Emise pro AP+ v app - všechny segmenty P&G MS v hokeji_CZ

Smrt psa: kdy nechat našeho přítele odejít?

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Odchod čtyřnohého přítele patří k nejsmutnějším životním událostem, kterým musí jednoho dne každý chovatel čelit. Pokud pejsek navíc trpí vážným onemocněním či bolestmi, které jen těžko snáší, nastává složité období, ve kterém musíme učinit vážné rozhodnutí. S těžkým srdcem je pak třeba přistoupit k poslednímu rozloučení a milosrdnému uspání, aby se pejsek dále netrápil.

Jak se vyrovnat se smrtí psa

Smrt psa: kdy nechat našeho přítele odejít? – OBSAH

  1. Když se blíží nevyhnutelný konec
  2. Kdy je nutné přistoupit k uspání psa
  3. Jak probíhá uspání psa
  4. Jak naložit s ostatky psa
  5. Jak se vyrovnat se smrtí psa

Když se blíží nevyhnutelný konec

Vzhledem k tomu, že je psí život o mnoho kratší než ten lidský, je třeba počítat s tím, že jednou přijde nevyhnutelný okamžik rozloučení. Pokud u psa nastane poklidný odchod například ve spánku a natrápí ho předchozí zdravotní problémy, nemusíme řešit složité dilema ohledně jeho uspání. Jestliže je však již podzim života pro psa utrpením a je v takovém zdravotním stavu, který již není téměř slučitelný se životem, je vhodné po domluvě s veterinářem zvážit klidný a pro psa vysvobozující odchod na věčnost prostřednictvím eutanazie. To, že se již blíží doba, kdy je třeba o tomto kroku uvažovat, pozná majitel psa podle charakteristických příznaků, jako je inkontinence moči i stolice, velká únava, zpomalený dech, svalové křeče či neschopnost chůze.

i

Chovatelé mají možnost rozhodnout se, kde k uspání psa dojde: zda v ordinaci veterináře, nebo v domácím prostředí, které je pro něj méně stresující.

Kdy je nutné přistoupit k uspání psa

K poslednímu rozloučení a následnému uspání by psa na veterinární klinice nebo doma za asistence veterinárního lékaře by jeho majitel měl přistoupit v okamžiku, když:

  • Pes nedokáže přijímat potravu ani vodu,
  • neovládá svoje vyprazdňování,
  • nemůže chodit,
  • trpí bolestmi, které se již nedaří úspěšně tlumit,
  • zasáhne ho nevyléčitelná nemoc, která již nemá operativní řešení a zásadně ovlivňuje kvalitu jeho života.
Kam odchází duše zvířat po smrti
Nevyléčitelná nemoc i bolesti, které nejdou utlumit, jsou hlavní důvody pro utracení psa.

Jak probíhá uspání psa

Eutanazie psa probíhá tak, že je mu nejprve aplikováno anestetikum, po kterém usne. Následně již necítí ani nevnímá podání látky způsobující zástavu srdce a dechu. Majitel psa, pro kterého je tato situace jistě emočně náročná, by měl myslet na to, že svému psovi tímto aktem pomůže od utrpení a poskytne mu důstojný odchod. Měl by také překonat vlastní strach a najít v sobě sílu být se svým věrným čtyřnohým přítelem až do konce a dopřát mu tak pocit pocit klidu a bezpečí. Pokud by však majitel psa tuto náročnou a emočně vypjatou situaci nezvládal a na psa přenášel vlastní nervozitu a stres, je lepší jej přenechat v péči odborníků.

i

Kolik zaplatíte za uspání psa? Vždy záleží na konkrétním veterinárním zařízení a jeho ceníku, obecně je však nutné počítat s částkou od 1 000 Kč do 2 000 Kč podle velikosti a hmotnosti psa.

Jak naložit s ostatky psa

Po samotném zákroku uspání přichází na řadu otázka, jak pohřbít psa a kam uložit jeho ostatky. Kdo plánuje, že je uloží na vlastní zahradě, toho musíme upozornit na poměrně striktní podmínky pro pohřbení psa, které řeší Vyhláška číslo 82/2014 Sb. Jsou v ní shrnuty veterinární a hygienické požadavky pro místo určené pro ukládání kadáverů zvířat v zájmovém chovu a určuje například, jak hluboko pohřbít psa, kam jej uložit, i to, jak přesně ostatky i místo posledního odpočinku ošetřit.

Jak hluboko zakopat psa na vlastní zahradě?

Podle vyhlášky je nutné uložit psa do země v hloubce nejméně 80 cm.

Jakou vzdálenost je třeba při pohřbení psa dodržet dle vyhlášky?

Uložení psích ostatků musí být nejméně 200 metrů od vodního zdroje, nejméně 100 metrů od stavby pro bydlení i stavby pro rodinnou rekreaci. Dále pak 100 metrů od pozemní komunikace a nejméně 50 metrů od sousedního pozemku.

Jak ošetřit ostatky psa před uložením?

Vyhláška stanoví, že ostatky musí být ošetřeny nehašeným vápnem případně jiným vhodným desinfekčním prostředkem. Pokud jsou umístěny v obalu, musí se jednat o obal rozložitelný v půdě, který nepoškozuje životní prostředí.

Je nutné označit místo, kde je pes uložen?

Každé místo uložených ostatků musí být označeno datem uložení a zajištěno proti vniknutí zvěře. Mnohdy k tomuto účelu pořizují majitelé kříž na hrob pro psa, na kterém uvedou potřebné údaje.

Je nutné někam hlásit úmrtí psa?

Úmrtí psa není třeba nikam hlásit, abyste však nemuseli dál platit poplatky, je třeba psa odhlásit z evidence městského úřadu.

Pokud se vyhláškou budete zabývat dopodrobna, zjistíte, že při nedodržení přesného postupu vám hrozí poměrně vysoká pokuta za pohřbení psa a je tedy vhodnější využít asanační služby, kterou zprostředkuje veterinární lékař. Ten zajistí odvoz těla do asanačního ústavu, kde probíhá spalování těl zvířat. Cena za tuto službu se pohybuje okolo 1 000-2 000 Kč a závisí na hmotnosti psa i na tom, zda jde o víkendový či běžný svoz.

Můžete také využít širokých služeb krematoria pro zvířata a se svým psím přítelem se rozloučit například v obřadní místnosti, ponechat si otisk jeho tlapky nebo mu vybrat vhodnou rakev. Výhodou je, že kremace ve zvířecím krematoriu probíhá individuálně a po zpopelnění ostatků zvířete obdržíte urnu s jeho popelem. Cena kremace se odvíjí podle velikosti a váhy zvířete a také podle zvolených služeb. Průměrně za kremaci psa zaplatíte okolo 5 000 Kč. Urnu s jeho popelem můžete následně uložit či zakopat kamkoliv, její umístění již zákon nijak neomezuje.

Jak se vyrovnat se smrtí psa

Každý se po ztrátě domácího mazlíčka vyrovnává s jeho odchodem individuálně. U někoho přichází smutek v klasických fázích, které prožíváme i při skonu blízké osoby. Jsou jimi popírání, hněv, vina, deprese, až nakonec smíření a přijetí situace, která je již nevratná. Jiní prožívají smutek v cyklických fázích, či vlnách, které vnímají jako vzestupy a pády. Propady bývají z počátku hlubší a trvají déle, po čase se jejich intenzita zmírňuje. Mnohdy spustí silný pocit smutku situace vyvolávající vzpomínky, a to i po letech.

Jak uspat psa doma
Mnoho páníčků věří na posmrtný život psa a doufají, že se se svým čtyřnohým přítelem ještě někdy setkají.

Někteří majitelé psů jsou na svého zesnulého přítele natolik fixovaní, že si nedokáží představit pořídit si psa nového. Jiní si naopak pořizují psa co nejdříve po odchodu původního, díky kterému se jich bolest a pocit osamělosti alespoň částečně zmírní. Další psí partner sice toho původního nikdy nenahradí, ale přináší do života nový smysl i spoustu lásky a bezpodmínečného přátelství.

i Mohlo by vás zajímat

Klidná smrt v podobě bezbolestného zákroku bývá pro pejska ve špatném zdravotním stavu často vysvobozením. Neohlížejte se proto příliš na vlastní úzkost a dopřejte mu důstojný odchod.

Vytisknout
P-DC1-WEB09
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací