hlavní: 64 Mpx, f/1,8, 4K video s 30 fps
hlavní: 48 Mpx, f/1,75, 4K video s 60 fps
ultraširokoúhlý: 12 Mpx, f/2,2
ultraširokoúhlý: 12 Mpx, f/2,2
ultraširokoúhlý: 8 Mpx, f/2,25
teleobjektiv: 8 Mpx, f/2,4
hloubka ostrosti: 5 Mpx, f/2,4
hloubka ostrosti: 5 Mpx, f/2,4
makro: 5 Mpx, f/2,4
makro: 5 Mpx, f/2,4
makro: 2 Mpx, f/2,4
Přední fotoaparát 32 Mpx, f/2,2
32 Mpx, f/2,2
32 Mpx, f/2,45
Čipset Qualcomm Snapdragon 720G, 8jádrový Qualcomm Snapdragon 750 5G, 8jádrový Qualcomm Snapdragon 765G, 8jádrový
GPU Adreno 618 Adreno 619 Adreno 620
RAM 6 GB 6 GB 8/12 GB
Interní úložiště 128 GB, microSD až 1 TB 128 GB, microSD až 1 TB 128/256 GB
Operační systém Android 11 Android 11 Android 11
Podpora sítí 5G
Akumulátor 5 000 mAh 4 500 mAh 4 115 mAh
Rychlonabíjení / bezdr. nabíjení: 25 W/- Rychlonabíjení / bezdr. nabíjení: 25 W/- Rychlonabíjení / bezdr. nabíjení: 30 W/-
USB-C
3,5mm jack
Stupeň krytí IP67 IP67 -
Rozměry 165 × 77,4 × 8,4 mm 159,9 × 75,1 × 8,4 mm 158,3 × 73,3 × 8,2 mm
Hmotnost 203 g 189 g 184 g
Cena 11 721 Kč 10 875 Kč 10 814 Kč
Ceny jsou platné k 28. 4. 2021

Samsung Galaxy A72 v zásadě nemá čím zklamat

Samsung Galaxy A72; recenze

Samsung Galaxy A72

Mobily

Samsung ve své nové řadě Galaxy A trochu experimentoval a funkce jako 5G či 120Hz displej přiřadil levnějšímu modelu Galaxy A52 5G. Pokud ale absenci nejmodernějších mobilních dat pomineme, zvládne toho Galaxy A72 spoustu. Displej s vysokou odezvou musí potěšit každého a energeticky úsporný čip je kvalitním pohonem zařízení bez nutnosti hledat neustále nabíječku. Radost dělá také skvělý fotoaparát s povedeným optickým zoomem a kvalitní selfie kamera.

Klady

 • 90Hz AMOLED displej
 • Výdrž baterie
 • Kvalitní optický zoom a selfie

Zápory

 • Rámečky působí široce
 • Chybí 5G
i Mohlo by vás zajímat

Pokud sháníte solidní mobil střední třídy, určitě stojí za to popřemýšlet nad Samsungem Galaxy A72. Příjemné funkce zabalené v pěkném odolném kabátku jistě udělají dobrou službu.

Ondřej Chabr

Ondřej Chabr

Fanoušek moderních technologií a společností, které mění svět. Rád o technologiích píši a čtu. Kromě toho mě naplňuje cestování s přítelkyní, sebevzdělávání v oblasti marketingu a reklamy a s oblibou si pustím britcom.

Jak jsme o Samsungu Galaxy A72 informovali dříve

• Autor: Matěj Toul

Telefon Samsung Galaxy A72 je jednou z novinek představených 17. března společností Samsung. Má velký AMOLED displej, solidní fotoaparát s optickým zoomem a velkou baterii. Jakou výbavou chce zahájit hon na naše peněženky a obhájí si svou cenu?

Samsung Galaxy A72

Samsung Galaxy A72 – OBSAH

Design Samsungu Galaxy A72 se od minulého roku příliš nezměnil

Není žádnou novinkou, že Samsung je u svých nevlajkových řad na poli designu o něco konzervativnější. Ani Samsung Galaxy A72 není výjimkou. Až na malé detaily jako větší rozestup čoček a barva fotomodulu novinka jakoby z oka vypadla loňskému modelu Galaxy A71. To ovšem není nutně špatně. Zaběhlý design si totiž mnoho fanoušků oblíbilo.

Samsung Galaxy A72 varianty
Samsung Galaxy A72 bude dostupný celkem ve čtyřech barevných variantách.

Displej Galaxy A72 si polepšil na obnovovací frekvenci

Ačkoliv velikostí, typem i rozlišením se A72 od A71 opět neliší, novinka se drží trendu zvyšování obnovovací frekvence. 6,7" AMOLED displej se s ní proto letos dostává až na hodnotu 90 Hz, což ocení zejména hráči, ale nejen ti. V horní části displeje se opět objevuje průstřel a na tom se pravděpodobně nic nezmění do té doby, než výrobci začnou vyrábět přední kamerky pod displejem.

i Samsung současně s A72 představil i dva modely Galaxy A52. Vše o nich v článku Samsung Galaxy A52 (PREVIEW): oblíbená střední třída v novém kabátě.

Fotoaparát letos přichází s 3násobným optickým zoomem

Změny fotoaparátu jistě půjdou znát. Prim hraje u Samsung Galaxy A72 stejně jako minulý rok 64Mpx snímač se světelností f/1,8. Stejně tak se dočkáme 12Mpx ultraširoké čočky (f/2,2) a 5Mpx makro fotoaparátu (f/2,4). Novinkou je však 8Mpx teleobjektiv (f/2,2), který ve čtveřici nahrazuje snímač hloubky ostrosti. Díky němu je fotoaparát schopen 3násobného optického zoomu. Na hlavní čočce a teleobjektivu pak najdeme i optickou stabilizaci.

Samsung Galaxy A72 fotomodul
Fotomodul Galaxy A72 je letos o něco pohlednější a polepšil si o teleobjektiv.

Samsung Galaxy A72 jede především na výdrž

Samsung Galaxy A72 si drží podobný výkon jako generační předchůdce. Pohání jej čipset Qualcomm Snapdragon 720G, který je s loňským 730 výkonnostně srovnatelný. Je však mnohem energeticky efektivnější, což spolu s větší, 5 000 mAh, baterií zajišťuje, že vydrží déle. Baterie navíc podporuje 25W rychlonabíjení. Co do dalších parametrů, A72 dostala do vínku 6 GB RAM a 128 GB interního úložiště.

Samsung Galaxy A72: parametry

Ty nejdůležitější parametry novinky Samsung Galaxy A72 jsme pro vás shrnuli do tabulky a srovnali je s předchůdcem.

Parametry/Model Samsung Galaxy A72 Samsung Galaxy A71
Displej 6,7" (20 : 9) 6,7" (20 : 9)
2 400 × 1 080 px, 407 ppi 2 400 × 1 080 px, 393 ppi
Super AMOLED, 90 Hz Super AMOLED
Zadní fotoaparáty hlavní: 64 Mpx, f/1,8, OIS
hlavní: 64 Mpx, f/1,8
širokoúhlý: 12 Mpx, f/2,2, 123°
širokoúhlý: 12 Mpx, f/2,2, 123°
makro: 5 Mpx, f/2,4
makro: 5 Mpx, f/2,4
teleobjektiv: 8 Mpx, f/2,4, OIS, 3× optický zoom, 10× digitální zoom
ToF kamera: 5 Mpx
Přední fotoaparát 32 Mpx, f/2,2
32 Mpx, f/2,2
Čipset Qualcomm Snapdragon 720G, 8jádrový Qualcomm Snapdragon 730, 8jádrový
GPU Adreno 618 Adreno 618
RAM 6 GB 6 GB
Interní úložiště 128 GB, microSD až 512 GB 128 GB, microSD až 512 GB
Operační systém Android 11 Android 10
Podpora sítí 5G
Akumulátor 5 000 mAh 4 500 mAh
Rychlonabíjení/bezdr. nabíjení: 25 W/- Rychlonabíjení/bezdr. nabíjení: 25 W/-
USB-C
3,5mm jack
Stupeň krytí IP67
Audio stereo stereo
Rozměry 165 × 77,4 × 8,4 mm 163,6 × 76 × 7,7 mm
Hmotnost 203 g 179 g
Cena 11 999 Kč 11 225 Kč

Samsungu Galaxy A72: cena a dostupnost v ČR

Smartphone je dostupný už v tento moment. Nejedná se o žádnou předobjednávku, nýbrž o standardní prodej. Jak ale informujeme výše, pokud si pospíšíte, získáte k telefonu sluchátka Samsung Galaxy Buds+ zdarma. Galaxy A72 se bude prodávat ve čtyřech barvách – černé, fialové, modré a bílé, přičemž všechny sdílí stejnou cenovku 11 999 Kč.

i Mohlo by vás zajímat

Samsung Galaxy A72 není ani tak moc nový model, jako vylepšení toho z letošního roku. Hledáte-li zásadní skoky v technologii nebo výkonnostní vylepšení, koukněte raději po vlajkovkách. Celkově je ale Samsung Galaxy A72 pro nový rok slušným nástupcem.

Samsung Galaxy A72 Telefony Samsung
       
4,6 33×
Samsung Galaxy A52 5G černá
Mobilní telefon - 6,5" AMOLED 2400 × 1080, 120Hz, procesor Qualcomm Snapdragon 750 5G 8jádrový, RAM 6 GB, interní paměť 128 GB, Micro SD až 1000 GB, zadní fotoaparát 64 Mpx (f/1,8) + 12 Mpx (f/2,2) + 5 Mpx (f/2,4) + 5 Mpx (f/2,2), přední fotoaparát 32 Mpx, optická stabilizace, GPS, Glonass, NFC, LTE, 5G, Jack (3,5mm) a USB-C, čtečka otisků v displeji, hybridní slot, neblokovaný, rychlé nabíjení 25W, baterie 4500 mAh, Android 11

7 990,-
Skladem > 5 ks
Objednací kód: SAMO0212b2
Vytisknout
P-DC1-WEB30
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací