Ať už chceme, nebo ne, pokroku se v dnešní přetechnizované době nevyhneme. Toho jsou si vědomi i výrobci telefonů. Rámečky už nelze více ztenčit a selfie kamery si našly své místo buď ve výřezu, nebo v samostatném výklopném mechanismu. Trend se tak přesouvá na nové, dosud zatím neprobádané pole – pole skládacích a ohebných telefonů. Na trhu už jsou, nebo se v brzké době chystají, první modely. Patří jim budoucnost? A kdo jsou vůbec první vlaštovky a co vlastně umí?
Telefon Samsung Galaxy Z Flip4 je, jak již název napovídá, čtvrtou verzí oblíbených „véček“ od Samsungu. Korejský gigant jej do světa vypustil na konci srpna 2022 a i nadále pokračuje v rozvíjení již ověřeného ohebného designu. Oproti předchozí generaci se zlepšil výkon, výdrž a nabídne také vůbec poprvé 512GB variantu úložiště. V neposlední řadě potěší také nyní až 25W rychlonabíjení a vylepšené je rovněž nabíjení bezdrátové. Zde si telefon polepšil na 15 W.
Na pohled je Galaxy Z Flip4 klasické véčko, po rozevření ovšem nenajdeme klávesnici, ale displej propojující horní a spodní část. Tvoří jej Dynamic AMOLED 2X panel s úhlopříčkou 6,7" a Full HD+ rozlišením 2 640 × 1 080 px. Výrobce zahrnul i rychlou obnovovací frekvenci o hodnotě 120 Hz. Přístroj má ještě jeden displej – na přední straně. Díky němu má uživatel přehled o všech notifikacích bez toho, aniž by musel telefon otevírat. Poslouží ale také jako hledáček fotoaparátu. Malý displej oproti předchozím modelům narostl na velikost 1,9" a dostal rozlišení 512 × 260 bodů. Jedná se o 60Hz Super AMOLED panel, který je samozřejmě dotykový.
Telefon si polepšil na odolnosti. Stejně jako předchůdce má sice odolný rámeček z hliníku, displeje však kryje ochranné sklo Gorilla Class Victus+, jenž nabízí o něco lepší vlastnosti než varianta bez plus na modelu z minulého roku.
Samsung Galaxy Z Flip4 nezklame ani po výkonnostní stránce. Pohání jej špičkový čipset Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1, tedy ten aktuálně vůbec nejvýkonnější, v kombinaci s 8 GB paměti RAM. Telefon je nabízen ve třech variantách úložiště – 128 GB, 256 GB a vůbec poprvé také 512 GB pro ty, co nemají prostoru nikdy dost. Zmíněná vyšší výdrž je ale i prací větší, 3 700mAh baterie.
Fotoaparát nijak zvlášť nevyčnívá – už proto, že zůstal prakticky beze změny. Čočky hlavního fotoaparátu jsou stále pouze dvě, a to v sestavě 12 Mpx f/1,8 a 12 Mpx f/2,2. Přední fotoaparát má rozlišením 10 Mpx a světelnost f/2,4. Zajímavé je i to, že pro focení selfíček se dá díky vnějšímu displeji využit i hlavní fotoaparát.
K 16. září 2022 je Samsung Galaxy Z Flip4 k mání za nijak nepřemrštěných 27 490 Kč, což je jen o trochu více, než kolik činí cenovka u nejnovějšího iPhonu 14. Pokud máte rádi „véčka“ nebo se vám omrzel klasický vzhled mobilních telefonů, tohle zařízení by nemuselo být špatnou volbou.
Samsung Galaxy Fold se stal prvním reálně použitelným ohebným telefonem (opravdu prvním byl Royole FlexPai, ten měl ale k použitelnosti na míle daleko a o prvenství usiloval jen, aby se výrobce zviditelnil). Nyní už je k dispozici o kus vybavenější verze Samsung Galaxy Z Fold4. Asi největší změny se konají na poli displeje, který přichází nejen s poměrem stran změněným pro lepší ovladatelnost, ale nově také s technologií LTPO. Vylepšení se pochopitelně týká i výkonu a fotoaparátu.
I zde se dočkáme dvou displejů. Ten hlavní, ohebný, díky němuž telefon po rozevření prakticky získá parametry tabletu, tvoří Super AMOLED 2X panel s úhlopříčkou 7,6" a rozlišením 2 176 × 1 812 px a poněkud „čtveratějším“ poměrem stran 5:4. Dostal do vínku variabilní obnovovací frekvenci, která se díky LTPO pohybuje v rozmezí od 1 do 120 Hz a je tak úspornější. Přední 120Hz displej je oproti předchozí generaci trochu nižší a lépe ovladatelný jedním prstem. Má 6,2" a nabízí rozlišení 2 316 × 904 px. Pro ovládání telefonu je možné využívat také stylus S Pen, který však není součástí balení.
Fotomodul na zadní straně telefonu má opět tři objektivy. Dějí se tu však velké změny. Hlavní snímač si zásadně polepšil až na 50 Mpx v kombinaci s objektivem o světelnosti f/1,8. Teleobjektiv je o něco schopnější a zvládne až trojnásobný optický zoom, má však menší, 10Mpx snímač. Širokoúhlý fotoaparát se pak příliš nezměnil. Opět jde o 12Mpx kameru se světelností f/2,2 a úhlem záběru 123°. Hlavní kamera a teleobjektiv pak nabídnou také optickou stabilizaci. 4Mpx selfie kamerka se opět usídlila pod vnitřním displejem a 10Mpx, rovněž selfie, fotoaparát na vrcholu panelu vnějšího. Oba sekundární fotoaparáty nově zvládnou 4K video při 60 FPS.
Výkon je ještě o úroveň výš než v případě Flipu. Stejně jako véčko je mobil vybaven špičkovým čipsetem Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1, stejně jako předchůdce však nabídne 12 GB RAM paměti UFS 3.1. I zde je k mání i nová varianta úložiště, celkem jsou tedy tři – 256, 512 a 1024 GB.
Zatímco Samsung své ohebné telefony dále pumpoval jako na běžícím páse, Huawei si od představení Huawei Mate Xs dal krátkou pauzu. Nejnovější počin nazval jednoduše Huawei Mate Xs 2 a výrobce jasně ukazuje, že jdou ohebné mobily dělat i jinak.
Díky více než dvouleté pauze jsou změny od předchůdce o něco výraznější. Huawei se stále drží své filozofie a mobilu ponechává jeden displej, použitelný jak v rozložené, tak složené formě. Oproti předchůdci je s úhlopříčkou 7,8″ (2 200 × 2 480 px) trochu kompaktnější, zásadně si však polepšil na obnovovací frekvenci – ta je nyní 120 Hz. Když displej složíte, dostane se vám 6,5″ panelu s rozlišením 1 176 × 2 480 px.
Fotomodul Mate Xs 2 je na druhou stranu Foldu velmi podobný. Hlavní snímač nabídne rozlišení 50 Mpx (f/1,8) s optickou stabilizací, 8Mpx teleobjektiv potěší trojnásobným optickým zoomem a stabilizací. Širokoúhlý fotoaparát je pak 13Mpx (f/2,2) s úhlem záběru 120°. Nutno ovšem dodat, že kvůli využití jiného čipsetu není fotoaparát schopný pořizovat 4K videa při 60 FPS – spokojit se tedy zákazníci budou muset se 30 snímky. Huawei Mate Xs 2 má ještě čtvrtou kameru v pravém horním rohu displeje. Ta je 10,7Mpx se světelností f/2,2.
Telefon vám z hlediska variant moc na výběr, alespoň u nás, nedá. Na českém trhu je k mání pouze varianta s 8 GB RAM a 256GB úložištěm, v zahraničí se však vyrábí i model 12/512 GB. Spolu se starším čipsetem Qualcomm Snapdragon 888 bez podpory 5G je jasné, že Mate Xs 2 dává přednost spíše eleganci před špičkovými parametry.
Oproti Samsungu má telefon sice navrch v rychlonabíjení, které je zde 66W, chybí mu však možnost nabíjet bezdrátově. Čínský gigant se sice snaží, ale aktuálně se korejskému soupeři nevyrovná. Oproti předchůdci sice takřka dorovnal konkurenční cenu, největší problém je však v systému. Pro firmu Huawei stále platí zákaz využívání služeb Google, takže by si noví uživatelé museli navyknout na poměrně dost odlišný ekosystém Huawei Mobile Services.
Ohýbací telefony nejsou v tomto směru jedinou inovací. V minulosti se například samotný Google snažil na trh přijít s modulárním telefonem. Projektu se říkalo ARA a spekulace kolem něj nás provázely několik let. Vše už je ale u konce. Ačkoliv ještě v květnu 2016 sliboval Google uvedení telefonu na trh, v září toho samého roku celý projekt zrušil.
Project ARA byl revoluční koncept telefonu budoucnosti, který měl kompletně změnit způsob, jakým mobily používáme. Původní idea počítala s kompletní modularitou, nicméně vývojáři pocítili meze reality a základní tělo telefonu mělo náhle obsahovat nejen displej a základní reproduktory, ale také procesor a RAM.
I když Google ve vývoji údajně pokračoval, stával se zastaralým už i samotný koncept modulárního telefonu. Proč? V poslední době vzrostl hlad po velkých displejích v co nejmenších tělech, a k naplnění takových požadavků je zapotřebí bezrámečkového designu a vysoké úrovně integrace. A tu modulární telefon ze své podstaty nemůže nabídnout.
Jak se momentálně zdá, jednu z budoucností mobilního segmentu mohou představovat nikoli modulární, ale skládací telefony. Dokáží totiž nabídnout kompaktní rozměry a po otevření velký displej, na němž se dobře konzumuje obsah a pracuje. První ohebné telefony nebyly bez chyb, další generace tyto neduhy ale postupně odbourávají. A poté se možná nakonec dočkáme skládacích telefonů, které bude radost používat.
+ ZDARMA
Digitální předplatné Ekonom - 12 měsíců
+ ZDARMA
Poukaz Předplatné digitální TV Telly na 30 dní
+ ZDARMA
Digitální předplatné Ekonom - 12 měsíců
+ ZDARMA
Poukaz Předplatné digitální TV Telly na 30 dní
+ ZDARMA
Digitální předplatné Ekonom - 12 měsíců
+ ZDARMA
Poukaz Předplatné digitální TV Telly na 30 dní
+ ZDARMA
Digitální předplatné Ekonom - 12 měsíců
+ ZDARMA
Poukaz Předplatné digitální TV Telly na 30 dní
+ ZDARMA
Digitální předplatné Ekonom - 12 měsíců
+ ZDARMA
Poukaz Předplatné digitální TV Telly na 30 dní