AD schízovačka Nákupy pod palcem s aplikací Alza

Cyklistika s dětmi (RADY A TIPY)

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Po dlouhých zimních měsících se většina z nás již nemůže dočkat, až vyrazí do přírody za oblíbenými sportovními aktivitami, mezi kterými jasně vítězí cyklistika. Není proto divu, že s prvními slunečními paprsky se zaplní silnice i cyklostezky nadšenými sportovci všech věkových kategorií. Pelotonoví závodníci na silničních kolech, terénní jezdci horských tratí, aktivní senioři, ale také rodiny s menšími či většími dětmi, které potřebují před každou sezónou vyřešit přepravu svých potomků. Je třeba jim pořídit nezbytné cyklistické vybavení a také naplánovat ideální trať tak, aby se výlety nebo dovolená na kole s dětmi vydařily a aby si je užili jak dospělí, tak děti.

Jak odvápnit kávovar

Cyklistika s dětmi – OBSAH

 1. Na kolo s nejmenšími dětmi
 2. Cyklovýlety s dětmi v sedačce
 3. Kratší výlety s dětmi na odrážedle
 4. Cyklistika se začínajícími cyklisty
 5. Cyklovýlety se staršími dětmi
 6. Dovolená na kole s dětmi pod stanem
 7. Tipy na rodinné cyklovýlety

Na kolo s nejmenšími dětmi

Mnoho rodičů řeší otázku, od kdy se mohou s dětmi vydat na kolo. Jde o velice individuální záležitost a záleží především na výbavě, kterou dítěti poskytnete. Pokud máte doma miminko a nemůžete se dočkat, až s ním vyjedete do přírody na kole, tak právě pro vás je určený dětský vozík za kolo. Ten v poslední době získal na popularitě díky svému multifunkčnímu využití. Některé modely se totiž kromě cyklovýletů dají díky přídavným setům využít také jako dětské vozíky pro in-line bruslení, jogging i běžecké lyžování a některé sportovně založené maminky jej využívají jako klasický kočárek a vozí v něm miminko na běžné denní procházky.

Výrobci uvádí, že do cyklovozíku za kolo můžete umístit už opravdu malé miminko. Pro ty nejmenší je nutné vybavit vozík ještě speciální vložkou, tzv. miminkovníkem, což je v podstatě vypolstrovaná přídavná sedačka chránící děťátko před otřesy. Větší děti pak chrání tříbodový bezpečnostní pás, do toho je však vhodné upoutat dítě až v momentě, kdy si samo sedne. Při použití vozíku za kolo pamatujte také na výběr trasy. Určitě se vyhněte silnicím I. a II. třídy, ať není vaše dítě zbytečně vystavováno prašnému prostředí a výfukovým plynům aut. Vhodné jsou proto klasické cyklostezky nebo zpevněné lesní cesty. Dětský vozík nezapomeňte vybavit bezpečnostními prvky, a i když to není v dětském vozíku na kolo povinnost, dítě by mělo mít na hlavně cyklistickou přilbu.

i

Alza.cz doporučuje vozík: THULE CHARIOT SPORT 1 BLUE 2019. Jedná se o moderní vozík, který vyniká univerzálností. Je použitelný nejen pro cyklovýlety, ale i pro procházky pěšky, na kolečkových bruslích, a dokonce i na běžkách.

Dětský vozík za kolo
Děti si jízdu ve vozíku za kolem brzy oblíbí.

Výhody dětského vozíku za kolo

 • Vhodný pro děti od narození do 4 let
 • Snadná manipulace
 • Multifunkční využití pro různé sportovní aktivity
 • K dostání i v širší variantě pro dvě děti
 • Velký úložný prostor
 • Nízká váha, skladnost
 • Stabilita v zatáčkách

Cyklovýlety s dětmi v sedačce

Dětskou sedačku na kolo můžete využívat v momentě, kdy si vaše děťátko samo sedne. Většinou to bývá mezi 9. až 12. měsícem, každé miminko se však vyvíjí jinak a rozhodně se nevyplatí nikam spěchat. Nesprávnou manipulací byste mohli narušit jeho psychomotorický vývoj, proto vždy respektujte doporučení pediatrů a odborníků. Zpočátku zvolte spíše kratší výlety a pamatujte na časté zastávky, při kterých dítě se sedačky vyndáte a necháte mu chvilku na protažení. V sedačce je totiž vystavováno kromě povětrnostních podmínek také stálým vibracím a otřesům, kterým nezabrání ani super odpružené jízdní kolo.

Delší, například půldenní výlety, můžete s dítětem sedačce vyzkoušet, až když bude samo schopné chodit a běhat. I v tomto případě však dbejte na pravidelné zastávky, při kterých necháte dítě proběhnout, aby nesedělo ve strnulé poloze příliš dlouho. Při delším výletování nezapomeňte na pohodlné funkční oblečení, přibalte svačinu a dostatek pití a samozřejmostí pro vás i pro děti v sedačce musí být vhodná cyklistická helma.

Dětská sedačka na kolo
V sedačce nezapomeňte dát malému spolujezdci ochrannou dětskou přilbu.
i Zajímavé informace o cyklistických helmách přináší článek: Cyklistické helmy mají omezenou životnost. Měníte pravidelně?

Kratší výlety s dětmi na odrážedle

Přibližně okolo druhého roku dítěte nastává doba, kdy se děti začínají učit jízdě na dětském odrážedle. Jde v podstatě o takový předstupeň jízdního kola, který pomáhá dětem zvládnout stabilitu a naučit se jednoduchým způsobem ovládat řízení kola. Dětská odrážedla jsou velice populární a děti se do jízdy na nich brzy zamilují tak, že je vyžadují na každou vycházku. Skvěle se proto hodí pro kratší rodinné cyklovýlety do 10 kilometrů, které nadšený malý cyklistika bez problému zvládne.

Pro dospělé, kteří potřebují zkoordinovat a dostihnout své dítko na odrážedle, máme skvělý tip. Spíše než jízdní kolo vám pro tento účel poslouží koloběžka, ze které nemusíte složitě sesedat pokaždé, když potřebujete dítko nějak usměrnit. Navíc při koloběžkování zapojujete jinou svalovou skupinu než při jízdě na kole a spalujete také více kalorií, takže se v průběhu výletu můžete zastavit klidně i v cukrárně na zmrzlinu.

i Pokud vás inspiroval náš nápad s koloběžkou a rádi byste si ji pořídili, pročtěte si náš článek: Jak vybrat koloběžku

Cyklistika se začínajícími cyklisty

První usednutí na kolo bývá pro děti i rodiče výjimečnou událostí, která souvisí s osamostatněním, překonáním sebe sama i výzvou učit se novým věcem. Ne každý je však natolik zdatný, aby hned při prvním pokusu sedl na kolo a bez problému se rozjel. Někdy je k osvojení cyklistických dovedností potřeba mnoho trpělivosti a opakovaných pokusů, než se dítě s kolem sžije. Důležitá je samozřejmě podpora rodičů a jako skvělá motivace poslouží nová cyklistická výbava i stylové cyklodoplňky.

i Jak vybrat dětské kolo? S výběrem poradí náš článek.

Pokud jste již překonali první cyklopokusy a vaše dítě už bezpečně nasedne, rozjede se a zabrzdí, nastává čas vyjet společně na první výlety. Rozhodně se se začínajícími cyklisty vyhněte frekventovaným silnicím a také délku trasu zvolte raději nejprve kratší, postupně můžete podle fyzických sil délku trasy zvyšovat. Pro delší výlety se rodičům velmi osvědčila vodicí tyč na kolo, kterou snadno upevníte kolo vaší ratolesti na vlastní jízdní kolo a společně si užíváte jízdu v tandemu. Tažnou tyč lze v průběhu cesty odpojovat a připojovat, takže si malý cyklista může jet část trasy sám za sebe a když mu dojdou síly nebo se terén ztíží, jednoduše jej zapřáhnete na tyč a ulehčíte mu. Tímto způsobem se dá zvládnout třeba i dovolená na kole s dětmi předškolního věku.

Cyklovýlety se staršími dětmi

Se staršími dětmi okolo 10 let můžete podniknout klidně už i celodenní výlety okolo 40 a více kilometrů. Určitě si ale alespoň zpočátku nedávejte přemrštěné cíle, které by mohly být náročné a vyčerpávající. První cyklotrasy doporučujeme naplánovat tak, abyste se v případě nepříznivého počasí nebo nedostatku sil mohli vrátit nazpátek například vlakem. 

Jak vybavit dítě na kolo

Starším dětem už většinou záleží i na stylových doplňcích, takže kromě kvalitního jízdního kola a povinné ochranné helmy jim pořiďte také cyklistický dres, rukavice a brýle, které je ochrání proti slunci i větru. Soutěživí sportovci určitě ocení i tachometr nebo chytré hodinky s GPS navigací, na kterých si mohou prohlédnout čas a počet ujetých ujetých kilometrů nebo změřit aktuální i průměrnou rychlost.

Cyklovýlet s dětmi
Při rodinném cyklovýletování si užijí spoustu zábavy malí i velcí cyklisté.
i Vše podstatné o cyklistické výbavě přináší článek: Povinná výbava a cyklodoplňky

Dovolená na kole s dětmi pod stanem

Jestliže jste dobrodružnější povahy a máte rádi přímé spojení s přírodou, určitě vás nadchne dovolená na kole s dětmi pod stanem. Jde o skvělé dobrodružství, které je zvláště pro děti velice atraktivní. Můžete buď kempovat na jednom místě a pořádat pravidelné vyjížďky do okolí, nebo si naplánovat dovolenou tak, že každý den budete stanovat jinde. Je jen ve vaší režii, jaký styl dovolené preferujete a jaké trasy si zvolíte. Naše země nabízí mnoho krásných míst s vyhledávanými cíli, jako jsou hrady, zámky, zoologické zahrady nebo vyhlášená letní koupaliště.

i Aby vaše dovolená na kole s dětmi pod stanem byla perfektní, přečtěte si všechny potřebné informace ohledně stanování: Co s sebou pod stan?

Tipy na rodinné cyklovýlety

Na závěr jsme pro vás připravili tipy na cyklistické výlety s dětmi po celé republice. V každé z nabízených 27 oblastí naleznete 2 až 3 cyklovýlety, které jsou zaměřeny spíše na kratší rovinaté trasy okolo 25 - 40 kilometrů, takže máte vždy na výběr délku trasy podle vlastních možností. Téměř na všechny cyklistické výlety se můžete vydat i s přídavným vozíkem za kolo a na některých z nich si užijete i in-line bruslení. Inspirovat se naší nabídkou můžete také, pokud vás čeká dovolená na kole s dětmi.

Beskydy a Valašsko

 • Cyklostezka Bečva z Rožnova pod Radhoštěm do Valašského Meziříčí – 36 km
 • Po cyklostezce Bečva ze Vsetína do Valašského Meziříčí – 43 km
 • Cyklostezka Bečva z Velkých Karlovic do Vsetína – 59 km

Broumovsko a Náchodsko

 • Cyklovýlet z Jaroměře do Kuksu – 20 km
 • Projížďka Babiččiným údolím a ke třem zříceninám hradů – 24 km

České středohoří

 • Okružní jízda z Litoměřic podél Labe přes pevnostní město Terezín – 23 km
 • Na kole Labskou stezkou z Ústí nad Labem do Děčína – 29 km
 • Labská stezka z Velkých Žernosek do Střekova – 35 km

Českolipsko a Máchovo jezero

 • Okružní jízda kolem Máchova jezera – 15 km
 • Cyklovýlet v okolí hradu Bezděz – 16 km
 • Cyklistický výlet z Provodína k Hradčanským rybníkům – 28 km

Českosaské Švýcarsko

 • Cyklistický výlet Kyjovským údolím – 25 km
 • Na kole kolem Tiských stěn a Ostrovských skal – 26 km
 • Cyklovýlet srdcem Českého Švýcarska – 34 km

Český ráj

 • Cyklovýlet k rybníkům Českého ráje a zámku Hrubá Skála – 19 km
 • Cyklostezka Jizera z Turnova přes Malou Skálu do Líšného – 22 km

Hanácko

 • Na kole údolím Javoříčky na Litovelsku – 14 km
 • Cyklovýlet z Kroměříže do Kvasic – 18 km
 • Cyklostezka Bečva z Hranic na Moravě do Lipníka nad Bečvou – 26 km

Hradecko a Pardubicko

 • Na kole lesními cyklostezkami u Hradce Králové – 21 km
 • Cyklostezka z Hradce Králové do Josefova a Jaroměře – 45 km

Chřibsko

 • Cyklotrasa ze Starého Města do Velehradu a Buchlovic – 21 km
 • Na kole po hřebenech pohoří Chřiby – 28 km

Jeseníky

 • Na kole údolím Černé Opavy – 24 km
 • Horský trail Lipovské stezky – 3 km a 5 km

Jizerské hory

 • Okruh z Hrabětic přes Novou Louku – 20 km
 • Cyklistický výlet z Jizerky přes Smědavu – 21 km
 • Cyklotrasa Po stopách Jizerské padesátky – 29 km

Jižní Čechy

 • Cyklostezka z Lipna nad Vltavou do Přední Výtoně – 11 km
 • Cyklostezka z Hluboké nad Vltavou do Českých Budějovic – 22 km
 • Na kole z Lipna nad Vltavou do Frymburka a Vřesné – 27 km

Jižní Morava

 • Cyklovýlet z Mikulova k Hraničnímu zámku – 24 km
 • Okružní jízda kolem vodní nádrže Nové Mlýny – 26 km
 • Okruh Lednicko-valtickým areálem – 27 km

Karlovarsko

 • Cyklookruh přes Františkovy Lázně a Cheb – 15 km
 • Cyklostezkou Ohře z Karlových Varů do Sokolova – 28 km
 • Valdštejnova cyklostezka z Chebu do Waldsassenu – 28 km

Kokořínsko

 • Okružní jízda Skalka – Hvězda – Heřmánky – Martinské stěny - Husa – 19 km
 • Cyklovýlet ze Želíz na Kokořínsku – 28 km

Krkonoše

 • Na kole Labským dolem v Krkonoších – 17 km
 • Cyklookruh z Benecka přes Horní Mísečky – 23 km

Krušné hory

 • Ježíškova cesta u Božího Daru – 16 km
 • Cyklistický výlet z Komáří vížky přes Cínovecké rašeliniště – 21 km
 • Cyklovýlet Poohřím u Kadaně – 24 km

Lužické hory

 • Okruh na kole z Heřmanic v Podještědí přes Naději a Mařenice – 22 km
 • Cyklovýlet po okolí Jablonného v Podještědí – 30 km
 • Cyklotrasa z Jedlové přes Kamenický Šenov do Česká Lípa – 36 km

Moravský kras

 • Mini okruh kolem rybníků u Jedovnic – 7 km
 • Projížďka Rakoveckým údolím – 12 km
 • Na kole údolím Malé Hané u Vyškova – 12 km

Okolí Prahy

 • Cyklistický výlet přes lesy nad Mníškem pod Brdy – 19 km
 • Na kole Hrabalovým Kerskem – 20 km
 • Cyklostezka Rakovník - Křivoklát – 36 km

Orlické hory

 • Cyklostezka z Lípy nad Orlicí přes Častolovice a Kostelec nad Orlicí do Doudleb nad Orlicí – 25 km
 • Na kole po hřebeni Orlických hor přes Velkou Deštnou na rozcestí Pěticestí – 31 km
 • Cyklistický výlet údolím Tiché Orlice z Ústí nad Orlicí do Chocně – 34 km

Plzeňsko

 • Na kole kolem Boleveckých rybníků přes lesy u Plzně – 23 km
 • Cyklotrasa Brdský okruh – 28 km

Posázaví

 • Cyklistická trasa podél řeky Sázavy u Týnce nad Sázavou – 18 km
 • Okruh naučnou stezku Klokočná – 31 km

Praha

 • Na kole Klánovickým lesem – 11 km
 • Cyklistická stezka podél Vltavy z Braníka do Zbraslavi – 16 km

Slovácko

 • Cyklovýlet podél Baťova kanálu – 16 km
 • Slovácký okruh mezi vinicemi – 26 km
 • Cyklostezka z Mutěnic k milotickému zámku – 29 km

Šumava

 • Cyklookruh z Kvildy přes Knížecí Pláně a Bučinu – 23 km
 • Na kole ze Stožce přes Plešné jezero – 28 km
 • Cyklostezka ze Srní do Skelné – 29 km

Vysočina

 • Cyklistický výlet ze Žďáru nad Sázavou do Sázavy – 19 km
 • Cyklotrasa ze Žďáru nad Sázavou přes Polničku k přehradě Velké Dářko – 20 km
 • Cyklostezka z Jihlavy ke zřícenině hradu Rokštejn – 38 km

i

Při rodinných výletech na kole jistě oceníte cyklonavigaci Garmin Edge 130Garmin Edge 530 nebo Garmin Edge 830.

Cyklistika je oblíbeným sportem přinášejícím řadu benefitů. Pokud k ní povedete děti už odmalička, užijete si společné výletování, při kterém poznáte krásy naší přírody a zažijete mnoho nevšedních zážitků.

4,8 14×
GIRO Hale Mat Bright Pink
Helma na kolo - pro děti, MTB a silniční, velikost S a M pro obvod hlavy od 50 do 57 cm, in-mold technologie, k upínaní slouží upínací spona, certifikace EN 1078, síťka proti hmyzu, reflexní prvky, vycpávky a otočné kolečko pro nastavení velikosti součástí, odnímatelný kšilt, rychleschnoucí vycpávka, růžová barva
1 187,-
Skladem poslední 2 ks u dodavatele
Objednací kód: SPTgir37
4,0 14×
Dino Bikes 16 Little Heard
Dětské kolo - velikost rámu S, 16" kola, bez odpružení, rekreační, materiál rámu ocel, hmotnost 10,3 kg, s volnoběhem, s přehazovačkou, s pedály a s přídavnými kolečky, nosnost 45 kg
Koupit s kódem ALZADNY10 2 834,-
3 149,-
Skladem 1 ks
Objednací kód: SPT14639
5,0 17×
FirstBike Cross Orange
Sportovní odrážedlo - jednostopé, materiál rámu plast, minimální výška sedla 44,5 cm, hmotnost 3,9 kg, nosnost 35 kg, oranžová barva
4 189,-
Momentálně nedostupné
Objednací kód: HRAa2120
4,0
Lifefit Piccolo 12" zelené
Sportovní odrážedlo - doporučený věk dítěte: 3 - 5 let, materiál rámu: ocel, brzda: ne, výška sedátka 37 - 42 cm, hmotnost 3,8 kg
999,-
Skladem > 5 ks u dodavatele
Objednací kód: SPT5512
Vytisknout
P-DC1-WEB16
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací