Reklamace či vrácení? Reklamace či vrácení?

Telefony budoucnosti: skládací, ohebné, či modulární?

Zobrazit katalog

Článek

• Autor: Redakce

Ať už chceme, nebo ne, pokroku se v dnešní přetechnizované době nevyhneme. Toho jsou si vědomi i výrobci telefonů. Rámečky už nelze více ztenčit a selfie kamery si našly své místo buď ve výřezu, nebo v samostatném výklopném mechanismu. Trend se tak přesouvá na nové, dosud zatím neprobádané pole – pole skládacích a ohebných telefonů. Na trhu už jsou, nebo se v brzké době chystají, první modely. Patří jim budoucnost? A kdo jsou vůbec první vlaštovky a co vlastně umí?

Mobilní telefony budoucnosti

Telefony budoucnosti: Skládací, ohebné, či modulární? – OBSAH

  1. Samsung Galaxy Z Flip4 – „véčko“ za rozumnou cenu
  2. Samsung Galaxy Fold4 – skládací telefon přichází již počtvrté
  3. Huawei Mate Xs 2 – čínský výrobce se vrací do hry
  4. Project ARA: nadějný neúspěch modulárních telefonů

Samsung Galaxy Z Flip4 – „véčko“ za rozumnou cenu

Telefon Samsung Galaxy Z Flip4 je, jak již název napovídá, čtvrtou verzí oblíbených „véček“ od Samsungu. Korejský gigant jej do světa vypustil na konci srpna 2022 a i nadále pokračuje v rozvíjení již ověřeného ohebného designu. Oproti předchozí generaci se zlepšil výkon, výdrž a nabídne také vůbec poprvé 512GB variantu úložiště. V neposlední řadě potěší také nyní až 25W rychlonabíjení a vylepšené je rovněž nabíjení bezdrátové. Zde si telefon polepšil na 15 W.

Samsung Galaxy Flip4
Samsung Galaxy Z Flip4 je vlastně modernizované ohebné „véčko“.

Na pohled je Galaxy Z Flip4 klasické véčko, po rozevření ovšem nenajdeme klávesnici, ale displej propojující horní a spodní část. Tvoří jej Dynamic AMOLED 2X panel s úhlopříčkou 6,7" a Full HD+ rozlišením 2 640 × 1 080 px. Výrobce zahrnul i rychlou obnovovací frekvenci o hodnotě 120 Hz. Přístroj má ještě jeden displej – na přední straně. Díky němu má uživatel přehled o všech notifikacích bez toho, aniž by musel telefon otevírat. Poslouží ale také jako hledáček fotoaparátu. Malý displej oproti předchozím modelům narostl na velikost 1,9" a dostal rozlišení 512 × 260 bodů. Jedná se o 60Hz Super AMOLED panel, který je samozřejmě dotykový.

Telefon si polepšil na odolnosti. Stejně jako předchůdce má sice odolný rámeček z hliníku, displeje však kryje ochranné sklo Gorilla Class Victus+, jenž nabízí o něco lepší vlastnosti než varianta bez plus na modelu z minulého roku.

i Ohebné telefony v novém. Samsung Galaxy Z Flip4 a Z Fold4 mají špičkový výkon i výbavu

Samsung Galaxy Z Flip4 nezklame ani po výkonnostní stránce. Pohání jej špičkový čipset Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1, tedy ten aktuálně vůbec nejvýkonnější, v kombinaci s 8 GB paměti RAM. Telefon je nabízen ve třech variantách úložiště – 128 GB, 256 GB a vůbec poprvé také 512 GB pro ty, co nemají prostoru nikdy dost. Zmíněná vyšší výdrž je ale i prací větší, 3 700mAh baterie.

Fotoaparát nijak zvlášť nevyčnívá – už proto, že zůstal prakticky beze změny. Čočky hlavního fotoaparátu jsou stále pouze dvě, a to v sestavě 12 Mpx f/1,8 a 12 Mpx f/2,2. Přední fotoaparát má rozlišením 10 Mpx a světelnost f/2,4. Zajímavé je i to, že pro focení selfíček se dá díky vnějšímu displeji využit i hlavní fotoaparát.

K 16. září 2022 je Samsung Galaxy Z Flip4 k mání za nijak nepřemrštěných 27 490 Kč, což je jen o trochu více, než kolik činí cenovka u nejnovějšího iPhonu 14. Pokud máte rádi „véčka“ nebo se vám omrzel klasický vzhled mobilních telefonů, tohle zařízení by nemuselo být špatnou volbou.

i Telefony iPhone 14 a 14 Pro jsou zde. Přináší řadu novinek

Samsung Galaxy Fold4 – skládací telefon přichází již počtvrté

Samsung Galaxy Fold se stal prvním reálně použitelným ohebným telefonem (opravdu prvním byl Royole FlexPai, ten měl ale k použitelnosti na míle daleko a o prvenství usiloval jen, aby se výrobce zviditelnil). Nyní už je k dispozici o kus vybavenější verze Samsung Galaxy Z Fold4. Asi největší změny se konají na poli displeje, který přichází nejen s poměrem stran změněným pro lepší ovladatelnost, ale nově také s technologií LTPO. Vylepšení se pochopitelně týká i výkonu a fotoaparátu.

Samsung Galaxy Fold4
Skládací telefon Samsung Galaxy Fold4 je na první pohled odlišný svým poměrem stran.

I zde se dočkáme dvou displejů. Ten hlavní, ohebný, díky němuž telefon po rozevření prakticky získá parametry tabletu, tvoří Super AMOLED 2X panel s úhlopříčkou 7,6" a rozlišením 2 176 × 1 812 px a poněkud „čtveratějším“ poměrem stran 5:4. Dostal do vínku variabilní obnovovací frekvenci, která se díky LTPO pohybuje v rozmezí od 1 do 120 Hz a je tak úspornější. Přední 120Hz displej je oproti předchozí generaci trochu nižší a lépe ovladatelný jedním prstem. Má 6,2" a nabízí rozlišení 2 316 × 904 px. Pro ovládání telefonu je možné využívat také stylus S Pen, který však není součástí balení.

i Se stylusem S Pen je už kompatibilní také vlajková loď Samsung. Více o ní je článku Samsung Galaxy S22 Ultra 5G (RECENZE): konečně regulérní nástupce řady Galaxy Note.

Fotomodul na zadní straně telefonu má opět tři objektivy. Dějí se tu však velké změny. Hlavní snímač si zásadně polepšil až na 50 Mpx v kombinaci s objektivem o světelnosti f/1,8. Teleobjektiv je o něco schopnější a zvládne až trojnásobný optický zoom, má však menší, 10Mpx snímač. Širokoúhlý fotoaparát se pak příliš nezměnil. Opět jde o 12Mpx kameru se světelností f/2,2 a úhlem záběru 123°. Hlavní kamera a teleobjektiv pak nabídnou také optickou stabilizaci. 4Mpx selfie kamerka se opět usídlila pod vnitřním displejem a 10Mpx, rovněž selfie, fotoaparát na vrcholu panelu vnějšího. Oba sekundární fotoaparáty nově zvládnou 4K video při 60 FPS.

Výkon je ještě o úroveň výš než v případě Flipu. Stejně jako véčko je mobil vybaven špičkovým čipsetem Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1, stejně jako předchůdce však nabídne 12 GB RAM paměti UFS 3.1. I zde je k mání i nová varianta úložiště, celkem jsou tedy tři – 256, 512 a 1024 GB.

Huawei Mate Xs 2 – čínský výrobce se vrací do hry

Zatímco Samsung své ohebné telefony dále pumpoval jako na běžícím páse, Huawei si od představení Huawei Mate Xs dal krátkou pauzu. Nejnovější počin nazval jednoduše Huawei Mate Xs 2 a výrobce jasně ukazuje, že jdou ohebné mobily dělat i jinak.

Díky více než dvouleté pauze jsou změny od předchůdce o něco výraznější. Huawei se stále drží své filozofie a mobilu ponechává jeden displej, použitelný jak v rozložené, tak složené formě. Oproti předchůdci je s úhlopříčkou 7,8″ (2 200 × 2 480 px) trochu kompaktnější, zásadně si však polepšil na obnovovací frekvenci – ta je nyní 120 Hz. Když displej složíte, dostane se vám 6,5″ panelu s rozlišením 1 176 × 2 480 px.

Huawei Mate Xs 2
Zařízení Huawei se vždy od Foldu trochu lišila. Který mobil se vám více zamlouvá?

Fotomodul Mate Xs 2 je na druhou stranu Foldu velmi podobný. Hlavní snímač nabídne rozlišení 50 Mpx (f/1,8) s optickou stabilizací, 8Mpx teleobjektiv potěší trojnásobným optickým zoomem a stabilizací. Širokoúhlý fotoaparát je pak 13Mpx (f/2,2) s úhlem záběru 120°. Nutno ovšem dodat, že kvůli využití jiného čipsetu není fotoaparát schopný pořizovat 4K videa při 60 FPS – spokojit se tedy zákazníci budou muset se 30 snímky. Huawei Mate Xs 2 má ještě čtvrtou kameru v pravém horním rohu displeje. Ta je 10,7Mpx se světelností f/2,2.

i Huawei Mate Xs 2 (PREVIEW): designová skládačka, která sází na otevírání displeje ven

Telefon vám z hlediska variant moc na výběr, alespoň u nás, nedá. Na českém trhu je k mání pouze varianta s 8 GB RAM a 256GB úložištěm, v zahraničí se však vyrábí i model 12/512 GB. Spolu se starším čipsetem Qualcomm Snapdragon 888 bez podpory 5G je jasné, že Mate Xs 2 dává přednost spíše eleganci před špičkovými parametry.

Oproti Samsungu má telefon sice navrch v rychlonabíjení, které je zde 66W, chybí mu však možnost nabíjet bezdrátově. Čínský gigant se sice snaží, ale aktuálně se korejskému soupeři nevyrovná. Oproti předchůdci sice takřka dorovnal konkurenční cenu, největší problém je však v systému. Pro firmu Huawei stále platí zákaz využívání služeb Google, takže by si noví uživatelé museli navyknout na poměrně dost odlišný ekosystém Huawei Mobile Services.

Project ARA: nadějný neúspěch modulárních telefonů

Ohýbací telefony nejsou v tomto směru jedinou inovací. V minulosti se například samotný Google snažil na trh přijít s modulárním telefonem. Projektu se říkalo ARA a spekulace kolem něj nás provázely několik let. Vše už je ale u konce. Ačkoliv ještě v květnu 2016 sliboval Google uvedení telefonu na trh, v září toho samého roku celý projekt zrušil. 

Poslední oficiální video Projectu ARA.

Project ARA byl revoluční koncept telefonu budoucnosti, který měl kompletně změnit způsob, jakým mobily používáme. Původní idea počítala s kompletní modularitou, nicméně vývojáři pocítili meze reality a základní tělo telefonu mělo náhle obsahovat nejen displej a základní reproduktory, ale také procesor a RAM.

Video shrnující ambiciózní myšlenku Projectu ARA, která nejednoho uchvátila.

I když Google ve vývoji údajně pokračoval, stával se zastaralým už i samotný koncept modulárního telefonu. Proč? V poslední době vzrostl hlad po velkých displejích v co nejmenších tělech, a k naplnění takových požadavků je zapotřebí bezrámečkového designu a vysoké úrovně integrace. A tu modulární telefon ze své podstaty nemůže nabídnout.

i Mohlo by vás zajímat

Jak se momentálně zdá, jednu z budoucností mobilního segmentu mohou představovat nikoli modulární, ale skládací telefony. Dokáží totiž nabídnout kompaktní rozměry a po otevření velký displej, na němž se dobře konzumuje obsah a pracuje. První ohebné telefony nebyly bez chyb, další generace tyto neduhy ale postupně odbourávají. A poté se možná nakonec dočkáme skládacích telefonů, které bude radost používat.

4,9 13×
Samsung Galaxy Z Flip4 8GB/128GB šedá
Mobilní telefon - 6,7" AMOLED 2640 × 1080, 120Hz, procesor Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 8jádrový, RAM 8 GB, interní paměť 128 GB, zadní fotoaparát s optickým zoomem 12 Mpx (f/1,8) + 12 Mpx (f/2,2), přední fotoaparát 10 Mpx, optická stabilizace, GPS, Glonass, NFC, LTE, 5G, USB-C, voděodolný dle IPX8, single SIM + eSIM, neblokovaný, rychlé nabíjení 25W, bezdrátové nabíjení 10W, reverzní nabíjení 4,5W, baterie 3700 mAh, Android 12

+ ZDARMA Digitální předplatné Ekonom - 12 měsíců
+ ZDARMA Poukaz Předplatné digitální TV Telly na 30 dní

21 490 Kč S využitím šrotovného
Zlevněno -11 %
24 490,- 27 499,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: SAMO0240b3
4,9 13×
Samsung Galaxy Z Flip4 8GB/256GB šedá
Mobilní telefon - 6,7" AMOLED 2640 × 1080, 120Hz, procesor Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 8jádrový, RAM 8 GB, interní paměť 256 GB, zadní fotoaparát s optickým zoomem 12 Mpx (f/1,8) + 12 Mpx (f/2,2), přední fotoaparát 10 Mpx, optická stabilizace, GPS, Glonass, NFC, LTE, 5G, USB-C, voděodolný dle IPX8, single SIM + eSIM, neblokovaný, rychlé nabíjení 25W, bezdrátové nabíjení 10W, reverzní nabíjení, baterie 3700 mAh, Android

+ ZDARMA Digitální předplatné Ekonom - 12 měsíců
+ ZDARMA Poukaz Předplatné digitální TV Telly na 30 dní

22 990 Kč S využitím šrotovného
Zlevněno -10 %
25 990,- 28 999,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: SAMO0240c3
4,9 13×
Samsung Galaxy Z Flip4 8GB/512GB šedá
Mobilní telefon - 6,7" AMOLED 2640 × 1080, 120Hz, procesor Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 8jádrový, RAM 8 GB, interní paměť 512 GB, zadní fotoaparát s optickým zoomem 12 Mpx (f/1,8) + 12 Mpx (f/2,2), přední fotoaparát 10 Mpx, optická stabilizace, GPS, Glonass, NFC, LTE, 5G, USB-C, voděodolný dle IPX8, single SIM + eSIM, neblokovaný, rychlé nabíjení 25W, bezdrátové nabíjení 10W, reverzní nabíjení, baterie 3700 mAh, Android 12

+ ZDARMA Digitální předplatné Ekonom - 12 měsíců
+ ZDARMA Poukaz Předplatné digitální TV Telly na 30 dní

25 989 Kč S využitím šrotovného
Zlevněno -9 %
28 989,- 31 999,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: SAMO0240d1
4,3 17×
Samsung Galaxy Z Fold4 12GB/256GB černá
Mobilní telefon - 7,6" AMOLED 2176 × 1812, 120Hz, procesor Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 8jádrový, RAM 12 GB, interní paměť 256 GB, zadní fotoaparát s optickým zoomem 50 Mpx (f/1,8) + 10 Mpx (f/2,4) + 12 Mpx (f/2,2), přední fotoaparát 4 Mpx + 10 Mpx, optická stabilizace, GPS, Glonass, NFC, LTE, 5G, USB-C, voděodolný dle IPX8, single SIM + eSIM, neblokovaný, rychlé nabíjení 25W, bezdrátové nabíjení 11W, stylus, baterie 4400 mAh, Android 12

+ ZDARMA Digitální předplatné Ekonom - 12 měsíců
+ ZDARMA Poukaz Předplatné digitální TV Telly na 30 dní

37 999 Kč S využitím šrotovného
Zlevněno -9 %
40 999,- 44 999,-
Na objednávku – termín upřesníme
Objednací kód: SAMO0241b3
4,3 17×
Samsung Galaxy Z Fold4 12GB/512GB černá
Mobilní telefon - 7,6" AMOLED 2176 × 1812, 120Hz, procesor Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 8jádrový, RAM 12 GB, interní paměť 512 GB, zadní fotoaparát s optickým zoomem 50 Mpx (f/1,8) + 10 Mpx (f/2,4) + 12 Mpx (f/2,2), přední fotoaparát 4 Mpx + 10 Mpx, optická stabilizace, GPS, Glonass, NFC, LTE, 5G, USB-C, voděodolný dle IPX8, single SIM + eSIM, neblokovaný, rychlé nabíjení 25W, bezdrátové nabíjení 11W, stylus, baterie 4400 mAh, Android 12

+ ZDARMA Digitální předplatné Ekonom - 12 měsíců
+ ZDARMA Poukaz Předplatné digitální TV Telly na 30 dní

40 990 Kč S využitím šrotovného
43 990,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: SAMO0241c3
4,8 46×
iPhone 14 128GB černá
Mobilní telefon - 6,1" OLED 2532 × 1170, procesor Apple A15 Bionic 6jádrový, interní paměť 128 GB, zadní fotoaparát s optickým zoomem 12 Mpx (f/1,5) + 12 Mpx (f/2,4), přední fotoaparát 12 Mpx, optická stabilizace, GPS, Glonass, NFC, LTE, 5G, Lightning port, voděodolný dle IP68, single SIM + eSIM, neblokovaný, rychlé nabíjení 15W, bezdrátové nabíjení, iOS 16

24 990,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: RI041b1
4,9 152×
iPhone 14 Pro 128GB černá
Mobilní telefon - 6,1" OLED 2556 × 1179, 120Hz, procesor Apple A16 Bionic 6jádrový, RAM 6 GB, interní paměť 128 GB, zadní fotoaparát s optickým zoomem 48 Mpx (f/1,78) + 12 Mpx (f/1,78) + 12 Mpx (f/2,2), přední fotoaparát 12 Mpx, optická stabilizace, GPS, Glonass, NFC, LTE, 5G, Lightning port, voděodolný dle IP68, single SIM + eSIM, neblokovaný, rychlé nabíjení 20W, bezdrátové nabíjení 15W, iOS 16

30 490,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: RI043b1
Vytisknout
P-DC1-WEB30
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací