Zadejte název zboží
Plavačkové pruty jsou určené k lovu se splávkem. Pomocí něho si regulujete, jak hluboko bude nástraha. Plavaná se hodí k lovu téměř všech druhů ryb. Ukážeme vám, jak se dělí a jaký prut na plavanou vybrat.
PokračovatBiče potěší každého, kdo hledá jednoduchý rybářský prut na plavanou. Nemají naviják a jsou teleskopické. Jejich délka se obvykle pohybuje v rozmezí 3 až 8 metrů a jednotlivé díly se zasouvají do sebe. Vlasec je uchycen na špičce prutu. Biče slouží k lovu na krátkou vzdálenost, chytáme s nimi především menší ryby.
i
Jak zdolat rybu s prutem bez navijáku? Při zdolání bič jen zvedneme, nebo v případě ulovení větší ryby díly zasouváme do sebe a rybu podebereme v co nejkratší možné vzdálenosti.
Děličky jsou také bez navijáku, ale bývají delší než bič – mnohdy 9 až 13 metrů. Dělička není teleskopický prut na plavanou, nýbrž dělený. Při zdolávání prut postupně zkracujeme, až nám zbyde jen horní díl, na kterém je umístěn návazec. Děličky se často používají při závodní plavané, nejsou příliš vhodné pro úplné začátečníky.
Matchové plavačkové pruty jsou většinou třídílné v délce kolem 4 metrů. Mají velké množství oček – přibližně 14 až 20 – a vyrábí se v mnoha gramážích pro lov jednotlivých druhů ryb. Matchové pruty jsou ideální pro lov na větších nádržích či velkých řekách. Umožňují lov rybích macků.
Boloňky jsou dlouhé teleskopické plavačkové pruty používané s navijákem. Obvykle mívají délku 4 až 8 metrů. Také se vyrábí ve více gramážích a těžší prut lze použít i k lovu dravých ryb. Jsou ideální pro lov na řece, kde potřebujeme chytat s dlouhým návazcem. Pro svá maličká očka, nejsou vhodné pro lov s klouzavým splávkem.
i
Při lovu na plavanou se jako indikátor záběru používá splávek. Většinou nelovíme na velkou vzdálenost, blíže u břehu se lépe manipuluje s nástrahou a pozoruje anténka splávku. Co je plavaná, jak na montáže a jaký prut na plavanou se vám bude do začátku hodit?
Plavaná je z pohledu roční doby lovu a lovené ryby nejuniverzálnější rybolovná technika. Když není voda zamrzlá, dá se na ni chytat v létě i v zimě. Při použití správných nástrah se tak dá chytat jak bílá ryba, tak kaprovité ryby, proudné ryby i dravci.
Na tekoucí vody se více hodí pevný splávek. To proto, že průběžnému splávku dlouho trvá, než spadne do správné hloubky a zasekne se o zarážku. Než se tak stane, montáž v proudu splave. Montáž s pevným splávkem propadne na dno téměř okamžitě. Lov na plavanou může simulovat chod rybí potravy v proudu.
Montáž je způsob, jak se připevňují součásti na plavačkový prut a jeho vlasec. Řídíme se tím, že úplně nejvýše je splávek, v případě klouzavého splávku jeho zarážka, pod ním bročky a naposled háček.
Nejdříve nasazujeme splávek. Splávek má na sobě většinou napsanou gramáž. To znamená, že pod něj připevníme stejně těžké závaží, tím je naříznuté olůvko, tzv. broček.
Bročky nasazujeme obvykle od nejtěžšího po nejlehčí a poslední dáváme cca 10 cm od háčku. Nikdy nenasazujeme jeden kus požadované gramáže. Předejdeme tím většině planých záběrů způsobených proudem.
Klouzavý splávek má silnější anténku a při montáži se nepoužívají gumičky, ale zarážka. Jeho vyvážení je shodné s montáží na pevný splávek, výjimku tvoří tzv. wagler, kdy se část závaží místo na plavačkový prut, umisťuje přímo do splávku. Výhodou tohoto splávku je větší hloubka, do které se dá takto nastavená udice dostat.
Hloubka se nastavuje posouváním splávku, u klouzavého splávku pak posouváním zarážky.
Prut na plavanou by měl být lehký do ruky a delší. Je to důležité kvůli manipulaci, kdy se prutem vyhýbáme překážkám ve vodě. Pro lov na klouzavý splávek je lepší prut s většími oky, protože jimi bude procházet zarážka.
Teleskopický prut na plavanou je mobilní a má malou přepravní délku. Vzhledem k poměrně tenkému tělu ani nevadí, že je plavačkový prut díky více dílům trochu těžší.
Pro úplný začátek je nejlepší bič, který vás naučí výborné manipulaci s prutem. Pokud plánujete lov na plavanou s navijákem, zkuste bolognesový prut. Pro lov na klouzavý splávek se nejlépe hodí matchové pruty.
Pro dětského začátečníka je nejlepší čtyřmetrový bič, z naší nabídky doporučujeme třeba Sema Basic Pole 4,0m. Pro staršího začátečníka bude nejlepší pětimetrový bič. Například Sema Basic Pole 5,0m.
Bolognesky jsou pruty podobné bičům a mají podobné parametry s tím rozdílem, že jsou osazeny navijákem. Pro začátečníky doporučujeme například DAM Backbone Bolo 5m 5-25g, nebo Mivardi - Supreme Bolo 5m.
Matchový prut je vhodný zejména pro lov na klouzavý splávek, nebo na těžší pevný. Pro začátečníky doporučujeme například Mivardi Easy Match 3,6m nebo Delphin Legia Match 4,2m 30g. Nejlepší matchové pruty zvládnou i lov větších ryb. Vyzkoušejte třeba matchový prut na kapry Mivardi - Superior Match 4,5m 8-22g.
Zadejte název zboží