Když se letos Samsung pochlubil novými generacemi svých ohebných telefonů, již to nebyl takový šok jako před lety. Na ohebné konstrukce jsme si u korejského výrobce poměrně zvykli, přesto jde stále o raritu. Samsung Galaxy Z Flip3 5G se oproti předcházejícím generacím pyšní odolnějším tělem, větším vnějším displejem i vyšším výkonem. Pojďme si v této recenzi říci, jaké z něj máme pocity po několikatýdenním testování.
Odlišit se v současné nabídce smartphonů na trhu není nikterak jednoduché. Pokud se podíváte na aktuální nabídku chytrých telefonů, v oblasti vzhledu do značné míry splývají a zaujmout mohou případně až při bližším pohledu. S myšlenkou řádně se odlišit již nějakou dobu koketuje jihokorejský Samsung. Ten letos uvedl na trh již 3. generaci svého ohebného véčka, které nazval Samsung Galaxy Z Flip3 5G. Předcházející dvě generace se však mezi sebou lišily pouze přítomností 5G, proto můžeme Galaxy Z Flip3 5G považovat spíše za regulérní 2. generaci.
Odolnější tělo a větší vnější displej – to jsou na první pohled a úchop jasné novinky.
Společně s řadou Z Flip má Samsung v nabídce i o něco dražší a prestižnější řadu Z Fold. Ta se letos také dočkala již 3. generace a oba tyto telefony jsou bok po boku nabízeny těm, kdo nechtějí obyčejný a fádní design. Zatímco Z Fold3 5G je telefonem, který v sobě nabízí zároveň tablet, model Z Flip3 5G je naopak novodobou podobou véčkového telefonu. Kvůli tomu sice vnější displej nedosahuje takových rozměrů, ale smartphone je ve složeném stavu kompaktnější.
Od předešlých generací se nový Samsung Galaxy Z Flip3 5G vizuálně příliš neliší. Pouze se zdá být o nějaký ten milimetr na každé straně menší. Váha zůstává – se svými 183 gramy na tom není špatně. Hmotnost však působí jako vyšší při zavřeném telefonu, kdy se koncentruje do obdélníku o rozměrech 8,6 × 7,2 cm. Zavřený Flip3 5G je malý, ale poměrně tlustý. Tloušťka není všude stejná. Poblíž pevného kloubu se rozšiřuje až na 17 mm z důvodu ponechání mezery. Po složení tedy telefon v kapse rozhodně nejen ucítíte, ale také uvidíte.
Kloub Galaxy Z Flip3 5G působí velmi bytelně. Telefon je v jeho místech po zavření o trochu tlustší.
Samotný kloub telefonu působí velmi bytelně, ostatně jako celý telefon. Při otevírání kloub precizně zajíždí do útrob těla a naštěstí neponechává místo pro vniknutí případných nečistot. Pohyb kloubu doprovází zvláštní tichý zvuk, který lze těžko k něčemu přirovnat. Co se týče jeho možných úhlů otevření, kloub udrží téměř jakýkoliv úhel, pouze těsně před zavřením se o přitáhnutí starají magnety. Matný povrch kloubu je příjemný na dotek a nese vyryté jméno značky. Telefon je nově odolný proti ponoření do vody ratingem IPX8.
Kromě nového pevného hliníkového rámečku tvoří většinu povrchu telefonu Samsung Galaxy Z Flip3 5G odolné sklo Gorilla Glass Victus. Mobil tedy působí opravdu prémiově, ani otisky prstů nejsou příliš viditelné. Celoskleněný povrch však způsobuje, že Z Flip3 5G velmi snadno sklouzává i z mírně nakloněné plochy. K dispozici jsou 4 barevné varianty, my jsme otestovali tmavě zelenou, která jistě mnohé nechá na pochybách, o jakou barvu ve skutečnosti jde.
i
O poškození telefonu při prudším zavírání se bát nemusíte. Okraje displeje jsou vyzdviženy a ve spodních rozích jsou 2 nožičky. Dávejte však pozor, zda se před zavřením na displeji nenachází třeba písek či jiné nečistoty.
V době, kdy je trendem mít na telefonu vystouplou část s fotoaparáty se Samsung do tohoto kroku pustil i v případě Galaxy Z Flip3 5G. Černý výstupek zde hostí obě čočky fotoaparátů. Již nejsou položeny vodorovně vedle sebe a v jednom obdélníku, nýbrž jedna nad druhou a samostatně. Takto působí větším dojmem a zejména ponechávají více místa pro venkovní displej. Přisvětlovací dioda dokonce zobrazovači zcela uvolnila místo a nachází se mimo výstupek.
Komu nestačí jeden displej, bude s ohebnými telefony spokojen. Jejich konstrukce ani neumožňuje spoléhat pouze na hlavní panel, ale je třeba mít přehled o notifikacích za všech okolností. Nový Z Flip3 5G dostal do parády zhruba 4× větší vnější Super AMOLED displej o velikosti 1,8". Rozlišení 512 × 260 pixelů je více než dostatečné, což společně s perfektním barevným podáním a jasem uvidíte třeba ve chvílích, kdy na něj přenesete hledáček fotoaparátu. Co se týče responzivity, displej reaguje rychle a práce s ním je pohodlná.
Vnější displej je dostatečně jemný s velkým maximálním jasem a pěkným barevným podáním. Můžete vybírat mezi zobrazovanými informacemi.
Jakmile dostanete notifikaci, stačí na ni klepnout a mobil sám vyzve k otevření telefonu, kde již aplikace s daným obsahem naběhne. Tapetu a prvky vnějšího displeje si lze přizpůsobit v nastavení, stejně tak funkce, jež se mají zobrazovat při odsunutí obrazovky s časem doleva. Většinu z toho lze nastavit i přidržením prstu na první obrazovce či některé z dalších. Do regulérního nastavení při otevřeném telefonu budete v podstatě odkázáni pouze ve chvíli, kdy budete chtít vybrat jinou fotografii jako tapetu.
V otevřeném stavu se dostáváme k panelu Dynamic AMOLED 2X s úhlopříčkou 6,7" a Full HD+ rozlišením 2 640 × 1 080 px. Potěšující novinkou je dynamická obnova až 120 Hz. Rohy displeje jsou zakulacené a kolem se táhne poměrně široký rámeček. Poměr stran působí skutečně monumentálně, jde o 22 : 9. Hodí se tedy na sledování filmů a seriálů, při kterých si můžete sledování zpestřit lehkým prohnutím telefonu. Výsledný obraz na nás pak občas působil, trochu jako by došlo ke 3D efektu. Barevné podání nelze hodnotit jinak než jako výborné.
Při zhasnutém displeji je samozřejmě patrná prohlubeň panelu v místě ohybu. Na dotek jde o poměrně příjemný prvek, který mi rozhodně nijak nevadil při pohybu prstu po displeji. V budoucích generacích však očekáváme, že tato nerovnost bude čím dál tím méně pozorovatelná. Již z výroby je přes celý panel Z Flip3 5G nalepena fólie, která displej chrání. Tato fólie nesmí být z telefonu sloupnuta, protože je speciálně upravena pro ochranu právě ohebného displeje. Nedosahuje však zcela k vyvýšeným krajům, a proto po stranách a v místě selfie kamerky ulpívá prach.
Samsung Galaxy Z Flip3 5G není jen zajímavý smartphone, který upoutá vzhledem. V jeho jádru se o veškerý chod stará vysoce výkonný Snapdragon 888 doplněný o 8 GB operační paměti. A při používání je dostatek výkonu znát. Spouštění aplikací, přepínání mezi nimi, hraní náročnějších her, při žádné akci jsem nezaznamenal zásek ani zaváhání. Je pravda, že 256GB varianta by mohla dostat i 12 GB paměti RAM, ovšem tuto vychytávku si Samsung ponechal až pro Galaxy Z Fold3 5G.
Díky ohebnému displeji se u Galaxy Z Flip3 5G dočkáte Flex módu, což je forma mutlitaskingu, kdy lze otevřít dvojici aplikací a každou mít na jedné polovině displeje. Pokud si Z Flip3 otevřete do polohy notebooku a položíte jej na stůl, můžete mít třeba v horní části videohovor, zatímco v té spodní si budete prohlížet web, fotogalerii či sociální sítě. Nevyhovuje vám poměr půl a půl? Tažením je možné jednu aplikaci zobrazit až na 2/3 obrazovky, ta druhá se smrskne do zbývající části. Tento multitasking je plně funkční i při zcela otevřeném telefonu.
Operačním systémem Galaxy Z Flip3 5G ihned po vybalení z krabičky je Android 11 s uživatelským prostředím One UI 3.1. Podporu dalších verzí Androidu mívají výkonné telefony Samsung zajištěnou, Z Flip3 5G není výjimkou. Hudební fanoušci mohou posoudit kvalitu stereo reproduktorů, mně se jejich hudební projev zdál zcela odpovídající. Hudbu samozřejmě můžete ovládat i přes vnější displej telefonu. Nabíjecí kabel či sluchátka připojíte přes USB-C konektor, v oblasti konektivity tu dále najdeme NFC, Bluetooth 5.1 či WiFi 6. Příjem mobilní sítě 5G samozřejmě nechybí.
Spoustu úkonů zvládnete i bez nutného rozevření telefonu, jen s pomocí vnějšího displeje. To by teoreticky mohlo pomoci výdrži baterie. Ta však pouze při menší zátěži dokáže telefon ponechat v provozu celý den. Kapacita 3 300 mAh není žádným posunem a mohla být větší. Integrovat ji do těla děleného na 2 části ovšem jistě není tak snadné. Dále zamrzí absence skutečně rychlého nabíjení, nedostanete se přes 15 W.
V balení toho moc nenajdeme, což je samozřejmě trend dnešní doby. Spokojit se musíme s napájecím USB-C kabelem, malou příručkou a sponkou na vyndání šuplíčku na SIM kartu. Napájecí adaptér do zásuvky a sluchátka si tak musíme dokoupit nebo použít z předešlého telefonu.
Odemykání telefonu řeší Samsung u modelu Galaxy Z Flip3 5G skvěle, nechybí totiž žádná z možností. Doporučujeme opravdu rychlou čtečku otisků prstů v zapínacím tlačítku na pravém boku. Tlačítko však není jednoduše na dosah ruky, ale nachází se trošku výše. Prstem se krátce dotknete a již se načítá hlavní obrazovka. Dále si lze pro odemčení navolit kreslení znaku, PIN kód, heslo či detekci obličeje. Obličej sice telefon detekuje spolehlivě, ale pouze za denního světla.
S fotoaparáty je to u Flipu 3 5G jednoduché. K dispozici jsou pouze 2 hlavní fotoaparáty, přičemž jde o 12Mpx hlavní objektiv (f/1,8) a 12Mpx širokoúhlý fotoaparát (f/2,2). Na makro snímky či teleobjektiv s alespoň 2násobným optickým zoomem zapomeňte. Jak jsme u telefonů Samsung zvyklí, barvy snímků z hlavního fotoaparátu jsou saturované, vesměs neodpovídají realitě, ale jsou líbivé na pohled. Kdo touží po manuálním nastavení světla, expozičního času apod., může si zapnout režim Pro.
Porovnání šíře záběru běžné a širokoúhlé fotografie. S nočním režimem se šumu nevyhnete, ale výsledek není špatný.
Širokoúhlý snímač zvládne za denních podmínek zachytit pěkné výsledky, se širokým dynamickým rozsahem, bez příliš obtěžujících nedostatků. Při úbytku přirozeného světla se však šum projevuje citelně. Chválíme výborný režim portrét. Samsung zvládne i 4K video o 60 snímcích za sekundu, což mu jde. Obraz je ostrý, jasné barvy, pomáhá elektronická stabilizace obrazu i režim Super stabilní. V dané ceně však najdete spoustu lepších fotomobilů, od tohoto tu Galaxy Z Flip3 5G není.
Samsung Galaxy Z Flip3 5G sice postrádá makro, alespoň však zvládá pěkné detaily. Efektně rozmazává pozadí.
Při ohnutí telefonu se automaticky hledáček posune na horní polovinu obrazovky, zatímco ovládací prvky zůstanou vespod. Jedním klepnutím lze obrazovky prohodit. Případně je možné přesunout náhled na vnější displej, což může přijít vhod, když nechcete pro snímání sebe sama použít pouze 10Mpx selfie kamerku, ale zadní 12Mpx fotoaparát. Scénu si při focení přiblížíte pouze digitálně, konkrétně jde o 10násobný zoom.
Selfie snímky můžete hlavním fotoaparátem pořizovat i při zavřeném telefonu. Stačí 2× stisknout boční zapínací tlačítko a na vnějším displeji lze posouváním do stran volit mezi fotoaparátem a videem, posouváním nahoru a dolu pak mezi hlavním snímačem a tím širokoúhlým. Ukázáním rozevřené dlaně spustíte rychlou samospoušť. Snímky a videa pořízené při zavřeném telefonu budou čtvercového formátu.
Porovnání s konkurencí je možné brát z několika úhlů. Prvně lze porovnat Galaxy Z Flip3 5G s předcházející generací. Oproti té došlo především ke zvětšení vnějšího displeje, podpoře 120Hz obnovy hlavního displeje a ke zlepšení procesoru. Následně se hodí porovnat krátce s modelem Galaxy Z Fold3 5G. Ten však spadá do jiné cenové kategorie a nabízí odlišnou konstrukci. Díky té a zejména i díky vyšší cenové kategorii nabídne větší vnější displej, dvojnásobnou kapacitu vnitřní paměti, teleobjektiv s 2násobným optickým zoomem či lepší baterii s rychlejším dobíjením.
Pro výběr do tabulky jsme jako prvního adepta vybrali konkurenta dle obdobných parametrů, a to OnePlus 9 Pro. Za stejnou cenu okolo 24 000 Kč v mnohém Samsung překonává. Stejně veliký displej tu získává vyšší rozlišení, které však málokdo využije. Přítomnost hned 4 foto snímačů již ale hraje zásadní roli. OnePlus nabízí i teleobjektiv s optickou stabilizací obrazu a 3násobným optickým přiblížením. Vyšší paměť RAM, vyšší kapacita baterie, opravdu rychlé nabíjení a lepší odolnost, to vše si opravdu zaslouží pozornost.
Druhého konkurenta vybíráme dle stejné konstrukce, volíme Motorolu Razr 5G. Nutno podotknout, že její cena je znatelně vyšší než u Flipu 3 5G, přesto dosti ztrácí. V rámci kategorie ohebných telefonů patří Samsung Galaxy Z Flip3 5G skutečně mezi to nejlevnější, co si lze aktuálně pořídit. Motorola má menší displej s obnovovací frekvencí pouze 60 Hz. Hlavní fotoaparát tu není doplněn žádným jiným, pouze selfie kamerou. Výkon neohromí a bezdrátové nabíjení zcela chybí.
Další konkurencí může být i Asus ROG Phone 5, který za podobnou cenu exceluje přítomností 16 GB paměti RAM, obří baterií s 65W nabíjením a makro fotoaparátem. Telefon je však určen především hráčům, kterým nebudou vadit příliš velké rozměry a hmotnost závratných 239 gramů.
Parametry/ Model | Samsung Galaxy Z Flip3 5G | OnePlus 9 Pro | Motorola Razr 5G |
---|---|---|---|
Displej | 6,7" (22 : 9) | 6,7" (20 : 9) | 6,2" (21 : 9) |
2 640 × 1 080 px, 426 ppi, 120 Hz
|
3 216 × 1 440 px, 525 ppi, 120 Hz
|
2 142 × 876 px, 373 ppi, 60 Hz
| |
Dynamic AMOLED 2X
|
AMOLED
|
OLED
| |
Zadní fotoaparáty |
hlavní: 12 Mpx, f/1,8, 4K video s 60 fps
|
hlavní: 48 Mpx, f/1,8, 8K video s 30 fps
|
hlavní: 48 Mpx, f/1,7, 4K video s 30 fps
|
širokoúhlý: 12 Mpx, f/2,2
|
širokoúhlá: 50 Mpx, f/2,2
|
| |
|
teleobjektiv: 8 Mpx, f/2,4
|
| |
|
monochromatická: 2 Mpx
|
| |
Přední fotoaparát |
10 Mpx, f/2,4
|
16 Mpx, f/2,4
|
20 Mpx, f/2,2
|
Čipset | Qualcomm Snapdragon 888, 8jádrový | Qualcomm Snapdragon 888, 8jádrový | Qualcomm Snapdragon 765G, 8jádrový |
GPU | Adreno 660 | Adreno 660 | Adreno 620 |
RAM | 8 GB | 12 GB | 8 GB |
Interní úložiště | 128/256 GB | 256 GB | 256 GB |
Operační systém | Android 11 | Android 11 | Android 10 |
Podpora sítí 5G | ✓ | ✓ | ✓ |
Akumulátor | 3 300 mAh | 4 500 mAh | 2 800 mAh |
rychlonabíjení / bezdr. nabíjení: 15 W / 10 W
|
rychlonabíjení / bezdr. nabíjení: 65 W / 50 W
|
rychlonabíjení / bezdr. nabíjení: 15 W
| |
USB-C | ✓ | ✓ | ✓ |
3,5mm jack | ✕ | ✕ | ✕ |
Stupeň krytí |
IPX8
|
IP68
|
✕ |
Rozměry |
166 × 72,2 × 6,9 mm (otevřený), 86,4 × 72,2 × 15,9 - 17,1 (zavřený)
|
163,2 × 73,6 × 8,7 mm |
169,2 × 72,6 × 7,9 mm (otevřený), 91,7 × 72,6 × 16 mm (zavřený)
|
Hmotnost | 183 g | 197 g | 192 g |
Cena | 23 999 Kč* | 23 907 Kč* | 39 990 Kč* |
Samsung Galaxy Z Flip3 5G
MobilyOhebné telefony jsou bez debat stále novinkou, kterou moc často neuvidíte. Pro ty, kdo čekali na zlevnění těchto kuriózních a futuristicky vyhlížejících smartphonů, se Samsung Galaxy Z Flip3 5G může stát vhodnou volbou, protože v dané ceně se jedná o nejdostupnější ohebný mobil na trhu. Výrobce však nepodcenil ani pořádnou výbavu v čele se skvělým displejem a výkonným procesorem. Kazem na kráse může být v zásadě především výdrž baterie či kvality fotoaparátu.
Klady
Zápory
Ohebné véčko Samsung Galaxy Z Flip3 5G není telefonem pro každého a mnozí mohou namítat, že je na trhu spousta lépe vybavených telefonů za nižší cenu. Elegance a futuristický design, to je to, čím Samsung zaujme a získá si zájemce. Ti ostatní budou spíše věrní modelům z řady Galaxy S.
Samsung právě představil nové ohebné telefony Galaxy pro tento rok. My se podíváme na model Samsung Galaxy Z Flip3, který přináší pár zajímavých novinek. Pokud si jej navíc pořídíte do konce září, získáte jej výhodněji.
Společně s novými smartwatch Samsung Galaxy Watch 4, novými sluchátky Galaxy Buds2 a špičkovým smartphonem Galaxy Z Fold3 5G jsme se dočkali i nového véčka Galaxy Flip3 5G. To se ukazuje v tom nejlepším světle díky vítaným novinkám, které jistě potěší každého zájemce o stylový a výkonný ohebný telefon. Změny se tentokrát odehrály nejen uvnitř, ale i z vnější strany. Nová je i prodejní cena telefonu. O jaké změny a novinky tedy konkrétně jde?
Jak si nový Flip3 5G vede v porovnání se svým předchůdcem, modelem Galaxy Z Flip 5G? Při prvním pohledu na telefon jej od předchůdce rozeznáte. Už při pohledu na vnější displej potěší nárůst jeho velikosti. Z předešlého malého panelu, na který se vešla pouze notifikace, jde nyní o 1,9" Super AMOLED se skvělým rozlišením 260 × 512 a jemností 302 PPI. Takto jemný a rozměrný displej již hravě zvládne zobrazit třeba náhled příchozí zprávy.
Vnitřní displej byl také vylepšen. Nese označení Displej Dynamic AMOLED 2X. Stále tu máme 6,7" zobrazení s Full HD+ rozlišením, ale Samsung navýšil obnovovací frekvenci na 120 Hz. Konkrétně se jedná o adaptivní frekvenci, kdy se displej překresluje od 10 do 120 Hz vzhledem k právě potřebnému účelu. Tím chytře vybírá kompromis pro úsporu baterie.
K pokroku došlo také u použitého procesoru. Předcházející Galaxy Z Flip 5G poháněl procesor Qualcomm Snapdragon 865+. Novinka vsází na Snapdragon 888. Jde o schopný 5nm čip, který ve spojení s 8 GB paměti RAM slibuje nárůst výkonu. Stejný procesor Samsung použil i u druhého modelu Galaxy Z Fold3. K ukládání vlastních souborů, aplikací a her můžete využít integrovanou paměť. Samsung Galaxy Z Flip3 je k dostání ve 128 či 256GB variantě.
Po fotografické stránce se velké změny nekonají. Oba fotoaparáty opět nabízí rozlišení 12 Mpx. Hlavní snímač se světelností f/1,8 je doplněn širokoúhlým objektivem s úhlem záběru 123° a světelností f/2,2. Změna je pak patrná při pohledu na rozložení obou fotoaparátů. Ty se nachází vertikálně vedle vnějšího displeje. Nad nimi se ještě našlo místo pro svítilnu. Tato změna rozložení tedy napomohla získat více místa pro rozměrnější vnější displej.
Fanoušci selfie jsou jistě zvědaví, jak je na tom smartphone po stránce kvalit přední kamery. Ta je umístěna nad vnitřním displejem. K navýšení rozlišení u ní nedošlo, stále jde o 10Mpx snímač o světelnosti f/2,4, to je však dostatečná hodnota a bude většině uživatelů stačit. O kvalitní videozáběry nebude nouze díky schopnosti natáčet 4K záběry o 60 snímcích za sekundu.
Nový Galaxy Z Flip3 dostal certifikaci odolnosti proti vodě. Jedná se o IPX8 a dle stupňů krytí jde o nepřetržité ponoření do vody. Výrobce specifikuje, že smartphone zvládne ponor do hloubky 1,5 metru po dobu 30 minut. Deště ani nechtěného vyklouznutí telefonu do bazénu už se tedy bát nemusíte. Podpora rychlých sítí 5G samozřejmě zůstala zachována, v nové nabídce modelů Galaxy již není model bez této funkcionality.
S loňskou generací sdílí Galaxy Z Flip3 5G kapacitu baterie. Stále se tedy spoléhá na 3 300mAh akumulátor. Co se týče nabíjení, to je řešeno komplexně. Telefon podporuje jak bezdrátové nabíjení, tak rychlé drátové, avšak pouze o výkonu 15 W, a nechybí ani reverzní nabíjení. V balení je společně s telefonem USB-C kabel pro nabíjení a přenos dat, sponka na vyndání slotu pro nanoSIM kartu, stručná příručka a na displeji již z výroby nalepená ochranná fólie.
Třebaže nový Samsung Galaxy Z Flip 3 5G přináší pěkné novinky, původní Samsung Galaxy Z Flip 5G není o tolik pozadu. S novou generací si polepšíte především větším vnějším displejem, který je schopný zobrazit více z notifikací, dále výkonnějším procesorem a konečně tu máme také certifikaci odolnosti oproti vodě.
Pokud chcete zůstat věrni značce a zvolit jiný ohebný Samsung, rozhodně se podívejte na nový Galaxy Z Fold 3 5G. Oproti novému Flip 3 jistě oceníte větší vnitřní displej i plnohodnotný ten vnější. Jako první smartphone na světě navíc nový Fold 3 předvádí technologii poddisplejové selfie kamery. Třetí objektiv hlavního fotoaparátu je tu pro 2násobný optický zoom. Pro Z Fold 3 se rozhodněte i v případě, kdy pro pohodlnou práci žádáte podporu pera S Pen.
Nový Samsung Galaxy Z Flip3 5G si nyní můžete pořídit v předprodeji a získat tak zdarma roční pojištění Samsung Care+. Na výběr máte ze 4 barev telefonu – černá, fialová, zelená a béžová. Cena varianty se 128GB úložištěm je stanovena na 26 999 Kč. Pořídit si můžete variantu s 256GB pamětí s příplatkem 2 000 Kč.
Parametry/Model | Samsung Galaxy Z Flip 3 5G | Samsung Galaxy Z Flip 5G |
---|---|---|
Displej | 6,7" (22 : 9) | 6,7" (22 : 9) |
2 640 × 1 080 px, 425 ppi | 2 636 × 1 080 px, 425 ppi | |
Dynamic AMOLED 2X, 120 Hz | Super AMOLED, 60 Hz | |
Zadní fotoaparáty | hlavní: 12 Mpx, f/1,8, OIS, 4K video s 60 fps | hlavní: 12 Mpx, f/1,8, OIS, 4K video s 60 fps |
širokoúhlý: 12 Mpx, f/2,2, 123° | širokoúhlý: 12 Mpx, f/2,2, 123° | |
Přední fotoaparát | 10 Mpx, f/2,4, 4K video s 30 fps | 10 Mpx, f/2,4, 4K video s 30 fps |
Čipset | Qualcomm Snapdragon 888, 8jádrový | Qualcomm Snapdragon 865+, 8jádrový |
RAM | 8 GB | 8 GB |
Interní úložiště | 128/256 GB | 256 GB |
Operační systém | Android 11 | Android 10 |
Podpora sítí 5G | ✓ | ✓ |
Akumulátor | 3 300 mAh | 3 300 mAh |
rychlonabíjení / bezdr. nabíjení: 15 W / 10 W | rychlonabíjení / bezdr. nabíjení: 15 W / 9 W | |
USB-C | ✓ | ✓ |
3,5mm jack | ✕ | ✕ |
Stupeň krytí | IPX8 | ✕ |
Audio | stereo, Dolby | stereo, Dolby |
Rozměry | 166 × 72,2 × 6,9 mm | 167,3 × 73,6 × 7,2 mm |
Hmotnost | 183 g | 183 g |
Cena | 26 999 Kč | 26 999 Kč |
Ohebné telefony se postupně vylepšují a přidávají technologicky pokročilejší funkce. Nový Samsung Galaxy Z Flip3 5G je důkazem několika užitečných vylepšení. Potěší rozměrnější vnější displej k zobrazení více informací a dále voděodolná konstrukce. Ohebné véčko Samsungu pro tento rok se povedlo a sympatická je také nastavená cenovka.
Ohebné telefony se stále nedají považovat za rozšířené. Přesto na sebe poutají pozornost. Samsung do jejich vývoje investuje mnoho času i prostředků a letos se očekává, že přijde s dalším nástupcem populárního modelu novodobé podoby véčkového telefonu Galaxy Z Flip 5G. Bude jím Samsung Galaxy Z Flip 3. Nebo bude mít nakonec jiné jméno? Pojďme si říci, o čem se aktuálně spekuluje. Aktuální informace najdete v kapitole Samsung zveřejnil datum představení ohebných telefonů.
Společnost Samsung konečně rozeslala pozvánky na akci Galaxy Unpacked 2021. Ta se odehraje ve středu 11. srpna od 16:00 hod. živě na webu výrobce. Zprávu přinesl třeba web theverge.com. Pozvánka samotná pravděpodobně zobrazuje oba telefony a jejich barevné varianty. Spodní delší tmavá část je rozevřený Galaxy Fold 3, zatímco fialovo-béžová část evokuje vzhled véčka Galaxy Flip 3.
Jak jsme si již ohledně Flip3 řekli, designovou změnu čekáme na vnější straně telefonu. Dvojice kamer by měla být řazena vertikálně a vedlejší displej zvětší svou plochu. Společně s telefony očekáváme příchod nových hodinek Galaxy Watch, které dostanou operační systém Google Wear místo dosavadního systému Tizen.
Podoba nových generací ohebných Samsung Galaxy smartphonů je zřejmě kompletně odhalena. Modely Z Flip 3 a Z Fold 3 byly prezentovány hned na několika renderech v různých barevných variantách. Web theverge.com přinesl vizualizaci z Twitteru od známého leakera Evana Blasse, který později tweet smazal. Fotka zachycuje oba očekávané modely. Menší Flip 3 se pyšní větším vnějším displejem a vertikálním uspořádáním fotoaparátů.
Web sammobile.com pak pospolu přináší animace všech očekávaných novinek, včetně chystaných Samsung Galaxy Watch 4, Galaxy Watch 4 Classic, Galaxy Buds 2 a telefonu Galaxy S21 FE. Ten bude nástupcem populárního modelu Galaxy S20 FE.
Další obrázky pak zveřejnil tomsguide.com. Ohebný Fold odložme stranou a podívejme na barevné varianty Galaxy Flip 3. Podle zdroje renderů, Youtube kanálu GizNext, může telefon disponovat selfie kamerkou v displeji. Uvádí, že barevnými variantami Flip3 budou béžová, zelená, černá a růžová, ale rovněž i bílá, tmavě modrá, světle fialová a šedá. Nic dalšího se nevymyká dosud známým parametrům.
S dalšími aktuálními informacemi o chystaném véčku Samsung Galaxy Z Flip 3 přichází web notebookcheck.net. Ve zprávě uvádí, že podle korejského zdroje se představení nových telefonů dočkáme 11. srpna a budou celkem 3 (plus Samsung Galaxy S21 FE). Kromě Z Flip 3 a Z Fold 3 se totiž očekává i Lite verze prvně jmenovaného modelu. Zdroj bohužel neuvádí podrobnosti, pouze se mluví o velmi příjemné cenovce, která by ohebné telefony mohla blíže představit masám.
Nakonec se dostáváme ke konkrétnímu údaji, který rovněž potěší. Samsung se loni nechal slyšet, že budoucí ohebné smartphony by chtěl mít ještě menší a lehčí. U nového Flip 3 tomu tak pravděpodobně skutečně bude. Podle sammobile.com prošel telefon certifikačním procesem v Číně a zveřejněné rozměry rozloženého Samsungu jsou 166 × 72,2 × 7,3 mm. Bude tedy o 1,4 mm užší a o 1,3 mm nižší než první generace Z Flip 5G.
Následuje původní článek.
Letošní nový model Galaxy Z Flip nebude první, ale ani druhou generací telefonu tohoto jména. Po prvním Galaxy Z Flip přišla na trh generace Z Flip 5G. Název technologie 5G indikuje přidanou podporu sítí nové generace, ale číslovka 2 chybí. Proto se možná zdá zmatené, že letošní generace bude již 3. v pořadí. A proto se také spíše počítá s názvem Samsung Galaxy Z Flip 3. Jménem obsahujícím číslovku 3 se zároveň dorovná modelu Galaxy Z Fold3, jehož příchod je očekáván ve stejné době.
Přijde pouze jedna varianta telefonu? Web pocket-lint.com se domnívá, že dojde k uvedení dvojice modelů, 4G a 5G varianty. Kdy se jím (nebo jimi) Samsung pochlubí, není jisté. Předpokládá se ale polovina tohoto roku. První generace byla představena loni v únoru, generace Z Flip 5G pak v srpnu téhož roku. Podobu nových generací skládacích telefonů Galaxy Z Flip a Galaxy Z Fold by se veřejnost měla dozvědět ještě do podzimu na akci Galaxy Unpacked.
Konstrukce véčka pravděpodobně zůstane, ovšem vzhledem k náchylnosti k poškození při ohýbání se Samsung možná pochlubí odolnějším kloubem či něčím podobným. Pocket-lint zmiňuje možný IP rating, který by byl u ohebného telefonu novinkou. Venkovní displej se v případě změny rozložení fotoaparátu může roztáhnout na větší plochu a nabídnout více informací k zobrazení. Ten vnitřní o úhlopříčce 6,7" si může polepšit rychlejší odezvou, a to až 120 Hz.
Na stránce androidheadlines.com vyšel článek, který odkazuje na tweet oznamující chystaný procesor nové generace. Tweet byl bohužel již smazán, ale informace v článku prozrazují jeho obsah. Překvapivě tím procesorem nemá být Snapdragon 888, nýbrž Snapdragon 870. To je v podstatě totožný čip jako Snapdragon 865+ z loňské generace, má však vyšší takt. Prozatím více informací o výkonu Galaxy Z Flip 3 k dispozici není.
Současný Galaxy Z Flip nefotí špatně, avšak na dnešní poměry nabízí jen 2 zadní fotoaparáty. To je prostor pro zlepšení a Z Flip 2 či Z Flip 3 by mohl počet fotoaparátů navýšit alespoň na 3. Ke 12Mpx snímačům by mohl přibýt další, s funkcí makro snímání, či teleobjektiv. Přední selfie kamera si ze zajímavé konstrukce bere tu výhodu, že telefon vás může natáčet při položení na stůl a ohnutí do tvaru L. Rozlišení 10 Mpx by mohlo být zachováno. Prozatím se ale neobjevily informace o jakýchkoli vylepšeních. Na uniklých snímcích jsou navíc stále jen 2 objektivy.
Galaxy Z Flip3 zřejmě obdrží podporu stylusu S Pen. Podpora tohoto pera u Galaxy S21 Ultra 5G vyvolala nejen mezi fanoušky Samsungu diskuzi, zda se dalšího modelu Galaxy Note vůbec dočkáme. Podpora pera skrze celou modelovou řadu Galaxy by mohla přispět k lepší adaptaci tohoto chytrého gadgetu. V balení zákazník nadále dostane 15W nabíječku, jak odhalila certifikace.
Příjemným bonusem by jistě byla nižší cena nové generace. Technologie ohebného displeje je zkrátka novou záležitostí, proto je cena takových telefonů skutečně vysoko. Samsung už ale nějakou dobu ohebné modely prodává, proto je načase, aby se jejich ceny postupně snižovaly. Nyní se hovoří o částce 999 dolarů, takže snížení ceny by mohlo být znatelné.
Mimo smartphone Galaxy Fold3 je ve hře o nový Galaxy telefon také dvojice tajemných zařízení. Známý holandský web letsgodigital.org píše o ochranných známkách na jméno Samsung Z Slide a Samsung Z Roll. Slůvka slide a roll mohou naznačovat, že obrazovka takového zařízení by se nechala zatáhnout. V takovém případě by šlo o ještě pokročilejší technologii dotykového displeje než v případě displeje ohebného.
O novém modelu Galaxy Z Flip3 toho prozatím moc nevíme. Přitom uvedení na trh by mohlo být již za dveřmi. Potěší Samsung níže nastavenou cenou a vylepšenými funkcemi?