Sony má v letošním roce jedno z nejzajímavějších televizních portfolií. Nechybí v něm nové 4K OLED televizory s futuristickou technologií Acoustic Surface, 8K televize s masivními úhlopříčkami ani levnější modely pro každého. Všechny televizory jsou poháněny nejmodernějšími procesory X1, což má na kvalitu obrazu větší vliv, než se může na první pohled zdát. Více si o těchto novinkách povíme níže v článku.
I když na sebe téměř veškerou pozornost veřejnosti obvykle strhnou zobrazovací technologie, kvalitu obrazu v nových televizorech stejným, někdy i větším dílem zajišťují procesory ukryté uvnitř. U chytrých televizí, kterých je dnes převážná část, samozřejmě obstarávají také plynulý běh aplikací, jsou to ale právě rozdíly ve zpracování obrazu, čím se výrobci snaží zaujmout a prokázat vyspělost vlastní technologie.
Procesory v televizorech obstarávají způsob, jakým zobrazovací panel „chápe“ zdrojový signál. Mají tak zásadní vliv na ostrost, dynamický rozsah nebo třeba na vykreslování barev. V době 4K a 8K televizí by se měla pozornost upínat k tomu, jak výrobce zvládá metody upscalingu, tedy zvyšování rozlišení zdroje v nižší kvalitě na kvalitu zobrazovanou panelem. Aby upscaling postrádal nežádoucí artefakty a produkoval čistý obraz, musí být procesor nejen výkonný, ale také dobře navržený.
To by měly dle Sony procesory X1 Ultimate a X1 Extreme určitě být. Jejich schopnosti označuje výrobce za nadčasové, jelikož dokážou obsloužit i zobrazovací panely výrazně pokročilejší, než jsou ty současné. V současné době je ale nejpodstatnější, že zajišťují bezchybný 8K (X1 Ultimate) a 4K obraz s jedním z nejkvalitnějších HDR, jaká lze v současné době vidět.
4K televize sice nijak ohroženy nejsou, ti, kdo si chtějí připlatit, ale mohou nyní zvolit ještě vyšší standard – čtyřikrát vyšší rozlišení 8K. I Sony má nové 8K televize, o které rozšiřuje svou řadu televizorů Master Series, naplňujících produkční požadavky filmových tvůrců. Pilotní 8K modely značené jako Sony Bravia ZG9 jsou dostupné ve dvou úhlopříčkách, 85" a 98". Zmíněných 98" činí v přepočtu téměř 2,5 metru a Sony je v současné době jedním ze dvou předních výrobců, kteří takový televizor prodávají.
Sony Bravia ZG9 nejsou OLED televizory, nýbrž modely s tradičnější, přesto velmi dobře zpracovanou technologií LCD. Největší výhodu OLED, tedy schopnost zcela vypnout určité části obrazovky, generovat absolutní černou, a tedy i vysoký kontrast, nahrazuje technologií Backlight Master Drive. Ta využívá hustou síť podsvěcovacích LED, přičemž každá z diod je ovládána samostatně. Podsvícení se tedy dokonale přizpůsobuje obrazu a generuje kontrast ve všech ohledech srovnatelný s OLED.
Kromě faktu, že ve svých nových OLED televizích přináší špičkový obraz pro zájemce o televizor vyšší třídy, se Sony zřejmě snaží též o audio revoluci. S novou technologií Acoustic Surface Audio+ chce uživatelům svých televizorů Bravia OLED AG9 nabídnout novou úroveň požitku a zvuk, jaký nikde jinde neuslyší. Zmíněná technologie totiž promění v reproduktor celou obrazovku, jíž vibrují dva zabudované aktuátory. Zvuk tak vychází přímo z obrazu.
Televizory AG9, stejně jako nižší modely AG8 bez Acustic Sourface Audio+, disponují i přídavnými reproduktory pro zvýšení kvality a intenzity výšek i basů. Na rozdíl od nižší řady ale dokážou plně nahradit audio systém v konfiguraci 2 + 2. V případě, že dáváte přednost skutečnému prostorovému zvuku, můžete svou Sony Bravia AG9 připojit k externímu zesilovači a použít ji ve vlastní sestavě jako středový reproduktor.
O OLED televizi má ale každý zájem zejména pro její zobrazovací vlastnosti. A v jejich zajištění je Sony špička. Zpracování 4K HDR obsahu má u modelu AG9 jakožto součásti Master Series na starosti procesor X1 Ultimate, levnější AG8 má ve výbavě o úroveň nižší X1 Extreme. Zatímco televizory AG8 najdeme v úhlopříčkách 55" a 65", AG9 se kromě nich může chlubit též dostupností varianty s mnohem rozměrnější 77" úhlopříčkou.
Stejně jako špičkové televize ZG9, i další modely Sony využívají LED jako zobrazovací technologii. Mezi těmito 4K televizory najdeme jak špičkové modely, tak ty, které peněženku příliš nezatíží. Na špičce nabídky LED televizorů, hned pod Master Series, stojí modely pojmenované Sony Bravia XG9505. Tyto dvě řady mají společné prakticky vše, kromě rozlišení.
O krok níže, ve střední třídě, najdeme 49" model Sony Bravia XG9005 (procesor X1 Extreme) – zmenšenou verzi XG9505 a skupinu televizorů Sony Bravia XG85 (procesor X1 HDR), které v zájmu snížení ceny některé prémiové funkce již postrádají. Jmenovat lze například absenci pokročilého lokálního podsvětlení, dotahujícího na kvality OLED.
V rámci nižší třídy 4K LED TV má Sony letos zařazeny čtyři modelové typy: XG83, XG81, XG80 a cenově nejpříznivější XG70. Liší se funkcemi, kvalitou panelu nebo propracovaností lokálního osvětlení. Každá z těchto televizí je dostupná v několika úhlopříčkách od 43" po 75" (pouze u XG80).
Televizní portfolio Sony určitě patří mezi jedno z nejzajímavějších. Najdeme v něm 8K Master Series, OLED televize i LED modely pro každého. Abyste v nabídce snadno našli nejnovější přírůstky, nezapomeňte zakliknout filtr „modelový rok 2019“ v levém sloupci okna.