Velké zboží doručíme zdarma Velké zboží doručíme zdarma

Snímková frekvence

Zobrazit katalog

Snímková frekvence udává, kolik jednotlivých snímků je zařízení schopno zachytit za 1 sekundu videa, nebo kolik snímků za sekundu je schopen zobrazit panel zobrazovače. Snímková frekvence ve videu se udává v jednotkách fps (frames per second), ve fotografii pak sn./s (počet snímků za sekundu). U videa platí, že čím vyšší je snímková frekvence, tím je obraz plynulejší. Obvykle jsou ale vyšší snímkové frekvence dostupné na úkor rozlišení. 

Snímková frekvence ve filmu a v televizi

Při zpracování videa existuje řada obrazových standardů, u kterých je používáno různých hodnot snímkových frekvencí. Mezi ty běžně používané hodnoty patří:
  • 24 fps – pro filmový záznam (může být i 48 fps)
  • 25 a 30 fps – pro televizní vysílání (50 a 60 fps pro prokládaný režim)
  • 50 a 60 fps – některá videa např. na YouTube, videa nahrávaná videokamerou, zrcadlovkou nebo bezzrcadlovkou. Obraz je možné dvojnásobně zpomalit při zachování plynulosti.

Zejména u sportovních a akčních kamer se setkáme s vyšší snímkovou frekvencí, která se hodí pro správné zachycení rychlých akcí. Díky vyšší frekvenci můžete následně docílit velmi kvalitního zpomalení. Např video se 120 fps je při zachování plynulosti možné zpomalit až 4×. Vyšší snímková frekvence videa znamená také „hustší“ zápis jednotlivých snímků, z toho plyne větší datová náročnost.

Při běžné rychlosti přehrávání je rozdíl mezi 60 a 120 fps nepozorovatelný.

Snímková frekvence v počítačové grafice

Při hodnocení obrazové plynulosti grafiky počítačových her se setkáváme s hodnou snímkové frekvence. Pro plynulou grafiku, při které lidské oko nerozezná jednotlivé obrazy, je minimální hodnota 24 fps. Bezproblémový chod hry zaručí hodnota 60 fps.

Prokládádní videa

U označení rozlišení videa se setkáváme se zkratkou p – progressive(neprokládané) (např. 720p) nebo i – interlaced (prokládané) (např. 1080i). Neprokládané video je tvořeno jednotlivými kompletními snímky, kdežto u prokládaného videa se střídají půlsnímky – nejprve liché řádky, poté ty sudé. Spojením řádků ale nedostaneme jeden snímek, nýbrž dva odlišné.
Dnešní moderní kamery již nabízejí plnohodnotný režim snímání, kdy pod označením např. 60p je kamerou ukládáno skutečně 60 celých snímků za vteřinu. 

NTSC a PAL normy

Historicky se zažily a dodnes používají různé standardy videa s odlišnou snímkovou frekvencí. Ve většině evropských zemí platí standard PAL, zejména v Severní Americe pak NTSC. Obě normy využívají metodu prokládání. U většiny kamer a fotoaparátů je v nabídce možnost přepínání mezi těmito normami. Televize jsou schopny zobrazit oba standady.
  • PAL – norma PAL uvádí 50 půlsnímků, tedy 25 celých snímků za sekundu (50 Hz).
  • NTSC – norma NTSC uvádí 59,94 půlsnímků, každých 500 půlsnímků dojde k vynechání jednoho půlsnímku.


Projděte si



Vytisknout
P-DC1-WEB09
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací