Na první pohled je nový Samsung Galaxy Z Flip6 velmi podobný svému předchůdci jménem Galaxy Z Flip5. Výrazné změny však nastaly v oblasti kapacity operační paměti, odolnosti proti prachu a rozlišení hlavního fotoaparátu, které se zvýšilo z 12 až na 50 Mpx, což je výrazný skok. Na druhé straně je to aktuálně cosi jako standard, takže lze tento krok Samsungu považovat za „povinnou jízdu“. Nejsou to však všechny změny a Z Flip6 je rozhodně telefon, který si vás získá, pokud toužíte po véčku s ohebným displejem.
Samsung se aktuálně drží filozofie jemných barevných odstínů. Pokud si koupíte například modrou či žlutou, barva bude jen velmi jemná a konkrétně žluté modely této značky působí spíše jako zlaté.
Galaxy Z Flip6 je v testované světle modré verzi přitažlivý a jeho barva se zdá být blízko stříbrné. V téhle verzi by se telefon hodil hlavně do ruky mladé dynamické osoby, která chce na sebe upozornit a touží se lišit od šedého průměru, ale nechce výraznější barevný odstín.
Panty jsou prakticky dokonalé, vše lícuje a nemusíte se obávat jako u starších modelů (nejen Samsungu), že po sklopení bude mezi dvěma polovinami telefonu nerovnoměrná mezera. Tenhle problém patří minulosti.
Pokud byste se zajímali o úroveň pokrytí přední části displejem, tak ve srovnání s Motorolou Razr 50 Ultra je to výrazně méně. Zmiňuji ji proto, že na trh přichází zhruba ve stejném čase jako Galaxy Z Flip6, přibližně se stejnou cenou a určitě stojí za vaši pozornost. Pokud pro nic jiného, tak pro 165 Hz obnovovací frekvenci obou displejů.
V oblasti designu je důležité zmínit hmotnost Galaxy Z Flip6, která je pouze 187 gramů. Když ho tedy zaklapnete, dostanete malý a lehký telefon, který se vejde například do kapsy na košili. Nová generace má navíc posílené kovové tělo, takže je o něco odolnější než Z Flip5.
V podstatě to vyjadřuje i zvýšení certifikace z IPX8 na IP48, což znamená úplnou vodotěsnost, a navíc i určitou odolnost vůči prachu či vniknutí objektů menších než 1 mm. Tu mívají ohebné telefony na nule, takže zde výrobce pochválím za zdokonalený pant, který je zpravidla tím citlivým místem.
Samsung dal Galaxy Z Flip6 stejný displej, jaký má předchozí generace. To znamená Dynamic AMOLED 2X s rozlišením 2 640 × 1 080 bodů a adaptivní obnovovací frekvencí od 1 do 120 Hz. To je dobrá volba a na ostrost ani plynulost zobrazení si nelze stěžovat.
Přední displej má Super AMOLED panel, ale jeho frekvence je pouze 60 Hz, což je na dnešní dobu málo, a v tomto směru může nové véčko od Samsungu jen závistivě hledět na konkurenční obrazovky s plynulejším pohybem obrazu. Možná se ptáte, zda je to důležité. Rozhodně ano.
Přední displej u tohoto typu telefonu plní často funkci úplné náhrady toho vnitřního a kromě toho, že si na něm zobrazíte notifikace z aplikací, můžete si na něm zahrát například nějakou hru během čekání na autobus (což Z Flip6, bohužel, nedokáže). A tehdy rozhodně uvidíte rozdíl mezi 60 a 120 Hz.
Překvapený jsem byl, když jsem viděl, že Samsung Galaxy Z Flip6 dostal do vínku kromě 512GB úložiště i verzi s kapacitou 256 GB. Není to vysloveně málo, ale při 50Mpx fotoaparátu a schopnosti natáčet videa v rozlišení 4K při 60 fps to zaplníte rychle.
Navíc cenový rozdíl mezi kapacitními verzemi je minimální, takže příliš nechápu, proč by si někdo koupil 256GB variantu. S kapacitou 512 GB už získáte úložiště, které tak snadno nezaplníte, i kdybyste instalovali graficky a kapacitně náročné hry. A ty si uživatel Z Flip6 může užít dosyta.
Procesor je totiž špičkový Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3, takže výkon je prakticky nejvyšší možný, a protože Z Flip6 dostal 12GB RAM, můžete spouštět velké množství aplikací najednou. Parametry prostě umožňují svižný chod systému i aplikací a nelze jim nic vytknout.
Na novém Galaxy Z Flip6 na mě výrazně zapůsobil výborně zvládnutý zvukový výstup, s jehož nastavením si ani nemusíte moc pohrávat, aby vašemu uchu lahodil. Hudbu si vychutnáte i bez použití sluchátek, byť kompaktní a lehké tělo tohoto ohebného mobilu trochu rezonuje i při relativně nižší hlasitosti.
Zvuk si můžete přizpůsobit pomocí ekvalizéru v Dolby Atmos, takže jestli je pro vás tento aspekt důležitý, Galaxy Z Flip6 vás nezklame. Nechybí ani normalizér hlasitosti videí, zvýrazňovač lidského hlasu, a dokonce i adaptivní zvuk médií i hovorů podle věku uživatele.
Pokud to pro vás není příliš citlivé téma, svěříte se telefonu, zda vám je do 30, do 60 nebo nad 60 let a on vám podle toho vyladí zvukové frekvence. Funguje to ve spolupráci se sluchátky, reproduktoru se to netýká.
Zmínku si zaslouží zvětšená baterie oproti předchozí generaci z 3 700 na 4 000 mAh. V praxi se to projeví tím, že vám akumulátor na jedno nabití vydrží i dva dny. Nabíjecí adaptér v balení tradičně nenajdete, ale se 45W nabíječkou od Samsungu se Galaxy Z Flip6 nabije asi za hodinu a čtvrt až hodinu a půl.
Aktuálně Samsung všechny své telefony vyšších řad vybavuje generativní umělou inteligencí Galaxy AI. Tento trend nevynechal ani Z Flip6, který dokáže totéž, co členové elitní řady S.
To znamená, že se můžete těšit například na zakroužkování libovolného objektu na displeji prstem a jeho následné vyhledání na webu či asistenci při tvorbě poznámek. Galaxy AI vám pomůže s uspořádáním, shrnutím či jazykovými překlady poznámek. Nechybí ani možnost převodu zvukových nahrávek na textový přepis a transformace jednoduchých náčrtů na pokročilé kresby.
Pokud by vás zajímalo právě oživování ručních náčrtů pomocí AI, tak mám dobrou zprávu. Je to vysloveně zábava a výsledky jsou použitelné. Samsung nepřeháněl, když tvrdil, že i z jednoduché skici můžete vytvořit téměř umělecké dílo. Škoda jen, že Z Flip6 nepodporuje kresbu dotykovým perem. Na to potřebujete jeho vertikálně ohebného bratra jménem Galaxy Z Fold6.
Galaxy AI také dobře poslouží, pokud máte více zařízení ekosystému od Samsungu. Při propojení telefonu Z Flip6 s hodinkami Galaxy Watch7 a prstenem Galaxy Ring získáte systém, který bude sledovat vaše fitness a wellness cíle. Následně vyhodnocuje osobní energetické skóre, které zahrnuje údaje jako počet kroků, úroveň stresu, srdeční tep a podobně.
Umělá inteligence může také ovlivňovat vaše snímky. Analyzuje scénu a záběr může přiblížit tak, aby vynikl objekt, který jste fotili. Nefunguje to, pokud se telefon pohybuje, objekt vašeho zájmu je příliš blízko nebo fotíte méně osvětlenou scénu.
Na předním displeji si v Samsungu mohli dát trochu více záležet. Chtělo by to více svobody v tom, co na něm lze zobrazovat. Můžete si na něm vytvářet různé pracovní plochy s widgety jako kalendář nebo apkami jako Galerie, ale myslím si, že by bylo lepší, kdyby přední displej fungoval stejně svobodně jako ten vnitřní.
Fotoaparát si však zaslouží respekt. Je třeba říci, že nejde o fotomobil a je vidět, že na něj není kladen vysoký důraz. Nemá režim makro ani teleobjektiv na přibližování objektů, ale i tak si užijete kvalitní snímky bohaté na detaily a s realistickými barvami.
Rozhodně se není třeba obávat o kvalitu a umělá inteligence dokáže i ponuré a tmavší scény pěkně prosvětlit. Pravděpodobně je to také díky vyšší citlivosti optiky na světlo ve srovnání s Galaxy Z Flip5. Nutno dodat, že v případě nočních snímků je prosvětlení někdy až přehnané.
Přední foťák je na tom s ostrostí trochu hůře, ale celkově je kvalita selfie přijatelná. Dalo by se říci, že se jedná o kvalitativní průměr.
S předchůdcem Galaxy Z Flip5 jsem porovnával celý čas, takže už asi víte, že letošní změny jsou výrazné a koupit si loňský model znamená poměrně velké kompromisy, jako je nižší kapacita RAM či výrazně nižší rozlišení fotoaparátu i výdrž baterie.
Zmínil jsem i Motorolu Razr 50 Ultra, která v mnohém nad Galaxy Z Flip6 vede. Dva 165Hz displeje, větší volnost toho předního i s vyšším pokrytím plochy. Motorola má navíc řemínek na nošení na rameni či na krku a pouze jednu verzi s 512GB úložištěm, jež je o kapku levnější než Samsung se stejnou kapacitou.
V době vzniku této recenze však byla v cenové akci loňská Motorola Razr 40 Ultra a ta by rozhodně také stála za zvážení. Hlavní foťák má pouze 13 Mpx, ale kombinace 8 GB RAM a Snapdragon 8+ Gen 1 může být slušný výkonnostní základ. Sleva přitom činí asi třetinu z ceny novějších modelů, takže by kompromisy mohly stát za to.
Samsung Galaxy Z Flip6
MobilySamsung Galaxy Z Flip6 si vás získá především dobře navrženým designem. Jeho tělo je lehké, tenké, ale přitom pevné a odolné proti prachu i vodě. Zážitek z používání vylepšuje vysoce kvalitní zvuk s Dolby Atmos a umělá inteligence Galaxy AI, která vám pomůže s poznámkami, kreslením či překlady textu. Chybička krásy je přední displej, který výrazně zaostává za konkurencí, hlavně 60hertzovou frekvencí. Pokud vás však toto netrápí, můžete využít výhody, které véčko přináší. Například možnost fotografování selfies bez toho, abyste telefon drželi v ruce.
Klady
Zápory
Samsung Galaxy Z Flip6 je evoluční, ne revoluční. To však vůbec nevadí, jedná se o solidní flipový telefon, který je lehký, štíhlý, výkonný a nechybí mu vychytávky umělé inteligence Galaxy AI. Má své mušky a v některých aspektech, jako je frekvence displejů, nemá na konkurenci. Získá si vás však kvalitním fotoaparátem, který sice nemá teleobjektiv, ale ten asi každý nepotřebuje.
• Autor: Ondřej Chabr
Každoroční várka nových ohebných Samsungů je zde. Mezi nejdostupnější ohebňáky patří Samsung Galaxy Z Flip6. Ten se po loňském modelu odrazil zase kousek dál a výrobce mu dosadil pěkná vylepšení. Kterých oblastí se to týká?
i
Právě nyní máte šanci si při koupi nového Samsungu Galaxy Z Fold6, Galaxy Z Flip6, chytrých hodinek Galaxy Watch7 a Galaxy Watch Ultra přilepšit bonusem. Ten získáte k výkupu vašeho staršího zařízení. Podívejte se na podmínky akce.
Svérázný typ konstrukce připomínající véčkové telefony z počátku tohoto století Samsung neopouští a nemění. Stále zde máme na pohled kompaktní smartphone s pevným kloubem, který drží obě poloviny. Ty se nově zdají být plošší bez sebemenších oblejších tvarů. Barevně je na tom nový Flip tak, že bude k dostání ve 4 barevných provedeních – žlutá, modrá, zelená Mint a stříbrná. Tato barva je k vidění i na kroužcích obou fotoaparátů.
Odolnost ohebných telefonů je pro mnohé překážkou. Pokud i vy očekáváte, že se z důvodu pohyblivých částí konstrukce budete muset vyhnout kontaktu s vodou či prachem, potěší vás Samsung Galaxy Z Flip6 odolností IP48. Voda tedy nevadí vůbec. Navíc je telefon obehnán pevným rámečkem Armor Aluminium a vnější displej kryje sklo Gorilla Glass Victus 2.
S dvojicí displejů se nová generace nepouštěla do výrazných změn. Vnější AMOLED panel dosahuje stále stejné úhlopříčky 3,4", která plnohodnotně dostačuje na interakci s notifikacemi, ale i na práci s většinou aplikací. Displej má i stejné rozlišení jako Galaxy Z Flip5, stejně tak s ním sdílí i obnovovací frekvenci 60 Hz. Je škoda, že se Samsung stále neposunul na 120 Hz, nicméně je pravda, že pro vnější panel to není tak potřeba.
Taková obnovovací frekvence se samozřejmě daleko lépe vyjímá na vnitřním 6,7" AMOLED displeji, který se v prostředku ohýbá. Rámečky kolem něj jsou stále znatelné, takže ani při vcelku větších rozměrech Galaxy Z Flip6 se úhlopříčka na vyšší hodnotu nedostala.
Samsung Galaxy Flip6 cílí na hráče a nejnáročnější uživatele. Lze to odvodit z použití nejlepšího Android čipu současnosti – Snapdragon 8 Gen 3. Podílí se i na běhu umělé inteligence Galaxy AI v systému Android 14 s nadstavbou OneUI. K čipu patří i 12 GB operační paměti, což je nově základ, zatímco loni to byla příplatková varianta. Vnitřní úložiště se drží kapacit 256 a 512 GB. Poprvé se ve Flipu nachází i odpařovací komora na ochranu před přehřátím.
Skvělou zprávou je navýšení kapacity akumulátoru. Ten je největší v historii řady Galaxy Z Flip. Z původních 3 700 mAh se Flip6 vyšplhal na rovných 4 000 mAh. V kombinaci s novým procesorem se změna projeví v delší výdrži na baterii. V případě nabíjecích výkonů ale změna nenastala, kabelem nabijete 25 W, bezdrátově 15 W. Z konektivity Samsung splňuje vše nezbytné, tedy 5G připojení, Bluetooth 5.3, Wi-Fi 6 a NFC.
Třebaže jsme se 3. fotoaparátu u Galaxy Flip6 nedočkali, ke změně foto schopností přece jen došlo. Ze 12 Mpx u hlavního foťáku dostal snímač Flipu6 50Mpx rozlišení. Snímky stále budou v totožném rozlišení, ale nově je každý bod skládán ze 4 samostatných pixelů pro lepší výsledky za šera. Druhým fotoaparátem je klasicky širokoúhlý snímač s rozlišením 12 Mpx. Vnitřní displej proráží stejná 10Mpx selfie.
Díky většímu rozlišení také fotoaparát umožní při focení využít 2násobný zoom v kvalitě podobné optickému přiblížení. Digitálně už zvládne 10násobný zoom. Samsung zmiňuje tzv. ProVisual Engine, který procesuje pořízené snímky, a obzvláště portréty vykresluje v detailní kvalitě. Pomůže i při nočním snímání. Video záznamy Samsung Galaxy Flip6 produkuje v rozlišení 4K při 60 snímcích za sekundu.
Nejnovější menší ohebný Samsung Galaxy Z Flip6 už najdete na pultech Alzy. Pokud vás telefon zaujal, můžete si ho vybrat ve čtveřici barev, a to žluté, modré, zelené a stříbrné. Liší se dále i kapacitou flashového úložiště. Samsung Galaxy Z Flip6 12 / 256 GB se začíná prodávat za 28 990 Kč. Kapacitně štědřejší Galaxy Z Flip6 12 / 512 GB pak pořídíte za 31 990 Kč.
Parametry/Model | Samsung Galaxy Z Flip6 | Samsung Galaxy Z Flip5 |
---|---|---|
Displej | Úhlopříčka: 6,7" a 3,4" | Úhlopříčka: 6,7" a 3,4" |
Rozlišení: 2 640 × 1 080 px, 425 ppi 748 × 720 px, 305 ppi |
Rozlišení: 2 640 × 1 080 px, 425 ppi 748 × 720 px, 305 ppi |
|
Typ: AMOLED | Typ: AMOLED | |
Obnovovací frekvence až: 120 Hz, (60 Hz vnější) | Obnovovací frekvence až: 120 Hz, (60 Hz vnější) | |
Ochrana: Gorilla Glass Victus 2 | Ochrana: Gorilla Glass Victus 2 | |
Zadní fotoaparáty | Hlavní: 50 Mpx, f/1,8 | Hlavní: 12 Mpx, f/1,8 |
Širokoúhlý: 12 Mpx, f/2,2 | Širokoúhlý: 12 Mpx, f/2,2 | |
Přední fotoaparát | 10 Mpx, f/2,2 | 10 Mpx, f/2,4 |
Čipset | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 |
GPU | Adreno 750 | Adreno 740 |
RAM | 12 GB | 8 GB |
Interní úložiště | 256 / 512 GB | 256 / 512 GB |
Operační systém | Android 14 | Android 13 |
Podpora sítí 5G | ✓ | ✓ |
3,5mm jack | ✕ | ✕ |
Stupeň krytí | IP48 | IPX8 |
Akumulátor | 4 000 mAh | 3 700 mAh |
Rychlonabíjení / bezdr. nabíjení: 25 W / 15 W | Rychlonabíjení / bezdr. nabíjení: 25 W / 15 W | |
Rozměry | 165,1 × 71,9 × 6,9 mm (otevřený) 85,1 × 71,9 × 14,9 mm (složený) |
165,1 × 71,9 × 6,9 mm (otevřený) 82,55 × 71,9 × 13,8 mm (složený) |
Hmotnost | 187 g | 187 g |
Obsah balení | USB-C kabel, nástroj pro vyjmutí SIM karty, uživatelská příručka | USB-C kabel, nástroj pro vyjmutí SIM karty, uživatelská příručka |
Cena | od 28 990 Kč* | od 28 499 Kč** |
i
Mohlo by vás zajímat
Společně s vybavenějším modelem Galaxy Z Fold6 se nový Galaxy Flip6 ujímá žebříčku nejlepších ohebných Samsungů a s takovou výbavou bude atakovat i pozici jednoho z nejlepších ohebňáků na současném smartphonovém trhu. Výraznější barevnost konstrukce, ale zejména vyšší výkon a delší výdrž na baterii jsou změny, které za to stojí.
• Autor: Matěj Toul
Po lednovém oznámení vlajkové řady Samsung Galaxy S24 teď fanoušci značky obrací zrak k dalšímu velkému oznámení, a to ohebného mobilu Samsung Galaxy Z Flip6. Ten bude, pokud Samsung nezmění strategii, vycházet někdy během léta. Už nyní se však o telefonu proslýchají různé informace a objevují se úniky o tom, jak to bude s fotoaparátem, designem nebo výdrží. Jaké spekulace o Samsung Galaxy Z Flip6 jsou ty nejzajímavější?
i
Článek je založen na spekulacích a zprávách z neoficiálních zdrojů. Informace nejsou potvrzené a výsledný telefon se může lišit.
Jestli něco všechny telefony Samsung Galaxy Z Flip spojuje, je to, až na výjimky, velmi podobný design a přepracovaný pant takřka s každým novým modelem. Technologie ohebných telefonů se stále rychle vyvíjí a pant je jedním z jejich klíčových bodů. Není tak divu, že i šestý model, zdá se, nebude výjimkou. V tomto případě jde o jeden z těch věrohodnějších úniků – jde totiž veřejně dohledat. Společnost Samsung Display si totiž nechala patentovat název „Ironflex“.
i
Zadní displej „Flex Window“, který u Samsung Galaxy Z Flip5 zabírá takřka celou horní část zad telefonu, by měl být u šestého modelu ještě o něco větší. Tento odhad zveřejnil displejový specialista Ross Young na síti X již koncem minulého roku.
Vzhledem k historii názvů jako „Flex Hinge“, „Flex Mode“ a dalších souvisejících právě s ohebnými vlastnostmi telefonu, dá se předpokládat, že i v tomto případě půjde o podobnou součástku. O samotných vlastnostech sice zatím nic nevíme, pravděpodobně však půjde o další navýšení počtu rozkladů/složení.
Mnozí předpokládají, že když už Samsung pomalu dokázal vypilovat technologii ohebných telefonů samotných, nyní je chce dostat více mezi mainstreamové uživatele. Jednou z hlavních proseb je pro řadu Flip už léta fotoaparát srovnatelný s vlajkovou řadou Galaxy S. A zdá se, že by se k ní Samsung Galaxy Z Flip6 mohl přiblížit. Nečekejme 200Mpx senzor modelu Ultra, Samsung leaker Revengus však na X uvedl, že by novinka mohla být osazena alespoň 50Mpx snímačem, tedy pravděpodobně tím, co nabízí Samsung Galaxy S24 a S24 Plus.
Poslední ze spekulací se týká výkonu a mohlo by se zdát, že jde o poměrně předvídatelnou informaci. Samsung Galaxy Z Flip5 byl totiž zkrátka a jednoduše osazen tím stejným čipsetem jako tehdy nová vlajková řada Samsung Galaxy S23, tedy přetaktovaným Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 for Galaxy.
Letos to však není až tak zjevné – vlajková řada S24 totiž nabídne jak nový Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3, tak i exkluzivní Samsung čipset Exynos 2400. Pravděpodobnější je, že Flip6 bude mít Snapdragon jako již roky předtím. Dokud ale Samsung specifikace nepotvrdí, na stole jsou obě možnosti.
Samsung Galaxy Z Flip6 aktuálně nemá stanovené datum vydání. Pokud se ale Samsung bude držet dat z minulých let, telefon můžeme očekávat během léta, konkrétně v srpnu. Navýšení cenovky se aktuálně nepředpokládá, a tak by Galaxy Z Flip6 mohl začínat na 28 499 Kč, stejně jako poslední Flip5.
Parametry Samsung Galaxy Z Flip6 jsou aktuálně ještě velkou neznámou. O nových informacích, které se bezpochyby brzy začnou objevovat, vás však průběžně budeme informovat.
Telefony Samsung Mobilní telefony