Suunto Spartan Sport Wrist HR (RECENZE)

Zobrazit katalog
Suunto Spartan Sport Wrist HR

Trh se sporttestery se neustále rozrůstá a všichni aktivní jedinci toužící po zařízení, které jim pomůže monitorovat jejich aktivity, si mohou vybírat z již opravdu velkého spektra produktů. V nabídce najdete jednoduché fitness náramky měřící kroky a tep za méně než tisíc korun, ale také sofistikované a komplexní sporttestery s cenovkou atakující (nebo i přesahující) 15 tisíc. Jedním z nich je právě sporttester Suunto Spartan Sport Wrist HR, který má zabudovanou GPS navigaci a je schopný měřit více než 80 různých sportů. Tyto hodinky pro sportovce jsme podrobili důkladnému testování a o své poznatky se svámi podělíme právě v této recenzi.

 1. Suunto Spartan Sport Wrist HR je pokročilý sporttester
 2. Výdrž baterie u Suunto Spartan Sport Wrist HR
 3. Jaký má Suunto Spartan Sport Wrist HR displej?
 4. Suunto Spartan Sport Wrist HR v akci
 5. Synchronizace s aplikací
 6. Hodnocení Suunto Spartan Sport Wrist HR

Suunto Spartan Sport Wrist HR je pokročilý sporttester

Ve světě sporttesterů je finské Suunto spolu se značkami Garmin, TomTom a Fitbit tím největším hráčem a s produkcí chytrého nositelného příslušenství má již bohaté zkušenosti. Modelová řada Spartan Sport je po Spartan Ultra druhou nejvyšší v portfoliu značky. Za 12 500 Kč nabízí barevný dotykový displej, GPS/GLONASS, výškoměr, snímač srdečního tepu, digitální kompas a vodotěsnost do 100m hloubky. Označení Spartan naznačuje, že jsou hodinky určeny pro vytrvalostní sportovce a přímo vybízí k použití na extrémních překážkových závodech typu Spartan Race. Dokážou ale v takovém prostředí obstát?

i Tip:Přečtěte si náš průvodce Jak vybrat sporttester.

Začněmě konstrukcí. Společnost Suunto má jako jedna z mála výrobu hodinek ve vlastní režii. Většina jejich sporttesterů je tedy ručně vyráběna přímo ve Finsku. To se sice podepisuje na ceně, na druhou stranu jsou ale produkty proslulé kvalitou provedení. Pouzdro má průměr 50 mm, je vyrobeno z nerezové oceli, obklopuje ho polamidová vrstva a kryje ho minerální sklíčko. Hodinky jsou vodotěsné až do hloubky 100 m a i když působí robustně, váží pouze 70 gramů a během dne často zapomenete, že je nosíte. Pásek je silikonový a téměř po celé své délce je děrovaný, což přispívá dobrému odvětrávání. Jelikož ale otvory slouží zároveň pro zapínání, lze hodinky nasadit a zapnout na zápěstí jakéhokoliv obvodu. Řemínek je s pouzdrem pevně spojen, na dotyk působí příjemně a také odolně. Běžné otírání o desku stolu ani záměrné rýpání nehty na něm nezanechává stopy.

Ovládání je řešeno třemi tlačítky. Středové tlačítko slouží pro probuzení hodinek, dále se v menu lze pohybovat tlačítky nebo dotykovými gesty – swajpnutí směrem dolů supluje stisk spodního tlačítka, swajpnutí nahoru naopak toho horního. Klepnutím na displej lze nahradit stisk tlačítka prostředního. Přejetím po dispeji doleva a doprava vstupujete do vybrané nabídky, nebo ji naopak opouštíte.

Protože testujeme varintu Wirst HD, na spodní straně pouzdra se nachází snímač průtoku krve, který ze zápěstí dokáže určit přibližnou tepovou frekvenci. Rozdíl v měření pomocí biometrického senzoru na zápěstí a hrudního pásu je celkem zanedbatelný, ale samotný sporttester nikdy nedosáhne přesnosti pásu. Jednotka snímače je zabudována do pouzda, takže nijak netlačí ani pokud pásek pořádně utáhnete. Dále na spodku najdeme čtveřici pinů sloužící pro dobíjení. Napájecí konektor se k nim díky magnetům šikovně připojí hned napoprvé. Suunto Spartan Sport Wrist HR jsme testovali v celočerné variantě, existují však v několika dalších barvách pouzdra i řemínku. Náhradní řemínky si můžete libovolně dokupovat.

Suunto Spartan Sport Wirst HR recenze

Suunto Spartan Sport vydrží na plný výkon 8 hodin 

Výrobce ve specifikaci udává, že při největší zátěži (sekundový záznam s maximální přesností GPS) vydrží akumulátor Suunto Spartan Sport Wrist HR na jedno nabití až 8 hodin. Plně nabité hodinky jsme nasadili na ruku a spustili program Turistka, který neustále snímá srdeční tep a s nastevnou přesností také GPS polohu. Zvolili jsme přesnost Nejvyšší, na výběr je také možnost Dobrá a OK. Dále jsme pro přesnější určení polohy povolili GLONASS. Při takovémto nastavení vydržel sporttester lehce přes 8 hodin, tedy zhruba tolik, kolik udává výrobce. Průběžný stav aktivity bylo možné na displeji neustále sledovat, ve večerních hodinách jsme displej několikrát rozsvítili.

Úspornějším nastavením se nám povedlo dosáhnout téměř čtyřnásobné výdrže, tedy udávaných 30 hodin. Displej v rámci úspory energie zhasl a informace zobrazoval pouze na vyžádání (stisknutí tlačítka). Nastavení přesnosti GPS jsme změnili na OK. V tomto módu je poloha snímána jednou za minutu. Při zpětném prohlížení trasa na mapě vypadá jako spojnice bodů, pro orientační účely to ale postačí. Střední cestou je Dobrá přesnost, při které je poloha snímána každou sekundu stejně jako u volby Nejlepší, avšak při nižší energetické dotaci – v otevřeném prostoru je i tak určení polohy přesné, v zastavěné oblasti však tato volba nemusí stačit. 

Pokud se každý den nevěnujete několikahodinové turistice, pouze například 3× týdně zajdete do posilovny, na brusle nebo si jdete zaplavat, hodinky vám na jedno nabití vydrží i celý pracovní týden. Pokud byste hodinky nabili a používali čistě pro sledování času, podle výrobce vydrží až 10 dní. Nabíjet můžete z USB portu počítače, power banky nebo síťového adaptéru například od telefonu. Doba nabíjení z 0 na 100 % je zhruba 2 hodiny. 

Nastevení přesnosti GPS

 • Nejlepší: interval měření 1 s, plný výkon (vysoká přesnost), výdrž 8 hodin
 • Dobrá: interval měření 1 s, nízký výkon (malá přesnost), výdrž 12 hodin
 • OK: interval měření 1 min, plný výkon (vysoká přesnost), výdrž 30 hodin

Suunto Spartan sport má dobře čitelný displej

Někdo, kdo si pořizuje první sporttester a je zvyklý na krásně barevné a vysoce svítivé displeje dnešních mobilních telefonů, se může při prvním pohledu na displej Suunto Spartan Sport zarazit. Rozlišení je sice relativně vysoké, a dobrá je tedy i jemnost zobrazení, jas však není ani na maximální hodnotu bůhví jaký a barvy jsou bledé. Čím déle však hodinky budete nosit, tím méně vám to bude vadit... zejména proto, že displej zobrazuje převážně textové informace, případně jednoduchou grafiku. Když displej svítí, je perfektně čitelný i pod přímým sluncem, když nesvítí (zobrazuje, ale podsvícení je ztlumeno), stále je jeho čitelnost až překvapivě dobrá a ve většině případů ho není nutné budit. 

Suunto Spartan Sport Wirst HR recenze

Vybrat si můžete z šesti různých ciferníků, z nichž 4 jsou analogového vzhledu a 2 jsou čistě číselné, digitální. Hned v dalším kroku si lze zvolit také jeden z devíti barevných stylů. Na dotyky displej reaguje přesně, a i když odezvu nelze označit jako bleskovou, je dostatečná a nebude vás brzdit při procházení menu. Pokud sporttester Suunto Spartan Sport Wirst HR ponoříte do vody, dotykové ovládání přestane fungovat úplně, aby se zamezilo například nechtěnému ukončení sledování aktivity. Právě při plavání v bazénu nebo při tréninku v posilovně se nám párkát stalo, že jsme při ohnutí levého zápěstí stiskli spodní tlačítko a ukončili tím kolo. To lze ale vyřešit přehozením sporttesteru na pravou ruku.

Díky Bluetooth propojení s chytrým telefonem může sporttester zavibrovat a na svém displeji zobrazovat také notifikace z telefonu. Nastavení notifikací pro konkrétní aplikace najdete v aplikaci Movescount – zapnout i vypnout si můžete notifikace pro všechny aplikace, které v telefonu máte – Facebook, Messenger, Instagramu, WhatsApp, Gmail, YouTube... zkrátka cokoliv. 

Hýbeme se s hodinkami Suunto Spartan Sport Wrist HR

Pojďme sportovat. Suunto Spartan Sport Wrist HR, stejně jako ostatní sporttestery z portfolia značky, nabízí nepřeberné množství režimů pro nejrůznější aktivity, od tradičního běhu, cyklistiky, plavání, lyžování a silového tréninku až po tak specifické činnosti jako jízda na kajaku, veslování, roztleskávání, bowling, telemarkové lyžování nebo kitesurfing. Aktivit je více než 80 a v menu Cvičení se řadí podle četnosti spuštění, takže nemusíte v obsáhlém seznamu dlouho lovit tu správnou – uloží se hned na začátek seznamu, a to včetně svého posledního nastavení.

Každá z aktivit nabízí trochu jiná nastavení, například u plavání je měřena i rychlost záběrů za minutu, tempo v přepočtu na 100 m nebo hodnota SWOLF. U některých typů aktivit je důležité sledovat přesnou zeměpisnou polohu. GPS signál najdou hodinky Spartan Sport Wrist HR téměř okamžitě. Většinou se jim povedlo určit polohu dřívě, než zpracovaly první měření tepové frekvence. Jakmile spustíte například trénink Běh, sporttester zobrazí tempo, celkový čas, překonanou vzdálenost a tepovou frekvenci. Zobrazován je černý text na bílém pozadí a údaje jsou tak výborně čitelné. Nastavit lze ale i opačnou (spořivější) variantu bílého textu na černém pozadí. 

Nastavit si můžete také intervaly – jejich trvání (10 s až 30 min), prodlevu mezi nimi a počet opakování (až 50). Kromě časových intervalů můžete zvolit také vzdálenostní intevaly v rozsahu 0,01 km až 50 km. Během běhu (ale i kterékoliv další aktivity) horní tlačítko slouží pro pozastavení, dolní tlačítko spustí nové kolo. Středovým tlačítkem přepínáte mezi kartami, které zobrazují časy kola, srdeční frekvenci a malou mapu trasy, po které se pohybujete.

Ovládání pomocí tlačítek znamená, že si můžete při práci s hodinkami nechat rukavice, což je příjemné ve dnech, kdy se teplota pohybuje okolo nuly nebo i níže. Dvojitým klepnutím na displej vyvoláte lištu zobrazující aktuální čas a stav baterie, což je obzvlášť užitečné, protože v případě docházející baterie můžete svůj trénink zavčasu ukončit a uložit. Po skončení aktivity vám hodinky přímo na displeji poskytnou spoustu informací (tempo, vzdálenost) a zobrazí čas pro každý kilometr, graf průběhu tepové frekvence, hodnotu kyslíkového deficitu EPOC a čas zotavení. Všechny tréninky (Moves) jsou ukládány ve složce Záznamník v hlavní nabídce a můžete se k nim kdykoliv zpětně vracet. Po synchronizaci s nimi můžete dále pracovat ve webovém prostředí Movescount nebo v mobilní aplikaci. Po skončení každého tréninku vám hodinky vypočítají dobu potřebnou pro plné zotavení organismu.

i Zajímá-li vás, co všechno zvládnou sporttestery v nižší cenové kategorii, přečtěte si také recenzi fitness náramku Garmin vívoSmart Optic.

Suunto Spartan trpí pomalou synchronizací 

Software je silnou stránkou produktů Suunto – jak prostředí v hodinkách, tak mobilní aplikace a především webové prostředí Movescount jsou vskutku propracované. Klíčem k plnohodnotnému zpětnému sledování vašich aktivit je vytvoření účtu na službě Suunto Movescount. K němu se můžete přihlásit jak v mobilní aplikaci Movescount (Suunto Movescount pro Android, Suunto Movescount pro iOS), tak v desktopové aplikaci Suunto Link. Ať už sporttester propojíte bezdrátově se svým chytrým telefonem nebo pomocí kabelu s počítačem, automaticky proběhne synchronizace. Ta v závislosti na množství dat/prodlevy od poslední synchronizace zabere několik minut (až 10 minut), což je výrazně více než u sporttesterů konkurenčních značek. Jakmile se data z hodinek přenesou do chyrtého zařízení/počítače, odešlou se na Suunto cloud a vy k nim můžete přistupovat i z webového prohlížeče.

Mobilní aplikace je na pohled hezky minimalistická, ukazuje všechny základní údaje, a co je hlavní – je v češtině. Pro základní přehled postačí, komplexnější analýzu aktivit vám ale dovolí spíše rozsáhlejší webové prostředí. Je sice pouze v angličtině, zato však nabízí možnost vytvořit nebo importovat trasy a synchronizovat je s hodinkami, nastavit body zájmu podél vašich tras, vytvořit nebo stáhnout tréninkové programy či sledovat v grafech zlepšení či zhoršení vašich výkonů. Samotný program Suunto Link slouží v podstatě pouze k synchronizaci dat a případné aktualizaci firmware.

Obhájí si Suunto Spartan Sport svoji cenu?

Sporttester Suunto Spartan Sport wirst HR je určen pro aktivní sportovce, kteří to s měřením fyzické aktivity myslí vážně. Nadchnula nás kvalita provedení, velmi hezký desing a pohodlí, které během nošení poskytují. Díky všem těmto vlastnostem je lze nosit po celý den a téměř všech přiležitostech – dobře ladí nejen ke sportovnímu outfitu, ale také k formálnějšímu oblečení. Suunto od nás sklízí pochvalu za přehledné prostředí na displeji hodinek i za webové prostředí Movescount.com, které umožňuje podrobně mapovat trasy a naplánovat tréninky s velkým množstvím detailů.

Mobilní aplikace se nám líbila svým designem, ale její možnosti jsou omezené. Životnost baterie při plném vytížení předurčuje hodinky i pro delší aktivity, ne však pro několikadenní túry. Menší životnost baterie je vykoupena krásným barevným displejem a zabudovaným snímačem tepové frekvence. Díky těmto vlastnostem se Spartan Sport Wrist HR přibližuje k nejlepším sporttesterům současnosti.

Závěrečné hodnocení sporttesteru Suunto Spartan Sport Wrist HR

Suunto Spartan Sport Wrist HR

Suunto Spartan Sport Wrist HR

Sporttestery

Běžnému uživateli nabídne sporttester Suunto Spartan Sport Wrist HR nadmíru funkcí a dostatečnou přesnost zánamu celodenních aktivit. Limitovat však nebude ani profesionálního sportovce. V souboji s konkurentem Garmin si vede výborně.

Klady

 • Perfektní zpracování konstrukce
 • Pohodlné na nošení
 • Rozměrný a jemný dotykový displej
 • Velké množství podporovaných sportů
 • Měření snad všech představitelných údajů

Zápory

 • Pomalá synchronizace
 • Oproti konkurenci kratší výdrž
 • Mobilní aplikace by mohla umět více
Vytisknout
P-DC1-WEB09
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací