Od největšího ohebného Samsungu se toho právem čeká nejvíce. Smartphonový gigant nás navíc v poslední době nalákal na užitečné a zábavné schopnosti Galaxy AI, které se právě na Samsung Galaxy Fold6 mají vyjímat nejvíce. Co si o telefonu myslíme po jeho otestování?
Zdá se to až jako malý zázrak, že Samsung dokázal s novým Foldem přijít s menší a tenčí konstrukcí. U ohebných telefonů to pro leckoho může být alfou a omegou. Galaxy Fold6 se pomalými krůčky dostává k čím dál menším rozměrům a váze. Novinka konkrétně snižuje svou výšku o zhruba 1,5 mm, a především ztenčuje většinu plochy při úplném otevření na pouhých 5,6 mm. To však neberte jako velké zázraky, spíše bonus.
Stále máme před sebou velký telefon, otevírací konstrukce si to zkrátka vynucuje. Kvůli poměru stran Galaxy Z Fold6 působí vyšší v porovnání s průměrnými smartphony dneška. Oproti Galaxy Fold5 se ale letošní novinka oblékla do podstatně ostřejších rohů. Můžeme to brát jako rychlé poznávací znamení této generace. Na bocích najdeme průřezy stereo reproduktorů, mikrofony, kolébkové tlačítko hlasitosti a do těla zapuštěné zapínací tlačítko.
Poslední generace také snižuje hmotnost na 239 gramů, takže se blíží třeba svému bratříčkovi Samsungu Galaxy S24 Ultra. Ten má jen o 6 gramů méně. Podstatnější snížení váhy už do budoucna neočekávejme, protože Fold je telefon z odolných materiálů. Certifikace bere poprvé v potaz i prach, počítejte s IP48.
Přední panel zcela kryje sklo Gorilla Glass Victus 2. Pojistit si ho můžete ještě nalepením dodatečného tvrzeného skla. Stejné sklo pak přikrývá i celá záda. Z nich viditelně vystupuje trojice fotoaparátů. Kroužky kolem nich jsou elegantní, ale náchylné k zachytávání nečistot. Ty se do soustředných kružnic chytají snadno a dostat je pryč není vůbec jednoduché. V zavřeném tvaru k sobě samozřejmě obě půlky i nadále doléhají bez viditelného vyvýšení v místě ohybu.
Na testování dorazil Fold6 ve stříbrné variantě a musím se přiznat, že tato barva mě opravdu oslovila. Jednoduchá stříbrná s šedým nádechem v kombinaci s černými kroužky fotoaparátů je skutečně elegantní a troufám si odhadovat, že tahle varianta bude nestárnoucí. Celkově působí ohebný Samsung velmi bytelně, obzvláště jeho pant. Jen to chce cvik při otevírání, kvůli plochým bokům je třeba se nebát a použít nehty.
Ohebné mobily čerpají výhody z přítomnosti dvou displejů. Pro výrobce to je však závazek, aby za to oba displeje stály a měly potřebné parametry. To se Samsungu po letitých zkušenostech stále daří. Poměr stran vnějšího displeje se trochu proměnil. Může za to snížení těla a jeho drobné rozšíření. Pokud ale očekáváte, že displej už není tak drasticky protáhlý, bez přímého srovnání to znatelné není. Menší okolní rámečky jsou ale fajn.
Vnitřní Dynamic AMOLED dostal lepší maximální jas. Marketingový údaj se vyšplhal až na 2 600 nitů, ale reálně to zkrátka znamená, že se lze těšit ze skutečně jasného obrazu. Na slunci se mi to potvrdilo. Zde jsou další poznatky z obrazovky i konstrukce Samsungu Galaxy Z Fold6:
Ohyb vnitřního displeje je stále znatelný a výrazný obdobně jako u předešlých generací. Ať už po něm přejedete prstem, nebo pohledem, prohlubeň o sobě dává vědět. To ale nic nemění na tom, že taková úhlopříčka je skutečně dobře využitelná a při vlastnictví Galaxy Z Fold6 nemusíte řešit koupi tabletu. Rozlišení zůstává téměř čtvercové 2 160 × 1 856 pixelů a obnovovací frekvence dosahuje 120 Hz.
Povinnou novinkou samozřejmě musí být nejvýkonnější generace procesoru Qualcomm Snapdragon. Celý smartphone tedy pohání Snapdragon 8 Gen 3. Osmijádrový čip vyrobený 4nm procesem tu ve spojení s 12 GB operační paměti prokazuje svou sílu. Aby ani hráči nebyli na pochybách, grafickou stránku zajišťuje špičkové Adreno 750. Operační systém Android 14 je v základu s nadstavbou OneUI ve verzi 6.1.1.
Fold samozřejmě opět prokazuje, že multitasking u něho znamená zcela jiný zážitek, než je tomu u smartphonů klasické konstrukce. Velký displej svádí ke spuštění několika aplikací vedle sebe, přičemž jsou většinou velmi dobře použitelné. Velikost každé z obou je zkrátka taková, jako je při jejich zobrazení přes celý vnější displej. Kromě zobrazení dvou aplikací vedle sebe ještě nad nimi necháte klidně plout další. Pak už se ale musíte v nastalém zmatku trochu zorientovat.
Jaká je v případě Foldu6 umělá inteligence Galaxy AI? Stejně jako u řešení Applu je zde AI integrováno do nástrojů pro práci s textem a vizuální podobou. Samsung ale dokáže využít Galaxy AI také pro překlad jazyků.
Zkoušel jsem zakreslování objektů do fotek. Telefon bere v potaz barvu štětce, takže třeba po namalování autíčka ho do fotky telefon dokreslí v patřičné barvě. Kreslit jde ale i přímo na prázdné plátno. Zde si ale již nevyberete barvu štětce, na druhou stranu vyberete, zda má výstup být ve stylu skici, 3D kresby, pop art či ilustrace. Na zabavení nejen dětí to funguje výborně.
Galaxy AI můžete využít tam, kde uvidíte ikonku 2 hvězdiček. Třeba nad klávesnicí v různých aplikacích. Pak vybíráte mezi schopnostmi spisovatele, který vygeneruje text na určité téma a ve zvoleném formátu. Nebo Styl psaní, který vámi zadaný text přepíše do jiného tónu a přidá třeba i smajlíky. Poslední funkce je kontrola pravopisu a gramatiky.
Práci s textem v Galaxy AI musím pochválit. Mobil rozumí češtině, přidává ve většině případů správné smajlíky, a dokonce relevantní hashtagy v angličtině. Pokud vás nenapadá vhodný popisek k instagramovému příspěvku, právě umělá inteligence pomůže.
V rámci celé výbavy Samsung Galaxy Z Fold6 spatřuji nedostatky snad jen v baterii. Sama o sobě s kapacitou 4 400 mAh příliš neexceluje, ale na celý den by většině uživatelů měla stačit. Pokud nechvátáte na rychlé dobití, nemusí vás omezovat ani pomalejší 25W dobíjení, kvůli kterému trvá nabití hodinu a čtvrt. Za mě by si Fold zasloužil poskočit po vzoru řady Galaxy S alespoň na 45 W. Ještě skromnější je Z Fold6 v případě bezdrátového nabíjení s výkonem 10 W.
Oproti Foldu5 změny ve fotoaparátu nečekejte. Na jednu stranu to díky jeho kvalitám není zas tak velká ostuda, na stranu druhou teď Samsung u tohoto modelu může více prosazovat vlastně jen softwarové úpravy snímků s možností využít Galaxy AI.
Fotíte standardně hlavním 50Mpx snímačem Sony s optickou stabilizací obrazu. K němu se přidává 12Mpx fotoaparát pro snímání širokoúhlých snímků a do třetice tu máme 10Mpx teleobjektiv se schopností 3násobného optického přiblížení. Přední vnější selfie má 10 Mpx, ta vnitřní pouze 4 Mpx.
S většinou pořízených snímků jsem byl velmi spokojený. Samsung Galaxy Z Fold6 se drží při zemi se sytostí barev, takže bych na první pohled ani netipoval jejich původ ze Samsung telefonu. Detaily odpovídají rozlišení, takže pokud si jich chcete užít více, doporučuji přepnout na plných 50 Mpx. Občas se mi ale obloha zdála přepálená v kontrastu s tmavším popředím.
Širokoúhlé snímky jsou velmi povedené. Dokonce se telefonu daří zachovat slušnou kvalitu i po stranách, kdy i focený text byl dobře čitelný. To moc často nebývá. Detaily už si ovšem nepřikreslíte, protože rozlišení 12 Mpx je maximální možné.
Přibližovat scénu můžete 3násobně opticky, nebo až 30násobně digitálně. Zde by Samsung již mohl přidat a rozlišení 10 Mpx navýšit. Jinak se ale výsledek z teleobjektivu barevně od hlavního snímače naštěstí příliš neodchyluje. Pokud budete využívat digitální přiblížení, nelekněte se zprvu velmi nekvalitního výsledku ihned po stisku spouště, fotku mobil doostří. Třebaže je tím myšleno viditelné slití detailů.
Při focení portrétů určitě zkuste portrétní studio. Samsung Galaxy Z Fold6 ohraničí obličej a pak focenou osobu překreslí podle zvoleného výběru stylu jako skica, 3D či komický. Výsledky mají potenciál třeba pro vytvoření avatara.
Noční režim to s dobou expozice občas přežene a světelné zdroje jako lampy jsou na výsledku opravdu tak zvýrazněné, že světlem zaplavují zbytek snímku. Automatika si ale většinou vše pohlídá a případné opravy v telefonu mají bohaté možnosti. Video natáčí Samsung Galaxy Z Fold6 v rozlišení až 8K při 30 fps, pokud vás extrémně vysoké rozlišení láká. Osobně doporučuji zvolit 4K a raději dvojnásobnou snímkovací frekvenci.
OnePlus Open je špičkový ohebný smartphone, který ovšem už nějakou tu dobu na trhu je. Ve srovnání se Samsungem tedy ztrácí v o generaci starším čipu. Nicméně v ostatních ohledech má rozhodně konkurenceschopné schopnosti. Především uživatelům nabídne ještě o kus větší vnitřní displej. Konstrukce je pevná, ale není voděodolná až v takovém rozsahu, jako má Samsung.
Telefon se prodává jen v jedné konfiguraci se 12 GB RAM a 512GB úložištěm. V rohu displeje se nachází viditelná vnitřní selfie, pod displej ji OnePlus neumístil. Celkově mají fotoaparáty vyšší rozlišení, zejména u teleobjektivu to potěší. OnePlus Open také rychleji nabijete. Maximální výkon se zastavil až na 67 W. Cenově je na tom s ohledem na úložiště rozhodně o něco lépe, ale někdo si asi rád počká na 2. generaci.
Pokud se vám Fold6 líbí, ale vlastně vás ohebná konstrukce neoslovila, stačí sáhnout po Samsungu Galaxy S24 Ultra. Ověřený smartphone se umisťuje na prvních místech v mnoha ohledech. Špičkový 6,8" AMOLED displej už nově není zahnutý, kvalita zobrazení a jas jsou na nejlepší úrovni. Výkon je s Foldem6 srovnatelný díky shodnému procesoru i grafice.
Samsung Galaxy S24 Ultra je především fotomobil. Hlavní snímač má rozlišení 200 Mpx, ale nezůstává jen u toho. Optika je velmi silná, samozřejmě tu najdeme OIS a na post-processingu se také podílí chytré algoritmy. Galaxy S24 Ultra má ale rovnou 2 teleobjektivy a senzační maximální 10násobný optický zoom. Oproti Foldu navíc 5 000mAh baterii dobijete výkonnějšími 45 W.
Parametry/Model | Samsung Galaxy Z Fold6 | OnePlus Open | Samsung Galaxy S24 Ultra |
---|---|---|---|
Displej |
Úhlopříčka: 6,3" a 7,6"
|
Úhlopříčka: 6,31" a 7,82" | Úhlopříčka: 6,8" |
Rozlišení: 2 376 × 968 px, 410 ppi (vnější) 2 160 × 1 856 px, 374 ppi (vnitřní) |
Rozlišení: 2 484 × 1 116 px, 431 ppi (vnější) 2 440 × 2 268 px, 426 ppi (vnitřní) |
Rozlišení: 3 120 × 1 440 px, 505 ppi | |
Typ: AMOLED | Typ: AMOLED (vnitřní), OLED (vnější) | Typ: AMOLED | |
Obnovovací frekvence až: 120 Hz (oba) | Obnovovací frekvence až: 120 Hz (oba) | Obnovovací frekvence až: 120 Hz | |
Ochrana: Gorilla Glass Victus 2 (vnější) | Ochrana: Ceramic Guard | Ochrana: Gorilla Armor | |
Zadní fotoaparáty | Hlavní: 50 Mpx, f/1,8, OIS | Hlavní: 48 Mpx, f/1,7, OIS | Hlavní: 200 Mpx, f/1,7, OIS |
Širokoúhlý: 12 Mpx, f/2,2 | Širokoúhlý: 48 Mpx, f/2,2 | Širokoúhlý: 12 Mpx, f/2,2 | |
Teleobjektiv: 10 Mpx, f/2,4, OIS | Teleobjektiv: 64 Mpx, f/2,6, OIS | Teleobjektiv: 10 Mpx, f/2,4, OIS | |
|
|
Teleobjektiv: 50 Mpx, f/3,4, OIS | |
Přední fotoaparát | 10 Mpx, f/2,2 (vnější) + 4 Mpx, f/1,8 (vnitřní) | 20 Mpx, f/2,2 (vnější) + 32 Mpx, f/2,4 (vnitřní) | 12 Mpx, f/2,2 |
Čipset | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 |
GPU | Adreno 750 | Adreno 740 | Adreno 750 |
RAM | 12 GB | 16 GB | 12 GB |
Interní úložiště | 256 / 512 GB / 1 TB | 512 GB | 256 / 512 GB / 1 TB |
Operační systém | Android 14 | Android 13 | Android 14 |
Podpora sítí 5G | ✓ | ✓ | ✓ |
3,5mm jack | ✕ | ✕ | ✕ |
Stupeň krytí | IP48 | IPX4 | IP68 |
Akumulátor | 4 400 mAh | 4 805 mAh | 5 000 mAh |
Rychlonabíjení / bezdr. nabíjení: 25 W / 15 W | Rychlonabíjení / bezdr. nabíjení: 67 W / - | Rychlonabíjení / bezdr. nabíjení: 45 W / 15 W | |
USB-C | ✓ | ✓ | ✓ |
Rozměry | 153,5 × 68,1 × 12,1 mm (složený) 153,5 × 132,6 × 5,6 mm (otevřený) |
153,4 × 73,3 × 11,7 mm (složený) 153,4 × 143,1 × 5,8 mm (otevřený) |
162,3 × 79 × 8,6 mm |
Hmotnost | 239 g | 239 g | 232 g |
Obsah balení | telefon, USB-C kabel, nástroj pro vyjmutí SIM karty, uživatelská příručka | telefon, USB-C kabel, adaptér, kryt, nástroj pro vyjmutí SIM karty, uživatelská příručka | telefon, USB-C kabel, nástroj pro vyjmutí SIM karty, uživatelská příručka |
Cena | od 48 990 Kč | 39 990 Kč | od 35 490 Kč |
Samsung Galaxy Z Fold6
MobilyNový Samsung Galaxy Z Fold6 mě přesvědčil o tom, že je to skvělý telefon po téměř všech stránkách. Staví na ověřených základech, tedy odolné a pevné konstrukci, kvalitním displeji, solidním foťáku i skvělé produktivitě díky „pravému“ multitaskingu. To ale nemusí stačit. Už v základní konfiguraci začíná cena těsně pod 50 tisíci, takže senzační telefon očekáváte. Kdo však používá loňský model, novinka si u něj svou pozici nové jedničky moc neobhájí. Ohyb displeje zůstává stejně viditelný, baterie stále stejně slabá s pomalým nabíjením, foťáky se od minula vlastně nezměnily. Fold6 je určitě nejvhodnější telefon pro Galaxy AI, obzvláště pro kreslení obrázků, jinak se ale kromě povinné integrace nejnovější generace procesoru není příliš k čemu upínat.
Klady
Zápory
Obměněný Samsung Galaxy Z Fold6 s trochu odlišnými designovými prvky nenadchl, ale potěšil. Stále máte pocit, že v ruce třímáte něco neobvyklého. Přesto už Samsung riskuje, že tyto drobné pokroky vpřed přestanou uživatelé tolerovat. Otevírá se mu několik oblastí, ve kterých by řada Fold mohla rozhodně zabrat více. Ať už to je rychlejší nabíjení, teleobjektiv s vyšším rozlišením, nebo lepší vnitřní selfie kamerka. Také je škoda, že v takové cenové hladině není pero S Pen v základním balení. Vždyť model Galaxy S24 Ultra ho ve svých útrobách má.
Samsung aktuálně uvádí nový skládací telefon Galaxy Z Fold6, který se světu představil na akci Galaxy Unpacked 10. července 2024 v Paříži. Kromě této novinky firma představila také novou generaci hodinek Galaxy Watch 7 a Galaxy Watch Ultra, skládací smartphone Galaxy Z Flip6 a dalších několik produktů.
i
Právě nyní máte šanci si při koupi nového Samsungu Galaxy Z Fold6, Galaxy Z Flip6, chytrých hodinek Galaxy Watch7 a Galaxy Watch Ultra přilepšit bonusem. Ten získáte k výkupu vašeho staršího zařízení. Podívejte se na podmínky akce.
Nový skládací Z Fold6 sice má mít design podobný svému předchůdci, ale i tak přináší mnoho vylepšení a inovací. Vnější displej chrání proti poškození technologie Gorilla Glass Armor a Samsung také naznačil, že pracuje na lepší celkové ochraně proti prachu u svých skládacích telefonů.
Hlavní AMOLED displej zůstává 7,6palcový s obnovovací frekvencí 120 Hz (stejně jako vnější), ale nabízí vyšší jas až 2600 nitů. Novinkou je také modul fotoaparátu, který byl přepracován. Má větší a výraznější kroužky kolem jednotlivých objektivů, což má zlepšit celkový vzhled telefonu.
Galaxy Z Fold6 má hranatější a elegantnější vzhled, který může připomínat nedávno uvedený OnePlus Open. Tento designový posun je zřejmě odpovědí na kritiku předchozích modelů, které byly považovány za příliš zaoblené. Důležitou změnou je tenčí a lehčí tělo s tloušťkou pouhých 11 mm, což dělá ze Z Fold6 jeden z nejtenčích skládacích telefonů na trhu.
Rozměry Galaxy Z Fold6 v rozloženém stavu jsou 153,5 x 132,6 x 5,6 mm a ve složeném stavu 153,5 x 68,1 x 12,1 mm. To znamená, že je o něco kratší a širší než jeho předchůdce a čas ukáže, jestli se díky tomu lépe drží v ruce. Určitě mu k tomu pomůže i hmotnost snížená na 239 gramů.
V oblasti fotoaparátů nepřichází zásadní posun. To znamená, že na zadní straně najdeme 50 Mpx hlavní senzor, 12 Mpx ultraširokoúhlý objektiv a 10 Mpx teleobjektiv s 3x optickým zoomem a až 30x digitálním zoomem. Přední fotoaparáty zůstávají také stejné, tedy 4 Mpx objektiv pod vnitřním displejem a 10 Mpx objektiv na vnějším displeji.
Objevují se však informace o tom, že se chystá varianta Galaxy Z Fold6 Ultra, která by měla dostat kompletní fotoaparát z elitního Galaxy S24 Ultra. Pokud by tenhle model nebyl určen jenom pro korejský trh, měl by mít jeho foťák rozlišení 200 Mpx. V této chvíli však není jasné, jestli varianta Ultra vůbec spatří světlo světa.
Galaxy Z Fold6 pohání nejnovější procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3, což mu zajišťuje vynikající výkon ve všech oblastech, včetně náročných her a multitaskingu. Nová „skládačka“ má 12 GB RAM, což není špičková kapacita a konkurence má i 16 GB, ale stejně je to dostatek pro plynulý chod i těch nejnáročnějších aplikací. Navíc se mluví o možnosti verze Ultra se 16 GB RAM.
Úložiště je k dispozici ve variantách 256 GB, 512 GB a 1 TB, což poskytuje dostatek prostoru pro ukládání fotografií, videí a dalších souborů. Mimochodem, benchmarky naznačují, že Galaxy Z Fold6 je výkonnější než Galaxy S24 Ultra, což z něj dělá jeden z nejvýkonnějších smartphonů na trhu.
Trochu překvapivé jsou zprávy o akumulátoru modelu Galaxy Z Fold6. Kapacita je 4 400 mAh, což je stejná hodnota jako v případu předchůdce Z Fold5. Rovněž síla nabíjení zůstává beze změny, tedy na 25 W, což v porovnání s konkurencí, která nabízí 65 W, vede zřejmě k relativně pomalému nabíjení. To by mohlo být zklamáním pro některé uživatele, kteří očekávají rychlé doplnění energie.
Procesor Snapdragon 8 Gen 3 se výrazně zaměřuje na energetickou efektivitu, a tak by měl zvýšenou kapacitu baterie Galaxy Z Fold6 využít na výrazně dlouhodobější výdrž na jedno nabití.
Galaxy Z Fold6 přichází na trh s operačním systémem Android14 a nadstavbou OneUI 6.1, které přináší řadu nových funkcí a vylepšení. Brzy jistě obdrží aktualizaci na Android 15 (OneUI 7.0), což zajistí, že bude mít přístup k nejnovějším funkcím a bezpečnostním záplatám.
A nejen to, je tu i řada nových funkcí spojených s umělou inteligencí (AI). Jednou z nich je funkce pro rychlou transformaci náčrtů do hotových obrázků pomocí AI, což může být užitečné pro kreativní uživatele a profesionály. Určitě se můžete těšit i na vyhledávání zakroužkováním objektů ve videích nebo obrázcích, pokročilé úpravy fotografií či překladatelské funkce v reálném čase.
Pokud se na náš trh dostane verze Z Fold6 Ultra, ta by měla mít o něco větší displeje a ovládací stylus, který tyto možnosti ještě vylepšuje.
Cena základního modelu Galaxy Z Fold6 s 256GB úložištěm a 12 GB paměti RAM je 48 990 Kč. Dále jsou k dispozici 512GB a 1TB verze. Všechny ceny jsou následující:
Toto zvýšení ceny oproti předchozímu modelu může být odůvodněno vylepšeným designem, výkonnějším hardwarem a novými funkcemi. Ohebnou novinku si již teď můžete předobjednat – získáte možnost přednostního dodání. Zároveň se k němu, stejně tak k rovněž představenému Galaxy Z Flip6 či chytrým hodinkám Galaxy Watch7 či Ultra, váží bonusové akce, u kterých můžete ušetřit nemálo peněz. Jejich odkaz uvádíme v infoboxu níže.
Parametry/Model | Samsung Galaxy Z Fold6 |
Samsung Galaxy Z Fold5
|
---|---|---|
Displej | Úhlopříčka: 6,2" (vnější), 7,6" (vnitřní) |
Úhlopříčka: 6,2" (vnější), 7,6" (vnitřní)
|
Rozlišení: 2 316 × 904 px, 401 ppi (vnější) 2 176 × 1 812 px, 373 ppi (vnitřní) |
Rozlišení: 2 316 × 904 px, 401 ppi (vnější) | |
Typ: AMOLED |
Typ: AMOLED
| |
Obnovovací frekvence až: 120 Hz |
Obnovovací frekvence až: 120 Hz
| |
Ochrana: Corning Gorilla Glass Armor |
Corning Gorilla Glass Victus
| |
Zadní fotoaparáty | Hlavní: 50 Mpx |
Hlavní: 50 Mpx
|
Širokoúhlý: 12 Mpx |
Širokoúhlý: 12 Mpx
| |
Teleobjektiv: 10 Mpx | Teleobjektiv: 10 Mpx | |
Přední fotoaparát | 10 Mpx (vnější) 4 Mpx (vnitřní) |
10 Mpx (vnější)
4 Mpx (vnitřní) |
Čipset | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 |
Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2
|
GPU | Adreno 750 |
Adreno 740
|
RAM | 12 GB | 12 GB |
Interní úložiště | 256 / 512 / 1 000 GB |
256 / 512 / 1 000 GB
|
Operační systém | Android 14 |
Android 13
|
Podpora sítí 5G | ✓ | ✓ |
3,5mm jack | ✕ | ✕ |
Stupeň krytí | IPX8 |
IPX8
|
Akumulátor | 4 400 mAh |
4 400 mAh
|
Rychlonabíjení / bezdr. nabíjení: 25 W / 15 W |
Rychlonabíjení / bezdr. nabíjení: 25 W / 15 W
| |
Rozměry | 153,5 × 70 × 13,4 mm (zavřený) 153,5 × 132,5 × 6,1 mm (otevřený) |
154,9 × 67,1 × 13,4 mm (zavřený) |
Hmotnost | 239 g | 253 g |
Obsah balení | telefon, USB-C kabel, nástroj pro vyjmutí SIM karty, uživatelská příručka |
bez nabíjecího adaptéru (nutné dokoupit zvlášť), nabíjecí kabel (USB-C na USB-C)
|
Cena | od 48 990 Kč | od 27 990 Kč* (použité) |
Samsung Galaxy Z Fold6 se jeví jako další evoluční krok v oblasti skládacích telefonů. S vylepšeným designem, výkonnějším procesorem a novými funkcemi umělé inteligence osloví především náročné uživatele, kteří hledají to nejlepší z mobilního světa. Ačkoli se v některých oblastech, jako je fotoaparát a rychlost nabíjení, neočekávají výrazné změny, Galaxy Z Fold6 by měl udávat směr v inovacích a posouvat hranice toho, co je možné u skládacích zařízení.
• Autor: Ondřej Chabr
Přední výrobce smartphonového světa Samsung nás ani letos nechce ochudit o nové generace telefonů své ohebné řady Galaxy Z. Tento rok pravděpodobně spatříme příchod modelu Samsung Galaxy Z Fold6, který bude tím nejlepším ohebným telefonem značky. V minulých letech si model prošel pěknými vylepšeními, co dalšího lze tedy očekávat letos?
i
Článek vychází z předpokladů, spekulací a uniklých informací a materiálů. Finální podoba telefonu i jeho schopnosti mohou být odlišné.
Samsung Galaxy Z Fold6 bude navazovat na úspěšnou řadu, jejímž nejnovějším přírůstkem byl v roce 2023 Samsung Galaxy Z Fold5. Ten jsme dokonce podrobili recenzi a zhodnotili jeho potenciál. Samsung navíc čerpá z bohatých zkušeností, které již od roku 2019 stihl posbírat. K tomu společně s formátem Fold každým rokem vychází i Galaxy Z Flip véčkové konstrukce. Každý si tak může vybrat tu konstrukci, která mu sedne více.
Třebaže se jihokorejská značka může spoléhat na rozsáhlý tým pracovníků s množstvím zkušeností nejen v rámci kategorie ohebných konstrukcí a displejů, musí se mít Samsung na pozoru před konkurencí. Ta mu totiž zvládá ztížit cestu a v oblasti ohebných telefonů je dnes na výběr již větší množství opravdu velmi povedených telefonů. Za všechny zmiňme třeba perfektní OnePlus Open či Google Pixel Fold.
Právě jednou z hlavních oblastí, na kterou by se Samsung mohl a měl zaměřit s novou generací, je konstrukce, respektive rozměry celého zařízení. Konkurenti OnePlus či Honor totiž ukázali, že i telefon s masivním kloubem a ohebným displejem může být lehký a tenký. Ve srovnání s nejtenčími smartphony na trhu to samozřejmě minimálně při zavřeném stavu stále nejde úplně porovnávat, ale situace se zlepšuje.
Samsung Galaxy Z Fold5 sice potěší tenkým profilem při otevření, kdy tloušťka dosahuje pouze 6,1 mm, při složeném stavu je však tloušťka více než dvojnásobná, což je způsobeno i vystouplou plochou s fotoaparáty. Informace o Galaxy Z Fold6 se prozatím různí a samozřejmě nejde brát nic jako 100% jisté. Poslední zdroje, např. smartprix.com, říkají, že k tenčímu profilu nedojde. Galaxy Z Fold6 však bude nižší na výšku a naopak širší. Bude tím ovlivněn poměr stran displejů? To zdroje neříkají.
Konstrukce Z Fold6 nicméně změn dozná. Jednou má být redukce zakulacení rohů. Po vzoru třeba Samsungu Galaxy S24 Ultra se na renderech možné budoucí podoby Z Fold6 výrazněji projevují rohy celé konstrukce, které už nejsou tak zakulacené. Pro někoho praktická změna, která by mohla více místa přinést displeji, pro jiného méně atraktivní design, který bude více tlačit do dlaně. Každopádně se ale tento vzhled jeví jako reálný, dojde tím k vizuální podobě s Galaxy S.
Hrany celého Samsung Galaxy Z Fold6 dle renderů nebudou již ani trochu vypouklé, nýbrž zcela ploché. Ani zde nevidíme slot pro integrované pero S Pen. Jeho přítomnost by určitě mohla ovlivnit tloušťku telefonu, a již tak vysokou cenovku by pero v balení ještě navýšilo. Kdo jej bude chtít, určitě bude možnost dokoupit. Po bocích nejsou dle renderů očekávány změny, konektory, reproduktory, mikrofony a tlačítka zůstávají na svých místech.
Již dosavadní displeje s úhlopříčkami 7,6" a 6,2" mají dostatečnou plochu pro práci i zábavu. A je klidně možné, že to tak bude i nadále. Novinka totiž dostane pravděpodobně stejný 6,2" vnější a 7,6" vnitřní AMOLED displej. Oba pak mají být schopné maximální frekvence 120 Hz, HDR a obecně mají patřit k těm nejlepším obrazovkám v mobilních telefonech. Počkejme si, jak moc bude znatelná prohlubeň v místě, kde dochází u vnitřního panelu k ohybu.
Pod vnitřní displej Z Fold6 bude zcela jistě i nadále integrována selfie kamerka, která bude v době nečinnosti překryta obrazovými body, a při používání na ni tak zcela zapomenete. Vnější displej zůstane plochý, bez sebemenšího zaoblení po stranách. Ochrana povýší z původního Gorilla Glass Victus 2 na Gorilla Glass Armor. Ten má na sobě samozřejmě nejnovější Samsung Galaxy S24 Ultra. Jas displeje poskočí na maximálních 2 600 nitů.
Samsung nedělá u své ohebné řady kompromisy a sází v oblasti procesorového výkonu na to nejlepší, co je k dispozici. Není tedy asi překvapením, že chystaným čipem bude opět nová generace nejvýkonnějšího CPU od Qualcommu. V létě se tedy do Samsungu Galaxy Z Fold6 dostane procesor Snapdragon 8 Gen 3. Zaručí bezchybný výkon bez záseků operačního systému Android 14 a díky 4nm procesu bude fungovat s menší energetickou zátěží.
Jsme zvědaví, jaké se k nám dostanou varianty operační paměti. Na 12 GB se začíná, v prodeji se ale možná objeví i 16GB verze. Odstupňování vnitřního úložiště je očekáváno ve 3 krocích od 256 GB po 1 TB. Prozatím nebylo řečeno nic nového o baterii Galaxy Z Fold6. Pokud bychom zůstali na 4 400 mAh a 25W drátovém nabíjení, bylo by to při současné nabídce konkurence přece jen trochu málo.
V rámci systému se telefony Galaxy Z budou chlubit podporou následujících 7 aktualizací a 7 let bezpečnostních updatů. Velkým tahákem samozřejmě bude plná podpora Galaxy AI, která byla veřejnosti ukázána právě společně s oznámením řady Galaxy S24. Mezi ty chytré funkce patří Circle to Search, simultánní překlad, poznámkový asistent a generativní úpravy fotografií.
Třebaže se dle dosavadních spekulací nečeká změna v oblasti fotoaparátů, nemusí nikdo smutnit. Fotovýbava je totiž na vysoké úrovni. Ani fotografy nemusí trápit, že volbou ohebného smartphonu ztrácí fotoschopnosti vlajkových modelů konkurence.
Hlavní snímač Galaxy Z Fold6 zvládne fotit v solidních 50 Mpx, se kterými poskládá detailnější snímek s lepšími detaily za šera. K němu se přidává klasicky 12Mpx širokoúhlý fotoaparát a trojici uzavírá teleobjektiv se schopností 3× optického přiblížení.
S velkým vnitřním displejem se pojí velká plocha hledáčku, což z naší vlastní zkušenosti vypadá dobře a dá se i přesněji zaměřovat. Nezarmoutí rozhodně ani video s maximálním 8K rozlišením a optickou stabilizací obrazu. Vnější selfie bude nadále fotit v 10 Mpx, ta poddisplejová vnitřní si vystačí se 4 Mpx. Po stránce konstrukčního zpracování se dle obrázků čeká stejné rozložení zadních fotoaparátů a jejich umístění na vystouplém oválku.
Oba modely Galaxy Z Flip6 a Galaxy Z Fold6 budou společně představeny na akci Galaxy Unpacked, která se dle gsmarena.com očekává na počátku července. S nimi by mohl být uveden i prsten Galaxy Ring. Do prodeje se telefony tím pádem dostanou v průběhu srpna. Na nějaké cenové představy je prozatím brzy, my cenu odhadujeme schválně trochu výše, než za kolik se prodává současná generace. Klidně se však může stát, že Samsung zvolí cenu naprosto stejnou. Právě kurz koruny pak může výsledek změnit.
Některé weby, např. indiatimes.com se odkazují na zdroje ze sociální sítě X.com, které dokonce předpovídají příchod trochu jiného ohebného Samsungu. Ten by se měl složit na 3 části, čímž by se stal raritou. Podle webu winfuture.de se zase možná řada rozroste o model Galaxy Z Fold6 Ultra. Ten má mít větší displeje, 200Mpx fotoaparát či stylus v balení.
Ať tak, či onak, příchod nových ohebňáků nás čeká z vícero stran. Možná dojde k uvedení Google Pixel Fold 2, OnePlus Open 2 a možná se s něčím vytasí i Motorola, Huawei či Xiaomi. Otázkou zůstává, co z toho se dostane k nám do Evropy.
Parametry/Model | Samsung Galaxy Z Fold6 | Samsung Galaxy Z Fold5 |
---|---|---|
Displej | Úhlopříčka: 6,2" (vnější), 7,6" (vnitřní) | Úhlopříčka: 6,2" (vnější), 7,6" (vnitřní) |
Rozlišení: 2 316 × 904 px, 401 ppi (vnější) 2 176 × 1 812 px, 373 ppi (vnitřní) |
Rozlišení: 2 316 × 904 px, 401 ppi (vnější) 2 176 × 1 812 px, 373 ppi (vnitřní) | |
Typ: AMOLED | Typ: AMOLED | |
Obnovovací frekvence až: 120 Hz | Obnovovací frekvence až: 120 Hz | |
Ochrana: Corning Gorilla Glass Armor | Ochrana: Corning Gorilla Glass Victus 2 | |
Zadní fotoaparáty | Hlavní: 50 Mpx | Hlavní: 50 Mpx |
Širokoúhlý: 12 Mpx | Širokoúhlý: 12 Mpx | |
Teleobjektiv: 10 Mpx | Teleobjektiv: 10 Mpx | |
Přední fotoaparát | 10 Mpx (vnější) 4 Mpx (vnitřní) |
10 Mpx (vnější) 4 Mpx (vnitřní) |
Čipset | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 |
GPU | Adreno 750 | Adreno 740 |
RAM | 12/16 GB | 12 GB |
Interní úložiště | 256 / 512 / 1 000 GB | 256 / 512 / 1 000 GB |
Operační systém | Android 14 | Android 13 |
Podpora sítí 5G | ✓ | ✓ |
3,5mm jack | ✕ | ✕ |
Stupeň krytí | IPX8 | IPX8 |
Akumulátor | 4 400 mAh | 4 400 mAh |
Rychlonabíjení / bezdr. nabíjení: 25 W / 15 W | Rychlonabíjení / bezdr. nabíjení: 25 W / 15 W | |
Rozměry | 153,5 × 70 × 13,4 mm (zavřený) 153,5 × 132,5 × 6,1 mm (otevřený) |
154,9 × 67,1 × 13,4 mm (zavřený) 154,9 × 129,9 × 6,1 mm (otevřený) |
Hmotnost | 250 g | 253 g |
Obsah balení | telefon, USB-C kabel, nástroj pro vyjmutí SIM karty, uživatelská příručka | telefon, USB-C kabel, nástroj pro vyjmutí SIM karty, uživatelská příručka |
Cena | od 41 990 Kč** | od 39 990 Kč* |
Čeho všeho se v červenci 2024 nakonec od Samsungu dočkáme je prozatím nejasné. Očekávání jsou ale velká, a to obzvlášť právě od vlajkového ohebného modelu Galaxy Z Fold. Loňský model byl poměrně lehký update, proto bychom nyní rádi viděli o poznání důraznější důvod k přechodu z některé z posledních generací.