Vyberte prvek na stránce, kterého se chyba týká
Aktuální rychlost doručení Alza prodejny Alzaboxy AlzaExpres Nejvýhodnější doručení domů Partnerská odběrná místa Česká pošta
dnes nebo zítra dnes nebo zítra 1-2 dny 1-2 dny 1-2 dny 1-2 dny
Black Friday je zpět a s ním až 80% slevy! Nepropásněte ideální čas na nákup, nyní navíc s dopravou zdarma!

Kdo je Satoshi Nakamoto? Pátráme po tvůrci Bitcoinu.

Zobrazit katalog
Kdo je Satoshi Nakamoto? Pátráme po tvůrci Bitcoinu.

Článek

Aktualizováno

O Bitcoinu jste již jistě slyšeli. O tom, že se jedná o převratnou technologii, která způsobí revoluci ve světě financí, určitě také. Věděli jste však, jak vlastně tato technologie přinášející nejvíce známou kryptoměnu vznikla? Kdo Bitcoin stvořil, a jaké k tomu měl důvody? Kromě svého technologického fundamentu je Bitcoin zajímavý právě svou minulostí, přičemž kolem jeho stvoření krouží i dnes nespočet záhad. Jeho tvůrce je totiž osoba či skupina, která se již od počátku úspěšně skrývá za pseudonymem Satoshi Nakamoto!

Satoshi Nakamoto; alza; bitcoin

Kdo je Satoshi Nakamoto? Pátráme po tvůrci Bitcoinu – OBSAH

  1. Krátce o Bitcoinu
  2. Proč vlastně Bitcoin vznikl?
  3. Předchůdci Bitcoinu
  4. Kam stopy vedou?
  5. Kdo jsou hlavní „podezřelí“?
  6. Kdo je Satoshi Nakamoto?

Krátce o Bitcoinu

Poprvé se Bitcoin na internetu objevil v roce 2008. Koncept jeho fungování na serveru P2P Foundation sdílel uživatel pod jménem Satoshi Nakamoto, který vytvořil také protokol a potřebný software. Následující rok již byla síť v provozu a tvůrce Satoshi Nakamoto vytěžil první blok, který je známý jako „genesis blok“. Později se podílelo na chodu a vývoji sítě čím dál více lidí, zejména z řad kyberpunkerů a počítačových nadšenců.

i Bitcoin vs. bitcoin? Aneb psát s velkým, nebo malým písmenem?
Pokud hovoříme o Bitcoinu s velkým počátečním písmenem, máme tím na mysli technologii jménem Bitcoin, tedy síť blockchainu (viz náš článek Co je to vlastně ten blockchain?). S malým počátečním písmenem pak myslíme kryptoměnu s názvem bitcoin, která se dá používat jako platidlo (platební médium) mezi dvěma stranami, dá se obchodovat na burzách a běží na technologii jménem Bitcoin s velkým B.

Drtivá většina kryptoměn z Bitcoinu přímo vychází. Jelikož je Bitcoin open-source, může si každý zdrojový kód tzv. forknout a vytvořit si svou vlastní verzi. Mnoho kryptoměn je založeno právě na bitcoinovém kódu s pár pozměněnými parametry. Další možností vzniku bitcoinové kopie je fork samotného bitcoinového blockchainu (viz náš článek Kryptoměnové forky (VŠE, CO CHCETE VĚDĚT). Do třetice je populární cestou ke vzniku nové kryptoměny i tzv. Initial coin offering (ICO), kdy jsou nové mince rozprodány v neregulované aukci.

Proč Bitcoin vlastně vznikl?

Důvodů pro vznik Bitcoinu je jistě více než jeden. Mnoho lidí věří, že největší vliv na to měly události na americkém trhu s hypotékami a následná americká hypoteční krize v roce 2007, která vyvolala celosvětovou ekonomickou krizi. Bitcoin samozřejmě nevznikl proto, aby svět uchránil před krizemi. Ty budou vznikat, ať tu máme Bitcoin, či ne, jelikož ekonomické cykly jsou s tržní ekonomikou pevně spjaty.

Satoshi Nakamoto; alza; bitcoin

Pokud Satoshi Nakamoto stále vlastní privátní klíče ke své původní Bitcoinové peněžence, jeho bohatství by dosahovalo hodnoty několika desítek miliard dolarů.

Nás však nezajímá přímo krize, ale následná monetární expanze. Centrální banky totiž ve snaze rozhýbat zpomalující ekonomiky začaly uvolňovat do oběhu velké objemy peněz. To zejména kvůli obavám z nárůstu inflace a s tím spojeným znehodnocením úspor vyvolalo pobouření.

i Obchodujete s bitcoiny? Na webu BTCtip.cz najdete kromě jiného také pravidelné analýzy trhu bitcoinu.

Není tak divu, že někteří začali k běžným národním měnám hledat alternativu, která zaručí uchování hodnoty a zároveň umožní realizovat běžné transakce. Toto úsilí dalo vzniknout několika projektům, které Bitcoinu předcházely, podobaly se mu, avšak nebyly svým způsobem tak dokonalé jako Bitcoin.

Předchůdci Bitcoinu

Než vznikl Bitcoin, existovaly a vznikaly projekty, které se svou podstatou od Bitcoinu moc nelišily. Snaha o vytvoření digitálního zlata však stále nebyla, jak se říká, dotažena. Se svým konceptem zvaným „b-money“ přišel kyberpunker Wei Dai. Jednalo se o snahu o vytvoření digitálních peněz a sítě umožňující jejich přeposílání.

i Mohlo by vás zajímat
1. Ethereum (ETH). Dokáže sesadit bitcoin?
2. Litecoin (LTC). Stříbro světa kryptoměn.
3. Dash (DASH). Progresivní kryptoměna s malou vadou na kráse.
4. Monero (XMR). Anonymita na prvním místě!
5. Ripple (XRP). Čím se liší od tradičních kryptoměn?
6. StealthCoin (XTS). Černý kůň mezi kryptoměnami.

Dalším velmi podobným konceptem byl projekt „bit gold“, který vytvořil programátor a kryptograf Nick Szabo. Satoshi Nakamoto dokonce na internetovém fóru uváděl odkazy na tento projekt, a proto se dá považovat za jakéhosi předchůdce bitcoinu. Wei Dai i Nick Szabo později opustili své projekty a stali se z nich příznivci Bitcoinu.

Pátrání po Satoshim Nakamoto – kam vedou stopy?

I přesto, že se autor technologie stojící za Bitcoinem snažil zůstat skrytý, zanechal za sebou několik stop, které nás zavedou hned na tři různé kontinenty. Podle údajů na uživatelském profilu Satoshi Nakamoto, by se tehdy mělo jednat o muže ve věku 37 let s japonským původem. Zároveň křestní jméno Satoshi je japonské a nese význam „moudrý“ či „bystrý“. A svůj původ v zemi vycházejícího slunce má i příjmení Nakamoto.

Je tedy Satoshi Nakamoto Japonec? Navzdory výše uvedenému pravděpodobně není. V japonském jazyce totiž neexistuje žádná kopie návrhu fungování sítě. A ačkoliv dle jména a údajů uvedených v profilu daného uživatele by se mělo jednat o osobu japonského původu, způsob vyjadřování Satoshiho nás vede do úplně jiné země.

Satoshi Nakamoto; alza; bitcoin

Co nám o Satoshim prozradil historicky první vytěžený blok v bitcoinové síti neboli takzvaný „genesis blok“?

Uživatel Satoshi Nakamoto sice uvádí muže japonského původu, avšak jeho vyjadřování by spíše odpovídalo osobě žijící na území Spojeného království. Ve svých poznámkách totiž používá výrazy, které jsou typické pro britskou angličtinu. Byl jím například výraz „bloody hard“, klení typicky používané v britské formě angličtiny. Další okolnost, která nás přivedla do těchto krajů, je text zakódovaný v prvním bloku, tedy genesis bloku vytěženým Satoshim. Jednalo se o výňatek článku z tehdejšího aktuálního vydání londýnského tisku.

Je Satoshi Nakamoto původem z USA?

Pokud bychom posuzovali původ tvůrce bitcoinu podle jeho aktivity, tak bychom se museli vydat přes oceán až do Ameriky. Satoshi byl totiž po dlouhou dobu aktivní na internetovém fóru a zároveň si prostřednictvím emailu dopisoval s jinými developery. Z jednoho z těchto emailů byla získána data o jeho odeslání. Podle toho bylo odvozeno časové pásmo, které by odpovídalo území severní, jižní či střední části Severní Ameriky.

i Jak začít s těžbou kryptoměn jen za pomoci 8GB USB flashky? Odpověď najdete v našem podrobném návodu Jak na těžbu kryptoměn se službou Simplemining.net.

Této lokaci odpovídá i aktivita na internetovém fóru, kde Satoshi přidal přes 500 příspěvků. V hodinách, kdy by osoba nacházející se v tomto časovém pásmu spala, se naopak příspěvky zobrazovaly pouze zřídkakdy. Na základě toho by se dalo usoudit, že daná osoba se nacházela na území Severní Ameriky, jestliže měla běžný spánkový režim. Najít v dnešní době programátora, který má stabilní a pravidelný spánkový režim, však není snadné.

Kdo jsou hlavní „podezřelí“?

Někteří z podezřelých se podíleli na vývoji Bitcoinu již od samého začátku, k jiným nás zase vedou jisté okolnosti a najdou se také tací, kteří to o sobě sami tvrdí. Postupně se podíváme na dané jednotlivce a probereme důvody, které toto podezření vyvolaly.

Nick Szabo

Nick Szabo je americký IT specialista se zaměřením na kryptografii. Svou pozici na seznamu podezřelých si vysloužil především svým projektem, na kterém pracoval před vznikem bitcoinu. Jak jste se mohli dozvědět výše, dříve než bitcoin vůbec vznikl, existovaly projekty se stejným cílem. Nickův projekt s názvem „bit gold“ byl však konceptu bitcoinu nejbližší. Jednalo se také o decentralizovaný systém s využitím mechanismu proof-of-work, tedy zabezpečování sítě prostřednictvím výpočetního výkonu. Ve svých poznámkách se samotný Satoshi na tento projekt odkazoval.

Satoshi Nakamoto; alza; bitcoin

Mohl by se za pseudonymem Satoshi Nakamoto skrývat počítačový technik se zaměřením na kryptografii Nick Szabo?

Zajímavá je také okolnost, že nějakou dobu před zveřejněním konceptu fungování Bitcoinu Nick pro svůj projekt najímal nové zaměstnance. Nick byl také jedním z prvních, kdo se oficiálně podíleli na vývoji Bitcoinu. Je možné, že na něm pracoval již dříve, než je obecně známo. U svého stávajícího projektu mohl provést změnu brandu a prezentovat ho pod skrytou identitou, Nick je totiž známý také tím, že v minulosti rád využíval pseudonymy.

Hal Finney

Hal Finney byl americký počítačový developer, který jako úplně první uživatel obdržel bitcoinovou transakci, a to od samotného tvůrce. Pracoval ve společnosti PGP Corporation, která vyvinula software pro šifrování komunikace na internetu. Tato okolnost svědčí o tom, že Hal měl již bohaté zkušenosti, co se týče ochrany soukromí na internetu. Zároveň se Hal považoval za kyberpunkera, což je subkultura, o které je známo, že cílí na anonymitu a autenticitu v internetovém prostředí. To potvrzují jeho prohlášení, ve kterých uvádí, že by se počítače měly využívat spíše pro ochranu a zachování svobody než ke kontrole lidí.

Satoshi Nakamoto; alza; bitcoin

Hal Finney se krátce po studiu na Kalifornském technologickém institutu (Caltech) začal angažovat v herním průmyslu a podílel se na vývoji několika úspěšných počítačových her.

Jak již bylo zmíněno, Hal by první, kdo obdržel bitcoinovou transakci. Pravděpodobně byl se samotným tvůrcem v kontaktu a také existují spekulace, že ho znal osobně. Nelze však vyloučit ani možnost, že tvůrce je on sám, ale pouze si přeje, aby mu titul bitcoinového tvůrce nikdo veřejně nepřisuzoval. Momentálně se již Hala nemáme možnost zeptat, jelikož v roce 2013 na svém blogu oznámil, že mu byla diagnostikována amyotrofická laterální skleróza. I nadále se věnoval práci na Bitcoinu. O rok později byl však uveden do kryogenního spánku, kde nyní čeká, až bude na jeho chorobu objeven lék.

Dorian Nakamoto   

Jen po přečtení jména Dorian Nakamoto je jasné, proč tato osoba budí podezření. Okolností, které nás k ní zavedly, je ale mnohem více. Dorianovo rodné jméno je přímo Satoshi Nakamoto, tudíž zde mohlo dojít alespoň k inspiraci. Pokud se ptáte, kdo a proč by se inspiroval, vrátíme se na moment k předchozímu podezřelému. Hal Finney bydlel ve stejném městě jako Dorian, a to dokonce pouze pár bloků od jeho domu.

Satoshi Nakamoto; alza; bitcoin

Dorian Nakamoto, jehož rodné jméno je Satoshi Nakamoto, v jednom z rozhovorů odmítl veškeré souvislosti mezi ním a bitcoinem.

Tato skutečnost by nasvědčovala dvěma možnostem. Buď tvůrcem Bitcoinu je sám Dorian, který s Halem následně začal spolupracovat, nebo naopak Hal přišel s tímto přelomovým nápadem a Doriana využil pouze jako inspiraci pro vytvoření autorského pseudonymu.

Poprvé, když byl Dorian na toto téma v minulosti tázán, odpověděl, že už s projektem nemá nic společného a veškerá práce byla předána na jiné lidi. Později však tvrzení vysvětlil tím, že se ve skutečnosti vyjadřoval k úplně jinému projektu, na kterém v minulosti pracoval pro vládní organizace. Dorian má totiž zkušenosti se zabezpečovacími systémy z dřívějšího zaměstnání.

i Nákup bitcoinu a litecoinu na Alza.cz! Ve spolupráci se startupem HD Crypto jsme spustili největší nákupní síť v České republice.

Craig Steven Wright

K muži jménem Craig Steven Wright nás nezavedly stopy ani okolnosti, ale jeho vlastní doznání, ve kterém tvrdí, že on je Satoshi Nakamoto neboli tvůrce Bitcoinu. Poprvé se toto téma začalo probírat v roce 2015, kdy server Wired napsal článek s titulkem hovořícím o Craigovi, že je buď tvůrce Bitcoinu, nebo podvodník, který velmi chce, abychom mu uvěřili. Craig však na tuto zprávu nereagoval. Ještě ten samý den server Gizmodo publikoval článek o hackerovi, který se údajně dostal do Craigovy e-mailové schránky a získal důkazy o tom, že Satoshi Nakamoto je pseudonym pro Craiga Stevena Wrighta a jeho přítele Davida Kleimana. David Kleiman byl již 2 roky po smrti.

Satoshi Nakamoto; alza; bitcoin

Podvodník, nebo opravdový tvůrce Bitcoinu? Craig Steven Wright se jako jeden z mála lidí na světě za tvůrce Bitcoinu sám označil. 

O pár měsíců později v roce 2016 Craig na svém internetovém blogu zveřejnil prohlášení, že je skutečně Satoshi Nakamoto. Když však byl požádán, aby své tvrzení dokázal privátními klíči od peněženky patřící pravému tvůrci Bitcoinu, tak svůj postoj změnil a prohlásil, že nemá odvahu ukončit ty roky skrývání a anonymity, proto důkazy o pravé identitě tvůrce Bitcoinu nezveřejní. Momentálně je Craig obviněn za krádež kryptoměn v hodnotě deseti miliard dolarů, které měl zcizit svému zesnulému kolegovi Davidu Kleimanovi.

i Michal Mikle – nechme Satoshiho být

Ačkoliv vám v našem článku přibližujeme mysteriózní příběh Satoshiho Nakamota a známé tváře, o kterých se společnost domnívá, že za tímto pseudonymem a objevením Bitcoinu mohly stát, jsem toho názoru, že bychom Satoshiho měli nechat být a po jeho pravé identitě přestat bádat. Bitcoin je na rozdíl od ostatních kryptoměn výjimečný právě tím, že tvůrce není znám anebo je už mrtev. Tento fakt je jedním z nejsilnějších faktorů, který dodává Bitcoinové síti a technologii samotné bezpečnost. Stručně řečeno, není koho chytit za ruku a koho obvinit. Ať už je, či byl Satoshi Nakamoto kdokoliv, dopřejme mu klid, soukromí a zasloužený odpočinek.


Michal Mikle

Michal Mikle

Jsem overclocker, těžař, nadšenec do blockchainu, kryptoměn a decentralizace. U počítačového hardwaru mne nevyužitý výkon nenechává chladným a pro své záliby leckdy sáhnu i po tekutém dusíku či po jiných extrémních metodách chlazení. Založil jsem službu pro optimalizaci Intel procesorů delid.cz, přednáším o miningu a aktivně se snažím účastnit veškerých inovací v digitálním světě.

Kdo je Satoshi Nakamoto?

Kdo z těchto hlavních „podezřelých“ je Satoshi Nakamoto, se možná nikdy nedozvíme. Možné je i to, že jím není nikdo z výše uvedených osob. Tuto identitu by údajně měla znát americká bezpečnostní instituce NSA, která případ prověřovala, aby zjistila, zda se nejedná o ruský nebo čínský nástroj na ohrožení bezpečnosti USA.

i Užitečné odkazy
1.
Bitperia. Poznejte bitcoin v praxi pomocí jednoduché aplikace. Dostupná je zdarma pro zařízení Android a iOS.
2. Satoshi Nakamoto. Jak na toto téma hovoří slavná Wikipedia?

Ať už je Satoshi Nakamoto kdokoliv, přišel se skutečně převratnou technologií a pro zachování své anonymity má jistě pádné důvody. Pokud stále vlastní privátní klíče ke své peněžence, jedná se o jednoho z nejbohatších lidí planety, jelikož by disponoval množstvím 1 000 000 jednotek bitcoinů.

Václav Křivan

Václav Křivan

Považuji se za nadšence do kryptoměn. Zajímám se o obory, jako je IT a ekonomie. Rád bych tyto dva obory ve svém životě propojil a kryptoměny mi přijdou jako ideální příležitost. Zároveň je považuji za skutečnou inovaci a veřím v brzkou masovou adaptaci.

WD Green 3D NAND SSD 120GB 2.5"
SSD disk 2.5", SATA III, čtení až 545MB/s, zápis až 430MB/s, 7mm

WD Green 3D NAND SSD 120GB 2.5" - SSD disk
Více než98%spolehlivost
-55%
-55% 1 499,-
679,-
Koupit
Skladem > 5 ks
Můžete mít ihned na 14 prodejnách
Objednací kód: FW137b2b
Viking USB Flash Disk 16GB 4v1 stříbrný
s koncovkou Apple lightning, microUSB, USB, USB-C

Viking USB Flash Disk 16GB 4v1 stříbrný - Flash disk
Více než99%spolehlivost
719,-
Koupit
Akční cena
Skladem > 5 ks
Můžete mít dnes
Objednací kód: VKNG071
YubiKey 4C Nano
Autentikační token, šifrovací multifunkční USB-C mini token

2 099,-
Koupit
Skladem 1 ks
Můžete mít dnes
Objednací kód: YUBIa05
YubiKey 4C
Autentizační token, šifrovací multifunkční USB-C mini token

1 799,-
Koupit
Skladem > 5 ks
Můžete mít dnes
Objednací kód: YUBIa04
YubiKey 4
Autentizační token, šifrovací multifunkční USB-A token

1 499,-
Koupit
Skladem 3 ks
Můžete mít dnes
Objednací kód: YUBIa01
ASUS PRIME Z370-P
Základní deska Intel Z370, DDR4 4000 (OC), 2x PCIe x16, SATA III RAID,2x M.2, USB 3.0, GLAN, 8ch audio, HDMI, DVI, ATX, sc1151 (pouze Coffee Lake)

+ ZDARMA Antivirus Bitdefender Internet Security 2017/2018 1PC 1 rok ESD

ASUS PRIME Z370-P - Základní deska
-17%
-17% 3 599,-
2 999,-
Koupit
Skladem > 5 ks
Můžete mít ihned na 2 prodejnách
Objednací kód: ACZ370a11
ASUS B250 MINING EXPERT
Základní deska Intel B250, DDR4,1x PCIe x16, 18x PCIe x1, SATA III, USB 3.1 Gen 1, Intel GLAN, Audio, HDMI, ATX, sc1151

ASUS B250 MINING EXPERT - Základní deska
-57%
-57% 4 689,-
1 999,-
Koupit
Skladem > 5 ks
Můžete mít ihned na 2 prodejnách
Objednací kód: AC262m1
KeepKey Bitcoin Wallet
Hardware peněženka šifrovací, OLED displej 256x64, ARM cortex M3, snadné použítí na Windows, OS X, Linux, Android, micro USB

KeepKey Bitcoin Wallet - Hardware peněženka
-22%
-22% 4 399,-
3 439,-
Koupit
Skladem > 5 ks
Můžete mít dnes
Objednací kód: TREZBIT7
Ledger Bitcoin Wallet Nano S
Hardware peněženka šifrovací, snadné použítí na Windows, OS X, Linux, BIP39/ BIP44, micro USB

Ledger Bitcoin Wallet Nano S - Hardware peněženka
-20%
-20% 2 499,-
1 990,-
Koupit
Akční cena
Skladem > 5 ks
Můžete mít ihned na 4 prodejnách
Objednací kód: TREZBIT6
Intel Pentium G4560
Procesor Dual-Core, HT, 3.5GHz (54W), Intel HD Graphics 610 (1050MHz), 3MB L3 cache, socket 1151, Kaby Lake 14nm, BOX

1 749,-
Koupit
Skladem > 5 ks
Můžete mít ihned na 2 prodejnách
Objednací kód: BO421u5d
APC Back-UPS BX 650
Záložní zdroj - 650VA/ 325W, Line-interactive, AVR, 4x IEC320 C13

APC Back-UPS BX 650 - Záložní zdroj
-8%
-8% 1 199,-
1 099,-
Koupit
Skladem > 5 ks
Můžete mít ihned na prodejně Praha - Holešovice
Objednací kód: NZ126c
APC SurgeArrest - PM5-FR
Přepěťová ochrana - 5 zásuvek, 1.8m, energie rázu 918J

APC SurgeArrest - PM5-FR - Přepěťová ochrana
Více než99%spolehlivost
-11%
-11% 449,-
399,-
Koupit
Skladem > 10 ks
Můžete mít ihned na 5 prodejnách
Objednací kód: NZ029c
APC Back-UPS BX 700 eurozásuvky
Záložní zdroj - 700VA/ 390W, line-interactive, AVR, USB

APC Back-UPS BX 700 eurozásuvky - Záložní zdroj
Více než98%spolehlivost
2 299,-
Koupit
Skladem > 5 ks
Můžete mít ihned na 3 prodejnách
Objednací kód: NZ126e
EATON Protection Strip 6 FR
Přepěťová ochrana 6x zásuvka, 1m kabel, adekvátní náhrada za POWERFIX zásuvková lišta

EATON Protection Strip 6 FR - Přepěťová ochrana
Více než99%spolehlivost
-14%
-14% 369,-
319,-
Koupit
Skladem > 10 ks
Můžete mít ihned na 13 prodejnách
Objednací kód: NZE006
YubiKey Neo
Autentizační token, šifrovací multifunkční USB-A token s podporou NFC

1 799,-
Koupit
Na cestě > 5 ks
Očekáváme 18.12.2018
Objednací kód: YUBIa03
YubiKey 4 Nano
Autentizační token, šifrovací multifunkční USB-A mini token

1 799,-
Koupit
Na cestě > 5 ks
Očekáváme 18.12.2018
Objednací kód: YUBIa02
Ledger Bitcoin Wallet Blue
Hardware peněženka šifrovací, displej 320x480 LED, snadné použítí na Windows, OS X, Linux, BIP39/ BIP44, USB 2.0, Bluetooth 4.1, baterie 500mA

Cena nebyla stanovena
Hlídat
Těšíme se
Objednací kód: TREZBIT5
0
Vytisknout
Pomohla vám tato informace?
Tento formulář slouží pouze k hodnocení informací na stránce.
Pokud máte dotaz, či požadavek, využijte zákaznické podpory.
Chybí Vám něco? Je něco uvedeno špatně?
Zkuste nové Alza Premium Moje Alza Přihlásit Jak nakoupit
WEB9
Váš osobní asistent
Alza Premium
Rád pro vás zjistím stav objednávky či pomohu s výběrem zboží.
Napsat dotaz
Zavolejte mi
Nová konverzace
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi