Sony Xperia XZ2 a XZ2 Compact (RECENZE)

Zobrazit katalog

Recenze

Aktualizováno

Malý telefon a vlajková loď jsou u moderních smartphonů skoro protiklady. Každá značka se chlubí mobilními telefony s úhlopříčkou přes 6" a ostatním, kteří chtějí „něco kompaktnějšího“, zbývají pouze oči pro pláč. Existuje ale výjimka: Sony Xperia XZ2 Compact, který je maličký a pořádně výkonný. A má i sestru, model Sony Xperia XZ2 větších rozměrů. V naší recenzi se na ně podíváme blíže.

Nová Xperia nemá ve své třídě konkurenci

Oba telefony jsou si hodně podobné, liší se prakticky jen úhlopříčkou displeje, kapacitou baterie a celkovými rozměry. Tím spíš je proto výjimečná varianta Sony XZ2 Compact, protože zatímco u konkurence znamenají verze Lite a Mini slabší hardware, u Sony to neplatí. Tato nová Xperia se tak stává prakticky jediným závodníkem v kategorii.

Recenze Sony Xperia XZ2 a XZ2 Compact – OBSAH

 1. Parametry a cena mobilního telefonu Sony Xperia XZ2
 2. Balení a příslušenství Sony Xperie XZ2
 3. Zpracování a ergonomie: Sony Xperia XZ2 (Compact) jde proti proudu
 4. Displej: Sony Xperia XZ2 má asi nejlepší IPS, co existuje
 5. Výkon a úložiště: Xperia XZ2 má skvěle vyřešené chlazení
 6. Výdrž a baterie: Z mála vyčaruje hodně
 7. Operační systém a software: Rychlé aktualizace Sony zvládá
 8. Fotoaparát: V hlavní roli video
 9. Hodnocení telefonu Sony Xperia XZ2: verze Compact je super, větší verze to bude mít těžší


Parametry a cena mobilního telefonu Sony Xperia XZ2

Technické specifikace u těchto dvou telefonů jsou srovnatelné s letošními prémiovými modely. Nesmí proto chybět výkonný procesor Qualcomm Snapdragon 845. V ostatních parametrech jsou Sony Xperie XZ2 konzervativní: rozlišení zůstalo u Full HD rozšířeného o proužek pro navigační tlačítko, úhlopříčka rovněž nepovyrostla přes 6".

Naopak na Sony Xperia XZ2 zůstaly zachované typické parametry telefonů Sony, což je zvýšená odolnost proti vodě deklarovaná certifikátem IP68 a stereo reproduktory. Módní dvojitý fotoaparát u vlajkových lodí z Japonska chybí.

Srovnání mobilních telefonů Sony Xperia XZ2 Compact a Sony Xperia XZ2

Parametr/ModelSony Xperia XZ2 CompactSony Xperia XZ2
Úhlopříčka displeje5"5,7"
Rozlišení obrazovky2 160 × 1 080 px2 160 × 1 080 px
Jemnost displeje483 PPI424 PPI
Poměr velikosti displeje a těla73,5 %76,1 %
ProcesorQualcomm Snapdragon 845
(4× 2,7 + 4× 1,7 GHz)
Qualcomm Snapdragon 845
(4× 2,7 + 4× 1,7 GHz)
RAM4 GB4 GB
Vnitřní paměť64 GB64 GB
Rozlišení zadní kamery19 Mpx19 Mpx
Světelnost zadní kameryf/2.0f/2.0
Rozlišení přední kamery5 Mpx5 Mpx
VoděodolnostIP68IP68
Funkcerychlé nabíjení, stereoreproduktory, 3D scanner 3D Creatorrychlé nabíjení, bezdrátové nabíjení,
stereoreproduktory, Dynamic Vibration systém, 3D scanner 3D Creator
Rozměry135 × 65 × 12,1 mm153 × 72 × 11,1 mm
Kapacita baterie2 870 mAh3 180 mAh
Bezdrátové nabíjeníneano
Cena14 990 Kč17 990 Kč

*Ceny platné k 23. 7. 2018

Balení a příslušenství Sony Xperia XZ2

K recenzi jsme dostali předsériové balení Sony Xperia XZ2, které neobsahuje všechny kousky příslušenství, jež v krabičce objeví zákazníci. Ti v balení najdou nabíječku, nabíjecí a datový kabel s konektorem USB-C, redukci z USB-C na sluchátkový 3,5mm jack a sluchátka.

Obzvlášť redukce se bude hodit, protože jiná než Bluetooth sluchátka bez ní k telefonu Sony Xperia XZ2 nepřipojíte. Sony plánuje dodávat i speciální rozdvojku, díky níž telefon propojíte se sluchátky a nabíječkou zároveň, ve standardním balení ji však nenajdete. Tento díl se bude hodit zvláště majitelům telefonu Sony Xperia XZ2 Compact, která nepodporuje bezdrátové nabíjení.

Sony Xperia XZ2 Sony Xperia XZ2 Compact

Takto vypadá nový designový jazyk telefonů Sony. Vlevo Sony Xperia XZ2, vpravo Sony Xperia XZ2 Compact.


Zpracování a ergonomie: Sony Xperia XZ2 (Compact) jde proti proudu

Jestli současné trendy velí zachovat štíhlou linii a tenké rámečky, Sony k tomuto davovému šílenství přistupuje s rezervou. Výrobce alespoň opustil léta šlechtěný design OmniBalance, pro nějž byly typické ostré linie a ošklivé rámečky na všech stranách. Nový vzhled se nazývá Ambient Flow a ten leccos mění.

Na první pohled si všimnete oblejších tvarů. Stále je patrný odkaz na tradici, průřez obou velikostí Sony Xperia XZ2 je striktně obdélníkový a rohy jsou zaoblené jen lehce. Největší změna nastala při pohledu na zadní stranu, kterou už netvoří sklo rovné, ale zakřivené.

Ani u jednoho ze smartphonů se nedá mluvit o zaoblení, jako spíš o vyboulení. Zvlášť menší Sony Xperia XZ2 Compact působí jako cvalík. Oproti větší XZ2 má však výhodu, že se při položení na stůl tolik nekýve. Tato vlastnost je pro větší Xperii bohužel typická – pokud se netrefíte do cca 2 cm širokého pruhu okolo osy zařízení, telefon se bude i pod lehkým dotekem naklánět.

Co lze na stole chápat jako nedostatek, se však v ruce změní v obrovský přínos. Malá Sony Xperia XZ2 Compact padne do ruky jako ulitá, plastová záda nekloužou a nebojíte se telefon tahat z kapsy ani v situacích, kdy byste u jiného mobilu zvažovali riziko pádu.

Velká Sony Xperia XZ2 se při úchopu starším kouskům podobá více. Skleněná záda sice podporují bezdrátové nabíjení, ale taky pěkně kloužou. V ruce jen nepatrně, až upocené ruce znamenají rozdíl, ale pokud smartphone leží na stole a cvrnknete do něj, budete se divit, jak daleko pojede. Nepokládejte proto telefon na dřevo, nemusel by to přežít. A raději si pořiďte rovnou kryt, než bude pozdě.

Sony Xperia XZ2
Sony Xperia XZ2 vypadá hodnotně. Až při recenzi s každodenním používáním ale uživatel dostatečně pozná, jak se telefon v ruce drží.

Uspořádání ovládacích prvků se mezi oběma telefony liší

Přestože se obě Sony Xperia XZ2 řadí ke stejné rodině, uspořádání ovládacích prvků se liší. Malá Xperia XZ2 Compact má hybridní slot na levém boku, velká XZ2 nahoře. Druhým rozdílem je umístění přisvětlovací LED diody, kterou má XZ2 Compact vedle objektivu a velká Xperia nad ním. Čtečka otisků prstů je v obou případech v ose telefonu.

Její funkce je příkladná, prostor pro snímání je relativně velký, takže po dobu testování se snad nestalo, že by se prst na senzor netrefil.

Potíž je s větší Sony Xperia XZ2. Čtečka je umístěná příliš nízko na to, abyste na ni pohodlně dosáhli, což znamená buď nutnost držet telefon jen konečky prstů, nebo nepřirozené ohýbání ukazováčku. Částečně lze tento nešvar kompenzovat použitím odemčení rozpoznáním tváře, ale přijdete tak o kus uživatelského komfortu.

Všechna tlačítka najdete na pravé straně telefonu. To platí pro Sony Xperia XZ2 i XZ2 Compact. Pěkně odshora dolů: Volume +, volume −, zapnutí a dvoupolohová mechanická spoušť fotoaparátu.

A přední strana? Navigační tlačítka jsou zahrnuta do dotykového displeje, takže okolo obrazovky je prostor jen pro selfie kameru, senzory okolního jasu, přiblížení a prakticky neviditelnou notifikační diodu. Snadno se dají přehlédnout i stereo reproduktory, ale Sony je integrovala do obou velikostí smartphonu Sony Xperia XZ2. Horní v podobě klasického sluchátka, spodní je pak tvořen úzkou štěrbinou na pomezí krycího skla a kovového rámečku.

Velkou výhodou obou recenzovaných telefonů Sony Xperia XZ2 je zvýšená odolnost. Na štítku najdete napsanou specifikaci IP65/68. Pokud se ptáte, jestli by nestačilo napsat „vyšší“ IP68, odpověď zní: „Nestačilo.“ IP65 znamená odolnost proti tlakové vodě, IP68 proti ponoření do vody. Obojí Xperia zvládne.

Sony Xperia XZ2

Sony Xperia XZ2 Compact má matná, nikoli lesklá záda. I díky tomu se perfektně drží.

Displej: Sony Xperia XZ2 má asi nejlepší IPS, co existuje

I v hodnocení displeje si Sony vyslouží překvapené pohledy. Zatímco u konkurence je UHD rozlišení povinným minimem, Xperia si chystá extrémy pro model XZ2 Premium. Klasická Sony Xperia XZ2 a XZ2 Compact si vystačí s rozlišením Full HD+, tedy 2 160 × 1 080 pixelů. Na první dojem tak Sony za svými rivaly zaostává, konzervativněji smýšlející uživatel však rychle pochopí, že jemnost 424 ppi bohatě stačí.

Největším přínosem „nižšího“ rozlišení je tak prodloužení výdrže.

Po stránce technologií používá Sony IPS panel s úhlopříčkou 5,7" respektive 5" u verze Sony Xperia XZ2 Compact. Kvalitu podání barev akcentují technologie Triluminos a X-Reality Engine, odolnost si bere na starost lehce zakřivené sklo Corning Gorilla Glass 5. Větším tahákem ale bude podpora HDR zobrazení a 10bitových barev daná standardem BT.2020.

Sony Xperia XZ2
V naší recenzi telefonů Sony Xperia XZ2 a Sony Xperia XZ2 Compact jsme si posvítili i na jejich displeje.

Je těžké vyřknout jednoznačný verdikt: OLED panely jsou líbivější a přesné podání barev se těžko porovnává, pokud nemůžete vlastníma očima vnímat rozdíl oproti realitě. Velmi zjednodušeně se dá říci, že displej Sony Xperia XZ2 dokáže zobrazit prakticky stejnou černou jako displeje s organickými diodami, a ani pokud si stoupnete do stínu, rozdíl nepoznáte.

Rozsah jasu je široký a ani s citlivostí není problém. Sony Xperia XZ2 nabízí podporu i pro ovládání v rukavicích. A ještě něco navíc: můžete si nastavit displej podle toho, jaký kryt používáte. Některá pouzdra zakrývají displej fólií, v takových případech si můžete vybrat, jestli má displej reagovat i při kontaktu skrz ochranné pouzdro, nebo se jen otevřením zapnout. Je to maličkost, ale většina telefonů takové drobnosti k vlastní škodě přehlíží.

Výkon a úložiště: Xperia XZ2 má skvěle vyřešené chlazení

Sony Xperia XZ2 je jedním z mnoha telefonů, které používají 4 GB RAM, 64 GB interního úložiště a osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 845. Jedná se tedy o specifikace v nejvyšší třídě klasické, takže ani výsledný efekt nepřekvapí: čtyři jádra Kryo 385 Gold na taktu 2,7 GHz rozběhnou všechny současné (a pár dalších let i budoucí) aplikace, druhá čtveřice jader Kryo 485 Silver na frekvenci 1,7 GHz zase zmírní nároky na větší baterii. O grafickém akcelerátoru Adreno 630 rovněž není třeba pochybovat, jedná se o absolutní špičku.

Benchmarky, které jsme nemohli vynechat, tak vypovídají především o optimalizaci systému a trošce té programátorské magie, která umožňuje s výsledným skóre hýbat. Než ale začnete čísla porovnávat v tabulkách, doporučujeme zvolnit – telefon úrovně Sony Xperia XZ2 je na vrcholu potravního řetězce a případné rozdíly mají význam statistické chyby.

Soustředili jsme se proto spíše na chlazení. Jeden benchmark telefon příliš neohřál, takže až graficky náročný 3D Mark Sling Shot Extreme v režimu OpenGL ES dokázal Sony Xperia XZ2 zahřát na 40 °C. I to je však celkem málo – s rostoucími venkovními teplotami sluníčko ohřeje kdejaké zábradlí na teploty násobně vyšší. Zkrátka čtyřicet stupňů v ruce udržíte a ruce se budou pořád cítit pohodlně.

Výdrž a baterie: Sony Xperia XZ2 vyčaruje z mála hodně

Sony platí za výrobce, které umí s naloženými prostředky pracovat. Zatímco v tabulkách se obří kapacitou baterie u některých modelů chlubit nemůžou, v reálném nasazení překonávají i favority. Přesto pohled na hodnotu 3 180 mAh u větší varianty Sony Xperia XZ2 a 2 870 mAh u verze Compact budí rozpaky.

Sony Xperia XZ2 a Sony Xperia XZ2 Compact
Oba naši dnešní protagonisté, Sony Xperia XZ2 a Sony Xperia XZ2 Compact, podporují rychlonabíjení.

To se můžete stokrát zaklínat režimem Stamina a bezdrátovým nabíjením u velké Sony Xperia XZ2, ale náročný zákazník chce víc. Jenže pak dojde na realitu: brouzdáte po internetu, koukáte na filmy a baterka skoro nemizí. Největší držák je Xperia ve chvílích, kdy si jen tak hoví v kapse a je připravená na vaše požadavky. V tu chvíli by na jiných telefonech začaly běžící procesy pomalu ukusovat ze zásoby cenné energie, u Sony ale tito neviditelní jedlíci dostanou prázdný talíř – mnoho sil totiž z Li-ion akumulátoru nezískají.

Jednou ale energie dojít musí. V tu chvíli přijde ke slovu nabíječka schopná doplnit energii rychlostí, která z 15 % udělá 75 % za 60 minut. Pokud máte jen půl hodiny, Quick Charge 3.0 dokáže během této doby doplnit přibližně 45 % maximální kapacity Sony Xperia XZ2. Nutno opět připomenout, že s nimi si Xperia vystačí překvapivě dlouho.

Rychlost nabíjení Sony Xperia XZ2 se však může měnit. Sony totiž aktivuje tzv. Ochranu baterie, tedy režim, kdy se telefon učí vaše denní návyky a přizpůsobuje podle nich intenzitu nabíjení. Pokud jste navyklí doplňovat energii spolu s telefonem přes noc, Xperia si rozdělí celou námahu na dobu vašeho spánku. Zvolní, aby šetřila opotřebení akumulátoru. Pokud spíte pravidelně, je to vydatné plus, ale pozor – až si jednou přivstanete, mohlo by se stát, že budete vyrážet s mobilem nabitým „jen“ na 90 %, na kterých se úroveň nabití bude držet většinu noci. Do plných 100 % se totiž baterie dobije až před časem vašeho obvyklého probouzení. Výrazně se tak prodlužuje životnost baterie.

Sony Xperia XZ2
V recenzi Sony Xperia XZ2 jsme si vyzkoušeli výdrž i rychlost a způsob nabíjení obou telefonů.

Operační systém a software: Rychlé aktualizace Sony zvládá

V půlce května Google naznačil, kteří výrobci mají dobrou reputaci, co se aktualizací systému týče. Na seznamu se objevil Essential, OnePlus, Xiaomi, Nokia, Oppo, Vivo a ti, kdo nás v této recenzi zajímají nejvíce: Sony. Nemělo by to pro vás být překvapení, už dříve recenzované Sony Xperia XA2 se dočkaly příchutě Oreo a pro XZ2 platí to samé.

Bohužel musíme i tentokrát zopakovat kritiku na adresu předinstalovaných aplikací. Jejich sestava zahrnuje Amazon Kindle a Amazon Shopping, AVG, Facebook, klávesnici Swiftkey, PS App, různé asistenty pro funkce telefonu… Počítáme, že tento bloatware zabere minimálně 2 GB, které byste jinak mohli využít třeba na fotky.

i Sony Xperia XZ2 umí i tzv. dynamické vibrace. Telefon zkrátka vrčí do rytmu zvuků. Při běžném použití to velký přínos nemá, u hudby vibrační motorek spíš překáží. U her naopak vibrace svůj přínos mají, působí jako force feedback známý z počítačových volantů – telefon vás upozorňuje, že jste mimo vozovku, nebo jste dostali zásah. Vibrace vás mohou vtáhnout do děje i při sledování akčních filmů.

Kromě nadbytečných aplikací zasahuje Sony v případě Sony Xperia XZ2 do systému jen minimálně. Přidává podporu pro grafická témata, chat s technickou podporou nebo inteligentní čištění paměti. Poslední berličkou pro uživatele jsou Xperia Actions, jakési profily odpovídající častým situacím. Nejjednodušší využití vás napadne hned: během spánku mezi 22. a 7. hodinou chcete vypnout vyzvánění. Není problém. Xperia Actions umí i sofistikovanější profily, třeba v zahraničí dokáže omezit připojení k mobilnímu internetu pro některé aplikace nebo nastavit jinou zprávu na zamknuté obrazovce. Populární aplikace, jako je Tasker, ale tyto profily nenahradí. Jednotlivé podmínky (místní, časové i jiné) totiž nelze kombinovat a musíte vycházet jen z omezení, které dovoluje pět předdefinovaných profilů: Dobrou noc, Soustředění, Dojíždění, Hry a V zahraničí.

Sony Xperia XZ2 screenshot 1 Sony Xperia XZ2 screenshot 2 Sony Xperia XZ2 screenshot 3

Ukázky prostředí telefonu Sony Xperia XZ2 včetně např. výběru témat.


Fotoaparát Sony Xperia XZ2: V hlavní roli video

Všímáte si, jak se trendy ve fotoaparátech mobilních telefonů liší? Huawei se vydal cestou navyšování objektivů, Samsung dělá pokusy s mechanickou clonou, Google si zase pomáhá umělou inteligencí. Sony Xperia XZ2 (Compact) vsadila na tradici.

Rozlišení Sony Xperia XZ2 je stále vysoké, snímač Exmor RS na 1/2,3" snímač pořídí fotky v kvalitě až 19 Mpx, ale značka zůstává u jednoho objektivu. Pokud bychom se bavili o jiném než špičkovém mobilu, řešili bychom, jestli fotky vypadají dobře, nebo špatně. Kvalitní snímky u high-end smartphonu ale bereme za standard, slušnou barevnost, ostrost i kontrast proto bereme jako splnění povinnosti.

i Pokud chcete být ve focení mobilem ještě lepší, pročtěte si náš článek, kde jsme pro vás připravili tipy, jak fotit mobilním telefonem.

U prémiových telefonů se soupeří spíš tím, co jiné modely nezvládnou. Sony Xperia XZ2 je třeba prvním telefonem, který zvládá nahrávat ve 4K rozlišení při aktivním HDR. V takové chvíli dosahuje datový tok 35 Mb/s, framerate je 24 snímků za vteřinu.

Sony Xperia XZ2 ukázka fotoaparátu Sony Xperia XZ2 ukázka fotoaparátu Sony Xperia XZ2 ukázka fotoaparátu Sony Xperia XZ2 ukázka fotoaparátu Sony Xperia XZ2 ukázka fotoaparátu Sony Xperia XZ2 ukázka fotoaparátu

Druhým lákadlem fotoaparátu Motion Eye je superzpomalený režim, kdy Sony Xperia XZ2 vstřebá 960 snímků během vteřiny. Pravda, je těžké se trefit třeba do odrazu míčku o raketu, ale pokud chcete fotit dopady kapek za deště, není co pokazit.

Co však s fotoaparátem souvisí jen částečně, je poměrně praktická aplikace 3D Creator. Ta slouží ke skenování 3D objektů. Primárně sice slouží k naskenování vlastní trojrozměrné podobizny, ale poté, co projdete základním tutoriálem, můžete skenovat prakticky cokoli. Počítejte však s tím, že výcvikové scénáře chvíli zaberou a výsledky nemusí překvapit jen příjemně. Ale rozhodně je zábava zkoušet, co Sony Xperia XZ2 dovede a jak je možné naskenované podobizny použít jako avatary v režimu AR efektů.

Pojďme se však mrknout na testovací snímky. Sony Xperia XZ2 je sympatická tím, že si fotky nijak zásadně nepřikrášluje. Barvy proto nejsou tak syté, jak je módní, ale určitě je jednodušší poladit saturaci v editoru, než ji zpětně ubírat a doufat, že se trefíte do přirozených odstínů.

Podle vkusu se pak liší hodnocení ovládání samotné aplikace. Sony přidává funkce formou samostatných aplikací, takže uživatel občas ani neví, jestli fotí základním fotoaparátem, nebo aplikací Efekt AR. Jednou z těchto aplikací je i populární Bokeh, čili rozostření pozadí.

Sony Xperia XZ2
Fotoaparát Sony Xperia XZ2 se nám v recenzi líbil. Fotky jsou barevně nepřepálené a s dobrou ostrostí a kontrastem.

Hodnocení telefonu Sony Xperia XZ2: verze Compact je super, větší verze to bude mít těžší

Je těžké shrnout mobilní telefony Sony Xperia XZ2 a XZ2 Compact pár větami. Už jen proto, že obě velikosti jsou si tak podobné, a přece si každá zaslouží jiný verdikt.

Velká Sony Xperia XZ2 je výkonný telefon s čistým Androidem a nepříliš povedenou ergonomií. Zároveň však oplývá spoustou funkcí, kvůli nimž jsou Xperie pořád oblíbené: má dlouhou výdrž, vysoký výkon, vydrží i koupání a velmi kladně se dá hodnotit i zvuková stránka – jak u reproduktorů, tak u sluchátek. Po stránce inovací už je na tom telefon hůř, ale záleží na vkusu. Někdo ocení tenčí rámečky a vyšší rozlišení, pro jiné je výhodnější, že mobil je kus poctivého materiálu. Někomu stačí point-and-shoot fotoaparát, jiný si rád hraje s pěti objektivy, virtuální realitou a stickery.

Malá Sony Xperia XZ2 Compact je naopak perfektní mobil, pokud hledáte výkonný Android v kompaktním balení. Prohřešky proti ergonomii má na rozdíl od větší kolegyně vyřešené, zároveň ale nepostrádá žádnou z jejích výhod. Nebáli bychom se říci, že je XZ2 Compact jedinou volbou, pokud nechcete 6" placku, ale požadujete nejmodernější výbavu.

Zatímco malá Xperia nemá konkurenci (kromě předchozí generace XZ1), velká verze to bude mít na trhu těžší. Její pozici může ohrožovat Samsung Galaxy S8, zajímavou alternativou může být Huawei Mate 10 Pro. Jedním dechem však musíme podotknout, že oba zmínění konkurenti náleží k předchozí generaci...

i Mohlo by vás zajímat
Sony Xperia XZ2

Sony Xperia XZ2 / XZ2 Compact

Smartphony Sony

Sony je na dobré cestě vytěžit z tradic maximum a zároveň neztratit krok s moderními trendy. Jestli jsou modely řady XZ2 první vlaštovkou toho, co nás v budoucnu čeká, máme se na co těšit. Na obou Xperiích je sice vidět, že jednou nohou vězí v minulosti, ale konzervativnost můžete brát i jako výhodu, čímž máme na mysli hlavně zodpovědný přístup k aktualizacím, stabilitu a čistotu systému. Přesto se nebojíme říci, že Sony Xperia XZ2 dostála své pověsti a XZ2 Compact je stále nejlepší malý Android na trhu.

Klady

 • čistý Android
 • voděodolnost
 • skvělý displej
 • podpora výrobce
 • mechanická spoušť fotoaparátu

Zápory

 • ergonomie u většího telefonu
 • chybí sluchátkový jack
 • bloatware


Sony Xperia XZ2 (VŠE, CO VÍME) – model Premium se představuje

Mobilní telefon Sony Xperia XZ2 se oficiálně představil na veletrhu MWC v Barceloně. Společnost Sony dokonce předvedla i variantu XZ2 Compact, která patří mezi nejvýkonnější mobilní telefony s malým displejem. Jaké jsou naše první dojmy z nové řady Sony Xperia ZX2? Jedná se o rovnocennou konkurenci pro Samsung Galaxy S9? A zbaví se Sony konečně širokých rámečků?

ČÁSTI ČLÁNKU:

Prémiová Xperia XZ2 Premium je realitou

Dříve uvedené telefony XZ2 a XZ2 Compact se již úspěšně prodávají, Sony má ale stále v rukávu ještě jedno eso. Řeč je o dlouho očekávaném prémiovém smartphonu Xperia XZ2 Premium. Čím se telefon odlišuje a pro jakou cílovou skupinu je určen?

Sony Xperia XZ2 Premium; Black; displej Sony Xperia XZ2 Premium; Silver

Sony Xperia XZ2 Premium těží z nového designu pro rok 2018.

4K displej Xperia XZ2 Premium s HDR

Hlavním tahákem Sony XZ2 Premium je famózní displej, který na trhu papírově nemá konkurenci. Ostatně plné 4K rozlišení na 5,8" úhlopříčce je zkrátka trhák. Výsledná jemnost displeje dosahuje na hodnotu 760 ppi. Pro srovnání, Samsung Galaxy S9 nabízí „jen“ 570 ppi. Inženýři ze Sony navíc displej ještě vyšperkovali pomocí technologie HDR. Mnohaletá znalost výrobních postupů obrazovek z TV průmyslu se konečně projevuje. Moc se těšíme, až si displej prohlédneme na vlastní oči.

První duální kamera v telefonech Sony

Xperia XZ2 Premium nově nabídne duální kameru, která využívá populární kombinace barevného a černobílého snímače. Hlavní čočka má 19Mpx rozlišení se slušnou světelností f/1,8. Sekundární monochromatická kamerka šikovně využívá 12 Mpx se světelností f/1,6. Výslednou kvalitu snímků pak vylepší pokročilá pětiosá elektronická stabilizace obrazu SteadyShot. Sony se také chlubí vysokou hodnotou ISO pro fotografování, a to až 51 200. Nesmí chybět ani populární superzpomalené video s 960 snímky za vteřinu při Full HD rozlišení.

Sony Xperia XZ2 Premium, duální kamera

Sony Xperia XZ2 Premium konečně nabídne duální kameru.

Hardware a design, drobně vylepšená Xperia XZ2

V rámci hardwarové výbavy má Xperia XZ2 Premium model nabito ostrými náboji, protože k výkonnému Snapdragonu 845 servíruje rovnou 6 GB operační paměti. Možná škoda, že zůstalo jen u 64 GB vnitřní paměti. Nejvybavenějšímu telefonu značky Sony by přeci jen slušelo minimálně 128 GB paměti. Nic na tom nemění ani možnost vložit paměťovou kartu o velikosti až 400 GB.

Sony Xperia XZ2 Premium, displej, 4K

Sony Xperia XZ2 Premium s Ambient Flow designem.

Po stránce designu je samozřejmě použit tzv. Ambient Flow, tedy skleněno-kovové tělo s výrazně zaoblenou zadní stranou. Telefon je sice relativně tlustý na šířku (11,9 mm), ale skvěle se drží. Nemilé překvapení je, že hmotnost Xperia XZ2 Premium se zastavila na 236 gramech, což je rekordní hodnota, se kterou se Sony nikde chlubit nebude. Takový iPhone X váží 174 g, Samsung Galaxy S9 pak jen 163 g.

Srovnání Xperia XZ2 Premium vs. Samsung Galaxy S9+ vs LG V30S

Jak lze vyčíst z následující tabulky, předností nového modelu Sony Xperia XZ2 Premium bude jednoznačně duální fotoaparát se slibným rozlišením a velký 4K displej. Dalšími plusy budou nový procesor Snapdragon 845 nebo navýšená paměť RAM. Vůči konkurenci však ztrácí v rozměrech a zejména ve hmotnosti.

Parametry/modelXperia XZ2 PremiumSamsung Galaxy S9+LG V30S
Displej a rozlišení5,8" IPS (4K) 
16 : 9
6,2" AMOLED (2 960 × 1 440) 
18 : 9
6" P-OLED (2 880 × 1 440)
18 : 9
ProcesorSnapdragon 845Exynos 9810Snapdragon 835
RAM6 GB6 GB6 GB
Úložiště64 GB256 GB128 GB
Zadní fotoaparát19 Mpx a 12 Mpx (duální)12 + 12 Mpx (f/1,5; f/2.4)16 + 13 Mpx (f/2.0)
Přední fotoaparát13 Mpx8 Mpx (f/1.7)8 Mpx (f/2.0)
Rozměry158 × 80 × 11,9 mm158,1 x 73,8 x 8,5 mm151,7 x 75,4 x 7,3 mm
Hmotnost236 g189 g158 g
Stupeň krytíIP68IP68IP68
Baterie3 540 mAh3 500 mAh3 300 mAh
Cena23 000 Kč26 990 Kč24 000 Kč

Ceny platné k 26. dubnu 2018. V případě telefonu Xperia XZ2 Premium a LGV30S nejsou ceny v tabulce oficiálně potvrzené, jedná se pouze o spekulace.

Sony Xperia XZ2 vypadá skvěle. V současné konkurenci to ale nebude mít snadné. O přízeň bude soupeřit s téměř bezchybným Samsungem Galaxy S9, který zaujme bezrámečkovým displejem. A v boji o srdce fanoušků mobilního focení se bude muset utkat zase s Huawei P20 Pro, jenž nabízí tři fotoaparáty a aktuálně se pyšní titulem nejlepšího fotomobilu vůbec.

Nový design řady Sony Xperia XZ2

Již delší dobu jsou telefonům Sony vyčítány velké rámečky kolem displeje. Tentokrát se to ale změnilo. Jak Sony Xperia XZ2, tak XZ2 Compact vypadají trošku jako telefony ostatních značek. Pro někoho to může být přínosem, někdo kvůli tomu nové modely rovnou zavrhne. Telefony jsou na zadní straně lehce prohnuté pro lepší „vpadnutí do ruky“ a nově mají i skleněná záda.

Se skleněnými zády souvisí podpora bezdrátového dobíjení. Zde se skrývá jeden zásadní rozdíl. Disponuje jím totiž pouze Sony Xperia XZ2, menší XZ2 Compact o tuto funkci přišla. Sony se zřejmě snaží přilákat své zákazníky na větší (a taktéž o něco dražší) model, a to nám přijde trošku škoda.

Na záď se nám u Sony Xperia XZ2 nově přesunula i čtečka otisků prstů. Sony se k tomuto kroku rozhodlo po ustavičném naléhání majitelů starších Xperií, kterým čtečka otisků prstů vestavěná v bočním tlačítku nevyhovovala zejména kvůli horší přesnosti oproti konkurenčním řešením. Škoda, že společnost Sony v tomto směru nepodnikla více kroků a výrazně nezlepšila přesnost a rychlost staršího typu. Umístěním čtečky na boku přístroje se totiž výrazně odlišovala od ostatních výrobců.

Sony Xperia XZ2; Black; displej Sony Xperia XZ2; zadní strana

Sony Xperia XZ2 nabízí na čelní straně citelně užší rámečky. Kladně hodnotíme i přesun čtečky otisků prstů na zadní stranu, kde je přeci jen v praxi lépe dostupná.

Přepracovaný fotoaparát Sony Xperia XZ2

Na zadní straně telefonů Sony Xperia XZ2 (Compact) najdeme opět „Motion Eye“ fotoaparát, jak ho Sony pyšně nazývá. Srdcem je 19Mpx snímač IMX400 se světelností f/2.0 a prediktivním autofokusem. Sony se snaží předběhnout svou konkurenci, a tak telefony nově zvládají natáčet 4K video při 60 snímcích za sekundu s podporou technologie HDR. Jedná se o naprosto ojedinělou funkci v rámci mobilního segmentu. Takto natočené video si pak samozřejmě prohlédnete nejen na televizích Sony Bravia, ale i na tomto novém telefonu. Zpracování videa ve 4K rozlišení je zároveň maximem pro nejnovější osmijádrový procesoru Qualcomm Snapdragon 845, který je v obou špičkových telefonech osazen.

iSnapdragon 845, technické parametry a další detaily
Zajímá vás, jak výkonný je nový procesor Qualcomm Snapdragon 845? Dokáže čelit náporu Exynosu 9810, který se nachází v evropských variantách Samsungu S9?

Bez vylepšení nezůstalo ani superzpomalené video, které jste mohli znát z předchozí generace, především z Xperie XZ1. Sony Xperia XZ2 a XZ2 Compact nyní dokáží nahrávat super slowmotion při 960 FPS v rozlišení Full HD. Také nechybí funkce pro prediktivní záznam, kdy dochází k ukládání snímků ještě před zmáčknutím spouště. Díky tomu se vám podaří zachytit skutečně atraktivní snímky. Přední kamerka skýtá rozlišení 5 Mpx a její světelnost činí poměrně hezkých f/2.2.

Sony Xperia XZ2, kamera, 4K

Sony Xperia XZ2 podporuje záznam 4K HDR videa. Jako vůbec první smartphone na světě.

Displej a další specifikace smartphonů Sony Xperia XZ2

A tím se dostáváme k přední straně telefonů. Zde se totiž udály největší změny. Nově se můžeme těšit na displej s poměrem stran 18 : 9 a většímy rozměry. Sony Xperia XZ2 bude sázet na 5,7palcovou obrazovku, menší XZ2 Compact pak na 5palcovou. U obou variant se bude jednat o IPS panel s rozlišením 2160 × 1080 pixelů.

Sony se dlouho drželo poměru stran 16 : 9. Nový poměr 18 : 9 je tedy velkým krokem vpřed. Výrobce navíc konečně zmenšil rámečky, takže displej zabírá větší část přední strany telefonu. Celkově se bude Sony Xperia XZ2 lépe obsluhovat a na obrazovku mobilu se vejde více informací, nehledě na lepší zážitek při sledování videa a filmů. 

Sony Xperia XZ2, displej, tenké rámečky

Jedinečný vzhled využívající 3D sklo je příjemnou designovou změnou nové Sony Xperia XZ2.

I v dalších specifikacích jsou si Sony Xperia XZ2 a XZ2 Compact podobné. Obě novinky přicházejí se 4GB RAM pamětí, 64GB úložištěm, NFC, Bluetooth ve verzi 5.0, USB-C či podporou microSD karet až do velikosti 400 GB. Na telefonech běží operační systém Android ve verzi 8.0 Oreo. A nechybí samozřejmě ani vysoký stupeň krytí IP65/68.

Baterie Sony Xperia XZ2

Jeden rozdíl mezi Sony Xperia XZ2 a XZ2 Compact by se přece jen našel – kapacita baterie. Větší Xperia XZ2 disponuje 3 180mAh baterií, varianta Compact pak má k dispozici 2 870 mAh. Díky menšímu displeji však zkonzumuje méně energie a výsledná doba používání bude u obou modelů zhruba stejná. Telefony řady Sony Xperia ZX2 samozřejmě podporují rychlé dobíjení standardu Qualcomm QuickCharge 4/4+.

Sony se u nových Sony Xperia XZ2 (Compact) rozhodlo vypustit 3,5mm jack, což může být pro řadu uživatelů problém. Obvykle je součástí příslušenství alespoň přechodka pro zapojení vlastních sluchátek. Sony však v rámci doplňkového sortimentu nabídne i redukci, která umožní nabíjení a poslouchání hudby zároveň.

Telefony Sony Xperia XZ2 a XZ2 Compact mají dva stereoreproduktory. Sony opět přidává i jeden marketingový tahák, a tím je takzvaný Dynamic Vibration System, který dokáže vibrovat do rytmu zvuku (hudby), jenž jde z reproduktorů. Tato funkce by měla najít uplatnění zejména při hraní her.

Srovnání: Sony Xperia XZ2 vs XZ2 Compact

Sony XZ2 Compact patří mezi nejvýkonnější telefony s 5" displejem na trhu. Pomineme-li chybějící bezdrátové nabíjení, je to opravdová pecka. Větší Sony Xperia XZ2 to bude mít o něco náročnější, protože o místo na slunci se bude muset přetahovat s těžkými váhami, jako je například Samsung Galaxy S9. Co nás ale u telefonů zamrzelo, je poměrně velká hmotnost i tloušťka.

ParametrSony Xperia XZ2Sony Xperia XZ2 Compact
Operační systémAndroid 8.0Android 8.0
Rozlišení displeje2 160 × 1 0802 160 × 1 080
Typ displejeIPSIPS
Úhlopříčka displeje5,7"5"
Poměr displeje k tělu76,1 %73,5 %
Jemnost displeje424 PPI483 PPI
Velikost operační paměti4 GB4 GB
Kapacita úložiště64 GB64 GB
Podpora paměťových karet
Kapacita baterie3 180 mAh2 870 mAh
Bezdrátové nabíjení
Fotoaparát – rozlišení19 Mpx19 Mpx
Duální fotoaparát
Hmotnost198 g168 g
Rozměry (Š × V × H)72 × 153 × 11,1 mm65 × 135 × 12,1 mm
Cena19 990 Kč  15 489 Kč
*Ceny k 14. 3. 2018

Sony Xperia XZ2 a XZ2 Compact jsou nadstandardně vybavené telefony určené pro náročnější uživatele. Varianta Compact je pak aktuálně nejvýkonnějším telefonem s 5" displejem. Mezi další plusy patří vyladěný design, mimořádně kvalitní displej i možnost natáčení superzpomaleného videa. Nevýhodou je snad jen absence 3,5mm jacku a větší hmotnost i tloušťka.

Vše, co víme o Sony Xperia XZ – OBSAH

 1. Jméno nové Xperie – XZ Pro, nebo XZ2 Premium?
 2. XZ Pro dostane 4K OLED displej
 3. O výkon se postará procesor Snapdragon 845
 4. Porovnání modelů telefonů Xperia řady XZ
 5. Fotoaparát bude špičkový
 6. Odolnost a výdrž baterie jsou již klasikou
 7. Jaká bude cena nové Xperie XZ Pro?

Ponese jméno Sony XZ Pro, nebo Sony XZ2 Premium?

Je takřka jasné, že Sony Xperia XZ Pro bude po vzoru úspěšného dua mobilů Sony Xperia XZ a XZ Premium jedním z nejlepších telefonů roku 2018. Vedle nejčastějšího „pracovního“ názvu Xperia XZ Pro se spekuluje, že by nový mobilní telefon mohl pokračovat v modelové řadě Premium a nést označení Xperia XZ2 Premium.

Xperia XZ Pro se 4K OLED displejem

Ale zpět k samotnému mobilu. Na základě uniklých informací se spekuluje, že by se XZ Pro mohl chlubit poměrně velkým 5,7" displejem, což je oproti XZ Premium o 0,2" palce větší úhlopříčka. Není to ale jediný rozdíl. Xperia XZ Pro by také měla jako první telefon Sony nabídnout tenké rámečky kolem displeje a v poslední době velmi oblíbený poměr stran 18 : 9. To by byl pro japonského výrobce velký ústup od současného designového jazyka Omni Balance s obřími rámečky nad a pod displejem.

i

Na MWC toho uvidíme více...

Na veletrhu MWC 2018 (Mobile World Congress) v Barceloně se představí nejen Sony Xperia XZ Pro. Ještě před začátkem akce, konkrétně 25. února, se dočkáme jeho silného konkurenta, Samsungu Galaxy S9 a S9+.

Další novinkou bude 4K rozlišení a také OLED technologie. Ve srovnání s běžně užívaným IPS LCD zajišťuje OLED nižší spotřebu, a tím vyšší úsporu energie. Díky benefitu, jenž OLED panely poskytují, bude možné využít také HDR technologii pro lepší podání barev při kontrastních scénách. Zde budeme doufat v perfektní vyladěnost, a tím pádem použitelnou výdrž na baterii, jelikož takto jemný displej pro ni bude představovat vysokou zátěž.

Srdcem Sony Xperia XZ Pro se stane Snapdragon 845

Jedno je ale jisté, chytrý telefon Sony Xperia XZ Pro rozhodně nebude trpět nedostatkem výkonu. Pod „kapotou“ bude na pokyny čekat jeden z nejvýkonnějších mobilních čipsetů současnosti a přímý nástupce Snapdragonu 835, Snapdragon 845. Ten nabídne až o 25 % vyšší výkon, než měl jeho předchůdce. Mimochodem totožný procesor bude pohánět také Samsung Galaxy S9. Procesoru bude v XZ Pro asistovat velice slušných 6 GB operační paměti RAM a k dispozici bude i 128 GB interního úložiště. Pokud by vám tato kapacita nestačila, budete moci využít slot na microSD karty.

Srovnání Xperia XZ Pro s XZ Premium a XZ

Jak lze vyčíst z následující tabulky, předností nového modelu Sony Xperia XZ Pro bude jednoznačně duální fotoaparát se slibným rozlišením a velký 4K OLED displej. Dalšími plusy budou nový procesor Snapdragon 845, velkorysé úložiště a navýšená paměť RAM. Velkou neznámou jsou zatím rozměry a hmotnost telefonu.

Parametry/modelXperia XZ ProXperia XZ PremiumXperia XZ
Displej a rozlišení5,7" OLED (4K) 
18 : 9
5,5" IPS (3 840 × 2 160) 
16 : 9
5,2" IPS (1 920 × 1 080)
16 : 9
ProcesorSnapdragon 845Snapdragon 835Snapdragon 820
RAM6 GB4 GB3 GB
Úložiště128 GB64 GB32 / 64 GB
Zadní fotoaparát18 Mpx a 12 Mpx (duální)19 Mpx (f/2.0)23 Mpx (f/2.0)
Přední fotoaparát13 Mpx13 Mpx (f/2.0)13 Mpx (f/2.0)
Rozměry156 x 77 x 7,9 mm146 x 72 x 8,1 mm
Hmotnost195 g161 g
Stupeň krytíIP68IP68IP68
Baterie3 420 mAh3 230 mAh2 900 mAh
Cena20 000 Kč17 000 Kč11 500 Kč

Ceny platné k 24. lednu 2018. V případě telefonu Xperia XZ Pro nejsou informace v tabulce oficiálně potvrzené, jedná se pouze o spekulace.

Sony Xperia XZ Pro s duálním fotoaparátem

Žádanou novinkou u nové XZ Pro bude téměř jistě zadní duální fotoaparát. To bude pro japonského výrobce rovněž průlom, s duálními fotoaparáty totiž zatím vyčkával. Hlavní snímač bude pravděpodobně disponovat rozlišením 18 Mpx, ten sekundární, sloužící zejména k vytvoření rozmazaného pozadí, rozlišením 12 Mpx. Přední selfie kamerka pak dostane rozlišení 13 Mpx.

i

Odolnost a výdrž XZ Pro

U modelu XZ Pro se očekává ochrana proti vniknutí vody a prachu certifikace IP68. Nevyměnitelná baterie by měla mít v dnešní době již průměrnou kapacitu 3 420 mAh. To ve spojení s poměrně velkým 4K displejem není moc. Jsme proto zvědaví, jak se Sony povede telefon vyladit. V telefonu očekáváme předinstalovanou poslední verzi operačního systému, tedy Androidu 8.1 Oreo. K tomu by měl přibýt grafický kabátek typický pro Sony Xperia.

Sony Xperia XZ Pro – cena

Startovací cena předchozího modelu Xperia XZ Premium začínala na částce kolem 18 tisíc korun. Cena letošního modelu XZ Pro se tak odhaduje zhruba na 6 000 čínských juanů. V přepočtu po přidání nákladů na dopravu a dalších spojených výdajů by se mohlo jednat o částku přesahující 20 tisíc korun.

Podle dostupných spekulací se u Sony Xperia XZ Pro máme opravdu na co těšit. Vysoký bude výkon, rozlišení displeje a doufejme i kvalita fotoaparátů. Pokud se výrobci výsledný koktejl povede správně namíchat, laťka bude nasazena vysoko. Sledujte s námi i nadále vývoj kolem tohoto telefonu.


Zdroje: thesun.co.uk, pocket-lint.com, trustedreviews.com, technobuffalo.com, ndtv.com

Vytisknout
P-DC1-WEB11
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací