AlzaPlus+ MPLA271269

Jak vybrat vybavení na badminton

Zobrazit katalog
Aktualizováno

Badminton je jeden z nejrychlejších raketových sportů. K hraní je důležité soustředění, dobrá kondice a také postřeh. Kromě toho ale také každý hráč potřebuje vybavení, a to ideálně takové, které mu maximálně vyhovuje. Jak tedy vybrat tu správnou badmintonovou raketu a míček a jaká jsou vlastně pravidla tohoto sportu?

Průvodce badmintonem

S čím se hraje badminton?

Badmintonová raketa Wilson

Badmintonové rakety

 • Modely pro děti i dospělé
 • Hmotnost od 80 do 120 gramů
 • Různé materiály, jako třeba grafit nebo titan

Badmintonové rakety se od sebe liší v hmotnosti, tuhosti, vyvážení a dalších vlastnostech. Pokud s badmintonem teprve začínáte, vybírejte raketu pro začátečníky. Postupem času si vytříbíte svůj vlastní herní styl. V tu chvíli přijde čas vybrat si raketu dle herního stylu.

Důležité parametry pro výběr badmintonové rakety

Materiál

Rakety se vyrábí z grafitu, titanu a karbonu, které se vyznačují vysokou tuhostí a nízkou hmotností. Oblíbené jsou také hliníkové rakety, které se však snadněji deformují.

Jakému materiálu se vyhnout?
Dnes se již téměř nepoužívají dřevěné rakety. Velmi zřídka pak narazíte i na ocelové rakety – nejčastěji v supermarketech. Tyto rakety se deformují a jsou těžší, tudíž na vaše zápěstí vyvíjejí větší zátěž. Jsou také hůře ovladatelné.

Hmotnost

Do značné míry ovlivňuje sportovní výkon, proto je žádoucí vyhnout se příliš těžkým modelům. Běžná hmotnost raket bez výpletu je 80–120 gramů. V případě, že budete hrát jen občas, postačí i těžší raketa nad 100 gramů. Pokud však plánujete hrát často, doporučujeme rakety lehčí. Vyhnete se tak přílišnému namáhání zápěstí.

Čím lehčí raketa je, tím je lépe ovladatelná:

Vyvážení

Vyvážení rakety vyjadřuje rozložení její hmotnosti. Měří se od konce rukojeti směrem do hlavy rakety. Raketa může být vyvážena různými způsoby:

 • Do hlavy – zesiluje úder a zrychluje švih, používá se u útočných modelů (> 315 mm).
 • Na střed – kompromis mezi rychlostí švihu a kontrolou nad úderem (305–314 mm).
 • Do ruky – zvyšuje citlivost a kontrolu nad úderem (< 304 mm).

Vyvážení lze částečně upravit vhodně zvolenou omotávkou.

Pružnost

S pružností rakety se pojí dva základní fakty:
- Čím pružnější je raketa, tím se lépe ovládá – lépe se s ní brání.
- Čím tužší je raketa, tím je hra rychlejší, ale raketa hůře ovladatelná – lépe se s ní útočí.

U každé rakety určujeme až sedm tříd pružnosti:

 • Extra Flexible (velmi pružný shaft)
 • Flexible (pružný shaft)
 • Medium Flex / Dynamic (pružnější shaft)
 • Medium / Dynamic (středně pružný shaft)
 • Medium Stiff / Dynamic Stiff (středně tuhý shaft)
 • Stiff (tuhý shaft)
 • Extra Stiff (velmi tuhý shaft)

Časté otázky při výběru badmintonové rakety

Jaká raketa je nejvhodnější pro začátečníka?

Pokud s badmintonem teprve začínáte, doporučujeme pružnou až středně pružnou raketu s vyvážením do ruky nebo na střed. Vyhněte se raketám vyváženým do hlavy (nad 315 mm). Ty jsou určené pro pokročilé hráče s útočným stylem. Pokud vybíráte raketu pro dítě nebo mladého hráče, volte lehké rakety s hmotností do 90 g.

Z jakého materiálu bych si měl/a pořídit raketu?

Zaměřte se na rakety z grafitu, titanu a karbonu, které se vyznačují vysokou tuhostí a nízkou hmotností. Oblíbené jsou také hliníkové rakety, které však snadno deformují. Vyhněte se dřevěným a ocelovým raketám, které jsou špatně ovladatelné a kvůli vyšší hmotnosti kladou vyšší zátěž na zápěstí.

Platí, že čím dražší, tím lepší raketa?

Nelze jednoznačně říci, že dražší raketa bude pro každého hráče lepší volbou. Jednotlivé modely se od sebe liší zejména v tuhosti, vyvážení a hmotnosti. Každý hráč má jiný styl a raketa, která vyhovuje útočníkovi, nemusí vyhovovat technickému hráči. Obecně však lze říci, že raketa za vyšší cenu je z kvalitnějších materiálů a lze očekávat tužší konstrukci a menší deformovatelnost.

Jak poznám svůj herní styl?

Zjednodušeně se herní styly dají rozdělit na útočný a technický. Útočný herní styl se vyznačuje prudkými údery, nejčastěji umisťovanými do zadní části kurtu. Rakety vhodné pro tento herní jsou vyvážené více do hlavy a mají tužší konstrukci pro svižnější údery. Naopak technický herní styl se pozná podle tendence k přesnému umístění míčku do míst, která soupeř nemá moc dobře pokrytá. Rakety pro technický styl jsou vyvážené do ruky a mají vyšší pružnost pro lepší ovladatelnost.

 • Rakety s vyvážením do hlavy – zesilují úder a zrychlují švih, hodí se pro útočný herní styl (> 315 mm).
 • Rakety s vyvážením do ruky – poskytují velkou kontrolu nad úderem a jsou přesné. Využijete je k technickému hernímu stylu (< 304 mm).
 • Rakety s vyvážením na střed – kompromis mezi rychlostí švihu a kontrolou nad úderem (305–314 mm).

Badmintonové míčky

 • Plastové, péřové i karbonové
 • Různé rychlosti
 • Pro začátečníky i pokročilé

Při výběru badmintonového míčku je nejdůležitější materiál a také jeho rychlost. Právě tyto dva parametry mají totiž největší dopad na to, jak bude hra probíhat. Míček byste měli vybírat jednak podle své vlastní dovednosti, ale nemusíte se příliš bát přemýšlet ekonomicky.

Důležité parametry pro výběr míčku na badminton

Materiál

Míček se skládá z korkové či plastové hlavičky, tzv. sukénky, a rychlostního pásku. Materiál míčku má klíčový dopad na jeho vlastnosti. Nejčastěji narazíte na: 

 • Plastové míčky jsou vhodné pro rekreační hru a začátečníky. Bývají levnější a jsou odolnější při úderu mimo korkovou hlavičku než jejich péřová verze. Mají ovšem horší letovou stabilitu.
 • Péřové míčky využijí zejména pokročilí hráči. Jsou vyrobené z 16 husích brk. Vyznačují se lepší letovou stabilitou. Jejich rychlost lze upravovat rovnoměrným zalamováním konečků per. Zpravidla bývají dražší.
 • Karbonové míčky si berou to nejlepší z obou typů a posouvají tak míčky na vyšší úroveň. Mají srovantelné letové vlastnosti s péřovými míčky, které užívají pokročilí hráči. Jejich výhodou je vyšší odolnost díky karbonovým vláknům vpleteným do sukénky.

Rychlost

Když odehrajete míček od zadní čáry k protilehlé, tak míček o třídu pomalejší doletí přibližně o 30 cm méně a rychlejší naopak.

Někteří výrobci rozlišují rychlost barevnými proužky na korkové hlavičce (zelené – pomalé, modré – střední, červené – rychlé).

Rychlost míčku je ovlivněna také teplotou, vlhkostí a nadmořskou výšku. Pro pokročilé hráče je v našich podmínkách optimální používat rychlost 77 při teplotě 20–30 °C a rychlost 78 při teplotě 15–25 °C.

 • 75 – pomalé
 • 76 – středně pomalé
 • 77 – střední
 • 78 – středně rychlé
 • 79 – rychlé

Časté otázky při výběru míčku na badminton

Jaké míčky jsou vhodnější pro začátečníky?

Pro začátečníky, ale i rekreační hru zkušenějších hráčů, doporučujeme plastové míčky. Oproti péřovým míčkům jsou odolnější a levnější. Mají sice horší letové vlastnosti, nicméně rozdíl je pro začátečníka nepatrný.

Co nejvíce ovlivňuje chování míčku při hře?

Kromě techniky a síly úderu má na letové vlastnosti míčku největší vliv materiál, ze kterého je vyrobený. Rychlejší jsou péřové košíčky. Hrají s nimi pokročilí a závodní hráči badmintonu. Jejich nevýhodou je větší náchylnost k poškození, než v případě plastových míčků.

Rychlost míčku ovlivňuje také teplota, vlhkost a hustota vzduchu. Rychlost míčku je vyznačena pomocí tzv. rychlostního pásku (zelený = pomalý, modrý = střední, červený = rychlý), nebo číslem (75–79).

Karbonové míčky spojují oba typy v jeden. Míček má letové vlastnosti péřového košíčku, ale pevnost plastového míčku. Průkopníkem této technologie je míček Victor Carbonsonic CS 2.

Nejčastější otázky týkající se badmintonu

Jaká jsou pravidla hry?

Kurt

Standardizované rozměry kurtu:

 • Dvouhra: 13,4 × 5,18 m
 • Čtyřhra: 13,4 × 6,1 m

Na okrajích by měla být vrchní část sítě ve výšce 1,55 m od země, uprostřed 1,524 m. Samotná síť je vysoká 76 cm a dlouhá 6,1 m. Dvorec je vymezený čarami širokými 40 mm, přičemž všechny jsou součástí hracího pole.

Hra

Ve hře proti sobě stojí dva protihráči (dvě dvojice u čtyřhry), kteří přes síť odpalují míček pomocí raket. Cílem je donutit protivníka k chybě, tedy umístit míček na protihráčovu stranu tak, aby jej neodehrál, a aby míček spadl do vyznačeného hracího pole.

Chyby

 • Hráč se dotkne míčku oděvem nebo částí těla.
 • Míček spadne do sítě nebo mimo soupeřovo pole.

Počítání

Pro všechny disciplíny, tedy dvouhru a čtyřhru mužů i žen, platí, že se zápas hraje na dva vítězné sety do 21 bodů. Strana, která vyhraje výměnu, získává bod. Za stavu 20:20 hra pokračuje, dokud jedna ze stran nezíská 2 body po sobě. V případě, že skóre dosáhne stavu 29:29, vítězí strana, která jako první dosáhne 30. bodu.

 • Míček, který spadne na čáru, se počítá jako dobrý.
 • Jako dobrý se počítá i míček, který se dotkne sítě, ale přepadne na soupeřovo pole. A to i v případě podání.

Podání

Podává strana, která vyhrála předchozí výměnu, případně set v případě prvního podání setu. Podávajícího prvního míčku zápasu určí los. Podávající hráč stojí buď v pravém (při sudém počtu bodů) nebo levém (při lichém počtu bodů) obdélníku. Míček musí být odehrán do protilehlého obdélníku. Podává se zespodu, přičemž úder musí být veden pod úrovní pasu.

Disciplíny

 • Dvouhra mužů
 • Dvouhra žen
 • Čtyřhra mužů
 • Čtyřhra žen
 • Smíšená čtyřhra

Kde všude lze badminton hrát?

Badminton lze hrát rekreačně takřka kdekoli, kde je kousek místa pro hráče – doma přes síťku, na pláži, na ulici nebo na volejbalovém hřišti. Nadšenci a aktivní hráči využívají hřiště s přesně vymezeným kurtem.

Slovník pojmů - badminton

Lob

Úder, který je zahraný spodem od sítě a letí obloukem k zadní čáře soupeřova kurtu.

Klír

Úder, který se zahrává ze zadní části kurtu a doletí až k zadní čáře hřiště na soupeřově straně. Dobře zahraný klír je účinný zejména ve dvouhře, protože soupeře tím přinutíte k pohybu až do zadní části kurtu. Tím se před vámi odkryje přední část jeho kurtu.

Drop

Úder, který se zahrává ze zadní části kurtu těsně za soupeřovu síť. Používá se, když chcete soupeře přinutit jít k síti, aby se odkryla zadní část jeho hřiště. Tam byste měli další míček odpálit.

Slovník pojmů
Vytisknout
P-DC1-WEB19
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací