O Bitcoinu jste již jistě slyšeli. O tom, že se jedná o převratnou technologii, která způsobí revoluci ve světě financí, určitě také. Věděli jste však, jak vlastně tato technologie přinášející nejvíce známou kryptoměnu vznikla? Kdo Bitcoin stvořil, a jaké k tomu měl důvody? Kromě svého technologického fundamentu je Bitcoin zajímavý právě svou minulostí, přičemž kolem jeho stvoření krouží i dnes nespočet záhad. Jeho tvůrce je totiž osoba či skupina, která se již od počátku úspěšně skrývá za pseudonymem Satoshi Nakamoto!
Poprvé se Bitcoin na internetu objevil v roce 2008. Koncept jeho fungování na serveru P2P Foundation sdílel uživatel pod jménem Satoshi Nakamoto, který vytvořil také protokol a potřebný software. Následující rok již byla síť v provozu a tvůrce Satoshi Nakamoto vytěžil první blok, který je známý jako „genesis blok“. Později se podílelo na chodu a vývoji sítě čím dál více lidí, zejména z řad cypherpunkerů a počítačových nadšenců.
Drtivá většina kryptoměn z Bitcoinu přímo vychází. Jelikož je Bitcoin open-source, může si každý zdrojový kód tzv. forknout a vytvořit si svou vlastní verzi. Mnoho kryptoměn je založeno právě na bitcoinovém kódu s pár pozměněnými parametry. Další možností vzniku bitcoinové kopie je fork samotného bitcoinového blockchainu (viz náš článek Kryptoměnové forky (VŠE, CO CHCETE VĚDĚT). Do třetice je populární cestou ke vzniku nové kryptoměny i tzv. Initial coin offering (ICO), kdy jsou nové mince rozprodány v neregulované aukci.
Důvodů pro vznik Bitcoinu je jistě více než jeden. Mnoho lidí věří, že největší vliv na to měly události na americkém trhu s hypotékami a následná americká hypoteční krize v roce 2007, která vyvolala celosvětovou ekonomickou krizi. Bitcoin samozřejmě nevznikl proto, aby svět uchránil před krizemi. Ty budou vznikat, ať tu máme Bitcoin, či ne, jelikož ekonomické cykly jsou s tržní ekonomikou pevně spjaty.
Nás však nezajímá přímo krize, ale následná monetární expanze. Centrální banky totiž ve snaze rozhýbat zpomalující ekonomiky začaly uvolňovat do oběhu velké objemy peněz. To zejména kvůli obavám z nárůstu inflace a s tím spojeným znehodnocením úspor vyvolalo pobouření.
Není tak divu, že někteří začali k běžným národním měnám hledat alternativu, která zaručí uchování hodnoty a zároveň umožní realizovat běžné transakce. Toto úsilí dalo vzniknout několika projektům, které Bitcoinu předcházely, podobaly se mu, avšak nebyly svým způsobem tak dokonalé jako Bitcoin.
Než vznikl Bitcoin, existovaly a vznikaly projekty, které se svou podstatou od Bitcoinu moc nelišily. Snaha o vytvoření digitálního zlata však stále nebyla, jak se říká, dotažena. Se svým konceptem zvaným „b-money“ přišel cypherpunker Wei Dai. Jednalo se o snahu o vytvoření digitálních peněz a sítě umožňující jejich přeposílání.
Dalším velmi podobným konceptem byl projekt „bit gold“, který vytvořil programátor a kryptograf Nick Szabo. Satoshi Nakamoto dokonce na internetovém fóru uváděl odkazy na tento projekt, a proto se dá považovat za jakéhosi předchůdce bitcoinu. Wei Dai i Nick Szabo později opustili své projekty a stali se z nich příznivci Bitcoinu.
I přesto, že se autor technologie stojící za Bitcoinem snažil zůstat skrytý, zanechal za sebou několik stop, které nás zavedou hned na tři různé kontinenty. Podle údajů na uživatelském profilu Satoshi Nakamoto, by se tehdy mělo jednat o muže ve věku 37 let s japonským původem. Zároveň křestní jméno Satoshi je japonské a nese význam „moudrý“ či „bystrý“. A svůj původ v zemi vycházejícího slunce má i příjmení Nakamoto.
Je tedy Satoshi Nakamoto Japonec? Navzdory výše uvedenému pravděpodobně není. V japonském jazyce totiž neexistuje žádná kopie návrhu fungování sítě. A ačkoliv dle jména a údajů uvedených v profilu daného uživatele by se mělo jednat o osobu japonského původu, způsob vyjadřování Satoshiho nás vede do úplně jiné země.
Uživatel Satoshi Nakamoto sice uvádí muže japonského původu, avšak jeho vyjadřování by spíše odpovídalo osobě žijící na území Spojeného království. Ve svých poznámkách totiž používá výrazy, které jsou typické pro britskou angličtinu. Byl jím například výraz „bloody hard“, klení typicky používané v britské formě angličtiny. Další okolnost, která nás přivedla do těchto krajů, je text zakódovaný v prvním bloku, tedy genesis bloku vytěženém Satoshim. Jednalo se o výňatek článku z tehdejšího aktuálního vydání londýnského tisku.
Pokud bychom posuzovali původ tvůrce bitcoinu podle jeho aktivity, tak bychom se museli vydat přes oceán až do Ameriky. Satoshi byl totiž po dlouhou dobu aktivní na internetovém fóru a zároveň si prostřednictvím e-mailu dopisoval s jinými developery. Z jednoho z těchto e-mailů byla získána data o jeho odeslání. Podle toho bylo odvozeno časové pásmo, které by odpovídalo území severní, jižní či střední části Severní Ameriky.
Této lokaci odpovídá i aktivita na internetovém fóru, kde Satoshi přidal přes 500 příspěvků. V hodinách, kdy by osoba nacházející se v tomto časovém pásmu spala, se naopak příspěvky zobrazovaly pouze zřídkakdy. Na základě toho by se dalo usoudit, že daná osoba se nacházela na území Severní Ameriky, jestliže měla běžný spánkový režim. Najít v dnešní době programátora, který má stabilní a pravidelný spánkový režim, však není snadné.
Jedním z posledních vodítek, která po sobě Satoshi zanechal, než nadobro zmizel, je e-mailová komunikace s dalšími vývojáři bitcoinu z první poloviny roku 2011. V ní mimo jiné uvádí, že se přesouvá k jiným záležitostem a pravděpodobně už se v budoucnu neobjeví. Co ho k odchodu vedlo a zda se ještě někdy vrátí, je dodnes předmětem spekulací. Stejně tak, kdo se vlastně za pseudonymem génia skrývá a jaký je jeho příběh.
Kandidátů na pravou Satoshiho identitu je hned několik. Někteří z podezřelých se podíleli na vývoji Bitcoinu již od samého začátku, k jiným nás zase vedou jisté okolnosti a najdou se také tací, kteří to o sobě sami tvrdí. Postupně se podíváme na dané jednotlivce a probereme důvody, které toto podezření vyvolaly.
Nick Szabo je americký IT specialista se zaměřením na kryptografii. Svou pozici na seznamu podezřelých si vysloužil především svým projektem, na kterém pracoval před vznikem bitcoinu. Jak jste se mohli dozvědět výše, dříve než bitcoin vůbec vznikl, existovaly projekty se stejným cílem. Nickův projekt s názvem „bit gold“ byl však konceptu bitcoinu nejbližší. Jednalo se také o decentralizovaný systém s využitím mechanismu proof-of-work, tedy zabezpečování sítě prostřednictvím výpočetního výkonu. Ve svých poznámkách se samotný Satoshi na tento projekt odkazoval.
Zajímavá je také okolnost, že nějakou dobu před zveřejněním konceptu fungování Bitcoinu Nick pro svůj projekt najímal nové zaměstnance. Nick byl také jedním z prvních, kdo se oficiálně podíleli na vývoji Bitcoinu. Je možné, že na něm pracoval již dříve, než je obecně známo. U svého stávajícího projektu mohl provést změnu brandu a prezentovat ho pod skrytou identitou, Nick je totiž známý také tím, že v minulosti rád využíval pseudonymy.
Hal Finney byl americký počítačový developer, který jako úplně první uživatel obdržel bitcoinovou transakci, a to od samotného tvůrce. Pracoval ve společnosti PGP Corporation, která vyvinula software pro šifrování komunikace na internetu. Tato okolnost svědčí o tom, že Hal měl již bohaté zkušenosti, co se týče ochrany soukromí na internetu. Zároveň se Hal považoval za cypherpunkera, což je subkultura, o které je známo, že cílí na anonymitu a autenticitu v internetovém prostředí. To potvrzují jeho prohlášení, ve kterých uvádí, že by se počítače měly využívat spíše pro ochranu a zachování svobody než ke kontrole lidí.
Jak již bylo zmíněno, Hal by první, kdo obdržel bitcoinovou transakci. Pravděpodobně byl se samotným tvůrcem v kontaktu a také existují spekulace, že ho znal osobně. Nelze však vyloučit ani možnost, že tvůrce je on sám, ale pouze si přeje, aby mu titul bitcoinového tvůrce nikdo veřejně nepřisuzoval. Momentálně se již Hala nemáme možnost zeptat, jelikož v roce 2013 na svém blogu oznámil, že mu byla diagnostikována amyotrofická laterální skleróza. I nadále se věnoval práci na Bitcoinu. O rok později byl však uveden do kryogenního spánku, kde nyní čeká, až bude na jeho chorobu objeven lék.
Jen po přečtení jména Dorian Nakamoto je jasné, proč tato osoba budí podezření. Okolností, které nás k ní zavedly, je ale mnohem více. Dorianovo rodné jméno je přímo Satoshi Nakamoto, tudíž zde mohlo dojít alespoň k inspiraci. Pokud se ptáte, kdo a proč by se inspiroval, vrátíme se na moment k předchozímu podezřelému. Hal Finney bydlel ve stejném městě jako Dorian, a to dokonce pouze pár bloků od jeho domu.
Tato skutečnost by nasvědčovala dvěma možnostem. Buď tvůrcem Bitcoinu je sám Dorian, který s Halem následně začal spolupracovat, nebo naopak Hal přišel s tímto přelomovým nápadem a Doriana využil pouze jako inspiraci pro vytvoření autorského pseudonymu.
Poprvé, když byl Dorian na toto téma v minulosti tázán, odpověděl, že už s projektem nemá nic společného a veškerá práce byla předána na jiné lidi. Později však tvrzení vysvětlil tím, že se ve skutečnosti vyjadřoval k úplně jinému projektu, na kterém v minulosti pracoval pro vládní organizace. Dorian má totiž zkušenosti se zabezpečovacími systémy z dřívějšího zaměstnání.
K muži jménem Craig Steven Wright nás nezavedly stopy ani okolnosti, ale jeho vlastní doznání, ve kterém tvrdí, že on je Satoshi Nakamoto neboli tvůrce Bitcoinu. Poprvé se toto téma začalo probírat v roce 2015, kdy server Wired napsal článek s titulkem hovořícím o Craigovi, že je buď tvůrce Bitcoinu, nebo podvodník, který velmi chce, abychom mu uvěřili. Craig však na tuto zprávu nereagoval. Ještě ten samý den server Gizmodo publikoval článek o hackerovi, který se údajně dostal do Craigovy e-mailové schránky a získal důkazy o tom, že Satoshi Nakamoto je pseudonym pro Craiga Stevena Wrighta a jeho přítele Davida Kleimana. David Kleiman byl již 2 roky po smrti.
O pár měsíců později v roce 2016 Craig na svém internetovém blogu zveřejnil prohlášení, že je skutečně Satoshi Nakamoto. Když však byl požádán, aby své tvrzení dokázal privátními klíči od peněženky patřící pravému tvůrci Bitcoinu, tak svůj postoj změnil a prohlásil, že nemá odvahu ukončit ty roky skrývání a anonymity, proto důkazy o pravé identitě tvůrce Bitcoinu nezveřejní. Momentálně je Craig obviněn za krádež kryptoměn v hodnotě deseti miliard dolarů, které měl zcizit svému zesnulému kolegovi Davidu Kleimanovi.
David Kleiman byl americký odborník na informační bezpečnost a kryptografii, autor a spoluautor několika knih. Po nehodě v roce 1995, kdy zůstal odkázán na invalidní vozík, se stal se počítačovým forenzním expertem. V roce 2010 bohužel onemocněl komplikovanou infekcí, které o 3 roky později podlehl. K autorství Bitcoinu mohl mít blízko z několika důvodů.
Byl dlouholetým přispivatelem mailových diskuzí o kryptografii a bezpečnosti. Mimo jiné i v kryptografickém mailing listu webu Metzdowd, kde Satoshi v roce 2008 poprvé sdílel whitepaper Bitcoinu. Dále tu máme tvrzení Craiga Wrighta, který Kleimana posmrtně prohlásil za blízkého spolupracovníka a spolutvůrce Bitcoinu. A od roku 2018 probíhající soudní spor Kleiman vs. Wright, kde se Wright obhajuje z údajné krádeže Kleimanových kryptoměn. V neposlední řadě, Satoshi Nakamoto se stáhl nedlouho poté, co Kleiman smrtelně onemocněl.
Dalším často skloňovaným jménem v souvislosti s autorstvím Bitcoinu je brilantní programátor s bohatým trestním rejstříkem, Paul Le Roux. Předtím, než se dal na dráhu krále zločinného kartelu, vyvinul Le Roux open-source software pro šifrování disků E4M (Encryption for the Masses). Na webové stránce tohoto softwaru pak vydal manifest, věnující se důležitosti soukromí v digitální době a sdílící principy blízké Bitcoinu dávno před jeho vznikem. Spekuluje se, že stojí také za softwarem TrueCrypt, který je založen na kódu E4M, a že právě tento software by mohl chránit Satoshiho bitcoinové bohatství.
Aby toho nebylo málo, jeho jméno figuruje v jednom z dokumentů k případu Kleiman vs. Wright, v psaném projevu používá podobné výrazy jako Satoshi Nakamoto a v jednom ze svých pasů používal jméno Solotshi. Jakou úlohu doopravdy hraje v příběhu Bitcoinu nám však hned tak neřekne, od roku 2012 je totiž ve vazbě.
Michal Mikle
Jsem overclocker a nadšený Bitcoiner. U počítačového hardwaru mne nevyužitý výkon nenechává chladným a pro své záliby leckdy sáhnu i po tekutém dusíku či po jiných extrémních metodách chlazení. Založil jsem službu pro optimalizaci Intel procesorů delid.cz, skládám PC na míru a baví mě téma soukromí a bezpečnosti. Mimo digitální svět se zajímám o permakulturu a další systémy nízké časové preference.
Kdo z těchto hlavních „podezřelých“ je Satoshi Nakamoto, se možná nikdy nedozvíme. Možné je i to, že jím není nikdo z výše uvedených osob. Tuto identitu by údajně měla znát americká bezpečnostní instituce NSA, která případ prověřovala, aby zjistila, zda se nejedná o ruský nebo čínský nástroj na ohrožení bezpečnosti USA.
Ať už je Satoshi Nakamoto kdokoliv, přišel se skutečně převratnou technologií a pro zachování své anonymity má jistě pádné důvody. Pokud stále vlastní privátní klíče ke své peněžence, jedná se o jednoho z nejbohatších lidí planety, jelikož by disponoval množstvím 1 000 000 jednotek bitcoinů.
Václav Křivan
Považuji se za nadšence do kryptoměn. Zajímám se o obory, jako je IT a ekonomie. Rád bych tyto dva obory ve svém životě propojil a kryptoměny mi přijdou jako ideální příležitost. Zároveň je považuji za skutečnou inovaci a veřím v brzkou masovou adaptaci.