Jednou ze základních schopností funkčního prádla je přizpůsobení tělu v rozmanitém počasí a teplotách vzduchu. Jak to dokáže? Jednoduše, umí odvádět pot od těla, do další vrstvy oděvu, či ho odpařovat rovnou do vzduchu.
Jedním z nejčastěji používaných materiálů k výrobě funkčního prádla jsou polypropylenová vlákna. Často se využívá také vlna merino, která dobře odsává pot, dýchá, odolává nečistotám a UV záření. Setkáte se i s bambusem, který je navíc velice trvanlivý, rezistentní vůči trhání a oděru. Velkou pružností se pyšní siltex, polyamid a polyester.
Funkční prádlo při sportu odvádí pot, v zimě hřeje a v létě chladí a rychle schne. Pomáhá udržovat stálou tělesnou teplotu a snižuje riziko prochladnutí a nemocí.
Oblékání funkčního prádla se při ochraně před náročným klimatem (chlad, zima, vítr) řídí tzv. třívrstvým systémem. Jeho principem je tvorba tepelné izolace pomocí vzduchu zachyceného mezi jednotlivými vrstvami oblečení a ohřívaného tělem. Pamatujte si, že tři tenké vrstvy jsou lehčí a teplejší než jedna hrubá. A navíc omezují pocení!
Nekombinujte běžné, nefunkční oblečení s funkčním, jinak jeho pozitivní vlastnosti zcela otupíte.
První (nejspodnější) vrstva na těle odvádí pot od pokožky. Takové termoprádlo je vyrobeno především ze savých, přiléhavých a zároveň pružných materiálů, které neomezují pohyb. Rukávy a límec pokožku obepínají těsněji. Kůže zůstává suchá, pot nestudí a nezapáchá. Pokud se v prádle cítíte nepohodlně, zvolte jinou velikost, případně střih.
Druhá, termoizolační vrstva by měla být o něco volnější než první vrstva. Vznikne tím prostor pro zachycení a ohřev vzduchu, bez rizika zhoršení odvodu vlhkosti v důsledku příliš volného oděvu. Ověříte si to při svlékání druhé vrstvy, která se nesmí výrazně zachytávat o první. V opačném případě je třeba opět vybrat větší velikost.
Třetí vrstva má ochrannou funkci, neboť tvoří bariéru mezi vámi a venkovním prostředím. To klade vysoké nároky na její odolnost proti vodě, větru a mechanickému poškození. Zároveň však musí ven propouštět pot odváděný z těla první a druhou vrstvou. Tyto dva požadavky nelze nikdy zcela skloubit, třetí vrstva je proto vždy jejich kompromisem.
Termoprádlo vyperte již před prvním použitím. Řiďte se přesně dle návodu a symbolů na etiketě. Obvykle se doporučuje praní naruby v pračce na teplotu nanejvýš 40°C, ve speciálním pracím prostředku a bez použití aviváže. Ždímat ho lze v pračce.