Sony Xperia XZ3 (Videorecenze): Zatím nejhezčí telefon Sony se skvělým displejem

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Mobilní telefon Sony Xperia XZ3 jsme si už mohli důkladně prohlédnout a vyzkoušet všechny funkce, které novinka nabízí. Můžeme vám tak předat i své první dojmy, které jsme přetvořili do podoby naší recenze. Sony Xperia XZ3 nabídne velký displej, kvalitní fotoaparát s možností slow-motion anebo umělou inteligenci a speciální funkce, jako třeba Side Sense. Co vše tato vychytávka umí a jak se nám vůbec novinka od Sony líbí?

SONY XPERIA XZ3 (Videorecenze) – OBSAH

 1. Sony Xperia XZ3 působí luxusním dojmem
 2. Xperia XZ3 má OLED displej s podporou HDR
 3. Fotoaparát Xperia XZ3 není duální, Sony má ale trumf v rukávu
 4. Sony Xperia XZ3 ve výkonu nezaostává
 5. Baterie se učí z vašeho chování a šetří energii na chvíle, kdy ji budete potřebovat
 6. Na povedeném zvuku Sony Xperia XZ3 se podílí souhra technologií
 7. Side Sense, funkce pro pohodlné ovládání telefonu gesty
 8. Co nás na Xperii XZ3 dále potěšilo
 9. Jak si Sony Xperia XZ3 vede v porovnání s předchůdcem?

Sony Xperia XZ3 působí luxusním dojmem

Hned na první pohled Sony Xperia XZ3 zaujme designem, jenž navozuje pocit luxusu. Mobilní telefon již není tak hranatý jako dřívější modely – všechny rohy jsou zaoblené, a to včetně těch na přední straně okolo displeje. Výsledný dojem tak v tomto ohledu připomíná Google Pixel 3 nebo Samsung Galaxy Note9.

Nová Xperia XZ3 je k dispozici pouze v jedné velikostní variantě, na rozdíl od Sony Xperia XZ2, jež byla uvedena na trh i v 5palcové verzi Compact. Sony tak následuje trend, který potvrdil Apple při představení svých nových iPhone XS a XR, tedy pokračující ústup kompaktnějších modelů v segmentu telefonů s cenou nad 10 tisíc Kč.


Sony Xperia XZ3

Sony Xperia XZ3 je zaoblená na všech myslitelných hranách.

Sony se neuchýlilo k trendům vyříznutých displejů, a tak Sony Xperia XZ3 obdržela klasický obdélníkový displej bez notche. Na horní a dolní straně můžeme vidět tlustší rámečky, po stranách se však již prakticky žádné nenachází. Poměr displeje vůči ploše přední strany je tím pádem pěkných 80,5 %.

Pokud jde o design, je zde oproti předchozím řadám výrazný posun k lepšímu. Díky tomu, že je telefon užší, tak se i lépe drží, Sony se také podařilo eliminovat vypouklá záda telefonu, která snižovala jeho stabilitu. Co však zůstalo zachováno, je umístění čtečky otisků prstů. Ta je stále na zádech telefonu, téměř uprostřed. Na toto umístění je potřeba si chvíli zvykat a než k tomu dojde, budete nějakou dobu pátrat po zádech telefonu. Často se vám bude stávat, že místo na senzor budete prst přikládat na objektiv fotoaparátu. To je přitom místo, kam byste měli sahat co nejméně. 

Xperia XZ3 má OLED displej s podporou HDR

Sony Xperia XZ3 nabídne velký 6palcový displej s QHD+ rozlišením 2 880 × 1 440 px, přičemž samotné rozlišení napovídá, že poměr stran je 18 : 9. I přes velké rozměry dbalo Sony na zachování vysoké jemnosti displeje, která činí slušných 537 ppi. Potěší také použití odolného skla Gorilla Glass 5, které by mělo minimalizovat běžné provozní škrábance. A že to nejsou jen plané propagační informace, dokazuje nezávislý test, jehož výsledky zveřejnil server Androidcommunity.com. Ten označil displej Xperia XZ3 za nejlepší na trhu. Dotázáno bylo 202 respondentů, kteří posuzovali kvalitu obrazu a barev u fotografií a videí zobrazených na displeji zakrytých telefonů. Vidět byl pouze displej. Nabízí výbornou barevnost a černou, která je skutečně černá, chválit lze také výborný maximální jas, což je vlastnost, kterou oceníte zejména venku na sluníčku. Nastavení umožňuje úpravu sytosti barev, pohrát si můžete také s vyvážením bílé. 

Sony Xperia XZ3

Sony Xperia XZ3 má OLED displej s velkou jemností a rozlišením.

Fajnšmekry potěší fakt, že displej je typu OLED s podporou HDR. Užijete si tak nejen lepšího podání barev a primárně černé, ale také mnohem vyššího dynamického rozsahu oproti telefonům bez HDR. To totiž slouží k lepšímu zobrazení kontrastních snímků, ale i fotografií. Představit si lze například západ slunce – nebe na horní části fotografie je světlé, zatímco krajina již tmavá. Díky HDR uvidíte obě části s vyváženým kontrastem.

Sony navíc svou Xperii XZ3 vybavilo několika novými funkcemi. X-Reality for mobile nabízí převod běžného obsahu do kvality, již lze srovnat s klasickým HDR. Dynamic Vibration System pak umožní během sledování filmů nebo hudebních klipů interpretovat různé akce pomocí vibrací, čímž divácký zážitek dále umocní.

Fotoaparát Xperia XZ3 není duální, Sony má ale trumf v rukávu

Velkým očekáváním u modelu Sony Xperia XZ3 byla až do představení přítomnost duálního zadního fotoaparátu. O to víc zamrzí, že se tak bohužel nestalo a XZ3 má oproti Sony Xperia XZ2 Premium na zádech pouze jeden 19Mpx fotoaparát se světelností f/2,0. A jak se zdá, ač je fotoaparát skvělý, na samotnou špičku, stejně jako na XZ2 Premium, přeci jen ztrácí. Na místech, kde fotoaparát naráží na své limity, sahá výrobce k poměrně agresivnímu post-processingu, což fotografiím rozhodně neprospívá. Mobil zvládá i fotky s rozostřeným pozadím, metoda je stejná jako u XZ2, tedy že fotoaparát vyfotí dvě fotografie, které pak slepí dohromady. Bohužel je to nejen pomalé, ale také značně nespolehlivé. Někdy je požadovaný efekt dokonalý, jindy to nedopadne vůbec. Naštěstí si Sony v tomto ohledu ponechalo jeden trumf v rukávu.

Prestižní funkcí u Sony Xperia XZ3 je ale slow-motion mód pro nahrávání zpomalených záběrů. Ten totiž nabízí záznam 960 snímků za vteřinu, a to stále při Full HD 1 080p rozlišení, což rozhodně není standardem. Nezpomalené záběry umí XZ3 nahrát až v rozlišení 2 160p při 30 snímcích za vteřinu a u nižšího rozlišení Full HD 1 080p pak se 60 snímky za sekundu. Bohužel chybí 4K, což je v dnešní době a vzhledem k výkonu telefonu trochu s podivem. Potěší ale hardwarová spoušť foťáku, kterou najdeme na jednom z boků telefonu. 

Sony Xperia XZ3 testovaci foto 1 Sony Xperia XZ3 testovaci foto 2 Sony Xperia XZ3 testovaci foto 3

Sony Xperia XZ3 testovaci foto 4 Sony Xperia XZ3 testovaci foto 5 Sony Xperia XZ3 testovaci foto 6

Sony Xperia XZ3 testovaci foto 8 Sony Xperia XZ3 testovaci foto 8 Sony Xperia XZ3 testovaci foto 9


A tomu všemu dodává třešničku na dortu i podpora HDR technologie samotným fotoaparátem, jež ve spojení s HDR displejem nabízí skvělou kombinaci. Kvalitní je taktéž přední fotoaparát Sony Xperie XZ3, který se může pyšnit 13 Mpx a možnou clonou již f/1,9. Podporuje také umělou inteligenci, schopnou fotografie vylepšit.

Sony Xperia XZ3 ve výkonu nezaostává

S výkonem je na tom Xperia XZ3 velmi dobře. Uvnitř telefonu tepe čipset Qualcomm Snapdragon 845, který spolupracuje se 4 GB paměti RAM, grafický výkon pak novým Xperiím dodává čip Adreno 630. Jedná se tedy o klasickou výbavu letošních vlajkových lodí. Telefon zvládá i velmi náročné aplikace a hry a tento fakt potvrzují i testy, které Sony Xperii XZ3 řadí do aktuálních Top 10 telefonů na trhu. Telefon nejvíce ztrácí na interní paměti. Pokud z 64 GB, které uživatelům Sony nabídlo, odečteme místo na operační systém a další nezbytnosti, dostaneme se na nějakých 48 GB. To je u telefonů této třídy a výkonu málo. Ještěže existuje možnost rozšíření paměti pomocí micro SD karty. 

i Qualcomm Snapdragon 845 (VŠE, CO VÍME)

Baterie se učí z vašeho chování a šetří energii na chvíle, kdy ji budete potřebovat

Baterie novinky Sony Xperia XZ3 vydrží hodně. Kapacita 3 300 mAh není ničím výjimečná, ale telefon zároveň disponuje funkcí Smart Stamina. Ta dokáže předjímat uživatelovo chování a ušetřit dostatek energie pro chvíle, kdy ji bude nejvíce potřebovat. Baterii samotnou hlídá funkce Adaptabilního nabíjení Qnovo. Ta při nabíjení průběžně hlídá stav baterie a upravuje nabíjecí proud tak, aby se předešlo přetížení baterie. Samotné nabíjení telefonu v noci je zase řešeno pomocí funkce Battery Care. Ta telefon nabije na 90 % a zbývající kapacitu baterie doplní až těsně předtím, než obvykle vstáváte. Díky tomu se opět prodlouží životnost baterie, která by se dlouhodobým připojením 100% nabitého telefonu zbytečně zkracovala.

Sony Xperia XZ3 lifestyle

Telefon Sony Xperia XZ3 vás může odnést do budoucnosti.

Jediným konektorem telefonu Sony Xperia XZ3 je USB-C ve verzi USB 3.1, jenž slouží k propojení s počítačem, nabíjení telefonu i připojení sluchátek. XZ3 nechybí ani systém NFC, využitelný např. pro mobilní platby pomocí Google Pay, ale i pro komunikaci telefonu s jiným elektronickým zařízením pouhým přiložením.

Na povedeném zvuku Sony Xperia XZ3 se podílí souhra technologií

Sony Xperia XZ3 představuje další milník v oblasti zvuku v mobilních telefonech. Hardwarově disponuje dvojicí reproduktorů, které jsou umístěné na horní a spodní straně telefonu. Reproduktory jsou samy o sobě velmi hlasité, ale navíc s výraznými basy a bez nežádoucího zkreslení. Díky technologii S-Force Front Surround pak budete mít i s mobilním telefonem pocit, že jste v centru dění. Zvuk je velmi čistý, příjemný, basy navíc můžete ještě umocnit pomocí funkce dynamických vibrací, která hraje do rytmu s hudbou. Otvor pro 3,5mm jack chybí, výrobce ale přibalil potřebnou redukci, takže stará sluchátka není potřeba vyhazovat. 

Sony Xperia XZ3 - zvuk

Se dvěma reproduktory je zvuk telefonu Sony Xperia XZ3 velmi dynamický, hlasitý a celkově velmi kvalitní.

Společnost Sony zúročila své dlouholeté zkušenosti také v oblasti bezdrátového přenosu zvuku pomocí Bluetooth. Díky technologii LDAC se streamovaný zvuk svou kvalitou blíží tomu ve vysokém rozlišení. Další prvek celého technologického řetězce DSEE HX navíc komprimované audio převzorkuje a vylepší hudební soubory tak, aby se přiblížily původní nahrávce. Samozřejmostí je přesný ekvalizér, s nímž doladíte poslední detaily na své cestě za požadovaným zvukovým zážitkem.

Side Sense, funkce pro pohodlné ovládání telefonu gesty

Novinkou Sony Xperia XZ3 je ale ještě jedna funkce, která se jmenuje Side Sense. Jejím prostřednictvím dokážete lépe ovládat telefon za pomoci gest, a to pohodlně jednou rukou. Díky zakřivenému displeji stačí dvakrát poklepat na levý či pravý okraj telefonu a otevře se menu s nejpoužívanějšími aplikacemi.

O řazení jednotlivých aplikací se stará umělá inteligence a jejich umístění mění v závislosti na denní době i vaší poloze. Ráno tedy například při čekání na zastávce najdete v Side Sense aplikaci pro MHD. Naopak v čase oběda se zde může objevit aplikace pro rozvoz jídla, protože si pravidelně okolo 12:00 objednáváte jídlo. Je to dobrý nápad, který v praxi určitě využijete, problémem může být citlivost hran telefonu. V některých případech je potřeba klepat trochu více, než je zdrávo, dokud se aplikace neobjeví. Zde je tedy prostor pro zlepšení.

Do Side Sense se vejde až devět aplikací řazených do řádků po třech. Pod nimi se pak nachází tři přepínače např. pro zapnutí WiFi, Bluetooth, rotace obrazovky a ještě pod nimi tři nástroje z nastavení telefonu. Výhodou Side Sense je také fakt, že funguje v jakékoliv spuštěné aplikaci. Zavřít jej můžete jednoduše delším tahem po displeji.

Co nás na Xperii XZ3 dále potěšilo

 • Pochvalu si zaslouží odolnost dle certifikací IP65 a IP68.
 • U telefonu můžete využít rychlonabíjení či bezdrátového nabíjení dle Qi standardu.
 • Sony Xperia XZ3 je k dispozici s operačním systémem Android 9 Pie.
 • XZ3 lze mít ve třech vkusných odstínech – černé, stříbrné a zelené, a to za cenu těsně pod 20 tisíci korun.

Jak si Sony Xperia XZ3 vede v porovnání s předchůdcem?

Jak si novinka od Sony poradí v přímém srovnání s předcházejícím modelem? Nahlédněte do naší tabulky. Svého staršího bratříčka překonává ve všech směrech. A tam, kde ne, například v procesoru, jej minimálně dorovnává.

Parametry/Model Sony Xperia XZ3 Sony Xperia XZ2
Úhlopříčka displeje 6,0" 5,7"
Rozlišení a typ displeje 2 880 × 1 440 px, P-OLED 2 160 × 1 080 px, IPS
Poměr stran 18 : 9 18 : 9
Jemnost displeje 537 ppi 424 ppi
Výřez v displeji
Kolik plochy čelní strany zabírá displej? 80,5 % 76,1 %
Procesor Qualcomm SDM845 Snapdragon 845 Qualcomm SDM845 Snapdragon 845
Operační paměť RAM 4/6 GB 4/6 GB
Interní úložiště 64 GB, microSD (až 512 GB) 64 GB, microSD (až 512 GB)
Operační systém Android 9.0 Pie Android 8.0 Oreo
Zadní fotoaparát 19 Mpx (f/2) 19 Mpx (f/2)
Optický zoom
Přední fotoaparát 13 Mpx (f/1,9) 5 Mpx (f/2,2)
Baterie 3 300 mAh 3 180 mAh
Rychlonabíjení
USB-C
3,5mm jack
Rozměry 158 × 73 × 9,9 mm 153 × 72 × 11,1 mm
Hmotnost 193 g 198 g
Stupeň krytí IP65/IP68 IP65/IP68
Umělá inteligence
Odemykání obličejem
Cena 19 990 Kč 17 990 Kč

*Ceny platné k 23. 9. 2018

i Mohlo by vás zajímat

Sony Xperia XZ3 přichází s velkým, bezrámečkovým displejem bez výřezu, ale i solidní hardwarovou výbavou a funkcemi, které nezklamou. Telefon také získává plusové body za zpracování videa, naopak zamrzí chybějící duální fotoaparát. Podařilo se odstranit některé problémy předchozích řad a telefon konečně získal aktuální design. Modelem XZ3 vrací Sony zašlou slávu svým Xperiím. Jestli si nyní plánujete pořídit některou z této řady, tak právě tuto. 

Vytisknout
P-DC1-WEB04
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací