Samsung Galaxy J5 (2017) (RECENZE)

Zobrazit katalog
Samsung Galaxy J5

Samsung Galaxy J5 (2017) je prvním smartphonem z letošní řady Galaxy J5, která oproti loňské přináší několik sympatických změn. Kromě kovového těla, výkonnějšího procesoru a lepších fotoaparátů se chlubí i dalšími vylepšeními. Která to jsou a jak ovlivnila výslednou cenu mobilního telefonu? Samsung Galaxy J5 (2017) jsme několik dní testovali a v této recenzi přinášíme odpovědi na všechny vaše otázky.

Mobilní telefon Samsung Galaxy J5 (2017)

Recenze Samsung Galaxy J5 (2017) – Obsah

Galaxy J5 (2017): základní třída nyní v celokovovém těle

Řada Galaxy J byla v portfoliu Samsungu vždy řadou nejníže postavenou a také nejméně vybavenou. Telefony Galaxy J měly plastovou konstrukci, respektive plastovou s kovovými rámečky, a výkonově zaostávaly jak za řadou Galaxy S, tak za řadou Galaxy A. Co se týče výkonu, Samsung hierarchii svých řad zachovává i v modelovém roce 2017, nově však obdařil všechny modely Galaxy J celokovovým tělem. Až odzvoní řadě Galaxy J 2016, v nabídce Samsungu už plastový telefon nenajdete. 

Mobilní telefon Samsung Galaxy J5 zepředu

Po hardwarové stránce je oproti loňskému modelu ten letošní evolucí (mnoho parametrů se dočkalo vylepšení). Design ale doznal velkých změn. Z čelní strany je pořád jasně čitelný rukopis Samsungu, kdyby však na zadní straně nebylo logo, asi bychom pouze slepě tipovali, o jakou značku telefonu se jedná. Kromě toho, že je tělo kovové, je také výrazně více zaoblené. Ostrou hranu byste hledali marně jak po obvodu Galaxy J5 (2017), tak u přechodu ze zadní části do boků. Díky tomu je velmi příjemné mobil držet v ruce.

Mobilní telefon Samsung Galaxy J5 zezadu Samsung Galaxy J5 (2017) - zaoblené hrany má krásně zaoblené hrany

Displej kryje zaoblené 2.5D sklo. Klasikou je trojice ovládacích tlačítek po stranách telefonu (pro zapnutí/vypnutí a změnu hlasitosti). Samsung v tomto případě neupustil ani od prostředního hardwarového tlačítka pod displejem, ve kterém je ale nově zabudována pohotová čtečka otisků prstů. Ta byla dříve vymezena pouze pro vyšší řady Galaxy. Z pohledu přívětivosti ovládání se jedná o velkou změnu, za kterou dáváme Samsungu plusové body.

Výstup reproduktoru se nachází na pravé straně nad odemykacím tlačítkem, na druhé straně pod tlačítky hlasitosti splývají s oblou hranou šuplíčky pro Nano SIM a micro SD kartu (druhý slot je duální – je možné použít buďto paměťovou kartu, nebo druhou Nano SIM). Spodní strana patří klasicky sluchátkovému jacku, mikrofonu a napájecímu/datovému konektoru, jenž u Galaxy J5 (2017) zůstal ve formátu micro USB.

Mobilní telefon Samsung Galaxy J5 z čela Samsung Galaxy J5 (2017) ze strany

Na zadní straně najdete čočku fotoaparátu a pod ní LED blesk. Zcela čistý design zad trochu narušují nezbytné výřezy umožňující průchod signálu k anténám, jako celek však zadní strana působí moc hezky. Tělo Samsungu Galaxy J5 (2017) váží 159 gramů, teda stejně jako loňská plastová generace. Nárůst hmotnosti v důsledku změny materiálu se tak nekoná. Celá konstrukce je naprosto pevná, vrzání ani prohýbání nepřipadá v úvahu.

Srovnání Galaxy J5 (2017) a Galaxy J5 (2016)

Parametr Galaxy J5 (2017) Galaxy J5 (2016)
Konstrukce Celokovová Plast + kovové rámečky
Displej 5,2" Super AMOLED (720 × 1 280) 5,2" Super AMOLED (720 × 1 280)
Procesor Osmijádrový Exynos 7870 Čtyřjádrový Qualcomm Snapdragon 410
RAM 2 GB 2 GB
Paměť 16 GB 16 GB
Paměťové karty Až 256 GB Až 128 GB
Čtečka otisků prstů
Dual SIM (hybridní)
Zadní fotoaparát 13 Mpx, světelnost f/1,7 13 Mpx, světelnost f/1,9
Přední fotoaparát 13 Mpx, světelnost f/1,7 5 Mpx, světelnost f/1,9
Baterie 3 000 mAh 3 100 mAh
Operační systém Android 7.0 Nougat Android 6.0 Marshmallow
Startovní cena 6 999 Kč 5 999 Kč
iZajímají vás také ostatní telefony Samsung?
Samsung má v aktuální nabídce tři řady telefonů, z nichž každá obsahuje několik různých typů. V článku Jak se vyznat v telefonech Samsung jsme pro vás shrnuli jejich klady, zápory a parametry.

Co je v balení smartphonu Samsung Galaxy J5 (2017)?

Samotné balení telefonu není nikterak výjimečné. Papírový box ukrývá pouze základní příslušenství. Alespoň, že sluchátka nechybí.

 • Smartphone Samsung Galaxy J5 (2017)
 • Napájecí adaptér
 • Kabel micro USB
 • Pecková sluchátka
 • Špendlík pro vyndání šuplíku na nano SIM a paměťovou kartu
 • Tištěný průvodce rychlým spuštěním

Mobilní telefon Samsung Galaxy J5 - balení

Samsung Galaxy J5 (2017) se blýskl dobrým fotoaparátem

Oba fotoaparáty telefonu Galaxy J5 (2017), přední i zadní, mají shodné rozlišení 13 MPx a světelnost f/1,7. I v tmavém prostředí interiéru nebo po západu slunce tak pořídí dobře vypadající snímky. Do aplikace fotoaparátu se lze dostat přímo ze zamykací obrazovky. Pro hlavní zadní i přední selfie kameru je k dispozici řada barevných filtrů a u obou lze nastavit vyhlazení pleti. Hlavnímu fotoaparátu nechybí režim Pro umožňující pohybovat s citlivostí ISO, clonou, časem závěrky a vyvážením bílé, dále režimy Panorama, HDR a Sériové snímání, u kterého lze při držení spouště pořídit až 30 po sobě jdoucích snímků. Režim Noc zvýší citlivost na světlo, režim Sport zase nastaví nejkratší možnou závěrku, aby i rychle pohybující se objekty byly ostré. Praktická je funkce plovoucího tlačítka fotoaparátu, jenž na displej umístí druhou spoušť, kterou můžete libovolně přesouvat tak, abyste na ni dosáhli i při focení z netradičních úhlů. Obě kamery zvládnou pořizovat videa až ve Full HD rozlišení (1 920 × 1 080 pixelů).

Samsung Galaxy J5 (2017) ukázkové fotky Samsung Galaxy J5 (2017) ukázkové fotky Samsung Galaxy J5 (2017) ukázkové fotky

Samsung Galaxy J5 (2017) ukázkový snímek

O kvalitě fotografií Galaxy J5 (2017) si můžete udělat obrázek sami, podle nás je ale velmi dobrá (s přihlédnutím k ceně 7 tisíc korun). V detailech je zpozorovatelný opět jakýsi komiksový efekt, o kterém jsme se zmiňovali v recenzi Samsungu Galaxy S8. V některých situacích může být takovéto zpracování obrazu na škodu, většnou ale neruší. Ostření je přesné a rychlé, dynamický rozsah čipu je dostatečný a lze tak věrně zachytit i kontrastní scény, například při focení proti nebi za oblačného dne, nebo proti oknu. A co nezvládne automat, dožene zmíněný režim HDR, který výsledný snímek skládá z více různých expozic. Co nám u HDR trochu vadilo je nutnost manuálně změnit režim, namísto rychlé volby, která umožňuje zapnutí, vypnutí nebo automatické rozhodnutí o použití HDR přímo v automatickém režimu (podobně jako zapínání blesku). Blesk lze mimochodem zapnout i pro přední kameru – stejně jako zadní, i čelní strana obsahuje LED diodu.

Samsung Galaxy J5 (2017) ukázkové fotky Samsung Galaxy J5 (2017) ukázkové fotky Samsung Galaxy J5 (2017) ukázkové fotky

Samsung Galaxy J5 (2017) ukázkové fotky Samsung Galaxy J5 (2017) ukázkové fotky Samsung Galaxy J5 (2017) ukázkové fotky

Ukázkové snímky v originální kvalitě

i Dlouho očekávaný Samsung Galaxy S9 má mít některé rekordní parametry duálního fotoaparátu. Mezi ně patří světelnost f/1,5 nebo nastavitelná clona. Jeho představení se očekává v lednu 2018 a dočkat bychom se měli mimo jiné na lépe dosažitelnou čtečku otisků prstů pod fotoaparátem.

Jen HD rozlišení displeje? U Galaxy J5 (2017) to nevadí

Pročtete-li si technické specifikace telefonu, možná se zarazíte u údaje o rozlišení displeje. Ačkoliv většina konkurentů v podobné cenové relaci dnes nabízí Full HD rozlišení, Galaxy J5 (2017) má „jen“ HD rozlišení, tedy 720 × 1 280 pixelů. Takové rozlišení měl například Samsung Galaxy S3, vlajková loď Samsungu z roku 2012. Ten měl přitom úhlopříčku 4,8", zatímco nová J5 má 5,2". I přes to všechno se výrobci povedlo dosáhnout slušné jemnosti a rastr je zpozorovatelný jen u některých prvků na displeji a to ze vzdálenosti 20 cm a kratší. Chválíme také tenké boční rámečky.

Mobilní telefon Samsung Galaxy J5 displej Samsung Galaxy J5 (2017) displej

Jak už bývá u smartphonů Samsung zvykem, displej je typu Super AMOLED, má tedy velmi živé barvy a perfektní černou. Při nastavení maximálního jasu nebudete mít problém s čitelností ani na přímém slunci.

Osmijádrový Exynos 7870 zvládá vše

Srdcem mobilního telefonu je tovární osmijádrový procesor Exynos 7870 s 64bitovou architekturou a taktem 1,6 GHz. Zatímco konkurenční mobily mají většinou 3 GB RAM, operační paměť Samsungu Galaxy J5 (2017)  má „pouze“ 2 GB. Znovu dáváme pouze do uvozovek, protože na papíře se to sice může zdát málo, ale v praxi je telefon svižný a rychlý, i když pravidelně neukončujete spuštěné aplikace. Připisujeme je to odladěnému operačnímu systému, resp. nadstavbě Samsung Experience, která se zdá být mnohem efektivnější než předchozí TouchWiz, a také nižšímu rozlišení. Přesto máme výhrady, protože v roce 2017 bychom ve smartphonu za 7 000 Kč jednoduše očekávali 3 GB RAM. 2 GB je dnes minimum a do budoucna nebude muset stačit.

Samsung Galaxy J5 (2017) v benchmarku AnTuTu

 • Celkové skóre: 45 395
 • 3D: 5 753
 • UX: 16 394
 • CPU: 16 857
 • RAM: 5 851

Otestovali jsme výkon telefonu na několika nejnovějších 3D hrách (Asphalt 8: Airbone, Need For Speed: No Limits, Real Racing) a vše běželo plynule, bez zasekávání a ztráty fps. 

Co se týká prostoru pro uživatelská data, kapacita vnitřního úložiště je 16 GB, což není mnoho a pokud patříte mezi uživatele používající pravidelně desítky aplikací, nezbyde vám mnoho místa pro muziku nebo fotky. K dispozici je však slot pro microSDHC/microSDXC kartu, takže můžete úložný prostor rozšiřovat libovolně až na 256 GB.

iRecenze Samsungu Galaxy J7 (2017)
Jak v našem testu obstál větší sourozenec Galaxy J5, model J7? Dozvíte se v podrobné recenzi Samsungu Galaxy J7 (2017).

Jak je na tom nový Samsung Galaxy J5 s baterií?

Nad očekávání dobře. Akumulátor má bohatou kapacitu 3 000 mAh, což je například stejně, jako u donedávna vlajkové lodi Galaxy S7. Provedli jsme malý test výdrže a spustili jsme na YouTube video v rozlišení 720p. Mobil byl připojen k internetu přes WiFi, jas displeje byl nastaven naplno, zvuk šel do sluchátek, všechny ostatní aplikace byly ukončeny. Za půl hodiny ze 100 % baterie ubyla 3 %. Po dalších 30 minutách měl telefon stále 93 % energie. Několik dní jsme telefon používali na běžné volání, textování, brouzdání po internetu, sem tam nějaká muzika a videa na YouTube. Jeden den Samsung Galaxy J5 (2017) vydrží naprosto s přehledem, a pokud trochu stáhnete jas displeje, případně zapnete Úsporný režim, vydrží naplno fungovat i dva dny.

Mobilní telefon Samsung Galaxy J5 2017 kovové tělo Samsung Galaxy J5 (2017) kovové tělo

Baterie není vyjímatelná, ale to už je dnes trend, se kterým je třeba se smířit.

Čtečka je rychlá, tlačítka ale nesvítí

Věnujme se nyní užitečným drobnostem. Pochválit musíme velmi přesnou a rychlou čtečku otisků prstů, skrze níž se nám povedlo telefon odemknout ve 100 % případů. Je zabudovaná ve středovém hardwarovém tlačítku a reaguje i na pouhý dotyk. Není třeba tlačíko mačkat. Co se nás naopak zklamalo je absence podsvícení dotykových tlačítek a také jejich zpětné vibrační odezvy. Ať jsme procházeli volby, jak jsme chtěli, nepovedlo se nám jejich nastavení najít. Ačkoliv má přední strana LED blesk, dioda nefunguje jako notifikační. 

Mobilní telefon Samsung Galaxy J5 2017 čtečka otisků prstů Samsung Galaxy J5 (2017) kovové tělo

Dále bychom se rádi zmínili o kvalitě zvuku. Reproduktor má hlasitý, leč celkem plochý projev. Basová složka je celkem v pořádku, ale střední tóny a výšky jsou zkreslené. Při poslechu ve sluchátkách je výstup relativně kvalitní, při dvou nejvyšších stupních hlasitosti je však určité zkreslení slyšet také. U Galaxy J5 (2017) nás potěšila také přítomnost FM rádia.

Android 7.0 s lehkou nadstavbou Samsung Experience

Mnoho lidí v dřívějších letech opovrhovalo „Samsungáckou“ nadstavbou Androidu, TouchWizem. A lze říct, že z určitého hlediska oprávněně: vypadal sice hezky a přinášel řadu vylepšení, ale spotřeboval stovky MB operační paměti. Zejména slabší telefony, kterými modely Galaxy J mezi zbytkem flotily Samsungu jsou, trpěly. Letošní Galaxy J5 (2017) má nejen více výkonu, ale obdržel aktuální Android 7.0 s nadstavbou Samsung Experience 8.1, jehož prostředí je vzdušnější a také méně „hladové“. To se pozitivně podepisuje na rychlosti a plynulosti práce na telefonu. Ať už jsme měli spuštěnu jednu či 15 aplikací na pozadí, reakce byly pořád perfektně svižné a nemuseli jsme čekat.

Samsung Galaxy J5 (2017), screenshot, domovská obrazovka  Samsung Galaxy J5 (2017), screenshot, menu  Samsung Galaxy J5 (2017), screenshot, lišta  Samsung Galaxy J5 (2017), screenshot, nastavení  Samsung Galaxy J5 (2017), screenshot, zprávy  Samsung Galaxy J5 (2017), screenshot, galerie 

Samsung Galaxy J5 (2017), screenshot, kalendář  Samsung Galaxy J5 (2017), screenshot, fotoaparát  Samsung Galaxy J5 (2017), screenshot, fotoaparát  Samsung Galaxy J5 (2017), screenshot, zabeznpečená složka  Samsung Galaxy J5 (2017), screenshot, zabeznpečená složka  Samsung Galaxy J5 (2017), screenshot, antutu 

Zklamala nás nepřítomnost aplikace Samsung Music, tedy továrního hudebního přehrávače (lze ji najít na Google Play). Staženou hudbu tak bylo nutné spouštět přes přehrávač Google Music. Jinak ale nemáme operačnímu systému co vytknout. Seznam všech nainstalovaných aplikací zobrazíte swajpnutím nahoru nebo dolu, je však možné nastavit zobrazení ikony aplikaci na spodní lištu. Telefon dorazil spolu s balíkem aplikací od Google a Microsoftu.

i Přečtěte si také recenzi nejnovější vlajkové lodě Samsung Galaxy Note8.

Je Samsung Galaxy J5 (2017) s cenou 7 000 Kč dobrá volba?

Za nás rozhodně ano. Během recenze nás obrovsky překvapila výdrž baterie a zpracování telefonu. Ačkoliv má displej jen HD rozlišení a operační paměť kapacitu 2 GB, obraz je dostatečně detailní a v rámci testování jsme se nepotýkali s žádným zadrháváním a sekáním. Pokud vám postačí kapacita 16 GB, je z Galaxy J5 (2017) Dual SIM telefon, naopak pokud preferujete více prostoru a druhou SIM nevyužíváte, můžete kapacitu rozšířit paměťovou kartou. Pozitivní hodnocení si od nás odnese i fotoaparát telefonu, který konkuruje dvojnásobně dražším smartphonům. Samsung Galaxy J5 (2017) tak od nás sklízí velkou pochvalu a za cenu 7 tisíc korun ho hodnotíme jako dobrý kup. V případě, že by vás přesto nezaujal, chystá se na náš trh konkurent v podobě LG, na který se můžete podrobněji podívat v našem preview LG Q8.

Ale přeci jen, J5 zůstává stále modelem střední třídy. Pokud se poohlížíte po špičkovém telefonu - samozřejmě s odpovídající cenou - společnost chystá Samsung Galaxy S10. A tam se teprve začnou dít věci.

Bodové ohodnocení Samsungu Galaxy J5 (2017)

Hodnocení 77% Alza.cz

Hlavní parametry

Výkon a výbava

60 %

Fotoaparát

80 %

Design a konstrukce

90 %

Samsung Galaxy J5 2017

Klady

 • Pevné kovové tělo
 • Osmijádrový procesor Exynos 7870
 • Rychlá a přesná čtečka otisků prstů 
 • Výborná výdrž baterie
 • 13Mpx přední fotoaparát s bleskem
 • Android 7.0 + Samsung Experience
 • Dual SIM řešení
 • Vysoký jas displeje

 Zápory

 • Chybí notifikační LED
 • Tlačítka nejsou podsvícena
 • Horší zvuk reproduktoru
 • Displej by mohl být Full HD
 • RAM by mohla mít 3 GB
Vytisknout
P-DC1-WEB14
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací