AlzaPlus+ Valentýnské TOPky

Recenze objektivu Sigma 100-400mm f/5-6,3 DG OS HSM Contemporary

Zobrazit katalog
Recenze objektivu Sigma 100-400mm f/5-6,3 DG OS HSM Contemporary

Teleobjektivy nižších a středních tříd patří dlouhodobě k velmi oblíbeným, a tak není divu, že výrobci přichází se stále novými a novými modely. Stranou samozřejmě nemůže zůstat ani Sigma, která na tomto poli již v minulosti přinesla nejeden zajímavý objektiv. Nyní přišla s dalším pozoruhodným kouskem, který nese označení Sigma 100-400mm f/5-6,3 DG OS HSM Contemporary. Jde o malý, relativně lehký a kompaktní teleobjektiv, koncipovaný především pro fotografování z ruky, vhodný pro focení zvířat, sportovních klání, letadel a podobně, případně také pro cestování.

Sigma 100-400mm f/5-6,3 DG OS HSM Contemporary

Sigma 100-400mm: rozměry, mechanické provedení a ovládání

Jak již napovídá označení Contemporary, tak jde o třídu objektivů značky Sigma, které vynikají kompaktností, lehčí konstrukcí i levnějším provedením, což objektiv Sigma 100-400mm f/5-6,3 DG OS HSM Contemporary docela dobře vystihuje. Objektiv má pěkný a moderní design, na jaký jsme u Sigmy za poslední dobu už zvyklí, tedy žádné zbytečnosti, ale prosté, a hlavně praktické provedení, přičemž však nechybí nic podstatného. Objektiv má poctivý kovový bajonet a gumové těsnění kolem něj, proti vnikání vlhkosti a prachu. Nechybí ani kvalitní stupnice zaostřené vzdálenosti. Na boku objektivu pak najdeme hned čtyři přepínače, pro detailní nastavení fungování objektivu.

Když objektiv vezmete do ruky, tak první, co zaujme je, že působí opravdu mimořádně solidním a robustním dojmem, a to i přesto, že je z velké části plastový. Já osobně již dnes plast nepovažuji za nějaké sprosté slovo, je to materiál, který má celou řadu výhod a pokud se použije opravdu kvalitní, tak to nijak neubírá na kvalitě provedení – právě objektivy Sigma jsou toho skvělou ukázkou, protože poslední generace vypadají až prémiově. Oba prstence, ostřící i zoomovací, jsou dostatečně široké, potažené vhodným neklouzavým povrchem i materiálem a mají přímo příkladně jemný chod. Objektiv je také na ohnisko 400mm příjemně, až skoro překvapivě malý.

ParametrSigma 100-400mm f/5-6,3 DG OS HSM Contemporary
Ohnisková vzdálenost100 – 400 mm
Světelnostf/5 – f/6,3
Nejvyšší clonaf/22
Nejkratší zaostření1,6 m
Clona9 lamelová
Filtrový závit67 mm
Optická soustava21/15 (1× ED)
Účinnost stabilizaceVR 4 EV
Rozměry86 × 182 mm
Hmotnost1 160 g

Shrnu-li tedy všechny zjištěné parametry mechanického provedení a ergonomie, pak mohu konstatovat, že v tomto ohledu je objektiv Sigma 100-400mm f/5-6,3 DG OS HSM Contemporary skutečně mimořádně zdařilý. Dobře padne do každé ruky a skvěle se s ním pracuje. Například uživatelé, kteří jsou zvyklí zaostřovat ručně budou přímo nadšeni, protože díky jemnosti chodu bez problémů zaostří klidně i na milimetr přesně a to i při maximálním ohnisku 400 mm. Pro jistotu musím také ještě uvést, že objektiv se sice při zoomování vysouvá (což je u zoom objektivů tohoto typu běžné), ale přední příruba se ani při zoomování a ani při zaostřování neotáčí, takže se na tomto objektivu dobře pracuje i s filtry – filtrový závit je 67mm.

Vybavení funkcemi, praxe a optická kvalita objektivu

Objektiv Sigma 100-400mm f/5-6,3 DG OS HSM Contemporary je vhodný jak pro digitální zrcadlovky z menším čipem APS-C, tak i pro ty s čipem velikosti kinofilmového políčka, tedy Full Frame (většinu ukázkových fotografií v tomto článku jsem pořídil právě Full Frame digitální zrcadlovkou Nikon D750). Objektiv je vybaven výkonnou optickou stabilizací, která umožňuje využití delších expozičních časů až o 4 EV. Stabilizace má dva režimy – jeden pro klasickou stabilizaci a jednu speciálně pro tzv. panning. Právě u teleobjektivu je kvalitní optická stabilizace v praxi velmi důležitá a objektiv bez této funkce bych u dnes asi příliš nedoporučoval.

Další velmi zajímavou, a i dnes stále ještě netradiční funkcí je možnost uživatelské kalibrace objektivu pomocí speciální kalibrační sondy Sigma USB Dock. Díky této sondě a programu Sigma Optimization PRO si můžete objektiv sami uživatelsky a velmi přesně kalibrovat, přesně dle vašich osobních potřeb. Dále můžete korigovat případný Backfocus nebo naopak Frontfocus. V neposlední řadě pak můžete tímto zařízením aktualizovat firmware objektivu (na toto téma v budoucnu připravuji samostatný článek).

Sigma 100-400mm f/5-6,3 DG OS HSM Contemporary Sigma 100-400mm f/5-6,3 DG OS HSM Contemporary Sigma 100-400mm f/5-6,3 DG OS HSM Contemporary

Sigma 100-400mm f/5-6,3 DG OS HSM Contemporary Sigma 100-400mm f/5-6,3 DG OS HSM Contemporary Sigma 100-400mm f/5-6,3 DG OS HSM Contemporary

Sigma 100-400mm f/5-6,3 DG OS HSM Contemporary Sigma 100-400mm f/5-6,3 DG OS HSM Contemporary Sigma 100-400mm f/5-6,3 DG OS HSM Contemporary

I když je nějaký objektiv opravdu hodně kvalitní, přesto důsledně využívejte sluneční clonu, a to nejen za slunečného dne. Dvojnásob to platí v případech, jako je tento, kdy ji máte zdarma již zahrnutou v ceně objektivu. Sluneční clona nejen zvyšuje celkový optický výkon, ale také významně chrání přední čočku objektivu před poškozením při fotografování v terénu – určitě lépe a účinněji, než různé ochranné filtry.

i Nevíte si rady, jak vybrat digitální fotoaparát? Mrkněte do našeho průvodce.

Další velmi podstatnou kapitolou je (zejména u teleobjektivu) automatické zaostřování. Jak již napovídá zkratka HSM (Hyper Sonic Motor) v označení objektivu Sigma 100-400mm f/5-6,3 DG OS HSM Contemporary, tak je objektiv vybavený ultrazvukovým ostřícím motorem a na výkonu je to skutečně znát. Objektiv i v praxi zaostřuje velmi rychle a přesně, pokud by se vám ale to ale i tak zdálo málo, lze rychlost ještě zvýšit použitím přepínače pro omezení zaostřovacího rozsahu. Tento přepínač má tři polohy, první pro kompletní rozsah, druhý pro rozsah od 6 m do nekonečna a třetí pouze do 6 metrů. Drobnost, která ale v mnoha situacích potěší. Současně ještě dodám, že nejkratší zaostřitelná vzdálenost je 1,6 metru, takže vysloveně na makro to sice není, ale při 400 mm se takto již dají fotografovat zajímavé detaily, jako třeba větší květy a podobně.

Sigma 100-400mm f/5-6,3 DG OS HSM Contemporary

Malé rozměry objektivu jsou mimo jiné dány mírně nižší světelností, která je u tohoto objektivu f/5-6,3, což je ale v praxi opravdu malý rozdíl, který se navíc nijak negativně nepodepsal na samotném optickém výkonu. Ve skutečnosti je tomu spíše naopak, protože i po optické stránce je tento objektiv skutečně mimořádně zdařilý. Chromatická aberace je u něj takřka neznámým pojmem, slušně snáší protisvětlo, nemá sklon vytvářet nežádoucí reflexy a vinětace se sice na plně otevřenou clonu objeví, ale jen na Full Frame fotoaparátu a v přiměřené míře, snadno odstranitelné pouhým vhodným nastavením digitálního fotoaparátu, či postprocesem v grafickém editoru. Nejlepší je ale ostrost, ta je opravdu výborná, a to v celém rozsahu zoomu. Dokonce i vliv nastavení clony je minimální. I na snímcích z Full Frame zrcadlovky je ostrost velmi dobrá i v rozích na plně otevřenou clonu. Pokud použijete zrcadlovku s čipem formátu APS-C, tak už vůbec nemáte co řešit.

MTF křivky

Příslušenství, cena a závěr

Jak je u Sigmy již mnohaletým zvykem, je i u tohoto objektivu v ceně zahrnuta kromě obou krytek také polstrovaná brašna na objektiv, stejně jako kvalitní sluneční clona. Jako volitelné příslušenství k objektivům pak kromě obvyklých filtrů přichází v úvahu (a náročnějším uživatelům doporučuji) již zmíněný Sigma USB Dock, pro aktualizaci firmwaru a kalibraci – pro jistotu dodám, že pokud máte více objektivů Sigma, pak stačí jeden USB dock po všechny. Dále je tento objektiv kompatibilní s nejnovější generací telekonvertorů a dalšího speciálního příslušenství, i když pozor na světelnost, ta může být v některých případech limitující.

Sigma 100-400mm f/5-6,3 DG OS HSM Contemporary Sigma 100-400mm f/5-6,3 DG OS HSM Contemporary Sluneční clonaSigma 100-400mm f/5-6,3 DG OS HSM Contemporary Optická soustava

Závěrem se pomalu dostávám k ceně, která aktuálně činí 23 990 Kč včetně DPH a to je opravdu hodně dobrá cena. Nový objektiv Sigma 100-400mm f/5-6,3 DG OS HSM Contemporary patří totiž k tomu vůbec nejlepšímu, co jsem z této kategorie objektivů měl kdy v ruce – a že už toho za ty roky bylo opravdu hodně. Pokud potřebujete zoom teleobjektiv s delším ohniskem jak obvyklých 300 mm, přitom nepotřebujete vyšší světelnost a současně by se vám hodilo, aby objektiv byl malý a snadno přenosný, pak v podstatě není co řešit. S těmito parametry, výkonem a cenou budete jen hodně těžko hledat nějakou lepší volbu. A tím myslím po všech stránkách, protože tento objektiv je skutečně kvalitní jak mechanicky, tak i opticky, stejně jako po stránce ceny, ergonomie i možného příslušenství.

i Fotoaparáty pro začátečníky už vám jednoduše nestačí a rádi byste investovali do nové profesionální zrcadlovky či bezzrcadlovky? Začít můžete se zvýhodněnými starter kity, které obsahují vše potřebné k tomu, abyste mohli ihned začít fotit. Navíc v kombinaci s cashback akcí můžete takto při nákupu drahé fototechniky ušetřit až několik tisíc korun.

A ještě abych nezapomněl – Sigma dává na své objektivy plnou záruku 4 roky a pokud někdy v budoucnu změníte značku fotoaparátu, nemusíte hned prodávat i všechny objektivy – Sigma vám vymění bajonet třeba z Canonu na Nikon nebo naopak (tohle už je ale samozřejmě zpoplatněná služba).

Ukázkové snímky v plném rozlišení

Závěrečné hodnocení objektivu Sigma 100-400mm f/5-6,3 DG OS HSM Contemporary

Hodnocení 92% Alza.cz
Hlavní parametry: Konstrukce
95%
Obrazová kvalita
90%
Poměr cena / výkon
90%

Klady

  • Výborná optická kvalita
  • Rychlé ostření a optická stabilizace
  • Plná záruka 4 roky 
  • Obal a sluneční clona v ceně 
  • Hezký i praktický design
  • Příznivá cena 

Zápory

  • Mírně nižší světelnost
Michal Kupsa

Michal Kupsa se narodil v roce 1970 v Brně. Fotografovat začal již ve svých 15 letech a novinářské činnosti propadl již o tři roky později. Na svém kontě má spolupráci s řadou prestižních českých i zahraničních médií, včetně České televize, Českého rozhlasu, National Geographic, Národní knihovny Kongresu USA, iDNES, nadace Člověk v tísni a většiny českých magazínů o fotografii a fotografování. Zaměřuje se především na cestopisné články, recenze fototechniky a vedení fotografických kurzů.

Vytisknout
P-DC1-WEB02
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací