Zátěžový test

Proč se zúčastnit zátěžového testu?

Snažíte se sportovat, udržovat se v kondici, ale ne vždy se vám daří dosáhnout vytyčeného cíle. Přemýšlíte nad tím, co dělat jinak – jestli zrychlit, přidat na zátěži nebo navýšit počet tréninků. Na sporttesteru měníte nastavené hodnoty nahoru a dolů. A je to stále jen pokus – omyl. Zároveň zcela zbytečný, jelikož existuje možnost, jak poměrně snadno zjistit, kterým směrem se vydat za vysněnou kondicí. Podstoupením zátěžového testu.

Předně je nutné si uvědomit, že metabolismus každého z nás funguje jinak, a odlišné jsou i naše individuální tréninkové potřeby. Zátěžový test odhalí vaše aktuální fyzické hodnoty a přinese vám doporučení, jak posunout kondici na vyšší úroveň.

Alltraining měření výkonu

Co vás čeká při zátěžovém testu?

  • Změříme vám tlak
  • Speciální váha provede rozbor vaší tělesné kompozice, tedy podíl tělesného tuku a svalů
  • Absolvujete zátěžový test, při kterém změříme vaši kondici a metabolismus na testovacím kole/běžeckém pásu
  • Podstoupíte schodovité zatížení – po každé ze 4–6 zátěží (cca 2–4minutových) vám odebereme z prstu či ušního lalůčku kapku krve a z její kyselosti přesně zjistíme, jak metabolismus funguje
  • Výsledek testu si odnesete v tištěné podobě, zároveň bude uložen i na vašem osobním profilu na alltraining.cz
Alltraining zátěžový test

Co získáte podstoupením zátěžového testu?

Zjistíte svou aktuální kondici a také vhodné tréninkové zóny, které si následně nastavíte například na chytrých hodinkách. Díky tomu budou vaše tréninky probíhat tak, jak vaše tělo potřebuje, tedy se správným zatížením.

Alltraining zátěžový test

Kolega Petr vyzkoušel zátěžový test na vlastní kůži - co si z něho odnesl?

„Potil jsem krev, aby ze mě vymáčkli, co se ve mně najde.“ komentuje svou zkušenost poté, co jsme ho vyslali k vyzkoušení zátěžového testu.

Petr jezdí na kole a běhá, občas dokonce i ultramaraton. Funkce sporttesteru si poprvé vyzkoušel už v 80. letech a svůj vlastní si pak pořídil v roce 2001. Přesto přiznává, že dělal začátečnickou chybu a sportoval při příliš vysoké tepové frekvenci. Vyslali jsme ho k vyzkoušení zátěžového testu. „Potil jsem krev, aby ze mě vymáčkli, co se ve mně najde.“ komentuje svou zkušenost. Mimo jiné si odnesl doporučení, jak sportovat efektivněji, jak snížit svou tepovou frekvenci a zvýšit vytrvalost. Poslechněte si celý rozhovor.

Alltraining zátěžový test

Vojtěch Beran

Zakladatel a garant konceptu tréninkového centra Alltraining, je trenérem sportovních špiček a bývalým vrcholovým sportovcem.

Absolvent Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy se dlouhodobě aktivně věnuje vrcholové cyklistice (závodník 1993 - 2004 ASC Dukla Praha). Trenérskou praxi vede od roku 2005 - je trenérem I. třídy. Trenérskýma rukama mu prošly stovky sportovců - od vrcholových, až po úplné začátečníky, kteří se chtějí naučit správně zatěžovat své tělo. V profesionální cyklistice Trénuje a trénoval například Michala Prokopa (4x mistr světa, Enduro), Kristiána Hynka (mistr Evropy, 3. mistrovství světa XC maraton) či Jiřího Boušku (mistr světa, paralympik). V roce 2014 založil on-line systém tréninku v České republice, který pomáhá amatérským i vrcholovým sportovcům na "dálku" zlepšovat svoji fyzickou kondici.