Cílem nastavení správného posedu na jízdním kole je eliminování zdravotních potíží, které mohou v důsledku nesprávné polohy těla jezdce vznikat, a také dosažení co nejefektivnějšího přenosu síly do pedálů.
K nastavení správného posedu lze využít služeb proškoleného profesionála. Ten vyladí polohu a rozměry jednotlivých komponentů kola (šířka řídítek, délka představce apod.) na základě programů vypracovaných přímo výrobci jízdních kol nebo tréninkovými centry. Zde se zohledňují individuální anatomické dispozice jezdce. Posed by tak měl být kompletně ušitý na míru přímo vám.
Správného posedu (ve smyslu umístění výšky sedla) můžete dosáhnout také samostatně, za pomoci základních pomůcek.
Základem úspěchu je nákup kola se správně zvolenou velikostí rámu odpovídající vaší postavě.Řiďte se oficiální tabulkou doporučených velikostí udávaných přímo výrobcem jízdního kola.
Údaje jsou orientační, dokážete z nich však relativně dobře určit správnou velikost. Pro přesné určení velikosti rámu doporučujeme zkoušku jízdního kola.
Sedlo nastavujte do vodorovné polohy, případně jeho špičkou jen mírně dolů. Vždy záleží na tvarování sedla, určení jízdního kola a jízdních preferencích uživatele.
Obecně platí, že pokud nastavíte sedlo špičkou nahoru, docílíte zvýšeného tlaku na pohlavní orgány a budete klouzat po sedle dozadu. To se následně budete snažit kompenzovat přitahováním těla rukama dopředu. V případě špičky sedla skloněné příliš dolů budete mít potřebu neustálého odtahování se rukama od řídítek. V obou případech vás z tohoto začnou bolet ruce.
Orientační výšku sedla snadno určíte podřepem, kdy sedlo umístíte do podpažní jamky a natáhnete ruku i prsty. Jejich konečky by se měly dotýkat horního okraje kliky umístěné vodorovně.
Přesněji výšku doladíte v sedle v cyklistické obuvi. Nastavte kliku s pedálem do spodní úvratě (tedy kolmo k zemi) a položte na něj nohu patou. Druhá noha by měla být také na pedálu, protože je důležité, aby jezdec seděl v sedle rovně a nebyl nakloněn do žádné strany.
Optimum představuje okamžik, kdy je noha natažená, ovšem není zcela propnutá. Měla by být jen nepatrně pokrčená v koleni. V případě že je sedlo příliš vysoko, dochází k "přesýpání" jezdce v sedle, kdy se při šlapání neustále přesouvá z jedné strany na druhou, aby docílil spodní úvratě pedálu. Naopak sedlo umístěné příliš nízko způsobuje bolest kolenou a přenos síly na pedál není optimální.
Při nastavení výšky sedla vždy dbejte na dodržení minimální délky zasunutí sedlovky do rámu kola. Údaj je vždy vyznačen na sedlovce.
K určení polohy budete potřebovat olovnici, nebo jakýkoli těžší předmět přivázaný na provázku. V poloze v sedle (řídítkem se opřete o zeď) nastavte točením klik vzad jejich polohu vodorovně. Měření provádějte na přední noze položené na pedálu ideálně tak, že kloub palce je na ose pedálu. Následně spusťte olovnici z vrcholu kolenní čéšky. Při správném nastavení polohy sedla prochází olovnice osou pedálu.
Při nastavení předozadní polohy sedla dbejte na dodržení mezních hodnot vyznačených na lyžinách sedla.
Polohu brzdových páček na řídítkách nastavíte tak, že si na kolo sednete, ruce položíte na řídítka a natáhnete prsty rovnoběžně s rukou. Brzdové páčky by se vám měly lehce dotýkat spodní část prstů. Při takto nastavených brzdových páčkách nebudete muset ruce při brždění na řídítkách zbytečně přetáčet.