Tažná zařízení neodmyslitelně patří k užitkovým, ale i osobním vozům. Hodit se mohou čas od času rodinám či domácnostem, ale častěji nalézají využití pro firemní účely. Nad čím vším je zapotřebí se zamyslet při výběru tažného zařízení, aby přesně odpovídalo vašim potřebám? Čtěte v našem článku!
Každé tažné zařízení musí splňovat zákonné homologace a neomezovat záruku nového vozidla. Jeho výběr si důkladně promyslete a vyhledejte si všechny dostupné informace. Připravili jsme pro vás několik základních tipů a doporučení.
Mějte na paměti, že životnost tažného zařízení závisí zejména na kvalitě použitých materiálů, proto jim při výběru věnujte zvýšenou pozornost.
Ujistěte se, že nevlastníte vůz s nulovou přípustnou hmotností přípojného vozidla. Pokud ano, můžete využívat pouze tažné zařízení pro nosiče kol.
Ujasněte si, jaký čep chcete – zdali odnímatelný, nebo pevný.
Odnímatelný čep je pro vaše vozidlo vhodný, pokud vám záleží na estetice vozu a využíváte tažné zařízení jen občas. Jeho nasazení a snímání probíhá hladce bez jakéhokoli náčiní. Po použití je třeba jej odinstalovat.
Pevný čep je k tažnému zařízení připevněn trvale šrouby, nebo přivařen (obojí je dle norem EU povoleno). Vhodný je v případě, že chcete ušetřit, požadujete bezúdržbový provoz a hodláte jej často využívat.
Každé tažné zařízení musí mít typový štítek, v němž jsou uvedeny technické údaje, například číslo homologace, maximální zatížení, svislé zatížení (vše v kg) a D-hodnota (v kilonewtonech – kN).
Tažná zařízení se dělí na několik různých typů, přičemž každý z nich přináší své výhody i nevýhody. S jakými typy tažných zařízení se nejčastěji setkáme na našich silnicích?
U tohoto typu tažného zařízení odpadá povinnost jej demontovat při nepoužívání. Je tomu také přizpůsobeno – zařízení nemá žádný pant či zámek, který by umožnil snadnou a rychlou demontáž, jako je tomu u ostatních typů. Zákon ovšem hovoří o tom, že zařízení můžete mít natrvalo nainstalované pouze za předpokladu, že:
Tento typ bývá zpravidla uzamykatelný, což slouží jako prevence před odcizením. Při nepoužívání, byť i při krátkém přejezdu, by mělo být dle zákona demontované. Po odejmutí tažného zařízení nebývá jeho konstrukce vůbec vidět.
Zařízení často nebývá vůbec uzamykatelné, po demontování „koule“ zpravidla vyčnívá část konstrukce. Nutnost demontování při nepoužívání však zůstává.
Pokud chcete mít z jakéhokoliv důvodu tažnou kouli stále na voze (třeba i jako ochranný štít na parkovišti), rozhodně sáhněte po neodnímatelném zařízení. Stejně tak učiňte, pokud plánujete zařízení často využívat. V případě, že přemýšlíte o koupi odnímatelného tažného zařízení, zvažte výhody vertikálního typu – je uzamykatelný a nenarušuje vzhled vozu. Pokud se rozhodujete podle ceny, horizontální bajonet patří k těm levnějším.
Instalace tažného zařízení nebývá nijak náročná. Většina zákazníků si poradí i bez nutnosti servisního zásahu. Při montování tažného zařízení se řiďte pokyny výrobce.
Pozornost také věnujte elektropřípojce. Je dvojího druhu – 7 a 13pinová. Elektroinstalaci s 13 piny využijete při vlečení karavanu či používání nosiče kol na tažné zařízení. Disponují totiž možností napojení couvacího světla a speciálního přívodu pro napájení baterie v přívěsu. Pro standardní přívěsný vozík vám stačí klasické 7pinové rozhraní, které je v České republice mnohem rozšířenější.
Klasické řidičské oprávnění skupiny B umožňuje jízdu s motorovým vozidlem, jehož nejvyšší povolená hmotnost nepřevyšuje 3 500 kg a může k němu být připojený vozík o hmotnosti nepřekračující 750 kg. Pokud přívěsné vozidlo/vozík převyšuje 750 kg, existuje ještě dodatek, že největší povolená hmotnost jízdní soupravy jako celku (automobil + vozík) nesmí přesáhnout 3 500 kg. Rozšířené oprávnění B+E umožňuje jízdu s vozíkem o hmotnosti nepřevyšující 3 500 kg.
Nebrzděné vozíky bývají levnější. Prodávají se většinou do užitné hmotnosti 500 kg. Vozíky brzděné jsou bezpečnější, obzvláště ve vyšších rychlostech a zátěži. Vozík pomáhá auto brzdit, netlačí jej stále kupředu, a tím i značně eliminuje „rozkmitání“ přívěsného vozíku.
Mějte na paměti, že s jízdou s přívěsným vozíkem může souviset:
Ať už tedy máte na tažném zařízení připojený karavan, autopřepravník či nebržděný vozík, vždy počítejte s výrazně odlišnými jízdními vlastnostmi automobilu, což vyžaduje zvýšenou opatrnost na cestách.