Dvouletá záruka pro firmy FMCG akce

Kdo je Satoshi Nakamoto? Pátráme po tvůrci Bitcoinu.

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

O Bitcoinu jste již jistě slyšeli. O tom, že se jedná o převratnou technologii, která způsobí revoluci ve světě financí, určitě také. Věděli jste však, jak vlastně tato technologie přinášející nejvíce známou kryptoměnu vznikla? Kdo Bitcoin stvořil, a jaké k tomu měl důvody? Kromě svého technologického fundamentu je Bitcoin zajímavý právě svou minulostí, přičemž kolem jeho stvoření krouží i dnes nespočet záhad. Jeho tvůrce je totiž osoba či skupina, která se již od počátku úspěšně skrývá za pseudonymem Satoshi Nakamoto!

Kdo je Satoshi Nakamoto? Pátráme po tvůrci Bitcoinu – OBSAH

 1. Krátce o Bitcoinu
 2. Proč vlastně Bitcoin vznikl?
 3. Předchůdci Bitcoinu
 4. Kam stopy vedou?
 5. Kdo jsou hlavní „podezřelí“?
 6. Je Satoshi Nakamoto Nick Szabo?
 7. Byl Satoshi Nakamoto Hal Finney?
 8. Dorian Nakamoto, rozený Satoshi
 9. Craig Steven Wright, samozvaný Satoshi Nakamoto
 10. Mohl být Satoshi Nakamoto David Kleiman?
 11. Paul Solotshi (Satoshi?) Calder Le Roux
 12. Kdo je Satoshi Nakamoto?

Krátce o Bitcoinu

Poprvé se Bitcoin na internetu objevil v roce 2008. Koncept jeho fungování na serveru P2P Foundation sdílel uživatel pod jménem Satoshi Nakamoto, který vytvořil také protokol a potřebný software. Následující rok již byla síť v provozu a tvůrce Satoshi Nakamoto vytěžil první blok, který je známý jako „genesis blok“. Později se podílelo na chodu a vývoji sítě čím dál více lidí, zejména z řad cypherpunkerů a počítačových nadšenců.

i Bitcoin vs. bitcoin? Aneb psát s velkým, nebo malým písmenem?
Pokud hovoříme o Bitcoinu s velkým počátečním písmenem, máme tím na mysli technologii jménem Bitcoin, tedy síť blockchainu (viz náš článek Co je to vlastně ten blockchain?). S malým počátečním písmenem pak myslíme kryptoměnu s názvem bitcoin, která se dá používat jako platidlo (platební médium) mezi dvěma stranami, dá se obchodovat na burzách a běží na technologii jménem Bitcoin s velkým B.

Drtivá většina kryptoměn z Bitcoinu přímo vychází. Jelikož je Bitcoin open-source, může si každý zdrojový kód tzv. forknout a vytvořit si svou vlastní verzi. Mnoho kryptoměn je založeno právě na bitcoinovém kódu s pár pozměněnými parametry. Další možností vzniku bitcoinové kopie je fork samotného bitcoinového blockchainu (viz náš článek Kryptoměnové forky (VŠE, CO CHCETE VĚDĚT). Do třetice je populární cestou ke vzniku nové kryptoměny i tzv. Initial coin offering (ICO), kdy jsou nové mince rozprodány v neregulované aukci.

Proč Bitcoin vlastně vznikl?

Důvodů pro vznik Bitcoinu je jistě více než jeden. Mnoho lidí věří, že největší vliv na to měly události na americkém trhu s hypotékami a následná americká hypoteční krize v roce 2007, která vyvolala celosvětovou ekonomickou krizi. Bitcoin samozřejmě nevznikl proto, aby svět uchránil před krizemi. Ty budou vznikat, ať tu máme Bitcoin, či ne, jelikož ekonomické cykly jsou s tržní ekonomikou pevně spjaty.

Satoshi Nakamoto; alza; bitcoin

Pokud Satoshi Nakamoto stále vlastní privátní klíče ke své původní Bitcoinové peněžence, jeho bohatství by dosahovalo hodnoty několika desítek miliard dolarů.

Nás však nezajímá přímo krize, ale následná monetární expanze. Centrální banky totiž ve snaze rozhýbat zpomalující ekonomiky začaly uvolňovat do oběhu velké objemy peněz. To zejména kvůli obavám z nárůstu inflace a s tím spojeným znehodnocením úspor vyvolalo pobouření.

i Obchodujete s bitcoiny? Na webu BTCtip.cz najdete kromě jiného také pravidelné analýzy trhu bitcoinu.

Není tak divu, že někteří začali k běžným národním měnám hledat alternativu, která zaručí uchování hodnoty a zároveň umožní realizovat běžné transakce. Toto úsilí dalo vzniknout několika projektům, které Bitcoinu předcházely, podobaly se mu, avšak nebyly svým způsobem tak dokonalé jako Bitcoin.

Předchůdci Bitcoinu

Než vznikl Bitcoin, existovaly a vznikaly projekty, které se svou podstatou od Bitcoinu moc nelišily. Snaha o vytvoření digitálního zlata však stále nebyla, jak se říká, dotažena. Se svým konceptem zvaným „b-money“ přišel cypherpunker Wei Dai. Jednalo se o snahu o vytvoření digitálních peněz a sítě umožňující jejich přeposílání.

i Mohlo by vás zajímat
1. Ethereum (ETH). Dokáže sesadit bitcoin?
2. Litecoin (LTC). Stříbro světa kryptoměn.
3. Dash (DASH). Progresivní kryptoměna s malou vadou na kráse.
4. Monero (XMR). Anonymita na prvním místě!
5. Ripple (XRP). Čím se liší od tradičních kryptoměn?
6. StealthCoin (XTS). Černý kůň mezi kryptoměnami.
7. Kryptoměny (NOVINKY A ZPRÁVY) Ty nejvýznamnější kryptonovinky!
8. Kryptoměny (KURZY). TOP 15 nejznámějších kryptoměn!
9. Historie a budoucnost Bitcoinu. Trnitá cesta za svobodou!

Dalším velmi podobným konceptem byl projekt „bit gold“, který vytvořil programátor a kryptograf Nick Szabo. Satoshi Nakamoto dokonce na internetovém fóru uváděl odkazy na tento projekt, a proto se dá považovat za jakéhosi předchůdce bitcoinu. Wei Dai i Nick Szabo později opustili své projekty a stali se z nich příznivci Bitcoinu.

Pátrání po Satoshim Nakamoto – kam vedou stopy?

I přesto, že se autor technologie stojící za Bitcoinem snažil zůstat skrytý, zanechal za sebou několik stop, které nás zavedou hned na tři různé kontinenty. Podle údajů na uživatelském profilu Satoshi Nakamoto, by se tehdy mělo jednat o muže ve věku 37 let s japonským původem. Zároveň křestní jméno Satoshi je japonské a nese význam „moudrý“ či „bystrý“. A svůj původ v zemi vycházejícího slunce má i příjmení Nakamoto.

Je tedy Satoshi Nakamoto Japonec? Navzdory výše uvedenému pravděpodobně není. V japonském jazyce totiž neexistuje žádná kopie návrhu fungování sítě. A ačkoliv dle jména a údajů uvedených v profilu daného uživatele by se mělo jednat o osobu japonského původu, způsob vyjadřování Satoshiho nás vede do úplně jiné země.

Satoshi Nakamoto; alza; bitcoin

Co nám o Satoshim prozradil historicky první vytěžený blok v bitcoinové síti neboli takzvaný „genesis blok“?

Uživatel Satoshi Nakamoto sice uvádí muže japonského původu, avšak jeho vyjadřování by spíše odpovídalo osobě žijící na území Spojeného království. Ve svých poznámkách totiž používá výrazy, které jsou typické pro britskou angličtinu. Byl jím například výraz „bloody hard“, klení typicky používané v britské formě angličtiny. Další okolnost, která nás přivedla do těchto krajů, je text zakódovaný v prvním bloku, tedy genesis bloku vytěženém Satoshim. Jednalo se o výňatek článku z tehdejšího aktuálního vydání londýnského tisku.

Je Satoshi Nakamoto původem z USA?

Pokud bychom posuzovali původ tvůrce bitcoinu podle jeho aktivity, tak bychom se museli vydat přes oceán až do Ameriky. Satoshi byl totiž po dlouhou dobu aktivní na internetovém fóru a zároveň si prostřednictvím e-mailu dopisoval s jinými developery. Z jednoho z těchto e-mailů byla získána data o jeho odeslání. Podle toho bylo odvozeno časové pásmo, které by odpovídalo území severní, jižní či střední části Severní Ameriky.

i Jak začít s těžbou kryptoměn jen za pomoci 8GB USB flashky? Odpověď najdete v našem podrobném návodu Jak na těžbu kryptoměn se službou Simplemining.net.

Této lokaci odpovídá i aktivita na internetovém fóru, kde Satoshi přidal přes 500 příspěvků. V hodinách, kdy by osoba nacházející se v tomto časovém pásmu spala, se naopak příspěvky zobrazovaly pouze zřídkakdy. Na základě toho by se dalo usoudit, že daná osoba se nacházela na území Severní Ameriky, jestliže měla běžný spánkový režim. Najít v dnešní době programátora, který má stabilní a pravidelný spánkový režim, však není snadné.

Kdo jsou hlavní „podezřelí“?

Jedním z posledních vodítek, která po sobě Satoshi zanechal, než nadobro zmizel, je e-mailová komunikace s dalšími vývojáři bitcoinu z první poloviny roku 2011. V ní mimo jiné uvádí, že se přesouvá k jiným záležitostem a pravděpodobně už se v budoucnu neobjeví. Co ho k odchodu vedlo a zda se ještě někdy vrátí, je dodnes předmětem spekulací. Stejně tak, kdo se vlastně za pseudonymem génia skrývá a jaký je jeho příběh. 

Kandidátů na pravou Satoshiho identitu je hned několik. Někteří z podezřelých se podíleli na vývoji Bitcoinu již od samého začátku, k jiným nás zase vedou jisté okolnosti a najdou se také tací, kteří to o sobě sami tvrdí. Postupně se podíváme na dané jednotlivce a probereme důvody, které toto podezření vyvolaly. 

Je Satoshi Nakamoto Nick Szabo?

Nick Szabo je americký IT specialista se zaměřením na kryptografii. Svou pozici na seznamu podezřelých si vysloužil především svým projektem, na kterém pracoval před vznikem bitcoinu. Jak jste se mohli dozvědět výše, dříve než bitcoin vůbec vznikl, existovaly projekty se stejným cílem. Nickův projekt s názvem „bit gold“ byl však konceptu bitcoinu nejbližší. Jednalo se také o decentralizovaný systém s využitím mechanismu proof-of-work, tedy zabezpečování sítě prostřednictvím výpočetního výkonu. Ve svých poznámkách se samotný Satoshi na tento projekt odkazoval.

Satoshi Nakamoto; alza; bitcoin

Mohl by se za pseudonymem Satoshi Nakamoto skrývat počítačový technik se zaměřením na kryptografii Nick Szabo?

Zajímavá je také okolnost, že nějakou dobu před zveřejněním konceptu fungování Bitcoinu Nick pro svůj projekt najímal nové zaměstnance. Nick byl také jedním z prvních, kdo se oficiálně podíleli na vývoji Bitcoinu. Je možné, že na něm pracoval již dříve, než je obecně známo. U svého stávajícího projektu mohl provést změnu brandu a prezentovat ho pod skrytou identitou, Nick je totiž známý také tím, že v minulosti rád využíval pseudonymy.

Byl Satoshi Nakamoto Hal Finney?

Hal Finney byl americký počítačový developer, který jako úplně první uživatel obdržel bitcoinovou transakci, a to od samotného tvůrce. Pracoval ve společnosti PGP Corporation, která vyvinula software pro šifrování komunikace na internetu. Tato okolnost svědčí o tom, že Hal měl již bohaté zkušenosti, co se týče ochrany soukromí na internetu. Zároveň se Hal považoval za cypherpunkera, což je subkultura, o které je známo, že cílí na anonymitu a autenticitu v internetovém prostředí. To potvrzují jeho prohlášení, ve kterých uvádí, že by se počítače měly využívat spíše pro ochranu a zachování svobody než ke kontrole lidí.

Satoshi Nakamoto; alza; bitcoin

Hal Finney se krátce po studiu na Kalifornském technologickém institutu (Caltech) začal angažovat v herním průmyslu a podílel se na vývoji několika úspěšných počítačových her.

Jak již bylo zmíněno, Hal by první, kdo obdržel bitcoinovou transakci. Pravděpodobně byl se samotným tvůrcem v kontaktu a také existují spekulace, že ho znal osobně. Nelze však vyloučit ani možnost, že tvůrce je on sám, ale pouze si přeje, aby mu titul bitcoinového tvůrce nikdo veřejně nepřisuzoval. Momentálně se již Hala nemáme možnost zeptat, jelikož v roce 2013 na svém blogu oznámil, že mu byla diagnostikována amyotrofická laterální skleróza. I nadále se věnoval práci na Bitcoinu. O rok později byl však uveden do kryogenního spánku, kde nyní čeká, až bude na jeho chorobu objeven lék.

Dorian Nakamoto, rozený Satoshi

Jen po přečtení jména Dorian Nakamoto je jasné, proč tato osoba budí podezření. Okolností, které nás k ní zavedly, je ale mnohem více. Dorianovo rodné jméno je přímo Satoshi Nakamoto, tudíž zde mohlo dojít alespoň k inspiraci. Pokud se ptáte, kdo a proč by se inspiroval, vrátíme se na moment k předchozímu podezřelému. Hal Finney bydlel ve stejném městě jako Dorian, a to dokonce pouze pár bloků od jeho domu.

Satoshi Nakamoto; alza; bitcoin

Dorian Nakamoto, jehož rodné jméno je Satoshi Nakamoto, v jednom z rozhovorů odmítl veškeré souvislosti mezi ním a bitcoinem.

Tato skutečnost by nasvědčovala dvěma možnostem. Buď tvůrcem Bitcoinu je sám Dorian, který s Halem následně začal spolupracovat, nebo naopak Hal přišel s tímto přelomovým nápadem a Doriana využil pouze jako inspiraci pro vytvoření autorského pseudonymu.

Poprvé, když byl Dorian na toto téma v minulosti tázán, odpověděl, že už s projektem nemá nic společného a veškerá práce byla předána na jiné lidi. Později však tvrzení vysvětlil tím, že se ve skutečnosti vyjadřoval k úplně jinému projektu, na kterém v minulosti pracoval pro vládní organizace. Dorian má totiž zkušenosti se zabezpečovacími systémy z dřívějšího zaměstnání.

i Nákup bitcoinu a litecoinu na Alza.cz! Ve spolupráci se startupem HD Crypto jsme spustili největší nákupní síť v České republice.

Samozvaný Satoshi Nakamoto, Craig Steven Wright

K muži jménem Craig Steven Wright nás nezavedly stopy ani okolnosti, ale jeho vlastní doznání, ve kterém tvrdí, že on je Satoshi Nakamoto neboli tvůrce Bitcoinu. Poprvé se toto téma začalo probírat v roce 2015, kdy server Wired napsal článek s titulkem hovořícím o Craigovi, že je buď tvůrce Bitcoinu, nebo podvodník, který velmi chce, abychom mu uvěřili. Craig však na tuto zprávu nereagoval. Ještě ten samý den server Gizmodo publikoval článek o hackerovi, který se údajně dostal do Craigovy e-mailové schránky a získal důkazy o tom, že Satoshi Nakamoto je pseudonym pro Craiga Stevena Wrighta a jeho přítele Davida Kleimana. David Kleiman byl již 2 roky po smrti.

Craig Wright; Satoshi Nakamoto; alza; bitcoin

Podvodník, nebo opravdový tvůrce Bitcoinu? Craig Steven Wright se jako jeden z mála lidí na světě za tvůrce Bitcoinu sám označil. 

O pár měsíců později v roce 2016 Craig na svém internetovém blogu zveřejnil prohlášení, že je skutečně Satoshi Nakamoto. Když však byl požádán, aby své tvrzení dokázal privátními klíči od peněženky patřící pravému tvůrci Bitcoinu, tak svůj postoj změnil a prohlásil, že nemá odvahu ukončit ty roky skrývání a anonymity, proto důkazy o pravé identitě tvůrce Bitcoinu nezveřejní. Momentálně je Craig obviněn za krádež kryptoměn v hodnotě deseti miliard dolarů, které měl zcizit svému zesnulému kolegovi Davidu Kleimanovi.

Mohl být Satoshi Nakamoto David Kleiman?

David Kleiman byl americký odborník na informační bezpečnost a kryptografii, autor a spoluautor několika knih. Po nehodě v roce 1995, kdy zůstal odkázán na invalidní vozík, se stal se počítačovým forenzním expertem. V roce 2010 bohužel onemocněl komplikovanou infekcí, které o 3 roky později podlehl. K autorství Bitcoinu mohl mít blízko z několika důvodů.

David Kleiman; Satoshi Nakamoto; alza; bitcoin

David Kleiman měl pro autorství Bitcoinu více než vhodnou expertizu.

Byl dlouholetým přispivatelem mailových diskuzí o kryptografii a bezpečnosti. Mimo jiné i v kryptografickém mailing listu webu Metzdowd, kde Satoshi v roce 2008 poprvé sdílel whitepaper Bitcoinu. Dále tu máme tvrzení Craiga Wrighta, který Kleimana posmrtně prohlásil za blízkého spolupracovníka a spolutvůrce Bitcoinu. A od roku 2018 probíhající soudní spor Kleiman vs. Wright, kde se Wright obhajuje z údajné krádeže Kleimanových kryptoměn. V neposlední řadě, Satoshi Nakamoto se stáhl nedlouho poté, co Kleiman smrtelně onemocněl.

Paul Solotshi (Satoshi?) Calder Le Roux

Dalším často skloňovaným jménem v souvislosti s autorstvím Bitcoinu je brilantní programátor s bohatým trestním rejstříkem, Paul Le Roux. Předtím, než se dal na dráhu krále zločinného kartelu, vyvinul Le Roux open-source software pro šifrování disků E4M (Encryption for the Masses). Na webové stránce tohoto softwaru pak vydal manifest, věnující se důležitosti soukromí v digitální době a sdílící principy blízké Bitcoinu dávno před jeho vznikem. Spekuluje se, že stojí také za softwarem TrueCrypt, který je založen na kódu E4M, a že právě tento software by mohl chránit Satoshiho bitcoinové bohatství. 

Paul Le Roux; Satoshi Nakamoto; alza; bitcoin

Le Roux v jednom ze svých dokladů pod jménem Solotshi. Náhoda?

Aby toho nebylo málo, jeho jméno figuruje v jednom z dokumentů k případu Kleiman vs. Wright, v psaném projevu používá podobné výrazy jako Satoshi Nakamoto a v jednom ze svých pasů používal jméno Solotshi. Jakou úlohu doopravdy hraje v příběhu Bitcoinu nám však hned tak neřekne, od roku 2012 je totiž ve vazbě. 

i Michal Mikle – nechme Satoshiho být

Ačkoliv vám v našem článku přibližujeme mysteriózní příběh Satoshiho Nakamota a známé tváře, o kterých se společnost domnívá, že za tímto pseudonymem a objevením Bitcoinu mohly stát, jsem toho názoru, že bychom Satoshiho měli nechat být a po jeho pravé identitě přestat bádat. Bitcoin je na rozdíl od ostatních kryptoměn výjimečný právě tím, že tvůrce není znám anebo je už mrtev. Tento fakt je jedním z nejsilnějších faktorů, který dodává Bitcoinové síti a technologii samotné bezpečnost. Stručně řečeno, není koho chytit za ruku a koho obvinit. Ať už je, či byl Satoshi Nakamoto kdokoliv, dopřejme mu klid, soukromí a zasloužený odpočinek.


Michal Mikle

Michal Mikle

Jsem overclocker a nadšený Bitcoiner. U počítačového hardwaru mne nevyužitý výkon nenechává chladným a pro své záliby leckdy sáhnu i po tekutém dusíku či po jiných extrémních metodách chlazení. Založil jsem službu pro optimalizaci Intel procesorů delid.cz, skládám PC na míru a baví mě téma soukromí a bezpečnosti. Mimo digitální svět se zajímám o permakulturu a další systémy nízké časové preference.

Kdo je Satoshi Nakamoto?

Kdo z těchto hlavních „podezřelých“ je Satoshi Nakamoto, se možná nikdy nedozvíme. Možné je i to, že jím není nikdo z výše uvedených osob. Tuto identitu by údajně měla znát americká bezpečnostní instituce NSA, která případ prověřovala, aby zjistila, zda se nejedná o ruský nebo čínský nástroj na ohrožení bezpečnosti USA.

i Užitečné odkazy
1.
Bitperia. Poznejte bitcoin v praxi pomocí jednoduché aplikace. Dostupná je zdarma pro zařízení Android a iOS.
2. Satoshi Nakamoto. Jak na toto téma hovoří slavná Wikipedia?

Ať už je Satoshi Nakamoto kdokoliv, přišel se skutečně převratnou technologií a pro zachování své anonymity má jistě pádné důvody. Pokud stále vlastní privátní klíče ke své peněžence, jedná se o jednoho z nejbohatších lidí planety, jelikož by disponoval množstvím 1 000 000 jednotek bitcoinů.

Václav Křivan

Václav Křivan

Považuji se za nadšence do kryptoměn. Zajímám se o obory, jako je IT a ekonomie. Rád bych tyto dva obory ve svém životě propojil a kryptoměny mi přijdou jako ideální příležitost. Zároveň je považuji za skutečnou inovaci a veřím v brzkou masovou adaptaci.

4,5 16×
Viking USB Flash Disk 16GB 4v1 stříbrný
Flash disk 16 GB - USB 2.0 a Lightning, konektor USB-C a Lightning, rychlost zápisu až 20 MB/s, rychlost čtení až 30 MB/s, softwarové šifrování, OTG, s poutkem na klíče, materiál kov, rozměry 9,2 × 14 × 61,6 mm (V׊×D)
679,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: VKNG071
4,8 177×
APC SurgeArrest - PM5-FR
Přepěťová ochrana - délka 1,8 m, male konektor 1× vidlice typu F, female konektor 5× zásuvka typu E, kapacita rázové energie 918 J, maximální proudové zatížení 10 A, špičkový proud 24000 mA, LED indikace až 10 A
559,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: NZ029c
Vytisknout
P-DC1-WEB13
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací