Kinezio tejpy využívají vrcholoví i rekreační sportovci, ale upotřebení najdou i v oblasti rehabilitace. Oblibu získaly zejména pro pozitivní vliv na fungování pohybové soustavy. Svými vlastnostmi se podobají lidské kůži, a proto jsou ideální prevencí vzniku svalových a kloubních zranění a zároveň pomáhají v hojení již poraněných částí těla. Připravili jsme pro vás videa s Jitkou Kobrovou, která vám ukáže, jak se tejpy správně používají na jednotlivé bolavé partie.
Kinezio tejpy jsou elastické pásky vyrobené z vysoce jakostní bavlněné tkaniny. Svými vlastnostmi velmi blízce připomínají lidskou kůži. Prosluly zejména svým pozitivním vlivem na správné fungování pohybové soustavy. Dnes jsou proto hojně využívány nejen ve vrcholovém sportu, ale i na rekreační úrovni. Zároveň se jedná i o pohledný módní doplněk, který stylově vyšperkuje váš sportovní outfit. Na výběr máte z mnoha motivů a barev.
Tejp se musí aplikovat na čistou, odmaštěnou, oholenou a suchou pokožku. Výhodou použití moderních materiálů je fakt, že správně použitý tejp vydrží klidně až 3 dny. A to i v případě pravidelného sprchování, nebo dokonce koupání v bazénu. Páska totiž na kůži drží díky lepidlu, které se vyrábí ze 100% lékařské pryskyřice. Proto je také eliminováno riziko různých alergií na zcela zanedbatelnou hodnotu.
Důležitým pomocníkem jsou i speciální nůžky na tejpy, které jsou až 3× ostřejší než běžně používané nůžky. A díky zahnutí čepele stříháte vždy pod ideálním úhlem.
Achillova šlacha je mimořádně citlivá část těla, která si zejména po zranění nebo při dlouhodobé zátěži zaslouží velkou pozornost. Tejp se nanáší ideálně na oholenou a dostatečně odmaštěnou nohu. Dále je nutné vyměřit správnou délku tejpu, který musí začínat kousek pod patní kostí a končit v půlce lýtka. Pásku na obou koncích zastřihněte do kulata, protože pak bude lépe držet i vypadat.
Pro uvolnění lýtkového svalu je vhodné použít ještě druhou pásku. Ta tentokrát začíná o kousek dál pod patní kostí a končí až v podkolení jamce. Na jednom konci pásku rozstřihněte do tvaru písmene Y. Pásku následně nalepte po obou stranách lýtkového svalu.
Stabilizaci vnější strany kotníku oceníte zejména po špatném došlápnutí například při fotbale nebo jiném nekontrolovaném pádu. Páska se umístí na nárt a následně pod chodidlem obepne spodní část a směřuje zhruba 10 cm nad kotník. Důležité je rychlým třením zažehlit pásku v místě největšího namáhání. Tento tejp je vhodné doplnit dalším, který tentokrát od nártu směřuje rovnou nahoru nad kotník. Maximálního zpevnění dosáhnete třetím tejpem, jehož primární funkcí je vše zpevnit. Jeho poloha je na úrovni nejvíce bolavého místa s tím, že obkrouží prakticky celý kotník kolem dokola.
Zraněné koleno po úrazu nebo s otokem je důležité poctivě ošetřit. Dobře udělaný tejp pomůže koleno zafixovat a zbavit bolesti. Pásku je nutné aplikovat přes celé koleno. Doporučujeme střední část pásky po přeložení prostřihnout na celkem čtyři nebo pět proužků. Pokládáme na pokrčené koleno, kdy jednotlivé pásky postupně obepnou celý kolenní kloub.
Bolavá krční páteř vede k bolesti hlavy i šíje. Ošetřením tejpem si pomůžeme od bolesti, ale nelze jej považovat za řešení, pokud například celý den sedíme v práci na špatné židli. Páska se aplikuje od konce vlasů až zhruba na úroveň lopatek. Pro lepší zpevnění je vhodné použít dvě pásky hned vedle sebe.
Po namáhavém stěhování nebo práci na zahrádce se může ozvat bederní páteř. Použijte dva stejné tejpy s délkou od konce kalhot až po lopatky. Pásku umístěte na levou i pravou stranu od páteře.
Ploché nohy jsou velký problém, který má vliv na celé postavení těla. Tejpem jde velmi dobře podpořit nohu v podélné klenbě. Pásku směřujeme prakticky od kotníku přes patu až kolem prstů, směrem na nárt. Pásku je však nutné prostřihnout na čtyři proužky, které prochází mezi jednotlivými prsty.
Vyhozené rameno patří mezi velmi nepříjemné záležitosti. Tejpováním pomůžete bolavou část zafixovat a získat tak pocit jistoty. Pásku nastřihneme do tvaru Y a její aplikaci začínáme zhruba v polovině pažní kosti. Jeden konec pásky směřujeme vnitřní stranou u hrudníku až na klíční kost. Druhý konec obkrouží rameno z druhé strany a skončí na hřebeni lopatky.
Je však nutné použít i druhou pásku, která zajistí rovnoměrné zatížení všech částí ramene. Páska směřuje od hrudi přes klíční kost a postupně zvenku obkrouží celé rameno. Ukončení pásky je až v místě pod lopatkou.
Deformita palce se vyskytuje u 25 % populace a s věkem se objevuje stále častěji. Správně aplikovaný tejp vám pomůže ulevit od bolesti a při troše cviku si jej lze aplikovat i bez účasti druhé osoby.
Páska se na jednom konci lehce nastřihne a přiloží se částečně kolem palce. Pásku následně natáhneme na přední část chodidla při současném držení palce dále od ostatních prstů. Páska se nakonec dolepí až za patu. Volitelně lze použít druhou pásku, která obepne nárt hned za prsty a skončí v přední části chodidla.
Počítačová generace zná syndrom karpálního tunelu velmi dobře, protože vzniká dlouhodobě špatným úchopem myši. Nicméně vzniká i při dalších namáhavých činnostech v podobě pletení nebo vyšívání.
Páska směřuje od přední části lokte přes prsty až na horní hřbet ruky. V dostatečně dlouhé pásce je nutné vytvořit otvory pro prsty a po jejich provléknutí následně dolepit pásku až do jejích konců. Opět můžeme přidat i druhý tejp, který tentokrát vedeme přímo přes prostor karpálního tunelu. Tedy se v podstatě obkrouží zápěstí.
Tenisový loket nemusí pocházet jen ze sportovní činnosti, ale například i z ergonomicky špatně řešeného sezení u počítače. Pásku je dobré aplikovat na oholenou ruku, čímž předejdete problémům s menší přilnavostí nebo bolestí při sundávání tejpu.
Páska se pokládá přes horní hřbet ruky, předloktí, až na samotný loket. Použijeme i druhou pásku s jemním nastřihnutím konce do tvaru Y. Touto páskou obkroužíme ruku v místě největší bolesti zhruba v místech předloktí.
Tejpování je skvělý pomocník pro akutní bolestivé stavy různých částí těla. Pořiďte si alespoň základní výbavu, kterou dříve nebo později jistě použijete.