Po dlouhých zimních měsících se většina z nás již nemůže dočkat, až vyrazí do přírody za oblíbenými sportovními aktivitami, mezi kterými jasně vítězí cyklistika. Není proto divu, že s prvními slunečními paprsky se zaplní silnice i cyklostezky nadšenými sportovci všech věkových kategorií. Pelotonoví závodníci na silničních kolech, terénní jezdci horských tratí, aktivní senioři, ale také rodiny s menšími či většími dětmi, které potřebují před každou sezónou vyřešit přepravu svých potomků. Je třeba jim pořídit nezbytné cyklistické vybavení a také naplánovat ideální trať tak, aby se výlety nebo dovolená na kole s dětmi vydařily a aby si je užili jak dospělí, tak děti.
Mnoho rodičů řeší otázku, od kdy se mohou s dětmi vydat na kolo. Jde o velice individuální záležitost a záleží především na výbavě, kterou dítěti poskytnete. Pokud máte doma miminko a nemůžete se dočkat, až s ním vyjedete do přírody na kole, tak právě pro vás je určený dětský vozík za kolo. Ten v poslední době získal na popularitě díky svému multifunkčnímu využití. Některé modely se totiž kromě cyklovýletů dají díky přídavným setům využít také jako dětské vozíky pro in-line bruslení, jogging i běžecké lyžování a některé sportovně založené maminky jej využívají jako klasický kočárek a vozí v něm miminko na běžné denní procházky.
Výrobci uvádí, že do cyklovozíku za kolo můžete umístit už opravdu malé miminko. Pro ty nejmenší je nutné vybavit vozík ještě speciální vložkou, tzv. miminkovníkem, což je v podstatě vypolstrovaná přídavná sedačka chránící děťátko před otřesy. Větší děti pak chrání tříbodový bezpečnostní pás, do toho je však vhodné upoutat dítě až v momentě, kdy si samo sedne. Při použití vozíku za kolo pamatujte také na výběr trasy. Určitě se vyhněte silnicím I. a II. třídy, ať není vaše dítě zbytečně vystavováno prašnému prostředí a výfukovým plynům aut. Vhodné jsou proto klasické cyklostezky nebo zpevněné lesní cesty. Dětský vozík nezapomeňte vybavit bezpečnostními prvky, a i když to není v dětském vozíku na kolo povinnost, dítě by mělo mít na hlavně cyklistickou přilbu.
i
Alza.cz doporučuje vozík: THULE CHARIOT SPORT 1 BLUE 2019. Jedná se o moderní vozík, který vyniká univerzálností. Je použitelný nejen pro cyklovýlety, ale i pro procházky pěšky, na kolečkových bruslích, a dokonce i na běžkách.
Dětskou sedačku na kolo můžete využívat v momentě, kdy si vaše děťátko samo sedne. Většinou to bývá mezi 9. až 12. měsícem, každé miminko se však vyvíjí jinak a rozhodně se nevyplatí nikam spěchat. Nesprávnou manipulací byste mohli narušit jeho psychomotorický vývoj, proto vždy respektujte doporučení pediatrů a odborníků. Zpočátku zvolte spíše kratší výlety a pamatujte na časté zastávky, při kterých dítě se sedačky vyndáte a necháte mu chvilku na protažení. V sedačce je totiž vystavováno kromě povětrnostních podmínek také stálým vibracím a otřesům, kterým nezabrání ani super odpružené jízdní kolo.
Delší, například půldenní výlety, můžete s dítětem sedačce vyzkoušet, až když bude samo schopné chodit a běhat. I v tomto případě však dbejte na pravidelné zastávky, při kterých necháte dítě proběhnout, aby nesedělo ve strnulé poloze příliš dlouho. Při delším výletování nezapomeňte na pohodlné funkční oblečení, přibalte svačinu a dostatek pití a samozřejmostí pro vás i pro děti v sedačce musí být vhodná cyklistická helma.
Přibližně okolo druhého roku dítěte nastává doba, kdy se děti začínají učit jízdě na dětském odrážedle. Jde v podstatě o takový předstupeň jízdního kola, který pomáhá dětem zvládnout stabilitu a naučit se jednoduchým způsobem ovládat řízení kola. Dětská odrážedla jsou velice populární a děti se do jízdy na nich brzy zamilují tak, že je vyžadují na každou vycházku. Skvěle se proto hodí pro kratší rodinné cyklovýlety do 10 kilometrů, které nadšený malý cyklistika bez problému zvládne.
Pro dospělé, kteří potřebují zkoordinovat a dostihnout své dítko na odrážedle, máme skvělý tip. Spíše než jízdní kolo vám pro tento účel poslouží koloběžka, ze které nemusíte složitě sesedat pokaždé, když potřebujete dítko nějak usměrnit. Navíc při koloběžkování zapojujete jinou svalovou skupinu než při jízdě na kole a spalujete také více kalorií, takže se v průběhu výletu můžete zastavit klidně i v cukrárně na zmrzlinu.
První usednutí na kolo bývá pro děti i rodiče výjimečnou událostí, která souvisí s osamostatněním, překonáním sebe sama i výzvou učit se novým věcem. Ne každý je však natolik zdatný, aby hned při prvním pokusu sedl na kolo a bez problému se rozjel. Někdy je k osvojení cyklistických dovedností potřeba mnoho trpělivosti a opakovaných pokusů, než se dítě s kolem sžije. Důležitá je samozřejmě podpora rodičů a jako skvělá motivace poslouží nová cyklistická výbava i stylové cyklodoplňky.
Pokud jste již překonali první cyklopokusy a vaše dítě už bezpečně nasedne, rozjede se a zabrzdí, nastává čas vyjet společně na první výlety. Rozhodně se se začínajícími cyklisty vyhněte frekventovaným silnicím a také délku trasu zvolte raději nejprve kratší, postupně můžete podle fyzických sil délku trasy zvyšovat. Pro delší výlety se rodičům velmi osvědčila vodicí tyč na kolo, kterou snadno upevníte kolo vaší ratolesti na vlastní jízdní kolo a společně si užíváte jízdu v tandemu. Tažnou tyč lze v průběhu cesty odpojovat a připojovat, takže si malý cyklista může jet část trasy sám za sebe a když mu dojdou síly nebo se terén ztíží, jednoduše jej zapřáhnete na tyč a ulehčíte mu. Tímto způsobem se dá zvládnout třeba i dovolená na kole s dětmi předškolního věku.
Se staršími dětmi okolo 10 let můžete podniknout klidně už i celodenní výlety okolo 40 a více kilometrů. Určitě si ale alespoň zpočátku nedávejte přemrštěné cíle, které by mohly být náročné a vyčerpávající. První cyklotrasy doporučujeme naplánovat tak, abyste se v případě nepříznivého počasí nebo nedostatku sil mohli vrátit nazpátek například vlakem.
Starším dětem už většinou záleží i na stylových doplňcích, takže kromě kvalitního jízdního kola a povinné ochranné helmy jim pořiďte také cyklistický dres, rukavice a brýle, které je ochrání proti slunci i větru. Soutěživí sportovci určitě ocení i tachometr nebo chytré hodinky s GPS navigací, na kterých si mohou prohlédnout čas a počet ujetých ujetých kilometrů nebo změřit aktuální i průměrnou rychlost.
Jestliže jste dobrodružnější povahy a máte rádi přímé spojení s přírodou, určitě vás nadchne dovolená na kole s dětmi pod stanem. Jde o skvělé dobrodružství, které je zvláště pro děti velice atraktivní. Můžete buď kempovat na jednom místě a pořádat pravidelné vyjížďky do okolí, nebo si naplánovat dovolenou tak, že každý den budete stanovat jinde. Je jen ve vaší režii, jaký styl dovolené preferujete a jaké trasy si zvolíte. Naše země nabízí mnoho krásných míst s vyhledávanými cíli, jako jsou hrady, zámky, zoologické zahrady nebo vyhlášená letní koupaliště.
Na závěr jsme pro vás připravili tipy na cyklistické výlety s dětmi po celé republice. V každé z nabízených 27 oblastí naleznete 2 až 3 cyklovýlety, které jsou zaměřeny spíše na kratší rovinaté trasy okolo 25 - 40 kilometrů, takže máte vždy na výběr délku trasy podle vlastních možností. Téměř na všechny cyklistické výlety se můžete vydat i s přídavným vozíkem za kolo a na některých z nich si užijete i in-line bruslení. Inspirovat se naší nabídkou můžete také, pokud vás čeká dovolená na kole s dětmi.
i
Při rodinných výletech na kole jistě oceníte cyklonavigaci Garmin Edge 130, Garmin Edge 530 nebo Garmin Edge 830.
Cyklistika je oblíbeným sportem přinášejícím řadu benefitů. Pokud k ní povedete děti už odmalička, užijete si společné výletování, při kterém poznáte krásy naší přírody a zažijete mnoho nevšedních zážitků.