Treking a horská turistika (RADY A TIPY)

Zobrazit katalog

Ať už se chystáte na horskou turistiku nebo treking, jedno je jisté – velmi záleží na kvalitním vybavení. Jistě chcete, aby bylo zejména praktické, ale v potaz musíte vzít i jeho velikost, hmotnost a možnost jednoduchého sbalení. Vše je pochopitelně ovlivněno náročností, délkou trvání a místem treku. Jak tedy potřebné vybavení pro vysokohorskou túru a treking co nejlépe vybrat?

Treking; Horská turistika; Stan; Západ slunce

Treking a horská turistika - obsah článku:

  1. Základem je oblečení, obuv a batoh vhodný na vysokohorské túry
  2. Nocování během trekingu, počasí navzdory
  3. Jak vyřešit jídlo a pití při vysokohorské turistice
  4. Orientace v terénu během vysokohorské túry
  5. Malí, ale šikovní pomocníci pro treking
  6. Co se ještě může hodit na turistiku a hory

Základem je oblečení, obuv a batoh vhodný na vysokohorské túry

Je zřejmé, že bez kvalitního oděvu včetně funkčního prádla se v horách neobejdete. Počasí je zde velmi proměnlivé, a tak si zabalte raději více kusů svrchního oblečení, jako jsou mikiny či nepromokavé bundy a kalhoty, které vás při nejrůznějších rozmarech horské oblohy spolehlivě ochrání.

iPokud si nejste jisti, zda máte investovat do funkčního prádla a jestli jej vůbec využijete, přečtěte si naše rady v článku Proč nosit funkční prádlo?

Taktéž není radno vydávat se na treking bez pevných a nepromokavých trekingových bot. Voděodolná a zároveň prodyšná treková obuv dokáže ochránit vaše chodidla před vlhkostí. Má zesílenou špičku a odolnou podrážku, což zase napomůže bezpečné chůzi v náročném horském terénu.

K uložení veškerého vybavení pro VHT se vám jistě bude hodit pevný a odolný turistický batoh. Při výběru je výhodné požadovat nastavitelný hrudní a bederní pás, větší počet vedlejších kapes, a zejména dostatečný objem batohu. Další rady si můžete přečíst v našem článku o tom Jak vybrat batoh.

Treking; horská turistika

Nocování během trekingu, počasí navzdory

Stany pro horskou turistiku

Při výběru stanu je v první řadě nutné zvážit potřebu přemisťování během túry. Častější stěhování na něj bude klást jiné požadavky než pobyt v kempu, výhodou pak rozhodně bude snadné skládání a sbalení stanu. Odolnost stanu proti přírodním živlům je také zásadní záležitostí. Déšť jej nesmí promočit, vítr strhnout. Žhavými novinkami poslední doby jsou nafukovací stany (snadno je postavíte již do 5 minut) nebo praktická nanoimpregnace proti dešti.

Pokud by vás zajímalo více, přečtěte si naše rady Jak správně vybrat stan.

Stan

Spací pytle pro pobyt v horách

Po náročném dni v přírodě je nutné si kvalitně odpočinout, a k tomu je dobré si vybrat vhodný spací pytel. Měl by zvládnout teploty do -10 stupňů. V poslední době je trendem návrat k přírodním materiálům (bavlna, vlna, peří), které jsou pro chladné horské podnebí ideální. Evidentní je i miniaturizace rozměrů ve složeném stavu a snížení hmotnosti (až na pouhých 700 gramů).

iVěděli jste, že končetiny krásnější poloviny lidstva jsou citlivější na chlad, a ženy proto uvítají teplejší spací pytel?

Chcete-li v divočině raději nocovat v těsné blízkosti svého partnera, sepnutím dvou spacích pytlů dohromady získáte jeden prostorný spacák. Nejen ženy pak jistě nadchne vyhřívaný spací pytel s malým zdrojem energie.

Spacák

Na pobyt v horách si vezměte i karimatku

Pokud se vydáte na treking do vyšších zeměpisných poloh nebo v zimě nezapomeňte na kvalitní tepelnou izolaci. Ideální je v tomto případě nafukovací izolační podložka. Dnes už převažují komfortní samonafukovací karimatky, ale pozor, jsou o něco těžší. Máte-li strach z jejich propíchnutí, pak vsaďte na tradiční pěnovou karimatku z materiálu EVO.

Další trekingové doplňky pro pohodlné nocování v horách

Nafukovací polštáře se hodí se nejen do auta či letadla, ale i na horskou turistiku a treking v Čechách a v zahraničí. Po náročném dni se na nich krásně vyspíte a druhý den můžete zvesela pokračovat v cestě bez bolesti hlavy či krční páteře.

Moskytiéry se naopak vyplatí zejména při cestě do exotických krajin nebo oblastí močálů. Ochrání vás před nepříjemným, a mnohdy i nebezpečným hmyzem, a vy si budete moci užít klidný odpočinek a spánek.

Ponča pak poslouží jako univerzální pláštěnka či jednoduchý přístřešek. Skvělá je jejich nízká hmotnost a praktická skladnost. Nosit se dají i přes batoh, který tak bude pohodlně chráněn před deštěm.

Pončo do deště

Jak vyřešit jídlo a pití při vysokohorské turistice

Filtrace vody přímo u pramene není problém

Jak vyčistit vodu během vysokohorské túry? Například filtrací, kterou jednoduše provedete přímo u zdroje vody pomocí skladné filtrační lahve. Kromě klasické filtrace je dnes na trhu i moderní UV filtrace SteriPEN využívající k čištění vody ultrafialové paprsky. Ty ve vodě dokonale zlikvidují bakterie a další nežádoucí složky. Přístroje pro takovou filtraci jsou skladné a lehké a hodí se především na středně dlouhé treky. 

Vodní filtr

Jídlo na celodenní horskou túru se vejde do kapsy

Vybavení na treking zahrnuje i energeticky vydatné, ale především trvanlivé potraviny nenáročné na úpravu. Jak by takový jídelníček při výšlapu do hor mohl vypadat?

K snídani si můžete dát například Švýcarské müsli s mlékem z nabídky trvanlivých instantních pokrmů Trek´n Eat. Stačí je pouze smíchat s vodou a vychutnat si výbornou snídani jako doma.

Oběd a večeři můžete vyřešit hotovými jídly v rámci Adventure Menu připravovanými speciálně pro cestovatelské příležitosti. Výběr je opravdu rozsáhlý, a tak si na své přijdou milovníci masa i sladkých pokrmů. Řekněte sami, nezní to lákavě, dát si po vyčerpávající celodenní chůzi třeba jelení ragú s bramborovými špalíčky, vepřové žebírko s bramborem nebo žemlovku s jablky a skořicí?

Svačiny pak v průběhu dne můžete v rychlosti vytvořit z moderního instantního drinku MANA. Je nutričně vyvážený a obsahuje mořské řasy, sójový lecithin a lněný olej, což vám poskytne aminokyseliny potřebné k regeneraci organismu po fyzickém výkonu.

Jídlo na cesty

Vaření v horách je dnes hračka

Pokud nejste fanoušky instantních pokrmů a chcete si raději navařit sami, budete potřebovat přenosný vařič. Při výběru vhodného typu outdoorového vařiče myslete mimo jiné na to, aby se dal použít i v místech, kde chybí rovný podklad. Na trhu jsou výrobky kombinované s hrncem, jsou také doplněny o vestavěné zapalování a tepelný výměník, který chrání plamen před uhasnutím ve větru.

Vařiče na kapalná paliva (např. benzín) jsou výkonnější a odolnější v chladu. Pro putování po Skandinávii jsou jasnou volbou.

Plynový vařič užijete na méně náročných túrách, ale i po návratu z cest, například při zahradním posezení. Na jakoukoli akci bez extrémních podmínek pak můžete vzít i malý vařič na pevný líh. Tyto typy vařičů vynikají jednoduchostí a nerozbitností, zároveň se však nedají regulovat, neodolají vichru a nejsou tolik výkonné.

! Pokud plánujete cestu letadlem, s plynovým vařičem to nepůjde. Lépe řečeno – s plynovou náplní vás do letadla rozhodně nepustí. Řešením tak může být převoz samotného vařiče a dokoupení plynové bomby až v místě pobytu.

Vařič

Nádobí klidně vezměte i do hor

Nejčastěji se používá základní sada dvou hrnců s pokličkou a univerzálním držátkem (tzv. kleštičkami). Perfektně využijete i skládací plastové nádobí, které se dá sbalit do plochého tvaru, zajistí se patentkami a nezabere moc místa. Hodit se budou i nerezové příbory bezpečně uložené v pouzdru.

i Pro vícedenní túry zvažte pořízení chemického WC na místo, kam se budete vracet k odpočinku. Tato provizorní toaleta nezapáchá, neláká hmyz a je nezávislá na vodovodní přípojce i odvodu odpadu do kanalizace.

Další doplňky pro komfortní pobyt v horách

Pro uchování potravin v horkém počasí se vám bude hodit chladicí box. Nejen při jídle pak oceníte spodní hliníkovou vrstvu piknikové deky izolující potraviny od vlhkého povrchu. Můžete ji chytře využít i jako izolační podložku ve stanu.

Stravování; horská turistika

Orientace v terénu během vysokohorské túry

Outdoorová GPS na výlety do hor

Chcete-li mít vždy kontrolu nad svou pozicí v terénu, využijte komfortní mapovou navigaci, nezapomeňte však, že je nutné ji průběžně aktualizovat. Nemapové navigace pak využijete spíše jako bezpečnostní prvek, pro zaměřování polohy či při sběru dat.

i Čelovka vám nedovolí v horách zabloudit Trendem poslední doby je využití LED zdrojů pro dlouhé svícení. Výsledkem je například čelovka spojená do jednoho výrobku se svítilnou na bicykl.

Turistické navigace jsou pro treking ideální volbou. Lze je pohodlně držet v ruce, uchytit kolem zápěstí, zavěsit na šňůrku kolem krku nebo karabinou pověsit na batoh.

GPS

Další doplňky k orientaci nejen v horách

Základním prostředkem pro orientaci je starý dobrý kompas či buzola. Snadno s nimi určíte světové strany, buzola má navíc úhloměr k přesnému stanovení směrů a azimutů. Chcete-li získat přesnější údaje o svých pohybových aktivitách, bude pro vás vhodný krokoměr. Ten nejenže spočítá vaše kroky a spálené kalorie, ale změří vám také vzdálenost a čas. K dispozici jsou vám také stopky nebo funkce pro výpočet průměrných hodnot, a navíc vás krokoměr může i do budoucna skvěle motivovat k pravidelné chůzi.

i Zabere sice nějaké místo, ale treking přeci děláte především kvůli zážitkům. Díky dalekohledu si rozhledny a vyhlídky z kopců užijete opravdu naplno.

Malí, ale šikovní pomocníci pro treking

Zaostřete na nože pro turisty

Pokud vám můžeme dát doporučení, pak si vyberte nůž z nerezové oceli, ta se dobře ostří a je odolná vůči poškození i korozi. Další variantou je nůž z uhlíkové oceli, který je ostřejší, avšak snadno se otupí.

Nůž

Multitooly se na vysokohorských túrách vyplatí

Co je to ten multitool? Ve své podstatě se jedná o víceúčelové ruční nářadí, které v sobě spojuje několik nástrojů jako kleště, nůž, otvírák lahví, pilník, šroubovák, pilka či jiné. V tomto případě se vyplatí nešetřit, aby byl materiál, z něhož je multitool vyroben, co nejkvalitnější. Jenom tak vám bude sloužit opravdu spolehlivě a neztupí se hned po prvním použití.

Multitool

Co se ještě může hodit na turistiku a hory

Houpací sítě užijete i během trekingu

Příjemným zpestřením putování po horách může být poležení v houpací síti. Ty se vyrábí i z voděodolných či rychleschnoucích materiálů. Sehnat se dají dokonce bez opěrných tyčí, jen musíte k zavěšení najít dva vhodné stromy. 

i Odpočinek v houpací síti se doporučuje i ze zdravotních důvodů. Zmírňuje totiž svalové napětí, konejší mysl, rozvíjí motoriku a povzbuzuje centrum rovnováhy.

Houpací síť

Praktické vybavení na horskou túru

Nepromokavé vaky a pouzdra dobře ochrání oblečení, elektroniku a cennosti. Kromě vodáků je využijí též kempaři a cestovatelé.

Solární energii pak využívá solární vařič a zvláště gril, který se bez elektrického proudu a jakéhokoliv paliva dokáže rozpálit až na 290 °C. Hodit se bude i solární panel nebo power banka, které poslouží jako dobrý zdroj energie.

Toaletní tašky nejsou určeny jen pro dámy. I muži ocení, když najdou veškeré denní hygienické potřeby na jednom místě, zároveň dobře izolované od ostatního vybavení či potravin.

Psací potřeby se mohou také hodit, i když se pohybujete v horách. Ať už k rychlému plánování trasy v papírové mapě, nebo třeba k předání telefonních kontaktů se sympatickými turisty, kteří s vámi stráví příjemný kus cesty.

Vybavení; treking

Při trekingu myslete i na zdraví

Trekingové hole nejsou móda, ale nutnost. Pozor, nezaměňujte je s holemi na Nordic Walking. Trekingové hole využijete jako oporu pro klouby během horských výstupů a hlavně sestupů, často proto mívají odpružení. Zajistí vaši stabilitu a také s nimi lépe udržíte tempo a rytmus chůze.

Lékárničku přizpůsobte počtu účastníků výletu a jeho délce. Chybět by v ní neměly pravidelně užívané léky, obvaz, náplast, nůžky a pinzeta. Dále také desinfekční sprej, tablety na tlumení bolesti, proti průjmu a chladivý gel tlumící nepříjemné projevy při poštípání hmyzem.

Ručník se bude hodit na delší výpravy. Pokud se zrovna na takovou chystáte, vyberte si lehký a rychleschnoucí ručník z mikrovláken, aby zabíral co nejméně místa.

Sluneční brýle by neměly být podceňovány. V horském prostředí se vystavujete silnému slunečnímu záření, které váš zrak může snadno poškodit. V případě výběru slunečních brýlí si raději připlaťte za kvalitní kousek s funkčním UV filtrem.

4,2
Campingaz 20L Portable Toilet
Chemické WC sestávající ze dvou snadno a rychle oddělitelných zásobníků. Horního pro vodu na splachování a spodního pro odpad.
2 399,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: SPTkn0560
Optimus Svea
Kempingový vařič benzínový, hmotnost 550 g
3 539,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: SPT15785
3,0
Levenhuk Wise PLUS 8x32
Dalekohled monokulární, 8 × zvětšení, skutečné zorné pole 7,5°, zdánlivé zorné pole 60°, průměr objektivu 32 mm, hmotnost 190 g
1 429,-
Skladem 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: LEV001h4k
4,6 40×
Emos LED P3521 85 lm 65m 3x AAA
Čelovka se světelným výkonem 85 lm, dosvit 65 m, 3 × LED dioda, maximální doba svícení 120 h, stupeň krytí IP43, napájení: 3 × AAA, hmotnost 54 g
149,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: HM028h1h
4,8 12×
Tatonka First Aid School
Lékárnička - outdoorová, brašna, s popruhem, náplast v balení, materiál nylon, rozměry 14 × 10 × 3 cm (V׊×H), hmotnost 0,065 kg, červená barva
319,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: SPT583
4,9 80×
Victorinox Ranger
Nůž zavírací, 21 funkcí, délka čepele 6,5 cm, celková délka 9,1 cm, hmotnost 118 g
1 079,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: EAY1023k
Forestia - Veganské kari ze zelené čočky
Hotové jídlo na cesty, s ohřevným sáčkem. Bez trans-tuků, konzervantů, umělých příchutí a barviv. Hmotnost netto 350g
275,-
Skladem > 5 ks u dodavatele
Objednací kód: SPTVC0013
Forestia - Zeleninové karbanátky s těstovinami
Hotové jídlo na cesty, s ohřevným sáčkem. Bez trans-tuků, konzervantů, umělých příchutí a barviv. Hmotnost netto 350g
275,-
Skladem 4 ks u dodavatele
Objednací kód: SPTVC0012
4,7
Sea to Summit Delta Camp Set Pacific blue
nádobí, obsahující misku, talíř, hrnek a příbor, modrý
510,-
Skladem 3 ks u dodavatele
Objednací kód: SPT21058
Vytisknout
P-DC1-WEB13
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací