Sleva 15 % na Whirpool a Indesit AlzaPlus+

Začněte s rybařením klidně hned

Zobrazit katalog
Začněte s rybařením klidně hned

Rádi byste zkusili rybaření, ale nevíte, jak začít a co si předem zařídit? Sepsali jsme pro vás veškeré informace, které potřebujete vědět do začátku. Dozvíte se, která potvrzení a povolení musíte získat, jaké jsou základní způsoby lovu i po jakém vybavení pro začátek sáhnout. 

Jaké papíry je třeba obstarat?

V první řadě je potřeba nabýt teoretických znalostí, abyste složili vstupní zkoušku k získání rybářského lístku. Dále je zapotřebí:

  • navštívit rybářský svaz a podat přihlášku
  • stát se členem rybářského svazu
  • zakoupit povolenku k lovu - můžete získat celorepublikovou nebo jen na dané území, rozlišují se pstruhové a mimopstruhové vody a také délka platnosti

Existují ale i tzv. soukromé revíry, kterých je v České republice opět celá řada, kde můžete v klidu lovit, aniž byste byli členy svazu. Povolenka však bývá podstatně dražší.

Podběrák Mivardi Champion

Povinná výbava každého rybáře

Zákon uděluje povinnost každému rybáři mít následující vybavení:

  • podběrák - nástroj k šetrnému vytahování úlovků z vody
  • vezírek - pro uchovávání živých ulovených ryb
  • peán - slouží pro snadné vytahování háčků z úlovků
  • metr - lovné míry ryb jsou ustanoveny v rybářském řádu
  • rybářský lístek
  • povolenka
  • evidence docházky a úlovků

Zápis docházky a úlovků je zapotřebí dělat průběžně, jednou ročně ji totiž musíte odevzdávat místní organizaci rybářského svazu.

Základní techniky lovu

Klasická plavná 

Tato technika je asi nejznámější z výše uvedených. Splávek „plave“ na hladině, nadnáší nástrahu a vy vyčkáváte, až ryby zaberou. Návnada se může umístit těsně pod hladinu či k úplnému dnu - záleží na typu ryb, které se chystáte lovit.

Chytání na položenou

Návnada tentokrát leží (je „položená“) na dně. Jedná se o časově náročnější techniku, která je především kvůli větší koncové zátěži označována jako „lov na těžko“. Příznačný název může také pramenit z faktu, že položená je vhodná spíše k lovu větších a těžších ryb.

Přívlač aneb rozpohybování umělé návnady

Označení přívlač je odvozené od neustálého pohybu návnady - rybář nástrahu vláčí. Pohyb nástrahy imituje existenci rybky či jiných živočichů. Tímto způsobem se loví zejména dravé ryby.

Muškaření aneb mazácké rybaření

Tato technika dostala název podle nástrahy - umělé či živé mušce, lze ale použít i jakýkoliv jiný hmyz. K muškaření jsou zapotřebí speciální rybářské potřeby a jedná se o relativně šetrný způsob lovu ve vztahu k rybám. Zároveň je však nejnáročnější technikou lovu. 

Jak vybrat správný prut

Doporučujeme prut vybírat podle ryb vyskytujících se v největší míře ve „vašem“ revíru. Pevné a odolné pruty pro lov průměrných a těžších ryb označujeme jako „kaprové“ pruty. Pro těžší kusy vybírejte z prutů „sumcových“. Dále se pruty dělí podle toho, zdali jsou teleskopické či dělené. Teleskopické se hodí převážně pro začínající rybáře. Podrobnější příručku pro výběr prutu naleznete na našich stránkách.

Dvoudílný prut Sema Cartel Boat

Prut mám, co dál?

Další nedílnou součástí rybářské výbavy jsou navijáky. Pravděpodobně úplně nejrozšířenější jsou ty s přední brzdou. Typicky lze u nich nastavit míru brzdného odporu, jsou vhodné zejména pro lovení kaprů, ale zvládnou i záběr ryb větších rozměrů. Navijáky se zadní brzdou se ovládají pomocí rotační cívky a jsou vhodné pro menší velikosti ryb. Pokud se chystáte na lov těžších kousků, doporučujeme zvážit koupi multiplikátoru. Existují i navijáky s volnoběžnou brzdou, ty umožní zaháčkované rybě volně plout, dokud ovšem nezapojíte klasickou brzdu, čímž zaseknete potenciální úlovek a pokusíte se jej vytáhnout.

Mimo navijáku samozřejmě potřebujeme vlasec, nanofil či šňůru, háčky a olůvka. Liší se svou velikostí, průměrem a hmotností. Konkrétní výběr závisí nejen na rybolovné technice, typu lovených ryb, ale také na prostředí, ve kterém plánujete nejvíce lovit.

Pletená šňůra má zpravidla vyšší pevnost a nulovou průtažnost, což oceníte při záseku především těžších ryb. Nehodí se však na chytání v mrazu a je nepatrně dražší. Monofil je levnější, s čímž se ale pojí větší křehkost a průtažnost. Hodí se pro začínající rybáře, kteří se chystají na lov menších rybek.

i

Přívlačový rybářský naviják Shimano Ultegra udělá radost rybářům, kteří potřebují odhazovat na velké vzdálenosti.

Výběr návnady a nástrahy

Další nedílnou součástí rybaření je návnada a nástraha. Srkačka, neboli krmítko se zátěží, se obecně doporučuje pro kaprové a jiné bílé ryby. Srkačky a další rybářská krmítka naleznete na našich stránkách. A na co takového kapra vlastně chytit? Není žádným tajemstvím, že kapři milují boilies či kukuřici. 

Naopak pro lov dravců a ryb lovených přívlačí doporučujeme sáhnout po gumových nástrahách a woblerech. Ty imitují opravdové rybky. Dnešní výrobní technologie snadno dravce ošálí a bude si tak myslet, že útočí na opravdovou kořist. Začátečníci většinou preferují woblery. Je jich celá řada a na rozdíl od gumových nástrah se dají poměrně snadno vyrobit i podomácku. I způsob lovu s woblerem je poněkud jednotvárný. Obecně veškeré rybářské nástrahy a návnady se liší nejenom způsobem použití, ale i materiálem a barvou.

Pokud už v začátcích chcete něco navíc

Zapálení fandové už možná i v raných začátcích zvažují koupi několika vychytávek zvyšujících komfort při lovení. Signalizátory, hlásiče a swingery řadíme mezi první vymoženost, po které by rybáři mohli sáhnout. Jedná se o speciální indikátory záběru, díky nimž nebudete muset neustále sledovat splávek.

Především v deštivých a chladnějších dnech oceníte speciální oblečení pro rybáře. Obaly na pruty, pouzdra, tašky či kufříky zase pomáhají s organizací i menších kusů vybavení a ulehčí přenos věcí při přemisťování. Přenosná křesílka či stojany poslouží jako úleva při delším lovu. V nabídce máme i echoloty a sonary, které ocení především lidé, kteří si plánují zapůjčit či rovnou zakoupit loď. Tato zařízení slouží k mapování dna, respektive jeho profilu, hloubky a v neposlední řadě i ryb nacházejících se v okolí lodi. 

Taška na nástrahy Berkley Soft

Nadešel čas se „tiše zbláznit“

Nezapomeňte si zjistit více o místě, na kterém se chystáte rybařit a maximálně tomu přizpůsobit nákup vybavení. Rybaření je o trpělivosti, čekání a především dobré atmosféře. Na závěr ještě připomínáme, že veškerá radost a zábava spojená s rybařením by neměla narušovat zásady dobrých mravů a veškeré jednání by mělo být ohleduplné k přírodě a živočichům v ní.

Vytisknout
P-DC1-WEB03
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací