Březen je krásný měsíc. Začíná jaro a především se pomalu rozjíždí rybářská sezóna. Voda je sice ještě chladnější, čemuž odpovídá aktivita ryb, ale při troše zkušeností se dá v březnu krásně zachytat. Dravce a na pstruhových vodách ještě chytat nemůžeme, a proto mnoho rybářů vyráží do zahraničí. Na mimopstruhových vodách se však smí v Česku lovit od 5 do 22 hodin, čehož hodně rybářů využívá. V tomto článku o jarním chytání se proto zaměříme na pár tipů pro jarní lov na našich mimopstruhových řekách a stojatých vodách.
V březnu začíná být na všech našich řekách živo. Přibývající hodiny slunečního svitu a oteplující se voda rozhýbaly naše šupinaté přátele. Ryby jako cejni, tloušti, plotice, ostroretky, podoustve a parmy se po dlouhé zimě začínají intenzivně krmit, což je příležitost k jejich lovu.
Výbornou technikou k získání úlovku je lov se splávkem (plavaná). Ten můžeme provozovat jak z jednoho místa a ryby si k sobě stáhnout krmením, tak se vydat ryby aktivně vyhledávat. Výbornými jarními místy na řece jsou úplavy, hlubší tůně a okolí břehů (obzvláště za vyššího vodního stavu).
Ryby už však zastihneme i pod jezy. Dávejte ale pozor, ostroretky, parmy a podoustve, které do proudů rády najíždí, jsou od 16. března hájené, a musíme je tak bezprostředně po ulovení šetrně pustit.
Dobrými nástrahami jsou bílí červi, hnojáčci, pečivo či larvy chrostíků a mnohé další. Lov na plavačku je díky signalizaci záběru prostřednictvím splávku nejen zábavný, ale také si jím pěstujeme potřebný cit pro vodu a stanoviště výskytu ryb, což se nám bude hodit po celý rybářský život. Chytit tak můžeme mnoho druhů ryb včetně méně lovených parem, ostroretek, podouství, ježdíků, hrouzků, línů a dalších ryb.
Na feederovém prutu nám záběr ryby signalizuje jemná barevná špička prutu. Pokud je ryba jenom trochu aktivní, stále se na špičce něco děje, i když to třeba ještě není sekatelný záběr. Lov na feeder je tak skoro stejně zábavný jako lov se splávkem. Pro někoho dokonce zábavnější. Navíc se při dobrém vyladění sestavy jedná o velmi jemnou techniku, kterou se dají chytat ryby už ve velice studené vodě. Feeder je tak v brzkém jaře velmi účinný.
i
Kam vyrazit s feederem? Mělké stojaté vody se obvykle probouzejí dříve než řeky. Nejlépe tedy asi uděláte, když půjdete chytat na rybník blízko svého bydliště. Pokud víte z minulých sezón, že jde o dobře zarybněnou vodu, měli byste tu potkat cejny, cejnky, karasy, líny nebo kapry, kteří budou ochotni slupnout vaši nástrahu.
Samozřejmě, že ryby mohou být aktivní i na jiných revírech. Například na řekách bývá v tuto dobu zajímavá oblast nadjezí. Do proudů se ryby přesouvají až s oteplující se vodou. Podmínkou je použití jemných návazců a malých háčků. Z jemnosti ustupujeme až ve chvíli, kdy začínáme zasekávat ryby, které s touto sestavou nemůžeme zvládnout.
Kapr je naší nejpopulárnější rybou a při dobrém přístupu již v březnu startuje ta správná sezóna pro jeho lov. Kaprařská sezóna začíná na mělkých stojatých vodách dříve než na hlubších „stojácích“ a řekách. Mělké vody se totiž rychleji prohřívají, což ovlivňuje aktivitu rybí potravy a ryb samotných. Kapry můžeme lovit na feeder, na plavanou, ale nejčastěji se přeci jen loví na klasickou položenou nebo chcete-li „kaprařinou“.
V brzkém jaře je volba místa zásadní. Většina obsádky revíru totiž může být nahromaděna v prohřáté vodě na malé části revíru. A kde taková místa hledat? Ve slunečných a teplých dnech to obvykle budou nejmělčí partie revíru (třeba některá ze zátok nebo oblast přítoku). Ale pozor, do mělčin vám kapři nenajedou hned v průběhu prvního slunečného dne. Obvykle potřebují několik slunečných dní v kuse, aby se do opravdu mělkých partií vydali.
Z nástrah výborně fungují boilies, pelety, ale třeba i vařená kukuřice nebo tygří ořech. Obvykle používáme menší nástrahy než v létě a nepřeháníme to s krmením. Dobrým tipem je použití atraktivních menších boilies, která můžeme výrazně dipovat. Skvělá jsou i pop up boilies. Při lovu větších kaprů je podmínkou prezentace nástrahy pod háček na vlas. Nástrahy se nebojte nahodit do úplných mělčin s hloubkou třeba 0,5 m.
Cejn velký neboli lopaťák je některými rybáři ze starší generace považován za „plevelnou“ rybu, ke které se nechovají zrovna pěkně, a už vůbec o ní nemluví hezky. Přitom se jedná o náš původní rybí druh, který dorůstá velmi zajímavých velikostí a v rybím společenstvu má značný význam.
Cejn se obvykle tře při teplotě vody nad 15 °C, což většinou bývá až někdy v průběhu května. V závislosti na počasí to samozřejmě může být o něco dříve nebo také později. Každopádně doba před jeho třením je výborná k lovu i těch největších cejnů, kteří jinak bývají velmi opatrní a špatně ulovitelní.
Každoročně se v březnu a dubnu uloví i cejni nad 70 centimetrů. Vezměte si proto plavačkový, feederový nebo kaprový prut, nějaké krmení k tomu a vyrazte na cejny.
Z nástrah jsou výborní bílí červi, hnojáčci, kukuřice, pelety, extrudy nebo třeba boilies. Nebojte se je nastražit na kratší vlas pod malý háček (velikost 8–10), není to ovšem podmínkou. U cejnů, stejně jako u všech ostatních ryb, nezapomeňte, že není nic špatného na tom je občas přinést domů na večeři. Nesmí to být ale jediným důvodem, proč chodíme k vodě. Puštěná ryba nás potěší mnohem více.
Chytit rybu je radost. Představa úlovku nás žene k vodě. Je ovšem úchvatné pozorovat i okolní přírodu. V průběhu jara nás fascinuje snad nejvíce. Všechno okolo pučí, kvete, páří se a rodí. Jaro utíká pekelným tempem, které se vám bude s přibývajícím věkem zdát rychlejší a rychlejší. Nevnímejte proto jenom ryby, ale dobře se rozhlédněte i po svém okolí. Chvíle v přírodě pak budete prožívat mnohem intenzivněji.
A bude se vám to hodit i v rybaření. Lépe odhadnete, kde se momentálně nachází přirozená rybí potrava. A třeba jednou budete vědět, že na vaší oblíbené tůni líni nejlépe neberou 25. března, ale když začne kvést medvědí česnek. Že na úhoře je třeba vyrazit, až začnou kvést kaštany a jasmíny a že ta správná sezóna pro lov na suchou mušku začíná, když začnou létat chrostíci.
Možná to ještě bude úplně jinak, ale jakmile začnete o těchto věcech přemýšlet, stanete se bohatším člověkem a lepším rybářem. Užijte si jaro.
Jarní měsíce přímo vyzývají k tomu vyrazit do přírody a začít rybařit. Ačkoli je voda ještě poměrně chladná, ryby již začínají vyhledávat prosluněná místa. Použijete-li zpočátku raději větší množství drobných nástrah, k oživení přidáte červíka či žížalu, úspěšný začátek rybářské sezóny vás jistě nemine.