Multifunkční tlakový hrnec Tefal CY505E30 All In One Pot s více než dvaceti přednastavenými programy na klasické i pomalé vaření, vaření v páře, pečení, dušení, přípravu gulášů, marmelád, ovesných kaší či dětských pokrmů slibuje rychlé, jednoduché a pohodlné vaření bez zbytečné námahy a následného mytí nádobí. Pojďme se společně podívat, jak tento hrnec obstál v zátěžovém testu mojí kuchyně, a ochutnejte se mnou širokou paletu pokrmů, kterou jsme spolu s Tefal CY505E30 All In One Pot uvařili.
Všichni určitě dobře známe tlakové hrnce, kterým se podomácku přezdívá papiňáky. Všichni známe parní hrnce, rýžovary či několikapatrové hrnce na pomalé vaření. Tefal CY505E30 All In One Pot kombinuje všechny tyto hrnce v jeden, šestilitrový multifunkční elektrický zázrak, v němž bez problému uvaříte, upečete či udusíte sladké, slané, maso, zeleninu a v podstatě vše, co jen si váš žaludek vyžádá.
Podrobila jsem tohoto elektrického kuchyňského pomocníka náročnému a důkladnému testu, ve kterém jsem se, jako kuchař téměř amatér, rozhodla připravit lahodné, zdravé a barevné pokrmy, které budou nejen krásně vypadat, ale také skvěle chutnat, tak jak ilustruje přiložená kuchařka. Tefal CY505E30 All In One Pot slibuje eliminovat zbytečné hodiny průběžného odmývání nádobí a neustálého odklápění pokliček, míchání či nervózní hlídání času a láká jednoduchostí používání. Tak schválně, jak Tefal CY505E30 All In One Pot obstál?
Tefal CY505E30 All In One Pot působí velice elegantně a svou kombinací kvalitních kovových a plastových částí v černé barvě skvěle zapadne do každé kuchyně. Přehledný LCD displej uprostřed čelní strany přístroje je zasazen do panelu tlačítek s různými vařicími programy a jasně červené digitální číslice na ciferníku odpočtu přečtete i z vedlejšího pokoje či větší dálky.
Měkká podlouhlá tlačítka s názvy programů jsou jednoduchá a plně korespondují s přiloženým manuálem. Poklice hrnce je napevno spojena s nádobou, nehrozí tedy její upuštění, zašpinění či náhodné odnesení do vedlejší místnosti (věřte, u normálního vaření se může stát cokoliv, alespoň tedy mně). Nerezový venkovní plášť hrnce působí jako termo ochrana, je lehce omyvatelný a určitě vás při vaření nespálí.
Tefal CY505E30 All In One Pot k vám dorazí v krásné potištěné krabici s praktickým plastovým uchem, za které můžete relativně těžkou a velkou zásilku pohodlně vynést po schodech či kamkoliv bude třeba. Součástí balení je praktická kuchařka s více než čtyřiceti zdravými, pestrými, sladkými i slanými recepty s podrobným návodem, jak na ně, v českém jazyce a ilustrovaný návod. Balení obsahuje odnímatelný elektrický kabel, praktickou obracečku, napařovací košík, odměrku, trojnožku a kvalitní nerezovou nádobu s ryskou o objemu 6 l. Veškeré příslušenství můžete mýt v myčce.
Jediné, co k prvnímu spuštění hrnce potřebujete, je připojit k němu kabel a strčit ho do elektriky. Displej zařízení se rozsvítí a dá vám tím najevo, že je připraven poslechnout jakékoliv další pokyny. Víko hrnce nechte odklopené, přístroj by tedy měl být otevřený, dokud do něj nepřidáte první suroviny nebo ho nevyzvete k přípravě na první krok vaření.
Na panelu s tlačítky a displejem najdeme celkem 21 tlačítek. Po stranách číselného LCD displeje s odpočtem času vidíme jednotlivé programy, jako je Rice, Oatmeal, Baby food či Slow Cook. Ve dvou horních rozích vidíme tlačítko Cancel a On/Off. Tlačítko Cancel slouží k přerušení chodu momentálně nastaveného programu. Tlačítko On/Off, jak již napovídá obrázek i název, slouží k zapnutí a vypnutí přístroje. Pod jednotlivými tlačítky programů vlevo vidíme kuchařskou čepici s nápisem DIY, tedy Do It Yourself – což je tlačítko vybízející nás k vlastnímu nastavení teplot, časů a vaření bez přednastavených programů.
Na konci panelu pravých tlačítek programů je Reheat, který slouží k ohřátí a znovuohřátí pokrmů a dokáže pracovat až dlouhých 24 hodin. V prostředku panelu, pod odpočtem, najdeme tlačítko Delayed Start, které nám umožňuje odložit začátek vaření na později tak, abychom měli navařeno přesně v požadovaný čas. Dále časovač, kde nastavujeme dobu vaření pro jednotlivé programy, a tlačítko Menu, sloužící k výběru a inspiraci k vaření. O kousek níže najdeme tlačítko se šipkou nahoru, sloužící ke zvyšování teploty či času vaření, a stejně tak tlačítko se šipkou dolů.
i
Zařízení není stavěné na použití bez hlavní nerezové nádoby. Používejte ji vždy čistou a pokud možno suchou. Dá se mýt v myčce, její údržba je tedy naprosto snadná. Nepoužívejte jinou než originální nádobu.
Ovládání přístroje je opravdu velice jednoduché a vaření v hrnci Tefal CY505E30 All In One Pot není zas taková věda, jak jsem se zprvu obávala. Očekávala jsem mnohem složitější proces, ale po dvou vařeních jsem přesně věděla, co a kdy dělat tak, aby vaření probíhalo hladce. I zdánlivou přemíru programů, tlačítek, funkcí a systémů se mi po pár seznamovacích pokusech podařilo si osvojit.
i
Reheat – přístroj disponuje funkcí Ohřívání, a tak zvládnete obědy či večeře druhý den bez problémů v přístroji ohřát, aniž byste špinili nádobí nebo podnikali zbytečná kvanta kroků.
Abych si pro začátek neukousla příliš velkého sousta, rozhodla jsem se jako první otestovat funkci Oatmeal a připravit si k snídani čerstvou ovesnou kaši. Jelikož jsem zvyklá ovesnou kaši snídat několik let každý den, přišlo mi to jako ideální prostor k porovnání. Normálně namáčím ovesné vločky přes noc do vody, aby nabobtnaly a nabyly žádoucí lepivé konzistence. Ráno je přibližně pět minut na mírném ohni povařím a mám hotovo. Proces ovšem trvá, počítáme-li i noční namáčení, osm až deset hodin.
Během toho, co se přístroj připravoval na výkon, jsem nakrájela ananas a natrhala mátu na kousky. Odměřila jsem si vločky, vodu, mléko, skořici, med a sůl a postupovala přesně podle zřetelného a srozumitelného návodu. Vše na přípravu kaše jsem vložila do hrnce, stiskla tlačítko Oatmeal, zavřela přístroj a čekala na pípnutí. Během deseti minut byla hotová kaše opravdu přesně taková, jak si ji roky dělám, možná ještě o fousek lepší.
Dalším pokusem o rychlé a zdravé jídlo bylo dýňové rizoto. Inspiraci jsem čerpala z Tefal kuchařky a znovu, jako u ovesné kaše, jsem nelitovala. Tentokrát byl proces o něco komplikovanější, a dokonce jsem se dostala ke kombinaci programů. Vzhledem k tomu, že vše se dělá v jednu chvíli na jednom místě, jak také napovídá název přístroje, jsem pro tento recept musela použít jak program Brown, sloužící k opékání potravin, tak program Rice, chovající se jako rýžovar. Během toho, co se olivový olej spolu s hrncem rozehříval, jsem na kostičky nakrájela máslovou dýni, česnek a odměřila si rýži a vývar.
Dýni je potřeba lehce opražit, pořád v programu Brown, a přibližně po třech minutách se může přidat zbytek surovin. Navolila jsem program Rice na kuchařkou doporučovaných šest minut a hrnec zavřela. Na displeji se mezi programy chvilku prohání rámeček, což značí, že se stroj přenastavuje z posledního zvoleného programu na ten nový. Signálem oznámí, kdy začíná vařit, a pak na vás po uplynutí předvolené doby i zazvoní. Při tomto programu je třeba před otevřením hrnce uvolnit tlak, k čemuž slouží kulaté tlačítko uprostřed držáku poklice přístroje.
i
Je potřeba mít rýži vhodnou na rizoto. Basmati ani klasická dlouhozrnná vám krémovou konzistenci nevytvoří. V kuchařce najdete návod na vaření všech druhů rýže, což obrovsky oceňuji.
Z hrnce začne unikat pára šachtičkou nalevo od středu a teprve po uvolnění veškerého tlaku vás hrnec nechá poklici otevřít, což je dle mého názoru super záležitost. Doteď si pamatuji tu spoušť a ty centimetry co dělily babičku od katastrofy, když se její starý papiňák jednoho krásného dne rozhodl vybuchnout, vystřelit pět litrů guláše na strop a katapultovat poklici směrem tam, kde většinou všichni po dobu vaření sedávali. Takže za mě super funkce! Po otevření kuchařka ještě radí zapnout program Simmer, který slouží k pomalému mírnému vaření, a za stálého míchání čtyři minuty povařit. Přihodila jsem do rizota parmezán a po uplynutí této doby bylo rizoto opravdu krémové, tak jak recept sliboval.
Jedno z mých nejoblíbenějších jídel je chilli con carne a jeho všechny možné masožroutské i rostlinné variace. Většinou se vaření z hovězího masa vyhýbám, protože mám kdesi zakódováno, že je to zdlouhavé a složité. Přístroj Tefal CY505E30 All In One Pot slibuje uvařit chilli con carne v podstatě za vás ve třech jednotlivých krocích, a tak jsem se rozhodla otestovat, jak daleko od pravdy tento slib bude. V prvním kroku si nakrájíme cibuli, česnek, připravíme si bobkový list, sůl, pepř, dvě plechovky červených fazolí, plechovku krájených rajčat a kilo kvalitního mletého hovězího.
Nastavíme přístroj na program Brown, tedy smažení, a na trošce olivového oleje maso opražíme, osolíme, opepříme a přidáme cibuli, česnek, chilli, kmín a kajenský pepř. Je potřeba řádně promíchat, aby se koření dostalo do všech záhybů masa, a poté do hrnce přidáme i fazole a rajčata. Nastavíme přístroj na program Pressure Cook Low, nastavíme dobu vaření na 10 minut a přístroj zavřeme. Když na nás přístroj zapípá, uvolníme tlak a máme hotovo. Tady mě přístroj opravdu velice příjemně překvapil. Chilli con carne bylo výborné, maso šťavnaté a během slibovaných deseti minut bylo hotovo.
Dalším klasickým „one-pot“ pokrmem jsou všechna možná curry a já se po spontánní návštěvě místního trhu rozhodla zaexperimentovat s kombinací programů a zkušeností nasbíraných při následování receptů z Tefal kuchařky a vytvořit si svůj vlastní – zeleninové vegetariánské curry.
K opražení na kousky nakrájené zeleniny jsem použila program Brown s troškou olivového oleje a kořením. Poté jsem přepla na program Low Pressure Cook a po dobu 12 minut, spolu s vodou, kokosovým mlékem a zelenou curry pastou, nechala pokrm vařit. V momentě, kdy na mě přístroj zapípal, jsem uvolnila tlak a curry bylo na světě. Do finálního pokrmu jsem ještě vymačkala limetu a zasypala ho čerstvým koriandrem.
A protože je momentálně sezóna švestek a na farmářském trhu měli ten den opravdu velké, fialové a vyvedené, rozhodla jsem se multifunkční hrnec podrobit i sladké tečce na závěr. Po vzoru broskvové marmelády z Tefal kuchařky jsem naházela vypeckované, půlené švestky spolu se skořicí, vodou, medem a šťávou z jednoho citronu do přístroje, nastavila ho na Low Pressure Cook a snížila časomíru na 10 minut.
Po uplynutí této doby uvolníme tlak a nastavíme Simmer, na kterém po dobu dalších přibližně deseti nebo patnácti minut na nízkou teplotu džem vaříme dál. Po uplynutí časomíry nastavené na Simmer opět uvolníme tlak a máme hotovo.
i
Podobnou ovocnou marmeládu jsem dělala o týden později z jablek, za použití programu Baby Food. Pokud se vám náhodou stane, že máte výsledek moc tekutý, zkuste na chvíli zapnout program Brown a marmeláda vám krásně zhoustne.
Přístroj je na údržbu naprosto nenáročný. Jediná část, již je třeba umývat, je vnitřní nádoba přístroje, kterou pohodlně umyjete jak ručně, tak v myčce. Přístroj má nerezový plášť, je ho tedy možné zvenku snadno očistit mokrým hadříkem, stejně tak víko, je-li potřeba. Veškeré příslušenství, jako je obracečka, odměrka či pařáček, je také snadno omyvatelné, a to jak ručně, tak v myčce.
Tefal CY505E30 All In One Pot
Multifunkční hrnceAbych byla upřímná, byla jsem z prvopočátku dost skeptická a i po prvním nebo prvních dvou použitích jsem měla spíše pocit, že spousta kroků, mačkání a čekání člověka obírá na čase a požitku z vaření. Vše mi přišlo zbytečně komplikované a chvilku mi trvalo, než jsem se s přístrojem sžila. Ovšem po třetím pokusu jsem pomalu a jistě začala objevovat kouzlo jednoduchosti a nápomoci, kterou tenhle multifunkční hrnec kuchaři poskytuje.
Nejvíce oceňuji pohodlí vaření, kde opravdu stačí nastavit program, čas a člověk si může v klidu jít číst, poklidit či pracovat, čekaje na zvukový signál. Odpadá také mytí nádobí, což všichni nesnášíme, ať už normálně, či alternativně – plnění myčky je neméně otravné. Hrnec vaří nejen slané, ale také sladké, což je obrovské plus. Dá se využít v každé sezóně jinak.
Na přístroj jsem si po dobu testování tolik zvykla, že už si nejsem jistá, jak budu vařit bez něj. Jediné, co hodnotím negativně, je relativně vysoká pořizovací cena (i když v poměru cena výkon je to určitě diskutabilní) a fakt, že přístroj je dost těžký a prostorný, a v malých kuchyních ho tak bude problém skladovat.