Zatímco řada fanoušků špičkových telefonů již netrpělivě pokukuje po sérii Samsung Galaxy S22, nám se nyní do rukou dostal zástupce loňské řady Galaxy S21, Samsung Galaxy S21 FE 5G, který na trh po zhruba půl roce odkladů přišel až letos v lednu. Stejně jako předchozí „fanouškovská edice“, i ta letošní je povedená. Nabízí například vysoce výkonný čipset Snapdragon 888, pěkný design či bohatou výbavu. Od loňska ale podražil a nebude pro něj snadné si cenovku, i vzhledem ke konkurenci, obhájit. Co vše tedy novinka Galaxy S21 FE 5G nabízí? A vyplatí se i po odkladech? Dozvíte se v této recenzi.
Samsung Galaxy S21 FE 5G se po několika měsících odkladů konečně představil. Původně se jeho příchod odhadoval na podzim 2021, Samsung jej ale nakonec ukázal až v lednu 2022. Svůj podíl na tom bude mít nepochybně čipová krize a korejský výrobce kvůli tomu pro něj bohužel nestihl výnosné předvánoční období, kdy bývají odbyty telefonů největší. S21 FE 5G je ale zde a k nám se dostal na test zelený model ve verzi 6 GB / 128 GB. Jaký je?
Nejprve se podíváme na balení. Předchozí model Samsung Galaxy S20 FE 5G oproti svým vlajkovým sourozencům odolával minimalistickému balení a stále nabízel nabíjecí adaptér v krabičce. Letos jej zde však už nenajdeme. Vcelku elegantně vyhlížející balení Samsung Galaxy S21 FE 5G tak nabídne jen samotný mobil, USB kabel a manuál. Nic víc, nic míň. Pokud vám ale z nějakého důvodu nabíječka chybí, koupíte ji zde.
Nyní pojďme k designu Galaxy S21 FE 5G. Samsung dal najevo svou filozofii pro modely FE již v minulosti. Ať už jim chcete říkat levnější vlajkové modely, nebo vybavenější střední třída, přesně na to korejský výrobce míří. A letos tyto záměry ještě o něco více promítá do designu. Ten je totiž docela nenápadný. Plastová záda, kovové rámečky, fotomodul skrytý v konstrukci. Samsung byl se zpracováním opatrný a nepouštěl se do žádných rozhodnutí, kterými by chtěl změnit trh. Dostalo se nám tak telefonu, který je prostě hezký na pohled a nebudí zbytečné kontroverze.
Výrobce letos vsadil oproti předchůdci na menší (6,4" oproti 6,5"), ovšem stále dost velký a velice povedený Super AMOLED panel s úhlopříčkou 6,4" a 120Hz obnovovací frekvencí. Ta není adaptivní, což je mimochodem jeden z rozdílů oproti plnohodnotným top modelům. Samsung Galaxy S21 FE 5G na 120 Hz jede bez ohledu na obsah. Pokud byste však chtěli ušetřit baterii, nastavit si můžete úspornější 60Hz režim. Celkově je displej velmi hezky zpracovaný, jak je ostatně u Samsungu zvykem.
Obdoby fráze „skvělý telefon ve špatný čas“ jsou ve spojení s modelem S21 FE 5G poměrně dost populární. Jedním z důvodů je i čipset. Jak známo, Samsung většinou do vrcholných modelů dává své interní procesory Exynos. Modely FE však osazuje čipsetem Qualcomm Snapdragon. V případě Samsung Galaxy S21 FE 5G jde o Snapdragon 888, který je sice vysoce výkonný, přesto mají někteří k jeho použití námitky.
Možná si říkáte, kde je problém? Pro valnou většinu uživatelů nikde. Qualcomm Snapdragon 888 obsahuje velmi výkonný procesor, který i dnes postačí takřka na všechno, a kdyby Samsung Galaxy S21 FE 5G nebyl opožděn, vlastně by z něj byli nadšení úplně všichni. Dnes už je ale čipset více než rok starý a jak známo, mobilní trh se vyvíjí téměř denně. Dnes jsou na trhu i mobily s novějším Snapdragonem 888 Plus a ještě novějším Snapdragon 8 Gen 1.
Vzhledem k tomu, že Snapdragony s označením Plus jsou určeny spíše pro herní telefony a nový čipset Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 byl teprve nedávno oznámen, model 888 je nejlogičtější varianta. Fanoušci se tak možná pozastavují spíše nad cenovkou, jelikož Snapdragon 888 najdete i u některých smartphonů ve střední třídě.
Z mého pohledu ovšem není starší Snapdragon 888 vůbec problém. Hardware u telefonů už teď mílovými kroky předbíhá software, a tak není žádná aplikace ani hra, na kterou by Qualcomm Snapdragon 888 nestačil. A to i ve 120Hz režimu. V současnosti je tak jedinou výraznější výhodou nových Snapdragonů to, že díky lepšímu výkonu zůstanou déle relevantní.
Pokud ale obměňujete telefony třeba každé tři roky, starší čipset vás pravděpodobně vůbec neovlivní. Navíc Qualcomm Snapdragon 888 je stále výkonnější než Samsung Exynos 2100, kterým je osazena celá řada Galaxy S21. Lze tedy říci, že ve variantě 8 GB / 256 GB je Samsung Galaxy S21 FE 5G ještě o něco výkonnější než plnohodnotný top model Galaxy S21 5G nebo Galaxy S21+ 5G.
Líbil se vám u Galaxy S20 FE fotoaparát? Pak se vám bude zamlouvat i ten u Samsungu Galaxy S21 FE 5G. Jsou totiž parametrově stejné. To může být výhoda, ale na druhou stranu i nevýhoda, protože u nástupce se očekává pokrok a vylepšení. O to hůř si výrobce bude také obhajovat cenovku, která se oproti předchůdci zvýšila ze 17 tisíc na 19 tisíc korun. Takové je ale rozhodnutí výrobce. Pojďme se na oči telefonu podívat podrobně.
Fotomodul je trojitý. Na hlavní čočce najdete 12 Mpx (f/1,8), trio pak doplňuje 8Mpx (f/2,4) teleobjektiv a 12Mpx (f/2,2) širokoúhlá kamera. Celek doplňují užitečné funkce jako optická stabilizace na hlavním fotoaparátu a teleobjektivu nebo trojnásobný optický zoom. Za zmínku stojí také čip hlavního fotoaparátu. Ten má 1,8µm pixely, což je jeden z hlavních důvodů, proč pořízené snímky vypadají kvalitně.
Ačkoliv je fotoaparát po hardwarové stránce stejný jako ten u předchůdce, určitě se nedá mluvit o identickém fotografickém požitku. Samsung Galaxy S21 FE 5G se totiž posunul softwarově. Umělá inteligence tak bude opět o trochu více po ruce s řadou funkcí, a to jak přímo, tak na pozadí. Laici toto jistě ocení a náročnější fotografové, kteří si vše raději nastavují ručně, mohou zvolit režim Pro a všechno si udělat po svém. Dobře fotit se Samsungem Galaxy S21 FE tak zvládne v podstatě každý.
Samsung Galaxy S21 FE 5G si samozřejmě poradí i s videem. V jaké kvalitě? Všechny tři objektivy zvládnou rozlišení Full HD a 4K na 30 snímků za vteřinu, pro 60 FPS se pak budete muset spokojit s hlavním objektivem nebo předním fotoaparátem. Ten mimochodem potěší svým 32Mpx rozlišením.
Telefon dále nabízí vedle možnosti optické stabilizace také „superstabilizaci“, jak Samsung funkci nazývá. Jde o klasickou kombinaci elektronické a optické stabilizace, která funguje velmi dobře, takže se s ní dají pořídit efektní záznamy. Následující video je ve Full HD / 30 FPS, pouze s optickou stabilizací. Více najdete na Google Disku, kde se vše nachází v plné kvalitě.
Výdrž baterie byla jedním z parametrů, kterou jsem u předchůdce vyzdvihoval do nebes. Dodnes jsem se nesetkal s telefonem, který by vydržel déle. To samé bohužel nemohu říct o Galaxy S21 FE 5G. Ačkoliv má telefon stejnou 4 500mAh baterii, výdrž je, dílem nepochybně kvůli neadaptivnímu 120Hz panelu, podstatně nižší. V porovnání s konkurencí jde však o průměr, nicméně výdrž je přibližně něco málo přes jeden den běžného využívání.
To je průměrná hodnota. Chcete-li ale z baterie vytáhnout trochu více výdrže, telefon umožňuje vypnutí režimu se 120Hz obnovovací frekvencí. Všechno pak sice vypadá o trochu méně plynule, nicméně není to tak dávno, co vyšší obnovovací frekvence u mobilů nebyla možností. Každopádně v 60Hz režimu se výdrž prodlouží, a to zhruba o dvě hodiny.
Jak je na tom Galaxy S21 FE 5G s konektivitou a porty? Asi není překvapením, že 3,5mm jack opět na mobilu nenajdeme. Já už jsem ale dávno přešel na bezdrátová sluchátka, tudíž pro mě to problém není. A podobně na tom bude nepochybně velká část uživatelů. Pokud mimochodem ještě žádná nemáte, najdete je zde: bezdrátová sluchátka.
Změnou oproti předchůdci je ale absence portu pro microSD kartu. Kapacita, kterou si zakoupíte, se tak nedá nijak rozšířit, proto tento parametr zohledněte už při koupi a případně zvolte pro jistotu větší úložiště. Lepší je mít v budoucnu rezervu než z důvodu malé kapacity mazat objemné aplikace nebo uložené filmy. Z hlediska konektivity už všechny modely plně běží na 5G, zatímco u S21 FE byla k mání i varianta LTE.
Když se podíváme na systém, je vidět, že pozdního příchodu si je vědom i sám Samsung. Obavy o to, že telefon za chvíli zapadne, se tak snaží zmírnit prodlouženou softwarovou podporou. Oproti ostatním modelům z řady Galaxy S21, které mají zaručen jen Android 14, by tak měl model FE dostat ještě o jednu aktualizaci navrch, tedy až Android 15. Z továrny pak mobil přichází s Androidem 12 a One UI 4.
Co do rozhraní zde máme klasický Samsung tak, jak jej mají fanoušci rádi. Díky 120Hz displeji všechno působí plynule a elegantně a nic není výrazně horší ani s 60Hz režimem. Design je intuitivní a působí moderně, a tak se v něm noví zájemci ani skalní fanoušci značky jistě neztratí.
Testovaný telefon Samsung Galaxy S21 FE 5G se 128 GB úložiště a 6GB operační pamětí v zeleném provedení není jediným v nabídce. K dostání jsou další tři barvy a také vyšší varianty úložiště.
Samsung Galaxy S21 FE 5G je skvělou volbou, hledáte-li všestranný telefon. Pokud však chcete něco trochu více zaměřenějšího, zde jsou další možnosti.
Toužíte-li po co největším výkonu, počkejte si pár týdnů na Xiaomi 12, který jako první přijde s novým Snapdragonem 8 Gen 1. Kromě většího výkonu slibuje také větší AMOLED panel, navíc s dynamickou obnovovací frekvencí 120 Hz. Spolu s fotoaparátem, který u telefonů Xiaomi dlouhodobě není špatný, to vypadá, že Xiaomi 12 bude po všech stránkách lepší volbou. Nutno však podotknout, že se jedná o vlajkovou loď. Velkou roli tak bude hrát i cenovka, která zatím není upřesněna.
Z fotomobilů pak doporučuji Google Pixel 6. Telefon jsem si vyzkoušel „na vlastní pěst“ v recenzi a jeho fotoaparát byl snad ten nejlepší, se kterým jsem zatím měl tu čest. Osobně si mě podmanil také čistý Android a systémová podpora přímo od Googlu. V této cenové kategorii by tak moje volba aktuálně směřovala sem.
Pokud jste s telefony Samsung spokojeni a rádi byste pořídili některý z této stáje, i vy můžete zauvažovat o alternativách. Skvěle vypadá nejnovější série Galaxy S22, která je logicky ve všech parametrech dál než Samsung Galaxy S21 FE 5G. Jedná se ale o vlajkové lodě a cenovka u modelu Galaxy S22 začíná na 22 tisících, což znamená nemalý příplatek. Tento model tedy doporučujeme těm, kdo chtějí to nejlepší a nemají hluboko do kapsy.
Pokud si ale nechcete připlácet, zajímavě vypadá i loňský vlajkový model Samsung Galaxy S21. Není bez zajímavosti, že ve verzi 8/128 GB je dokonce levnější než S21 FE 5G. K tomu nabízí větší paměť RAM a parametrově lepší fotoaparát. Zde má však S21 FE navrch především díky Snapdragonu 888, většímu displeji a prodloužené podpoře, takže výběr nebude tak docela jednoznačný.
Sečteno podtrženo, Samsung Galaxy S21 FE 5G je skvělý, trochu si ale ublížil svým pozdním příchodem. Konkurence si stihla nachystat spoustu silných karet, a tak v současnosti nejde o tak skvělou volbu, jako by tomu bylo například půl roku zpátky. Popsali bychom ji spíše slovem dobrá.
Samsung Galaxy S21 FE 5G
MobilyOdkládání Samsungu Galaxy S21 FE 5G zkrátka vůbec neprospělo. Telefon má sice skvělý fotoaparát, solidní výkon a nemá žádné výrazné chyby, díky čemuž by půl roku zpátky jistě byl velkým hitem, v současnosti je ale konkurence velmi přesvědčivá. Samsung navíc oproti loňsku přišel s vyšší cenovkou, kterou obhajuje novějším čipsetem a podporou 5G, což ale nemusí každému stačit. Telefon nicméně fanoušky korejského výrobce, Snapdragonu 888 či jeho prostředí rozhodně zaujme. Za tuto cenu je to každopádně dobrá volba.
Klady
Zápory
Samsung Galaxy S21 FE 5G sice přišel v době, kdy korejská značka připravuje zbrusu nové vrcholné modely, stále má však co nabídnout. A to především z hlediska fotoaparátu a výkonu, se kterým má oproti zbytku řady Galaxy S21 navrch. I přes vyšší počáteční cenu je model konkurenceschopný a jistě zaujme nejen skalní fanoušky.
První, čeho si na telefonu všimneme, je jeho design. Ten je u novinky Galaxy S21 FE 5G velmi podobný vlajkovým lodím Samsung z minulého roku. Větší změny si však můžeme povšimnout u fotomodulu. Jeho samotný tvar sice zůstává stejný, oproti vlajkové řadě S21 však není kovový a je barevně sladěný se zbytkem telefonu. Co se týče samotných barev, nabízí Samsung Galaxy S21 FE 5G čtyři provedení. Graphite (černý), White (bílý), Olive (zelený) a Lavender (růžový).
Displej je něco, čím se Samsung Galaxy S21 FE 5G liší od všech modelů řady S21, a to konkrétně velikostí. Se svými 6,41" je o trochu větší než základní Samsung Galaxy S21 a menší než varianta Plus. Společným činitelem však zůstává špičková technologie Dynamic AMOLED 2X a také obnovovací frekvence 120 Hz. Ta má vliv nejen na plynulejší běh mobilních her, ale také na příjemnější požitek ze samotného používání telefonu.
Samsung Galaxy S21 FE 5G rozhodně nezklame na poli fotografie. Již zmíněný fotomodul zde hostí celkem tři objektivy. Ten hlavní, 12Mpx (f/1,8), podporuje focení s HDR a optickou stabilizací. Doplněn je o 12Mpx (f/2,2) širokoúhlou čočku a 8Mpx (f/2,4) teleobjektiv s trojnásobným zoomem. Samsung si dal záležet i na přední kameře. Milovníky selfies potěší 32Mpx objektiv o světelnosti f/2,2.
Třešničkou na pomyslném dortu Samsung Galaxy S21 FE 5G je jeho výkon. Telefon totiž pohání čip Qualcomm Snapdragon 888, tedy ten, který najdeme v řadě Samsung S21 v zahraničí (u nás je řada Galaxy S21 dostupná pouze s čipy Exynos). Spolu s 6–8 GB paměti RAM si tak můžete být jistí, že o výkon nouze opravdu nebude. Telefon dále nabízí dvě varianty úložiště – 128 a 256 GB.
V řadě Samsung Galaxy S21 jsou nyní čtyři telefony. Galaxy S21, S21+, S21 Ultra a nový Samsung Galaxy S21 FE 5G. Jejich parametry jsme ucelili do následující tabulky.
Parametry/Model | Samsung Galaxy S21 FE 5G | Samsung Galaxy S21 | Samsung Galaxy S21+ | Samsung Galaxy S21 Ultra |
---|---|---|---|---|
Displej | 6,41" – rovný | 6,2" – rovný | 6,7" – rovný | 6,8" – zahnutý |
2 400 × 1 080 px (411 ppi) | 2 400 × 1 080 px (421 ppi) | 2 400 × 1 080 px (421 ppi) | 3 200 × 1 440 px (515 ppi) | |
Dynamic AMOLED, 48–120Hz | Dynamic AMOLED, 48–120Hz | Dynamic AMOLED, 48–120Hz | Dynamic AMOLED, 10–120Hz | |
Zadní fotoaparáty | hlavní: 12 Mpx, f/1,8, OIS | hlavní: 12 Mpx, f/1,8, OIS | hlavní: 12 Mpx, f/1,8, OIS | hlavní: 108 Mpx, f/1,8, OIS, laserové ostření |
širokoúhlý: 12 Mpx, f/2,2, 123° | širokoúhlý: 12 Mpx, f/2,2, 120° | širokoúhlý: 12 Mpx, f/2,2, 120° | širokoúhlý: 12 Mpx, f/2,2, 120° | |
teleobjektiv: 10 Mpx, f/2,4, 3× optický zoom, OIS | teleobjektiv: 64 Mpx, f/2,0, 3× hybridní zoom | teleobjektiv: 64 Mpx, f/2,0, 3× hybridní zoom | teleobjektiv: 10 Mpx, f/2,4, 3× optický zoom, OIS | |
– | - | - | teleobjektiv: 10 Mpx, f/4,9, 10× hybridní zoom, OIS | |
– | - | - | ToF senzor | |
Přední fotoaparát | 32 Mpx, f/2,2 | 10 Mpx, f/2,2 | 10 Mpx, f/2,2 | 40 Mpx, f/2,2 |
Čipset | Qualcomm Snapdragon 888 | Samsung Exynos 2100 | Samsung Exynos 2100 | Samsung Exynos 2100 |
GPU | Adreno 660 | ARM Mali-G78 | ARM Mali-G78 | ARM Mali-G78 |
RAM | 6/8 GB | 8 GB | 8 GB | 12/16 GB |
Interní úložiště | 128/256 GB | 128/256 GB | 128/256 GB | 128/256/512 GB |
Operační systém | Android 11 | Android 11 | Android 11 | Android 11 |
Podpora sítí 5G | ✓ | ✓ | ✓ | ✓ |
Akumulátor | 4 500 mAh | 4 000 mAh | 4 800 mAh | 5 000 mAh |
rychlonabíjení / bezdr. nabíjení: 25 W / 15 W | rychlonabíjení / bezdr. nabíjení: 25 W / 15 W | rychlonabíjení / bezdr. nabíjení: 25 W / 15 W | rychlonabíjení / bezdr. nabíjení: 25 W / 15 W | |
USB-C | ✓ | ✓ | ✓ | ✓ |
Stupeň krytí | IP68 | IP68 | IP68 | IP68 |
Audio | stereo | stereo, Dolby Atmos | stereo, Dolby Atmos | stereo, Dolby Atmos |
Rozměry | 155,7 × 74,5 × 7,9 mm | 151,7 × 71,2 × 7,9 mm | 161,4 × 75,6 × 7,8 mm | 165,1 × 75,6 × 8,9 mm |
Hmotnost | 177 g | 171 g | 202 g | 228 g |
Cena | od 18 999 Kč | od 22 499 Kč | od 27 999 Kč | od 33 499 Kč |
Jistě vás zajímá, kdy se Galaxy S21 FE 5G dostane na české pulty. Dobrou zprávou je, že již velmi brzy. Zakoupit si jej můžete již od 5. ledna 2022 ve všech variantách. Až do 31. ledna 2022 přitom můžete využít také dvou speciálních nabídek. Výhodného trade-in bonusu až 4 000 Kč a prémiové služby Samsung Care+ na rok k nákupu zcela zdarma. Ceny jednotlivých variant jsou následující: