Sony Xperia XZ1 a Sony Xperia XZ1 Compact jsou vlajkové modely výrobce a přináší nejvyšší možný výkon díky procesoru Snapdragon 835. Zároveň by se měly nové XZ1 zaměřit na fotografické funkce, skvělý zvuk a věrný displej. Zaujmou nové vlajkové lodě Sony další uživatele, anebo si je koupí jen ti nejvěrnější? Dozvíte se v naší recenzi.
V čem se nové Sony Xperia XZ1 a XZ1 Compact liší? V zásadě jde o detaily, které ale pro mnoho uživatelů mohou být rozhodující. Menší model má jen 32GB vnitřní paměť a 8Mpx přední fotoaparát. Největším rozdílem je samozřejmě velikost a rozlišení displeje. Překvapila nás ale identická kapacita baterií. Pojďme se tedy podívat na základní parametry obou telefonů.
Parametry/model | Sony Xperia XZ1 | Sony Xperia XZ1 Compact |
---|---|---|
Procesor | Qualcomm Snapdragon 835, 8 jader (4× 2,45 GHz + 4× 1,9 GHz) | Qualcomm Snapdragon 835, 8 jader (4× 2,45 GHz + 4× 1,9 GHz) |
Operační paměť | 4 GB | 4 GB |
Úložiště | 64 GB + microSDXC (až 256 GB) | 32 GB + microSDXC (až 256 GB) |
Displej a rozlišení | 5,2" IPS Full HD (1 920 × 1 080) | 4,6" IPS HD (1 280 × 720) |
Zadní fotoaparát | 19 Mpx (f/2) | 19 Mpx (f/2) |
Přední fotoaparát | 13 Mpx (f/2) | 8 (f/2) |
Čtečka otisků prstů | ✓ | ✓ |
Rozměry a hmotnost | 148 × 73 × 7,4 mm, 156 g | 129 × 65 × 9,3 mm, 143 g |
Stupěň krytí | IP65/68 | IP65/68 |
Baterie | 2 700 mAh | 2 700 mAh |
Cena | 16 990 Kč | 14 990 Kč |
Sony se vždy snažilo svými designovými prvky odlišit od konkurence. Vzpomeňme si na kruhové zapínací tlačítko, jež je dnes legendou a stále ho nesou některé modely jako například Sony Xperia XA1. V případě nových Sony Xperia XZ1 a Sony Xperia XZ1 Compact ho již na boku neuvidíte, avšak design telefonů je oproti ostatním smartphonům stále jednoduše odlišitelný.
Sony se zaměřilo především na pohodlnost používání a na první pohled velmi jednoduchý, pro mnohé až strohý vzhled telefonů. Při držení Xperií XZ1 v ruce to ale pochopíte. Oba kousky perfektně padnou do ruky, i když verze Compact se samozřejmě drží lépe, což je dáno menšími rozměry. Větší bráška je na tom však také dobře, a díky zakulaceným bokům máte pocit jistého úchopu i přes výšku 148 mm a displej s 5,2". Sony by mohlo výšku srazit, kdyby si nechalo vymluvit alespoň polovinu rámečků nad a pod displejem.
U Sony Xperia XZ1 Compact nás překvapila tloušťka, jež se zastavila na neskromných 9,3 mm, díky čemuž vypadá telefon jako malá cihlička. Působí tedy bytelně a jen tak s kdejakým telefonem si ho nespletete. My máme tento kousek v černé variantě, ale třeba ve světle modré či stříbrně bílé bude telefon vyčnívat ještě více.
Oba telefony Sony Xperia XA1 navíc mají oproti konkurenci jednu nespornou výhodu. Tou je třetí tlačítko na pravém boku, které slouží jako spoušť při fotografování. Navíc má dvě polohy, jako je tomu u kompaktních fotoaparátů a zrcadlovek. Prvním zmáčknutím ostříte, druhé slouží již přímo jako spoušť. Chválíme, že Sony na fyzickou spoušť ani tentokrát nezapomnělo i přes to, že ostatní výrobci ji už nepovažují za podstatnou. Focení je mnohem jednodušší a jistější, tlačítko pomáhá lepšímu držení telefonu, a tedy i stabilitě.
Na pravém boku najdete také tlačítko regulace hlasitosti, jež je pořádně tuhé a budete si na něj muset zvykat. Nehrozí ovšem nechtěné stisknutí například v kapse při poslouchání hudby. Důležitým prvkem je ovšem zapínací tlačítko, to je poměrně dost zapuštěné, ale má slušnou vůli a tiskne se jednoduše. Jako jediný výrobce do něj Sony integruje snímač otisků prstů, za což zaslouží si pochvalu. Nemusíte přehmatávat pod displej ani na záda telefonu, telefon odemknete, i když leží na stole, a velmi rychle si na tohle pohodlí zvyknete, zvláště, když je snímač spolehlivý. Obvykle ani nevíte, že probíhá nějaké ověření, jen stisknete tlačítko tak, jako u každého jiného telefonu bez snímače.
Jeden nedostatek v konstrukci Sony Xperia XZ1 a Xperia XZ1 Compact přeci jen mají. Je jím slot na NanoSIM a microSD kartu. Ten není řešen jako „šuplík“, ale zakrývá ho plastová krytka, která se jen velmi špatně oddělává. Teprve pod ní najdete sloty, respektive jeden slot a prapodivnou plastovou přihrádku, která se však spolu s krytkou neotevře. Nejprve pátráte, kde se stala chyba, pak se děsíte, že jste telefon rozbili a nakonec bezradně otevíráte návod. Přihrádka se vyjme z těla telefonu pomocí malého výstupku, který bez dlouhých nehtů uchopíte jen těžko. Zkrátka, celý tento systém je zbytečně složitý.
Nebýt tohoto prohřešku, který ale u Sony nevidíme poprvé, není telefonům co vyčítat. Výrobce dokonce zachoval i 3,5mm jack pro připojení sluchátek. Mimochodem, sluchátka, která dostanete v balení, nejsou vůbec špatná. Sony navíc zvuk vycházející z reproduktorů, a také po připojení sluchátek, náležitě obohatilo novými technologiemi.
První z nich je technologie ClearAudio+, která má přinést bohatší zvuk. Nechybí ani Hi-Res Audio, jež zajistí nejlepší možnou kvalitu zvuku a v neposlední řadě také S-Force Front Surround pro lepší zvuk z hlasitých stereofonních reproduktorů. Celkově se nám zvuk ze sluchátek líbil a s připojením vhodného vybavení ho řadíme mezi nejlepší, co z mobilního telefonu můžete slyšet. Reproduktory se také v žebříčku řadí vysoko, ale ocenili bychom jemnější výšky a trochu více hlubších tónu, které jsou spíše potlačeny. A rozhodně by jim prospěla vyšší hlasitost.
V poslední řadě tu máme hodně spekulovanou certifikaci odolnosti. Předchozí kompaktní verze Sony Xperia X Compact jí totiž oficiálně neměla, přesto však telefon samotný vydržel pod vodou bez větších problému a následně plně fungoval. Sony totiž odolnost vůbec nepřiznalo, jelikož se na ni nevztahovala záruka (na rozdíl od iPhone 8, který se odolností chlubí, ale záruku na ni neposkytuje). Nyní už jsou nové Sony Xperia XZ1 (Compact) oficiálně odolné dle stupně krytí IP65/68, takže pádu do louže ani pořádné průtrže mračen se bát nemusíte.
Říkáte si: „Vlakové lodě, takže QHD rozlišení je samozřejmost!“ Bohužel, v obou případech vás musíme zklamat. Sony Xperia XZ1 ani její menší bratříček Compact nemají QHD, takže virtuální realita se nekoná. A bohužel se nekoná ani obecné nadšení.
Displej jako takový je právě ta část, která oba fony od sebe na první pohled odlišuje. Zatímco větší Sony Xperia XZ1 má 5,2" panel s Full HD, Compact má pouze 4,6" s HD rozlišením. V prvním případě je rozlišení naprosto dostatečné, avšak u Compactu to my, rozmlsaní z krásných jemných displejů, říct nemůžeme, a to zvláště, když částka telefonu podstatně přesahuje 10 tisíc korun. V takovém případě už čekáte minimálně Full HD.
Jestli vás zajímá, zda to při běžném použití stačí, pak ano. Pokud se na displej nezadíváte pozorněji, rušit vás to nebude. Telefon je v tomto ohledu dostatečný, ale jen pokud nepřejdete z jemnějšího displeje, pak je rastr viditelný a nepomůžou mu bohužel ani technologie, které Sony do panelů přidalo. Máme tu například HDR, displej TRILUMINOS, který zajistí věrnost podání barev, nebo lepší technologii podsvícení. Větší bratříček má také podporu HDR a X-Reality.
Ač se jedná o dobré IPS panely s výborným podáním barev i pozorovacími úhly, my osobně jsme na displejích nepozorovali žádný větší rozdíl oproti stejně vybavené konkurenci. Sony Xperia XZ1 Compact však měla jeden velký problém, kterým byla automatická regulace jasu. Ta skvěle fungovala na denním světle, v naprosté tmě i za umělého osvětlení, ale ouha, pokud jste ji chtěli použít v přítmí. Senzor si nevěděl se světelnými podmínkami rady a jas telefonu začal skákat nahoru a dolů, až jsme byli nuceni automatickou regulaci vypnout. Tento nedostatek se nicméně projevil pouze u menší verze Compact. Většího smartphonu Sony Xperia XZ1 se to netýkalo.
Celkově jsme z displejů spíše zklamaní. Pomineme-li rozlišení, které nestačí na virtuální realitu, hodně jsme věřili v řadu vylepšujících technologií, které ale nakonec neznamenaly tak výrazný rozdíl.
V nových Sony Xperia XZ1 (Compact) už nyní máme také procesor Qualcomm Snapdragon 835 stejně jako například v již recenzované Nokii 8 a dalších vlajkových lodí všech výrobců. Tento osmijádrový procesor s taktem až 2,45 GHz spolu s 4 GB operační pamětí mají obě Sony Xperia XZ1 společný, a můžete od něj čekat jen ty nejlepší výkony. Když jsme telefonům naložili služnou porci práce, skvěle si s ní poradily a ani dlouhé hraní je nijak více nerozhodilo.
Parametr, ve kterém se telefony liší, je vnitřní úložiště. Zatímco Sony Xperia XZ1 má na vlajkovou loď běžných 64 GB, ze kterých pro vaše data zbyde přibližně 51 GB, Sony Xperia XZ1 Compact má pouze 32 GB (použitelných cca 23 GB). To je opět méně, než bychom očekávali, a nejde nám do hlavy, proč se Sony k tomuto rozdílu rozhodlo. Oba telefony nicméně podporují paměťové karty microSDXC o velikosti až 256 GB.
Sony vyrábí čipy pro velkou část mobilního trhu. Dá se tedy předpokládat, že fotoaparáty v jeho telefonech budou špičkové a zařadíme je na naprostý vrchol. My ovšem tento pocit z fotoaparátů nemáme a pravděpodobně v tom budou hrát roli další softwarová vyladění a následný postprocessing.
Zadní fotoaparáty v obou mobilech jsou identické (25mm širokoúhlý objektiv Sony G Lens) a mají 19 Mpx (světelnost f/2). Oba taktéž disponují vrstvou paměti Exmor RS a 8násobným digitálním ZOOMem. Chybí ovšem optická stabilizace, kterou bychom ocenili více než v jiných telefonech. Při focení musíte mít opravdu hodně pevnou ruku. Pak se dočkáte sice pěkných fotek, nicméně značně softwarově vyhlazených. Barvy jsou ale věrné a dynamický rozsah slušný.
Za nočního osvětlení nám ještě více chyběla optická stabilizace a telefon se ze všech sil snažil snímky po focení vylepšit. Výsledek je však stále nevalný a celkově se dá říci, že Sony Xperia XZ1 (Compact) není vyloženě fotomobilem. Víme, co zvládnou čipy Sony například v telefonu Xiaomi Mi 6 nebo Nokii 8, a tak nám nejde do hlavy, že přímo u smartphonů od Sony to zkrátka nefunguje.
Sony však svůj dluh částečně splatilo v oblasti natáčení videí, konkrétně Slow-Motion, tedy natáčení zpomaleného záběru při 960 fps. Můžete také natáčet 4K videa. Sony tady podává nadstandardně dobré výkony, jak můžete zjistit níže. Klasická videa lze natáčet ve 4K při 30 fps, ve Full HD při 60 nebo 30 fps a HD videa dokonce při 120 fps.
Další splacení dluhu spočívá v nespočetném množství různých efektů, včetně AR v aplikaci fotoaparátu. To funguje tak, že si do foceného prostoru promítnete různé předměty a zvířata. Garantujeme, že touhle vychytávkou si užijete spoustu zábavy. Následně si můžete fotky upravit pomocí kreativních efektů a vytvořit si tak naprosto unikátní snímek.
Ještě více zábavy si užijete pomocí skenování. Aplikace 3D autor vám umožní skenovat předměty i obličeje, a dokonce je tu režim i na sken jídla. Co jsme měli možnost vyzkoušet, skeny nedopadnou moc dobře v případě, že nemáte velké množství světla a pevnou ruku. Pokud vám ani jedno nechybí, můžete si následně své výtvory poslat do 3D tiskárny či sdílet s přáteli.
Rozdíl mezi oběma modely spočívá v rozlišení předního fotoaparátu. Zatímco větší XZ1 má 13Mpx přední kameru, menší verze Compact přichází pouze s 8Mpx čipem. Oba fotoaparáty patří k dnešnímu standardu předních kamer. Nejvíce jim dává zabrat focení v šeru, v němž se na fotkách objevuje již značný šum.
Začněme nejdříve u větší varianty Sony Xperia XZ1, která má v sobě integrovanou 2 700 mAh baterii, kterou nelze vyjmout. Kvůli zadnímu kovovému krytu chybí bezdrátové nabíjení, což je trochu škoda, k dispozici je ovšem alespoň rychlé nabíjení Qualcomm Quick Charge 3.0, takže telefon nabijete do plna přibližně za hodinu a půl. Normálním nabíjením byste dosáhli 100% kapacity přibližně za 2 hodiny a 30 minut.
Telefon jsme testovali při běžném používání většiny uživatelů, tedy sociální sítě, komunikátory, poslech hudby a využití mobilních dat či WiFi při surfování. Samozřejmě nechybělo ani pár hovorů. Telefon bez problému vydržel celý den až do pozdních večerních hodin. Stačilo trochu omezit data a nechat spuštěno více aplikací, aby se neustále znova neotevíraly, a v pohodě jsme dosáhli i jeden a půldenního fungování.
Menší model Sony Xperia XZ1 Compact má naprosto identickou kapacitu, ale díky HD displeji, který není tak náročný, je výdrž dvoudenní, což je rozhodně vysoce nadprůměrné. Nabíjení trvá opět hodinu a půl, tedy bereme-li v potaz, že nevyužijete funkci inteligentního nabíjení, které by mělo šetřit celkovou výdrž akumulátoru v zařízení.
Na obou telefonech je také STAMINA režim pro úsporu potřebné energie. Ten je, jak je u tohoto režimu zvykem, skvělý a dokáže o dlouhé hodiny posunout nechtěné vybití. STAMINA zakáže náročné aplikace na pozadí a omezí spotřebu dat. Kdyby ani to nestačilo a vy jste se ocitli uprostřed pouště, pak je k dispozici i Ultra STAMINA, která srazí výkon, data, ale také dostupné aplikace. K dispozici vám zůstanou pouze možnosti volání, SMS, kalendáře, budíku, kontaktů, kalkulačky, hudby, fotoaparátu a nastavení. Lze tak protáhnout výdrž o více jak den.
A máme tu sladké sušenky Oreo, respektive po nich pojmenovaný nový Android 8. Od sedmé verze s názvem Nougat se zas až tak moc neliší, avšak setkali jsme se s několika nepěknými pády aplikací. Předpokládáme, že to vyřeší budoucí aktualizace. Systém jinak běhá svižně a stěžovat si rozhodně nemůžeme.
Jak je ale od Sony zvykem, aplikovalo také svou nadstavbu, na kterou jsme již zvyklí. Zásadní změna nastala v Nastavení, které je přehledné, jednoduché a mnohem lépe se v něm vyznáte. Navíc je k dispozici i pár aplikací přímo od výrobce. Je jím například aplikace Sony PlayStation, která se dle názvu váže ke stejnojmenné konzoli. Pomocí ní můžete upravovat svůj účet, chatovat, sdílet obrázky a také vzdáleně ovládat konzoli. Využívat jsme se také naučili aplikaci Zprávy, která kumuluje novinky z vámi nastavených zpravodajských zdrojů. What´s New zase ukáže aktuální informace ze světa Sony.
Telefony Sony Xperia XZ1 a Xperia XZ1 Compact mají ambice vyšplhat se až na samý vrchol, ostatně jako každá vlajková loď. V tomto případě si však nejsme jistí, zda se jim to podaří. Respektive menší verze Compact má svůj úspěch daný. Jedná se totiž o jeden z mála telefonů pod 5" úhlopříčky s obřím výkonem a konkurovat mu tak bude pouze iPhone 8. Oproti němu navíc nabízí také lepší cenovku 14 990 Kč. No řekněte, kde najdete kompaktní telefon, který působí jako roztomilý cvalda, ale přitom trhá asfalt? Trhá ho navíc 2 dny, což je perfektní výdrž. Za chvíli si tak téměř ani nevzpomenete na nedostatek v podobě HD displeje či v přítmí špatně fungující automatické regulaci jasu.
Druhou, trochu temnější stranu mince si tentokrát vylosovala větší Sony Xperia XZ1, která se nemaskuje za roztomilost, ale narovinu má srazit svou konkurenci. S Full HD displejem mu to však moc nepůjde, a přesto, že je výkon masivní, chybí telefonu „něco navíc“, co dělá vlajkovou loď vlajkovou lodí. V tomto případě vidíme spíše vysokou cenu 17 tisíc korun.
U obou telefonů jsme navíc byli poměrně zklamaní fotoaparátem, což ve finále trochu napravila schopnost natáčet krásná videa a přidávat efekty, které se blíží rozšířené realitě. Z počátku jsme také poměrně dost bojovali s krytkou od slotů na karty.
Sony Xperia XZ1
Mobilní telefonySony Xperia XZ1 je evolučním následovníkem Sony Xperia XZ. Přináší 19Mpx fotoaparát s laserovým ostřením a světelností f/2, obří výkon díky procesoru Snapdragon 835 a 4GB RAM. Zklamáním by mohl být Full HD displej, který postačí, ale na virtuální realitu je to málo. Telefon je kvalitně a bytelně zpracován a můžete se již také spolehnout na stupeň krytí IP65/68, díky kterému telefon vydrží v hloubce 1 m po dobu 30 minut.
Klady
Zápory
Sony Xperia XZ1 Compact
Mobilní telefonySony Xperia XZ1 Compact patří do velmi malé skupiny kompaktních, ale přitom výkonných telefonů. Velmi dobře ho ovládnete jednou rukou a vejde se do jakékoliv kapsy. Spokojeni budete se zvukovým výstupem na sluchátka, potěší také plná konektivita včetně NFC a v poslední řadě zaujme až dvoudenní výdrž. Naopak zklame zadní 19 Mpx fotoaparát a pouze HD displej.
Klady
Zápory
Na samotném začátku veletrhu spotřební elektroniky IFA 2017 představila společnost Sony své klíčové mobilní telefony pro letošní podzim. Jedná se o zajímavé kousky Sony Xperia XZ1 a Xperia XZ1 Compact. Jaké unikátní novinky pro nás mají? A dokážou oba smartphony uspět v tvrdé konkurenci?
Hned na začátku je potřeba zdůraznit, že nově představené smartphony Sony Xperia XZ1 nejsou pomyslným vrcholem v nabídce Sony. Tím je jednoznačně telefon Xperia XZ Premium s 5,5" displejem, který nabízí fantastické 4K rozlišení. Cena telefonu Xperia XZ Premium padá už lehce pod 20 tisíc, což z něj činí rovnocenného soupeře pro Samsung Galaxy S8, Huawei P10 Plus nebo HTC U11.
Pojďme se konečně blíže podívat, jaké parametry má nový smartphone i jeho kompaktnější verze. Kvitujeme, že prakticky ve všech ohledech sdílejí stejnou výbavu. Model Xperia XZ1 Compact z pochopitelných důvodů nabízí displej s úhlopříčkou "jen" 4,6", a rovnou se tak řadí mezi nejlépe vybavené smartphony ve svém segmentu. Celá řada uživatelů totiž vyžaduje menší úhlopříčku doplněnou o masivní výkon.
Model | Sony Xperia XZ1 | Sony Xperia XZ1 Compact |
---|---|---|
Displej | 5,2" | 4,6" |
Rozlišení | 1 920 × 1 080 pixelů | 1 280 × 720 pixelů |
Jemnost displeje | 423 ppi | 319 ppi |
Typ konstrukce | kovová | plastová |
Operační systém | Android 8.0 | Android 8.0 |
Procesor | Qualcomm Snapdragon 835 | Qualcomm Snapdragon 835 |
Operační paměť RAM | 4 GB | 4 GB |
Interní paměť | 64 GB + paměťová karta microSD až 256 GB | 32 GB + paměťová karta microSD až 256 GB |
Odolnost IP68 | ✓ | ✓ |
Fotoaparát | 19 Mpx | 19 Mpx |
Přední fotoaparát | 13 Mpx | 13 Mpx |
Rozměry | 148 × 73 × 7,4 mm | 129 × 65 × 9,3 mm |
Hmotnost | 156 g | 143 g |
Kapacita baterie | 2 700 mAh | 2 700 mAh |
Čtečka otisků prstů | ✓ | ✓ |
Cena | 16 990 Kč | 14 990 Kč |
Japonská značka Sony má ve výrobě displejů už od nepaměti technický náskok vůči konkurenci. Proslulé televizory Sony Bravia jsou toho jasným důkazem. Tento um je samozřejmě v plné míře využitý i v oblasti chytrých telefonů. Nové modely Sony Xperia XZ1 tak jako vůbec první přicházejí s displejem, který podporuje HDR efekty. Své oblíbené filmy tak můžete sledovat s maximální věrností a ostrostí. Podporu už garantuje služba Netflix i Amazon Prime. Brzy se jistě přidají další.
Displej TRILUMINOS navíc produkuje 138 % barevného spektra zobrazovaného standardními displeji. Tento rozdíl je navíc na první pohled patrný a není to žádná úlitba výrobce. O kvalitě displeje a nové funkci HDR se můžete přesvědčit prostřednictvím následujícího videa.
Displej je samozřejmě klíčovou částí dotykového telefonu, ale nyní zaměříme svoji pozornost na design. A tady musíme být vůči Sony přísní. I přes oslavné ódy tiskových zpráv je nutné přiznat, že v tomto směru ujíždí Sony vlak. A to poměrně rychle. Trendem jsou naprosto minimální okraje kolem displeje. Už i hodně konzervativní Apple má nový smartphone iPhone X v bezrámečkovém provedení. Tlustý horní a spodní okraj modelů Xperia XZ1 i XZ1 Compact tak doslova bije do očí. Alespoň, že se v těchto místech nachází hlasité stereo reproduktory. Tento zcela odlišný přístup k designu však může mít pro někoho i své výhody — zejména v naprostém odlišení od konkurence.
Smartphone Sony Xperia XZ1 dostane výrazné rámečky. Uspěje s konzervativním designem v době, kdy u ostatních špičkových telefonů rámečky spíše mizí?
Ještě se zastavme u modelu Sony XZ1 Compact, který namísto kovového provedení sází pouze na jakýsi kovový povrch, ale vlastně se jedná o plast. Sice kvalitní, ale stále je to plast. U telefonu za 15 tisíc se dle našeho názoru jedná o citelnou vadu.
I přes kritiku na předchozích řádcích se oba telefony řadí k naprosté špičce v osazeném hardwaru. Sony Xperia XZ1 a XZ1 Compact spolu sdílí platformu Snapdragon 835 od Qualcommu. Tento moderní osmijádrový procesor má k dispozici 4 GB operační paměti, což je dobrá volba. Zejména s ohledem na využití operačního systému Android 8 Oreo. Sony tak patří mezi první výrobce, kteří posílají do prodeje takto vybavené smartphony. Tedy samozřejmě pokud nepočítáme telefony Google Pixel.
Pod klasickým hranatým designem se schovává Sony smartphone s moderním hardwarem a špičkovou výbavou. Sony Xperia XZ1 a Xperia XZ1 Compact budou jako jedny z prvních telefonů vybaveny systémem Android 8 Oreo.
Mírným negativem je použití baterie s kapacitou 2 700 mAh, která je pro modely Xperia XZ1 a XZ1 Compact stejná. Sony však využívá celou řadu softwarových optimalizací. U předchozích telefonů pak smartphone neměl výslednou výdrž vůbec špatnou, a to i přes nižší kapacitu baterie. Kromě úsporných STAMINA režimů využívá Sony i chytré nabíjecí cykly. Pokud nabíjíte přes noc, pak nabíječka nabije telefon nejprve na 90 %, pak počká a zbylých 10 % dotlačí až na zazvonění budíku. Docela zajímavé a chytré řešení.
Fotoaparát Motion Eye s funkcemi superzpomaleného videa a prediktivního záznamu zachytí vše, dokonce i to, co lidské oko nepostřehne. Výjimečná kvalita obrazu a detekce pohybu je zajištěna nejrychlejším a nejchytřejším zpracováním obrazu. Na skvělé výsledky se budete moci spolehnout i při slabém osvětlení nebo v protisvětle. Chválíme za použití klasické hardwarové spouště. V tomto směru by se mohla u Sony Xperia XZ1 a XZ1 Compact inspirovat i konkurence.
Velkou lahůdkou je možnost záznamu superzpomaleného videa. Až 960 snímků za sekundu udělá z dříve obyčejného záběru neuvěřitelnou záležitost. Bohužel se v tomto případě musíme spokojit jen s HD rozlišením, přesto však v tomto směru posouvá Motion Eye kamera hranice zase o kus dále. Velmi se nám líbí širokoúhlé 120° zorné pole u přední 13Mpx kamery. To budou panečku luxusní selfíčka!
Smartphony Sony Xperia XZ1 a XZ1 Compact se pochlubí výjimečnými funkcemi fotoaparátu. Specialitou telefonů je extrémně zpomalené video a širokoúhlé snímky.
Klíčovou novinkou je možnost využívání 3D obsahu pomocí 3D skeneru v čočce zadní kamery. K ovládání slouží aplikace 3D Creator, která umí hromadu věcí. Od zachycení obličejů ve 3D až po naplánování jejich 3D tisku. Snadno si tak vytisknete svého 3D avatara v podobě figurky. 3D výtvor však lze sdílet i na sociální sítě nebo použít jako tapetu. Také si lze hrát s takto vytvořenými objekty v rozšířené realitě.
V tomto směru však bude mít Sony velmi silnou konkurenci v podobě již dříve zmíněného iPhone X. Jeho unikátní rozpoznávání obličeje nazvané Face ID totiž využívá přední kameru True Depth, která s pomocí dalších senzorů dokáže podrobně naskenovat váš obličej. Tento biometrický obraz je poté šifrovaně uložen v zabezpečené části iPhone X. Přes ARKit však bude k dispozici pro aplikace a bude možné jej využít pro různé fotoefekty nebo animované emoji.
Sony Xperia XZ1 a XZ1 Compact disponují 3D skenerem. Ten zachytí a převede do 3D lidskou tvář i další objekty, smartphone je tak branou k rozšířené realitě.
Obě novinky z dílny japonské Sony jsou zajímavým počinem. Když odhlédneme od čistě subjektivního pohledu na design, pak smartphone Xperia XZ1 Compact patří mezi nejlepší malé telefony vůbec. Větší sestřička XZ1 zase vyniká podporou HDR nebo špičkovou kvalitou fotografií i možností natáčet superpomalé video. Na náš trh dorazí Sony Xperia XZ1 už na konci září za 16 990 Kč. Menší Sony Xperia XZ1 Compact je plánovaná na říjen za 14 990 Kč.