Siegestorm (RECENZE) – Fantasy karetní rubačka pro dva hráče

Zobrazit katalog

Recenze

Aktualizováno

Atraktivních deskovek pohodlně hratelných ve dvou lidech je na současném trhu stále relativní nedostatek, ačkoliv se jedná o velmi žádaný typ her. Proto se dnes podíváme pod víko krabice karetky jménem Siegestorm, jež nás zavede do fantasy světa zmítaného neustálými válkami. Vy se můžete chopit jednoho z národů a přivést jej k blahobytu tím, že do prachu zadupete svého soupeře. Jste připraveni vkročit na bojiště?

Recenze

Siegestorm; screenshot: recenze, cover

• Žánr: Karetní hra • Počet hráčů: 1–2 • Autoři: Kamil Cieśla, Marcin Świerkot • Vydavatel: Awaken Realms Lite • Distributor v ČR: Albi • Herní doba: 30-60 minut • Doporučený věk: od 12 let


Obsah recenze Siegestorm

 1. Siegestorm přináší věčný konflikt prastarého kontinentu
 2. Užijete sílu ducha, nebo se raději přikloníte k nekromancii?
 3. Siegestorm – pravidla
 4. Vzhůru do boje!
 5. Recenze Siegestorm: závěrečné hodnocení

Siegestorm přináší věčný konflikt prastarého kontinentu

• Recenze: 26. 1. 2020 • Autor: Jakub Němec

Vleklá válka sužuje obyvatele blíže neurčeného světa téměř 4000 let a nic nenaznačuje, že by se měla chýlit ke konci. Zcela odlišné národy nemohou najít společnou řeč, a proto se mezi sebou mydlí sotva jim dorostou noví bojovníci, které mohou vůdci poslat na bitevní pole, kde si ruce podávají hrdinská sláva a bídná smrt jako staří známí. Hlubší příběhové pozadí karetní rubačky Siegestorm nedostanete a vlastně jej ani nepotřebujete, protože se v ní sází především na svižnou hratelnost s možností tvořit neuvěřitelně působivá komba. Siegestorm by se tak mohl stát vhodnou alternativou pro legendární Magic: The Gathering, fyzickou verzí Gwentu, Hearthstonu či Artifactu.

Siegestorm; screenshot: komponenty

Siegestorm (Stolní hra)

V krabici Siegestorm najdete dostatek materiálu, abyste si pohodlně zabojovali, ale doporučujeme přikoupit i dva přídavné balíčky. Partie se poté stanou mnohem méně předvídatelné.

Možná se ptáte, proč byste se tedy měli vůbec pouštět do nové deskovky, když soubojových karetek je na trhu víc než dost. Inu, dnes recenzovaná hra nenese pro někoho nepřekonatelné prokletí tzv. Living Card Game (LCG), jež vás nutí neustále dokupovat a sbírat nové karty, abyste byli konkurenceschopní vůči svým soupeřům. V projektu Siegestorm od Kamila Cieśly (Bees: The Secret Kingdom) a Marcina Świerkota (Tainted Grail: The Fall of Avalon) dostanete předpřipravené balíčky, které stačí dostat z jejich plastového obalu a s nimiž můžete okamžitě hrát. Přítomny jsou také další karty, díky nimž si můžete se složením své armády dostatečně pohrát, abyste mohli své soupeře překvapit.

Užijete sílu ducha, nebo se raději přikloníte k nekromancii?

V základní krabici najdete dvě armády, jejichž karty samy o sobě vypadají velmi zajímavě, ale teprve při jejich provazování a kombení ukáží svou pravou podstatu a moc. Klan Čchun-laj se zaměřuje především na kontrolu bojiště, posiluje karty před sebou a dokáže využívat své bojovníky i po útoku. Cena karet není nijak závratná, ale také od nich nemůžete čekat žádný masakr v protivníkových zástupech nestvůr, ani nijak zvlášť velkou odolnost. To rod Yrsa se soustřeďuje na hrubou sílu. Ze zálohy dokáže svými schopnostmi pozlobit, ale až během přímého útoku zakusíte pořádné nepříjemnosti, protože zasazené údery opravdu bolí (třeba když vás postříká kyselinou „Chrlič chemtrails“, úsměvné překvapení v jinak klasické fantasy).

Siegestorm; screenshot: Styxie Default; screenshot: Yrsa Default; screenshot: Cchun-laj

Siegestorm (Stolní hra)

Jednotlivé národy se liší nejen grafickým podáním, ale také herními mechanikami, jež si musíte pořádně osvojit.

Už s výše uvedenými národy si užijete dost zábavy, ale já bych stoprocentně doporučil přikoupit ještě další dva balíčky, v nichž se skrývají démoničtí Styxie a nebeští Serafie a které značně rozšíří vaše herní možnosti. Serafínští andělští jezdci se stali po několika partiích mými favority. Sympatické jsou jejich léčitelské a obranné schopnosti, jimiž pomalu, ale jistě tlačíte soupeře do kouta. Jejich přímým opakem je agresivněji pojatý rod Styxie, který se ve své armádě může pyšnit mocnými draky, pekelnými zplozenci, elementály a dalšími okultistickými příšerami, jež dokáží krást a jinak likvidovat soupeřovy karty symbolizující zároveň životní sílu.

Siegestorm – pravidla

Ve chvíli, kdy se seznámíte s jednotlivými balíčky, se můžete pustit do louskání pravidel. Sedm stránek budete mít přečtených raz dva a sami velmi rychle pochopíte, že mechaniky karetky Siegestorm jsou v zásadě velmi snadné a jejich kouzlo (a pro někoho složitost) se odhalí až ve chvíli, kdy se naučíte mixovat dovednosti svých postav do působivých komb. Pojďme se tedy společně podívat, jak se v Siegestorm hraje jeho hlavní mód Duel, na jehož principy navazuje také sólo a kooperativní hra.

Siegestorm; screenshot: partie Siegestorm; screenshot: solo Siegestorm; screenshot: zápas

Siegestorm (Stolní hra)

Ať už budete hrát Siegestorm ve dvou hráčích, jako kooperaci ve čtyřech hráčích nebo sami v souboji s bossem, budete mít vždy přehled, co se děje na herní ploše.

Průběh partie se skládá z tahů, jež se pravidelně střídají mezi soupeři. V rámci jednoho tahu si aktivujete všechny unavené karty z minulého kola, přiberete si dvě karty, posunete svou armádu postupně směrem k nepříteli podél herního plánu a následně můžete hrát karty z ruky, pokud k tomu máte zdroje. Základním platidlem jsou právě karty v ruce, popř. zálohy, jež si postupem času vytvoříte. Hra končí ve chvíli, kdy jednomu z hráčů dojde přibírací hromádka karet symbolizující životy. Každá karta ztělesňuje postavu z vaší armády, která se může stát platidlem za jinou kartu, můžete ji postavit do řady jako bojovníka nebo okamžitě využít její akci a odložit ji na hromádku ztrát.

Nejpodstatnější částí herní plochy je bojiště, na němž postupují jednotliví bojovníci v ústrety soupeři. Když bojovník dojde na konec fronty, okamžitě provede jednu ze tří možných akcí: útok na protivníka či některou jeho kartu na bojišti, přičemž funguje jako pomocník s aktivní schopností. Následně ještě může provést svou vlastní akci, vytvořit si z dané postavy vlastního pomocníka nebo jej obrátit lícem dolů a do konce hry postavu užívat jako slevu při vykládání karet. A to je ve své podstatě vše, protože ostatní mechaniky jsou vždy odvozené od textu napsaného na kartách.

Siegestorm; screenshot: karty

Siegestorm (Stolní hra)

Serafíni se stali mým národem číslo jedna, ale fanoušci agresivnějšího hraní se budou muset podívat spíše na Yrsu nebo Styxie.

Díky svému jednoduchému principu se Siegestorm bez problémů stane vaší oblíbenou kratochvílí na půl hodinky, kdykoliv budete mít chuť a jednoho protihráče. Albi této karetce věří natolik, že dokonce rozjela ligu, jejíchž zápasů se můžete zúčastnit a vyhrát některou z hodnotných deskovkových cen. Turnaje můžete sledovat zde. Druhá část pravidel se věnuje sólo režimu Obléhání, ve kterém hrajete proti bossovi vedenému umělou inteligencí a s nímž se můžete potýkat v kooperačním režimu. Ruku na srdce, kvůli týmovému hraní si Siegestorm nekupujte, protože se jedná spíše o kosmetický doplněk. Hlavní zájem tedy spíše směřuje ke hře pro dva hráče, jež v sobě má dobrý náboj a správnou míru interakce. Pokud se chcete podívat do pravidel sami, najdete je v plném znění na tomto odkazu.

Vzhůru do boje!

Jestli tedy hledáte vhodnou hru pro dva, nechcete do ní investovat horentní sumy a máte rádi kombinování karet, tak by mohl Siegestorm oslovit právě vás. Počáteční investice není nijak vysoká, částka okolo 500 Kč se pohybuje na nižší hranici cenovek za nejnovější deskové hry. Pokud vás však tahle karetka zaujme, rozhodně doporučuji také přikoupení dvou rozšiřujících balíčků s klany Styxie a Serafie, které poskytnou další možnosti pro masakrování soupeřů. Někdo může namítat, že oba rody mohly být součástí základní verze, ale tím by zároveň vzrostla cena krabice. Takto můžete do rozšíření Siegestorm investovat, až pokud vás zaujme základní hra a budete chtít poznat nové triky jiných říší.

Siegestorm; screenshot: Serafíni

Siegestorm (Stolní hra)

Grafická stránka Siegestorm se povedla, evokuje klasické fantasy světy.

Velkým kladem jsou pravidla, jež si snadno osvojíte během pár minut a pak už můžete prozkoumávat všechna zákoutí vámi zvoleného národa. Ten si vyberete nejen podle herních mechanik, ale určitě bude hrát roli také estetická stránka s epickými ilustracemi bojovníků. Ikonografie a texty v češtině (za překlad zodpovídal místní distributor Albi) jsou přehledné a bez problémů se v nich zorientujete. Z mého pohledu se mimo turnajový potenciál rýsuje Siegestorm jako povedená hra na pivko s kamarádem. Dva paklíky karet jsou snadno přenosné, partie příjemně ubíhá a můžete si u ní i popovídat, protože nezahltí veškerou mozkovou kapacitu.

• Zdroje: Vlastní

Recenze Siegestorm: závěrečné hodnocení


Siegestorm; recenze

Siegestorm

Deskové hry

Siegestorm patří mezi karetní hry, které se skvěle hrají ve dvou. Během partií nepřesahujících třicet minut si užijete taktického klání, kombení karet a dostatek interakce, abyste nezůstali u jedné hry, ale chtěli okamžitou odvetu. Siegestorm si díky přístupným pravidlům zahrají i začátečníci, ale díky hledání nejideálnější kombinace bojovníků a jejich schopností se do něj pustí také zkušenější pařani. V základní krabici najdete také sólo a kooperativní režimy, které jsou ovšem spíše do počtu.

Klady

 • Relativně snadná pravidla
 • Svižný průběh
 • Hra ve dvou
 • Odlišné národy
 • Tvoření komb je vrcholně uspokojivé
 • Nikdy nezůstanete jen u jedné partie
 • Grafická stránka

Zápory

 • Sólo mód a kooperativní režim jsou spíše do počtu
 • Nikdy nezůstanete jen u jedné partie :D
Jakub Němec

Jakub Němec

Hraní her, ať už počítačových či deskových, se stalo součástí mého života už s prvním úspěšným umístěním plastové čepičky v Kloboučku, hop! a s archaickým počítačem, na kterém téměř neustále běžela trojice Rayman, Pharaoh a FIFA 2000. Od té doby se rád nechávám překvapovat unikátními zážitky, silnými příběhy a originální hratelností, kterou dokáží vývojáři vykouzlit. Jsem v redakci Alza Magazínu a GEMu sice vedený jako sporťák a deskovkář, ale rád se ponořím do akčních adventur, RPG, závodů nebo plošinovek, ale vlastně nepohrdnu ničím zajímavým a netradičním.

i Mohlo by vás zajímat
Siegestorm - Styxie
Společenská hra - logická a postřehová hra, pro 2 hráče, střední obtížnost, délka hry 30 min, v českém jazyce, vhodné od 10 let
229,-
Skladem > 10 ks u dodavatele
Objednací kód: HRAif15175
4,8 227×
Carcassonne – Hostince a katedrály 1. rozšíření
Rozšíření společenské hry pro 2–6 hráčů, vhodné od 7 let, alespoň na 30 min hraní, česká lokalizace
299,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: ZA002b
4,9 248×
Carcassonne
Společenská hra - strategická a rodinná hra, pro 2 až 5 hráčů, lehká obtížnost, délka hry 60 min, v českém jazyce, vhodné od 8 let
499,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: ZA002
4,9 139×
Catan - základní hra
Společenská hra - strategická a obchodní hra, pro 3 až 4 hráče, délka hry 75 min, v českém jazyce, vhodné od 10 let
899,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: ZA012
4,8 38×
Hra o Trůny
Společenská hra - strategická, podle filmů a her, pro 3 až 6 hráčů, délka hry 180 min, v českém jazyce, vhodné od 14 let
Zlevněno -3 %
1 399,- 1 449,-
Skladem 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: ZA052i
5,0 11×
Nemesis
Společenská hra - strategická, podle filmů a her, pro 1 až 5 hráčů, délka hry 120 min, v českém jazyce, vhodné od 14 let
Zlevněno -14 %
3 419,- 3 999,-
Momentálně nedostupné
Objednací kód: HRAif14027
Vytisknout
P-DC1-WEB08
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací