Pro sportovce je radost nahlédnout do portfolia sporttesterů firmy Garmin, byť se zdá, že jednotlivé modely se příliš neliší a že je jedno, který model hodinek Garmin zrovna zdobí vaše zápěstí. Ačkoliv tedy mezi chytrými hodinkami Garmin není na první pohled větší rozdíl, zdání klame. Má zkušenost s jednotlivými hodinkami to dokazuje. Každý ze modelů Garmin je jedinečný a má čím zaujmout.
Hlavní společný rys všech modelů Garmin tkví ve sportovních profilech. V menu najdeme profily měření základních sportovních aktivit, jako je třeba běh, plavání, cyklistika či lyžování. Přístroje navíc rozlišují vnitřní a venkovní aktivitu, což poznáte na mírných odchylkách při indoorové aktivitě.
Všechny modely disponují velmi kvalitní konstrukcí a na první pohled je znát i kvalita řemínků. Gumové provedení a příjemný materiál je na sportovní aktivity jak dělaný, a kůže na zápěstí se nezapaří. O přístroj je samozřejmě nezbytné správně pečovat.
U všech modelů hodinek Garmin lze nastavit rozvržení prvků na displeji a obsahové menu dle vlastních preferencí. Potěší možnost nastavení vzhledu ciferníku, kdy několika jednoduchými gesty změníte analogové zobrazení času na digitální a vyberete si subjektivně nejpřitažlivější variantu. Další varianty lze navíc stáhnout z internetového obchodu Connect IQ.
S Garminy na ruce není žádný problém zasportovat si i v neznámém prostředí. Vypočítají a nastaví okruh i při nepravidelnosti trasy; jednoduše stačí zadat vzdálenost a na displeji se hned zobrazí několik navrhovaných cest. Díky kompasu a výškoměru se pak v terénu snadno zorientujete.
Preferujete-li modernější způsob, stačí využít možností zabudovaných map a GPS snímače, který vás spolehlivě dovede do cíle. Vzhledem k malému displeji samozřejmě užití mapy není tak komfortní, jako se smartphonem či GPS navigací, přesto jde o velmi intuitivní a příjemnou záležitost.
Plavání s hodinkami je ideální pro ty, kteří plavou delší vzdálenosti nebo je prostě nebaví během tréninku udržovat v hlavě uplavané bazény nebo série. Garmin tohle všechno spočítá za vás, spolu s počtem záběrů za minutu, rychlostí tempa a počtem uplavaných sérií mezi pauzami. Uplavanou vzdálenost hodinky počítají po 25 metrech. Ovládání je intuitivní a displej hodinek pod vodou mírně potemní, takže při plavání nerozptyluje.
Všechny testované Garminy zaujmou zelenou září zespodu ciferníku, sloužící k senzorickému měření tepu. Byť v tomto případě je hodnota spíše orientační a pro přesnější měření doporučuji vyzkoušet hrudní pás, je zajímavé tepovku průběžně sledovat například při dobíhání tramvaje či chůzi do schodů. Pozitivní je, že optika měření z rubu ciferníku nijak nevystupuje a vůbec o ní nevíte – nehrozí tak podráždění kůže při pohybu ani nepohodlí při nošení.
Neocenitelnou vlastností hodinek Garmin ovšem je, že plnohodnotně fungují i bez smartphonu či PC. Záznamy aktivit lze podrobně analyzovat díky grafům, vykreslených na displeji hodinek. Můžete tak dopodrobna analyzovat křivky tepové frekvence či sloupcové grafy zobrazující počet kroků. Po synchronizaci pomocí aplikace Garmin Connect pro mobily a Garmin Express pro desktopy si veškerá data můžete prohlédnout v grafech a porovnat své hodnoty a osobní rekordy. Hodinky Garmin jsou tedy skvělým doplňkem pro ty, kteří se chtějí dozvědět více o svých sportovních výkonech a radost z pohybu tak povýšit na ještě vyšší úroveň.
Ovládání i používání chytrých funkcí je hračka. Hodinky vás informují o počasí a upozorní vás na příchozí SMS, hovor či událost v kalendáři. Systém vás navíc neustále motivuje k aktivitě. Sedíte-li příliš dlouho, jemným zavibrováním vás Garminy pobídnou k pohybu a za každý splněný cíl vás odmění animací trofeje či ohňostroje. Je to maličkost, ale potěší. V případech odložení či zapomení a ztrátě se pak hodí i funkce vyhledání mobilu hodinkami a hodinek mobilem.
Z pohledu trenéra je možným podnětem pro zlepšení do budoucna lehčí zpřístupnění funkce stopek. Jedná se o prostou hodinkovou funkci, která je při tréninku neocenitelná, je ovšem třeba se poměrně zdlouhavě proklikávat.
Zajímavá součást aplikace Garmin Connect se nazývá Stress Score a poměrně vyčnívá mezi klasickými sportovními ukazateli, měřícími váš trénink. Křivku tepové frekvence nebo tempa běhu ostatně uživatel u pokročilých modelů sporttesterů i některých chytrých hodinek považuje za samozřejmost.
Informaci, že jsem přes osm hodin atakoval vysoké hodnoty stresu, jsem ovšem nečekal. Garmin Connect mi ochotně vysvětlil, že jsem v daný den téměr neodpočíval, a varoval mě, že dlouhodobé hodnoty vyššího stresu vedou k vyčerpání. A měl v zásadě pravdu, jelikož šlo o poslední den v roce.
Pokud si hodinky nesundáte ani na spaní, obdržíte ráno detailní zprávu o průběhu vašeho spánku. Podle toho, jak se v posteli vrtíte, Garmin vypočte detailní statistiku délky hlubokého spánku, počet probuzení atp.
Doporučuji pro: vrcholový sport, extrémní podmínky, outdoor, kondiční trénink, triatlon, potápění
"Tak tyhle něco vydrží," byla první myšlenka, která mi po nasazení Garmin Fénix 5X bleskla hlavou - spolu s pocitem, že triatlon, lezení po horách ani potápění do extrémních hlubin najednou není žádný problém. Fénix 5X jsou chytré sportovní hodinky měřící i nezměřitelné.
Všechna ta výbava a odolnost samozřejmě něco váží. V porovnání s ostatními testovanými modely jsou při nošení Fénix 5X nejvíc patrné, a to jak pocitově, tak opticky. Při plavání nijak nepřekáží, ale při delším běhu Fénix 5X otestuje i vaše svalstvo na ruce. Výhodou ovšem je řemínek sporttesteru, hladká guma je na zápěstí příjemná a vypadá skvěle.
Doporučuji pro: aktivní životní styl, kondiční trénink, sportovní hry, atletiku
Fénix 5 působí jako light verze většího bráchy Fénix 5X. Nepřeberné množství funkcí zůstává, Garmin ovšem u modelu Fénix 5 ušetřil několik gramů. K dostání je navíc několik vyměnitelných řemínků, hrajících různými barvami.
Jelikož ovládání Garmin Fénix 5 funguje pouze skrze postranní tlačítka, nehrozí provedení nechtěnné akce a hodinky jsou plně ovladatelné i při dešti či nošení rukavic; na druhou stranu mizí intuitivnost ovládání dotykovým displejem.
Doporučuji pro: zdravý životní styl, volný čas, plavání
5S sice spadá pod řadu Fénix, vzhledově ovšem připomíná spíše nejnovější Garmin Vívoactive 3. Malý ciferník ohraničený stříbrným prstencem je velmi příjemný na pohled i k nošení, jelikož je při nošení takřka necítíte. Jejich konstrukce je uzpůsobena i pro dámskou ruku, v kombinaci s trendy tyrkysovým řemínkem se tedy jedná o ideální volbu měření sportovních aktivit něžnějšího pohlaví.
Fénix 5S poskytuje plnohodnotnou zpětnou vazbu o tréninku a usnadňuje život chytrými funkcemi. Ovládání je tentokrát vyřešeno pěti tlačítky po stranách.
Doporučuji pro: sportovní začátky, společenský život, volný čas, cestování, mládež
Na první pohled Vívoactive 3 spíš než sporttester připomíná stylové společenské hodinky. Ovládání dotykovým displejem je doplněno jedním tlačítkem. Dotyková hrana ciferníku značně usnadňuje a urychluje scrollování skrz menu.
Vívoactive 3 přináší nejvíce vylepšení v chytrých funkcích nesouvisejících se sportem, ať už ve srovnání s předchozím hranatým modelem Vívoactive 2, či výše popsanými modely.
Služba Garmin Pay umožňuje pomocí NFC plateb používat hodinky namísto debetky či kreditky. Hodinky Vívoactive 3 navíc umí přivolat Uber. Služba momentálně na území České republiky není podporována, určitě se však jedná jen o otázku času. Tyto chytré funkce jsou zřejmě předzvěstí směru, kterým se budoucí modely hodinek Garmin budou ubírat.
Podrobnější informace ostatně najdete v naší recenzi.
Patrik Mažári
Patrik Mažári je absolvent UK FTVS, juniorský reprezentant ČR ve futsale, bronzový medailista z akademického MS v Brazílii 2016, fotbalový trenér mládeže FK Dukla Praha a držitel UEFA B licence.