Zadejte název zboží
Běh na lyžích patří vedle klasického lyžování k oblíbeným zimním sportům. Běžky můžete vytáhnout sotva napadne první sníh. Při jejich výběru se řiďte vašimi schopnostmi, výškou, hmotností i stylem jízdy. Na které další parametry se zaměřit? Čtěte dále a dozvíte se, jak vybrat běžky přesně podle vašich představ.
PokračovatBěžecké lyžování představuje závodní lyžařský sport, avšak užívat si jej můžete i jen rekreačně. Stačí si pořídit vhodné běžky, vhodné vázání a boty a můžete vyrazit na stopu. Běžecké lyže ale můžete využít i k dopravě v horských oblastech mimo upravené silnice.
Zajímá vás, jak vybrat běžky pro začátečníky, rekreační či sportovní běžkaře nebo jaké vlastnosti mají závodní běžecké lyže? Stupeň vaší zdatnosti je při výběru velice důležitý. Budete běžky používat jen jako příjemné zpestření zimní dovolené, nebo to s běžkováním jako sportem myslíte vážně?
Dalším důležitým kritériem při výběru je váš preferovaný styl jízdy a prostředí, ve kterém chcete běžecké lyže využívat nejčastěji. Od toho se totiž odvíjí jejich délka, šířka i zakřivení.
Běžky pro klasickou techniku, tedy jízdu ve stopě, poznáte podle výrazné špičky a ostřejšího vrcholu. Dalším typickým znakem je výrazné klenutí v oblasti mazací komory, které při přenesení váhy umožňuje přilnutí ke sněhu, a tím zajišťuje odraz. Klasické běžecké lyže bývají přibližně o 20 až 30 cm delší než výška postavy lyžaře.
Běžky na bruslení (nebo též skate běžecké lyže) jsou typické svou špičkou, která je plochá a širší než u běžek na klasiku, navíc je pouze mírně prohnutá v oblasti mazací komory. Délka by měla převyšovat jezdce o 5 až 10 cm. Nyní víte, jak vybrat běžky na skate, avšak měli byste vědět také to, že jsou vhodné na hladký sněhový podklad srovnaný rolbou, nikoliv do běžecké stopy.
Kombinované běžecké lyže jsou určené pro ty, kteří nemají vyhraněný styl jízdy. Umožňují klasickou techniku jízdy i bruslení. Jsou podobné běžkám na klasiku, ale jsou tvrdší a mají méně klenutou komoru. Můžete je najít také pod označením běžky combi.
Kombinované běžecké lyže typicky přesahují výšku lyžaře o 10 až 15 cm.
Backcountry běžky jsou určeny pro jízdu mimo upravené trasy. Protože zde můžete narazit na náročnější terén, používají se odolnější lyže s ocelovými hranami a širší skluznicí. Ta dodává běžkaři pocit stability i v hlubokém sněhu. Backcountry běžky by měly být rovněž o 10 až 15 cm delší než lyžař.
i
Výrobci mohou uvádět také to, pro jakou hmotnost lyžaře jsou konkrétní běžkařské lyže vhodné. Pravidlo je jednoduché. Pro těžší běžkaře se hodí v daném rozmezí lyže delší. Lehčí běžkař pak sáhne po lyžích kratších a měkčích.
Šířka běžeckých lyží je klíčovým parametrem pro určení, zda se jedná o lyže rekreační – od 47 mm, nebo sportovní (závodní) typ – do 45 mm. Příliš široké běžkařské lyže totiž přidávají na hmotnosti, a tím snižují kontrolu nad jízdou. Příliš úzké běžkařské lyže se mohou bořit do sněhu, jsou méně stabilní, a zvyšují tím riziko poranění kotníku.
U nás si pořídíte běžky kompletně pro celou rodinu. Pro dospělé budou vždy delší, než je postava lyžaře. Malé děti mívají naopak běžecké lyže kratší, než je jejich výška. Vybírat tak můžete i podle následujícího rozdělení:
Dětské běžky se částečně vymykají pravidlům výběru běžek pro dospělé. Zatímco u dospělých budou vždy vyšší než každý z lyžařů, pro děti do pěti let volíme běžky kratší, aby se jim s nimi při jízdě dobře manipulovalo. Optimální délka běžek pro děti ve věku pěti až deseti let je o 15 cm více, než je výška dětské postavy.
Přibližně po desátém roce přihlížíme při nákupu běžek ke stejným kritériím jako u dospělých.
Aktuálně se pro běžecké lyže využívají tři hlavní typy jádra, které ovlivňují životnost běžek a zachování jejich původních vlastností. O která jádra se jedná?
i
Pro pohodlnější výběr využijte náš parametrický filtr.
Běžky mohou mít různé jízdní vlastnosti, které ovlivňuje právě skluznice. Jedná se zejména o rychlost a snadnost pohybu. Přečtěte si, jak se jednotlivé typy skluznice liší svými vlastnostmi, aby byl pro vás běh na lyžích potěšením, a ne trápením.
S typem skluznice přichází i jedna z obávaných otázek: Jak namazat běžky? Základní pravidlo není tak těžké. V případě běžek určených na klasickou techniku patří sjezdový vosk na skluznou část a vosk stoupací na oblast stoupací komory. Pro ošetření běžek na bruslení se nepoužívá stoupací vosk, ale pouze skluzný.
V současnosti existuje na trhu několik typů vázání na běžky – set, který pořídíte u nás, může mít různé podoby.
Ani běžky s vázáním vám nemusejí zamotat hlavu. Co znamenají jednotlivé zkratky?
!
NNN a SNS vázání nejsou vzájemně kompatibilní a v případě, že vybíráte pro běžky boty, je na to třeba myslet.
Pokud kupujete boty na běžky poprvé, pak vězte, že i zde platí několik zásad. Přihlédnout musíte opět k běžkařskému stylu jízdy, úrovni zdatnosti a výše zmíněnému systému vázání. Více se dočtete v kategorii zaměřené na boty na běžecké lyžování.
Skvělá alternativa pro zbytek roku, kdy není sníh, představují kolečkové běžky. Vázání je kompatibilní s botami na normální běžecké lyže. Jsou určeny pro jízdu po rovných asfaltových tratích. Některé kolečkové běžky jsou vybaveny brzdami, u jiných se brzdí pouze pluhem nebo otočením.
Sháníte cenově dostupnější kousky a nevadí vám neoriginální obal nebo použité, ale levné běžecké lyže? Bazar může být tím pravým místem k jejich nákupu. Nenajdete v něm ale pouze použité zboží, zahrnuje také zánovní i jen rozbalené kousky. Levné běžky z výprodeje také nebudou k zahození.
Potřebujete na běžky set vybavení obsahující jednotlivé kousky oblečení na běžky, běžkařské komplety nebo hůlky? V naší nabídce specializované na zimní sporty najdete vše potřebné, hodit se mohou také:
Věříme, že s novou výbavou se běh na lyžích stane vaším oblíbeným sportem i zimní zábavou pro celou rodinu.
Pořídili jste si nové sportovní vybavení a zajímá vás, kam na běžky? Běžecké stopy najdete napříč celou republikou, takže si na své přijde skutečně každý. Níže vám ale přinášíme 5 tipů, kam vyrazit na běžky za zasněženou krajinou.
Upravené stopy na běžky najdete především v turisticky vyhledávaných oblastech. Ty neupravené, které bude potřeba prošlápnout, pak zejména v níže položených místech, ale pohled, který vám nabídnou, rozhodně stojí za to.
Skrýt popis
Vyrazte na běžky. Jestli vám dochází nápady, poradíme vám, kam na běžky v českých horách. Nezapomínáme ani na ty, kteří sportují s celou rodinou, a dáme vám tip, kam na běžky s dětmi. Teprve vybíráte běžecké lyže? Doporučíme vám oblíbené značky, ať už vám nic nebrání v zimních radovánkách.
České hory jsou na běh na lyžích skvěle vybavené. Běžkařské tratě jsou na mnoha místech strojově upravované a poskytují dostatek odpočinkových míst pro všechny sportovce. Nejedno lyžařské středisko má svoji vyhlášenou trať a tady jsou ty, které byste měli vyzkoušet.
Nejlepším zážitkem v pohoří je Krkonošská magistrála. Celá trasa měří přes 70 km a vede z Harrachova do Žacléře. Na výlet zvolte určitě jen kratší úsek a podívejte se třeba do Špindlerova Mlýna nebo navštivte Luční boudu. Pro náročnější běžkaře doporučujeme lyžařské středisko Benecko, kde jsou sjízdné závodní běžecké tratě.
Přečtěte si, která další krásná místa skrývá Krkonošská magistrála, na kterou navazuje více než 500 km dalších lyžařských cest a okruhů.
Rádi byste poznali krásu Jizerských hor? Nazujte běžecké lyže a vyrazte na Jizerskou magistrálu. Ta zahrnuje téměř 200 km běžeckých stop, na které se můžete napojit v Bedřichově, Jablonci nad Nisou, v Oldřichově v Hájích či ve Smědavě. Dvě trasy dokonce opisují trasu známého běžeckého závodu Jizerská 50. Zdatnější sportovci pak mohou přejet na trasy do Krkonoš nebo na upravené tratě na polské straně.
V nabídce tratí pro běžecké lyžování kralují lyžařské areály Zadov a Kvilda. V okolí Kvildy najdete více než 50 km značených tratí, ještě více pak v okolí Zadova. Výchozím bodem většiny tras je Lyžařský stadion Churáňov.
i
Další možnosti nabízí oblast Lipno, kde vás čeká například Frymburský okruh (10 km), běžecká trasa Bílá (5 km) nebo Bruslařská (11 km). Navíc se odtud můžete vypravit i do Rakouska, kde vám až 70 km udržovaných tras nabídne lyžařské středisko Schöneben.
Do Jeseníků si běžky rozhodně přibalte. Zdolat můžete Jesenickou magistrálu, která se táhne v délce 58 km od Ramzové až po Šumperk. Strojově upravované trasy najdete v údolí Bělé a na kratší výlety vyrazte po okolí Karlovy Studánky. Stopy odsud vedou na Praděd, do Vrbna pod Pradědem nebo do Malé Morávky.
Lysohorská magistrála je nejvýše položenou běžkařskou tratí v Beskydech. Můžete ji zdolat po třech různých stezkách dle náročnosti a prudkosti stoupání. Po stopách závodu Karlovská padesátka se pak můžete vydat do Velkých Karlovic, kde se v okolí města nachází přes 10 různě dlouhých tras na běžky.
V Orlických horách vás běžky dostanou třeba k tvrzi Hanička. Vyrazte z Rokytnice v Orlických horách a cestou narazíte na další pěchotní sruby. Na celý den vás zabaví trasa Okolím Čenkovic a z Jablonného nad Orlicí se po červené dostanete na Suchý vrch, který je oblíbený pro svůj pěkný výhled do okolí.
Horská střediska se snaží pro lyžaře vytvořit co nejlepší podmínky. Aktuální stav běžeckých tratí najdete na stránce Bílé Stopy.
Nemusíte hned vyrážet na dovolenou do hor, abyste provětrali běžky. Stačí si zajet do lázní nebo na golfové hřiště. Věřte nebo ne, i na takových místech se skutečně lyžuje a sportovní zážitek má hned nevšední atmosféru. Chce to jen dobré počasí a dostatek sněhu. Objevte s námi další zajímavá místa, kam na běžky.
Pustevny ve Valašských Beskydech nabízí pro běžkaře 74 km tratí, půjčovnu lyží, servis i lanovou dráhu. Krásný výhled na pohoří Beskyd si můžete užít cestou po hřebeni na Radhošť nebo Martiňák. Pokud si troufnete na víc, absolvujte Okruh přes Velkou sjezdovku či k chatě Mír. Pro doplnění energie pak můžete okusit místní tradiční občerstvení, jako jsou frgály, trdelník či valašská kyselice.
Už jste lyžovali na golfovém hřišti? Jestli ne, vyzkoušet si to můžete v Ostravici v Moravskoslezském kraji. Od jara do podzimu zde funguje golfový resort, ale jakmile napadne sníh, vznikne zde běžecká trať s upravovanou stopou jak pro klasiku, tak i pro bruslení. Areál je v případě příznivých podmínek v provozu až do setmění.
Brdská stopa mezi Prahou a Plzní je z hlavního města ještě blíž než Krkonoše nebo Krušné hory. Běžkařské trasy tu sice nejsou upravované, ale značené turistické trasy jsou pro lyžaře dobře sjízdné a často bývají hezky prošlapané. Až tedy budete přemýšlet, kam vyrazit z Prahy na běžky, Brdy mohou být vaší cílovou destinací.
V lázeňském trojúhelníku byste běžkařské tratě nejspíš nečekali, i přesto sem však můžete vyrazit na běžky. Mariánské Lázně jich ve svém okolí nabídnou v závislosti na počasí až 90 km. Stopy jsou upravované a projet se po nich můžete do CHKO Slavkovský les, na Rájovskou myslivnu nebo kolem golfového hřiště.
Přečtěte si, kam na běžky s dětmi, máme pro vás tipy na nenáročné tratě. Na Šumavě je to 4,5 km dlouhá trasa ze Ski areálu Kvilda na Horskou Kvildu, kde narazíte i na báječné občerstvení. V Krkonoších navštivte Jánské Lázně a užijte si s dětmi nejen běh na lyžích, ale i sáňkařskou cestu, LIVE park nebo snowtubing. V Beskydech zajeďte do Ski areálu Bílá, kromě tratí pro celou rodinu jsou tu i restaurace a škola běžeckého lyžování.
Zadejte název zboží