Volba toho správného SSD disku je jednou z nejsložitějších věcí při vybírání vhodných počítačových komponent. Modelů existuje na trhu doslova hromada, ale jen pár z nich exceluje v tom, na čem opravdu záleží. V dnešní srovnávací recenzi se podíváme na výkon 13 různých NVMe SSD disků pro PCIe 3.0 a ukážeme si, které z nich si za vaše peníze zaslouží pozornost a které nikoliv.
i
Nejlepší SSD NVMe PCIe 4.0 v roce 2023
K SSD diskům jsme se vrátili znovu v roce 2023. Jaké jsou ty nejlepší SSD disky s podporou NVMe PCIe 4.0? Dočtete se v naší velké srovnávací recenzi.
První a zásadní věcí při výběru NVMe SSD disku je vědět, na kterých hodnotách záleží a na kterých nikoliv. Paradoxně jsou výrobci prezentované hodnoty právě ty, na kterých až tolik nezáleží nebo na nich nezáleží vůbec. Důvod je jednoduchý, nicneříkající hausnumera jsou zároveň většinou i těmi nejvyššími. Nezkušený zákazník pak sáhne po SSD disku, u kterého je prostě nejvyšší číslo za odpovídající cenu, kterou chce investovat.
Naopak čísla, která jsou nízká, se zpravidla málokde uvádějí, výrobci se s nimi nijak nechlubí, a tak je tradičně nenaleznete ani v produktových popiscích na e-shopu. Jediným způsobem, jak se dopátrat podstatných rychlostí SSD disků, je podrobné, velmi pracné a časově náročné manuální přeměření. Takové, jako jsme si pro vás dnes přichystali. Na tuto recenzi padlo celkem 559 naměřených hodnot z 13 různých NVMe SSD disků s rozhraním PCIe 3.0.
TLC (Triple Level Cell) SSD disky využívají buňky, které ukládají 3 bity dat – jedna buňka paměťového čipu tak může nabývat 8 různých stavů. Díky této technologii se povedlo výrazně snížit ceny zejména vysokokapacitních SSD disků. Zároveň je však technologie TLC oproti MLC (Multi Level Cell), kde jedna buňka ukládá 2 bity (nabývá 4 stavů), pomalejší v oblasti zápisu dat a disponuje nižší životností.
QLC SSD disky jdou ještě dál a k ukládání dat využívají 4bitové buňky (jedna buňka nabývá 16 stavů). Ve srovnání s TLC se tak hustota úložiště s každou buňkou zvyšuje o 33 %, a v důsledku toho klesá cena za 1 GB. Opět ale musíme počítat s daní v podobě nižšího výkonu a životnosti.
Většina udávaných hodnot, se kterými se při výběru SSD disků setkáte, jsou takzvané sekvenční rychlosti čtení a zápisu, na kterých záleží ze všeho nejméně. O něco podstatnější jsou rychlosti náhodného čtení a zápisu, ale především záleží na velikosti dat a na počtu front (queue depths), ve kterých jsou data zařazena. Nejnižších, ale těch nejdůležitějších hodnot SSD disk dosáhne při práci s malými soubory o velikosti 4 kB na prvních frontách (QD1–QD4), na které si software řadí nejdůležitější data, k nimž potřebuje co nejrychlejší přístup.
Testování SSD disků, a vlastně uložišť celkově, je v dnešní době trochu ošemetná záležitost. Většina benchmarků, aplikací testujících výkon, je staršího data a roky nedostaly update.
3DMark Storage Benchmark měří reálné scénáře, se kterými se běžný uživatel/hráč setká. První trojice testů měří rychlost při načítání hry od spuštění do hlavního menu a zároveň přístupovou dobu k potřebným datům. Zbylé čtyři testy měří opět rychlosti a přístupovou dobu při: nahrávání Full HD videa při hraní, instalaci hry, ukládání uloženého postupu a přesunu celé herní složky z disku na disk.
Storage benchmark jako hlavní ukazatel výkonnosti měřeného disku uvádí celkové skóre. Podrobnějšími hodnotami je pak průměr z naměřených rychlostí a přístupové doby ze všech výše vyjmenovaných subtestů.
3DMark Storage Benchmark |
V moři různých SSD disků od řady výrobců dominuje Samsung a není se ani čemu divit. Samsung disky jsou sázkou na jistotu už pěknou řadu let. Nejnovější Samsung 980 podává velmi slušný výkon a za 2 999 Kč nejde vůbec o špatnou koupi. Pokud byste ale hledali disk na profesionální použití, např. na práci s videem či fotkami, je lepší volbou opravdový MLC disk Samsung 970 PRO.
V subtestu Battlefield V měříme rychlosti a přístupovou dobu SSD disků od spuštění po hlavní menu.
3DMark Storage Benchmark |
Zajímavým zjištěním bylo, že se do popředí výsledků dostal levný WD Blue SN570, který výrazně předčil i vyšší model od stejného výrobce WD Black SN750. Samsungy opět zůstávají na prvních pozicích, a pokud chcete skvělý disk, na který je spolehnutí, se Samsung 970 EVO Plus neuděláte rozhodně chybu.
V herním testu oblíbené FPS střílečky Call of Duty: Black Ops 4 rovněž testujeme rychlosti SSD disků a přístupovou dobu od momentu spuštění hry po main menu.
3DMark Storage Benchmark |
Výsledky v testu Call of Duty: Black Ops 4 jen potvrzují testy v Battlefield V. Se Samsungy 980, 970 EVO Plus ani s 970 PRO nešlápnete vedle. Excelují jak v rychlostech, tak v přístupové době.
Oblíbená eSportovka se ohledně testů SSD disků chová trochu jinak než dvě předchozí hry. Opět měříme rychlosti a přístupovou dobu.
3DMark Storage Benchmark |
V Overwatchi se nám Samsung 970 PRO lehce opozdil. Jak uvidíte v následujících testech, nejde o nejrychlejší disk, ale díky MLC chipům udržuje konstantní rychlosti, a navíc vydrží pořádný, dlouhodobý zápřah. Jde totiž o profesionální model na práci.
V tomto testu měříme rychlosti a přístupovou dobu SSD disků při nahrávání 1080p@60FPS videa pomocí OBS při hraní hry Overwatch.
3DMark Storage Benchmark |
Jestliže plánujete pracovat s videem, je vhodné pořídit MLC disk, tedy Samsung 970 PRO. Ten je sice 2× dražší než TLC varianta 970 EVO Plus, ale investice do profi SSD disku stojí za to.
Tento test měří rychlosti a přístupovou dobu při instalaci hry The Outer Worlds z Epic Games launcheru.
3DMark Storage Benchmark |
Samsung 980 sice není MLC disk, ale jak vidíte, leckdy mívá náskok i před Samsungem 970 EVO Plus. A za 2 999 Kč nejde vůbec o špatnou koupi.
V předposlední části Storage Benchmarku od 3DMarku testujeme rychlost a přístupovou dobu při ukládání uloženého postupu ve hře The Outer Worlds.
3DMark Storage Benchmark |
Kdo často při hraní mačká F6, ten ví, že pomalá rychlost savování může nepříjemně ovlivnit požitek ze hry. Z nějakého důvodu se na první příčku dostal SSD disk od Apaceru, kterému se ve vícero testech zas tak úplně nedařilo.
V posledním testu měříme výkon SSD disků při kopírování herní složky s Counter Strike: Global Offensive z externího disku na testovaný disk.
3DMark Storage Benchmark |
Graf zde lehce urval Corsair Force MP510 a až na pár výjimek se ostatním SSD diskům také nedařilo špatně. Pokud ve výběru tápete, sáhněte po tutovce Samsung 970 EVO Plus, která exceluje v testech čtení malých souborů, jak už za chvíli sami uvidíte.
Rychlosti čtení malých souborů jsou tím, co je pro výběr SSD disku nejpodstatnější. Soubory čteme opakovaně, ale zapisovat tak často nepotřebujeme. Vhodným příkladem jsou počítačové hry. Hru nainstalujeme a hrajeme ji, SSD disk většinou pouze čte, ale zápis už probíhá minimálně.
Jak už jistě víte, sekvenční rychlosti pramálo vypovídají o reálném výkonu SSD disku. Výrobci a markeťáci je ale rádi používají, a tak je ani dnes nevynecháme, aby se neřeklo.
CrystalDiskMark |
Test sekvenčních rychlostí na první frontě do jisté míry vypovídá o rychlostech disku, než mu dojde cache. To je u každého disku jiné, což hezky reflektují testy v HD Tune, ke kterým se dostaneme už za chvíli.
CrystalDiskMark |
Naopak testy sekvenčních rychlostí na osmi frontách vypovídají pramálo o tom, jak disk pocítíte ve svém PC. S tímto typem úloh se většinou disk nesetkává. Nyní už ale k náhodnému čtení a zápisu, což je o dost reálnější scénář a typ práce, na kterém záleží ze všeho nejvíce.
CrystalDiskMark |
Jestliže čekáte na zmíněné hodnoty, na nichž při výběru SSD disku záleží nejvíce, jsou to právě tyto. Náhodné čtení malých 4kB souborů na první frontě (QD1) je tím nejzásadnějším scénářem vůbec. A právě zde se odhaluje výtěžnost celého dnešního testu. V těch nejběžnějších případech, jako je hraní her či klasická práce s počítačem, zapisujeme jen jednou, ale čteme opakovaně. A co je stěžejní, většinou jde o malé soubory. Samsung 970 EVO Plus zde graf doslova urval a není se čemu divit, jde o spolehlivý NVMe SSD disk.
Pokud byste ovšem měli v plánu seriózní práci obnášející tuny zápisů, jako je práce s množstvím fotek či videí, lepší volbou bude Samsung 970 PRO, který při zápisu objemných dat dosahuje konzistentních rychlostí, ale především vydrží dlouhodobé a náročné zacházení.
CrystalDiskMark |
Výrobci rádi prezentují výkony svých produktů v jednotkách IOPS, jelikož jde o daleko větší čísla než v jednotkách MB/s. Ty však zpravidla uvádějí u sekvenčních rychlostí na více frontách dosahujících řádů stovek tisíc. Pro zajímavost se můžete podívat na výsledky náhodného čtení a zápisu malých souborů.
CrystalDiskMark |
Další zásadní metrikou, se kterou se často nesetkáte, je přístupová doba. CrystalDiskMark umí měřit přístupovou dobu a v našem případě jsme ji změřili opět při náhodné práci s malými daty. A jak vidíte sami, opět se potvrzuje, že Samsung 970 EVO Plus je precizní disk, který září tam, kde na tom záleží nejvíce.
CrystalDiskMark |
Problém drtivé většiny dnešních SSD disků s výjimkou Samsungu 970 PRO jsou TLC chipy v kombinaci s nejčastěji používanou SLC cache. Ta je model od modelu rozdílné velikosti a ve chvíli, kdy se naplní, klesne rapidně výkon zápisu. Tento test vypovídá o rychlostech, kterých bude disk dosahovat ve chvíli, kdy cache lidově řečeno přeteče.
Anvil SSD je poněkud starší benchmarkovací utilitka, ale zároveň stále hodně používaná, za kterou prozatím není adekvátní náhrada. V benchmarku testujeme opět pouze ty úlohy, na kterých záleží nejvíce, tedy práci s malými 4kB soubory na QD1, QD4 a QD16.
Anvil |
Tento test je opět tím nejzásadnějším ukazatelem celého dnešního článku. Budete-li vybírat SSD disk, řiďte se primárně podle výsledků v grafu a neuděláte chybu. Zohledněte ale samozřejmě i testy v HD-Tune a IO Meteru, ke kterým se dostaneme už za malou chvíli. Samsung 970 EVO Plus vyhrává i toto kolo. Bezkonkurenční disk SSD disk, se kterým nešlápnete vedle.
Anvil |
Začne-li SSD disk pracovat se soubory na více frontách, rychlosti se znásobí. Ačkoliv je práce s daty na první (QD1) frontě nejdůležitější, scénář práce s daty na čtyřech (QD4) frontách je jedním z nejčastějších scénářů vůbec. Hodnoty ale povětšinou škálují, a proto budete-li vybírat podle testů na QD1, úměrně rychlý disk budete mít i na více frontách.
Anvil |
Práce s malými daty na 16 (QD16) frontách je pak tím nejčastějším druhem práce, který svému SSD disku zadáváme. Samsung 970 EVO Plus jen potvrzuje své vítězství v předchozích testech. A za 3 499 Kč nejde vůbec o špatnou koupi.
Testy zápisu objemných, 200GB souborů jsou jedny z nejdůležitějších testů vůbec. Vypovídají totiž o průměrné rychlosti po tom, co SSD diskům dojde cache. Pracujete-li s větším množstvím objemných dat, měly by pro vás tyto výsledky být rozhodujícím kritériem při výběru.
HD-Tune File Benchmark |
Jak už v průběhu článku několikrát padlo, na seriózní, profesionální práci není vhodnějšího kandidáta, než je Samsung 970 PRO. Samsung 970 EVO Plus, který až doposud exceloval, zde značně pokulhává, ale pořád platí, že pokud vybíráte disk na hry a běžnou práci, je Samsung 970 EVO Plus nejlepší volbou z dnes otestovaných disků a jak můžete vidět, je i nejrychlejší ve čtení 200GB souborů.
IO Meter je opět poněkud archaickým nástrojem, který však disponuje řadou užitečných funkcí. Pomocí tohoto softwaru plníme disk ze 70 % širokým spektrem dat, co se velikosti týká, a následně testujeme půl hodiny přístupovou dobu. Tu měříme ve třech scénářích: 1 vstup – malá zátěž, 64 vstupů – střední zátěž a 256 vstupů – maximální zátěž.
IO Meter |
Testy přístupové doby tak, jak je testujeme my, lze do jisté míry brát jako rozhodující faktor při výběru, jelikož jde o věc, kterou řada běžných benchmarků neodhalí. Jak můžete vidět, Samsungy 970 PRO a 970 EVO plus se při malé zátěži umísťují na předních příčkách grafu průměrné přístupové doby. O to zajímavějším zjištěním je, které z disků dosáhly výrazně pomalejší přístupové doby v maximálně zaznamenaných hodnotách.
IO Meter |
Při střední zátěži už se nám výběr zužuje, ale opět se potvrzuje skvělé provedení Samsungů 970 EVO Plus a 970 PRO. Naopak Apacer AS2280P4U se zde, ale i napříč celými testy zrovna dvakrát dobře nedaří. Zajímavé je i to, že levnější WD Blue SN570 poráží dražší a vyšší model WD Black SN750. Ne vždy více znamená lépe.
IO Meter |
Poslední test o 256 vstupech je spíš už takovým stress testem, který sice v reálném použití nenajde zastoupení, ale jde o nejhorší možný scénář, který je dobré brát v potaz. Samsungy 970 EVO Plus a 970 PRO nepolevují ani v tomto případě, který celým dnešním testům dává výraznou tečku na závěr.
Dnešní testy mluví jasně. Ačkoliv je na trhu velké množství produktů, neznamená to, že je z čeho reálně vybírat. O to je výběr těžší, pokud si SSD disky sami neotestujete a nemáte s nimi reálnou zkušenost. O to horším faktem je, že v dnešní době křemíkové krize se na trhu objevuje jedna revize za druhou, ve které se střídají chipy a řadiče jako ponožky, a produkt, který mohl být excelentní volbou před pár měsíci, může stát dnes za starou belu.
Tím spíš je důležité sázet na jistotu a na výrobce, který si historicky drží dobrý záznam u svých produktových řad, ačkoliv se křemíková krize dotýká všech. Samsung je dlouhodobě nejlepším výrobcem retailových SSD disků a dnešní testy celou věc jen potvrzují. Nechcete-li zbytečně riskovat a chcete-li mít jistotu pořádného NVMe SSD disku, pak vybírejte mezi Samsungy 970 EVO Plus na hraní a běžnou práci a Samsungem 970 PRO k profesionálnímu použití, a to obzvlášť, pracujete-li často a pravidelně s velkým objemem dat.
S výjimkou Samsungu 970 PRO, jediného opravdového MLC disku z dnešních testů, jsou si cenově testované produkty velmi blízko, a proto není moc co řešit. Naopak při porovnání se Samsungem 970 EVO Plus naleznete v testu dražší, avšak výkonnostně, co se ceny týká, neopodstatněné produkty. Ve výběru samozřejmě naleznete i pár možností, které nějakou tu stovku ušetří, ale nemyslím si, že jde o rozumnou úsporu, která by ve finále stála za to.
Pokud je při výběru disku stěžejní poměr ceny a jednotky úložného prostoru a přecházíte z pevného disku, budete vynaloženou částkou jistě mile překvapeni.
Michal Mikle
Jsem overclocker a nadšený Bitcoiner. U počítačového hardwaru mne nevyužitý výkon nenechává chladným a pro své záliby leckdy sáhnu i po tekutém dusíku či po jiných extrémních metodách chlazení. Založil jsem službu pro optimalizaci Intel procesorů delid.cz, skládám PC na míru a baví mě téma soukromí a bezpečnosti. Mimo digitální svět se zajímám o permakulturu a další systémy nízké časové preference.