Alzákovy TOPky MPLA266597

Tipy na jarní rybaření

Zobrazit katalog

Sponzorovaný článek

Aktualizováno

Březen je krásný měsíc. Začíná jaro a především se pomalu rozjíždí rybářská sezóna. Voda je sice ještě chladnější, čemuž odpovídá aktivita ryb, ale při troše zkušeností se dá v březnu krásně zachytat. Dravce a na pstruhových vodách ještě chytat nemůžeme, a proto mnoho rybářů vyráží do zahraničí. Na mimopstruhových vodách se však smí v Česku lovit od 5 do 22 hodin, čehož hodně rybářů využívá. V tomto článku o jarním chytání se proto zaměříme na pár tipů pro jarní lov na našich mimopstruhových řekách a stojatých vodách.

Jak na ryby na jaře

Tipy na jarní rybaření – OBSAH

  1. Tip č. 1: plavaná na řece
  2. Tip č. 2: feederová vycházka
  3. Tip č.3: březnová kaprařina
  4. Tip č. 4: vzhůru na cejny
  5. Tip č. 5: jarní procházka

Tip č. 1: plavaná na řece

V březnu začíná být na všech našich řekách živo. Přibývající hodiny slunečního svitu a oteplující se voda rozhýbaly naše šupinaté přátele. Ryby jako cejni, tloušti, plotice, ostroretky, podoustve a parmy se po dlouhé zimě začínají intenzivně krmit, což je příležitost k jejich lovu.

Výbornou technikou k získání úlovku je lov se splávkem (plavaná). Ten můžeme provozovat jak z jednoho místa a ryby si k sobě stáhnout krmením, tak se vydat ryby aktivně vyhledávat. Výbornými jarními místy na řece jsou úplavy, hlubší tůně a okolí břehů (obzvláště za vyššího vodního stavu).

Ryby už však zastihneme i pod jezy. Dávejte ale pozor, ostroretky, parmy a podoustve, které do proudů rády najíždí, jsou od 16. března hájené, a musíme je tak bezprostředně po ulovení šetrně pustit.

Jak na ryby na jaře
Překrásný jarní úlovek podoustve na plavanou.

Dobrými nástrahami jsou bílí červi, hnojáčci, pečivo či larvy chrostíků a mnohé další. Lov na plavačku je díky signalizaci záběru prostřednictvím splávku nejen zábavný, ale také si jím pěstujeme potřebný cit pro vodu a stanoviště výskytu ryb, což se nám bude hodit po celý rybářský život. Chytit tak můžeme mnoho druhů ryb včetně méně lovených parem, ostroretek, podouství, ježdíků, hrouzků, línů a dalších ryb. 

Tip č. 2: feederová vycházka

Na feederovém prutu nám záběr ryby signalizuje jemná barevná špička prutu. Pokud je ryba jenom trochu aktivní, stále se na špičce něco děje, i když to třeba ještě není sekatelný záběr. Lov na feeder je tak skoro stejně zábavný jako lov se splávkem. Pro někoho dokonce zábavnější. Navíc se při dobrém vyladění sestavy jedná o velmi jemnou techniku, kterou se dají chytat ryby už ve velice studené vodě. Feeder je tak v brzkém jaře velmi účinný. 

i

Kam vyrazit s feederem? Mělké stojaté vody se obvykle probouzejí dříve než řeky. Nejlépe tedy asi uděláte, když půjdete chytat na rybník blízko svého bydliště. Pokud víte z minulých sezón, že jde o dobře zarybněnou vodu, měli byste tu potkat cejny, cejnky, karasy, líny nebo kapry, kteří budou ochotni slupnout vaši nástrahu.

Samozřejmě, že ryby mohou být aktivní i na jiných revírech. Například na řekách bývá v tuto dobu zajímavá oblast nadjezí. Do proudů se ryby přesouvají až s oteplující se vodou. Podmínkou je použití jemných návazců a malých háčků. Z jemnosti ustupujeme až ve chvíli, kdy začínáme zasekávat ryby, které s touto sestavou nemůžeme zvládnout.

Jak na ryby na jaře
Březnový lov s feederem na řece.

Tip č. 3: březnová kaprařina

Kapr je naší nejpopulárnější rybou a při dobrém přístupu již v březnu startuje ta správná sezóna pro jeho lov. Kaprařská sezóna začíná na mělkých stojatých vodách dříve než na hlubších „stojácích“ a řekách. Mělké vody se totiž rychleji prohřívají, což ovlivňuje aktivitu rybí potravy a ryb samotných. Kapry můžeme lovit na feeder, na plavanou, ale nejčastěji se přeci jen loví na klasickou položenou nebo chcete-li „kaprařinou“. 

V brzkém jaře je volba místa zásadní. Většina obsádky revíru totiž může být nahromaděna v prohřáté vodě na malé části revíru. A kde taková místa hledat? Ve slunečných a teplých dnech to obvykle budou nejmělčí partie revíru (třeba některá ze zátok nebo oblast přítoku). Ale pozor, do mělčin vám kapři nenajedou hned v průběhu prvního slunečného dne. Obvykle potřebují několik slunečných dní v kuse, aby se do opravdu mělkých partií vydali.

Jak na ryby na jaře
Březnový úlovek kapra není žádným překvapením.

Z nástrah výborně fungují boilies, pelety, ale třeba i vařená kukuřice nebo tygří ořech. Obvykle používáme menší nástrahy než v létě a nepřeháníme to s krmením. Dobrým tipem je použití atraktivních menších boilies, která můžeme výrazně dipovat. Skvělá jsou i pop up boilies. Při lovu větších kaprů je podmínkou prezentace nástrahy pod háček na vlas. Nástrahy se nebojte nahodit do úplných mělčin s hloubkou třeba 0,5 m.

Tip č. 4: vzhůru na cejny

Cejn velký neboli lopaťák je některými rybáři ze starší generace považován za „plevelnou“ rybu, ke které se nechovají zrovna pěkně, a už vůbec o ní nemluví hezky. Přitom se jedná o náš původní rybí druh, který dorůstá velmi zajímavých velikostí a v rybím společenstvu má značný význam.

Cejn se obvykle tře při teplotě vody nad 15 °C, což většinou bývá až někdy v průběhu května. V závislosti na počasí to samozřejmě může být o něco dříve nebo také později. Každopádně doba před jeho třením je výborná k lovu i těch největších cejnů, kteří jinak bývají velmi opatrní a špatně ulovitelní.

Každoročně se v březnu a dubnu uloví i cejni nad 70 centimetrů. Vezměte si proto plavačkový, feederový nebo kaprový prut, nějaké krmení k tomu a vyrazte na cejny. 

Jak na ryby na jařeJak na ryby na jaře
Cejni jsou velice vděčné ryby pro jarní lovy. Při lovu cejnů své krmení zpestřete živou složkou, třeba červy.

Z nástrah jsou výborní bílí červi, hnojáčci, kukuřice, pelety, extrudy nebo třeba boilies. Nebojte se je nastražit na kratší vlas pod malý háček (velikost 8–10), není to ovšem podmínkou. U cejnů, stejně jako u všech ostatních ryb, nezapomeňte, že není nic špatného na tom je občas přinést domů na večeři. Nesmí to být ale jediným důvodem, proč chodíme k vodě. Puštěná ryba nás potěší mnohem více.  

Tip č. 5: jarní procházka

Chytit rybu je radost. Představa úlovku nás žene k vodě. Je ovšem úchvatné pozorovat i okolní přírodu. V průběhu jara nás fascinuje snad nejvíce. Všechno okolo pučí, kvete, páří se a rodí. Jaro utíká pekelným tempem, které se vám bude s přibývajícím věkem zdát rychlejší a rychlejší. Nevnímejte proto jenom ryby, ale dobře se rozhlédněte i po svém okolí. Chvíle v přírodě pak budete prožívat mnohem intenzivněji.

A bude se vám to hodit i v rybaření. Lépe odhadnete, kde se momentálně nachází přirozená rybí potrava. A třeba jednou budete vědět, že na vaší oblíbené tůni líni nejlépe neberou 25. března, ale když začne kvést medvědí česnek. Že na úhoře je třeba vyrazit, až začnou kvést kaštany a jasmíny a že ta správná sezóna pro lov na suchou mušku začíná, když začnou létat chrostíci.

Jak na ryby na jaře
Procházka okolo jarních revírů je naprosto úchvatná.

Možná to ještě bude úplně jinak, ale jakmile začnete o těchto věcech přemýšlet, stanete se bohatším člověkem a lepším rybářem. Užijte si jaro.

i Mohlo by vás zajímat

Jarní měsíce přímo vyzývají k tomu vyrazit do přírody a začít rybařit. Ačkoli je voda ještě poměrně chladná, ryby již začínají vyhledávat prosluněná místa. Použijete-li zpočátku raději větší množství drobných nástrah, k oživení přidáte červíka či žížalu, úspěšný začátek rybářské sezóny vás jistě nemine.

Vytisknout
P-DC1-WEB18
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací